„Een stormpje is aardig, maar dit duurt te lang" Helikopter haalt opvarenden van zinkend schip We hebben'm alvast 200,-zachter gezet. nnenland |axibedrijven boos 4 succes treintaxi Bouwstaking breidt zich uit 5 joedberaad re r dioxine melk bij kmaar en landam IEUWO N ieuwsvoorziening is ontoereikend bij echt zwaar weer C02-maatregelen ongegrond" CeidaeSou/uwit WOENSDAG 28 FEBRUARI 1990 PAGINA 3 HAAG Een boze taxi-ondernemer uit jrecht heeft bij het College van Beroep het Bedrijfsleven in Den Haag tevergeefs itesteerd tegen de gang van zaken rondom [reintaxiproject van NS en een ongeveer g taxibedrijven. Het College wees zijn ver af om de vergunningen die NS de bedrij- "l ifgeeft nietig te verklaren. Een groot aan- jxibedrijven in steden waar de treintaxi al voelt zich gepasseerd door de NS. Veel on- emingen zouden door de treintaxi fors in msten achteruit zijn gegaan. Volgende komen de ontevreden taxi-ondernemers kaar in Bunnik om te bespreken wat er nu K gebeuren. Volgens een woordvoerder t gedacht aan acties. Volop kansen vrouwen in technisch beroep ROTTERDAM Meisjes en vrou wen die kiezen voor een technisch beroep hebben bij het vinden van een arbeidsplaats het economisch tij mee. Zo zit de metaalindustrie te springen om gekwalificeerde krach ten. En de werkgevers in deze tradi tionele mannensector zijn 'opportu nistisch' genoeg om met iedere goede beroepskracht in zee te gaan, vrouw of man. Dat zei voorzitter L. Schoots van het Contactcentrum Onderwijs- Arbeid Rijndelta gisteren bij de pre sentatie van promotieweek „Meisjes, vrouwen en techniek" (11 t/m 16 maart), die deze instelling samen met de gemeente Rotterdam en Arbeids bureau organiseert. UTRECHT Het aantal stakende bouwvakkers nadert de 15.000. Van morgen waren bij het landelijk actie centrum van de bonden al meer dan 14.800 stakers bekend op 1.400 bouw plaatsen. Dat betekent dat er, na de twee rustige carnavalsdagen, ruim zevenhonderd stakers zijn bijgeko men. „De mensen zijn het absoluut niet beu", aldus een woordvoerder van de bonden. De bonden en werk gevers in de bouw wachten nog steeds op een uitnodiging om weer te gaan praten van de onafhankelijk voorzitter van het cao-overleg, J Lammers. Brand treft golfclub VLAARDINGEN In Vlaardingen heeft een felle brand vanochtend de loods van een golf club aan de Watersport weg in de as gelegd. De schade bedraagt volgens een eerste schatting an derhalf tot twee miljoen gulden. In de loods stonden onder andere voertuigen en onder- houdsmaterieel. Alles ging verloren. De brand brak uit tegen drie uur en het duurde circa an derhalf uur voor hij ge blust was. Bekentenis moord Turkse vakbondsleider AMSTERDAM De politie in Am sterdam heeft op 16 februari een 22- jarige man gearresteerd die ervan wordt verdacht in juni 1988 Nihat Karaman, de voorzitter van de Turk se arbeidersvereniging (HTIB), te hebben doodgeschoten. Hij heeft inmiddels een volledige be kentenis afgelegd. Het motief dat de verdachte voor zijn daad geeft ligt in de privé-sfeer. Van een politiek mo tief lijkt geen sprake, aldus de politie. De HTIB is er steeds van uit gegaan dat de moord op Karaman een poli tieke achtergrond had. De aanslag veroorzaakte indertijd grote beroe ring in de Turkse gemeenschap in de hoofdstad. Honderden hectaren bos in Noord-Brabant illegaal gekapt BOXTEL De veldpolitie in Boxtel is ervan overtuigd dat er in Noord-Brabant de afgelopen jaren honderden hectaren bos illegaal zijn gekapt. Volgens adjudant H. de Man van de veld politie worden de bossen gerooid om er cultuurgrond van te maken. „Cultuurgrond brengt veel meer op dan bosgrond", al dus De Man. De veldpolitie houdt zich al jarenlang bezig met de opsporing van illegale ontbossingen. Er is in het verleden diverse keren proces verbaal opgemaakt. „Het is ons ook in een aantal geval len gelukt om via het openbaar bestuur de eigenaar te ver plichten een nieuw bos aan te planten. Dat is natuurlijk een goede zaak maar als er een eikenbos van 100 jaar oud is ge rooid duurt het vreselijk lang voordat de oude situatie is her steld". De illegale ontbossingen doen zich vooral voor in ruil- verkavelingsgebieden. „Boeren moeten daar cultuurgrond inle veren om elders cultuurgrond toegewezen te krijgen. Dat werkt illegale ontbossing in de hand", aldus De Man. v J HAAG De vaste n ïercommissies Land- ;e w en Milieu zijn van- ag bijeengekomen spoedoverleg met de isters Braks en Alders. bewindslieden hebben bij de kamerleden, die het overleg hun krokus- ntie moesten onderbre- op de hoogte gebracht de resultaten uit een stu- ian het Rijksinstituut voor sgezondheid en Milieuhy- t (RIVM) over de uitstoot dioxines door de vuilver- jingsinstallaties bij Alk en Zaandam. norgen werd aangenomen iprake is van „alarmeren- [jjfers over het dioxine-ge- in de melk van koeien ond beide installaties gra- De verwachting was dat en Alders, direct na het iten overleg met de Ka- een „plan van aanpak" n presenteren voor de op- van verontreinigde melk. ■^lak rond dioxine in melk de vorig jaar juli in de *!baert-polder bij Rotter- In dat gebied werden in elk te hoge concentraties de giftige stof aangetrof- 3orzaak zou de Afvalver- ing Rijnmond (AVR) zijn, iat het bedrijf zelf betwist, de schadevergoeding die ,VR aan gedupeerde boe- moest betalen, loopt nog lodemprocedure. lelk van ongeveer twintig veehouders uit het Licke- gebied wordt nog steeds opgehaald, verwerkt en slagen. Het verwerken de melk op de boerderij, orbeeld tot boerenkaas, is steeds verboden. De be- veehouders krijgen de overheid een voorlopi- irijs uitbetaald voor hun Mijnsbergen loemd tot lid (i Eerste Kamer HAAG Ing. J.W. jbergen (51) uit Arnemui- s benoemd tot lid van de te Kamer voor de PvdA. uit de vacature op die vo- maand ontstond door het ijden van J.P. Boersma. ibergen heeft al eerder, n '81 en '83, in de Eerste er gezeten. (ADVERTENTIE) Keuze uit mat of glanzend.13x18 cm. DIJKBEWAKERS ZEELAND MAKEN AL WEKEN OVERUREN N VANDAAG IN HET VJ VLISSINGEN De Vlis- singse dijkbewaker Ko Barendse restte gistermid dag niets anders dan lijd zaam toezien hoe schuim- koppende zeegolven een haast oneerlijke strijd voerden tegen de Zeeuwse dijken en duinen. „Met zulk weer kun je alleen maar wachten op laagwa- ter om dan het slagveld te overzien", aldus Barendse, leunend tegen windkracht 10. „Zo is d'r geen lol meer an", klinkt het waf verbitterd. „Een stormpje is aardig, maar dit duurt te lang". De laatste weken maakt zijn afdeling dijkbewaking van het water schap Walcheren dan ook overuren. Overdag rijdt Ba rendse in zijn dienstauto van dijk naar duin om de ergste schade te peilen. „Gisteren kwam ik om elf uur 's avonds pas thuis. Snel even slapen en om drie uur, wanneer het tij gekeerd is, erop uit om de meest noodzakelijke reparaties aan de dijken te verrichten. Dat gaat nou al weken zo". 'Vier meter plus' Vlissingen gistermiddag: waar schuwingsfase voor de sector Schelde. Het is wat moeilijk lezen in die kolkende water massa, maar de zwart-witte NAP-peilers geven het toch duidelijk aan: zo tegen de „vier meter plus". Nog net niet daarboven, zoals wel de ver wachting luidde, maar toch: de hoogste waterstand sinds fe bruari 1953. En dat doet talloze Zeeuwen uitrukken naar de plaatsen des onheils, waar zij onder een douche van water, zand en verdwaalde stukken hout en plastic hun land onder bruut geweld enkele meters kleiner zien worden. De toestroom naar de boule vard, waar inderdaad het grootste spektakel te beleven valt, zorgt tegen half vier, wanneer de hoogste water stand wordt bereikt, voor files in de binnenstad. Jongeren hebben vooral pret en genie ten van deze sensationele va kantiedagen. Sommige oude ren doet de situatie echter her inneren aan 37 jaar en 4 dagen geleden. Ze herkennen de dijkbewaker en klampen hem aan. „Ko, wat denk je d'r'van? Houwen we het?", vragen ze bezorgd. Barendse reageert De Noorse kustvaarder Anne Liese gaat hier starloos op het strand van Texel af. FOTO'S: ANP nen, die zie je onder je ogen verdwijnen en er is niets wat je er tegen kunt doen", zegt Barendse, aangekomen bij een afgeslagen duin. De dijkbewa ker kan zich niet herinneren dit ooit eerder te hebben mee gemaakt. „Hier en daar slaat het water zelfs over de dijken heen. Dat zijn echt taferelen uit 1953" zegt hij. „Het komt allemaal door een zeldzame speling van de na tuur", weet Barendse. „Een combinatie van harde westen wind, terwijl het toevallig ook nog springtij is. Het water wordt dan tegen het land op gestuwd, net als in '53". Slapi wat onverschillig. „Geen re den voor paniek", vindt hij. Eerder die middag, tegen half twee, ontstonden al problemen bij de Oosterscheldekering. Automobilisten die de over steek aandurfden wisten niet alleen hun wagen ongeveer gezandstraald, zij begaven zich ook in uiterst gevaarlijke situ aties. Overwaaiende water massa's ontnam hun elk zicht op de weg, de storm deed lich te auto's ook op de rijbaan van tegenliggers belanden. Van daar dat velen vóór de kering het verstandiger achtten de wagen aan de kant te zetten en af te wachten. Pieper De pieper van dijkbewaker Barendse klinkt intussen onaf gebroken. Noodmelding na noodmelding dient zich aan. „Zojuist alarm ontvangen over stuk weggeslagen glooiing bij de pier. Ga even poolshoogte nemen", klinkt een gehaaste stem uit zijn auto-zender. Ba-' rendse erop af en inderdaad, de eerste brokken losgeslagen steen vertonen zich. Barendse en de zijnen moesten voor het nieuwe hoogwater van van nacht weer uitrukken met stortsteen en asfalt. „De dijken, die kun je nog een beetje oplappen. Maar de dui- en Tegen 's avonds half zes ziet het er naar uit dat voor enkele uren het ergste voorbij is. Het veer Vlissingen-Breskens vaart weer, na enkele uren met passagiers aan boord stuurloos te hebben rondge dobberd, en de golven raken nog maar sporadisch aan de bovenkant van de dijk. Ba rendse vertrekt naar huis. „Proberen nog wat te slapen", zegt hij, maar hij weet dat het daar de komende nacht weer niet van zal komen. Terwijl hij in zijn auto stapt, klinkt uit zijn radio het be richt over een Brits weten schapper, die meldt dat de af gelopen vier eeuwen telkens de laatste tien jaar noodweer heeft gewoed. De stormen van de afgelopen weken zouden slechts een voorbode zijn van een decennium vol tegenwind. Barendse kan een lach niet onderdrukken. „Dan mag ik m'n borst wel nat maken", zegt hij met een vermoeide blik. JEAN-PIERRE GEELEN DEN HAAG De informatievoorziening tijdens de or kaan van 25 januari heeft te wensen overgelaten. De weerkundigen slaagden er niet in de ernst van de weersituatie over te brengen op de bevolking. Dit concludeert het Crisis Onderzoek Team (COT) na een onder zoek over de knelpunten tijdens de orkaan eri reacties van de bevolking. Ons land werd op 25 januari overvallen door een or kaan, waardoor bijna een miljard gulden schade werd aange richt, het openbare leven ontwricht raakte, en er 19 doden en vele gewonden vielen. Volgens het COT van de Rijksuniversi teit Leiden en de Erasmus Universiteit ontbreekt het in Neder land aan een „echt-zwaar-weer-traditie", zoals orkanen of extre me droogte. De verschillende berichten van het KNMI, Meteoconsult en de vele weerpraatjes hebben tot verwarring geleid. De regionale omroepen vervulden een opmerkelijke rol, zo blijkt uit het on derzoek. Zij verschaften veel meer broodnodige informatie dan de nationale omroepen. De Nederlandse Spoorwegen waren onvoldoende in staat de ge strande reizigers van adequate informatie te voorzien. Reizigers aanvaardden de vertragingen, maar niet het feit dat ze zo lang in het ongewisse bleven, aldus het COT. Veel weggebruikers na men onverantwoorde risico's tijdens de storm, vooral de vracht wagenchauffeurs. Verkeersongeval in hevige hagelbui WIJSTER Een zeventienjarig meisje uit het Drentse Drijber is gisteren in Wijster verongelukt. De bestuurster van de auto waarin ze meereed raakte in een hevige hagelbui op het gladde wegdek in een slip en botste tegen een boom. De moeder van het slachtoffer en de bestuurster van de auto zijn beiden gewond in het ziekenhuis van Hoogeveen opgenomen. IJMUIDEN Een Lynx helikopter van de Ko ninklijke Marine heeft vanochtend drie van de zeven opvarenden van de Maltese vrachtvaarder Bo- nita getakeld. Het schip voer op dat moment 15 ki lometer ten noord-westen van Vlieland. Vier opvarenden bleven aan boord van het 71 meter lange schip om te pogen, een sleep- verbinding tot stand te bran- gen met de naderende Smit Lloyd 21. Volgens de gezag voerder krijgt zijn schip water in de machinekamer en in het laadruim en is het zinkend. Op het strand van Castricum is de afgelopen nacht een om vangrijke lading hout aange spoeld. Tientallen jutters uit Castricum en omgeving be stormden vanochtend te voet en met talrijke voertuigen de lading. De politie heeft daarna de hoofd-strandafgang afgezet om het jutten te verhinderen. De plaatselijke strandvonderij en de douane hebben zich over de partij ontfermd. Het hout is afkomstig van de Nederlandse vrachtvaarder Noren, die gisteren op 20 kilo meter voor IJmuiden in de zware storm door de schuiven de lading hout in moeilijkhe den kwam. Het schip maakte op een gegeven moment een slagzij van 20 graden, maar de bemanning slaagde er in de slagzij te corrigeren door de deklading hout te verplaatsen en deels overboord te zetten. Tuinbouw Het stormweer heeft tot gister middag 819 schademeldingen uit de glastuinbouw opgele verd. aldus de Hagelunie. De schade wordt op 15 miljoen gulden geschat. Door windsto ten is onder meer zeer ernstige schade veroorzaakt in Leeu warden, Riinsburg, Nieuwer- kerk aan de IJssel, Monster, Helenaveen en Belfeld. Er zijn schades van 20.000 vierkante meter vernield glas. Opnieuw werden veel folietunnels on herstelbaar beschadigd, wat bij de Hagelunie de vraag oproept of het wel verantwoord is om deze teelmethode in Neder land te gebruiken. Treinstremmingen Sinds vanochtend is er door een breuk in de bovenleiding geen treinverkeer meer moge lijk tussen Schagen en Anna Paulowna. Ook gisteren was dit baanvak gestremd. Ook was gistermiddag het baanvak Haarlem-Leiden tijdelijk ge stremd. De treinen werden omgeleid via de Schiphollijn. DEN HAAG De onge rustheid over de bijdrage van kooldioxyde (CO?) aan het broeikaseffect is ongegrond. Politici die in dit verband het autoverkeer willen terugdrin gen, voeren een onzuivere dis cussie. Over het broeikaseffect bestaat geen wetenschappelij ke duidelijkheid, aldus C. Böttcher, voormalig hoogle raar fysische chemie in Leiden in het deze week verschenen nummer van het Mobiliteit schrift. Het blad is een uitgave van de Stichtingweg, een be langenorganisatie van onder meer ANWB, Bovag, trans portondernemers en oliemaat schappijen. Het ministerie van VROM gaat ervan uit dat niet gewacht mag worden met maatregelen, omdat het anders wel eens te laat kan zijn. Bött cher heeft hiertegen bezwa ren. De gevolgen van het broeikaseffect kunnen minder ernstig zijn dan nu wordt aan genomen, schrijft hij. Verder getuigt het volgens hem van „weinig realiteitszin" wanneer Nederland als eerste maatrege len neemt, terwijl het slechts voor één procent aan de CO,- produktie bijdraagt. Böttcher meent dat „Nederland als gids land voor kooldioxyde" de aandacht afleidt van „urgente re milieuproblemen" zoals mest en zure regen. door WILLEM RITSTIER (ADVERTENTIE) Akai midi-system M-370L-CD. Dat is goed geluid voor weinig geld. Van boven naar beneden: Semi-automatische platenspeler. Versterker met 5- bands equalizer en aansluiting voor hoofdtelefoon. Stereo synthesizer tuner met 15 voorkeuze-zenders Dubbel cassettedeck met vele mogelijkheden. «CD-speler met unieke programma-kalender en V Per maand 30.- o.a. index search. Ind. afstandsbediening en 2 luidsprekerboxen volgens het 2-weg bass-reflex systeem. met e ectronica card. Van 999,- voor 799 5't Wordt steeds leuker bij V&D. nbiedingen geldig t/m zaterdag 10 maart of zolang de voorraad strekt.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 3