Jongeren waarschuwen synode Paus wil omstreden basiliek zelf inwijden CcicLeSomoii brieven van lezer kerk wereld beroepingen Scherpe kritiek Van der Veen op beleid Castro van Wereldraad Wederopbouw Dresdener Frauenkirche stuit op verzet :,J Helpende hand mjT Ceiclóc 0omant GEESTELIJK LEVEN/OPINIE CeidóeGomxmt MAANDAG 26 FEBRUARI 1990 PAGINA^' Westduitse Pax Christi wil uitstel van „Seoul" TRIER De voorzitter van Pax Christi in de Bondsrepubliek, bisschop Hermann Spital van Trier, heeft ervoor gepleit de slotverklaring van de oecumenische wereldconferentie over het conciliair proces met vijf jaar uit te stellen. Deze conferen tie vindt van 5 tot 14 maart in Seoul plaats. De deelnemers zou den elkaar eenmaal per jaar moeten treffen en intussen in hun eigen kerken de discussie over de thema's van het conciliair proces zo nodig op gang moeten brengen. Pas dan is te ver wachten dat er een duidelijke overeenstemming ontstaat „waar de christenheid werkelijk achter staat". Men kan toch niet zeg gen dat alle kerken in Europa zich inmiddels voldoende op ge rechtigheid, vrede en het milieu hebben geconcentreerd, zo meent Spital. Kruistochten richt zich op moslims >r op i ten onder leiding van Anne van der Bijl kreeg grote bekend heid door de smokkel van bijbels naar Oost-Europa. De laatste tijd is het werk onder moslims zo toegenomen dat Kruistochten er aparte fondsen voor wil werven, zo bericht het evangelische maandblad Uitdaging. Kruistochten wil de christenen in Ne derland bewust maken van de mogelijke islamisering van ons land en verder christenen toerusten om moslims met het evan gelie te bereiken. Daartoe belegt de organisatie op 2 mei in Er- melo samen met de Evangelische Alliantie en de Evangelische Zendingsalliantie een studiedag voor predikanten en ambtsdra gers over de Islam. De overgrote meerderheid van de mensen leeft een leven van rustige wanhoop. Henry David Thoreau Universiteiten tegen plannen hervormden GRONINGEN De vier openbare universiteiten met een theologische fa culteit keren zich tegen de plannen van de Ne derlandse Hervormde Kerk om een eigen theo logische universiteit te stichten. In een gezamen lijke brief aan de Her vormde Kerk wijzen ze op het risico van versnip pering en kwaliteitsver lies. De universiteiten zijn „geens zins overtuigd" van de nood zaak een (of meer) nieuwe in stellingen in het leven te roe pen om tegemoet te komen aan de wensen van de Her vormde Kerk met betrekking tot een verbetering van de predikantenopleiding, aldus de brief van de vier de colle ges van bestuur. Zij vragen het Hervormd moderamen om op korte termijn hierover met de universiteiten te over leggen. De Hervormde Kerk wil een eigen bijzondere universiteit stichten die de colleges in de kerkelijke vakken verzorgt. Voor de zogenaamde niet-ker- kelijke vakken wil de Her vormde Kerk contracten af sluiten met een van de vier universiteiten. Bij de presentatie zei de secre taris van de Hervormde com missie voor het theologisch wetenschappelijk onderwijs dat de theologische faculteiten van de openbare universitei ten van de plannen niets te vrezen hebben. Zij zullen evenveel geld ontvangen, weliswaar niet rechtstreeks van het ministerie maar via de omweg van de Hervormde Kerk. Ook het aantal forma tieplaatsen aan de openbare faculteiten wordt er volgens hem niet door bedreigd. Stille Omgang In de nacht van zaterdag 17 op zon dag 18 maart wordt in Am sterdam weer de Stille Om gang gehouden. De algemene intentie luidt dit jaar: „H. Willibrordus inspireer ons, ons geloof in vrede en vrij heid te verbreiden". In de Haagse regio vertrekken bus sen naar Amsterdam na vie ring van het Lof in de kerk O.LVr. Tenhemelopneming op zaterdag om 22.30 aan de Laan van N.O. Einde 3 te Nederlandse Hervormde Kerk Aangenomen naar Harderwijk A.A. Floor te Uddel. Bedankt voor Amstelveen-Buitenvel- dert T. Wegman te Wijngaarden. Gereformeerde Kerken Beroepen te 's-Gravenhage-Oost als geestelijk verzorger bij de Stichting Bronovo/Nebo mw.drs.T. Koopman, geestelijk verzorger van het Beatrix- verpleeghuis te Culemborg (part time). Aangenomen naar Uithuizen K. Meij er te Surhuisterveen. Christelijke Gereformeerde Kerken Tweetal te Rotterdam-West: R. van Beek te Veenendaal (Pnielkerk) en R. Kok te Damwoude. Bedankt voor Driebergen P. Beek huis te Rotterdam-Kralingen. LEUSDEN Het voort bestaan van de Gerefor meerde synode is afhan kelijk van het jongeren synodeberaad, meent Han Wilhelm, coördina tor van het Gereformeerd jongeren synodeberaad JSB. „Als jongeren van daag geen voeling meer met de synode hebben, zullen de Gereformeerde Kerken het morgen zon der generale synode moeten doen." Wilhelm schrijft dit in een JSB-rapport met toespraken en impressies van de de gene rale synode van Almere (1987-1988). Als er geen jonge ren meer zijn die iets voor het JSB voelen, betekent dit vol gens hem dat jongeren zich niets meer door een synode willen laten gezeggen. De twee oprichters van het Hervormd jongeren synode beraad HSJB laten in een brief aan de HSJB-belangstel- lenden weten dat de opkomst van slechts één persoon op een recente HSJB-bijeen- komst voor hen aanleiding is ermee op te houden. „Wij zijn niet meer genoeg gemotiveerd om nog langer door te gaan met het weer opnieuw opzet ten van het HSJB. Het is zon de van de vijf jaar werk, zon de van het akkoord (met de Hervormde synode), zonde, maar niets aan te doen." Misschien, zo schrijven ze, als de synode drie jaar eerder had voorgesteld dat de HSJB het woord op synodevergade ringen het woofd mag voeren, misschien was er dan op dit moment een bloeiend HSJB geweest. Maar als er geen mensen zijn die door willen gaan, dan is dit de laatste brief die je van het HJSB krijgt, zo schrijven Luuk Heijlman en Hanneke van der Vos. RIJSWIJK Ds. M.J. van der Veen-Schenke- veld uit Rijswijk, sinds 1975 lid van het centraal comité van de Wereld raad van Kerken, heeft scherpe kritiek geleverd op secretaris-generaal dr. Emilio Castro van deze oecumenische beweging. In een vraaggesprek in het progressief katholieke week blad De Bazuin zegt de gere formeerde predikante dat de leiderskwaliteiten van Castro niet sterk zijn. „Toen Castro begon, kreeg hij het voordeel van de twijfel. Nu is alleen de twijfel overgebleven." In het centraal comité (alge meen bestuur) van de We reldraad is men niet erg on der de indruk van de leiding van Emilio Castro. Zijn sterke kanten zijn de presentatie en externe contacten. Ook doet hij er veel aan om de zeer snel groeiende Pinksterker ken bij de Wereldraad te be trekken. Bovendien is hij zeer betrokken bij de Derde We reld. Maar hij geeft volgens haar makkelijk toe aan druk vanuit de orthodoxie. Hij vindt het zo geweldig dat de orthodoxe kerken bij de We reldraad horen, dat hij zich nogal door hen laat beïnvloe den. Vanuit de orthodoxe ker ken en de Derde Wereld krijgt hij dus veel waardering, maar anderen wachten op het moment dat hij ermee op houdt. Onder zijn leiding zit er wei nig 'spirit' in de Wereldraad. Misschien wel veel 'heilige Ds. M. van der Veen geest', maar er komt zo wei nig nieuws uit. Zijn voorgan ger Philip Potter was een veel strijdbaarder man. „Die oogst te ook veel kritiek, maar die had dan ook uitgesproken ideeën en dat kun je van Ca stro niet zeggen," aldus Van der Veen-Schenkeveld. Zij zegt „woendend" te zijn over het geblunder van de Wereldraad ten opzichte van Roemenië. FOTO: PERS UNIE Vorig jaar in Moskou heeft het centraal comité van de Wereldraad geen uitspraak over Roemenië gedaan. „Zelf vind ik het een schandaal. Het is een eer om aangespro ken te worden op uitspraken van de Wereldraad over bij voorbeeld Zuid-Afrika, maar het is een schande om aange sproken te worden op het ont breken van uitspraken over Roemenië." Christoph Demke voorzitter Bond van Kerken DDR BERLIJN Bisschop Chris toph Demke van Maagden burg is gisteren gekozen tot •voorzitter van de Bond van Evangelische Kerken in de DDR. Hij volgt bisschop Wer ner Leich van Turingen op. Demke vervult sinds het mid den van de jaren '70 belang rijke functies binnen de protestantse kerk in de DDR. Jarenlang leidde hij het secre tariaat van de overkoepelende Bond van Kerken. Hij was reeds platsvervangend voor zitter van de Bond en is sinds enkele jaren bisschop in Maagdenburg. Vorig jaar september, nog voor het aftreden van Honec- ker als staats- en partijleider, riep Demke op tot een „open, moedig en strijdbaar gesprek over de werkelijkheid van ons land". Daarbij moet wor den bekeken wat van het so cialisme in de DDR bewaard moet blijven en wat zo snel mogelijk moet verdwijnen. Demke wil verder dat de her eniging van de Duitse Evan gelische kerken met die van West-Duitsland niet te snel VATICAANSTAD - Paus Johannes Paulus II is van plan de omstreden basi liek Onze Lieve Vrouw van de Vrede in Ivoor kust, een kopie van de Sint Pieter in Rome, per soonlijk in te wijden. Het is volgens zijn woord voerder Joaquin Navarro- Valls „bijna zeker" dat de paus tijdens zijn Afrika- reis in september de basi liek in Yamoussoukrou aandoet. De paus heeft het monumen tale gebouw in Ivoorkust vo rig jaar als geschenk van pre sident Felix Houphouet-Boig- ny aanvaard. De bouw van de basiliek heeft het arme land naar schatting 300 miljoen ge kost. In Ivoorkust wonen on geveer 850.000 rooms-katho- lieken; ruim zestig procent van de 10 miljoen inwoners hangt.traditionele Afrikaanse godsdiensten aan. Voor de 84-jarige president, die zegt dat hij en zijn familie de bouw van de basiliek zelf hebben bekostigd, is de zegen van de paus van groot belang. Hij had gehoopt dat de paus al tijdens zijn Afrika-reis begin dit jaar op bezoek zou komen. Nederlandse missionaire orga nisaties noemden de bouw van de basiliek eind vorig jaar „hypocriet en onchristelijk". Het Vaticaan zou zich uit soli dariteit met de arme bevol king van het Westafrikaanse land openlijk moeten uitspre ken tegen dit geldverslinden de project. het Grieven Studenten hebben in weekeinde de kathedraal in de hoofdstad Abidjan bezet uit protest tegen de conservatieve regering van president Felix Houphouet-Boigny. Toen ze zaterdagochtend na bemiddeling van kerkelijke functionarissen weer naar buiten kwamen, werden ze door de politie geslagen en ge arresteerd. De studenten heb ben de hele week al betoogd voor de instelling van een meerpartijenstelsel. Volgens hen baden de regeringsfunc tionarissen in weelde terwijl de rest van de bevolking in armoede leeft. Door de daling van de prijzen voor cacao en koffie is de eco nomie van Ivoorkust aanzien lijk verslechterd. Met hun actie in de kathe draal van Abidjan, waar pre sident Houphouet-Boigny vaak grote schenkingen aan geeft, wilden de studenten meer aandacht trekken voor hun campagne. Bovendien wilden ze hun grieven bena drukken over de bouw van de peperdure kathedraal in Ya moussoukro, de geboorte plaats van Houphouet-Boigny. DRESDEN De lutherse bisschop Hempel van Dresden voelt er weinig voor de bijna volledig verwoeste Frauenkirche in de Elbestad natuurge trouw te restaureren. Deze beroemde kerk die het gezicht bepaalde van Dresden werd begin 1945 door de En gelsen samen met een groot deel van de oude binnenstad plat gebombardeerd. Onlangs zijn er plannen gelanceerd om de kerk waarvan de ruïne als officieel monument geldt, te herbouwen. Bisschop Hempel vindt dat af gezien van de kosten, die door kerkelijke kringen op onge veer 450 miljoen gulden wor den geschat, een prachtig ge restaureerde kerk niet meer in overeenstemming met het huidige kerkelijk leven in Dresden. Na de oorlog heeft de kerk veel meer dan de helft van haar leden verloren, aldus Hempel. Ter gelegenheid van de vij fenveertigste verjaardag van de verwoesting van de kerk hebben architecten, theolo gen, cultuurhistorici en men sen uit de monumentenzorg het plan opgevat de kerk naar de oorspronkelijke tekenin gen te laten restaureren. Zij denken dat de klus voor 180 miljoen gulden kan worden geklaard. Ook bouwheer Ulrich Böhme van de regionale Saksische Kerk reageerde met grote te rughoudendheid op de plan nen. De restauratie van de kerk is onverantwoord, zo liet hij weten. Al dat geld en al die mankracht kunnen beter voor andere bouwplannen worden gebruikt. Een Frauenkirche die in de oude glorie is hersteld, zou van haar symbolische kracht zijn beroofd, zo meent Böhme. De ruïne herinnert niet alleen aan de verwoesting van de stad door het Engels-Ameri kaanse bombardement op 13 februari 1945, maar ook aan het vredesengagement van kerkelijke jongeren in de ja ren '80. Nadat de Wereldraad van Kerken in 1981 in Dres den had vergaderd, waardoor het vredeswerk van de ker ken in de DDR een geweldige impuls kreeg, hebben jonge ren met brandende kaarsen jaarlijks bij de ruïne vredes bijeenkomsten gehouden. Dat heeft mede ertoe bijgedragen dat vorig jaar de bevolking in de DDR de communistische machthebbers van de troon stootte. De uiteindelijke beslissing over de kerk moet door de Saksische synode worden ge nomen. Deze heeft zich twee jaar geleden uitgesproken voor de wijze waarop de ka thedraal van Coventry, de Engelse zusterstad van Dres den, is gerestaureerd. Dat zou voor de kerk in Dresden in houden dat de buitenmuren worden versterkt, het puin in de kerk wordt geruimd en de kelder voor tentoonstellingen en kerkelijke activiteiten kan worden gebruikt. Het schip van de kerk zou dan voor open lucht-bijeenkomsten be schikbaar zijn. De kosten hiervan worden op veertien tot achttien miljoen mark ge schat. De barokke Frauenkirche, die tot de mooiste koepelkerken ter wereld behoorde, werd in de achttiende eeuw door bouwmeester Georg Bahr van Dresden gebouwd op de fun damenten van een kerk uit de tiende eeuw. Met haar koepel beheerste ze ruim twee eeu wen het gezicht van de stad aan de Elbe. De ruïne van de Frauenkirche in Dresden DiT weekeinde is na langdurig internationaal overli eerste tastbare resultaat geboekt in een breed opgezet ging een politieke oplossing tot stand te brengen in Afg] tan. Het islamitisch Afghaans verzet, dat steeds vanaf Pj taans grondgebied heeft geopereerd, is gisteren door het land buitenspel gezet. Pakistan heeft zich tegenover hington bereid verklaard niet langer mee te werken a; ties tegen de door Moskou gesteunde president Najibi Nadat de Amerikaanse regering het verzet in Afghani een jaar lang de tijd had gegeven militaire successen tel ken tegen Najibullah, heeft Washington in goed overleg| Moskou nu besloten serieus mee te zoeken naar een polil oplossing. Een nieuw bewijs van de sterk gewijzigde standhouding tussen de twee grootmachten. DEZE maand is het een jaar geleden dat de laatste I soldaten uit Afghanistan vertrokken. Sindsdien is dat li v/aar in tien jaar tijd 13.000 Sovjet-soldaten sneuvelden, j wel uit het nieuws verdwenen. De verwachting was regime van de Moskou-stroman Najibullah het amper ei maanden tegen het moedjahedin-verzet zou kunnen vol den. Men verwachtte eveneens dat de vijf miljoen vlu< lingen uit de kampen in Pakistan en Iran naar hun vj land zouden terugkeren. De ene noch de andere voorspelling is uitgekomen. Najl lah heeft stand weten te houden. Het islamitisch verzf meer in de weer met onderlinge gevechten dan met tegen het regime. De Sovjetunie en de VS verleende! voor kort nog steeds steun aan hun respectieve bondgenf Moskou aan het regime in Kabul, de VS via Pakistan aaj islamitische verzet. Aan die Amerikaanse steun is dit einde een eind gekomen. De vluchtelingenstroom is het lopen jaar eerder gegroeid dan afgenomen. Het laatsteL hebben zich 70.000 Afghaanse vluchtelingen gevoegd 1 honderdduizenden die al jarenlang in de Pakistaanse pen op vrede wachten. We EeN andere voorspelling is vrij snel wèl uitgekomen: djr vasie zou de Sovjetunie, ook na terugtrekking van haar jn pen, nog veel kopzorgen berokkenen. Die kopzorgen wefcgj de laatste tijd zo groot dat ze Gorbatsjov, die in eigen lait meer dan genoeg aan zijn hoofd heeft, te veel werdene Sovjet-minister van buitenlandse zaken, Sjevardnadze, jj vervolgens een tien-puntenplan voorgesteld om de vrecr Afghanistan te herstellen. Washington ondersteunt dat jr' EeN wapenbestand, een totale stop op buitenlandse leveranties aan alle strijdende partijen en de terugtre] van alle buitenlandse troepen uit Afghanistan, is het doel, waarmee nu in Pakistan een begin is gemaakt. Vf politiek overleg moet uitmonden in een internationale cd}e rentie, waaraan naast het Najibulla-regime en het isl; sche verzet ook de Sovjetunie, de VS, Pakistan, Iran VN zouden moeten deelnemen. Het doel van deze conft tie is van Afghanistan een neutraal en gedemilitariseerd te maken. Zo'N gedemilitariseerd Afghanistan is precies het tej vergestelde van wat de Sovjets vorig jaar nog voor stond. Vóór hun aftocht hebben ze het land volgestouw» wapens en munitie, zodat hun stroman Najibullah nietj lege handen tegenover het verzet zou komen te moet al dat oorlogstuig dus weer weg. HET plan is Moskou duidelijk ingegeven door de groeij] onrust in de Centraalaziatische islamitische Sovjet-rept ken. In Tadzjikistan, de republiek die direct aan Afghai grenst, is kort geleden de vlam in de pan geslagen. Hej weid daar keert zich tegen de 'Russen', dat wil zeggen de Europeanen. De onrustzaaiers zijn, volgens de comrai|( tische leiders van de republiek, „islamitische sekten én je gale organisaties". si AFGHAANSE verzetsbewegingen, die een fundament tisch islamitisch bewind naar het voorbeeld van Iran inL ghanistan willen vestigen, zijn op grote schaal geïnfiltrfc in de islamitische Sovjet-republieken, in de eerste plaatïi der de Tadzjieken, die nauw verwant zijn met de Afgh; volkeren. President Gorbatsjov heeft verklaard dat alle delen moeten worden aangewend om rust en orde teri brengen. Een neutraal en gedemilitariseerd Afghanist; Moskou met steun van Washington hoopt te bereiken!)] hoort daartoe. K Brieven graag kort en duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezon stukken te bekorten. Rein leven Aids voorkomen is beter en ef fectiever dan het te moeten bestrijden en trachten te gene zen. In zijn advertentie 'De race tegen aids heeft sponsors nodig' is het Aidsfonds giro 8957 goed en juist bezig voor wat betreft hulp voor de huidige aidspatiënten en het zoeken naar efficiënte medicij nen. Maar om aids te voorko men is het nodig dat alle men sen rein leven. De aidsfonds- advertenties ('Voorlopig is geld het enige medicijn tegen aids' en 'Hoelang moeten we nog als de dood voor de liefde zijn?') zijn onjuist en tenden tieus. Want niet geld maar een ongestoordeenblijvendeT desrelatie tussen één mal één vrouw voorkomt aidi bloedtransfusies en het. bruik van injectienal moet uiteraard besmij worden voorkomen. 'Ral ven' is niet altijd gemak» maar wel mogelijk en na kelijk. Wie de bijbel si neemt, zonder toevoeg» weglatingen of verdraai» leert een Helper kennenj van Kracht en steeds ben helpen. Het is voor alle vingen, criminaliteit, van me enzovoort het enige cijn. Stichting Helpt Nederland Redden, APELDOORN. Uitgave: Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers). Kantoor: Apothekersdijk 34, Leiden. Telefoon: 071 - 122 244. Postadres: postbus 11, 2300 AA Leiden. Hoofdkantoor: Koopmansstraat 9, Rijswijk. Telefoon: 070 - 3190 933. Postadres: postbus 9, 2501 CA 's-Gravenhage. Abonnee service Telefoon: 071 - 313 677 van ma. t/m vr. van 8.30 tot 17.00 u. Nabezorging Telefoon: 071 - 122 248 van ma. t/m vr. van 18.00 tot 19.00 u. op za. van 14.00 tot 15.00 u Abonnementsprijzen (inclusief 6% BTW.) Bij automatische betaling: Bij betaling per accept-giroka per maand 24,85 per maand 25 per kwartaal f 74,10 per kwartaal 75 per jaar f 284,50 per jaar f. 285 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 - 122 244. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941. Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswij 070 - 3902 702. Bankiers AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050

Leidse Courant | 1990 | | pagina 2