Grasshoppers geen partij voor koploper Den Helder Aart Stigter beste regionale crosser AZC spartelt tevergeefs tegen subliem Polar Bears Duitsers oppermachtig in Noteboomtoernooi Dames Gemini bekeren verdei £eidóe6owa/nt Marian Vlasveld is op haar hoede SPORT MAANDAG 26 FEBRUARI 1990 PAGINi LEIDEN Vandaag start in het Oostenrijkse St. Michael im Lingau het nationaal kampioen schap langlauf voor dames en heren. Voor het eerst wordt er een combinatieklassement opge maakt over de twee 15 kilometer wedstrijden. Favoriet bij de dames is Marian Vlasveld, die zelf wel degelijk gevaarlijke concurrentes ziet. Het programma voor het NK langlauf bestaat vandaag uit de 10 kilometer klassieke techniek voor dames (30 kilometer voor de heren), op woensdag de 15 kilometer klassiek en op don derdag dezelfde afstand in de schaatstechniek. Vrijdag volgt dan nog een estafette wedstrijd voor clubteams over drie maal 5 kilometer voor dames en drie maal 10 voor heren. Marian Vlasveld is huizenhoge favoriete bij de dames. Jarenlang al is zij onbetwist de beste. Toch ziet de Oud Adese de nodige problemen: „De schaatstechniek ligt mij erg goed en daarop verwacht ik geen tegenstand, maar de twee wedstrijden met de klassieke techniek die wor den lastig. Met name Carolien Tenbosch is hier erg sterk op". In de estafettewedstrijd waarbij twee dames klassiek moeten langlaufen en een mag „schaatsen" treedt Vlasveld met haar Haagse Langlauf Vereniging genotes Marjorie van de Bunt en Inge Stevens aan en ook daar verwacht ze geen echte tegenstand. Als laatste voorbereiding op dit NK traden de nationale selecties de afgelopen week aan in een drietal World Cup wedstrijden in Zwitser land en Italië die bijna zonder uitzondering laatste plaatsen opleverden in het bijna hon derd deelnemers grote veld. „Tussen Russin nen, Zweedsen, Finsen, enzovoorts hoef je niet te denken aan hoge klasseringen. In Italië bij 25 graden boven nul heb ik, naast natuurlijk de Nederlandse dames, nog wel wat Poolsen en Italiaansen achter me gehouden, maar meer niet". LEIDEN Opnieuw toonde Aart Stig ter van AAV'36 zich de beste crosser uit de regio tijdens het nationaal kam pioenschap. In Deurne kwam de in Wijk bij Duurstede wonende politie man tot een vijfde plaats. Han Kulker volgde op een halve minuut als tiende. Bij de dames kwam Annet van Veld huizen goed voor de dag. Op het fraaie parcours van de Loop groep Deurne op en rond het Hippisch Centrum ging een compleet peloton Ba taven op weg voor eremetaal in het clubklassement. Achter de oppermach tige ploegen van AAC en V&LTC leer den de mannen van Bram Wassenaar onder aanvoering van Han Kulker weer veel. Opnieuw werd een derde plaats veroverd, maar de achterstand op de beide topploegen was opvallend klein. Han Kulker wil meer inhoud krijgen en langzaam overstappen naar de 5000 meter en gebruikt daarvoor onder meer de lange crossen. De 12,5 kilome ter in Deurne legde hij in 40.09 minu ten nog net binnnen de eerste tien af. De enige regionale atleet die de Bataaf voor zich hoefde te dulden was Aart Stigter, die al jaren bij de top vijf te vinden is. Stigter startte minder onstui mig dan Marcel Versteeg en klom lang zaam maar zeker op naar een topplaats. Op de streep had de politieman nog slechts één seconde achterstand op de snelstarter Versteeg, die uiteindelijk vierde werd. Met Han Kulker nestelden zich liefst tien Bataven bij de eerste tachtig van het totaalklassement. Voor deze weinig vertoonde prestatie zorgden Kees van Klink (26), Peter Veldhuizen (36), Wout Duijndam (45), Luuk Steenbergen (49), Harry Versteegen (58), Sjaak van Schie (63), Hans Wesseling (67), Jan Verloop (75) en Hans van Voorden (76). De prestaties van Kulker tot en met Steen bergen zorgden voor een derde plaats in het ploegenklassement op een tot voor kort niet gedachte achterstand van slechts negen punten op kampioen AAC. Tussen dit unieke rijtje nest zich slechts Rob van Schooten (4 Martien van der Hoorn (73) van '36. Bij de vrouwen was Annet van huizen de enige die de regio op ee hoorlijke manier vertegenwoord Met een twaalfde plaats in 18.36 n ten was ze maar een paar tellen ve derd van de beste tien. In de korte cross leverde Joost Rij] dam van AAV een bijzondere pre door als zestiende in het uitermate ke veld over de streep te komen chel Versteegen stelde met een plaats enigszins teleur. LEIDEN De dames van Grasshoppers had den zaterdag niets in te brengen tegen de over macht van Den Helder. De medekoploper in de eredivisie behaalde in Katwijk een 48-69 over winning. In de eerste di visie A heren zit BVO dieper in de problemen dan ooit. In eigen huis verloren de Alphenaren van mede-hekkesluiter Elementum met 82-84. De heren van Luba won nen in Rijswijk nipt van Locomotief (89-90). Grasshoppers heeft met het bereiken van de kampioens poule de wil om te winnen verloren lijkt het wel. De ploeg heeft de laatste weken een imposante serie verlies- partijen opgebouwd en straalt maar heel weinig spelplezier uit. Tegen Den Helder zater dag was dat niet anders. De ploeg van coach Han Wal- laart liep direct al tegen een 0-12 achterstand op, geïmpo neerd als het was door de re gerend landskampioen en huidige koploper in de eredi visie. De Katwijksen leken nauwelijks aangeslagen en speelden plichtmatig verder. Den Helder, geleid door coach Meindert van Veen, putte weinig tot geen inspira tie uit de tegenstander en daarmee dreigde de wedstrijd als een nachtkaars uit te gaan. Het Helderse slotoffen- sief redde de wedstrijd nog een beetje. Esther van der Bosch, de Katwijkse spelver- deelster, kwam door de plot selinge druk onmiddellijk in de problemen en op haar aangeven nam Den Helder alsnog ruim afstand: 48-69. Speelster Margreet Visscher onderkent de zwakke menta liteit van de Katwijkse ploeg: „Nu we de kampioenspoule gehaald hebben heerst bin nen de ploeg de gedachte dat het niet meer zo nodig hoeft. Het succesvolle seizoen dreigt daardoor behoorlijk dood te bloeden". nog een aantal vraagtekens. Visscher weet nog niet of ze wel gaat spelen en haar in breng was grotendeels de ba sis voor het bereiken van de kampioenspoule. Esther van der Bosch twijfelt eveneens over nog een seizoen in Kat wijk. De Katwijkse speelsters hebben allen wel toegezegd te blijven, maar dat lijkt nog niet voldoende om een eredi visieteam op te zetten. Trainer Ben Ponsioen van BVO vraagt zich na zaterdag af waar hij het allemaal aan verdiend heeft. De Alphena ren staan sinds zaterdag op nieuw troosteloos onderaan de ranglijst van de eerste di visie A, terwijl de ploeg beter in vorm is dan ooit. De over winning op ASVU en de nip te nederlaag tegen RZ gaven dat al aan. De wedstrijd te gen Early Bird vorige week onderstreepte nogmaals de vorm van de ploeg, nadat pas na verlenging werd verloren. Zaterdag tegen Elementum floot scheidsrechter Van Haasteren, de man die in de ogen van coach Ponsioen verantwoordelijk was voor de nederlaag tegen Early Bird. Ponsioen:,, Elementum stond 15 punten achter met nog vier minuten te spelen. Die jongens ramden er op los, ongestraft. Ik wil Van Haas teren niet alle schuld in de schoenen schuiven, maar de man voelt het spel absoluut niet aan. Hij staat zijn eigen show te maken. Dat kost ons nu al twee overwinningen op rij. De moed is me nu wel zo'n beetje in de schoenen ge zakt". Elementum profiteer de van Van Haasterens stem ming en won met 82-84, waarmee BVO hekkesluiter werd. Manager Hans Halvemaan van Luba Leiden toonde zich de afgelopen week opge lucht over het eindspel van zijn ploeg. De slotfase heeft door gestuntel en domme misverstanden de Leidse club al heel wat punten gekost, maar het team heeft de laat ste tijd heel wat bijgeleerd, volgens de teamleiding. In Rijswijk echter was er van de wijze lessen niets terug te vinden. Leiden mocht louter van geluk spreken dat staart- ploeg Locomotief de achter stand van 85-90 niet in winst omzette. Huybens (topscorer met 24 punten) leverde op de eigen achterlijn de bal zo maar in en bracht daarmee de zeker ogende overwinning in gevaar. Het geluk was dit keer echter met Leiden, Leiderdorp liep in Zaandam tegen Early Bird tegen een minimale nederlaag op. Voor rust dicteerde Leiderdorp de wedstrijd met gemak (34-47) maar tegen de zöneverdedi- ging van Early Bird na de pauze verkrampten Samsons pupillen. Uit een eéh-om-eén situatie mochten de gasthe ren tot viermaal toe de aan- valsrebound pakken. De laat ste maal was beslissend voor de wedstrijd: 79-78. In de eerste divisie B won Lisse na een moeizame eer ste helft (40-35) alsnog ruim van Windmills (67-83). Door dit resultaat staat Lisse op de gedeelde tweede plaats op twee punten achter de koplo Anja Kuijt liep met haar ploeg Grasshoppers tegen een forse nederlaag op. per. „Ons programma is nog zwaar," mijmert coach Johan Koster,,,en onder druk spelen is niet ons sterkste punt. We zien wel waar het schip strandt, aan een kampioen- men te zijn. In de eigen schap denk ik voorlopig sporthal kreeg het team van niet". coach Peter Lapidair een De dames van Lisse lijken in zware tik uitgedeeld door een vormcrisis terecht geko- RZ: 57-76. Hierdoor dreigt FOTO: HENK SNATERSE Lisse de gedeelde tweede plaats uit handen te gever aan het Nijmeegse Cheetal dat door het carnaval nie speelde. ALPHEN AAN DEN RIJN De absolute kra ker in de waterpolocom- petitie eindigde voor de heren van AZC in een de ceptie. De Alphenaren werden met name in de eerste periode door Polar Bears afgetroefd: 6-12. Na deze gevoelige vuistslag kan AZC waarschijnlijk zijn kampioensaspiraties in de ijskast zetten. De Zijl-brigade is zich terde ge bewust dat het geen puntverlies meer mag lij den. In een tamme wed strijd werd eenvoudig met het Delfste Koudijs afge rekend: 16-7. LZ kan zich langzamerhand gaan op maken voor het degrada tieduel. De Leidenaars za gen zich tegen Nereus in de slotfase eén punt door de neus geboord worden: 6-7. AZC ging te water met de we tenschap dat de Edese oppo nent al eéh punt meer bij el kaar had geraapt. De mogelij ke sleutelwedstrijd van dit sei zoen werd door de vele toege stroomde toeschouwers goed aangevoeld. Met name de Ede- se aanhang zorgde voor een Italiaans-achtige heksenketel. In de eerste periode hadden de Alphenaren geen passend ant woord op de Edese trein, die goed denderde: 0-5. Het Al- phense aanvalsspel was te doorzichtig en international John Janssen zat volledig in de tang van de verdediging van Polar Bears. AZC liet zich niet zonder slag of stoot naar de pijnbank leiden. Het kwam mede door een benutte straf- Jeugdig talent Bas Willemse voor LZ in actie tegen Nereus. worp wonderbaarlijk terug tot 4-5. Polar Bears, kennelijk wakker geschud, trok de teu gels aan en vergrootte de mar ge halverwege tot 4-7. In de voorlaatste periode kende goa lie Wim Vermeuelen enige on gelukkige momenten. In eer ste instantie spetterde een af standsschot van de lat via zijn rug in het net en kreeg hij een bal vol op het gelaat. De spil van Polar Bears, Wico de Vries, domineerde op de mid- voor-positie. De Vries schepte voortdurend chaos in de Al- phense verdediging en teken de persoonlijk voor 5-10 aan. Arco Verboom verschalkte op nieuw de Edese goalie bij een toegekende strafworp: 6-10. Ondanks de opgelopen averij bleef AZC naarstig naar eer herstel zoeken, hetgeen mis lukte. Tot overmaat van ramp verzuimde Remco Pielstroom, oog in oog met de goalie, de marge te verkleinen. De ploeg die er ditmaal het meeste recht op had pakte de winst eh twee belangrijke punten. Een verdedigingsfout van De Zijl werd door het onbedui dende Koudijs direct afge straft: 0-1. Prins Alex van Bel- kum weigerde een vrolijk cai:- neval voor de Delftenaren in te luiden en tekende zelf voor de gelijkmaker en de tweede Leidse treffer. De oudste Van Belkum zou in dit duel trou wens met zeven doelpunten een hoofdrol voor zich opei sen. Een interceptie van Je roen Duvekot werd opnieuw door van Belkum benut: 5-1. Aanvoeder Anton Heiden schoot zijn ploeg in het fluit signaal naar 6-1. In de tweede periode vergrootten de Leide naars met verzorgd spel hun voorsprong tot 10-2. Het ver zorgde spel uitte zich tevens in een honderd procent score uit FOTO: HENK SNATERSE overtal-situaties. Met Alex van Belkum op de kant liet coach Albert Spijker zijn ploeg gas terugnemen. Goalie Martin Nederlof kende een rustige middag waarin zijn concentra tie op de proef werd gesteld. De Leidse goalie was echter niet uit zijn evenwicht te brengen en stopte een straf worp. Terug in het water vuurde Van Belkum een gaaf afstandsschot af: 13-4. Broer Mare bracht in de voorlaatste zeven minuten 14-4 op het sco rebord. Alex Van Belkum be sloot in stijl en nam naast de openingstreffer de slotscore voor zijn rekening: 16-7. Ondanks het feit dat in de laatste weken de winstpunten LZ telkenmale ontglipten, werkt de ploeg zich op uit het dal. Daarentegen keldere te genstander Nereus, voor de winterstop zeer succesvol, richting middenmoot. Met dit goede perspectief wist LZ zich echter geen raad en keek na zeven minuten tegen een 0-2 achterstand aan. Nereus te kende eerst nog 0-3 aan voor dat LZ tot scoren kon komen. Vanaf het moment dat LZ de marge tot 2-3 had verkleind kwam er spanning in het duel. Kort voor het einde van de voorlaatste periode leidde LZ zelfs met 5-4. De geprezen en verfoeide oud-international Stan van Belkum trok de zaak weer in evenwicht: 5-5. Van Belkum wist geen stempel op de wedstrijd te drukken en trof slechts éénmaal doel. Zijn treffer mag niet als excuus gelden voor het Leidse verlies maar menigeen was ervan overtuigd dat hij na het fluit signaal scoorde. De pupillen van coach Hans Parrel moeten ook hun hand in eigen boezem steken. Vrij voor de keeper werden de kansen meerdere malen verprutst. Dat beide ploegen elkaar tot 6-6 geen duimbreed toegaven eh Ne reus alsnog met 6-7 de winst pakte is een bittere pil. Vivax speelde een bekerwed strijd tegen Apeldoorn. Vivax had voortdurend het betere van het spel en leidde in de derde periode ruim met 8-4. De gasten wisten de spanning in de laatste seconden op te voeren. Met geforceerd spel kwamen zij tot 8-7 terug. De Welling-equipe trok uiteinde lijk aan het langste eind en is de enig overgebleven derde klasser in de bekercompetitie. LEIDEN Het Note boomtoernooi werd dit jaar volledig beheerst door Duitse schakers. Ro der en Thesing behaalden beiden een score van hon derd procent en mochten de geldprijs van driedui zend gulden delen. Op grond van zijn gemiddeld zwaardere tegenstand werd de eerste tot win naar uitgeroepen. Hun landgenoot Keitlinghaus werd derde met 514 uit 6. Meervoudig Nederlands jeugdkampioen Van Wely, vóór het toernooi favoriet, verloor in de laatste ronde van Röder en werd met vijf punten gedeeld vier de. Het Noteboomtoernooi, geor ganiseerd door het Leids Schaakgenootschap, is met zijn vijftig jaar een van de oudste toernooien van Nederland. De wisselbeker, die naast de geld prijzen te verdienen is, bevat illustere namen als Euwe, Bot- winnik, Timman en Van der Wiel. Dit jaar waren dergelijke grootheden niet aanwezig (hoewel Röder en Van Wely sterke internationaal meesters zijn); wel was er een record aantal van 288 deelnemers. Naast het hoofdtoernooi was er voor het eerst ook een apart juniorentoernooi met 57 deeb nemers. Het toernooi telde zes ronden, in een weekeinde af te wer ken. Aangezien niet iedereen tegen elkaar kon spelen, loot ten na elke ronde spelers met een gelijk aantal punten tegen, met als beperking dat club- of landgenoten zo weinig moger lijk tegen elkaar mochten spe len. Meestal leidde dit systeem er wel toe dat de sterkste spe lers elkaar in de laatste twee ronden tegenkomen, maar in dit geval kwam het zo .uit dat nummers één' tot en met drie niet tegen elkaar gespeeld hadden. Röder bleek uiteinde lijk het gelukkigste in de lote rij. Thesing had de pech in de eerste ronde gewonnen te heb ben van iemand die uiteinde lijk 120e werd. Voor Je laatste ronde waren er vier spelers.met vijf punten. Röder won vanuit een tore neindspel waar weinig aan de hand leek op subtiele wijze van Van Wely. Thesing ver sloeg Roos, een andere sterke Duitser. De spelers met 4!/2 punt, Reinderman, Keitling haus, Temmink en Hockx, konden het toen vergeten. Reinderman en Temmink kwamen niet verder dan remi se tegen elkaar. Keitlinghaus, die een ronde eerder een half je had verspeeld aan Reinder man, werd door van Hockx te winnen ongedeeld derde. Vijf punten behaalden verder B. den Boer, Lorscheid, Van der Wey en Larisch. Oud-winnaar Schneider, met een ELO-ra- ting van 2460 op papier de sterkste, kwam niet verder dan een 62e plaats. LSG-er Van der Steen haalde met 4'/z punt een knappe ge deelde twaalfde plaats en daarmee de prijs voor de hoogst geëindigde speler met een rating lager dan 1900. De schoonheidsprijs ging naar Voorschotenspeler A. de Boer, de prijs voor de beste speler van de Leidse Schaakbond naar Alphenaar De Jong. Het jeugdtoernooi werd met 5 uit 5 gewonnen door Machiel de Heer van Philidor. LEIDEN De divisie- volleybalploegen uit de regio waren, met uitzon dering van de Leython- dames, in het afgelopen weekeinde vrij van com petitieverplichtingen. De dames van Gemini/Kan- goeroes die in de competi tie een gevaarlijke tiende plaats innemen, behaal den de volgende ronde in de strijd om de nationale beker. Slachtoffer van de wederopstanding van de ploeg van Ronald van Nierop was het sterke Va- rel/CVV. De dames van Leython moesten met 0-3 het onderspit delven te gen het sterke Rijnmond. In de damespromotieklas se baren vooral het twee de en derde team van Ge- mini/Kangoeroes opzien door hun hoge klassering. goeroes en VCS werd een ge makkelijke prooi voor de sterk spelende Sassenheimers. De Voorschotenaren speelden met uitzendkracht Peter van Enk uit het eerste team die de plaats innam van de afwezige vaste spelverdeler Ronald Meijer. VSC was echter te sterk voor de ploeg van Ruud Marchand. Binnen vijftig mi nuten speelde VCS-spelverde ler Hans Geerling zijn ploeg naar de 0-3 winst (7-15, 8-15, 7-15). Het tweede team van NOVO speelde te wisselvallig om de nodige punten te halen tegen het aanvallend sterke Be Fair. De Noord wijkers konden alleen in de derde set gebruik maken van de dalen bij de Waddinxveners. De overige sets miste de ploeg van Pieter van de Brink de kracht aan het net om het de opponent moeilijk te maken (1-3). De dames van Leython kon den alleen in de tweede set een vuist maken tegen het ho- gergeklasseerde Rijnmond. De aanvalsters konden ondanks een goede pass en goede spel- verdeling aan Leiderdorpse kant niet tot scoren komen. De tweede set gaf een gelijkop- gaande strijd te zien. Te veel servicefouten aan het eind van de set staken echter een stokje voor de winst (15-17). De der de set was eenvoudig voor de Vlaardingse dames via 8-15. Het tweede team van Gemini- Kangoeroes vormde hechte eenheid tegen het dige DAC. Alle Voorscho aanvalsters kwamen doo gelijkmatige spelverd ruimschoots aan hun trel In drie kwartier besliste mini/Kangoeroes de strij haar voordeel mede door service-fouten aan DAC- (3-0). Het derde team vai zelfde vereniging baarde zien door het hooggeklas de Agon met 3-0 terug te zen. De tactisch sterk spel Voorschotense dames vf de sterke Boskoopse mi naanval uit te schakelen' een goede blokopstellinj een scherpe service. Door overwinning krijgt de van Bernard van der plotseling uitzicht op evei le promotie-/degradatie strijden aan het eind vai seizoen. Beker In de kwartfinales in de i om de districtsbeker kw* verschillende ploegen ui regio in actie. VCS miste basisspelers. Tegenstande Fair kon hierdoor gemakh de halve finales bereiken I Gemini/Kangoeroes geen enkele moeite met ste-klasser VVV (0-3). L kwam tegen het eerste-kl Fortuna niet in gevaar, Delftenaren beschikten sl over één goede aanv Hierdoor konden de stude gemakkelijk de halve strijd bereiken (3-1). Ley 3 maakte te veel fouten I eersteklasser Rentokil/ZV In een slechte wedstrijd v in de middenaanval vol faalde moesten de Leide pers de winst aan de Zt huizenaren laten (3-1). De in de competitie moei draaiende dames van Gei /Kangoeroes speelden v in de strijd om de natii beker tegen het sterke rel/CVV. De experiment* de coach Roanald van Ni die weer kon beschikken Petra van Wissen, zag zijn pillen een 1-2 achters wegwerken. Na een i winst in de vierde set wol de Voorschotense dame vijfde na een achterstand maar liefst zes punten Het fanatiek spelende L maakte het promotiekl NOVO erg moeilijk. De L eersteklasser werkte een achterstand weg, maar trc een nerveuze vijfde set aan het kortste eind (13 Gemini /Kangoeroes 2 b* gemakkelijk verder ten 1 van eersteklasser VCH (0

Leidse Courant | 1990 | | pagina 18