Yarrekoppen stellen optocht uit tot half vasten glastuinbouw opnieuw loor storm getroffen ~:nnenland Boom stort op feesttent QeidóaQowumt DINSDAG 27 FEBRUARI 1990 PAGINA 3 jaks probeert 'zwarte 1 elk' in te dammen 5N HAAG Melkveehouders zijn ortaan verplicht hun melk te ver pen aan kopers die zijn geregis- rd bij het Produktschap voor Zui- Met deze maatregel wil minister aks van landbouw, natuurbeheer visserij een einde maken aan de N3 Dom van 'zwarte melk'. De Alge- p me Inspectie Dienst van Braks' mi- d terie stelt sinds enige tijd een on- q ioék in naar de zwarte handel in Ik. Melkveehouders zouden hun Ik verkopen aan 'illegale' handela- om zo te voorkomen dat zij bo rn hun heffingvrije produktie uit- iaj men. Over hun teveel geprodu- >rde melk dienen de boeren im- •rs de superheffing te betalen. Kok acht lagere defensie begroting mogelijk DEN HAAG Minister Kok van Financiën ziet reële mogelijk heden om in de loop van deze kabinetsperiode te komen tot een daadwerkelijke verlaging van de defensie-uitgaven. Kok, die dit gisteravond zei voor de KRO-televisie, gaat daarmee verder dan het regeerakkoord van het derde kabinet Lubbers. Daarin is na een beperkte groei van de defensie-uitgaven in het begin, voor de latere jaren niet meer dan een bevriezing voorzien. „Ik reken me het tot een taak om samen met de bondgenoten in de NAVO te zien hoe we snel kunnen komen tot een meer doelmatige en min der geldverslindende defensie", aldus de politiek leider van de PvdA. Over de mogelijke aanleg van tunnels onder het Noord zeekanaal en de Nieuwe Waterweg merkte Kok op dat een be langrijk aspect van de besluitvorming bestaat uit het vinden van een sluitende financiering. „Men kan geen voorstander zijn van de tunnels en tevens de mogelijkheden tot financiering afschie ten", aldus Kok. Hij doelde daarmee op het gebrek aan enthou siasme in de Tweede Kamer om van automobilisten tol te vragen. Automobilist bij botsing gewond VOORSCHOTEN Een 32-jarige automobilist uit Voorschoten is vanmorgen gewond geraakt bij een aanrijding op de Leidseweg in zijn woonplaats. De man raakte volgens een woord voerder van de politie omstreeks kwart over vijf de macht over het stuur kwijt en ramde drie paaltjes en twee geparkeerde auto's. Uit eindelijk kwam zijn voertuig in de tuin van een woning tot stilstand. De Voorschotenaar is met verwon dingen aan hoofd en rug naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden gebracht. De schade wordt ge raamd op enkele tienduizenden guldens. Nobelprijs krijgt prestigieus broertje ROTTERDAM In september dit jaar zal er voor het eerst een wetenschapsprijs worden uitgereikt, die wil wedijveren met de Nobelprijs. Het gaat om de Franklin National Memorial Award. Deze is be doeld voor een internationaal erkend topweten- schapper die unieke research heeft gedaan waarvan de mensheid aantoonbaar nut heeft gehad. Bij de prijs hoort een geldbedrag van 250.000 dollar, ruim een half miljoen gulden. Ter vergelijking: de win naar van een Nobelprijs krijgt 300.000 gulden. Aan het werk van de winnaar zal bovendien in novem ber een groot symposium worden gewijd. De prijs is ingesteld door het Franklin Institute in Philadel phia, ter ere van de tweehonderdste sterfdag van Benjamin Franklin, Amerikaans president, natuur kundige en schrijver. Franklin werd wereldbe roemd door zijn vliegerproef uit 1752, waarmee hij aantoonde dat bliksem een elektrisch verschijnsel is. Als vervolg daarop vond hij de bliksemafleider uit. Ongevraagd gegevens van patiënten gebruikt UTRECHT Een arts die stage liep bij de poliklinieken voor geslachtsziekten van de Amsterdamse GG en GD heeft zonder goedkeuring van de betrokkenen patiënten gegevens meegenomen en gebruikt voor eigen onderzoek. Het ging om gegevens als naam, adres, leeftijd, seksuele voorkeur en testuitslagen, zo meldt het blad Aids-Info. De zaak kwam aan het licht toen patiënten bij de GG en GD opheldering vroegen over een schriftelijk verzoek van een hun onbekende Utrechtse instelling om deel te ne men aan een onderzoek naar een nieuw vaccin tegen he- patitis-B. Het betreft onder meer patiënten die enkele ja ren geleden hebben meegedaan aan een hepatitis-B-on- derzoek bij de Amsterdamse GG en GD onder homosek suelen. Door de betrokkenen geen toestemming te vragen voor het gebruik van de gegevens heeft de arts de wet overtreden. De homobelangenorganisatie COC leidt uit het gebeurde af dat het uitlekken van dit soort informatie kennelijk niet onmogelijk is. Ze tekent hierbij aan dat verzekeraars er grote belangstelling voor hebben. lUELEGAT MIST ZIJN PRAALWAGENS ;n|tEDA De zeven me- ,U(hoge pop is onthoofd, et waterige ogen kijken e Narrekoppen' hoe de nd 'hun kind' een kopje leiner heeft gemaakt. De estvierders zwijgen. Al- pn Jopie praat druk om t leed te verzachten. !op op mannen! We bben bijna vier weken *n de wagen te repare- i. Die kunnen er na zes landen nog wel bij. La- i we hier niet gaan d ian treuren. Het is car nival!" i, carnavalsmaandag, half lylee. Normaal het startsein :j >r de grote optocht die het "rkeer in de binnenstad van legat lam legt en meer dan aderdduizend toeschouwers de been brengt. Vanachter uighekken zien zij een bon- stoet van praalwagens, loop iepen en eenlingen aan zich irbij trekken. Vrolijke mu- k. k, lachende gezichten en lo urige confetti op het asfalt. ,jj is het elk jaar. Behalve 3 toen de optocht letterli water viel. i. Geen dranghekken, ;n optocht, geen kijkers, >ai in muziek maar bijna verla straten van zwart asfalt, organisatie heeft de op- ht afgeblazen. In overleg ra t de politie, gemeente, het en IMI en de wagenbouwers is tot de conclusie gekomen het onverantwoord is om t negen meter hoge gevaar door de straten van Breda trekken, als de wind met ia orkaankracht tegen de jens beukt. De optocht is ;esteld tot half vasten, zon- 25 maart. lijs besluit Immer, maar een wijs be sluit", zeggen alle betrokken partijen eensgezind, ook al zijn zij ervan overtuigd dat in één dag nooit de carnavalssfeer kan worden opgeroepen die nu in drie dagen is opge bouwd. De horeca, die van daag een flinke veer heeft moeten laten, hoopt in maart op een 'tweedaagse'. „Mis schien is dit een aanzet om half vasten nieuw leven in te blazen". Een café aan het Kloosterplein is omgedoopt tot zenuwcen trum van de optochtcommis sie. Wagenbouwers klampen elkaar aan en informeren naar de schade. Maar de meeste aanwezigen geven zich over aan de dreun uit de luidspre kerboxen en verheffen de hese stem als de kraker 'het is hier binnen beter dan buiten' wordt gedraaid. „Ik kan er niet om treuren", zegt een grijze man in een blauwe kiel. „Ik zie de optocht altijd maar half. Duurt mij te lang. Ik ben liever in de café's. Dóér is het carnaval". Maar voor de twaalfhonderd deelnemers aan de stoet is de optocht het hoogtepunt van het jaarlijkse carnavalsfeest. Maandenlang hebben zij naar deze ene maandag toegeleefd en toegewerkt. Vooral de wa genbouwers zijn al maanden in de weer. Zondag hadden zij hun creaties naar buiten gere den om er de laatste hand aan te leggen. Grote koppen en hoeden moesten buiten wor den bevestigd, omdat de lood sen niet hoog genoeg waren. Het weerzien in de ochtend was ontluisterend. Met name voor de wagens van papier maché. Afgebroken koppen, gaten en ontbrekende onder delen. „Verschrikkelijk. Ik kan wel janken. De wagen is net snot", jammert Wally Ossenbrok. En hij drukt met zijn hand tegen Aangeslagen 'Narrekoppen' bij hun beschadigde wagen. De carnavalstent in Beek die door een omvallende boom in tweeën werd gedeeld. FOTO: anp BEEK In Beek bij Nijmegen werd de carnavalsvreugde van enkele honderden mensen wreed verstoord toen een grote boom op hun feestttent stortte. Zeven mensen raakten gewond, van wie één ernstig. In tal van andere plaatsen in Brabant en Lim burg werd 26 februari 1990 een rampdag voor de carnavalsvere niging, omdat de optochten vanwege storm moesten worden af geblazen. de week geworden bibs van de onthoofde pop. Alleen de gi gantische onderkaak van de kop, die plaats biedt aan een twaalf mensen tellende band, zit nog vast op de romp. Sa men met vijf andere leden van carnavalsvereniging 'De Nar rekoppen' heeft Ossenbrok vanaf oktober drie maal in de week en vanaf januari elke dag aan de wagen gewerkt. vrouw Jopie haastig. „Eigenlijk hebben we meer lol tijdens de voorbereidingen dan tijdens de optocht, want dan is iedereen zenuwachtig dat alles wat moet draaien ook zal draaien en zo". De komende vier weken zul len 'De Narrekoppen' hard no dig hebben om de wagen weer te repareren. Uit medelijden heeft concurrent carnavalsver eniging 'De Meikevers' haar loods aangeboden en de eigen polyester wagen naar buiten gereden, maar 'De Narrekop pen' durven hun wagen nog geen meter te verrijden. Zo heeft de storm van het zor geloze carnavalsfeest een ner veuze aangelegenheid ge maakt. Wagenbouwers pende len tussen café en industrieter rein om te zien of hun praal wagen nog overeind staat. „Gelukkig, hij is nog heel", verzucht voorzitter Henk van Zundert van carnavalsvereni ging 'De Schobbejakken'. „Hou stil. Direct gaat ie", foto: stephen evenhuis waarschuwt een collega. „En we hebben geen geld om hem opnieuw op te bouwen". Vierduizend gulden aan mate riaal en elf maanden handen arbeid hebben 'De Schobbe jakken' in hun levensgrote po lyester heks geïnvesteerd. Het geld is bijeengebracht met de inzameling van oud papier, oud ijzer, schooien bij bedrij ven, een loterij en de op brengst van het vorige carna valsfeest, toen de vereniging een tweede prijs veroverde. Nu al weten 'De Schobbejak ken' wat ze volgend jaar gaan maken. „Na carnaval nemen we eerst drie weken rust en dan gaan we weer aan de slag. Met z'n achten. Twee bouwa- vonden in de week, drie na de zomervakantie en de laatste drie maanden zeven dagen in de week". En terwijl de bouwers zich be kommeren over de wagens, dansen en springen in 'Het Turfschip' honderden mensen alsof er niets is gebeurd. Enke le honderden meters verderop verwerkt de optochtcommissie de kater en beraadt zich op 25 maart en volgend jaar. „Mis schien is de les hiervan dat we altijd een rampenplan achter de hand moeten hebben, ook al ligt het 25 jaar in de la", op pert voorzitter Frans Bayings. En in elk geval een minder provocerend motto dan dat van dit jaar: „We zitte op 'ne goeje waaj". MONIQUE VAN DE VEN 3ÉN DODE EN TIENTALLEN GEWONDEN BILT De zware n irm van gisteren en d< nnacht heeft in ons ld één dodelijk slacht- Jjfer gemaakt, een vrouw het Brabantse Zundert in haar auto de macht er het stuur verloor en rongelukte. Elders in land vielen tientallen Conden, van wie enke- ernstig. idanks de hevige windstoten de wateroverlast heeft de rm beduidend minder scha de aangericht en slachtoffers gevergd dan de storm met or kaankracht van 25 januari. Ook de bossen en de kassen liepen beduidend minder scha de op. De storm bereikte maximale windsnelheden van 145 kilo meter per uur, tegen ruim 160 kilometer op 25 januari. Dit keer woedde hij vooral in de noordelijke kustgebieden. Vele dijken, wegen en bruggen werden voor het verkeer afge sloten. De spoorwegen en de veerdiensten ondervonden ge- de Maashaven in Rotterdam werd éen graanelevator in het ter geblazen. foto: anp durende enige uren aanzienlij ke problemen. Tot de zwaarst getroffen be drijfstakken behoort opnieuw de glastuinbouw. Een groot deel van de meldingen kwam uit het noorden van het land. Bij veel van de getroffen be drijven was de schade als ge volg van de orkaan van 25 ja nuari nog maar net gerepa reerd. Op tal van plaatsen ontston den toestanden die deden den ken aan de rampzalige februa ristorm van 1953. In Friesland stond men klaar om met zand zakken de nog niet op Delta hoogte gebrachte dijk van Fer- werd te versterken. In Rotter dam moesten kades langs de Maas worden afgesloten door het hoge waterniveau. Europa In Engeland bereikten de windvlagen snelheden tot 160 kilometer per uur, bij Belfast zelfs 190 kilometer per uur, het hoogste ooit gemeten in Noord-Ierland. De storm ging gepaard met zware regenval in Zuid-Engeland en Noord- Frankrijk, waar enkele dorpen met wateroverlast kampten. In Noord-Wales moesten helikop ters er aan te pas komen om mensen uit hun ondergelopen huizen te evacueren. De veerdiensten over het Ka naal werden verstoord, en de tochten per hovercraft geheel Een Duitse combinatie op de Moerdijkbrug is door een stormvlaag geveld. gestaakt. Het veerverkeer in de Deense archipel kwam eveneens tot stilstand. Het Britse weg- en treinverkeer werd danig ontregeld. Drie mensen kwamen om toen hun voertuigen door omvallende bomen werden getroffen, ter wijl vijf anderen het leven lie ten in door de storm veroor zaakte verkeersongelukken. In de Bondsrepubliek kwamen om, voor het me rendeel door omvallende bo men en verkeersongelukken. In sommige plaatsen van Hamburg waren gisteravond alleen de daken van de auto's nog te zien nadat het waterpeil met 3,5 meter was gestegen. Volgens de autoriteiten bestaat er geen gevaar voor verdere overstromingen. Brandweerlieden in Hamburg hebben met rubberbootjes Oostduitse vluchtelingen geë vacueerd uit de „Casa Mari na". Dit drijvende hotel, oor spronkelijk bedoeld voor ar beiders op de olieplatforms in de Noordzee, is vorig jaar naar Hamburg gesleept om de toe nemende stroom burgers uit de DDR te huisvesten. België foto: stephen evenhuis waarbij in totaal vijf doden vielen. Door omvallende bo men kwamen twee mensen om. Het noodweer eisten Frankrijk vijf levens. Tot in de DDR zijn het trein verkeer en de stroomvoorzie ning verstoord door de storm. Bij de kerncentrale in Greifs- wald kwam een arbeider om toen zijn hijskraan omwaaide. Er vielen twee slachtoffers in Magdeburg en bij Dresden. iAAIBAAI' -R6CI.AME- door WILLEM RITSTIER Twee-fasenstructuur veroorzaakt problemen UTRECHT De overgang naar de twee-fasenstructuur heeft geleid tot spanningen bij een aantal universitaire studierichtingen. Zeer goede studenten krijgen in het begin van de studie te weinig mogelijkheden om zich al te profileren. Modale stu denten krijgen het daarente gen steeds moeilijker als de eindstreep dichterbij komt. Dat schrijft een commissie die de kwaliteit van het onderwijs van de studierichtingen sociafe geografie, fysische geografie, planologie, prehistorie en niet- westerse demografie op de Ne derlandse universiteiten heeft onderzocht. De problemen van de modale studenten komen duidelijk naar voren bij het schrijven van de scriptie, aldus de commissie. Veel studenten hebben te weinig tijd om dat op een aanvaardbaar niveau te doen. Hen op tijd over de eindstreep helpen vergt een extra inzet van de staf. De spanningen hebben zo een ne gatieve invloed op het onder wijsrendement. De commissie, één van cle vier zogeheten „visitatiecommis sies" die dit voorjaar verslag zullen doen van hun onder zoek naar de kwaliteit van het onderwijs op de universiteiten, is voor het overige tevreden over de onderzochte studie richtingen. De organisatie van het onderwijs is veelal in orde, constateert de commissie. Een minpuntje is nog het con tact tussen de studierichtingen en het afnemende beroepen veld. Dat contact zou „syste matischer" moeten zijn. Daar naast beveelt de commissie aan om meer aandacht te be steden aan de „communicatie ve vaardigheden" van de stu denten. Meer „goed" cholesterol belangrijker dan minder „slecht" UTRECHT Om het ri sico op hart- en vaatziek ten te beperken, is het verhogen van zogeheten „goed" cholesterol (HDL) waarschijnlijk nog belang rijker dan het verlagen van het „slechte" choles terol (LDL). Dat blijkt uit een omvangrijk onder zoek dat vijf jaar duurde en waarbij de universiteit van Helsinki een grote rol speelde. Prof.dr. V. Manninen van de medische faculteit van die universiteit zei bij het be kendmaken van de resulta ten dat altijd werd gedacht dat verlaging van „slecht" cholesterol het belangrijkste was. Er zijn nu echter bewij zen dat meer „goed" choles terol in het lichaam belang rijker is. Regelen Met het middel gemfibrozil is het gehalte van HDL- en LDL-cholesterol te regelen. Tijdens het onderzoek ver minderde door toedienen van gemfibrozil het aantal dodelijke en niet-dodelijke hartinfarcten en plotselinge hartstilstanden in totaal met 34 procent bij patiënten met hoge cholesterolwaarden. De vermindering van hart- en vaatziekten liep op tot 67 procent in het vijfde jaar. Daaruit concludeerden de onderzoekers dat gemfibrozil vooral helpt voor mensen die een grote kans op hart- en vaatziekten lopen wegens hun lage HDL-cholesterolge- halte. Het onderzoek bewees ook dat gemfibrozil een veilig ge neesmiddel is voor langdurig gebruik. De enige mogelijke bijwerking is moeilijkheden met de spijsvertering. In Ne derland is het middel al ter registratie aangeboden.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 3