itouwen kiest voor mafhankel i jkheid «inn» iiHttmto ti| Brandt moet voorzitter worden van 'Raad van Duitse Eenheid' E rotest in Jvjetunie iet zo assaal Rustig verloop verkiezingen Nicaragua Ex-dissident Havel in hol van de beer oemeense minister: Securitate wordt een soort FBI 1ITENLAND f. QeidóaQowuvnt MAANDAG 26 FEBRUARI 1990 PAGINA 5 rikaansc miljonair s (70) overleden YORK De Amerikaan- _iulti-miljonaire uitgever ilm Forbes is zaterdag aan [hartaanval overleden in buitenverblijf in New Jer- i'orbes is 70 geworden. yrermogen van Forbes lag i de een miljard gulden, flijkt athans uit de lijst van jnderd rijkste mensen in renigde Staten die elk jaar 1 door de miljonair uitgege- blad wordt gepubliceerd, die onder meer een in Colorado, een eiland kasteel in Frankrijk na- yas vader van vijf zonen i dochter. Malcolm Forbes. Honecker verdacht van kapitale verduistering HAMBURG De Oostduitse officier van justitie verdenkt de voormalige communisti sche partijleider Erich Honecker ervan een fortuin te hebben vergaard gedurende de periode dat hij in de DDR aan de macht was. Het Oostduitse openbaar ministerie heeft de berichten hierover in het Westduit- se weekblad Der Spiegel bevestigd. Het gaat om 75 miljoen D-mark, geld dat Bonn in de afgelopen jaren aan de Oostduitse regering betaalde voor de vrijlating van politieke ge vangenen. Honecker zou de miljoenen op een privérekening bij de Duitse Handels bank in Oost-Berlijn hebben gezet. Het gerechtelijk onderzoek naar Honecker is nog niet afgerond, maar aangenomen wordt dat hij volgende maand voor de rech ter komt wegens verraad en corruptie. Oostduitse spion Wolf wil asiel in Moskou LONDEN De Oostduitse meester spion Markus Wolf, die ook in de spionageromans van John le Carré voorkomt, heeft in Moskou asiel aan gevraagd nu het communistisch bewind in zijn land is gevallen en de Berlijnse Muur is neergehaald. Het Britse zondagsblad Sunday Express meldde dat Wolf, die meer dan dertig jaar aan het hoofd stond van de Oost duitse geheime dienst, op 12 februari naar de Sovjetunie was vertrokken om mogelijke strafvervolging te ont lopen. Een van Wolfs meesterzetten was de infiltratie van Günther Guil- laume op de post van persoonlijk se cretaris van oud-bondskanselier Wil ly Brandt, die in 1974 moest aftreden nadat Guillaume was gearresteerd. Albanees vermoord in Brussel BRUSSEL Een Al- banese leider uit het Joegoslavische Kosovo is gisteren in Brussel in zijn auto doodge schoten. Het slachtof fer, Enver Hadri (49), stond te wachten voor een stoplicht, toen een auto met twee mannen naast hem stopte. Een van hen vuurde met een pistool twee scho ten af. Hadri was voorzitter van het Co mité voor de verdedi ging van de mensen rechten in Kosovo. Massaal protest in Sofia SOFIA In de Bulgaarse hoofdstad Sofia zijn gisteren tienduizenden Bulgaren de straat op gegaan uit protest tegen het lang zame tempo van de hervormingen. Ooggetuigen schatten dat er tussen de 50.000 en 200.000 mensen op de been waren tijdens de grootste demonstratie tegen de communistische partij sinds de val van de vorige partijleider, Todor Zivkov, novem ber vorig jaar. De betogers hadden span doeken bij zich met teksten als: „Genoeg nachtmerries" en „Vrijheid en Gerechtig heid". Op één stond te lezen „Geef Simeon een kans". Simeon II (53) is de ex-koning van Bulgarije. Hij verliet als kind zijn va derland toen de communisten de macht overnamen en leeft nu in Spanje. Een aan tal Bulgaren is een handtekeningenactie begonnen om hem te vragen terug te ko- KOU Litouwen een grote stap gezet veg naar onafhanke- eid van de Sovjetunie, s het resultaat van de •mentsverkiezingen, aterdag in deze Balti- Sovjetrepubliek zijn uden. De verkiezin- hebben een grote winning opgeleverd de nationalistische •ging Sajudis. evolking van Litouwen aterdag voor het eerst uit partijen kiezen, doordat mmunistische partij in de iliek haar machtsmonop- heeft opgegeven. Sajudis zelf niet deel aan de ver- igen, maar steunde kan didaten van diverse bewegin gen, partijen en organisaties die afscheiding van Moskou in hun programma hebben staan. De beweging steunde ook kan didaten van de communisti sche partij die zich vorig jaar van Moskou heeft losgemaakt. Van de negentig zetels in de Opperste Sovjet van de repu bliek die bij de eerste verkie zingsronde te verdelen waren, gingen er slechts achttien naar niet door Sajudis gesteunde kandidaten: negen daarvan gingen naar Moskou-getrouwe communisten, de negen ande re gingen naar onafhankelijke communisten. De officiële uit slag van de verkiezingen wordt pas over enkele dagen verwacht. In 45 kiesdistricten zal over veertien dagen een tweede stemronde worden ge houden. In zes districten is een nieuwe stemming nodig, om dat de opkomst onder de vijf tig procent is gebleven. De leider van de onafhankelij ke communistische partij, Al- girdas Brazauskas, kreeg 91,7 procent van de stemmen in zijn kiesdistrict, waarbij hij de kandidaat van Sajudis, Alfre- das Smajlis, versloeg. Deson danks moet de landelijke uit slag van de verkiezingen een klap zijn voor Brazauskas. Hij brak kortgeleden met het machtscentrum in Moskou om een complete nederlaag van de communisten te voorkomen. Hij heeft met zijn onafhanke lijke opstelling echter niet het succes kunnen boeken dat Moskou wellicht tot toegeef lijkheid had kunnen stemmen. De uitslag betekent immers dat de Litouwse bevolking maar een ding wil: zo snel mo gelijk weg uit de USSR. Hoe het nu verder moet is overigens onduidelijk. Alleen tanks zouden de afscheiding nog kunnen tegenhouden. Het enige waar Moskou op kan ho pen is dat de economische ban den tussen Litouwen en het omvangrijke Sovjet-achterland zo zijn gegroeid, dat Litouwen zonder deze hulpeloos zou blij ken te zijn. In de Sovjetrepubliek Molda vië zijn gisteren ook verkie zingen gehouden. Het volks front in deze republiek zei op een overweldigende meerder heid te rekenen. In Kirgizië en Tadzjikistan konden de bur gers eveneens volksvertegen woordigers kiezen. Verwacht wordt dat in deze Centraalazi- atische republieken de com munistische partijen de ver kiezingen zullen winnen. KOU Al met al in het nog enige hon- Jduizenden mensen, l|isteren in Moskou en len andere steden Ie Sovjetunie betoog- voor verdergaande ;|ormingen. Maar door- e|de autoriteiten tevo- hadden gewaar- d bij eventueel ge- ke^hard op te zullen in, zijn waarschijnlijk veel meer mensen igebleven. •otestacties, die zich uit- :n van Leningrad aan de liee tot aan Vladivostok le Stille Oceaan, verlie- ;in het algemeen zonder tenten. Alleen in Moskou de politie op tegen beto- De politie maakte daar linde aan een demonstra- aarvoor geen toestem- was verleend. •rotest richtte zich vol- het persbureau Tass in jevallen tegen de plaatse autoriteiten en de com- itische partij. In Moskou de betogers het aftreden le leiders van de commu- he partij en een radicale •rming van het Sovjet-sy- De menigte was samen- ien op de ringweg rond :ou en stond over een van een kilometer op de If rijstroken tellende weg. A I Geüniformeerde politie vormt een lijn tussen demonstranten en toeschouwers gisteren in Moskou. Toch viel de opkomst hier, zo'n 100.000 mensen, tegen. Hervormingsgezinden van di verse pluimage hadden van de betoging een grote protestactie willen maken voor de verkie zingen van aanstaande zondag en rekenden op een half mil joen betogers. Maar al was het dan niet de overstelpende menigte waarop men gehoopt had, de teksten op de meegedragen spandoe ken en van de sprekers logen er niet om. De progressieve parlementariër Joeri Afanas- jev las een resolutie voor, die onder massaal applaus werd aangenomen, waarin de com munistische partij wordt ver zocht zich terug te trekken uit hun machtsbunkers, met name de regering, de KGB en het le ger. Ook de informatiemidde len moeten ontdaan worden van de controle door het par tij-apparaat een duidelijke afkeuring van de hetze die in de media tegen deze demon straties was gevoerd. Politie en leger waren gisteren in Mos kou ook met veel machtsver toon aanwezig. In Minsk, de hoofdstad van Wit-Rusland, waren volgens Interfax, een bulletindienst van Radio Moskou, zeker 100.000 mensen op straat. Ver der werd gedemonstreerd in Gorki, Voronej (Rusland), Do netsk (Oekraïne), Sverdlovsk (Oeral), Saratov, Jaroslav, Ka zan, Sjebeksary (alle in Rus land). In Leningrad kwamen ondanks een eerdere afgelas ting van een demonstratie, toch 10.000 betogers opdagen. In Tbilisi, de hoofdstad van de republiek Georgië, kwamen duizenden mensen bijeen voor het regeringscentrum. Zij eis ten het herstel van de onaf hankelijkheid van Georgië, dat gisteren precies 69 jaar ge leden door het Rode Leger werd bezet. Boeren uit het dorp Los Chinamos, in de provincie Chontales staan in de rij bij een stembureau. De provincie is een bolwerk van de Contra's. Zo'n negentig procent van de stemgerechtigde bewoners heeft aan de verkiezingen deelgenomen. foto: ap (vervolg van de voorpagina) MANAGUA Op enkele incidenten na is de ver kiezingsdag in Nicaragua rustig verlopen, 's Mor gens om zes uur stonden al lange rijen mensen te wachten tot de stembu- reau's open zouden gaan. Uit alles bleek duidelijk dat de Nicaraguanen de verkiezingen uiterst se rieus namen. Van de ruim 4000 stembu reaus in het hele land konden er negen niet worden gebruikt door de aanwezigheid van ge wapende contra-strijders. Twaalf bureau's moesten om diezelfde- reden worden ver plaatst. Het FSLN diende bij de Kies raad een klacht in dat de UNO propaganda verspreidde bij een aantal stembureau's, wat bij de wet verboden is. De UNO had een klacht over de inkt die gebruikt werd om de duim van degenen die gestemd hadden, zwart te kleuren. Deze inkt bleek in een aantal gevallen wel degelijk afwas- baar. Maar desondanks tonen beide partijen zich tevreden over het rustige verloop van de verkiezingsdag en over de grote opkomst van de kiezers. Op de dag van de verkiezin gen was een algeheel alcohol verbod afgekondigd. Zowel de voormalige president van Amerika Jimmy Carter als het hoofd van, de waarne mers van de Verenigde Naties, Elliot Richardson, zei te gelo ven, dat de verkiezingen, waarop werd toegezien door zo'n 2.000 internationale waar nemers, eerlijk waren vèrlo- pen. MOSKOU Het Tsjecho slo waakse staatshoofd Va clav Havel is vanmorgen aangekomen in Moskou. De dissident die president is geworden, is op bezoek in het hol van de Russi sche beer. Havel zal in zijn gesprekken met president Gorbatsjov de zelfde onderwerpen bespreken die vorige week tijdens zijn bezoek aan de Amerikaanse president Bush aan de orde kwamen: de toekomst van Eu ropa, economische samenwer king en de militaire situatie in Europa. Het belangrijkste on derwerp van gesprek zal ech ter ongetwijfeld de terugtrek king zijn van de 73.500 Sovjet soldaten uit Tsjechoslowakije die sinds de inval van 1968 in het land zijn gelegerd. Van daag is met de terugtrekking een begin gemaakt. Het was het verzet tegen die inval en de repressie die daar op volgde, die Havel en ande ren bracht tot de oprichting van de mensenrechtenbewe ging Charta '77. Meer dan 200.000 Tsjechoslo- waken hebben gisteren op de twee grote pleinen van Praag de 42e 'verjaardag' herdacht van de communistische machtsovername op 25 februa ri 1948. Zij riepen leuzen als: „Weg met totalitaire regimes" en „Weg met het communis me". Op het Plein van de Oude Stad riep president Havel de menigte op de „trieste erfenis van 42 jaar communisme" af te wijzen. Hij kondigde aan dat het parlement, dat op 8 juni gekozen zal worden, een „mandaat voor slechts twee jaar zal krijgen", zoals is vast gelegd in de ontwerpkieswet van de regering van nationale eenheid. „De taak van het nieuwe parlement is het op stellen van een nieuwe grond wet", aldus de president. Havel sprak vanaf het balkon van het Kinsky-paleis, dezelf de plaats waar president Kle ment Gottwald in 1948 de „overwinning van de partij" bekendmaakte. Het land is er volgens Havel slecht aan toe. „Maar ik kan u verzekeren dat wij de vrijheid zullen verdedi gen die we kortgeleden heb ben bevochten. Ons wapen is dat recht en gerechtigheid aan onze kant staan", zo zei Havel onder luid applaus. OOSTDUITSE SPD HEEFT TIJDSCHEMA VOOR EENWORDING LEIPZIG De Oostduit se Sociaal-Democraten (SPD), die volgens peilin gen meer dan vijftig pro cent van de stemmen zul len halen bij de verkiezin gen in de DDR op 18 maart, hebben in Leipzig een tijdschema opgesteld voor de eenwording van de beide Duitslanden. Zo willen zij „een chaotische annexatie door Bonn" voorkomen. Volgens de SPD-DDR moet in april de conferentie beginnen waaraan de beide Duitslanden en de vier geallieerden (De Sovjetunie, de Verenigde Sta ten, Frankrijk en Groot-Brit- tannië) deelnemen. In diezelf de periode zullen door parle mentariërs uit beide Duitslan den een „Raad van Duitse Eenheid" worden opgericht, onder voorzitterschap van Willy Brandt, die unaniem ge kozen werd tot ere-voorzitter van de Oostduitse Sociaal-De mocraten. Brandt is al ere- voorzitter van de Westduitse Sociaal-Democraten. Deze Raad moet een nieuwe grond wet ontwerpen voor een here nigd Duitsland, gebaseerd op de Westduitse Basiswet. Ver volgens zal de nieuwe grond wet door een referendum aan het Duitse volk worden voor gelegd waarna verkiezingen uitgeschreven moeten worden voor één Duits parlement. Het SPD-congres in Leipzig eindigde emotioneel toen Brandt vanaf het balkon van de stadsopera in Leipzig een juichende menigte van meer dan 100.000 enthousiaste Oost duitsers toesprak en hen op riep vooral in de DDR te blij ven en niet te vertrekken naar de BRD. Op het congres zei Brandt in een rede: „De trein van de Duitse eenheid rolt, nu moeten we ervoor zorgen dat er niemand onder de wielen terecht komt". Modrow De Oostduitse communistische partij, die zichzelf heeft omge doopt tot de Partij voor Demo cratisch Socialisme (PDS), hield gisteren een partijcon gres in Oost-Berlijn. Daar kon digde premier Hans Modrow aan dat hij de lijst van de PDS aan zal voeren bij de verkie zingen. Zijn beslissing, die stormachtig werd toegejuicht door de zeshonderd afgevaar digden, kwam als een verras sing omdat hij in zijn toe- spraak eerder uitvoerig was ingegaan op de nadelen van zijn lijstrekkersschap. Modrow wees de afgevaardigden erop dat de PDS volledig moet bre ken met het verleden om ge loofwaardig te zijn. Hij bena drukte dat hij zelf sinds 1958 deel had uitgemaakt van het centraal comité van de com munistische partij. „Alles wat ik heb geprobeerd te verande ren in de politiek, is onvol doende geweest", aldus Mo drow, die heeft bedongen dat zijn portret niet op de verkie zingsaffiches verschijnt en dat hij slechts één week voor de verkiezingen één toespraak zal houden. De PDS organiseerde gisteravond een demonstratie voor een soeverein Oost-Duits- land waaraan meer dan 50.000 mensen deelnamen. Op de bij eenkomst verklaarde de voor zitter van de partij, Gregor Gysi, dat hij tegen een „anne xatie" van de DDR was en zich wilde inzetten voor het behoud van de sociale voorzie ningen. De twee Duitse staten moeten hervormd worden en veranderen in een gedemilita riseerd, vooruitstrevend en de mocratisch Duitsland", aldus Gysi. .REST De Roemeense $ter van defensie, Victor .'ulescu, heeft plannen ikondigd om de Securita- dienst voor binnenland- [jiligheid onder de terecht- "de president Ceausescu, 2|e vormen tot een organi- als de Amerikaanse FBI. de mening van de minis- .icunnen Securitate-leden die zich niet schuldig hebben gemaakt aan wreedheden, in dienst treden van de nieuwe binnenlandse veiligheids dienst. Stanculescu, een luite nant-generaal, wil bovendien samenwerken met militaire officieren die willen dat het leger wordt gezuiverd van aanhangers van Ceausescu. De minister zei dat hij met deze officieren een plan heeft opge steld om 'die problemen' op te lossen. Stanculescu maakte verder bekend dat de voorlo pige regering van plan is de tunnels die door Ceausescu zijn aangelegd om regeringsge bouwen met elkaar te verbin den, te behouden voor gebruik in oorlogstijd. Het ondergrond se labyrinth, waarin zich com municatiecentra en opslag plaatsen voor wapens, voedsel en munitie bevonden, is een. symbool geworden van het on derdrukkende, paranoïde bewind van Ceausescu. De Roemeense regering heeft ver der bij decreet maatregelen af gekondigd om gewelddadige demonstraties de kop in te drukken. Zo krijgt de politie AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB HET RAADSEL VAN STRAAT MAGELHAES 71 in het schemerige licht onderscheiden Rob en Olivier >aar zeer oude scheepswrakken. Door welke geheimzinnige iten zijn deze schepen de grot binnengetrokken? Zou de oeking van Jacob Claeszoon zich dan toch hebben voltrok- Voorzichtig naderen beide mannen de wrakken. Spookach- orden de overblijfselen van de schepen door het weinige cht, dat nog in de grot doordringt, verlicht. Rob laat het schijnsel van zijn lantaarn over de wrakken glijden. Kijk, daar is nog de naam van één der schepen te lezen: de "Maria", afkom stig uit Rotterdam. En tegelijkertijd slaakt Olivier van Noort een kreet van verbazing. ,,De Maria!" roept hij uit, dat is het schip geweest van mijn grootvader. Hij is in 1880 uit Rotterdam ver trokken en nooit heeft iemand meer iets van het schip ge hoord....". bijstand van het leger en wordt de bewaking bij over heidsgebouwen en kantoren van politieke partijen ver scherpt. Aanleiding hiervoor is de demonstratie van vorige week voor het regeringshoofd- kwartier in Bukarest. Betogers drongen toen met geweld het gebouw binnen en hielden vice-premier Gelu Voican en kele uren gegijzeld. Volgens minister van binnenlandse za ken, generaal Chitac, zijn in verband met de actie 39 men sen gearresteerd, maar is nog niet duidelijk wie de organisa toren zijn. De verdachten ris keren, op grond van het nieu we decreet, een celstraf varië rend van zes maanden tot drie jaar. Daarnaast kunnen ze twee tot zeven jaar gevange nisstraf krijgen vanwege het gebruiken van geweld tegen of het bedreigen van personen. Tijdens de vergadering waarop dit decreet werd aangenomen, pleitte premier Petre Roman voor een streng loon- en kre- dietbeleid om de overgang naar een markteconomie te vergemakkelijken. Hij schetste een somber beeld van de Roe meense economie. Zo is de produktie over januari ruim een kwart kleiner dan in janu ari 1989. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. Paniek op de beurs in Tokio Een handelaar zwaait paniekerig met papieren vanochtend op de aandelenbeurs in Tokio. De koersen zijn vandaag opnieuw fors gedaald. De Nikkei-index ging tot vanmiddag 2.447,79 punten achteruit, wat neerkomt op 7,02 procent, ver onder de grens van de 33.000 punten. De Nikkei-index had over de hele vorige week al 2.570 punten verloren, bijna zeven procent. Later op de dag herstelde de markt zich weer enigszins en steeg de Nikkei-index tot 33.128,18, nog altijd een teruggang van ruim 5 procent. foto: ap

Leidse Courant | 1990 | | pagina 5