Buurthuis Matilo krijgt geen gemeentesubsidie ,Er zijn vast ïog wel 1400 ;ezellige ^eidenaars" Goed zicht STEM LOKAAL Stormslachtoffer ALLER LEI(DS) STAD OMGEVING/KUNST/SPORT WOENSDAG 28 FEBRUARI 1990 PAGINA 9 amrecorders uit in oordwijkerhout IORDWIJKERHOUT Bij een radio- en televi- zaak aan de Viaduetweg Noordwijkerhout zijn nmorgen om 4.30 uur e camrecorders gestolen waarde van 9.400 gul- n. i daders vernielden een jt aan de voorzijde van winkel, grepen de ap- ■atuur en gingen er ndoor in een wijnrode rd Sierra. De politie rzoekt eventuele getui te bellen met het bu- telefoon 02523-75342. Leiden geeft geld voor wonen boven winkels LEIDEN De gemeente Leiden wil de eigenaren van de winkelpanden aan de Haarlemmerstraat subsidie aanbieden om woningen boven de winkels te creëren. -We willen het liefst dat er appartemen ten boven de winkels komen. Met een subsidie wordt dat voor de eigenaren rendabeler dan leegstand, maar we kunnen ze natuurlijk niet dwingen", aldus een woordvoer der van de directie volkshuisvesting. De gemeen te heeft in dit kader „een tiental" panden op het oog. De werkgroep „Wonen boven winkels" be nadert de eigenaren van de panden aan de Haar lemmerstraat het eerst. Bij een of twee projecten wordt een haalbaarheidsonderzoek uitgevoerd. Voor het onderzoek heeft de werkgroep 10.000 gulden beschikbaar. De woordvoerder wilde ech ter nog niet zeggen welke winkelpanden de ge meente op het oog heeft. „Het probleem is de ontsluiting van de woningen. Dat ligt in de Haarlemmerstraat moeilijk. Voor een aparte ingang zou een deel van de etalage moeten worden opgeofferd. We willen daarom bekijken of het mogelijk is de winkelpanden aan de achterkant of aan de zijkant te ontsluiten. Mis schien is een extra ingang met een extra subsidie weer te realiseren", vertelt de ambtenaar. Volgens hem is het best mogelijk dat na de Haar lemmerstraat ook andere delen van de stad aan de beurt komen. In verband met het Aktieplan Piko Krimi ter bestrijding van de veelvoorko mende criminaliteit moet de komende jaren een actief beleid worden gevoerd met betrekkking tot het wonen boven winkels. D66: 6,5 miljoen per jaar nodig voor nieuw beleid LEIDEN Uitvoering van het nieuwe beleid dat D66 de komende vier jaar wil invoe ren kost 6,5 miljoen per jaar vanaf 1994. Dat blijkt uit de fi nanciële doorberekening van het verkiezingsprogramma van de partij. De extra uitga ven moeten worden opge bracht door twee miljoen te bezuinigen op het ambtelijk apparaat en door positieve ef fecten van werkloosheidsbe strijding (550.000 gulden). Re clame op vuilniswagens en dergelijke moet 50.000 gulden per jaar opbrengen. De vier miljoen gulden die dan nog overblijft moet wor den gedekt door subsidies en door lastenverzwaring. Het ge meentebestuur moet „alert zijn op (nieuwe) subsidiemogelijk heden" vindt D66. Bij een be lastingverhoging moeten „de zwaarste schouders de zwaar ste lasten dragen", vertelt lijst trekker P. Langenberg. „Ook eigenaren van goedkope wo ningen moeten worden ont- zien". Speerpunten van D66 zijn vol gens Langenberg het milieu, kunst en cultuur, de wijkteams voor de politie, de criminali teitsbestrijding en de produkti- viteitsverbetering van het ambtelijk apparaat. Voor deze onderdelen moet op korte ter mijn extra geld worden uitge trokken. Voor intensivering van het cultuurbeleid moet vanaf 1994 1,25 miljoen gulden extra beschikbaar zijn. Sponso ring van onder meer tentoon stellingen zou jaarlijks 250.000 gulden opleveren. De nieuwe bezuinigingsronde bij de gemeente moet twee miljoen opbrengen en zonder gedwongen ontslagen plaats hebben. D66 ziet wel mogelijk heden om arbeidsplaatsen te schrappen: „We moeten de ta ken van de gemeente kritisch bekijken en op een aantal ter reinen taken verminderen of afstoten. Om een voorbeeld te noemen: er worden voorlopig geen grote nieuwbouwwijken meer gebouwd. Dus bepaalde afdelingen op het stadsbouw- huis krijgen minder te doen". Verder moet volgens Langen berg de gemeente efficiënter gaan werken: „Er is nu bij voorbeeld een grote achter stand op het onderhoud van schoolgebouwen. Door een be tere planning en door beter tussentijds onderhoud kan dat worden voorkomen en dat le vert ook besparingen op". Om de produktiviteit van de ge meente te verhogen moet jaar lijks twee ton worden besteed aan vorming en opleiding van ambtenaren. RAAD VAN STATE WIJST SCHORSINGSVERZOEK AF LEIDEN De gemeen te Leiden hoeft de stich ting Meerburg, beheer der van het buurthuis Matilo, voorlopig geen subsidie te geven. De Raad van State heeft een schorsingsverzoek van Meerburg vanoch tend afgewezen. De gemeente had de subsidie van 350.000 gulden per jaar per 1 januari ingetrokken. Dat gebeurde nadat Meer burg als enige Leidse organi satie voor club- en buurt huiswerk had geweigerd zich aan te sluiten bij de nieuwe stichting Sociaal- Kultureel werk In Leiden (SKIL). In die stichting is het buurt werk opgenomen na langsle pende onderhandelingen over een centraal werkge versinstituut voor het club- en buurthuiswerk. De op richting daarvan stuitte met name op problemen rond de heffing van BTW. Hoewel die problemen nog niet wa ren opgelost, stelde de ge meente toch dat per 1 janua ri de SKIL zou worden op gericht. L. Ploeg van de di rectie welzijn van de ge meente: „Dat is in de ge meenteraad geweest en hoe wel het overleg er over nog gaande was, is toch besloten dat per 1 januari alle instel lingen zich moesten aanslui ten bij de SKIL. Daaruit vloeit voort dat er per 1 ja nuari in elk geval op dit vlak geen aparte rechtsper- soonlijkheden meer kunnen zijn voor de gemeente. Het gevolg is ook dat Meerburg sindsdien geen voorschotten meer krijgt". Ze vermoedt dat de stichting Meerburg, dat het buurthuis Matilo huurt en naast een aantal vrijwilligers zeven betaalde krachten heeft, sindsdien inteert op het ei gen vermogen. „Maar het geld ligt nog "bij de gemeen te. Dat is niet weg, het is be schikbaar voor de wijk. Het kan er zelfs op uitlopen dat er nieuw clubhuiswerk wordt begonnen. Het is een kwestie van rechtspersoon lijkheid". Matilo viert de volgende maand juist zijn vijftienjarig bestaan en heeft vanaf 2 maart een groot aantal acti viteiten op het programma. Volgens A. Engles van de stichting komen deze niet in gevaar. „Maar, ik vind de uitspraak bijzonder verve lend. Nu moeten we toch de optie gaan bekijken om deel te gaan uitmaken van de SKIL". Vanavond komt het bestuur van de stichting Meerburg bijeen om zich te beraden. 'ÖXEN WIL NOG EVEN BLIJVEN !IDEN Vier jaar gele- verraste hij vriend en and door met zijn ludie- partij Leiden Weer Ge- (LWG) een zetel in raad te veroveren. nard Stöxen (39) staat nu r de moeilijke taak deze ze- te verdedigen. Het „nieu- is er af van zijn partij en hoofddoel van LWG, vrije tingstijden, lijkt te zijn be et nu de PvdA er ook voor )e lijsttrekker vindt echter er nog genoeg is om voor rechten en heeft vrij geno- i om de aandacht meer op TG te vestigen dan op hem- Zijn geplande middagje kiezingsposters rond bren- naar cafés gaat echter niet r. Het waait te hard. zijn gezellige, rommelige iken met uitzicht op de bin- iplaats van zijn kapitale 5 aan de Herengracht eb lk gehuurd hoor, je ht toch niet dat het van mij i") haalt hij de geschiedenis LWG nog eens op. Zijn irte whiskeyhondje pro- rt verschillende keren de dacht van Bernard te trek- Na een kwartiertje sprin- i, blaffen en grommen, ift hij de moed op, slobbert i bak leeg en volgt op af- nd het gesprek. „Met een ital kennissen hadden we in Scarabee vaak over de dse politiek en haar onvol- nenheden. Een van hen Jacques de Coo, die tot grote teleurstelling op een verkiesbare plaats was gezet de lijst van het CDA. Met wat gelijkdenkende lui lakten we wat voorzichtige nnen om zelf een partij op richten. Ons eerste motto toen: Wees bij de tijd, ro op gezelligheid", aldus de wmaligê kroegbaas. Later rd de naam Leiden Weer zellig en werd daadwerke deelgenomen aan de ver zingen van 1986. lokale partij keerde zich te- 1 het parkeerbeleid met als lbool hiervan de „Leide- rtjes". Verder was ook de 'depoep een doorn in het Toch zal LWG het meest tand zijn als de partij die i zetel kreeg door een dui- 'ijk alternatief te bieden or de „betuttelend" vroege 'Üngstijden die de Leidse eca kreeg opgelegd. Als >te ludieke partij van Ne land haalde LWG een ze- »De stemmers van toen ten niet allemaal kroeg- prs te zijn. Er zaten veel 'enten bij en ook de mid- stand heeft ons geholpen", Vandaag begint in deze ru briek een serie over de lijst trekkers van de in de Leidse raad vertegenwoordigde po litieke partijen. Zij werden een gedeelte van de dag ver gezeld door een van onze verslaggevers. Als eerste wordt Bernard Stöxen van Leiden Weer Gezellig gepor tretteerd. Op maandagavond 19 maart, twee dagen voor de verkie zingen, ontmoeten de lijst trekkers van de vijf grootste partijen elkaar tijdens een door de Leidse Courant geor ganiseerd openbaar debat in De Waag aan de Aalmarkt. Dat begint om 20.00 uur. weet Bernard nog van de vele felicitaties die hij direct na zijn verkiezingssucces kreeg. Buckler Stöxen heeft zelf bijna twee jaar geleden de horeca de rug toe gekeerd. Dat is te merken ook. In zijn ijskast is alleen Buckler en Spa-rood te vinden en de koffie die hij schenkt, is veel te sterk en doet de hart slag verdubbelen: „Ik vond je al zo raar kijken", zegt Stöxen verontschuldigend en hij schenkt een bel bronwater in een bierglas. Zijn kroeg deed hij over en hij ging werken bij een bedrijf dat stands maakt voor exposities en tentoonstel lingen. Tegenwoordig is hij free-lance met reclame bezig en maakt hij met de hand kop- ppakkingen voor antieke mo toren: „Daar heb ik voor ge leerd", vertelt hij om niet voor een schoolvoorbeeld van twaalf beroepen, dertien am bachten versleten te worden. Vaak is hem de afgelopen vier jaar verweten dat hij slechts sporadisch bij commissieverga deringen aanwezig was en zijn taak als raadslid niet serieus nam. Slechts „vreemde" voor stellen kwamen van hem af. „Als eenmansfractie heb je het LEIDEN WEER GEZELLIG Blijven, urn nof eum Leiden weer gezellig wil met onder meer dit bierviltje de beno digde 1400 gezellige Leidenaars overhalen op de partij te stem men. TEKENING: PR ook niet makkelijk. Kijk maar naar Cor Vergeer van de SP die ook niet overal bij kan zijn. De kritiek is in mijn geval misschien een beetje terecht maar LWG heeft in Jacques De Coo. de beste fractie-assis tent van Leiden. Hij heeft de honneurs meer dan voorbeel dig waargenomen. Wat de voorstellen betreft, ze mogen dan wat grappig aan doen, een hoop zijn er toch verwezen lijkt", vertelt Stöxen met enige trots. De erepenning van de stad Leiden voor de Zangeres Zon der Naam is er in 1987 geko men. Twee soortgelijke voor stellen hebben het ook ge haald. Er komt een Emma-lin- de in de Stevenshof ter gelege- heid van het feit dat Neder land honderd jaar door vrou- wén wordt geregeerd en een plaquette voor de Leidse foto graaf Kiekjes die zijn naam in een bijnaam voor de foto zag omgevormd. Stöxen beweegt zich wat ongemakkelijk door de keuken en met opgeheven handen zegt hij: „Onbegrijpe lijk dat zo'n man als onze cul tuurwethouder Kuijers tegen stemde. Dat zijn toch leuke dingen? Ooit hebben we ons sterk gemaakt voor het be houd van de vogelkooi bij het Plantage. Dat die moest ver dwijnen hebben we gelukkig op tijd door gekregen van wet houder Marietje van de Molen. Die begrijpt ons en het belapg van dit soort zaken veel be ter", is het oordeel van Stöxen. Tussen de struiken in zijn voortuin zijn de zwaailichten van een politiewagen zicht baar. Twee agenten stappen uit om een geparkeerde auto te redden die door de storm in de gracht dreigt te worden ge duwd. Stöxen bedenkt zich geen moment. Hij grijpt een aantal bierviltjes en snelt, di rect gevolgd door de hond naar buiten. Als hij terugkomt zegt hij: „Die zijn voor in de kantine van die jongen". Hij laat zijn laatste vinding voor de verkiezingscampagne zien. Bierviltjes met daarop gedrukt de nieuwe lijfspreuk van LWG: Blijven we nog even, stem lijst zeven. „Die komen in de kroegen te liggen. Ook haalt hij een stapel verkie zingsposters voor de dag. Op het biljet prijkt naast de tekst en het lijstnummer een schil derij dat de bekende Leidse schilder Willem van Scheijn- del speciaal voor LWG heeft gemaakt. „Een twaalf kleuren druk", meldt Stöxen nadruk kelijk. „Na de verkiezingen hebben de mensen die onze poster voor de ruit hebben ge- FOTO: WIM VAN NOORT hangen tenminste nog een kunstwerk". Van Bernard moet deze poster op de foto en dus onstaat een geënsceneerd plaatje van de lijsttrekker die net doet of hij aan het plakken is. LWG ziet zichzelf, ook gezien de poster, het liefst als een cul tuurpartij met een glimlach. „En met cultuur bedoelen we naast kunst ook zaken als een terrasboot en de ontwikkeling van een mooi plein in Lei den". Over steun uit deze cul- tuurhoek heeft Stöxen overi gens niet te klagen. Naast de medewerking van Van Scheijndel staan een jazz-saxo- fonist, De Coo die lezingen geeft over klassieke muziek en René Vallentgoed voor LWG op de lijst. Vallentgoed is lan delijk bekend als de manager van de Rotterdamse dichter Jules Deelder. LWG maakt dan ook van zijn optreden op 15 maart in de Leidse Schouw burg een verkiezingsavond. „Het LWG-bestuur heeft reeds kaartjes besteld voor de der tiende rij", grapt Stöxen over de problemen die zich momen teel bij de schouwburg afspe len: „Vind je dat nou geen schande". Stöxen zegt dat een oud voorstel van hem, om de kaartverkoop bij K O te houden, een hoop problemen had voorkomen: „Maar dat is achteraf", geeft hij toe. Bar Nadat hij zijn best heeft ge daan LWG zo leuk en toch zo serieus mogelijk te doen over komen, laat hij wat meer van zichzelf zien. Op een piepklein tafeltje in zijn immense voor kamer staat een lamp in de vorm van een bloem. Hij knikt bevestigend als wordt ge vraagd of hij deze zelf ontwor pen en gemaakt heeft. Met be leid buigt hij de steel die van lood blijkt te zijn, waarmee hij laat zien dat de lamp in elke stand kan worden gezet. Achter een deur in de gang waar je een toilet zou ver wachten, blijkt een hypermo derne bar te zitten: „Voor de gasten", lacht hij. Stöxen laat in het midden wat hij de ko mende vier jaar gaat doen als hij zijn zetel in de raad ver liest. Hij draait heen om vra gen in die richting. Pessimis tisch over de uitslag is hij ech ter niet: „Er moeten toch nog ergens 1400 gezellig te Leide naars te vinden zijn", citeert hij uit het verkiezingspro gramma van LWG. LOMAN LEEFMANS LEIDEN Een vrachtau to is gistermiddag rond half vijf op het Lammen- schansplein in Leiden om ver geworpen door de storm. De chauffeur, een 20-jarige Katwijker reed vanaf de Kanaalweg naar het plein toen de auto door de wind werd gegre pen. De auto raakte van de weg en raakte voordat hij in de berm kantelde een lichtmast. De chauf feur bleef ongedeerd. Afgezien van dit ongeluk richtte de storm gisteren rela tief weinig nieuwe schade aan in de regio. Voor zover bekend vielen er geen gewonden. In Wassenaar sloot de politie gis teravond rond kwart over ze ven de Rijksstraatweg af tus sen de Houtlaan en de Rust en Vreugdlaan omdat er opnieuw een boom over deze drukke verkeersader dreigde te val len. Maandag raakte een val lende boom een passerende be stelwagen. Gisteravond kon den ongelukken worden voor komen doordat Rijkswater staat de boom verwijderde. De omgewaaide vrachtauto op het Lammenschansplein. FOTO: WIM VAN NOORT Rond negen uur werd de weg weer opengesteld. In de tus sentijd is het verkeer omge leid. De brandweer in Leiden con stateerde vanmorgen dat het aantal meldingen van storm schade gisteren aanzienlijk la ger lag dan de dag ervoor. Uit Leiden kwamen 24 meldingen, tegen meer dan 40 in het voor gaande etmaal. Daarnaast kwamen nog eens 20 meldin gen uit de regio. Het ging vooral om losgewaaide dakpla ten, stukken zink, dakpannen, maar ook om een weggewaaid reclamebord waarbij ae hulp van de brandweer werd inge roepen. Adjunct-directeur Leidse Schouwburg geeft fraude toe LEIDEN De adjunct-direc teur van de Leidse Schouw burg heeft bekend te hebben geknoeid met de administratie van het tot 1984 in Leiden ge houden internationale volks- dansfestival. De man was indertijd als me dewerker van de gemeentelij ke directie cultuur hoofdorga nisator van het festival. Hij zou twee keer 5.000 gulden aan subsidiegelden in eigen zak hebben gestoken, naar zijn zeggen omdat hij eerder be dragen had voorgeschoten om dansgroepen te betalen. Bo vendien heeft hij toegegeven valse gegevens te hebben op gegeven om subsidies van rijk en provincie binnen te halen. De 48-jarige Leidenaar is maandag aangehouden nadat onregelmatigheden aan het licht waren gekomen met een provinciale subsidie. Vanmid dag besluit de officier van jus titie of hij verlenging van het voorarrest zal vragen. Volgens politiewoordvoerder D. Graveland heeft de man geknoeid met de opgave van bezoekersaantallen van het festival omdat hij bang was dat het ministerie van WVC 'en de provincie anders geen subsidie zouden uitkeren. De zaak heeft jaren gesleept omdat de subsidies pas na ver loop van lange tijd werden uit gekeerd. Zo keerde volgens Graveland de VVV in 1986 5.000 gulden subsidie uit voor het in 1982 gehouden festival. Dat geld zou na ontvangst door de adjunct-directeur zijn geïncasseerd. Voor het in 1984 gehouden festival werd in 1987 een bedrag van 6.000 gul den uitbetaald. Daarvan nam de Leidenaar in 1987 en 1988 in totaal ruim 5.000 gulden op. De verdachte zegt beide keren geld uit eigen zak te hebben voorgeschoten. Het onderzoek nog niet is afgesloten. Gepro beerd wordt te achterhalen hoe de betalingen aan de volksdansgroepen daadwerke lijk ziin verricht. De adjunct-directeur werd op 5 januari aangehouden op ver denking van het verduisteren van 132.000 gulden van de Leidse Schouwburg. Na twaalf dagen voorarrest werd hij weer op vrije voeten gesteld. Sindsdien is hij geschorst. Het openbaar ministerie ver wacht over ongeveer twee we ken het gerechtelijk vooron derzoek naar de Leidse schouwburgaffaire af te slui Gebedsdag Ook in Leiden wordt vrijdag aandacht geschonken aan de Wereldgebedsdag. Er wor den liturgiediensten gehou den in De Lorentzhof (aanvang 10.00 uur), Haag- wijk (15.00 uur), Rosen burch (19.00 uur), Groenhoven (19.30 uur) en in de Mara- nathakerk (19.30 uur). The ma is „Een betere toekomst, gerechtigheid voor ieder een". Extra aandacht krijgt de positie van vrouwen in Tsjecho-Slo wakije. Aangifte Mensen die moeite hebben met het invullen van het be lastingbiljet, kunnen terecht bij de Leidse Rechtswinkel aan de Ketelboetersteeg 10. Dit geldt alleen voor mensen van wie het inkomen niet meer dan vijftigduizend gul den per jaar bedraagt Via 071-130775 kan tussen 10.00 en 16.00 uur een afspraak worden gemaakt. Vrijwilligers Voor de dagopvang in dien stencentrum De Kooi aan de Driftstraat worden vrijwilli gers gezocht die de groepen ouderen gezelligheid kun nen en willen bieden. Mede werkers moeten minstens een vrijdag in de maand van 9.00 tot 15.00 uur beschik baar zijn. Conny de Waal kan meer informatie geven (tel. 071-221742 Met deze handige zaklamp ziet u niet alleen^ goed in het donker, maar u wordt óók goed gezien. In een handomdraai maakt u er een alarmlamp van. Dit handige apparaat voor in huis en in de auto wordt van u na het opgeven van een nieuwe abonnee. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam:Voorl.: Adres: j Postcode/plaats: Telefoon j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis, j Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per. maand (automatisch betalen) f24,85 I kwartaal via acceptgiro f75,10 I (voor controle bezorging)

Leidse Courant | 1990 | | pagina 9