Sovjetunie krijgt 12 maart en president- nieuwe-stijl onlra s willen hun )ases niet ontruimen Arrestatie Enrile laatste fase bizar politiek spel Amerika verklaart oorlog aan sigaret Buitenland E&idóeQowiant WOENSDAG 28 FEBRUARI 1990 PAGINA 5 eBulgaren in juni naar de stembus De Bulgaarse oppositie, verenigd de Unie van Democratische Krachten 0: jdK), stemt in met verkiezingen in juni '>als door de communistische partij (CPB) is irgesteld. De UDK eist echter wel tgang tot de massamedia en ontmanteling i alle totalitaire structuren die de C? be- jrdelen'. De UDK wil twee verkiezings- ;r jnden. Bij de eerste verkiezingen in juni a aoet een parlement worden gekozen dat 56 echts de taak heeft een nieuwe democrati- .foe grondwet en een nieuwe kieswet op te ïllen. Bij de tweede verkiezingsronde, die UDK in november wil houden, moet een brlement met een zittingsduur van vier ir worden gekozen. Het is nog niet bekend dit voorstel aanvaard zal worden. Toshiki Kaifu buigt voor keizer Akihito als hij de keizerlijke orde in ontvangst neemt waarin staat dat hij tot premier is aangewe zen. Links keizer Akihito. Kaifu snel klaar met nieuw kabinet TOKYO De herkozen Japanse premier Toshiki Kaifu heeft gisteren een nieuw kabinet benoemd en is erin geslaagd politici buiten de deur te houden die betrokken waren bij schandalen. Zoals verwacht herbe noemde Kaifu minister van financiën Ryutaro Hashimoto en minister van buitenlandse zaken Taro Nakayama, zodat zij kunnen doorgaan met de herziening van de onlangs ingevoer de btw en het zoeken naar een oplos sing voor het handelsgeschil met de Verenigde Staten. Kaifu leidt zijn partij en de regering sinds augustus. Door de gunstige verkiezingsuitslag van vorige week is zijn positie aan- FOTO: AP merkelijk versterkt. TSJECHISCH PARLEMENT NEEMT KIESWET AAN PRAAG Het Tsjechoslo- waakse parlement heeft giste ren een nieuwe kieswet aange nomen. De wet voorziet in een evenredig kiesstelsel in twaalf kiesdistricten en een kiesdrem pel van vijf procent. Elke partij die 10.000 handtekeningen heeft verzameld of 10.000 leden telt, kan aan de verkiezingen meedoen. Op advies van presi dent Havel zal het eerstkomen de parlement slechts voor twee jaar gekozen worden. „Ik ben ervan overtuigd dat de demo cratie in dit land zal zegevie ren, maar voor de zekerheid moeten we over twee jaar nog eens de proef op de som ne men", zei Havel dezer dagen. Geheime protocollen van Molotov-pact gepubliceerd MOSKOU In de Sovjetunie zijn de geheime protocollen openbaar ge maakt die behoren bij het in 1939 tus sen nazi-Duitsland en de Sovjetunie gesloten pact Daardoor werden de Baltische landen en een deel van Po len aan de Sovjetunie toebedeeld. De protocollen werden gepubliceerd in het nieuwe tijdschrift 'Vestnik' dat wordt uitgegeven door het ministerie van buitenlandse zaken. De Sovjetu nie had steeds volgehouden dat er geen bewijs was voor het bestaan van de protocollen. Officieel beweren de autoriteiten ook nog steeds dat zij geen afschriften van de protocollen hebben. Vorig jaar werd overigens al een Duitstalige versie van het docu ment in de Sovjetunie gepubliceerd. VN-rapporteur Iran liet zich bedotten GENÈVE De VN-rapporteur die in Iran een onderzoek heeft inge steld naar schendingen van de men senrechten en daarover een rapport heeft uitgebracht, heeft gisteren toe gegeven dat hij wellicht onjuist is voorgelicht door een Iraanse officier van justitie. Deze had gezegd dat sinds vorig najaar geen openbare te rechtstellingen meer hadden plaats gevonden in Iran. De rapporteur, rechter Reynaldo Galindo Pohl uit El Salvador, zei dat hij pas na zijn te rugkeer uit Iran eind vorige maand gehoord heeft dat de terechtstellin gen nog wel degelijk plaatsvinden. Er zouden dit jaar al 80 mensen ter dood zijn gebracht, wat zelfs door de Iraanse media is gemeld. i(Van onze correspondent /Alexander Münninghoff OSKOU Binnen en- ele weken is Michael orbatsjov de machtigste lan uit de Sovjet-geschie- enis. De functie van pre- dent van de USSR zal an met werkelijke uit- oerende macht worden mhangen door het Con- res van Volksafgevaar- igden, het overkoepe ld USSR-parlement, dat ip 12 en 13 maart in een >eciale zitting bijeen omt om de grondwet dienaangaande te wijzigen en de nieuwe president te kiezen. De Opperste Sovjet, het dage lijks bestuur van de USSR, be sloot hiertoe gisteren in onver wacht grote meerderheid. Het lijdt geen twijfel dat Gorbats- jov de aangewezen man zal zijn. De president-nieuwe-stijl krijgt grote bevoegdheden. Hij is opperbevelhebber van de strijdkrachten, kan andere landen de oorlog verklaren of er akkoorden mee sluiten en in eigen land kan hij de staat van beleg afkondigen. Zijn be langrijkste taak is ervoor te zorgen dat door het parlement aangenomen wetten worden uitgevoerd. De president mag voorts overheidsfunctionaris sen voor ontslag voordragen en kandidaten voorstellen voor de post van premier en andere hoge overheidsfuncties. De CPSU (de communistische partij van de Sovjetunie), tot dusver de leverancier van staatslieden, komt in het hele verhaal niet meer voor. Wat niet betekent dat de rol van de partij is uitgespeeld. De CPSU houdt eind juni haar 28e par tijcongres, tot dusver de enige maatstaf voor de koers van het land. Tegen die tijd zal Gor- batsjov echter zijn machtsbasis zozeer hebben uitgebouwd, dat hij zich weinig meer hoeft aan te trekken van de conservatie ve krachten binnen de partij. Die dan waarschijnlijk ook de bittere pil moeten verwerken van een grote nedbrlaag in de parlementsverkiezingen, die deze week in alle republieken worden gehouden. Voorstanders van een sterke man zeiden dat de angst voor een totalitaire machtsfiguur a la Stalin ongegrond was. Een van hen: „Het hangt van ons parlement af. Als dat een goe de controle uitoefent krijgen we niet te maken met de har de hand van een of andere dictator, maar met een sterke uitvoerende macht die door het volk en de wet gecontro leerd zal worden". Tegenstan ders vonden dat de macht sconcentratie te snel kwam en dat er eerst een tegenwicht moet komen in de vorm van een sterk parlement. Op 12 maart wordt de nieuwe president voor vier jaar geko zen. In 1994 worden algemene parlements- en presidentsver kiezingen gehouden. Het volk kan dan direct uit meer kandi daten kiezen. Wie de meeste stemmen krijgt wordt voor vijf jaar president. In al zijn sim pelheid een veel democrati scher systeem dan bijvoor beeld in de USA, waar de kiesmannen elke keer weer het beeld vertroebelen. ÏANAGUA Duizenden ontra's, die zijn gelegerd het buurland Hondu ras, hebben geweigerd de 3e( rapens neer te leggen en demobiliseren. On- anks een verzoek hiertoe u an Violeta Barrios de hamorro, die bij de ver- lezingen in Nicaragua a 'esident Daniel Ortega ersloeg. Eerder had Or- »ga al de demobilisatie n an de contra-rebellen ge- ist als voorwaarde om de egeringsmacht aan Cha- lorro's UNO over te dra- en. De ontmanteling van n e contra's maakt, net als e verkiezingen van afge- P ipen zondag, deel uit van pt vredesplan voor Mid- en-Amerika dat vorig ar door Ortega en vier idere presidenten in de igio werd ondertekend. aanstaande president Cha- orro riep de rebellen in een radiotoespraak op de wapens neer te leggen en terug te ke ren naar Nicaragua „om te werken aan de wederopbouw van ons vaderland", omdat de oorzaken die hadden geleid tot de burgeroorlog nu zijn ver dwenen. Maar de leider van de contra's, Israel Galeano, zei dat de door de VS gesteunde rebellen hun Hondurese bases pas zullen verlaten nadat de sandinisten de macht aan de UNO hebben overgedragen. „We vertrou wen de sandinisten niet", zei Galeano vanuit Honduras. „Ze zijn ertoe in staat om wel af stand te doen van de regering, maar niet van de macht of van hun wapens." De leiding van de contra's zal later deze week bijeen komen om een strategie te bepalen voor wat Galeano de overgangsperiode noemde. Ook de Amerikaanse ex-presi dent Jimmy Carter, die als waarnemer in Nicaragua is, heeft de eis tot ontmanteling van de contra's „redelijk" ge noemd. President Ortega zei gisteren dat het leger en de politie, die worden beheerst door de san dinisten, onaangetast moeten blijven. Chamorro had in haar verkiezingscampagne beloofd dat de dienstplicht zou worden afgeschaft en dat het leger kleiner gemaakt zou worden. Na een vergadering van de sandinistische leiding las Orte ga voor duizenden aanhangers een verklaring voor. „Een ver andering van regering bete kent nog niet het einde van de revolutie," zei hij onder luide toejuichingen. De sandinisten verklaarden dat zij als grootste politieke partij de verworvenheden van de revolutie zullen verdedi gen, waaronder de landbouw hervormingen en de nationali satie van de banken en de bui tenlandse handel. Verder eisen ze dat er geen ontslagen zullen vallen onder het overheidsper soneel. De UNO wil de econo mie juist verbeteren door mid del van privatiseringen. Ortega benadrukte dat de san dinisten zeker van plan zijn de macht aan de UNO over te dragen, maar hij voorspelde dat de mensen die voor de UNO hebben gestemd, hun keuze spoedig zullen berou wen. „Iedereen die voor de UNO heeft gestemd, zal in de toekomst voor het Sandinis- tisch Front stemmen." Volgens de voorlopige uitsla gen (82 procent van de stem men geteld) haalde Chamorro in de presidentsverkiezing 55 procent van de stemmen, te gen Ortega 40 procent. De nieuwe president zal op 25 april voor een termijn van zes jaar worden beëdigd. De uit slagen van de parlementsver kiezing waren nog niet be schikbaar, maar volgens de re geringsgezinde krant El Nuevo Diario zal de UNO 52 zetels krijgen, het Sandinistisch Front 38 en de Sociaal-Chris telijke Partij een zetel. Eerder op de dag waren bij de staatsradio tal van verontruste telefoontjes binnengekomen van sandinistische aanhangers die de oppositiecoalitie UNO Mexicaanse ambassadeur in Nicaragua. FOTO: AP beschuldigden van een oneer lijke verkiezingsstrijd. Velen vroegen president Ortega zich niet bij de nederlaag neer te leggen. Salvador In het buurland El Salvador is de verkiezing van Chamorro tot president van Nicaragua positief ontvangen door de re geringspartij Arena. Die hoopt nu dat er een eind komt .aan de steun vanuit Nicaragua voor het verzet in El Salvador. De Salvadoraanse verzetsbe weging FMLN betreurt de verkiezingsnederlaag van de sandinisten in Nicaragua, maar put hoop uit het feit dat de sandinisten wel de grootste politieke partij blijven. In een uitzending van Radio Vence- remos verklaarde het FMLN verder dat het zal blijven strij den voor „ware democratie" in El Salvador. K v Yasser Arafat van de PLO en Nelson Mandeis Lusaka. Hongerstaking op Robbeneiland KAAPSTAD Op het Zuidafrikaanse Robbe neiland zijn eergisteren gedetineerden in hon gerstaking gegaan. Zij eisen de vrijlating van drieduizend mensen die' volgens hen om politie ke redenen vastgehou den worden. Zij zijn het niet niet eens met presi dent De Klerks definitie van politieke gevange nen. De Klerk heeft vrijlating beloofd van alle politieke gevange nen, maar daartoe beho ren niet degenen die wegens gewelddaden veroordeeld zijn en evenmin de politieke ge vangenen in de thuis landen. In de Zambiaan- se hoofdstad Lusaka zijn ANC-leider Nelson Mandela en overige lei ders van het ANC van morgen begonnen aan hun eerste echte ge sprekken over de nieu we koers van de bevrij dingsbeweging. Mandela riep op tot internationa le hulp opdat het ANC de uitdaging van de re cente hervormingen in Zuid-Afrika kan aan gaan. NOG ZES MEDESTANDERS AANGEHOUDEN OP FILIPIJNEN MANILA Niet alleen senator Juan Ponce Enrile is gisteren op de Filipijnen gearresteerd op verden king van deelname aan de mislukte couppoging te gen de regering-Aquino eind verleden jaar. Nog zes anderen werden aan gehouden wegens betrok kenheid bij „rebellie, moord en bescherming van opstandelingen". De anderen zijn ex-luitenant- kolonel Gregorio Gringo Ho- nasan, de gouverneur van de provincie Cagayan, Rodolfo Aguinaldo, de gepensioneerde generaal Felix Brawner, de gepensioneerde luitenant-kolo nel Billy Bibit, zakenman Re- becco Panlilio en diens echtge note. Allen zeggen dat de rege ring met valse beschuldigin gen de oppositie het zwijgen probeert op te leggen. De arrestatie van Enrile vormt de laatste episode in diens bi zarre relatie met president Co- razon Aquino. De schatrijke jurist, die in 1924 in grote ar moe werd geboren, was van 1970 tot 1981 onder de vroege re leider Marcos minister van defensie. Hij was degene, die na de door Marcos ingestelde staat van beleg duizenden van diens opponenten liet arreste ren. Eén van hen was Benigno Aquino, de in 1983 vermoorde echtgenoot van de huidige president. Na de frauduleuze verkie zingsstrijd tussen Marcos en Corazon Aquino begin 1986 koos Enrile partij tegen het oude bewind en gaf hij met een legermuiterij de aanzet tot de volksopstand die Marcos de kop zou kosten. Hij wist zijn Hervormingsbeweging van de Strijdkrachten ervan te over tuigen af te zien van de instel ling van een militaire regering en de weduwe Aquino te er kennen als wettig president. Hij werd daarvoor beloond met'de ministerspost van de fensie. Maar geleidelijk namen de spanningen met Aquino toe, omdat Enrile vond dat het leger door zijn beslissende rol bij de verdrijving van Marcos meer politieke invloed toek wam dan waartoe Aquino be reid bleek. In november 1986 werd hij door Aquino uit de regering gezet, omdat hij eerder dat jaar betrokken zou zijn geweest bij een staats greep, die een medestander van Marcos aan de macht had moeten brengen. Na zijn ont slag ging hij oppositie voeren tegen de regering. In mei 1987 werd hij in de Senaat gekozen. Maar pas maanden later kon hij die functie innemen door naar zijn zeggen een vertra gingstactiek van de regering. ODEN BIJ ERKIEZINGEN N INDIA EW DELHI Bij verkiezin- en in de Indiase deelstaat Bi- ir zijn gisteren zeker 82 men- n om het leven gekomen, ok in de andere zeven deel- iten waar verkiezingen wer- :n gehouden deden zich ge- elddadige incidenten voor, aarbij veel gewonden vielen, e politie heeft toegegeven rie mensen te hebben dood- ischoten in Bihar, bij gevech- n tussen politieke tegenstan- irs die trachtten een stembus bemachtigen om deze vol te oppen met stembiljetten voor in partij. De politie verricht- meer dan duizend arresta is. Bihar is een van de arm- deelstaten van India, waar iweld en politiek vaak hand hand gaan. Olijk Gestoken in olijke en bizarre kostuums lopen carnavalvierders door de straten van New Orleans. Zij zijn op weg naar de grote ,,Rex parade" die gisteren ter afsluiting van de Mardi Gras —het carnavalsfeest in de Amerikaanse stadis gehouden. FOTO: AP EAVONTUREN VAN KAPITEIN ROB HET RAADSEL VAN STRAAT MAGELHAES *11773 Hoe verder zij komen, hoe groter de hitte wordt. Bei mannen zien zich zelfs genoodzaakt hun oliegoed uit te trek- t. En wanneer zij zich een weg hebben gebaand door de ver- Jlmde spanten en inhouten van het oude wrak zien zij de oor- ik van het licht en de warmte; nog altijd brandt het aardgas, 3 jaar geleden aangestoken door Jacob Claeszoon en nog teds verlicht de rosse vlam het enorme afgodsbeeld! En wat zien zij daar aan de voet van het beeld? Onwillekeurig deinzen Rob en Olivier even terug: is de grot dan toch bewoond? Maar neen, het zijn de stoffelijke resten van de hier gestorven zeelie den, die bij de gasvlam tot het laatste toe nog wat warmte heb ben gezocht. Ongetwijfeld zijn zij van uitputting omgekomen. Maar waarom zijn hun lichamen niet verteerd? (Vervolg van de voorpagina) WASHINGTON De anti-rooklobby weet zich verzekerd van een schitte rende overwinning op de- laatste verdedigers van de slechte gewoonte. Het aantal sigaretten dat in de Verenigde Staten wordt verkocht zakt nu in een recordtempo van zes pro cent per jaar. Sedert het eind van de jaren '60, toen het verband tussen roken en kanker en vaatziekten kwam vast te staan, is het aantal rokers van zestig procent van de bevolking royaal gehalveerd tot minder dan dertig pro cent. De meest dramati sche afname doet zich de laatste vijf jaar voor. Het gemiddelde cijfer zegt echter weinig over de tabaks verslaving in deelgroepen in de Amerikaanse samenleving. Van de zwarte bevolking rookt nog altijd 36 procent en in de totale vrouwelijke bevol king heeft de daling van het aantal rokers zich beperkt tot zestien procent. Maakt men een uitsplitsing naar opleidingsniveau, dan doen zich de meest spectacu laire verschillen voor. Van daag ligt het percentage rokers onder voortijdige schoolverla ters twee procent lager dan in 1965. Maar bij de academisch gevormden heeft zich een ver mindering van het aantal ro kers met niet minder dan 52 procent voorgedaan. In wanhopige pogingen een Amerikaanse rokersmarkt in stand te houden, zijn de grote sigarettenfabrikanten zich vooral gaan richten op die groepen waar zich in de toe komst de grootste dalingen als nog dreigen voor te doen: zwarten, vrouwen en jongeren in het algemeen. Maar de spe cifiek op deze groepen gerich te reclamecampagnes hebben een golf van verontwaardiging teweeggebracht. R.J. Reynolds, na Philip Mor ris de belangrijkste sigaretten- maker van de VS, heeft onder politieke druk de introductie moeten afzeggen van een nieuw merk, Uptown, dat spe ciaal beoogde zwarte jongeren in de grote steden te bereiken. De campagne die Reynolds in de voor de helft zwarte stad Philadelphia op touw had ge zet, is op het laatste moment afgeblazen. Dezelfde fabrikant loopt nu alom tegen keihard verzet op tegen een ander nieuw merk, Dakota, dat zich op jonge vrouwen richt. Tabaks-vrij Die laatste poging heeft minis ter Sullivan doen besluiten tot een campagne voor een tabak- vrij Amerika. Dezer dagen kwam hij op de proppen met een nieuwe wetenschappelijke studie, die laat zien dat het ro ken in Amerika duizend dode lijke slachtoffers per dag kost en de Amerikaanse be groting met een miljard dollar extra per week opzadelt aan medische en sociale onkosten. Sedert enkele dagen is ook in de luchtvaart roken absoluut verboden op alle binnenlandse vluchten, een maatregel die volgens de vereniging van ste wards de 90.000 vliegende per soneelsleden van de Ameri kaanse luchtvaartmaatschap pijen „eindelijk de kans geeft op een- lang leven". Hoewel wetenschappelijk zeer twijfelachtig, is in brede bevol kingsgroepen in Amerika de overtuiging gegroeid dat ver plicht 'meeroken' in een ruim te waar anderen roken, nage noeg even gevaarlijk is als zelf aan de sigaret zijn. „Als er een roker in een kamer is, is ieder een roker", is het devies Ann Donley, die in Virginia vol doende actievoerders op de been wist te krijgen om de deelregering tot het gevierde openbare rookverbod in de ta- bakstaat bij uitstek te dwin gen. Haar 'Groep tegen roken in publieke ruimten' heet in de Engelse afkorting GASP, hetgeen tevens een werk woord is dat 'naar adem snak ken' betekent. Japan Senator Edward Kennedy diende vorige week een wets- wontwerp in dat tabaksver koop wil reguleren, zoals dat in de VS ook met alcohol het geval is. En in verschillende deelstaten gebruikt de over heid kinderen om winkeliers op heterdaad te kunnen be trappen op verboden verkoop van sigaretten aan mindeijari- gen. Een van de volgende doe len van de anti-rokers is de spoorwegen. Het zal naar ie ders overtuiging niet lang meer duren alvorens er ook in de Amerikaanse tremen geen enkele rookcoupé meer zal ziin. Wat de Amerikaanse overheid op haar beurt voor een moreel dilemma plaatst is het feit dat de tabaksindustrie vrijelijk haar jacht op winst kan ver leggen naar andere wereldde len, zoals Zuid-Amerika, Euro pa en Japan. De regering-Bush heeft de oorlog tegen de drugs verklaard en richt zich daarbij vooral op de illegale coca plantages in Latijns-Amerika. Maar in eigen land staat ze reusachtige tabaksverbouw toe, die steeds meer dood en verderf in andere landen zaait. Philip Morris (met Marlboro als absoluut topmerk) en Rey nolds hebben vorig jaar hun teruggang op de Amerikaanse markt ruimschoots goedge maakt met sterk gestegen ver kopen in het buitenland. De winst van Philip Morris is vo rig jaar met dertig procent om hoog gegaan en bedroeg zeven miljard dollar. Vooral Japan, dat in 1987 zijn markt opende voor buitenlande merken, is profijtelijk voor de Ameri kaanse sigarettenmaker. Perfide „We kunnen de Japanners al leen "maar aanraden om zelf vrijwillig te stoppen met ro ken, zoals de Amerikanen massaal doen", zegt Tom Sal man van een anti-rokers 'waakhondgroep' die de tabaksindustrie in North Caro lina kritisch volgt. Hij toont een nieuw bewijs van de 'immorele' wijze waarop de sigarettenproducenten zich in Amerika overeind proberen te houden: een poster van Camel duidelijk bedoeld om in de ka mer van een jongere te wor den opgehangen. De bij de wet verplichte begeleidende waar schuwing van de Amerikaanse overheid dat roken schadelijk is, is niet gewoon onderaan op de poster gedrukt, maar omge ven door een geperforeerde lijn. Men kan er de waarschu wing dus heel gemakkelijk van los maken. „Het is niet zo zeer en geperforeerde, maar meer een perfide lijn", zegt Tom en zweert dat de dader ervoor zal boeten in een rechtszaak die zijn actiegroep tegen deze kleine, maar veel zeggende wetsontwijking heeft aangespannen. MARC DE KONINCK

Leidse Courant | 1990 | | pagina 5