Hamsteren brood is kettingreactie Genscher houdt Nederland op hoogte van eenwording Dinosaurussen maken er een puinhoop van Informatiseringbank vordert 90 miljoen Braks ziet boeren nog best goed verdienen Minister Maij noemt Britten, Fransen en Belgen boosdoeners Cei-dócSou/ia/rit BINNENLAND EcklócSouoont WOENSDAG 28 FEBRUARI 1990 PAGD GRONINGEN De Groningse Informatise ringsbank van het ministerie van onderwijs en wetenschappen vordert negentig miljoen gul den van 40.000 ex-studenten, die ten onrechte studiefinanciering hebben ontvangen. Het be treft studenten die in de afgelopen twee jaar een voorschot hebben gekregen dat na controle van zaken als het ouderlijk inkomen, het inko men van een eventuele partner en het uit- of thuiswonend zijn van de student te hoog bleek te zijn. De betrokken studenten krijgen twee mogelijkheden om het te veel ontvangen geld terug te betalen: een betaling ineens voor 1 mei 1990, of een aflossing in termijnen. Oud-studen ten die niet tijdig reageren, krijgen de deur waarder op hun dak. Korthals Altes. Onderscheiding Korthals-Altes UTRECHT De Rijks- politie Award is dit jaar toegekend aan oud-mi- nister mr F. Korthals Altes van justitie. Hij krijgt die onderschei ding op 2 mei uit han den van de korpschef der rijkspolitie, inspec teur-generaal W. Frac- kers, tijdens een bijeen komst in de Waalse Kerk in Den Haag. Jaarlijks eert de rijks politie personen of in stellingen die zich voor de politie verdienstelijk foto: dijkstra hebben gemaakt. Russische fysici op bezoek in Nederland UTRECHT Een groep van 47 jonge Russische fysici brengt van 2 tot 13 maart een bezoek aan Nederland. Ze zullen diverse wetenschappelijke in stellingen zoals KEMA en TNO bezoe ken, maar ook de universiteiten van Groningen, Eindhoven, Amsterdam, Nijmegen, Delft en Utrecht. De Russen zijn topwetenschappers van het Gene ral Physics Institute in Moskou en van het Joffe Physico-Technical Institute in Leningrad. De Russen komen op uitno diging van een Utrechtse studentenver eniging. Het is volgens de universiteit de eerste keer dat een zo grote groep Russische wetenschappers Nederland bezoekt. Twaalf jaar geëist voor afrekening drugswereld ARNHEM De officier van justitie heeft voor de Arnhemse rechtbank twaalf jaar geëist tegen een 32-jarige Nijmegenaar. Hij is een van de leidende figuren in de drugswereld. De man werd gisteren verschillende zaken ten laste gelegd. De meest op vallende daarvan is de zogenaamde 'Waalkademoord' uit juli 1989. De verdachte schoot toen voor de ogen van honderden ter rasbezoekers een voormalige compagnon dood. De mensen op het terras meenden met straattheater te doen te hebben en barstten in luid applaus los. Pas later bleek dat het om een echte moord ging. De uitspraak is op 13 maart. In stukken gesneden lijk van man gevonden BUSSUM Op een camping in Bussum is een lijk van een man gevonden dat aan stukken was gesneden. De stoffelijke resten waren in twee gewone vuilniszakken verpakt, het hoofd ont brak. De vondst werd gisteren gedaan door een vrouw bij het uitlaten van haar haar hond. In het gerechtelijk laboratorium is sectie verricht en vastgesteld dat het gaat om een 20- tot 40-jari- ge man. Aanhoudingen wege verouderde gegeven! DEN HAAG De politie is te traag n. doorgeven van wijzigingen voor het o ringsregister. Dat heeft tot gevolg dat sen ten onrechte worden gearresteerd leen al op Schiphol gebeurt dat zo'n hou keer per jaar. Dat schrijft de Nationale budsman in een rapport naar aanleidin een door hem eigener beweging ing onderzoek. Met name het Openbaar Mi rie en enkele politiekorpsen, waarondi van Den Haag en Amsterdam, zijn zeer met het doorgeven van wijzigingen v<x opsporingsregister van de CRI. Mense hierdoor ten onrechte in het CRI-re blijven staan kunnen geconfronteerd w met vrijheidsberoving in strijd mi Grondwet, aldus de Ombudsman. „ANGST VOOR TEKORT IS ONGEGROND" DEN HAAG Volgens ingewijden is er geen en kele reden om brood te hamsteren. De dreigende blokkades van broodfa brieken in het noorden van het land zijn niet meer dan geruchten. Gaan de akkerbouwers daadwerkelijk over tot ac tie, dan nog is er voor ie dereen voldoende brood. Toch wordt er massaal brood gehamsterd in de noordelijke provincies. Want de buur vrouw doet het, de overbuur man en sinds gisteren de ach terburen ook, nadat zij in het journaal beelden hadden ge zien van lege planken bij bak kers en supermarkten. „Ham steren is één van die processen die zichzelf versterken. Op het moment dat een aantal men sen brood inslaat, willen ande ren niet achterblijven. Net als op de effectenbeurs. En door mee te doen versterk je het procés", legt dr. M. Brouwer, docent massapsychologie en openbare mening aan de uni versiteit van Amsterdam, uit. Vrieskist Iedereëh weet dat het ham stergedrag zo werkt, maar wil tegelijktijd zijn eigen schaapjes op het droge hebben. Vrieskis ten worden gevuld met brood. De ongeveer vierhonderd win kels die door Hendriks Bakke rijen van brood worden voor zien, waren gistermorgen om tien uur al uitverkocht. „En dan hadden we nog twintig tot vijfentwintig procent meer brood gebakken dan normaal", vertelt adjunct-directeur F. Mazenier. Ook bakkerij Veenhuizer van der Molen, een tweede grote in het noorden van het land, kan het brood niet aangesleept krijgen. De extra omzet maakt het bedrijf niet gelukkig, want het weet dat die in korte tijd teniet wordt gedaan als de consument na|de paniek de voorraad gaat aanspreken. Ma zenier: „Het hamsteren levert ons alleen maar een onregel matige produktie op en geen extra omzet. Mensen eten toch niet méér brood. Dat hebben we enkele jaren geleden mee gemaakt met die verschrikke lijke sneeuwstorm. Toen werd er even heel veel brood ver kocht en enkele weken later bitter weinig". Nuchter Volgens de bakkerijen wordt er op het platteland steviger brood ingeslagen dan in de stad Groningen. Brouwer ver klaart het verschil met het aantal winkels dat in handbe reik is. „Vooral als mensen menen dat de mogelijkheden uitgeput raken, slaan ze aan het hamsteren". Daarnaast vermoedt Brouwer dat oudere mensen eerder gaan hamste ren omdat zij zich de schaarste herinneren van de oorlog, of recenter, de oliecrisis. De men sen die volstrekt nuchter blij ven onder het aanstekelijke hamstergedrag hebben volgens Brouwer meer technisch in zicht. „Mensen die hier min der gevoelig voor zijn, denken na of de angst voor een tekort aan brood reëel is en gaan niet louter en alleen af op een sig naal uit de buurt". Die angst is ongegrond, meent J. Diekema, directeur van de Nederlandse Bakkerij Stich ting. Diekema heeft een ge sprek gehad met het actieco mité van de akkerbouwers en dat heeft hem beloofd geen publieksonvriendelijke acties te voeren zoals het blokkeren van bakkerijen. Mochten en kele boze akkerbouwers zich niets van deze afspraak aan trekken, dan nog komt de broodvoorziening in het noor den van het land niet in ge vaar. „Groningen, Friesland en Drente tellen samen bijna vierhonderd bakkerijen. Die blokkeer je niet zomaar tege lijkertijd", aldus Diekema. Maar de woorden van autori teiten hebben volgens Brou wer weinig invloed. „Die wor den vaak niet geloofd. Even min als berichten in de media die z. ïggen dat er geen reden is tot paniek. De melding van het feit dat er gehamsterd wordt, versterkt het proces al leen maar". Alleen televisie kan volgens Brouwer de ham sterspiraal doorbreken en zou FOTO: STEPHEN EVENHUIS dat ook móeten doen. „Ik zeg het aarzelend, maar ik denk toch dat de televisie uitdruk kelijk moet laten zien dat er geen reden is om te hamste ren. Dat het inslaan van brood op niets berust. Televisie is daarvoor het meest aangewe zen medium; zien is toch een beetje geloven". MONIQUE VAN DE VEN Minister Braks, foto: dijkstra (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Minister Braks van landbouw, na tuurbeheer en visserij heeft het VVD-kamerlid Blauw beticht van een on juiste voorstelling van za ken die een rol spelen in het conflict met de akker bouwers. Blauw zei zondag in het tv- programma Het Capitool dat het inkomen van de akker bouw de laatste vijf jaar uiterst negatief is geweest. Op basis van zelf nagerekende cijfers van het Landbouw-Econo- misch Instituut kwam hij op gemiddeld 45.000 gulden per jaar. Braks geeft in zijn brief geheel andere cijfers. Hij komt voor zowel grote als kleine be drijven over de laatste vijf jaar op een positieve arbeidsop- brengst. De bewindsman be strijdt de stelling van Blauw dat van het geld van de be drijfsbeëindiging in sommige gevallen niets overblijft als de belastingen langs zijn geweest. Ondertussen lieten Groningse en Friese boerinnen zich giste ren inschrijven bij de arbeids bureaus in hun provincies in als werkzoekende. De boerin nen menen dat het inkomen van hun echtgenoot te laag wordt door de dalende graan prijzen. In Zoeterwoude was er een kortstondige blokkade van de Heineken-brouwerij. Heine- ken is afnemer van landbouw- produkten als graan en gerst. De boeren boden een petitie aan aan een lid van de direc tie, die zei wel begrip voor de acties te hebben, maar meende dat deze niet te lang meer moesten duren. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Nederland zal voortdurend op de hoogte worden gehouden over het proces van de Duitse eenwording. Die verzekering heeft minis ter Van den Broek van buitenlandse zaken gister avond gekregen van zijn Westduitse ambtgenoot Genscher, die een blik sembezoek aan Den Haag bracht. De Bondsrepubliek is bereid de buurlanden steeds in te lichten over de nieuwe ont wikkelingen, zo verzekerde Genscher. „De eenwording moet niet alleen binnen de Eu ropese Gemeenschap en de NAVO worden besproken, maar ook tussen ons en onze buurlanden", aldus Genscher. Van den Broek toonde zich verheugd over de toezegging van Genscher. „Het is een goe de zaak dat Genscher bij ons op bezoek is geweest", aldus Van den Broek. „Daaruit blijkt dat de Bondsrepubliek zijn bu ren wil inlichten. Vandaag hebben wij een diepgaande ge- dachtenwisseling gehad De Duitse eenwording verdient onze steun". Geen commissie Er zal geen speciale commissie worden opgericht voor de con tacten tussen Nederland en West-Duitsland. Er is steeds over en weer contact. En Van den Broek en Genscher ko men elkaar vaak genoeg tegen op allerlei internationale ver gaderingen, aldus een woord voerder van Buitenlandse Za ken in een toelichting. Aan het ruim twee uur durende ge sprek tussen Genscher en Van den Broek werd het laatste half uur door premier Lubbers deelgenomen. Genscher bevestigde nog eens dat het nieuwe Duitsland niet neutraal zal worden en lid zal blijven van NAVO en EG. Ook herhaalde Genscher dat beide Duitslanden niet uit zijn op gebiedsuitbreiding. „Wij willen de BRD, de DDR en Berlijn samenvoegen. Niet minder, maar ook niet meer". Genscher verwacht dat de eenwording na de verkiezin gen in de DDR op 18 maart in een stroomversnelling raakt. „We zullen terdege rekening moeten houden met de wensen van de nieuwe DDR-rege- ring", aldus Genscher, die stel de dat het nieuwe Duitsland een bijdrage moet leveren aan de stabiliteit van Europa. De Westduitse bewindsman zei niet te weten hoe de Sovjetu nie denkt over het NAVO-lid- maatschap van het nieuwe Duitsland. „Maar ik heb Gor- batsjov in diens laatste inter view niets meer over de neu- traliteitskwestie horen zeg gen". Van den Broek vindt het „heel goed" dat Duitsland bij de EG en de NAVO blijft. Het enige punt waarover Van den Broek en Genscher het niet eens zijn is het Duitse plan voor tolheffing op de au tobanen per 1 mei voor vrachtwagens. Van den Broek heeft daartegen namens het kabinet „ernstig bezwaar" aangetekend bij Genscher. „De Duitse tolheffing past niet in de eenwording van Europa", aldus Van den Broek. Pools voorstel Voor hij naar Den Haag ver trok verklaarde Genscher veel heil te zien in het Poolse voor stel, dat beide Duitslanden bij verdrag de Oder-Neisse-grens erkennen. „Een goed voorstel om de onzekerheid over de Poolse westgrens weg te ne men", aldus Genscher. De Poolse premier Tadeusz Mazo- wiecki lanceerde het voorstel van een Duits-Duits-Pools ver- Genscher kon ondanks de boerenprotesten ongehinderd naar Den Haag reizen, waar hij een ontmoeting had met zijn collega Van den Broek. FOTO: ANP Genschers uitspraak in deze toont nog eens aan dat de kleinste Westduitse coalitie partner, de FDP, het in toene mende mate oneens is met het de CDU/CSU van Kohl over diens starre opstelling over de Poolse westgrens. En ook de Britse premier Thatcher heeft Kohl gisteren vanuit het La gerhuis opgroepen de Poolse westgrens in een verdrag te garanderen. drag vorige week. Warschau vreest dat een verenigd Duits land aanspraak maakt op Sile- zië, Pommeren en Oost-Prui sen, dat voor 1945 tot Duits land hoorde maar in 1945 aan Polen toeviel. Bondskanselier Helmut Kohl heeft tot nu toe elke erkenning van de Oder- Neisse-grens willen vermijden. „Hiertoe is slechts een vere nigd Duitsland bevoegd", al dus Kohl. DEN HAAG Geen Griek lijkt zich eraan te storen dat hij door de straten van Athene moet slalommen langs bergen stinkend afval. Hij be kijkt de staking van de vuilnismannen van de positieve kant: De over last valt wel mee want het is winter. De bewoners van het heden daagse Hellas halen slechts hun schouders op als de tele foons weer eens niet wer ken, de taxi's en bussen niet rijden, de vliegtuigen aan de grond blijven, de elektrici teit uitvalt en de post niet wordt bezorgd. Werkonder brekingen en stakingen ko men er al bijna net zo vaak voor als zonnige dagen. Ze zijn eraan gewend. Toch is de situatie alarme rend. De groeiende arbeids onrust is het gevolg van de inflatie (14 procent), stijgen de prijzen, bezuinigingen en werkloosheid, die dit jaar zal oplopen tot 8,6 procent van de beroepsbevolking. De Or ganisatie voor Economische Samenwerking en Ontwik keling (OESO) heeft een maand geleden gewaar schuwd dat Griekenland een zeer slechte economische toekomst tegemoet gaat als de regering niet drastische ingrijpt. Maar daar zit 'm nou net de kneep. Grieken land, waar in de vijfde eeuw voor Christus de democratie werd geboren, ligt politiek overhoop. Chaos Het verloop van de presi dentsverkiezingen is type rend voor de chaos waarin Griekenland verkeert. De drie grote politieke partijen, die sinds november een ge forceerde coalitie vormen, presteren het om over deze ceremoniële functie ruzie te maken. Al twee maal heb ben de conservatieven van Nea Dimokratia demonstra tief hun zetels in het parle ment verlaten als het op stemming aankwam. Zij konden het met hun politie ke partners, met name de so cialisten, niet eens worden over een geschikte kandi daat voor het president schap. Toen oud-staatshoofd Konstantin Karamanlis voor de eer bedankte, kondigden ze aan hun stem niet te zul len uitbrengen op een ande re kandidaat. Zaterdag volgt een derde en laatste ronde, maar naar verwachting zullen ook dan noch de zittende president Christos Sartzetakis noch oud-parlementsvoorzitter Yannis Alevras, die plotse ling vorige week door de so cialisten naar voren is ge schoven, voldoende stem men krijgen. Een kandidaat moet minimaal 180 van de 300 parlementsleden achter zich krijgen om in deze laat ste ronde gekozen te wor den. Met 148 stemmen houdt de conservatieve Nea Di mokratia de sleutel stevig in Andreas Papandreou, van de „dinosaurussen" de Griekse politiek. 'handen en ze lijkt niet zins om haar standpun herzien. Steekspel De weigerachtigheid vai van een nieuwe i niet verbazingwekkend, is slechts een klein on deel in het steekspel tu Nea Dimokratia en de s listische PASOK. De partijen proberen elkaar leven zo zuur mogelijl maken. De slechte verl ding wordt gevoed door eenlopende standpunten onderling wantroui maar vooral de twee res tievelijke leiders stoken vuur flink op. Het social sche kopstuk Andreas pandreou en de conserv ve voorman Constant Mitsotakis zijn niet bep vrienden van elkaar. Hoewel beiden inmid een respectabele lee hebben bereikt en kun terugzien op een lange tieke carrière, hetgeen de bijnaam „dinosauru van de Griekse polit heeft opgeleverd, gaan zi jonge kemphanen tekeer schamen zich er niet vo verkiezingscampagnes kaar voor rotte vis uit te ken. Zo noemde Mitsot zijn huidige coalitiege regelmatig „echtbreker' „bedrieger", verwij naar diens affaire met veel jongere stewaifl 'Mimi' Liani en de tie- en afluisterschand waarbij Papandreou zou betrokken. Niets wijst erop dat deze jaarde heren bereid zijn hun onderlinge vetes beëindigen of plaats te ken voor frisse, jonge p< ci, die misschien in zouden zijn wel same: werken. Integendeel, Griekse dinosaurussen ken zich op voor de vol| de slag om de kiezers. SUSKEENWISKE DE BEZETEN BEZITTER (c) Standaard Uitgeverij/Wavery Productions ADVERTENTIE Zaterdag 31 maart verschijnt deze krant met de bijlage DEN HAAG Minister Maij-Weggen van verkeer en waterstaat noemt de Britten, Belgen en vooral de Fransen de boosdoe ners waar het gaat om het Noordzeebeleid. De rol van Frankrijk is zelfs „te leurstellend"; het Noord- zee-beleid kent in Parijs „geen prioriteit". de Tweede Kamer in een ver trouwelijke notitie die vorige week tijdens besloten monde ling overleg aan de orde ge steld. De notitie dient als voor bereiding op de derde Noord- zee-ministersconferentie, die volgende week in Den Haag plaatsvindt. Groot-Brittannië is „deskundig d" bij het over leg betrokken, aldus minister Maij. Maar de Britten liggen met name dwars op het gebied van het dumpen van indus trieel afval en het lozen van slib. Frankrijk stelt zich wei nig constructief op en België (de Schelde) vindt „vaak geen aansluiting" bij standpunten die vooral Nederland, de Bondsrepubliek en de Scandi navische landen hebben inge nomen. H. Kersten, medewerker van Greenpeace, vindt daarente gen de opstelling van Neder land eveneens „teleurstel lend". Hij baseert zich daarbij op de ontwerp-slotverklaring van de aanstaande Noordzee- conferentie. „Als Europarlementariër heeft Maij zich in ferme bewoordin gen over de aanpak van de vervuilde Noordzee en Noord- zee-rivieren als de Rijn uitge laten", aldus Kersten. Maar hij meent dat daarvan „weinig is overgebleven" in de inbreng van Nederland bij het ambte lijk vooroverleg voor de confe rentie. Greenpeace meent dat Nederland ten onrechte een „middenpositie" inneemt bij die voorstellen voor de aanpak van de Noordzee-vervuiling waarover de landen nog geen overeenstemming hebben be reikt. Zo willen de Scandina vische landen in 1995 een ein de hebben gemaakt aan de vervuiling door PCB's. Neder land kiest met andere landen voor het jaartal 1999. Ook over de al gemaakte afspraak dat in 1995 de vervuiling door een aantal stoffen met 50 procent teruggedrongen moet zijn is Maij terughoudend. De voorspelling is er dat begin jaren negentig een concurrentieslag zal worden geleverd om miljoenen vierkante meters kantoor- en bedrijfsruimte. Met name in Zuid-Holland I zullen binnen- en buitenlandse beleggers extra activiteiten I ontplooien De bijlage VASTGOED geeft een kleurig beeld van de explosi ontwikkelingen in deze sector. De bijlage biedt projectontwikkelaars, makelaars en bouwondernemingen uitstekende mogelijkheden om hun activiteiten en aanbieding onder de aandacht te brengen. Ronald te Boekhorst, bereikbaar onder tel.nr. 071-122 244, I informeert u graag nader over de adverteermogelijkheden.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 4