foidae Qowumt Scheiden doet lijden voor Maurits Crucq 12 13 15 15 16 17 Een cadeau van formaat SPORT loeder Comaneci :oet boekje open "ver Ceaucescu's HOCKEYERS BLIJ WEER THUIS TE ZIJN VANDAAG 18 18 Troost voor rest seizoen buitenspel r Ccidoc Somant CcidócSouiant MAANDAG 26 FEBRUARI 1990 PAGINA 11 yern doet rby aanbod NINGEN Sören Lerby van manager Uli Hoeness Bayern München een baan «boden in de trainersstaf e Beierse club. De 32-jari- eense oud-international, die ren de wedstrijd tegen Gro- ien miste wegens een in het van vorige week met Ajax lopen enkelblessure, over- »t serieus in te gaan op het jod uit de Bondsrepubliek, ness, die Lerby in het mid- van de jaren tachtig naar chen haalde, noemt de n nog altijd één van de bes- ankopen uit de ruim tien die hij als manager bij de Sören Lerby werkzaam is. Jan Kecskemethy trainer Quintus KWINTSHEUL Jan Kecskemethy ^ordt met in gang van volgend seizoen trainer/coach bij de handbal heren van Van der Voort Quintus. De in het Limburgse Melick wonende Tsjechoslowaak, ex-coach bij het Nederlands Handbal Verbond, wordt bij de eerste-divisieclub uit Kwintsheul de opvolger van Henry Reijgersberg wiens contract door het bestuur niet wordt verlengd. Kecske methy blijft tevens actief als trainer/coach bij de dames- ploeg van Foreholte. Europese titel shorttrack voor Van Koetsveld REIMS Joelle van Koetsveld heeft in Reims de Europese titel shorttrack bemachtigd. De benja min in de nationale ploeg was de regelmatigste rijdster over vier af standen. De 16-jarige scholiere uit Loenen aan de Vecht won de 3000 meter. Bij de mannen ging de titel naar de Italiaan Fagone. Richard Suyten werd derde. In de nationa le ploeg ontbrak titelverdediger Veldhoven door een liesblessure. De mannen- en vrouwenploeg veroverden bovendien de Europe se titels op de aflossing, in '92 in Albertville een Olympische disci pline. John van Loen Atletico Madrid mikt op Van Loen UTRECHT De gistermiddag bij FC Utrecht - BW Den Bosch aan wezige John van Loen reageerde la- koniek op berichten uit Spanje, dat Atletico Madrid vijf miljoen gulden over heeft hem te kopen van Roda JC. Volgens Van Loen is zijn zaak waarnemer Rob Jansen van de VVCS vanuit Spanje op de hoogte gebracht van de interesse van Atle tico, dat de aandacht heeft verlegd van Wim Kieft van PSV (zes mil joen) naar de 1.95 meter lange spits van Roda JC. Verder heeft Atletico, dat naar verluidt ook interesse zou hebben voor Ajacied Jan Wouters, drie miljoen gulden over voor doel man Ruud Hesp van Fortuna Sit- tard. Tribune stort in: 45 gewonden KUSADASI In het Turkse Kusadasi, 60 ki lometer ten zuiden van Izmir, stortte gisteren tijdens een voetbalwed strijd een tribune in. Er vielen 45 gewonden, van wie 25 ernstig. De wedstrijd werd onmid dellijk gestaakt. De ge wonden werden ver voerd naar de zieken huizen in Kusadasi en het 25 kilometer verder gelegen Soke. a Comaneci wordt in 1976 in Bukarest ontvangen door de vorig jaar geëxecuteerde dictator Nicolae Ceaucescu, die voor haar gouden medailles van Montreal uitriep tot „Heldin e,fhet socialistische werk". I: AGERPRESS AREST Alexandrina 'e aneci, de moeder van de nde turnster Nadia, heeft boekje open gedaan over n lanier waarop haar doch- ot haar vlucht naar Ame- door de zonen van Ceau- werd behandeld. Nicu en 'e^ntin Ceaucescu zouden de roudige gouden medaille- ïares van de Olympische en van Montreal in 1976 ïlang hebben mishandeld lisbruikt. ;al Nicu wordt door moe- Comaneci afgeschilderd «1 barbaar. In de bizarre, 'e jaar durende relatie was dochter met „lichaam en zijn persoonlijke lijfeige- In die tijd trok hij haar de ernagels uit, mishandelde laar regelmatig op andere stelde hij haar als zijn n voor aan zijn boezem- te iden, liet hij haar op elk keurig uur van de dag op- en, en blokkeerde haar n is. De terreur eindigde de veelbesproken vlucht de turnster naar de Vere- e Staten, enkele weken in Roemenië de revolutie rak. (39) werd tijdens de revo- gevangen genomen. Hij ht zich gelukkig prijzen f hij niet net zoals zijn ou- door een militair tribu- tot de kogel werd veroor- i Hij wordt berecht, be- e' ldigd van genocide (vol- nmoord). „Nicu zag Nadia H een stuk speelgoed. Een 11 Itje voor zijn eigen ver- k. Kan je nagaan hoe haar d n er uitzag met die hoe- st|oon", aldus moeder Coma- Volgens haar raakte Nicu V e jaren zeventig geobse- d door Nadia. De gymnas- fw rerd die jaren de meest i1 aanstaande sport-persoon- ^leid haar land. Na te keer uit Montreal ging ze H1le Ceausescu's op bezoek. zijn benoeming in "81 tot ?'j ister van sportzaken be- nde Nicu haar tot coach en j eografe. „Nadia was al afhankelijk van Nicu's ge- J", aldus de moeder. „Na- zij zich uit de wedstrijd- terugtrok, had ze werk ig. Geld had ze niet, omdat Ceausescu's al haar ver- iten hadden geconfis- d". Alexandrina Comaneci in 1976 FOTO: AP „Hij begon haar thuis op te bellen, kwam ongevraagd in beschonken toestand op be zoek. Daarna begon hij dreige menten te uiten, zette haar sa laris stop. Nadia weigerde aan vankelijk op zijn ongewenste intimiteiten in te gaan, maar was op een gegeven moment niet meer in staat nee te blij ven zeggen". Zo liet hij haar regelmatig 's nachts per auto overkomen naar het 300 kilo meter verder gelegen Sibiu, waar hij de regionale partij- chef was. „Na één van haar bezoeken kwam ze onder de blauwe plekken terug", vertelt haar moeder. „Bij een andere gele genheid had hij haar twee vin gernagels uitgetrokken. Nadia vertelde me dat een infectie de oorzaak daarvan was, omdat ze niet wilde, dat ik van streek raakte". Nadia raakte depres sief. In '88 verliet ze het ou derlijk huis en trok ze in bij haar broer Adrian. De terreur duurde voort, totdat ze er bijna aan onder doorging. Met Adrian maakte ze plan nen te ontsnappen. Hij reed naar Timisoara, waar ze onge zien de grens naar Hongarije overstak. Een week later dook ze op in de Verenigde Staten. „We hebben telefonisch con tact. Ze klonk happy en onbe zorgd en zei dat ze binnenkort Bukarest wil bezoeken. Maar ze zal altijd littekens overhou den aan haar tijd met Nicu. Li chamelijk en psychisch", aldus haar moeder. (ADVERTENTIE) Vrijdag 16 maart verschijnt deze krant met de bijlage Met het uitbrengen van een imposant aantal nieuwe modellen trachten zowel de Japanse als Amerikaanse en Europese autofabrikanten de gunst van de Nederlandse automobilist voor zich te winnen. De full-colour bijlage AUTO'90, geeft niet alleen een kleurrijk overzicht van de nieuwe modellen en accessoires, maar biedt autoverkopend Nederland prima mogelijkheden om een grote en vooral interessante groep prospects te bereiken. Ronald te Boekhorst, tel. 071-122 244, informeert u graag nader over de adverteermogelijkheden in deze bijlage. SCHIPHOL Floris- Jan Bovelander smachtte naar een „bruine boter ham met kaas en een glas melk", Cees-Jan Diepeveen behielp zich vooralsnog met een kopje thee en Maurits Crucq nipte van de natuurlijk aanwezige champagne. Kortom, de Nederlandse hockeyploeg was weer thuis. „Ja, gelukkig wel", juichten de kersverse wereldkampioenen za terdag bij terugkeer op vaderlandse bodem. „We hebben drie weken niks kunnen drinken, joh, ze mo gen daar immers geen alco hol schenken", aldus Crucq, die ook om andere redenen blij was weer thuis te zijn. „Pakistan is niet m'n favorie te land, nee. Ze waren heel sportief, maar er zit wel een griezelig kantje aan die islam, hoor. Die lui hebben iets fa natieks over zich, wat mij minder bevalt. Het rationele in de mens ontbreekt, ze vol gen elkaar blindelings en dat allemaal in naam van de Ko ran. Dat kan soms erg beang stigend zijn", aldus de voor stopper, die tijdens het voor ronde-duel met Pakistans ergste vijand India door het in extase geraakte publiek werd bekogeld. „Vanwege die strijd om Kashmir. Toen ik daar op het veld stond en de stokken en stenen om mijn oren zag vliegen, nou, geloof me, dan beleef je het heel direct, hoor". Droeve gevoelens Voor de Hagenaar, die op 10 februari in Lahore zijn 22e verjaardag vierde („Met een taart van het hotel, maar op een droogje"), betekende het geslaagde WK zijn in elk ge val voorlopig laatste toernooi als international. De aan staande piloot, die in de cock pit van het PIA-vliegtuig de start mocht meebeleven, voelt het scheiden als lijden. René Klaassen torst de kolossale wereldbeker en wordt geflankeerd door Stephan Veen (links) en Maurits Crucq. FOTO: ANP „Ja, ik zit er nu wel een beet je mee. Men zegt dat het 't al lermooiste is om op je hoogte punt afscheid te nemen. Maar bij mij overheersen de droeve gevoelens, ik bespeur nu al een bepaalde leegte", meende Crucq, die hoogst persoonlijk nou niet echt een lekker toernooi speelde. „Ik heb me vooral tot verdedigen moeten beperken. Wat ik an ders graag doe, Mare Delis- sen assisteren bij de opbouw, dat kon nu niet. En in de fi nale, ach, ik heb weinig te doen gehad. Ik heb nauwe lijks een bal geraakt". Het vertrek uit Lahore, waar vrijdag gastland Pakistan met 3-1 een kopje kleiner en vooral een illusie armer was gemaakt, vond in een ijltem po plaats. Nog geen vier uur na afloop van de finale zaten de glorieuze winnaars al mét de kolossale wereldbeker in het vliegtuig. Met als bestem ming Frankfurt waar even wel de mist bleek te hebben toegeslagen. „Tien minuten voor de landing zei de cap tain dat we direct naar Schiphol zouden doorvlie gen", lachte manager Joost Bellaart, die aldus opnieuw een zege op de, tegelijkertijd meereizende, Westduitsers kon noteren: „Zij dachten eerder bij hun vriendinnen te zijn dan wij. Nou, mooi van niet dus". De koerswijziging betekende wel dat de hockeyers na ruim een half etmaal vliegen ruim drie uur vroeger arri veerden dan was gepland. Dus moest op Schiphol gerui me tijd worden gewacht op de klaar staande vrienden, familie en kennissen die na tuurlijk niet konden worden teleurgesteld. Enige honder den Oranje-fans, met aardige spandoeken als „Aanvallah", bereidden om klokslag half twaalf de helden een harte lijk welkom. Onder hen ook sport-minister Hedy d'Anco- na. die verrassenderwijs meldde „buitengewoon trots" te zijn. „Als je wint, dan heb je vrienden", hief Mark Ben- ninga, in de rij voor de offi ciële felicitatie, een toepasse lijk refrein aan. Waar zijn medespelers overigens maar al te graag op inhaakten. De festiviteiten werden later op de dag voortgezet in Amster dam waar opnieuw hooguit 300 fans de wereldkampioe nen eerden. De scheidende Hans Jorritsma en Joost Bel laart alsmede de spelers Mare Delissen en Tom van 't Hek werden tot lid van verdienste van de KNHB benoemd. Ook Obe Postma, de Neder landse coach van de op een verdienstelijke zevende plaats geëindigde Fransen, stortte zich op Schiphol in het feestgedruis. Hij kwam ook nog even terug op de on gewone omstandigheden in Pakistan. „Ik ben voorlopig uitgekeken op rijst met kip. Gebakken, gekookt, gegrild, van de barbecue, maar altijd weer kip, kip en nog eens kip", aldus de inwoner van Beuningen, die ook wat dat betreft reikhalzend uitziet naar het EK in 1991 voor diens „eigen publiek" in Pa rijs. „Daar wordt het beter, hoor, de Franse keuken, hè, o, la, la". Dan zal het Nederlands elf tal, ook in Europees verband titelverdediger, het zonder Maurits Crucq moeten stel len. „Maar als mijn verdere maatschappelijke carrière het toelaat, ben ik er bij de Olympische Spelen in 1992 in Barcelona graag weer bij. Want ja, ik heb er nu een maal van geproefd, van zo'n schitterend succes, dat smaakt toch wel naar meer, hè", toastte de Hagenaar la chend. DICK KIERS Met Aaftink weer sprinter op het podium TROMSO Schaatsenrijdster Christine Aaftink heeft een beetje geleerd bochten te lopen en prompt eindigde ze als der de in het wereldkampioen schap sprint in Tromsö. Chris tine Aaftink was verbluft over haar verrichting. Zij kan in de toekomst nog veel verder komen, omdat ze haar grenzen nog nauwelijks heeft afgetast. Sinds het arcti sche avontuur in Noorwegen is zij favoriete voor het vol gende mondiale toernooi, dat op de schaatsersvriendelijke baan van Inzeil wordt gehou den. De 23-jarige Aaftink te kende afgelopen weekeinde voor twee historische feiten. Zij werd de eerste Nederland se deelnemer sedert 1974 (Ep- pie Bleeker), die een afstands zege boekte. De Baambrugse studente werd gisteren ook de eerste schaatser sinds 1983 (Hilbert van der Duim), die bij de eindafrekening het podium mocht beklimmen. Alleen de nieuwe kampioene Angela Hauck en de onttroonde Bon nie Blair stonden hoger. Christine Aaftink ...bronzen plak... AC Milan stapje dichter bij de titel Sterk pleidooi tegen schaatsen in uithoek Quick Boys komt laat op toeren Noordwijk klimt langzaam uit dal Techniek UVS verlies van inzet Lugdunum Korfballers dieper in de problemen Grasshoppers geen partij voor koploper Den Helder AZC spartelt tevergeefs tegen subliem Polar Bears Hart loopt te hard van stapel NEW YORK Ruim zeventien jaar na zijn grootste blunder in zijn atletiekloopbaan, ging Eddie Hart (40) opnieuw in de fout. Tijdens de Amerikaanse indoor-kampioensehappen in New York veroorzaakte de bejaarde sprinter twee valse starts waar door hij voor de 55 meter race moest worden gediskwalificeerd. Het kampioenschap betekende zijn officiële rentree in de topat- letiek. Hart miste tijdens de Olympische Spelen van München in 1972 een vrijwel zekere gouden medaille. De voormalige houder van het wereldrecord op de 100 meter verscheen bij de series niet aan de start. Hart bleek zich in het toernooiprogramma te hebben vergist. Boris Becker toont ongelijk van computer STUTTGART In nau- welijks vijf kwartier heeft Boris Becker gisteren Ivan Lendl gedeklasseerd. In de finale van de Stutt gart Classics versloeg de Westduitser de Tsjechoslo waak met 6-2 6-2. Boris Becker had nog nooit eerder in de vijftien onder linge confrontaties van de twee beste tennissers ter we reld Lendl zo op zijn num mer gezet. Een week na de toernooizege in Brussel, waar hij van landgenoot Carl-Uwe Steeb won, demonstreerde de 22-jarige tennisser zijn klasse opnieuw. Lendl is volgens de computer de beste tennisser ter wereld, maar de tennissers zelf wij zen unaniem Becker als de mondiale nummer één aan. De drievoudig Wimbledon- winnaar toonde met zijn fe nomenale optreden voor ei gen publiek het ongelijk van de ranglijst-klassering aan. In de onderlinge partijen heeft Becker de stand sinds gisteren in zijn voordeel ge bracht: 8-7. De overwinning leverde Becker 275.000 gul den op. GORINCHEM Sjaak Troost is voor de rest van het voetbal seizoen uitgeschakeld. De ver dediger van Feyenoord brak zaterdagochtend in een oefen wedstrijd tegen de amateurs van Unitas zijn kuit- em scheenbeen. Troost (30) kwam in de 67e minuut ongelukkig in botsing met zijn doelman Wapenaar. De voormalige aanvoerder van Feyenoord werd naar Sint Franciscus Gasthuis in Rotter dam vervoerd, waar een ge compliceerde beenbreuk werd geconstateerd. De reserve- doelman van Feyenoord man keerde niets. Troost moest door de drukte in het zieken huis uren wachten voordat hij kon worden geopereerd. „Dat waren de pijnlijkste uren van heel mijn leven sprak Troost gisteren vanaf zijn ziekbed. Met stalen pennen en schroe ven werd het gebroken been zaterdagmiddag gezet. Doordat er sprake was van een open breuk kon het been niet in het gips worden gedaan. Over tien weken worden de pennen en schroeven uit het been verwij derd en krijgt Troost loopgips. Vorige week overigens trok Feyenoord verdediger Ulrich van Gobbel van Willem II aan in ruil voor de vertrekkende Martin van Geel. Se 1 Ien luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. j Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam:Voorl.: j Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging) Stuur als dank de luxe handdoek naar j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per j P maand (automatisch betalen) f 24,85 I kwartaal via acceptgiro f75,10 I I I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar J Leidse Courant. Antwoordnummer 998.2501 VC Den Haag. Adres: Postcode/plaats: 1UNZJ

Leidse Courant | 1990 | | pagina 11