Doorgaan tot de laatste snik" Renteverhoging Plus-, Ster- en Leeuwiekening nenland Enorme hasjvangst Dordrecht wordt nog deze week verbrand Carna val begin t met relletjes Jandel met Sovjetunie heeft kansen in zich Geen Nederlandse doden bij kettingbotsingen op Duitse autowegen Uü HEEFT O AL KOFFIE PAüZg GEHAP. OU LlMCH PAUZE /6.A6 VOOPBId... Per 26 februari 1990 verhoogt de Postbank de rente tarieven op de Plus-, Ster- en Leeuwrekening. Iedereen met een girorekening kan heel makkelijk sparen op een Plus-, Ster- of Leeuwrekening. Inleggen en opnemen doet u gewoon met de girokaart. De Plusrekening is een girospaarrekening voor kleine en grote bedragen, die een aantrekkelijke rente geeft over het hele tegoed. De Sterrekening is een girospaarrekening vooj- kleine en grote bedragen, die geschikt is als u voor langere tijd wilt sparen. De Leeuwrekening is een girospaarrekening voor bedragen vanaf f10.000,-, die een hoge rente geeft en toch volop opnamevrijheid biedt. Plusrekening 5 (was 4,5 Sterrekening 6 (was 5,75%) Leeuwrekening 6,5%* (was 6,25%) Meer informatie vindt u in de folders Girosparen en Leeuwrekening. Haal deze op het postkantoor. Telefonisch aanvragen kan ook. Bel gratis 06 - 0400 (op werkdagen tot 21.00 uur en op zaterdag tot 12.00 uur). Daalt het tegoed onder de f 10.000,-, dan geldt een rentevergoeding van 3%. POSTBANK ndelijke campagne IJdermishandeling - ECHT In het najaar gaat een landelijke agne tegen kindermishandeling van start, impagne draagt de titel „Over sommige men moet je praten" en wil kinderen die nishandeling te maken hebben, motive- iet zwijgen te doorbreken. Aan de actie J* En veel instellingen mee, zoals de Buro's ouwensartsen en de Nederlandse Vereni- Pi voor Ambulante Geestelijke Gezond- t torg (NVAGG). Ook is er een comité van veling, waarin onder meer burgemeester ../an Utrecht, actrice Linda van Dijck en ouw Ria Lubbers zitting hebben. In 1988 ,u nen er bij de Buro's Vertrouwensartsen ni meldingen binnen van allerlei vormen e (kindermishandeling. Omdat een melding g op meer dan één kind betrekking heeft, [jt de NVAGG dat het in dat jaar om min- j 12.500 kinderen ging. MISLUKT GESPREK MET LUBBERS '»o UETM5UUTHEE £N SWCHE PAUZE Tientallen miljoenen schade door brand in kartonfabriek HOOGERHEIDE Een brand in een kartonfabriek in Hooger- heide heeft in de nacht van zaterdag op zondag voor tientallen miljoenen guldens schade aangericht. De directie van Imca Car- tonnages gaat uit#van een schade van vijftig a zestig miljoen. Over de oorzaak van de brand is nog niets bekend. In totaal twintig brandweervoertuigen uit Hoogerheide, Huyber- gen, Roosendaal, Ossendrecht en Halsteren met 130 man perso neel werden ingezet bij het blussen. Ook het brandweerperso neel van de vlak bij gelegen vliegbasis Woensdrecht verleende assistentie. Niemand liep letsel op. Verloren gegaan zijn onder meer de kantoor- en expeditieruimte. Maar de produktiehal, waar voor vele miljoenen aan machines staat, en de ruimte waar chemicaliën zijn opgeslagen, zijn behouden. Ook het filmarchief, belangrijk bij het drukprocédé van het bedrijf, is gespaard geble ven. Een aantal nabijgelegen bedrijfspanden liep schade op aan de daken. De directe verwacht dat de produktie over een aantal weken weer kan worden hervat. EcUócGoutu/nt .MAANDAG 26 FEBRUARI 1990 PAGINA 3 Kabinet komt met nieuwe plannen huurwaardeforfait DEN HAAG Het kabinet komt in juni met nieuwe plannen voor aanpas sing van het huurwaardeforfait. Pre mier Lubbers heeft in een brief aan de Tweede Kamer laten weten dat de plannen tijdens de behandeling van de nota 'Volkshuisvesting in de jaren ne gentig' aan de orde komen. Het kabinet trok het wetsvoorstel over het huur waardeforfait onlangs in, omdat de CDA-fractie in de Eerste Kamer het af wees. In dat voorstel werd de verhoging van het huurwaardeforfait gekoppeld aan een verlaging van de overdrachts belasting op huizen. Met de laatste maatregel moesten forensen gestimu leerd worden dichter bij hun werk te gaan wonen. KLM wil voortaan op Washington vliegen SCHIPHOL De KLM heeft in nauw overleg met de Nederlandse overheid bij het Amerikaanse minis terie van transport een aanvraag in gediend voor het onderhouden van een nieuwe dienst tussen Schiphol en de internationale luchthaven Baltimo re/Washington in de staat Maryland. De KLM wil de nieuwe dienst met in gang van juni starten met een weke lijkse retourvlucht. De frequentie zou in juli moeten worden opgevoerd tot twee keer en in september tot drie keer in de week. De nieuwe dienst biedt passagiers en vrachtverladers een goede verbinding naar Baltimore en Washington. Beide steden zijn van af de luchthaven binnen drie kwar tier over de weg te bereiken. Benoeming burgemeester van Nijmegen vertraagd DEN HAAG De benoemingsprocedure voor het burgemeesterschap van Nijmegen is ver traagd. De eerste kandidaat voor deze post, het PvdA-lid Siepie Langedijk-De Jong, heeft zich om persoonlijke redenen teruggetrokken. Zij is thans burgemester van Leek. Minister Dales (binnenlandse zaken) heeft vrij dag in het kabinet gezegd iets meer tijd nodig te hebben voor de benoeming van haar opvolgster in Nijmegen. De bedoeling was dat Nijmegen opnieuw een vrouwelijke burgemeester krijgt. Op de kandidatenlijst worden de plaatsen twee en drie bezet door respectievelijk oud-kamer voorzitter Dolman en burgemeester Waal van Deventer. ^olg van de voorpagina) HAAG De actie- Iers zijn woedend op Lubbers en mi- Braks (landbouw) ogen te weinig .ngen hebben ge- om de akkerbouw n|e problemen te halen. de afwijzende houding :t kabinet is er voor ons iaar één weg open: door tot de laatste snik", zei '^leider K. Dijkstra giste- hüe boeren blijven eisen He graanprijs met 6 pro- omhoog gaat. clele weekeinde stond bol Tiet koortsachtig overleg n de boeren, de drie cen- In het bezette gebouw van de Rijksdienst voor het wegverkeerin Veendam kijken boeren naar de uitzending van Capitool, zon dagmiddag, waar VVD-kamerlid Blauw pleit voor betere bescher mingsmaatregelen voor de graanboeren. foto: anp trale landbouworganisaties (CLO) en Lubbers en Braks. Zaterdag had een afvaardiging van de landbouwers op het ministerie van algemene za ken een gesprek van ruim twee en een half uur met Lub bers en Braks. Lubbers her haalde dat het kabinet de ak kerbouwers weinig te bieden heeft. Wel is het kabinet bereid en kele regels te verbeteren waardoor boeren die zwaar in de financiële problemen ko men gemakkelijker een beroep kunnen doen op allerlei vor men van hulp. Daarnaast zal Nederland bij de Europese Ge meenschap (EG) in Brussel pleiten voor de noodzaak van produktiebeheersing van de BIEDT GRATIS BEJAARDE TOPMANAGERS AAN graanteelt. Voor zowel -oorzit- ter drs. J. Mares van ce CLO als het actiecomité zip deze toezeggingen te mager. Lubbers zei dat nieuw acties geen zin meer hebben. ,Ik heb helderheid gegeven. Mer geld zit er niet in. Wij zijn bereid de regels te verbeterei, maar verder mogen wij gea valse verwachtingen wekkei als je weet dat het in EG-'erband niet mogelijk is méér t< doen". Lubbers meent dat de akker bouwers zich moeten g.an toe leggen op andere prdukten, zodat zij hun afzet cunnen verbeteren. Het actiecomité stelde het ka binet na het gesprek en ulti matum. Braks moest gister middag vóór vijf uur regeren. Toen Braks dat niet ded, kon digde het comité de lardere acties aan. Het CLO zal de doestelling van de actievoerders blijven steunen. Maar de alkerbou wers blijven zelf veraitwoor- delijk voor de acties. Volgens Mares moeten dè bbkkades publieksvriendelijk blijven. CDA-kamerlid Van Noord, wiens huis in Dwingeoo vrij dag werd omsingeld cbor zo'n gekomen naar Moskoi, samen met het NCW (chistelijke werkgevers), het NC0V, als mede vertegenwoordigers van banken en enkele becrijven. De werkgeversorginisaties wilden poolshoogte nenen van de stand van zaken bi de eco nomische hervormingen, maar hadden ook een aanbal op zak dat bij de Sovjets in zer goede aarde viel. Om het ichreeu- wend gebrek aan comnercieel geschoolde managers fc helpen oplossen, biedt men de Sovjets stageplaatsen bij Nederlandse bedrijven aan. Voorts s er een eigentijds, door Nederlandse consultants samengeseld se minar (een soort mansgement- cursus) aan de Noskouse School voor Commerceel Ma nagement overhandigc. Grijze golf Bovendien schoot het )ICW in de roos door zijn hiipverle- ningsprogramma PUid, dat voorziet in uitzending van ge pensioneerde managen, op de USSR te richten. He NCW honderd tractoren, vindt dat de acties onmiddellijk moeten worden stopgezet. „Anders is het moment van politie-ingrij- pen niet ver meer", aldus Van Noord. Volgens Van Noord is de toe zegging van Lubbers „een po sitief gebaar". VVD-woord voerder Blauw daarentegen vindt het „een heel klein stap je". „Lubbers verschuilt zich te veel achter het EG-beleid, waarin Nederland een voor trekkersrol heeft gespeeld", al dus Blauw. Catastrofe CLO-voorzitter Mares zei dat de boeren best bereid zijn op andere produkten over te schakelen, maar dat zij daar voor van de overheid en de EG niet de tijd krijgen. De so cialistische Europarlementa riër Woltjer is bang dat het Europees landbouwbeleid „op een catastrofe" uitloopt. Wolt jer stelt voor een soort 'super heffing' in de graanteelt in te voeren en de boeren een forse re premie te geven wanneer zij hun land braak laten lig gen. „Maar dit kan alleen in EG-verband", aldus Woltjer. heeft de beschikking over 1200 van zulke toppers („de kracht van de grijze golf", meldt de brochure) die nog best willen werken of hun ervaring wil len overdragen, zonder dat ze daarvoor een salaris vragen. Het programma is eigenlijk bedoeld voor ontwikkelings landen, maar het is zo langza merhand wel duidelijk dat de Sovjetunie in menig opzicht aan die omschrijving voldoet. De grote vraag is of de hervor mingen in de Sovjetunie zoda nig zullen doorzetten, dat er binnen een redelijke termijn sprake kan zijn van een eigen tijdse, flexibele en betrouwba re handelspartner. Prof. Ver- haegen vond dat de handel met voorzichtigheid moet wor den uitgebreid, maar dat in vesteringen nog een sprong in het duister betekenen. Want het land heeft nog steeds geen duidelijke keus heeft gemaakt voor de vrije-markteconomie en houdt nog in menig opzicht vast aan de centrale-planeco nomie van voorheen. Een rechercheur bij de lading hasj die zaterdag in een open container werd gevonden. foto: anp DEN HAAG De meer dan 45.000 kilo hasj die za terdag door de politie in Dordrect in beslag is ge nomen, zal nog deze week bij de Afval Verbranding Rijnmond worden vernie tigd. Daarmee zal de grootste hasj vangst ooit in ons land gedaan in rook opgaan. De verdoven de middelen hebben een straatwaarde van zo'n 450 mil joen gulden. Volgens een woordvoerder van de Centrale Recherche Informatiedienst (CRI) gaat het wellicht zelfs om de grootste hasjvangst ooit in de EG gedaan. De ruim 45.000 kilo „Zwarte Paak" is volgens de CRI afkomstig uit de omgeving van Pakistan. De politie stuitte op de vangst na een onderzoek dat enige weken geleden is gestart naar mogelijk vervoer van verdo vende middelen binnen de transportwereld. De naspeu ringen richtten zich als snel op het internationale transportbe drijf in Stoutenburg, gemeente Leusden. De politie kreeg zaterdag aan wijzingen dat de partij hasj in een van de loodsen van het transportbedrijf moest zijn op geslagen. De partij bevond zich in twee grote open contai ners. In de loods bevonden zich verder vier nieuwe koel containers die vermoedelijk voor het vervoer van verdo vende middelen waren be stemd. De 45-jarige eigenaar van het transportbedrijf is aangehouden. De komende da gen worden meer arrestaties verwacht. De CRI vermoedt overigens niet dat de grote vangst gevol gen heeft voor de prijzen die in Nederland voor hasj wor den betaald. „De vraag en het aanbod op de consumenten markt voor hasj zijn vrij sta biel, zo is onze ervaring. Ook in het verleden hadden grote hasjvangsten geen merkbaar effect op de markt", aldus een CRI-woordvoerder. In 1989 werd in Nederland 16.000 kilo hasj in beslaggeno men, zo blijkt uit het jaarver slag van de Centrale Recher che Informatiedienst. Het jaar daarvoor ging het om 68.000 kilo. „Maar dat was een top jaar", aldus de woordvoerder, mede dank zij 20.000 kilo hasj die in Rotterdam werd onder schept. DEN BOSCH Het carnaval in Den Bosch, ofwel Oetel- donk, is rumoerig begonnen. Bij het NS-station moest de po litie charches uitvoeren om een menigte van ongeveer driehonderd mensen te ver spreiden. In het totaal werden vijf mensen aangehouden. Rond vier uur zondagochtend verzamelde zich een menigte van driehonderd mensen bij het station, die met de trein naar huis wilden. Toen een aantal van hen vernielingen aanrichtte, besloot de politie in te grijpen. Later is in overleg met de NS besloten de sta tionshal te openen zodat de carnavalsgangers daar de rest van de nacht konden door brengen. Verder braken her en der in de stad kleine vechtpartijen uit en werden op tal van plaat sen vernielingen aangericht. Ook in andere plaatsen in Noord-Brabant, onder meer in Helmond, is de eerste carna valsnacht onrustig verlopen. Over het algemeen bleef de onrust beperkt tot kleine schermutselingen en vechtpar tijtjes. Vanuit Limburg zijn geen meldingen binnengekomen van ongeregeldheden tijdens de feestelijkheden. „Hier is carnaval gevierd zoals het hoort, maar het echte carna valsfeest gaat vanavond goed van start'aldus een woord voerder van de politie. Beeld van de ravage op de autoweg tussen Würzburg en Frankfurt waar In dichte mist meer dan honderd auto's op elkaar vlogen. foto: epa Nieuwe zomerzeg<ls gaan over het weer DEN HAAG PTT Post geit op 3 april drie zomerpostzegels uit die al thema 'het weer' hebber Aanleiding hiertoe is het feit dat het op 3 februari 100 jaar geleder was, dat prof.dr. C.H.D. Buys Ballot, de grondlegger van het KNMi overleed. De waarden van de zegels zijn 55 plus 30 cent (spelend iind op warme zomerdag), 65 plus 35 cent (wolkenformaties) en 75 plus 35 cent(foto van Nederland van weersatelliet). De opbrengst vn de bijslag is bestemd voor instellin gen op het terrein van socialeen culturele zorg. Naast de serie zelf verschijnt er een postzegelboeqe met de zomerzegels. bieden, hebben beide landen besloten tot de oprichting van een financiële werkgroep. Die moet in de toekomst de finan ciering van projecten en de kredietwaardigheid van de (Sovjet-)partners tijdig onder zoeken. Dit was één van de concrete resultaten, waarmee de elfde zitting van de Gemengde Commissie voor Economische Zaken een intensieve ge- spreksweek in Moskou en Kiev afsloot. De leider van de Nederlandse delegatie, drs. F. Engering, directeur-generaal buitenlandse economische be trekkingen van Economische Zaken, toonde zich bij terug keer in Nederland een tevre den mens. Eigen woning Een andere werkgroep die werd opgericht, betreft de bouw en daarmee doemen er goede perspektieven op voor Nederlandse bedrijven in de bouwsector. Een van de door velen utopisch geach te - perestrojka-projecten van Gorbatsjov betreft het ver schaffen van een eigen wo ning aan elk Sovjet-gezin voor het jaar 2000. In het huidige tempo zullen de Sovjets dat op geen stukken na halen. En omdat het hier een prestige project van de eerste orde be treft, mag dus verwacht wor den dat Moskou extra geld zal uittrekken om het buitenland te hulp te roepen. Gezien de goede sfeer waarin de Ge mengde Commissie bijeen kwam, lijkt de kans dat Ne derlandse bedrijven er bij wor den gehaald, niet denkbeeldig. „Al moeten we het nog wel geheel afleggen tegen de Duit sers", verzucht prof. P. Ver- haegen, directeur Economi sche Zaken van het VNO. „De Duitse overheid is in de Sov jetunie op zakelijk gebied zeer krachtig aanwezig, daar kun nen wij nog niet aan tippen". Het VNO was in het spoor van Engering en diens team mee- DEN HAAG Bij grote kettingbotsingen in België en de Bondsrepubliek zijn dit weekeinde diverse Nederlanders betrokken geraakt. Maar onder de zeven doden op de Duitse wegen zijn geen Nederlanders te betreuren. Wel moest een bij Aschaffenburg gewonde Nederlander in een Duits ziekenhuis worden opgenomen. Bij de alarmcentrale van SOS-International in Amsterdam zijn 41 meldingen binnengekomen van Nederlanders die betrokken raakten bij kettingbotsingen in België en de Bondsrepubliek Duitsland. In totaal raakten 12 Nederlanders gewond. Zeven van hen die licht gewond raakten, konden na behandeling in Duitse ziekenhuizen hun reis voortzetten. Drie andere lichtge wonden vonden onderdak in een hotel bij Aschaffenburg. Tussen Würzburg en Frankfurt ontstond bij hoge snelheden in zeer dichte mist een enorme kettingbotsing, waarin zes mensen om het leven kwamen en 72 mensen ernstig gewond raakten. Een politie-agent in Aschaffenburg, waar de grootste botsing zich voordeed, sprak van een „slachthuis". Overal stonden auto wrakken met bloedende en schreeuwende gewonden. Omdat er door het carnaval veel verkeer op de weg was konden de ambu lances de plaats van het ongeluk moeilijk bereiken. De vakantie-uittocht heeft in Nederland niet voor grote proble men gezorgd. Files deden zich nergens voor, zelfs niet bij de grensovergangen ^Hennekam ,8j HAAG Het Chris- n(Democratisch Jonge- eAppèl (CDJA) is „te- *festeld" over de op- "pg van de CDA-frac- Jjh de Tweede Kamer Je discussie rond de i,pg van de tunnels. sipjA verwijt het CDA te \jg aandacht te besteden life effecten van deze be- kg op het milieu. „Voor i verkiezingen werden n veel woorden gewijd et belang van het milieu in het terugdringen van Jtomobiliteit. Nu de frac- kans heeft om te laten vat dat in de praktijk be- it, valt het vies tegen", al- Koppejan. „Door de op- Og van een man als Hen- In wordt de verschuiving Ie auto naar het openbaar Ier een wassen neus", Koppejan namens het al- fen bestuur van het n.'an onze correspondent pxander Münninghoff) HAAG MOSKOU ,u(rland behoort nog nJtot de grote handels- ehers van de Sovjetu- t(maar de relatie ont- n4elt zich wel positief. nteeg in 1989 de Neder- se export naar de R met 25 procent. '"tochtigheid is echter wel bpen, omdat door de decen- itatie in het land nu dui- Sovjet-bedrijven zelfstandig op de we- irkt mogen opereren. In (ervarenheid en enthou- irie zetten die soms transac- nop touw die ze op geen ten na kunnen financie- (Bovendien ontbreekt nu •vjet-overheid als garan- Pm deze complicaties, die ^enkele gelegenheden tot I verliezen in Nederland ■n geleid, het hoofd te 'JA is boos

Leidse Courant | 1990 | | pagina 3