)aniel Ortega, man van fote tegenstrijdigheden zaïfier irecteur goudmijn bij Mandela M DE' 90 s Duarte kon geen vrede brengen AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Zweden wil Baltisehe gastarbeiders werven £eidóc(2ou/ia/nt iflTENLAND QeidóaQowumt ZATERDAG 24 FEBRUARI 1990 PAGINA 5 |rie belooft hulp ake gijzelaars .SCUS De Syrische minister auitenlandse Farouk al-Sharaa de zuster van een van de Ame- fose gijzelaars in Libanon be- dat hij binnenkort naar Iran zal om voor de vrijlating van de irs te pleiten. „Ik hoop dat wij ;e resultaten zullen behalen", le Sharaa aan Peggy Say, de zus P-correspondent Terry Ander- lie op 16 maart 1985 door een s-gezinde groep in Libanon werd w erd. Er bestaat weer wat hoop de gijzelaars nadat een Iraanse deze week heeft verklaard dat itenlandse gijzelaars in Libanon lamitische en humanitaire reden Tn worden vrijgelaten. Botsingen Ordetroepen en honderden demonstranten zijn gisteren in de Kenyaanse hoofdstad Nairobi met elkaar slaags geraakt. De rellen ontston den na afloop van een her denkingsplechtigheid voor de vorige week overleden minister van buitenlandse zaken, Robert Ouko. Ouko is vorige week onder myste rieuze omstandigheden om het leven gekomen. Volgens studenten en leden van zijn Luo-stam is er sprake van een politieke moord en pro beert de regering de zaak in de doofpot te stoppen. foto: ap Akkoord in conflict bij Britse ambulance LONDEN Na een half jaar is er een eind gekomen aan het geschil over de lo nen van het personeel van de Britse ambu lancediensten. De regering Thatcher is uit eindelijk akkoord gegaan met 17,6 procent meer loon verdeeld over twee jaar. In mei vorig jaar wezen de 22.000 werknemers bij de Britse ambulancediensten het overheid- saanbod van 6,5 procent loonsverhoging voor één jaar met grote meerderheid van de hand. Sindsdien werden stiptheidsacties gevoerd en overuren geweigerd. De slecht betaalde ambulanciers ondervonden tij dens hun acties grote sympathie van de be volking. Het arbeidsconflict droeg bij tot het huidige dieptepunt in de populariteit van de regering-Thatcher, die uiteindelijk door de bocht ging. Noordzee is weer te warm HAMBURG Het water van de Noordzee is evenals vorig jaar te warm in de winter. Volgens het Duitse Hydro grafische instituut in Hamburg was de temperatuur in januari 2 to 2,5 graad celsius hoger dan het gemiddelde. Uit de Atlantische oceaan stroomt water in de Noordzee, dat zelfs meer dan drie gra den warmer is dan normaal. Volgens deskundigen van het Hydrografisch in stituut ligt de oorzaak van de abnormaal hoge temperatuur in de warmte van het noordelijke deel van de Atlantische oceaan en de geringere warmte-afgifte van de Noordzee aan de atmosfeer in deze winter. De huidige toestand hoeft echter niet te betekenen, dat de zomer van 1990 net zo mooi wordt als die van het vorige jaar, zo waarschuwt het insti tuut. fAGUA Wanneer >e^i dag of twee over de ige wegen van Mana- •ijdt, is de kans groot op een, gegeven mo- ingehaald wordt een rondscheurende atrikaanse jeep. Niet de variant, maar het 7 cende zwart-met- pmmodel dat zo gre- Jftrek vindt bij de rij- einge Amerikanen. irin de jeep zitten grote foèen met geweren en ach- J«t stuur zit ineengedoken besnorde man, gekleed in ejtaliaans leren jack en een larbroek. De chauffeur is etl Ortega, guerrilla-leider, //lent en de man die door s ïd Reagan gezien werd kk incarnatie van de Leni- 1 the duivel. nJ Castro zou zich voor goud willen vertonen in rjjprodukt van het land hij in iets sterkere ter- >zjdan Ortega op afgeeft. •1, zoals hij door bijna ie- genoemd wordt, ziet niets vreemds in zijn :eur voor Amerikaanse ikten, die hij ondanks het ikaans embargo naar Ni- laat komen, is slechts een van de h strijdigheden die de 44- Nicaraguaanse president hetsen. Zij kunnen een ing zijn voor zijn moge erwinning bij de ver- n gen morgen, die van eif en van de zeldzame re- radicalen zou raa- tefnet een min of meer de- itisch mandaat. is,aarschijnlijk jaar nadat Ortega en zijn nistische kameraden uit ïeuvels naar beneden den en deelnamen aan ipstand tegen de gehate io Somoza, is hij nog een van 's werelds onwaarschijnlijke lei- Het ontbreekt hem aan :h Latijnse autoriteit, aan lagnetisme van een Ca- aan de welsprekendheid 'omas Borge, de minister binnenlandse zaken en landinistische rivaal. Hij !e niet het macho-imago [T layardo Arce, een van de „commandantes" in het '/jend directoraat, of het •h inzicht van zijn jonge- Vl oer Humberto, de leger- Oproep voor vreedzame verkiezingen MANAGUA Presidentskandidaten, waarnemers en de ver tegenwoordiger van de katholieke kerk in Nicaragua hebben opgeroepen tot een vreedzame stembusstrijd. Tijdens de cam pagne hebben de Sandinisten en de oppositie elkaar herhaal delijk beschuldigd van plannen voor verkiezingsgeweld, maar met het naderen van de verkiezingsdatum hebben beiden hun toon gematigd. „We moeten een klimaat van verzoening creëren en de taal van vrede spreken", zei kardinaal Miguel Obando y Bravo, de aartsbisschop van Managua. „Als Nicara gua geen einde maakt aanhet geweld, maakt het geweld een einde aan Nicaragua". De 1,75 miljoen kiesgerechtigde Nicara- guanen moeten morgen niet alleen een president en een vice- president kiezen, maar ook negentig leden voor de nationale vergadering, 144 gemeenteraden en twee regionale besturen. i arm l (vei In de eerste jaren van Ortega's bewind vroegen buitenlanders die hem ontmoet hadden zich af hoe deze onbeholpen jonge man ooit de status had kunnen bereiken van Reagans kwel geest, de „dictator met een mo- debril", zoals de voormalige president hem noemde. „Het was onmogelijk een normaal gesprek met hem te voeren. Hij overspoelde je met korte mededelingen in revolutionair jargon, als een bandopname", zo herinnert zich een van Or tega's toenmalige gespreks partners. Maar zoals altijd, schijn be driegt. Het is waar dat de jon ge commandantes Ortega in dertijd slechts zagen als een compromis tussen strijdende rivalen. Maar zijn innerlijke staal, gesmeed door de strijd en zeven jaar gevangenschap en marteling, werd herkend door zijn kameraden, in het bijzonder door diegenen die vruchteloos probeerden hem aan de kant te zetten. Onbetwist Sinds 1984, toen Ortega de door de oppositie op advies van de VS geboycotte presi dentsverkiezingen won, zijn zijn autoriteit en inzicht toege nomen. Hij heeft bondgenoten op alle sleutelposities en is de onbetwiste leider van het land geworden. Pragmatisch als hij is, gebruikte hij zijn autoriteit om zijn medecommandantes op een compromis af te sturen in 1987. Dit maakte de weg vrij regionale vredesakkoor den, onderhandelingen met de Contra-rebellen en een gedeel telijk afstappen van de harde ideologie. Het onderdrukken de staatsapparaat bood genoeg ruimte voor open politieke campagnevoering, met als re sultaat verkiezingen die waar schijnlijk niet meer vertekend zijn dan die in Mexico, El Sal vador en andere Latijs-Ameri- kaanse staten die door Was hington erkend zijn als demo cratisch. De afgelopen maanden heeft Ortega een metamorfose on dergaan. Geraffineerder dan voorheen weet hij zijn publiek te bespelen en spreidt daarbij vaardigheden tentoon die rechtstreeks uit een Ameri kaans campagneboek lijken te komen. Dat is misschien ook wel zo, want de Sandinisten hebben een Newyorks advies bureau ingehuurd. Weg zijn bijvoorbeeld de vale unifor men, de dikke brilleglazen en de revolutionaire leuzen. In plaats daarvan is een slanke, sportief geklede man met con tactlenzen gekomen die de mensen bejegent als ware hij een popster. Hij kust baby's, poseert met mooie vrouwen en signeert basketballen die hij dan de menigte ingooit. Met Daniel aan het roer, zo zeggen de ver kiezingsleuzen, „todo sera ma jor", wordt alles beter. Violeta Chamorro, zijn tegenstander bij de verkiezingen, is niet te gen hem opgewassen als het gaat om stijl en campagnevoe ring, hoewel het nog mogelijk is dat zij profiteert van de ver ontwaardiging onder de bevol king over de oorlog en de eco nomische misère van het land, en zo Ortega verslaat. Alles beter Onder de Sandinisten leeft de opvatting dat de zon zal op gaan voor Nicaragua als Orte ga maar eenmaal het mandaat van het volk heeft. De Ameri kanen zullen zich dan ge dwongen zien hun economisch offensief te laten vallen en de Contra's, nog zo'n 3000 man, op te roepen hun guerrilla-ac tiviteiten te staken. In Was hington is men daar echter nog niet zo zeker van. Ortega wordt in Amerika gezien als een medogenloze tacticus die, eenmaal veilig aan de macht, de burgerrechten snel weer zal inperken. Ortega is woedend dat de Amerikanen hem afte kenen als een marxistisch-le- ninistische marionet van het Kremlin, wat dat nu ook moge betekenen. Zijn overtuiging is een eclectische mengelmoes van Latijns Nationalisme, ka tholieke mystiek en het mar xisme van de radicale jaren '60-generatie waar hij deel van uitmaakte. „Ik bewonder Marx, ik respecteer Marx en ik bewonder en respecteer Le nin ook", zei hij onlangs. „Maar ik bewonder ook Lin coln, Washington, Bolivar en Christus". Bob Dylan en Che Guevara ontbreken nog in zijn opsomming. De sleutel tot Ortega is zijn woede over het kwaad dat de Verenigde Staten zijn land volgens hem hebben aange daan gedurende een eeuw van manipulatie en regelmatige militaire bezetting. „Ik had geen marxistisch-leninistische opleiding of iets dergelijks, maar ik dacht dat alles uit de Verenigde Staten slecht was. Gewoon omdat ik wist dat de VS Somoza steunden". Paplepel Vanaf zijn geboorte in de noordelijke stad La Liberdad in 1945 werd Ortega de verbit terdheid van de lagere mid denklasse ten opzichte van de Somozafamilie en haar Ameri kaanse beschermers met de paplepel ingegoten. Zijn vader was een aanhanger geweest van August Cesar Sandino, de nationalistische rebel die in 1934 door een Somoza ver moord werd. Nadat Ortega's vader zijn baan in een Ameri kaanse goudmijn was kwijtge raakt, trok hij met zijn gezin naar een arme wijk van Mana gua, waar zijn drie zoons op groeiden met honkbal en hot- dogs. De revolutionaire gezindheid van de drie broers kwam tot volle bloei toen zij vanwege de financiële situatie van hun va der hun gegoede katholieke school moesten verlaten en hun veramerikaniseerde vrienden hen lieten vallen. In zijn tienerjaren was Daniel de aanvoerder van een losse anti-Somozabende die protes tacties op touw zette en zich overgaf aan terroristische aan- foto: afp vallen. Midden jaren zestig sloot Ortega zich aan bij het revolutionaire Sandinistische Nationale Bevrijdingsfront. Toen hij twintig was werd hij naar Cuba gezonden voor een militaire training. Na een aan tal bankovervallen en de moord op een notoire folteraar van Somoza werd hij opgepakt en gevangen gezet. In de gevangenis, waar hij re gelmatig gemarteld werd, ont wikkelde Ortega de vastbera denheid en zelfdiscipline die hem later naar de top brach ten. Hij las er veel - „Les Mi- sérables" van Victor Hugo was zijn favoriete boek -, shreef poëzie en correspondeerde met Rosario Murillo, dichteres in de knop en een aanhanger van de Sandinisten, die haar oplei ding in Engeland en Zwitser land genoten had. Later trouwde hij met de invloedrij ke Rosario en kreeg vijf kin deren van haar. De afgelopen maanden is Nicaragua's „first lady" echter haar eigen weg gegaan en voerde Daniel zijn campagne alleen of in het ge zelschap van andere dames. Vrijheid De vrijheid kwam voor Ortega in 1974, toen een Sandinisti sche eenheid een society-feest bestormde en de vrijlating eis te van politieke gevangenen in ruil voor de prominente gijze laars. Eind 1975 keerde Daniel naar Nicaragua terug. Onder leiding van zijn broer Humberto vormde hij de coali tie van guerrillagroepen, jon geren uit de steden en zaken lieden die in 1979 Somoza's on dergang bezegelde, nadat pre sident Carter Somoza zijn ver dere steun ontzegd had. Da niels broer Camillo kwam om bij de gevechten. Na een euforische periode waarin de Sandinisten door alle radicalen in de wereld werden toegejuicht, kwam het tot een breuk met de meer „burgerlijke" partners in hun junta en installeerden de San dinisten met steun van de Sov jetunie het apparaat van een bewapende partijstaat. Terwijl de Ortega's de macht onder ling verdeelden, net als Fidel en Raul Castro dat hadden ge daan, kreeg hun directoraat echter nooit de volledige tota litaire controle over het land. Zelfs toen Daniel Nicaragua mobiliseerde om tegen de Con tra's te vechten, een strijd macht door Reagan in het le ven geroepen om „de Sandi nisten op de knieën te krij gen", gaf hij blijk van zijn ge loof in pluralisme. In tegen stelling tot Cuba, waar de har de lijn gevolgd werd, bleef Or tega's regime een populair voorbeeld voor westerse socia listen. Het is een teken van de veranderde tijden dat Ortega elke verwijzing naar het socia lisme uit het verkiezingspro gram van zijn partij gehaald heeft. Nu, na een oorlog die meer dan 35.000 levens gekost heeft en het land zich in een een rampzalige economische situa tie bevindt, lijkt een gerijpte Ortega af te stevenen op het soort compromissen dat het in ternationaal vertrouwen zal herstellen en een einde zal maken aan de „Yankee blok kade". ALs hij geluk heeft wordt zijn tentoongespreide geloof in de mocratie deze keer nog niet op de proef gesteld door een ver kiezingsnederlaag. Er zijn maar weinig buitenlandse waarnemers die denken dat hij echt bereid is af te zien van de macht die hij in twintig jaar van oorlog en intrige heeft weten te consolideren. (c) The Times, Londen DEN HAAG De gisteren overleden Salvadoraanse ex- president José Napoleon Duar te wilde zo graag een „presi dent van de armen en de vrede" zijn. Maar tijdens zijn bewind tussen 1984 en 1989 is hij er niet in geslaagd vrede en gerechtigheid tot stand te brengen in het door geweld verscheurde Middenameri- kaanse land. In de hevig gepolariseerde sa menleving van El Salvador wist de president zich nauwe lijks staande te houden onder de druk van links en rechts. Volgens een westerse waarne mer was het probleem met Duarte dat hij „een man van het centrum was in een land zonder politiek centrum". De pro-Amerikaanse christen-de mocraat Duarte werd in 1984 de eerste gekozen burgerpresi dent van El Salvador. In 1972 won hij reeds de presidents verkiezingen, maar toen greep het leger in om zijn eigen fa voriet op de presidentszetel te plaatsen. Duarte ging in bal lingschap en keerde in '80 te rug. Tot 1982 stond hij aan het hoofd van een junta van mili tairen en burgers. Duarte heeft als burgerpresi dent van meet af aan gepro beerd een einde te maken aan het politieke geweld, dat El Salvador al meer dan een hal ve eeuw teistert. Maar de bur geroorlog, die toen al meer dan 60.000 slachtoffers had ge ëist, werd een molensteen om zijn nek. In de laatste jaren van zijn ambtstermijn bleek hoe langer hoe meer dat de linkse guerrillastrijders tegen standers van formaat waren. Zij schoten het zwaar door Washington gesubsidieerde anti-guerrillabeleid van Duar te letterlijk aan flarden. Behal ve met het linkse verzet kampte Duarte ook met de rechtse doodseskaders, die in het begin van de jaren tachtig vele duizenden Salvadoranen vermoordden. Hun acties na men in 1987 weer toe, toen de president overeenkomstig het Middenamerikaanse vredes plan voor het eerst in dialoog ging met het linkse verzet. Die besprekingen draaiden al gauw op een mislukking uit. De onvrede met de regering van Duarte nam hand over hand toe en kwam bij de par lementsverkiezingen van eind maart 1988 duidelijk tot uiting. Duartes partij leed een grote nederlaag en extreem-rechts kwam aan de macht. Nog geen twee maanden na de neder laag bleek Duarte ernstig ziek. Hij leed aan lever- en maag kanker. Gisteren overleed hij op 64-jarige leeftijd in zijn wo ning in San Salvador. EG-top over Duitse eenwording op 28 april BRUSSEL De regeringslei ders en ministers van buiten landse zaken van de twaalf EG-lidstaten gaan op 28 april in Dublin praten over de Duit se eenwording en de conse quenties daarvan voor de EG. Op dit moment bereiden drie werkgroepen in Brussel rap porten voor. Eén houdt zich bezig met de vorming van de Europese economische en mo netaire unie (EMU). De twee de bestudeert de ontwikkelin gen in Duitsland en de derde bestudeert de rol die de Ge meenschap in de opbouw van het nieuwe Europa moet spe len. li ANNESBURG De dent-directeur van mijnbedrijf Anglo rican, de grootste on- "eming van Zuid-Afri- grootste goudprodu- ter wereld, heeft een diging van Nelson 1 lela aanvaard om volgende week JJdag in Soweto te ko- opzoeken. \p i Relly, wiens bedrijf be- goud- en kolenmijnen iteenlopende reeks ande re ondernemingen omvat, heeft zich door de jaren heen herhaaldelijk uitgesproken Ce- gen apartheid. In 1985 maakte hij, toen de regering nog elk contact met het ANC veroor- deelde, deel uit van een dele gatie zakenlieden die in Zam bia met verbannen ANC-lei- ders ging praten. Mandela en het ANC menen dat een be paalde vorm van socialisme onontbeerlijk is om het gapen de gat tussen blanke rijkdom en zwarte armoede te dichten. Verschillende zakenlieden hebben sindsdien erkend dat een herverdeling van rijkdom tot op zekere hoogte noodzake lijk is, maar gezegd dat die be ter zonder nationalisatie kan worden bereikt. Gisteren heeft Nelson Mande- la in zijn huis in Soweto een onderhoud gehad met leiders van de oppositie in het Zuida- frikaanse parlement. Aan het gesprek werd deelgenomen door de drie leiders van de hervormingsgezinde, tegen apartheid gekante Democrati sche Partij en door Allan Hen- drickse, de leider van de ka mer voor kleurlingen. Na zijn gesprek met Relly gaat Mandela dinsdag, voor het eerst sinds zijn vrijlating, naar het buitenland. Allereerst zet hij koers naar de Zambiaanse hoofdstad Lusaka om aldaar overleg te voeren met ver scheidene Afrikaanse rege ringsleiders en met de ANC- leiding. Vervolgens vertrekt Mandela voor een bezoek van drie dagen naar Zimbabwe, waarna een zesdaags verblijf in Tanzania volgt. Op 12 maart gaat hij naar de Zweedse hoof- stad Stockholm, waar ANC- voorzitter Oliver Tambo in een kliniek herstellende is van een beroerte. HET RAADSEL VAN STRAAT MAGELHAES •p 70 De wrak geslagen Vriheid wordt met grote kracht de cfere grot ingsleurd. Rob en Olivier klemmen zich vast aan de n van de mast, in angstige afwachting, wat er met hen zal uren. Elk ogenblik kan het wrak te pletter lopen op de rot- Maar dan schuurt het schip over de bodem en even later 5 Vriheid muurvast. Stortzeeën slaan over het schip, brui- stroomt het water terug, dat met kracht naar binnen wordt geworpen en woedend beuken even later nieuwe golven de over blijfselen van het scheepje. Maar na ongeveer een uur bedaart het noodweer en de zee wordt kalmer. Het water stroomt weg en de jonge Olivier gaat op inspectietocht. Wanneer hij slechts en kele stappen heeft gedaan, schreeuwt hij: „Kom eens kijken, Rob! En neem een lantaarn mee!" Weer thuis Prins Norodom Sihanouk (68), de ex-president van Cambodja, is gisteren na een ballingschap van vijftien jaar in zijn vaderland teruggekeerd. Komend vanuit Thailand werd hij aan de grens welkom geheten door een afvaardiging van de guerrillastrijders die hem als leider erkennen. Sihanouk verklaarde zich „ergens in bevrijd gebied te willen vestigen". Hij zei weinig te verwachten van een internationale vergadering over Cabodja die maandag in Jakarta begint. foto: afp STOCKHOLM In Zweden keert demissionair premier Ingvar Carlsson terug met een nieuwe sociaal-democratische minder heidsregering, die onder meer gastarbeiders wil gaan werven in de Baltisehe Sovjet-republieken om een einde te maken aan de problemen van de krappe Zweedse arbeidsmarkt. Carlsson heeft een ontwerp-beleidsplan opgesteld van zeventien punten, dat een oplossing moet bieden voor de uit de hand lopende inflatie, het tekort aan arbeidskrachten wil opheffen en meer ruimte Vliedt voor bemiddeling in arbeidsconflicten. Zijn vorige kabinet kwam ruim een week geleden ten val over een pakket economi sche saneringsmaatregelen, waaronder een omstreden loonstop en een stakingsverbod. Carlsson kreeg donderdag van parle mentsvoorzitter Thage Peterson opdracht een nieuwe regering te vormen, toen bleek dat de partijen van het centrum en rechts het niet eens konden worden over een coalitie. Carlssons nieuwe ministersploeg zal maandag ter goedkeuring worden voordragen aan de Riksdag, het parlement. Dinsdag 6 maart verschijnt bij deze krant Het modebeeld in de jaren'90 belooft afwisselender en veel persoonlijker te worden dan ooit tevoren, leder kiest zijn eigen stijl, combineert naar hartelust en maakt de eigen creatie compleet met een persoonlijke keuze uit tal van a De kleurrijke bijlage ZOMERMODE'90, geeft niet alleen een preview op deze zonnige zomermode, maar biedt modehuizen en boetieks een uitstekende ambiance om hun collecties te presenteren aan een breed publiek. Ronald te Boekhorst, bereikbaar onder nummer 071-122 244 informeert u graag nader over de adverteermogelijkheden in deze

Leidse Courant | 1990 | | pagina 5