Idee van fusie is achterhaald ONDERNEMER GELD GOED een speciale tatus VS bij !G in Brussel DDR heeft miljarden nodig Handel met buitenland naar recordhoogte OLVO EN RENAULT GAAN „ALLIANTIE" AAN: VAT KOST UW BEDRIJF •DE DAGELIJKSE WACHTTIJDEN •HET TEKORT AAN VAKKUNDIG PERSONEEL Zeer slecht jaar voor Staal bankiers II II TRUMP TOWER 7 Beurs van Amsterdam ONOMIE Ccidóc Gommvt ZATERDAG 24 FEBRUARI 1990 PAGINA 7 bo niet somber over hoge rente CCHT Hoewel de rentestijging een negatieve invloed heeft bereidheid van het bedrijfsleven om te investeren en de naar nieuwe hypotheken remt, is drs. H. Wijffels, voorzitter e hoofddirectie van de Rabobank, niet al te somber. De actue- testijging als gevolg van angst voor een Duitse monetaire unie t hij „een overreactie van de financiële wereld waarin een jnzekerheidspremie zit ingebouwd". Wijffels vindt het in ver met de hoge rente moeilijk een voorspelling te doen over de van zaken bij de bank in 1990. Toch ziet hij lichtpunten die compensatie kunnen zorgen. Zo wijst hij op een gunstige crachtontwikkeling als gevolg van de verminderde belasting en van de loonstijgingen. Bovendien kan de daling van de itiekoersen een stimulans vormen voor de spaaraanwas. De ikkelingen in Duitsland zullen voorlopig de rente op een hoog ïouden, maar als belangrijk lichtpunt voor de Nederlandse imie ziet Wijffels een toeneming van de uitvoer naar Duits- Wat Oost-Europa in het algemeen betreft constateert de Ra- ik grote belangstelling van ondernemerszijde. Wijffels: „In het leen wil men er graag bij zijn, maar financieel blijft men voor de kat uit de boom kijken". Miljoenenboete Britse Shell LIVERPOOL Shell ÜK, onderdeel van Koninklijke/Shell Groep, is gisteren veroordeeld tot het betalen van een boe te van een miljoen pond sterling 3,2 miljoen) wegens het veroorzaken van ernstige olievervuiling in Engeland. In augustus van het afgelopen jaar stroom de 150 ton ruwe olie in de monding van de rivier de Mersey bij Liverpool cds ge volg van een door corrosie veroorzaakt lek in een pijpleiding. Een rechtbank in Liverpool veroordeelde Shell tot de boe te in de eerste grote zaak die aanhangig was gemaakt door de pas opgerichte Na tional Rivers Authority, een instelling die moet waken over de kwaliteit van het Britse rivierwater. Het is de hoogste boete die in Groot-Brittannië ooit is be taald voor het vervuilen van een rivier. DEN HAAG De handel met het buitenland is vorig jaar naar een recordhoogte gestegen, zo blijkt uit voorlopige berekeningen van het CBS. De ex port beliep vorig jaar 228,5 miljard gulden 12 procent), de import 221 miljard 13 procent), en het uitvoersaldo nam derhalve af van acht miljard in 1988 tot 7,5 miljard gulden in 1989. Een belangrijke bijdrage aan deze ontwikkeling le verden achtereenvolgens, met tussen haakjes de procentuele verandering ten opzichte van 1988, de export van energiedragers en -produkten van 23,6 miljard (+16), machines (23,2 miljard, +18), auto's (8,7 miljard, +19) en vlees (8,5 miljard, +19). De Bondsrepubliek bleef onze belangrijkste handels partner met een aandeel in de totale buitenlandse handel van 26 procent. Winst Macintosh stijgt kwart STEIN Macintosh, de keten met winkels als Halfords, Kwantum, Superconfex en Piet Klerkx, heeft de netto winst verleden jaar met bijna 26 procent vergroot van 10,2 miljoen tot 12,8 miljoen. De winst per aandeel steeg van 1,90 tot ƒ2,39. Naar verwach ting zal de winst per aandeel dit jaar een verdere verbete ring te zien geven. Aandeel houders wordt een onveran derd keuzedividend voorge steld van 1,40 in contanten of 3,33 procent in aandelen ten laste van de belastingvrije agioreserve dan wel de overige reserves. 1TERDAM „Een al- ie" heette de gisteren ind gemaakte nauwe inwerking tussen de mobielfabrikanten -O Cars en Renault, nond H. Levy, presi- directeur van Re- t, weigerde te spre- van een „fusie". „We een open en eerlijke inwerking aan waar- >eide partijen hun ei- identiteit behouden", _s de directeur. dan ook, het verbond tus- de twee fabrikanten :t hen wel tot de grootste 'ereld. Samen zijn de be en goed voor een omzet 72 miljard gulden per jaar. inaal nieuw is die samen- ling tussen Volvo en Re- niet. Al langer dan twin- ar werken de Zweedse en se bedrijven samen in de uktie van auto's, vracht- ins en bussen. :urrentie op wereldschaal t motief voor de twee fir- voor de „alliantie". Ze n daartoe 45 procent van jars aandelen in de vracht en- en busbedrijven en 20 procent in de personenau- (knche. Het staatsbedrijf iult koopt voorts tien pro- Volvo-directeur Pehr Gyllenhammer en Renault-directeur Raymond H. Levy tijdens de persconfe rentie in Amsterdam waar ze hun plannen voor samenwerking bekend maakten. foto: anp cent aandelen van AB Volvo, de moedermaatschappij van het Zweedse bedrijf. Omge keerd neerqt AB Volvo twintig procent van de aandelen van Renault over, met daarbij een optie voor uitbreiding tot 25 procent. De transactie vergt volgens de beide directeuren netto 6,9 miljard gulden. Na de aankondiging, gister morgen, dat Volvo „belangrijk nieuws" had te melden op de persconferentie in het Amster damse Rai-complex, volgden geruchten over een totale fusie van de twee autobedrijven. Het nieuwe hoofdkantoor zou in Amsterdam gevestigd gaan worden. De directies van de beide autofabrikanten ont krachtten die geruchten. Re nault blijft gevestigd in Parijs en Volvo in Gotenborg. De be drijven blijven dan ook geheel zelfstandig en zullen elkaar op de personenauto-markt zelfs gewoon blijven beconcurreren. „Het idee van een fusie waarin één van beide partijen de baas wordt over de ander is achter haald", zegt Volvo-directeur Pehr Gyllenhammer. „De tijd is rijp voor verfijndere vor men van samenwerking, zoals deze open overeenkomst, waarin van alles mogelijk is", voegde hij eraan toe. Modellen Die samenwerking zal volgens de beide bedrijven niet alleen op financieel gebied worden aangetrokken. Ook bij de pro- duktie-ontwikkelingen en aankoop zullen de twee elkaar behulpzaam zijn. De beide di recteuren zeiden „enkel posi tieve gevolgen" te verwachten van hun voorgenomen allian tie. Ook A. Deleye, directeur Vol- vo-Nederland, ziet positieve kanten voor de Nederlandse vestiging in Helmond. „De strategische manier van sa menwerken, waarbij beide be drijven hun verschillen in cul tuur, identiteit en imago kun nen behouden werkt alleen maar versterkend voor je posi tie", zo zei hij. Volgens Deleye kan het nog zeker acht jaar duren voor de consument ge zamenlijke modellen van Re nault en Volvo zou mogen verwachten. „De samenwer king schuilt nu vooral in de produktie van onderdelen. Zo heeft Renault in het verleden individueel chassis-componen- ten ontwikkeld waar ook wij weer gebruik van kunnen ma ken". Volgens de beide bedrijven heeft de samenwerking geen nadelige gevolgen voor het aantal werknemers in de di verse vestigingen. Eind 1989 waren bij Renault 32.300 werknemers in dienst, bij Vol vo 78.600. Renault vervaardig de in dat jaar 1,97 miljoen per sonenauto's en 83.000 bedrijfs wagens en bussen. Voor Volvo golden cijfers van 405.000 per sonenauto's en 68.000 vracht wagens en bussen. De totale omzet van de bedrijven zal dit jaar naar schatting 85 tot hon derd miljard gulden bedragen. JEAN-PIERRE GEELEN 'an onze correspondent Jo Wijnen) ISSEL De EG voelt er it ogenblik niet veel voor le contacten tussen de Eu- se Gemeenschap en de VS bijzondere en meer gein- onaliseerde vorm te ge- Andriessen vindt dat de ies met Amerika voorals- n „pragmatische ad benadering" mogen berus- rice-voorzitter van de Eu- 'se commissie zei dit giste- n Washington waar hij de tal van hoge Amerikaan- igeringsfunctionarissen en jresleden bijgewoonde erentie van het „Columbia tute" toespraak. Met zijn ■iraken gaf Andriessen zijn or duidelijk te verstaan Brussel er voorlopig niets voelt de Verenigde Sta gen soort waarnemerssta- )ij de EG toe te kennen. Amerikaanse minister van r inlandse zaken James Ba- 3 had daar min of meer om naagd in een toespraak die orig jaar december in Ber- ^ield. Met zijn uitspraken it Baker Brussel destijds 'Szins in verlegenheid, te- omdat de EG soms harde ek van de Amerikanen te uren krijgt over de ma- waarop de Europese een ling wordt gerealiseerd, ens Andriessen, die overi- niet verwees naar Bakers ijnse toespraak, bekijkt de op dit ogenblik op welke ier de Amerikaanse ver ens voor nauwere samen ging „in de praktijk kun- worden vertaald", is zeer wel mogelijk onze relaties te verdiepen door voort te bouwen op de be staande structuren, door het overleg op ministersniveau be ter voor te bereiden en door een intensievere uitwisseling van opvattingen en informa tie", aldus Andriessen. .Sprekende over de gebeurte nissen in Oost-Europa hield Andriessen zijn gehoor voor dat, als het Westen haar ver plichtingen tegenover Oost- Europa en de Sovjetunie na komt „de politieke revolutie van nu zal worden gevolgd door een economische revolu tie". „De vooruitzichten voor een grote economische expan sie zijn enorm en dat zal een nieuwe welvaart brengen die wij met onze oostelijke bu ren zullen delen". Wellicht eveneens als reactie op de voortdurende geprik keldheid van de Amerikanen over de manier waarop de Eu ropeanen zich in de lopende handelsgeschillen met de VS opstellen, beschreef Andries sen nog eens welke giganti sche belangen de VS in Euro pa hebben. Andriessen zei dat de EG voor Amerika de groot ste exportmarkt is, die in to taal een kwart van alle Ameri kaanse exporten absorbeert. In 1989 was de helft van alle Amerikaanse computerexpor ten bestemd voor de EG-lan- den. Amerika dankt haar drastische exportverhogingen van de laatste twee jaar voor 40 procent aan de EG. Boven dien vinden, zo rekende An driessen zijn gehoor voor, meer dan de helft van alle in dustriële investeringen van de VS in de EG plaats. (ADVERTENTIE) Wij hebben een goede raad voor U. Schrijf ons en we nemen direkt kontakt met U op. L Brieven onder nummer SP 22531, Sjjttioff Pen BV, Podfaus 16050,2500 AA 's Grovenhoge De financiering van de eenwording van Duits land zal een enorme klus worden. Miljardenbedra gen zullen nodig zijn om industrie en infrastruc tuur van de DDR op een aanvaardbaar peil te brengen. Waar komt dat geld vandaan? De Westduitse industrie be leeft een periode van grote bloei en beschikt over ruime geldmiddelen. Dat is in de huidige situatie een pluspunt. Niettemin moet de staat grootscheeps bijspringen. Mede daardoor is het geld in de Bondsrepubliek aanzienlijk duurder geworden. Het ge middelde rendement op de Duitse staatsleningen steeg in de afgelopen week van 8,05 tot 8,51 procent. Een dergelij ke ontwikkeling is in geen ja ren vertoond - op veel geld - en kapitaalmarkten was de schrik dan ook groot. Bezwaren Een Duitse monetaire unie is een jong idee om de DDR op de been te helpen. Daartegen zijn in de DDR nogal wat be zwaren gerezen, omdat de de finitieve en volledige vereni ging van beide Duitslanden door zo'n unie onontkoom baar wordt. Zo'n monetaire unie kan het moeilijk krijgen, omdat in de DDR geld- en ka pitaalmarkt, banken, vrije prijsvorming en tal van ande re instellingen, die in West- Europa tot het dagelijks leven behoren, onbekend zijn. Dat betekent dat zo'n monetaire unie aanvankelijk in een va cuum opereert. Dat zal niet meevallen. Daar staat dan te- genover, dat de gewone man in de DDR eindelijk geld in de knip krijgt, waarmee hij tot in de verste uithoeken van de wereld kan betalen. Maar- wat gebeurt er als de prijzen en huren plotseling explosief stijgen, terwijl de lonen als gevolg van een produktiviteit die half zo hoog is als in de Bondsrepubliek niet kunnen worden verhoogd? Een heel andere kwestie is dan ook of zo'n unie goed is voor de D-markt. In een Duits dagblad is al de vraag gesteld wat er gebeurt met een gezond mens die met een doodzieke het bed moet delen. In politieke kringen wordt overigens druk gesproken over de mogelijkheden om de D-mark gezond te houden. In deze kringen overheerst de mening, dat daartoe offers zullen moeten worden ge bracht; niet zozeer persoonlij ke offers als wel offers in de vorm van laagrentende lenin gen, waaraan iedereen naar rato van zijn belastingaansla gen zal moeten deelnemen. Dit wordt een beter idee ge acht dan extra belastinghef fingen. Rente Zoals gebruikelijk volgt de rente in ons land het Duitse patroon op de voet. In Am sterdam daalde het indexcij fer van de officieel genoteer de obligatieleningen in dezelf de periode van 98,6 tot 94,7, zodat het rendement op deze leningen opliep van 8,48 tot 9,13. Nadien werd het weer rustig op de obligatiemarkt. Dit is een toestand die Finan ciën niet blij zal stemmen, maar er is absoluut niets aan te doen. Een onaangenaam bijverschijnsel hiervan is dat de aankoop van staats- en an dere obligaties zowel hier als in Duitsland speculatiever wordt dan in jaren het geval is geweest. In de Duitse pers wordt er daarom op gewezen, dat de rentestijging haar gren zen kent: het renteverschil met de VS is vrijwel nihil, zo dat een verdere stijging on waarschijnlijk lijkt. Op de Amsterdamse geld markt, waar gehandeld wordt in kredieten met looptijden variërend van 24 uur tot 17 maanden is het gehele scala trieven inmiddels tot ver bo ven de 9 procent gestegen. Een voorbeeld: 12-maands krediet voor industriële doel einden noteert thans 9,50 pro cent. Te vrezen valt, dat de rente voet in Duitsland voorlopig hoog Al blijven en dat ons land netjes in de pas zal moeten meelopen. Het totale bedrag dat in de DDR wordt geïnvesteerd is niet bekend, maar zal ontelbare miljarden belopen. Jacques Delors heeft als voorzitter van de Europese Commissie in Brussel een in dicatie gegeven van de bedra gen die nodig zullen zijn. In een toespraak voor het Euro pese Parlement in Straatsburg noemde hij als totaal voor de hulp aan alle landen van Oost-Europa een bedrag van 43,7 miljard gulden per jaar gedurende tien jaar. Een deel daarvan zal worden geschon ken en een ander deel ver strekt in de vorm van lenin gen van de Europese Investe ringsbank. Ik neem aan dat de bedragen voor de DDR daar nog bijkomen. Telefoonnet Waar gaat het geld heen? In de DDR is het telefoonnet verouderd. Daarom zal in hoog tempo het telefoon- en datacommunicatienet worden gemoderniseerd. Over enkele weken zal Leizig voor de be roemde Messe - die van 11 tot en met 17 maart wordt gehou den - kunnen beschikken over satelleitverbindingen voor telefoon en telex. Daartoe zal in de stad een „radiocontainer" worden ge plaatst met beweeglijke an tennes. Op die manier zullen zowel de Messe als de stad Leizpig vrijelijk met de gehe le wereld kunnen communi ceren. Bovendien zal het DDR-telefoonnet in de eerste helft van dit jaar aanzienlijk worden uitgebreid. Daarop volgt een glasvezelverbinding met 500 aders tussen Oost- en West-Berlijn. Bovendien zal de Westduitse PTT 2500 tele fooncellen, 500 vrachtauto's en 30 postrijtuigen voor de spoorwegen leveren. Tenslot te zal hulp worden verleend bij de aanleg van een modern digitaal telefoonnet. Dit is slechts een klein deel van alle plannen. Het spoor wegnet zal danig onderhan den moeten worden genomen evenals het net autosnelwe gen. Daarover meer in een volgende rubriek, waarin ook de toestand der industrie aan de orde zal worden gesteld. WIM VAN DER MEULEN DEN HAAG Staal Ban kiers, een op de Amsterdam se beurs genoteerde meer derheidsdeelneming van het Vendex-coneern, heeft een teleurstellend 1989 gehad. De nettowinst daalde van 24,3 miljoen naar 8 miljoen. Staal wil van de winst 4,7 miljoen aan de algemene re serve toevoegen, waardoor een dividend resteert van 0,40 per gewoon aandeel. Over 1988 is 1,50 aan divi dend betaald. De winst 'in 1990 zal volgens de directie eenzelfde beeld vertonen als Trump Tower jf Alsof de veelvuldig Amerikaans miljonair Trump niets anders aan zijn hoofd heeft, wordt in het centrum van Hong Kong een kantoor gebouw met zijn naam gebouwd. De in een echtscheiding verwikkelde Trump heeft er echter niets mee te maken. Voor de naam eriks hold lumess c gamma hold 78.50 78.00 gamma h 5 fx 5.70 5.70 getronks 28.70 28.40 gev*e 45.50 45.50 gessen 172.00 175.00 55.00L 55.00L 74.001 74.001 179.00 175.00 Nieuw Vorige ZILVER 25090 - 25590 25200 - 25700 onbewerkt 27190 27300 bewerkt 58 7/8 58 75 7/8 75 17 3/8 17 49 7/8 491/2 Damrak flink omlaag AMSTERDAM Voor de Amsterdamse effectenbeurs is de laatste beursdag van de week een zware dag gewor den. Over een breed front gin gen de koersen nagenoeg de gehele dag omlaag en met name bij de meest actieve waarden waren de verliezen aan het eind de dag vaak tot guldens opgelopen. De koer- sindex zakte dan ook drie pun ten naar 185,8. De beleggers waren duidelijk beïnvloed door de voortgaande forse daling van de beurs van Tokyo, die ook Wall Street niet onberoerd laat. De handel in aandelen in Amsterdam was gisteren met f 626 miljoen ook wat groter dan de voor gaande dag. De totale omzet kwam op ƒ1130 miljoen. De obligatiemarkt begon opnieuw zwak, maar trok later bij, waardoor de koersverschillen ten opzichte van donderdag tenslotte maar gering waren. Van de internationals raakten Akzo en Hoogovens beide een rijksdaalder kwijt op respectie velijk ƒ114,70 en ƒ63,50. Uni lever daalde 2 naar ƒ140,10, terwijl Kon. Olie 2,60 moest inleveren. Ook de andere actieve waar den moesten alle flink terug. Zwaar te verduren hadden de drankenfondsen Heineken en Bols het. Heineken liet 3,20 liggen op 105,50 en Bols 3 op 164. Amrobank moest 1,50 inleve ren op ƒ74,40, NMB ƒ2 op ƒ104,50, VNU ƒ1,70 op ƒ94.10 en VOC ƒ1,50 op ƒ37. Gist- Brocades was 90 cent op haar retour op 24,60. Internatio was uiteindelijk op een 2,80 lagere koers van 85 niet eens meer verkoopbaar. Hagemeyer, waar de publika- tie van de jaarcijfers voor de deur staat, moest na de stijging van donderdag nu een rijks daalder terug naar 110.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 7