teidaeScHi/tcwtt Mobil verhuist naar Aramcopand STAD OMGEVING Tot we allemaal een normale lek onder de zon hebben" eidse rouw erkracht MAANDAG 26 FEBRUARI 1990 PAGINA 7 jlitie irvoert brekers SE Drie jongeren, in de afgelopen nacht ir de Lissese politie x Schiphol werden racht hebben daar in- roken. De jongens den om twee uur in aangehouden om- in een onverzeker- lu'to reden. Het drietal fst de wagen aan de it zetten en werd op verzoek door de tie naar Schiphol cht. Om vijf uur wer- i zij daar op heterdaad ■apt bij een inbraak. Proefritje duurt lang LISSE Een fietsenhan delaar uit Lisse raakte za terdagmorgen een dure fiets kwijt aan iemand die zich uitgaf voor een geïn teresseerde koper. Een man meldde zich rond tien uur bij de winkel en vroeg of hij een proefritje mocht maken op een fietè ter waarde van 1.750 gulden. De handelaar stemde toe, maar zag man en rijwiel vervolgens niet meer te rug. Nader onderzoek wees uit dat de fietser een valse naam en een niet be staand adres had opgege ven. Bromfietser breekt been RIJNSBURG Een Noordwijker brak zater dagavond zijn been toen hij op de Noordwijker- weg in Rijnsburg met zijn brommer uit de bocht vloog. Het slachtoffer is naar het AZL ge bracht. Jongeren steken in Valkenburg autobanden lek VALKENBURG Een groep van vijf jonge ren heeft zaterdagavond een spoor van vernie lingen door Valkenburg getrokken. De vanda len staken van een groot aantal auto's banden lek en vernielden autospiegels. Bij de politie waren vanochtend 21 aangiften van vernieling binnen. De politie heeft nog geen aanhoudin gen verricht. Voetbalclubs erg aktief voor jeugd ZOETERWOUDE De Zoeterwoudse voetbalver eniging SJZ'en Meerburg doen deze week, wanneer de jeugd vakantie heeft, erg veel voor de jeugd. Van ochtend was de alleijongste jeugd actief in de Klaver hal bij het „ukkies-voetbal". Jongens en meisjes van 5 en 6 jaar die nog geen lid zijn van SJZ konden zich vanochtend op die manier heerlijk uitleven. Morgen is er voor de F- en de E-junioren het inmiddels tradi tionele pannekoekentoernooi. De „effies" zijn wel kom vanaf 9.15 uur en de „eetjes" vanaf 12.15 uur. De spelers moeten zowel zaal- als veldschoenen mee brengen. Morgenavond is er een ruilbeurs in het clubhuis van SJZ. Allerlei voetbalspullen kunnen dan worden geruild. Bij Meerburg houdt de jeugdhonkkommissie morgen een spellenmiddag in het clubhuis. De jeugd t/m 12 jaar is welkom vanaf 13.00 uur. Het programma be staat uit o.a. goochelen, zeepbellenwedstrijd en pop penkast. De toegang is twee gulden. VVD start campagne LEIDEN De Leidse VVD start aanstaande vrijdag haar verkie zingscampagne met een bijeenkomst in In den Leidschen Salon. De liberalen presente ren tijdens die bijeen komst hun nieuwe programma Houdt Leiden Leefbaar. Lijsttrekker Theo van der Nat houdt zijn eer ste verkiezingstoe spraak aangevuld met een een woord van af delingsvoorzitter Eric Mackay. Subsidie voor experimenten in naoorlogse woongebieden DEN HAAG De provincie Zuid-Hol land heeft negen ton beschikbaar gesteld voor de uitvoering van vernieuwende projecten in na-oorlogse woonwijken. De beleidsontwikkeling van de gemeenten op dit terrein vraagt in de jaren negentig in toenemende mate om aandacht en geld. Met de financiële steun wil de provincie hieraan een impuls geven. Alle Zuidhol landse gemeenten kunnen zich tot 26 maart aanmelden voor het project. Uit de aanmeldingen worden tien gemeenten ge selecteerd, die vervolgens een uitgewerkt projectvoorstel moeten indienen. Het bes te voorstel krijgt ongeveer een half mil joen gulden als bijdrage in de uitvoerings kosten. Begin november worden de win nende voorstellen bekend gemaakt. Tien inbraken in Voorschoten VOORSCHOTEN Het af- gelopen weekeinde zijn in de gemeente Voorschoten tien inbraken gepleegd. In de meeste gevallen werd niets weggenomen. Omdat in bijna alle panden een ruit werd uitgenomen om bin nen te kunnen komen, gaat de politie ervan uit dat de inbraken zijn gepleegd door één groepje daders. De grootste buit werd vrijdaga vond weggehaald uit een woning aan de Narcisstraat. Terwijl de bewoners thuis waren stalen de daders sie raden en een kistje waar 5400 gulden in zat. [DEN Een 26-jarige dse is zaterdagavond ver- :ht in de berm naast de stgeesterweg. De vrouw te rond kwart voor zeven hoogte van de sportvelden Lïigdunum en UVS. Ze d door twee mannen op bromfiets klem gereden, vrouw bood de mannen portemonnee aan om met gelaten te worden. Ze na- de portemonnee aan, trokken haar vervolgens lerm in naast het fietspad, r werd ze door de bestuur- met geweld verkracht. De :r is een man van onge- dertig jaar, hij is 1.65 me- lang en heeft een stevig Juur. Hij droeg een blauwe yerbroek en een donker De bijrijder is jonger, lan en heeft een normaal pos- Hij droeg een spijker- k en een lichter jack. De ie vraagt getuigen te rea- n: 071-258888. LEIDEN Oliemaat schappij Mobil is de eerste huurder van het voorma lige Aramcogebouw aan de Plesmanlaan. Het gaat om de automatiseringsaf deling van de oliemaat schappij. Binnen enkele dagen werken alle mede werkers in Leiden, aldus woordvoerster J. Ooster- veer van Mobil. Het grote gebouw staat al sinds het najaar van 1988 leeg. Mobil zocht voor de afdeling nieuwe kantoorruimte omdat het onderkomen in Rotterdam te klein was geworden. „Deze plek is uitermate geschikt", al dus Oosterveer. „Het is een mooi, schoon gebouw en het ligt gunstig". Op de afdeling werken 53 mensen. In Leiden worden echter ook cursussen gegeven aan werknemers van buiten landse vestigingen, zodat in to taal ongeveer 115 mensen in het Aramcogebouw werkzaam zullen zijn. Volgens Ooster veer vormt huisvesting van de personeelsleden geen pro bleem: „De meesten wonen boven Rotterdam, er zijn er een paar die moeten verhui zen. Het is echter voor hen niet moeilijk om in Leiden of omgeving een woning te vin den want het gaat om een ca tegorie die wat meer ver dient". De meeste buitenlan ders verblijven een jaar in Ne derland. Mensen die niet op tijd een woning kunnen vin den worden ondergebracht in Holiday Inn, het motel tegen over het Aramcogebouw. Mobil huurt twee van de in to taal zes etages van het pand. G. de Greef, woordvoerder van het Haagse bureau Jones Lang Wootton BV, dat het ge bouw in verhuur brengt, ver wacht dat nu ook andere be drijven meer belangstelling zullen gaan tonen: „Dat gaat wel komen, denk ik, nu er eenmaal een gebruiker in het pand zit". Kandidaat is nog steeds de Wet Uitkering Verzets- en Vervolginsslachtoffers (WUV), aldus De Greef: „We voeren nog steeds besprekingen maar er staat nog niets vast. Het is moeilijk in te schatten of de uitkeringsraad naar Leiden zal komen. Er bestaat wel degelijk belangstelling voor het ge bouw, maar het is uiteindelijk een politieke kwestie. Voor de WUV bestaan reorganisatie plannen. Onderdeel daarvan is dat de werknemers die nu nog werken in vestigingen in Zoe- termeer en Diemen in één kantoor worden gehuisvest. Crocus- loop Aan de Crocus- loop die atletiek vereniging De Ba taven zaterdag hield, hebben 142 mensen deelgeno men. Er kon geko zen worden uit vier afstanden, de 4, 7, 10 of 13 kilometer. Het parcours van vier kilometer lengte voerde door de Leidse Hout. De start was op de kunststofbaan. De Coopertest, die voor de Crocus- loop werd gehou den, trok 45 deel nemers. De Bata ven houdt van ok tober tot en met maart elke laatste zaterdag van de maand een derge lijke loop. De op komst was dit keer, ondanks de uittocht in verband met de voorjaars vakantie, net zo groot als andere keren. Contrast Het contrast is enorm. Zaterdag kon er tijdens en na het winke len nog rustig op een terras worden gezeten, zoals hier op de Stille Mare. De temperatuur was aangenaam en met weinig wind was het een genoegen het leven van het weekeinde aan je voor bij te laten trekken. Hoe anders was dat vandaag. Menigeen beperkte het verblijf buitenshuis vandaag tot het hoogst noodzakelijke. FOTO: WIM VAN NOORT Ruiten Rhijndael ingegooid KOUDEKERK Alle ruiten van het oude bejaardencen trum Rhijndael aan de Kerk straat in Koudekerk zijn gis termiddag laat ingegooid door een groepje jongeren uit het dorp. De jongeren trapten ook enkele deuren kapot. De da ders zijn aangehouden door de politie. Inbrekers stelen 350 vingerhoedjes NIEUWKOOP Driehon- derdvijftig vingerhoedjes met een geschatte gezamenlijke waarde van 7.500 gulden. Dat was afgelopen weekeinde de buit van een inbraak die ge pleegd werd in een woning aan de Roerdomplaan in Nieuwkoop. De diefstal is ge pleegd tussen zaterdagmorgen elf uur en zondagmorgen ne gen uur. De daders verschaf ten zich toegang tot de woning door het raampje van de bad kamer te forceren. Taxichauffeur mishandeld LEIDEN Een 36-jarige Sassenheimse taxichauffeur is zater dagnacht door een 26-jarige Leidenaar mishandeld op het Sta tionsplein. De chauffeur had twee meisjes in de taxi. De Leide naar en een andere man eisten de rit echter op. De meisjes wer den door de Leidenaar ruw uit de taxi getrokken. De chauffeur weigerde de rit en vroeg de heren uit te stappen. De Leidenaar wilde de wagen niet verlaten en werd er door de Sassenheimer uit getrokken. Vervolgens deelde de Leidenaar een aantal klap pen en schoppen uit. De chauffeur moest zich vervolgens met schaafwonden en een lichte hersenschudding onder doktersbe handeling stellen. De dader is aangehouden door de Leidse poli- Agenten met traangas aangevallen LEIDEN Twee onbekende mannen spoten zaterdagnacht twee Leidse agenten traangas in het gezicht. De mannen werden door de agenten om 5.00 uur staande gehouden in de Haarlem merstraat. Het duo liep met inbrekerswerktuigen te sjouwen. Terwijl de agenten op een surveillancewagen stonden te wach ten, haalde een van de mannen een gasbusje tevoorschijn. Hij spoot beide agenten in het gezicht, waardoor het voor de agen ten onmogelijk werd het duo te achtervolgen. Katwijker zaagt in eigen been RIJNSBURG Een 21-jarige Katwijker heeft zaterdagoch tend met een cirkelzaag in zijn been gezaagd. Hij is met een diepe vleeswond naar het Eli sabeth ziekenhuis in Leider dorp gebracht. De man was bij een woning aan de Wildschut straat hout voor de open haard aan het zagen toen hij de con trole over de zaag verloor. EUW VENNEPSE WEKELUKS OP DE BRES TEGEN APARTHEID DEN/DEN HAAG tafereel is elke don- .J dag hetzelfde. Rond alf uur 's middags t Loes Hoeflaak het ouw van het Centraal ken Instituut aan de s Bohrweg in Leiden Ze stapt in haar auto vertrekt naar Den g- drie anderen demon- rt ze tegen de Apartheid uid-Afrika. Drie kwartier de deur van de ambassa- -_ian de Wassenaarseweg, kwartier voor het een honderd meter verder ge- i hoofdgebouw van Shell de Laan Copes van Cat- "g. Al drie jaar lang, of geen weer. Tegen in keert ze weer in het terug. Hoeflaak: „De tn daar mogen niet de snheid krijgen om in noegzaamheid achter- te leunen. Voor mij be let leven pas als we alle- een plek onder* de zon n, zonder onderdruk- en disciminatie. Dus blijf tegen die denkbeeldige r schoppen, tot-ie omvalt", ft Haagse parkeert ze haar tegenover de ambassade, rolgens ontrolt zich een tafereeltje. Met Annie i, „meneer" Prinsen en Joke van Zanten haalt de in Nieuw Vennep wonende se cretaresse uit de laadruimte van haar stationauto een kant en klaar demonstratiepakket. Er wordt een spandoek ontrolt met de tekst Apartheid is Moord. Verder hangen de deelnemers borden met tek sten tegen apartheid, doodses kaders en pers-censuur en voor „een mens een stem" om hun nek. Een voluit spelende cassetterecorder zorgt ervoor dat de aandacht van de voor bijgangers én het ambassade personeel wordt getrokken. Een shawl in de ANC-kleuren die wordt omgeknoopt com pleteert het geheel. Boeren De actie van de vier trekt nog al wat aandacht van het langs rijdende verkeer. Automobilis ten die moeten wachten om vanaf de Oostduinlaan de Wassenaarseweg over te ste ken kijken steevast naar links om te zien wat er aan de hand is. En bestuurders die de Oost duinlaan opdraaien houden, afgeleid als ze worden, vriiwel allemaal de bocht iets te lang aan. De meeste automobilisten knikken instemmend als ze zien waarvoor wordt gede monstreerd. Veel van het pas serende kantoorpersoneel dat een middagwandeling maakt, kijkt beduidend minder wel willend. De bestuurder auto- sloopbedrijf is helemaal niet ingenomen met de actie van het kwartet. Hij gooit zijn au todeur open en begint tegen Hoeflaak en de haren te schreeuwen dat er in Zuid- Afrika helemaal niets aan de hand is. „De zwarten willen geen economische boycot. Er wordt niet gediscrimineerd. Ik heb er zelf zes jaar gewerkt. En trouwens, die zwarten heb ben een kind van mij ver moord", brult hij, terwijl hij enkele malen groen licht voor bij laat gaan. „Aan alle soorten reacties zijn we nu wel ge wend. Zulke schreeuwers zit ten ertussen, maar ook mensen die je enthousiast groeten om te tonen dat ze het met je eens zijn", vertelt Nieuw Vennepse Annie Koek, terwijl de ande ren staan te genieten van de bijval die protesterende boeren hen geven. Tussen de bedrijven door ver telt Hoeflaak over waarom ze wekelijks twee uur uittrekt om te demonstreren in Den ig. „We zijn met een groep \_ii dertig a veertig mensen begonnen. Dat was in april 1986. Aanleiding was het boekje „Uur van de waar heid", dat door Zuidafrikaanse theologen was geschreven". Wat er precies in het boekje stond is ze even kwijt. „Maar het gevoel dat die titel opriep, de ellende, het onrecht in dat land, dat .was de reden om we kelijks te demonsteren. Ik dacht echt van: nu moet alles aan het licht komen". Angeltje Aanvankelijk ging de actie uit van organisaties als Pax Chris- ti, Tkvos en de Novib, maar na anderhalf jaar stopten die met de actie. Hoeflaak: „Met een aantal mensen van het eerste uur heb ik gezegd dat er geen enkele reden was om te stop pen. Er was niets wezenlijks veranderd. Dus zijn we met een klein groepje doorgegaan. Ja, logisch toch. Het onrecht in Zuid-Afrika mocht niet weg ebben uit de gedachten van de Nederlanders. En voor de mensen van Shell en de am bassade zijn we een soort an geltje, een lastig weg te wer ken druppeltje op de gloeiende plaat tegen de apartheid". Het gevoel dat het demonstre ren vervelend of bezwaarlijk is heeft geen van de vier deel nemers aan de wekelijkse bij eenkomst. „Het is een vast on derdeel in de week. En het kan ook niet bezwaarlijk zijn als je denkt aan het onrecht, het leed dat de mensen daar wordt aangedaan. We krijgen ook veel positieve reacties, steeds het gevoel dat, hoe mi niem ook, onze actie succes heeft en dat we het denken over Zuid-Afrika gaande hou den". Een lolletje is het echter ook niet. We staan er altijd. Ook in strenge winters, bij min tien in een snijdende wind of in een vliegende storm terwijl het ook nog giet van de regen. Dan zie je blauw. Maar ja, ook dan moet je er staan". Busje De vrijlating van Nelson Man- dela had voor haar dan ook een speciaal tintje. Toch doet ze er weinig uitbundig over: „Dat was ook wel hoog tijd ook. Die heeft veel te lang vastgezeten". Ze herinnert zich de activiteiten die zij per soonlijk, als een van de velen, heeft ontplooid om zijn vrijla ting te bepleiten. „Al zeven jaar schrijf ik aan president Botha en zijn opvolger De Klerk, aan de vaste kamer commissie voor buitenlandse zaken, aan minister Van den Broek, noem maar op. En al die jaren hing er een poster voor mijn ramen waarop de eis van vrijlating staat. Je hebt al die jaren het gevoel dat je meer zou willen doen. Maar je kunt niet meer doen, je voelt je soms wat machteloos". Rond kwart over een vertrekt ze met haar companen naar de Laan Copes van Cattenburg. FOTO: MILAN KONVALINKA Voor de hoofdingang van olie gigant Shell wordt een ander spandoek ontrolt en komen er wat andere borden met tek sten uit de auto. „Shell, Shell, Shell, smeer 'm uit Zuid-Afri ka", schreeuwen de vier de bezoekers toe. Die kijken soms ge-ergerd, soms geschrokken op. Bijval is van hen niet te verwachten. „Ik denk dat ze een beetje bang van ons zijn. Ze weten bij Shell ook dat we komen. Elke keer komen ze, met wat wij het Shell-busje noemen, kijken bij de ambas sade. Of we er staan. Nou, we staan er. Elke week". ERIK HUISMAN Landschapsprijs Zuid-Holland DEN HAAG De Land- schapsprijs Zuid-Holland zal in november voor de tweede maal worden uitgereikt. De provincie wil met de prijs ideeën, initiatieven en projec ten ondersteunen die een bij drage hebben geleverd aan het behoud of de ontwikkeling van de kwaliteit van het land schap in Zuid-Holland. Voor de prijs, die bestaat uit een geldbedrag van vijfduizend gulden, komen zowel personen als :nstellingen in aanmerking. Overheidsinstanties zijn uitge- slo en. Aanmelding tot 1 mei 19? 0 bij de voorzitter van de juj y „Landschapsprijs Zuid- Holland", Koningskade 1, 2596 AA Den Haag. Vernieling van verkeerslichten LEIDERDORP Een groepie van vier jongeren is in de nacht van zaterdag op zondag opgepakt. Ze de verkeerslich ten op de kruising Engelen- daal/Dennenschans hadden vernield. Een getuige die de jongeren bezig zag belde de politie die de daders kort daar na in de buurt wist aan te hou den. Het gaat om vier jongens uit Leiderdorp in de leeftijd van 16 tot 18 jaar die nog meer vernielingen op hun naam hebben staan. Bijbelclub De Samen Op Weg Ge meente houdt deze vakan tieweek weer een vakan- tiebijbelclub in De Kooi. Kinderen van vier tot twaalf jaar zijn donderdag en vrijdag van 10.00 tot 11.30 uur welkom in ge bouw Irene. De toegang is gratis. Inlichtingen bij Wim Hendriks 071-316684 of Toos Huisman 071- 720705. PvdA Raadslid N. Demirbas en bestuurslid J. Kortennk van de PvdA in Leiden zijn donderdag van 19.00 tot 21.00 uur in het Gulden Vlies om vragen te beant woorden van burgers. Bel len kan ook: tel. 071- 254547.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 7