m m Jacobswoude heeft nooit bestaan Prioriteit aan bestrijding van de kleine criminaliteit HE /J A OUR IAAL Ceidoe Sou/tont Molen De Salamander bedreigt Windlust RIJKSPOLITIE ALKEMADE: bioscopen LEIDEN OMGEVING WOENSDAG 28 FEBRUARI 1990 PAGINA LEIDSCHENDAM De his torische villa Windlust dreigt architectonisch in het gedrang te komen. Oorzaak is de geres taureerde houtzaagmolen De Salamander langs de Vliet in Leidschendam. Dat blijkt een groot en zwaar complex te worden. In de raadscommissie ruimte lijke ordening werd deze week gezegd dat „niemand had voorzien dat de rpolen zo'n bakbeest zou worden". De laat 18e-eeuwse villa zou bij dit ge weld teveel wegvallen. Wet houder J. C. van Erp werd ge adviseerd bij de plannen voor de bebouwing naast Windlust - tot aan de Petrus- en Paulus- kerk - ook te zorgen voor een tegenwicht voor de molen. De molen zou oorspronkelijk op Molendag 1990 in gebruik worden genomen. Door meer- werk en slechte weersomstan digheden kan dat echter niet gehaald worden. De houtzaag molen is zo omvangrijk gewor den omdat het eigenlijke mo lenlichaam met vier zware stijlen bovenop de zaagschuur staat. De molen reikt inclusief de zes meter hoge schuur tot 22 meter boven de Vliet. Ach ter de molen wordt in hoefij- zervorm een appartementen complex, De Rietvinkhof, ge bouwd. In twee „poten" ko men achttien geschakelde een gezinshuizen. De ene „poot" met negen eengezinshuizen zou ongeveer eindigen achter de molen, de andere zou aan sluiten op villa Windlust. Het verwachte evenwicht tussen de twee „poten" is echter uit gebleven. Na veel touwtrekken tussen villa-eigenaar J. Koerts en de gemeente heeft Bohemen Vastgoed de villa vorig jaar aangekocht. De eigenaren hadden met goedvinden van B en W een sloopvergunning aangevraagd voor het op de Monumentenlijst geplaatste pand. De restauratiekosten van de villa werden op bijna een miljoen gulden geraamd. Tegen het sloopadvies werd door de burgerij echter een groot aantal bezwaarschriften ingediend. Bohemen wil de villa nu restaureren en verko pen. Op aandrang van de ge meenteraad wordt de tweede oot van het hoefijzer, naast de villa, pas op een later tijdstip gebouwd. i** Carnavalsgeld voor Sint Bernardus SASSENHEIM Prins Hans van de Saksen heeft gisteren een cheque van 1750.- overhandigd aan directeur de Vries van Huize Sint Bernardus. Het geld is bedoeld voor het nog in te richten Binnenhof. De overhandiging had plaats tijdens het jaar lijks carnaval met de ouderen. Het feest was een kostelijk en feestelijk gebeuren met muziek van „De Japies". Gistermiddag was er in de feestresidentie van De Sasken voor de jeugd van 6 tot 15 jaar weer een playbackshow. Niet minder dan dertig deel nemers meldden zich. Deze traden op in negen groepen voor en negen na de pauze. Er werd met veel enthousiasme opgetreden en bij de groep Donna Summer was Mariska v.d. Holst (11 jaar) eerste. Bij de groep Aha nagedaan door Bastiaan Bom, Eddy Ruigrok en Elvin van der Niet (alle drie 11 jaar) werd een eerste prijs behaald met „Take on me". De prijswinnaars kregen Delftsblauwe Saksenbekers, terwijl alle deelnemers een mini- lampje van Prins Hans kregen. Om 11.11 u. gaf Prins Hans de sleutel van Sassenheim weer terug aan burgemeester de Jonge, die deze in dank aanvaardde, en de Saksen prees voor hun vele activiteiten. Prijzen waren er op deze laatste carnavalsavond ook. Van de 51 Saksenpuzzels was de le sportprijs 100,- voor W. de Jong, de 2e voor K. Zandbergen en de 3e voor J. v.d. Oort 50,-), alles waardebonnen. Van de grote loterij was de prijs van 250,- voor M. van Dorp. Directeur de Vries neemt de cheque in ontvangsl ALKEMADE De Rijks politie Alkemade gaat dit jaar hoge prioriteiten ge ven aan de voorkoming van veel voorkomende criminaliteit zoals vanda lisme. Ook wordt meer aandacht besteed aan mi lieudelicten. Dat laat ray oncommandant F. J. Th. van der Ploeg van de Rijkspolitie Alkemade we ten in zijn jaarverslag. Het aantal aangiften van van dalisme is vorig jaar meer dan verdubbeld tot 177 feiten. Gebleken is dat de aangiftebe reidheid sterk is toegenomen. De redenen daarvoor zijn on bekend. Opvallend hierbij is dat vernielingen lang niet al- voor zover bij de politie be kend, altijd door jongeren aan gebracht. In het kader van voorkoming van veel voorko mende criminaliteit zal de rijkspolitie dit jaar extra aan dacht schenken aan voorlich ting over het beveiligen van (de achterzijde van) woningen. Ook wil de politie de burgers activeren tot meer sociale con trole. Zo zouden mensen, die iets verdachts signaleren, snel ler de telefoon moeten grijpen om de politie in kennis te stel len. Van der Ploeg: „Telkens weer blijkt achteraf, dat men sen iets hebben gezien van strafbare feiten". Ook zouden de kentekens van verdachte voertuigen vaker moeten wor den genoteerd. De politie zal dit jaar ook prio riteit geven aan alle soorten milieudelicten. Het belangrijk ste knelpunt vormt hier de vervuiling. Van der Ploeg be nadrukt dat het hierbij om los van elkaar staande incidenten gaat. „Je kunt dus niet een complete beroepsgroep, bij voorbeeld tuinders of boeren, voor milieudelicten verant woordelijk stellen. Mij is ge bleken dat deze beroepsgroe pen tegenwoordig zeer milieu bewust te werk gaan". Op het gebied van verkeersac- ties zal de politie in Alkemade extra aandacht geven aan het terugdringen van de snelheid in het verkeer en aan het be vorderen van een bewustwor dingsproces bij de omgang met verkeer. Van der Ploeg ver klaart: „Wij willen niet teveel optreden als verkeersrege laars; de weggebruikers moeten zelf bewuster omgaan met verkeer". De rayoncom mandant denkt dit te bereiken met meer voorlichting. Dit jaar zal, ook op zondagen, meer politie-toezicht op het water zijn. Deelname aan het HALT-pro- ject regio Leiden zorgde er voor dat zeventien Alkemade- se jeugdige daders van strafba re feiten werden overgedragen voor alternatieve straffen. De vuurwerk-vandalen onder hen kregen een film te zien en moesten straten, pleinen en plantsoenen in Alkemade van vuil ontdoen. In ruil voor deze klussen werden zij niet in het strafregister opgenomen. Het aantal diefstallen uit wo ningen en van en uit auto's daalde vorig jaar. Zo werden er 83 inbraken gepleegd tegen 99 in het jaar ervoor. Dit be trof vorig jaar 41 gevallen van inbraken in woningen, tegen 50 inbraken in woningen in 1988. Het oplossingspercentage was gering: zeven procent. Het totaal van in 1989 bekend ge worden aangiften van aller hande misdrijven is 548 (1988: 480). Zeventig misdrijven, dat is 12,9%, werden opgelost (1988: 61). In de Buurt Preventie Wijk bleef het aantal strafbare fei ten opnieuw beneden het ge meentelijk gemiddelde met 9 strafbare feiten. In 1988 wer den nog 17 aangiften in de Buurt Preventie Wijk geno teerd. Rayoncommandant Van der Ploeg tekent hierbij aan: „Soms denk ik dat buurtpre ventie nadelig kan zijn voor omliggende wijken". De Buurt Preventie Wijk is in de loop van vorig jaar uitgebreid met de gehele Dijkstraat in Roelof- arendsveen. Volgens Van der Ploeg zijn de bewoners van de wijk nog steeds erg actief. „Al les wat van belang is geven zij door aan hun wijkcoördinaoto- ren. Er is nu ook een wij- kraadje opgericht die nieuwe bewoners begroet en ze en thousiast maakt voor deelna me". Er zijn in 1989 maar liefst 118 alarmmeldingen in Alkemade bij de politie bekend gewor den. In alle gevallen betrof het loos alarm. Borsumij Wehry, Woningbouwvereniging Alke made en de Gerardus Basis school fungeerden daarbij als topscorers. In totaal 259 aanrijdingen had den vorig jaar in Alkemade plaats. In 1988 waren dat er 296. Bij deze aanrijdingen viel één dode en raakten 29 perso nen gewond. In 1988 was dit respectievelijk 3 doden en 34 gewonden. Deze cijfers zijn volgens de rayoncommandant positief beïnvloed door een zachte winter met nauwelijks gladheid. Drive in Veronica's Drive In Show komt vrijdagavond naar jon gerencentrum Stek aan de Dorpsstraat 252 in Hazers- woude-Dorp. DJ Peter Teek- amp presenteert de hits. De zaal gaat om negen uur open. Toegang kostf 7,50 voor niet- leden, leden betalen f5. Kaarten De FNV-afdeling Lisse houdt vrijdag een kaartavond in 't Trefpunt aan de School straat. Aanvang acht uur. De kosten bedragen f3,50. Er wordt geklaverjast volgens het Rotterdamse systeem. Vera De in 1988 gemaakte film „Kleine Vera" wordt vrijdag avond vertoond in het Park- filmhuis in Alphen aan den Rijn. De voorstelling begint om half negen. Toegang kost P,50, houders van een CJP of Pas 65 moeten f6,50 beta len en leden f6. Deze film uit de Sovjet-Unie stelt een van de grootste problemen van dat land aan de kaak: het doelloze en troosteloze be staan van veel jongeren. De regie is van Vasily Pichul. Expositie In koffiehuis De Twee We zen aan de Hoofdstraat in Sassenheim is tot eind maart een mini-expositie van werk van cursisten van de Vrije Academie, te zien. De ten toonstelling bestaat uit een negental abstracte schetsen. Hedda De Toneelgroep Amsterdam speelt vrijdagavond in het Parktheat'er in Alphen aan den Rijn „Hedda Gabler" van Hendrik Ibsen. De voor stelling begint om half negen. moeten f15 betalen. De regie is van Marcelle Meuleman, spelers zijn onder anderen: Titus Tiel Groenestege, Ca therine ten Bruggencate, Ann Hasekamp en Joop Ad miraal. Hedda Gabler, de enige dochter van een over leden generaal, komt terug van haar huwelijksreis met de jonge ambitieuze Jörgen Tesman. Hoewel aanbeden door Tesman en met goede zorgen omringd door diens familie, blijkt Hedda steeds minder opgewassen tegen haar onbestemde gevoelens van onvrede en verlangen. Wereldgebedsdag In de Buurtkerk aan de Hoofdstraat in Noord wijk wordt vrijdagavond een bij eenkomst gehouden die in het teken staat van Wereld gebedsdag gehouden. Mede werking wordt verleend door het Noord zeekoor The Seasi de Singers. De liturgie is sa mengesteld door vrouwen uit Tsjechoslowakije en luidt: „Een betere toekomst, ge rechtigheid voor iedereen". De dienst begint om zeven Computers De computervereniging Bol lenstreek houdt zaterdag haar maandelijkse bijeen komst in dorpshuis 't Eiland in Beinsdorp. Ook niet-le- den zijn welkom bij deze „meeting" die van tien tot vier uur wordt gehouden. Zij betalen, afhankelijk van de leeftijd, f3 off5 voor een toe gangsbewijs. Voor leden is de toegang gratis. Pyjama Jongerencentrum Stek in Hazerswoude-Dorp houdt zaterdagavond een pyjama party in het gebouw aan de Dorpsstraat 252. Pyjama ver plicht. De party begint om elf uur en duurt tot de volgende ochtend. Na het ontwaken is er een compleet en uitgebreid ontbijt. Niet-leden moeten f5 betalen, leden f2,50. Hobc> Toneelgroep Hobo brengt za terdagmiddag de kindervoor stelling „Kok Harold kan nog meer" in Muzenhof Leider dorp. De voorstelling is ge schikt voor kinderen van vier tot twaalf jaar. Het ver haal draait rond de kok Ha rold, die een sombere zanger moet opvrolijken met een lekkere maaltijd. Dat valt echter niet mee. De spelers zijn Johan Hobo en Harold Hennep. Pianist is Rob Roe- leveld. Aanvang half drie, entree f5. Slach tofferh ulp Het Bureau Slachtofferhulp is nu ook actief in Voorscho ten. Slachtoffers van misdrij ven kunnen zich melden bij de Leidse politiebureau aan de Langegracht 11, telefoon 071-258797. Geopend: maan dag tot en met vrijdag van negen tot vijf uur. HISTORICUS VAN DER LINDEN LAAKT NAAMGEVING WOUBRUGGE/LEIMUI- DEN RIJNSATER WOU- DE De gemeenten Woubrugge, Leimuiden en Rijnsaterwoude moeten na samenvoeging op 1 januari 1991 Jacobs woude gaan heten. Die naam is ook officieel vastgelegd in het wets voorstel van staatssecreta ris D. de Graaff-Nauta van Binnenlandse Zaken. Maar prof. dr. H. van der Linden, die een grondige studie heeft verricht naar het ontstaan en het verre verleden van het her in te delen gebied, is het met die naam Jacobswou de allerminst eens. „Het feit dat die voorgestelde naam goed ontvangen is bij de betrokken gemeenten kan niet anders gelegen zijn dan in het feit dat het hier om de naam zou gaan van de veron derstelde oorspronkelijke kern van de huidige gemeen te Woubrugge", aldus Van der Linden. Dit zou het dorp Ja cobswoude zijn geweest dat zich zou hebben gegroepeerd rond de oudste parochiekerk en het ambachtsheerliik kas teel. Het zou gelegen hebben in oostelijk Woubrugge langs de Heereweg, niet ver van Rijnsaterwoude. Het dorp zou in de loop van de tweede helft van de zestiende eeuw, de ze ventiende eeuw en de eerste helft van de achttiende eeuw geleidelijk verdwenen zijn als gevolg van het oprukken van de vervening. Deze opvatting van de geschiedenis van Wou brugge vindt men uitgewerkt in studies van de plaatselijke historicus O.C. van Hemessen (1854-1937), te weten in zijn boeken „Eene wandeling door Woubrugge en Hoogmade" (1904) en „Jacobswoude en Woubrugge" (1932). Twijfel Reeds geruime tijd geleden uitte Van der Linden twijfel aan de'juistheid van het door Van Hemessen geschetste beeld. Hij schreef daarover al in 1955, toen hij promoveerde op zijn proefschrift „De Cope", dat de ontwikkeling van de Hollands-Utrechtse laagvlakte gedetailleerd be schrijft. Toen Van der Linden kennisnam van de onderhavi- Op deze plek langs de Heereweg in Woubrugge zou de kern van Jacobswoude hebben gelegen. Een monument herinnert daar nog aan. foto: wim van noort Een zeventiende-eeuwse schets die Jacobswoude zou moeten voorstellen. Van der Linden acht deze afbeelding in hoge mate onbetrouwbaar, omdat ten tijde van het maken van deze af beelding de kerk, op de toren na, allang verdwenen was. land was dat voor hem aanlei ding tot een dièpgaand kri tisch bronnenonderzoek. In het kort komt zijn recente studie op het volgende neer: Rond het jaar 1000 leidde sys tematische ontginning van een strook wildernis tot het ontstaan van de eerste neder zetting ter plaatse. De rij boe renwoningen daarvan kreeg zijn plaats langs de Eslike, een kleine natuurlijke stroom in het westen van de huidige ge meente Woubrugge. Hoog stens enige decennia later volgde de overeenkomstige stichting van een naar het oosten aangrenzende agrari sche nederzetting met ae rij boerenhoeven langs een ge graven water, de huidige Woudwetering. De nieuwe gemeenschap, het ontstane ambacht, werd Esse- lijkerwoude genoemd. Het had zijn spoedig tot parochie kerk verheven kapel aan de uitmonding van de Eslike'in de Wijde Aa. Sinds ter zake berichten op duiken (einde dertiende eeuw) zijn het de middeleeu wen door steeds heren Jacob van den Woude, die ter plaat se ambachtsheer zijn. Voordat dit geslacht zich in een ge noemde periode blijvend in Warmond vestigde had het in Esselijkerwoude niet ver van de kerk een ridderhofstad. Naar deze heren noemde men het gehele ambacht tot de Franse tijd ook (Heer) Jacobs woude. In de veertiende eeuw werd het meest oostelijke ge deelte van het huidige Wou brugge in exploitatie genomen en wel voor turfwinning. Hier stichten de Van den Woudes een buitenhuis en een kapel, die rond het begin van de vijftiende eeuw de functie van parochiekerk overnam van het kerkgebouw aan de Eslike. Dit moet kort tevoren tezamen met de restanten van de ridderhofstad door oeve rafslag in de zich verwijdende Wijde Aa ten onder zijn ge gaan. Oorlogsgeweld Nadat deze tweede parochie kerk in de Spaanse tijd slacht offer van oorlogsgeweld was geworden, kwam het tot kerkbouw langs de Woudwe tering in wat ook thans nog de kern van de gemeente Woubrugge is. Die kern had zich reeds in de dertiende en de veertiende eeuw sterk ont wikkeld. De centrale Hol landse vaarweg, die Rotter dam en Gouda verbond met Amsterdam en Haarlem liep langs de Woudwetering. Dit moet rond de brug over dat water tot continue bedrijvig heid van verscheidenerlei aard en tot verdichting van de bevolking hebben geleid. Aanwijzingen voor komvor- ming van betekenis rond de tweede parochiekerk in de verveningsuithöek van het ambacht ontbreken naar de mening van Van der Linden. „De naam Jacobswoude bleef ook na de kerkstichting ter plaatse naast Esselijkerwoude in zwang als tweede naam voor het gehele ambacht. Van specifiek en continu gebruik van de naam Jacobswoude voor de naaste omgeving van de kerk was geen sprake. Rond de toren van deze twee de kerk, die de ondergang van het kerkgebouw zelf overleefde, ontspon zich in de zeventiende eeuw de overle vering dat hier het oorspron- •kelijke dorp met kasteel zou hebben gelegen, getooid met de naam Jacobswoude. Deze overlevering is door Van He messen in geschrifte kracht bijgezet. Hij liet zijn visie in 1913 ter plekke verankeren in een nog altijd -zij het in 1936 aangepast- monument ter na gedachtenis van het dorp dat verdwenen zou zijn". Tastbaar bewijs Van der Linden: „Als tastbaar bewijs van zijn opvatting be schouwde Van Hemessen een stenen doodkist. Deze werd rond het midden van de acht tiende eeuw, na het droogval len van de toen volledig ver veende Polder Vierambacht daar gevonden, mogelijk bij of tussen de toen bloot gekomen kerkfundamenten. De schrijn stamt volgens modern verge lijkend onderzoek uit de twaalfde eeuw. Hij is in Wou brugge nog altijd aanwezig en te zien naast de Nederlandse hervormde kerk". Gezien de verschillende fei ten en omstandigheden, die de kapelstichting rond 1400 plaatst, moet het hier zijn ge gaan om een kist die voor hergebruik uit de oorspronke lijke parochiekerk werd over gebracht naar het nieuwe fa miliebedehuis. De eindconclu sie van Van der Linden is: het Jacobswoude van de overle vering heeft nooit bestaan. Ongelukkig Ook al zou de wetenschap de bevindingen van professor Van der Linden aanvaarden, dan nog zal de gedachte aan een verdwenen Jacobswoude niet zonder meer verdwijnen bij de plaatselijke bevolking, zo veronderstelt de emeritus hoogleraar aan de Amster damse Vrije Universiteit. Daarvoor zullen doodkist en monument ongetwijfeld wel zorgen. „Al met al zal Jacobs woude als naam van de nieu we gemeenten een ongelukki ge zijn. Die zal daardoor een noemer meekrijgen waarach ter een omstreden overleve ring of historisch misverstand schuilgaat. Daarbij komt nog dat Rijnsaterwoude en Lei muiden met de naam Jacobs woude en de betreffende pro blematiek niets van doen heb ben", zo zegt Van der Linden. Terecht is naar de mening van Van der Linden in het wetsontwerp gekozen voor een andere naam dan die van één der betrokken gemeen ten. „Dat wérkt in geen der op te heffen gemeenten frus- terend. Zou men de nieuwe gemeente naar het centrale Rijnsaterwoude noemen, dan zal dat degraderend werken in de andere kernen van het nieuwe geheel. Bovendien zal dan Rijnsaterswoude als spe cifieke naam van het eigenlij ke, oude dorp van die naam op de achtergrond raken". Brasemerwoude Op grond van zijn bevindin gen pleit Van der Linden bij het ministerie van Binnen landse Zaken en ook bij de fractie van het CDA in de Tweede Kamer j/oor een naam die hem passender lijkt: Brasemerwoude. „De drie op te heffen gemeenten grenzen alle aan het Brasemermeer, „De Brasem", zoals men in de streek veelal zegt. De nieuwe gemeente zal als watersport centrum van allure onverbre kelijk met dat meer verbon den zijn. De spelling „Brasemer" is ou Nieuwe aanval op Woubrugse historicus O.C. van Hemessen Professor Van der Linden, verbonden aan de Vrije Universiteit in Amsterdam, heeft onlangs zijn uitge werkte en grondige studie over Jacobswoude aangebo den aan de historische vere niging Otto Cornelis van Hemessen in Woubrugge. De plaatselijke oudheid kundige vereniging wil in de loop van dit jaar over gaan tot uitgave van de stu die, die Van der Linden schreef onder de titel: „Esse- lickerwoude anders ge- naemt Heeren Jacobswou de. Ofwel de kritische toet sing van een hoogbejaarde overlevering". Naar aanlei ding van dit artikel heeft het bestuur van de Wou brugse vereniging professor Van der Linden uitgeno digd om zijn bevindingen te komen uitleggen. Dat zal gebeuren op donderdag 19 april in het verenigingsge bouw Immanuel. Enige ja ren geleden is Van der Lin den ook al eens te gast ge weest bij de vereniging. Zijn toen gehouden betoog was voor diverse Woubrug- genaren aanleiding om in het geweer te komen en het op te nemen voor de vroege re veldwachter Van Hemes sen. Men was van mening dat Van der Linden het werk van de nog immer in de geest van velen voortle vende amateur-historicus van het dorp genadeloos af brak. In zijn laatste studie protesteert Van der Linden opnieuw tegen de geschied schrijving door Van Hemes sen. Jacobswoude zou nooit hebben bestaan. der dan „Braassemer". Men komt die al tegen in de vijf tiende eeuw in rekeningen van de Rekenkamer Holland. Alleen „De Brasem" of „Bra semermeer" zou geen passen de benaming zijn. De andere helft van de oevers van het meer vallen immers onder de gemeente Alkemade. Het ele ment „Woude" komt zowel voor in Rijnsaterwoude als in Woubrugge; voorts ook in de oude benamingen Esselijker woude en Jacobswoude van laatst genoemde plaats. Wou de werd voorts in het verdere verleden ook wel gebruikt voor Esselijkerwoude en Rijn saterwoude samen. Als plaats naam zou Woude te onbe paald zijn en in den lande tot misverstanden aanleiding ge ven", aldus professor Van der Linden. HANS VAN DER WERELD Voor een uitgebreide agen ook voor de komende dag raadplege men „UIT", de j tis wekelijkse bijlage van d krant. ALPHEN AAN DEN RIJN EUR[ NEMA I (Van Boetzelaerstraat 6 01720-20800): Koko Flanel 13.45. 18.45. 21.15. EUROCINi II: Koko Flanel (al); 13.45, 15 21.15. EUROCINEMA III: Dr team (al); 13.45, 18.45, 21.30, ROCINEMA IV: Skin deep (al); 1| 21.15. Oliver en Co (al); 14.00. LEIDEN LUXOR (Stationsweg tel. 071-121239): Koko Flanel 19.00, 21.15. ma. t/m do. ook H LIDO en STUDIO (Steenstraai tel. 124130): Black rain (12); U 18.45, 21.15. Dead poets society) 18.45, 21.15. When Harry met J (al); 19.00, 21.15. Harlem nightu Turner Hooch (al); 14.30, 15 21.15. Ghostbu8ters II (al); 1< Oliver en Co (al); ma. t/m do. 1< •TRIANON (Breestraat 31, 123875): Stam van de holenbeei 19.00. wo. OOk 14.30. 9Va Wt 21.15. REX (Haarlemmerstraal tel. 071-125414): Sex in de vakt (16); 19.00, 21.15. VOORSCHOTEN GREEN* (Schoolstraat 69, tel. 01717-45 Back to the future (al); 15.45, 15 21.15. Ghostbuster8 II (al); 15 Cookie (al); do. 20.15. De Avon (al); ma. t/m wo. 20.15. Jungleb (al), Platvoet en zijn vriendjei 14.00. WASSENAAR ASTRA Back the future (al); ma. t/m wo. 20 The lady and the tramp (al), 14.00. DEN HAAGASTA: 1 (Spui 27, 3463500): Koko Flanel (al); 1< 18.45, 21.30. ASTA 2: Black i (16); 14.00, 18.45, 21.30. AST; Back to the future II (al); 1< 18.45, 21.30. BABYLON 1 (rj Den Haag Centraal tel. 34711 Dead poets society (12); 1< 19.15, 21.45. BABYLON 2: Cri and misdemeanors (al); 14.00, 15 21.30. BABYLON 3: Theo Thea(al); 14.00, 19.00. The rose den (12); 21.30. CINEAC 1 (Bu hof 20, tel. 3630637): Harlem Ni; (12); 14.00, 18.45, 21.30. CIN 2; Honey I shrunk the kids 14.00, 18.45, 21.30. CINEAC 3 sualties of war (16); 18.45, 2! METROPOLE 1 (Carnegielaan, 3456756): Harlem Nights (12); 1< 18.45, 21.30. METROPOLE 2: ney, I shrunk the kids (al); U 18.45, 21.30. METROPOLE 3 mont (al); 14.00, 18.45, 21.30. TROPOLE 4: Sea of love (12); 14 18.45, 21.30. METROPOLE When harry met sally (al); 1t 21.30. ODEON 1 (Herengrachl tel. 3462400): Turner Hooch 13.45, 18.45, 21.30. ODEON 2: salute of the jugger (16); 15 18.45, 21.30. ODEON 3: Koko nel (al); 13.45, 18.45, 21.30. 0 ON 4: Indiana Jones and the crusade (al); 13.45, 18.45, 21 STUDIO 1 (Kettingstraat 12b, 3656402): Monsieur hire (16); 11 21.45. za. t/m do. 14.00. STUDK Romuald en Juliette (al); 15 Splendor (al); 21.30. STUDIO 5 dry white season (12); 19.00. Ban (al); 21.30. HAAGS FILMHUIS: 1Heavy Petting. 19.30, 21.45. 2: A corps perdu; 19.30. The a the thief, his wife her lover; 21 Zaal 3: 19.30, 21.45. The last! from Gun Hill; ma. Tell them boy is here; di. The comanche wo. Hud; do. KINDERVOORSTELLINGEN CINEAC: Oliver Co; 1< METROPOLE: Oliver Co; 1< STUDIO: ma. t/m do. 14.30. R< kapje: ma di. Hans en grietje: do. Kuifje en de zonnetempel; rr m do. 14.30. APOTHEKEN De avond- en ns diensten van de apotheken in di gio Leiden worden waargeno door de apotheken die ook week dienst hebben. ONGEVALLENDIENST ZIEKEN ZEN LEIDEN Ongevallend elke dag Academisch Ziekenhui? halve van dinsdag 13.00 u. tot w dag 13.00 u. (Diaconessenhuis p< nieken tel 155543, afdeling S.C.l 175639) en van vrijdag 13.00 u zaterdag 13.00 u. (Elisabeth-zie huis). De Geneeskundige Dienst Leid verhuisd van de Roodenburgersi in Leiden naar de Cronesteinl 18a in Leiden. VERENIGING BESCHERMING GEBOREN KIND Hulpverlenin ongewenste zwangerschap voori der en kind. Bel tel. 071-896309, 897762; 033-620244 (dit laatste^ mer is dag en nacht bereikbaar) BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: Bezoekuur dj lijks van 16.00 tot 17.00 uur enl 18.30 tot 19.30 uur. Kinderafd dagelijks van 14.00 tot 20.00.1 meer dan twee bezoekers per pa Sint Elizabeth-ziekenhuis: Vo senen dagelijks van 14.00-14.45J van 18.30-19.30 u.; klasse-afdelfl ook 11.15-12.00 u. KraamafM dag. van 15.00-16.00 u. en van 1! 19.30 u. en van 19.30-21.00 u. A voor vaders. Kinderafdeling 15.00-18.30 u. CCU (hartbewa dag. van 14.00-14.30 u. en van 1 19.30 u. Intensieve verpleging:! van 14.00-14.30 u. en van 1 19.00 u. Sport-Medisch Advies trum: Spreekuur ma. 19.30-20.5j in het St. Elisabeth-ziekenhuis. degeest: Di. en vr. 13.00-14.30 u| 11.00-12.00 u. en 14.00-15.00 u. ste klasse: de gehele dag. JelJ makliniek: Jongerenteam: za. e« 14.00-17.00 u. Opname: werkd) 16.45-17.45 u.; za. zo en feed 10.00-11.30 en 14.00-16.30 u.l A. C en D: dag. tot 21.00 u. md zondering van behandeltijden! etenstijden. Academisch Zm huis: Voor alle patiënten (behalve deren) zijn de bezoekuren als j Dagelijks 14.15-15.00 u. en ij 19.30 u. Avondbezoekuur affl verloskunde: 18.00-19.00 u. Defl maturenafdeling: voor ouders ej milie is na overleg met patij doorlopend bezoek mogelijk. Bel aan ernstige patiënten: wanneer ernstige patiënten doorlopend zoek wordt toegestaan kan de I* verpleegkundige hiervoor spe kaarten verstrekken. KinderM zalen voor peuters, kleuters en kinderen 15.15-17.00, babyzaa boxenafdeling: volgens afspraal het verpleegkundig hoofd. Bezo den kinderafdelingen: voor oi van opgenomen kinderen na o> met verpleegkundig hoofd. Voo dere bezoekers van kinderen: f neus- en oorheelkunde en neurd 14.15-15.00 en 18.30-19.30. Oofl kunde en heelkunde: 14.15-15.0 18.30-19.00. RijnoordziekW Dagelijks 14.30-15.15 u. en 1 19.30 u. Extra bezoek hartbevrt 11.00-11.30 u. Extra bezoek vi kraamafdeling: 19.30-20.30 u. Kr afdeling 15.00-15.30 u. alleen ouders 18.00-18.30 u. CENTRALE REGISTRATIE KIN OPVANG (Koornbrugsteeg 2, EK Lelden, tel 254810.) Infor over en aanmelden voor kind vang in Leiden. Geopend: mal dag 9-12. BUREAU VOOR RECHTSHUl Herengracht 50, tel. 123942; sp ren ma. en dl. 10.00-12.30 u 13.30-16.00 u.; do. 18.30-20.3fl

Leidse Courant | 1990 | | pagina 10