Kloof coalitie zal steeds zichtbaarder worden Lucas Reijnders: „Verlaging van de stralingsnorm is niet genoeg" Cfiidóe Sotvumt JORIS VOORHOEVE GROEIT ALS OPPOSITIELEIDER: r>r> 'Poencontracten' prikkel voor sociale partners BINNENLAND ZATERDAG 24 FEBRUARI 1990 PAGül DEN HAAG Na een uur lang alle vragen om standig en soms bijna op dicteersnelheid te hebben beantwoord ziet VVD- fractieleider Joris Voor hoeve zich opeens genood zaakt de verslaggevers op besliste toon terecht te wijzen. „Ho ho, nee nee, wat u daar zegt klopt niet. Het is niet zo dat de VVD nu opeens als op positiepartij mooi weer speelt tegenover de boze graanboe- ren. Ook toen wij met het CDA in de regering zaten heb ben we het herhaaldelijk voor de akkerbouwers opgenomen, maar het CDA wilde nooit luisteren en minister Braks bleef ook doof voor onze argu menten". „Die mensen hebben het echt heel slecht, hoor", vervolgt hij. „In veel gevallen is het armoe troef. Er zijn in ons land zo'n dertienduizend akkerbouwbedrijven en het merendeel daarvan lijdt voort durend zware verliezen. Braks heeft dat jarenlang gebagatel liseerd. Telkens als wij de noodklok luidden, zei hij: „Het loopt zo'n vaart niet. Er is geen reden tot bezorgdheid". „Een paar uur geleden had ik een aantal boeren uit de noor delijke provincies op bezoek. Ze waren nog steeds overstuur van het gesprek dat ze woens dagavond met Braks hebben gehad.. „De minister is een veeboerenman. De graanboe- ren kunnen hem niks sche len", zeiden ze verbitterd. Ik heb alle begrip voor de klach ten van de akkerbouwers. Het is natuurlijk niet goed dat ze wegen hebben geblokkeerd, maar je moet dat zien als een wanhoopsdaad. Ze moeten echt een financieel steuntje in de rug hebben, anders gaan ze op den duur allemaal naar de knoppen. De graanprijzen worden weliswaar in EG-ver- band vastgesteld, maar de Ne derlandse overheid kan daar best wat bovenop doen, bij voorbeeld een toeslag per hec tare graan. En dan moet Braks niet aankomen met het ver haal dat dat van de andere EG-landen niet mag, want de Duitse regering doet het ook!" Glad als een aal Nu het kabinet-Lubbers/Kok ruim drie maanden aan de re gering is, lijkt de 44-jarige Jo ris Voorhoeve al aardig aan zijn nieuwe rol als oppositielei der gewend. Bijna elke week weet hij wel met waarschu wingen en vermaningen aan het adres van de nieuwe ploeg in het nieuws te komen. Begin deze week fulmineerde hij tij dens een spreekbeurt nog te gen het financiële kader van het regeerakkoord, dat volgens hem geen spatje ruimte biedt voor het opvangen van de nu al opdoemende tegenvallers. Voorhoeves voorspelling: het kabinet is gedwongen tot extra bezuinigingen, durft dit echter niet aan en zal daarom beslui ten de lasten voor de burgers te verzwaren. Toch heeft Voorhoeve de laat ste tijd ook een paar keer in het openbaar verzucht dat er helaas nog te weinig onder werpen waren waar de VVD eens lekker de tanden in kon zetten. „Tja, dat was nu een maal de realiteit. Tijdens de- wittebroodsweken van een ka binet gebeurt er meestal niet zoveel bijzonders", verklaart de fractieleider. „Dan is er nog bijna uitsluitend sprake van vage voornemens. Dit kabinet was de afgelopen maanden zo glad als een aal, haast niet aan te pakken. Nu pas beginnen we in de fase van de concrete besluiten te komen. De ko mende maanden wordt het voor ons dus steeds aardiger". De aanlooptijd van het kabinet leverde de liberalen eigenlijk maar één sappige kluif op: het voorstel tot verhoging van het huurwaardeforfait, dat inmid dels tot grote vreugde van Voorhoeve „dankzij de vast houdendheid van de CDA- fractie in de Eerste Kamer" in de prullenmand is beland. „Een zware nederlaag voor Lubbers", constateert Voor hoeve met een stem waarin duidelijk een gevoel van vol doening hoorbaar is. „Voor de premier was het echt een pres tigekwestie. Hij kwam er in het vorige kabinet al mee op de proppen, in juni 1988. Wij hebben toen duidelijk gemaakt dat een hoger huurwaardefor fait voor ons absoluut onbe spreekbaar was en Lubbers heeft zich daar toen morrend bij neergelegd". Waarom werpt de VVD zich, als het om woonlasten gaat, al tijd alleen maar op als be schermer van de huiseigena ren en niet van degenen die jaar in jaar uit de huur zien stijgen? Voorhoeve knikt be grijpend. Dat wil hij wel even uitleggen. „De overheid geeft jaarlijks ontzettend veel geld uit aan de huursector. Wij wil len die uitgaven terugdringen, vooral waar het de subsidies op de bouw van woningwet woningen betreft. De logische consequentie daarvan is echter dat de huren gemiddeld met twee a drie procent per jaar moeten stijgen. Het is nu een maal niet anders. Overigens willen wij absoluut niet tornen aan de individuele huursubsi die! Die moet blijven, want mensen met lage inkomens die hun huur niet kunnen betalen mogen we riiet in de kou laten staan". Strategie Onlangs heeft de VVD een soort 'oppositie-strategie' afge sproken om het derde kabinet- Lubbers aan te vallen, te be vechten en te corrigeren en daarbij tevens de liberale standpunten duidelijk voor het voetlicht te brengen. „Die stra tegie concentreert zich op vier hoofdpunten", onthult de frac tieleider. „Ten eerste vinden De oppositieleider. Bijna elke week met waarschuwingen en vermaningen aan het adres van de nieuwe ploeg. FOTO: DIJKSTRA VVD-kamerfractie in dienst te nemen. Het lukte niet omdat er allerlei regeltjes in de weg stonden. „Het was net of je een pudding aan de muur moest proberen vast te spijkeren", zei Voorhoeve toen. Uit België Naast het leger van wao'ers is er nog een groep van langdu rig werklozen die om andere redenen geen werk krijgt. „Sommigen hebben daar zelf schuld aan", meent Voorhoe ve. „Ze komen niet opdagen als het Arbeidsbureau ze op roept voor een heroriënte- ringsgesprek of ze weigeren de banen die hun worden aange- bodèn. De één doet dat omdat de baan hem niet aanstaat en ander is van mening dat-ie er wij dat de aanpak van de werkloosheid doeltreffender moet, ten tweede zullen wij hameren op extra inspannin gen op het gebied van de cri minaliteitsbestrijding, in de derde plaats eisen we verdere lastenverlichting voor burgers en bedrijven en tenslotte zul len we minister Kok zeer kri tisch volgen om te zien of hij erin slaagt de overheidsuitga ven verder gezond te maken". Ten aanzien van het eerstge noemde punt willen de libera len bijzondere aandacht vra gen voor de bestrijding van de zogeheten 'verborgen werk loosheid'. Net als het eerderge noemde thema 'graanboeren' is ook dit een onderwerp waarmee de VVD in het vori ge kabinet bij haar coalitie partner CDA geen voet aan de grond kreeg. Voorhoeve: „Het gaat hier zowel om vrouwen die graag willen werken maar zich nooit bij een Arbeidsbu reau hebben gemeld, als om degenen die uit het arbeids proces zijn verdwenen omdat ze gedeeltelijk arbeidsonge schikt zijn verklaard. Een deel van die wao'ers snakt naar werk, maar veel werkgevers willen ze niet hebben en als ze het wél willen, stuiten ze gek genoeg op een muur van bu reaucratische en financiële re gels. In deze situatie mogen we niet berusten". Vorige week vertelde Voor hoeve in een interview met dagblad Trouw dat hij zelf te vergeefs had geprobeerd een wao'er als medewerker van de UTRECHT De milieu organisatie Greenpeace heeft een heel simpele en effectieve oplossing voor de problemen in de Britse opwerkingsfabriek in Sel- lafield: sluiten. Professor Martin Gardner ontdekte dat er wellicht een ver band bestaat tussen leuke mie bij kinderen van werknemers van de fa briek en de straling waar aan hun vaders in de kernreactor van Sellafield hebben blootgestaan. Greenpeace protesteert al ja ren tegen de opwerkingsfa briek Sellafield. De organisatie vindt het zinvoller Sellafield te sluiten, dan om - zoals de directid zegt - de werknemers te adviseren geen kinderen meer te verwekken. Bas Bruy- ne van Greenpeace: „Meer dan vijftig procent van de werknemers daar is beneden de 35 jaar. Je kan niet tegen die mensen zeggen dat ze zich niet meer mogen voortplanten. Je moet niet zeggen: stop de voortplanting, maar stop de opwerking". Bas Bruyne: „Het onderzoek van Gardner heeft directe consequenties voor de gehele nucleaire industrie. Er is dui delijk aangetoond dat de inter nationaal geaccepteerde nor men voor radioactieve straling veel te hoog zijn. Elke dosis straling die opgelopen wordt, is een bijdrage aan het risico op kanker. Er moet veel meer voor de werknemers worden gedaan. Er moet gezorgd wor den dat zij geen straling meer oplopen en er moet meer aan begeleiding worden gedaan". Greenpeace wil dat de Neder landse overheid net zo'n on derzoek als dat bij Sellafield instelt naar de gevolgen van het werken in de nucleaire in- SUSKE EN WISKE DE BEZETEN BEZITTER Standaard Uitgeverlj/Wavery Productions dustrie. Bovendien vindt Greenpeace dat de Nederland se overheid zo snel mogelijk de bestaande contracten voor opwerking van Nederlands be straalde reactorbrandstof in Sellafield verbreekt. De mi lieu-organisatie zal over bo venstaande zaken een brief schrijven aan de vaste kamer commissie voor gezondheid en milieubeheer. Opzienbarend Prof. Lucas Reijnders van de Stichting Natuur en Milieu noemt de uitkomsten van het onderzoek in Sellafield opzien barend. Zijn conclusie: „De kerncentrales in Nederland kunnen hun poorten sluiten als de internationale stralings normen zover omlaag zouden gaan als voor de veiligheid zou moeten". Volgens Reijnders wordt de kans op leukemie bij eenvijfde van de internationaal toegesta ne stralingsnormen al aanzien lijk vergroot. „De schoonma kers van de kerncentrales be horen tot de grootste risico groep. Zij lopen de hoogste stralingsnorm op, van 50 milli- siefert per jaar. Dodewaard De internationale stralingsnor men gelden niet alleen maar voor mensen die in kerncen trales werken, maar ook voor mensen die bij voorbeeld met röntgenstralen werken. Overi gens is een aantal jaren gele den een onderzoek gedaan on der zwangere vrouwen die met röntgenstralen in aanra king waren geweest. Een aan tal kinderen van hen bleek la ter leukemie te hebben.-Daar om is toen besloten dat bij zwangere vrouwen geen rönt genonderzoeken meer gedaan mochten worden. Volgens woordvoerder Ruud Kool van de kerncentrale in Dodewaard is er geen vergelij king te trekken tussen de op werkingsfabriek Sellafield en de kerncentrale in Dode waard. Sellafield is een veel groter complex. Volgens Kool is het in Dodewaard niet slecht gesteld met de stralings niveaus. „In het verleden zijn er weieens hogere stralingsni veaus bereikt, 'maar dat is nu niet meer het geval. In Dode waard bereikt men lang niet de niveaus van Sellafield. We doen het optimale voor onze medewerkers om het oplopen van stralingsdoses te voorko men. Er is overigens ook niets bekend van kinderen met leu kemie van Dodewaard-mede- werkers". Borsele Woordvoerder Villerius van de kerncentrale in het Zeeuw se Borsele kan nog geen com mentaar geven op de gebeurte nissen rond Sellafield. Hij kan wel zeggen dat men in Borsele ruim onder de internationale stralingsnormen zit. „De ge middelde streefdosis voor een groep is vijf millisiefert per jaar. Maar de laatste jaren is er nog maar sprake van twee tot drie millisiefert per jaar". Ook Borsele streeft naar een zo laag mogelijke stralingsdo sis. „Bovendien hebben we nog een eigen stralingscontro ledienst die alles in de gaten houdt", aldus Kool. Binnenkort komt er een nota van de regering over de stra lingsnormen. Prof. Lucas Reijnders van Natuur en Mi lieu verwacht dat de interna tionale stralingsnormen om laag zullen gaan. Maar ook dan is het werken in een kerncentrale nog steeds niet veilig, aldus Reijnders. MARIANNE MICHIELEN in verhouding tot z'n uitkering te weinig op vooruit gaat. Ik was laatst op bezoek bij een tuinbouwveiling in Breda. Daar vertelde men mij dat er veertig vacatures waren op de inpakafdeling: groenten in kratten doen en dergelijke. Niemand te krijgen. Even la ter hoor ik van een wethouder van Breda dat er in zijn stad 6500 werklozen zijn. Dan sta je toch wel even met je ogen te knipperen. Zóveel werklozen en geen mens die op de veiling wil werken! Uiteindelijk heb ik begrepen dat de veiling ar beidskrachten uit België heeft moeten halen!" „Het is de hoogste tijd", zegt de VVD-voorman met nadruk, „dat er consequent sancties worden toegepast op onwillige werklozen. Daar zullen we bij het kabinet op blijven aan dringen. Wat wij willen is dit: wie niet reageert op een op roep van het Arbeidsbureau om te komen praten, moet een bescheiden korting op z'n uit kering krijgen. Die korting kan trouwens weer ongedaan worden gemaakt als men bui ten z'n schuld niet heeft kun nen komen, want zo streng willen we ook weer niet zijn". „Vervolgens moet er dit ge beuren: als iemand een aange boden baan op oneigenlijke gronden afslaat, als iemand onvoldoende sollicitatie-activi teiten vertoont en als iemand een scholingsprogramma wei gert, moet de uitkering ook omlaag. Overigens bestaan die sanctie-mogelijkheden al enige tijd hoor, maar ze worden heel vaak niet toegepast, vooral niet in de stedelijke gebieden. Zo komen we in de strijd te gen de werkloosheid veel te langzaam vooruit. Er moet vaart in komen!" Oude liefde Heeft het Voorhoeve niet be vreemd dat het CDA de laatste tijd opvallend vaak het spreekwoord 'oude liefde roest niet' heeft toegepast? Het CDA heeft immers de afgelopen drie maanden zowel in de Eer ste als in de Tweede Kamer enkele malen nadrukkelijk de zijde van de VVD gekozen. Voorhoeve schiet in de lach. „O nee, dat vind ik allerminst verbazingwekkend. Ik had zelfs niet anders verwacht, want op een flink aantal pun ten staat het CDA een heel eind van de PvdA vandaan. Deze coalitie heeft dan ook een wat kunstmatig karakter. Wacht maar af: er zullen de komende tijd nog veel méér verschillen boven tafel ko men". „Tot nu toe zijn die onderling afwijkende gezichtspunten een beetje toegedekt, want men wil nog geen gedonder in de nog zo verse coalitie. Maar de kloof zal steeds duidelijker zichtbaar worden, zeker als men in juli de begroting en het dekkingsplan voor 1991 moet gaan opstellen. Dan zal men tot de ontdekking komen dat de gemaakte sommen niet kloppen. Dit kabinet is vorig jaar november aan een zeil tocht begonnen in de veron derstelling dat men de hele reis wind mee zal hebben. Een veel te optimistische en dus foute gedachte, want het schip is net onderweg en men heeft nu al tegenwind. Het kabinet zal zichzelf tegenkomen en dat geldt ook voor de coalitie als geheel en voor individuele be windslieden zoals mevrouw Maij, die door haar optreden alom weerstanden opwekt". Op 21 maart aanstaande wor den de gemeenteraadsverkie zingen gehouden. Zal de VVD erin kunnen slagen de neer waartse populariteitslijn tot stilstand te brengen of mis schien zelfs weer iets naar bo ven om te buigen? „Het wordt een zware klus voor ons", er kent Voorhoeve. „Gelukkig bleek die opiniepeiling van een paar weken geleden, waarin we opeens kleiner wa ren geworden dan D66, een onverklaarbare inzinking van zeer tijdelijke aard te zijn. Een week daarna zaten we alweer fors hoger. Ik heb geen zin om voor 21 maart een voorspelling te doen, maar ik ga wel uit van de stelling: hoe langer dit kabinet er zit, des te meer groeikansen we hebben". DICK VAN RIETSCHOTEN ELSBETH KEGGE CAO-ONDERHANDELINGEN TOPZWAAR DEN HAAG Het kwam toch nog een beetje onver wacht, de aanval van de woe dende FNV-voorzitter Johan Stekelenburg op de werkge vers, die zich tijdens de cao onderhandelingen zeer dwars zouden opstellen. De werkge vers hebben theoretisch nog een kans het vertrouwen van FNV en CNV terug te winnen. De komende weken gaan de cao-onderhandelingen door bij onder meer de banken, NS, KLM, DSM, Akzo, Philips en in de zuivel, in totaal nog on geveer een miljoen werkne mers. Dat het topzware onder handelingen worden, staat vast. Drie maanden geleden heerste er nog euforie. Werkgevers, vakbeweging en kabinet spra ken met elkaar af frontaal de aanval op de werkloosheid te openen. Op 1 december 1989, aan de vooravond van de nieuwe cao-rondes, plaatsten de verschillende vertegen woordigers hun handtekening onder wat in Haags jargon het 'gemeenschappelijk beleidska der' (GBK) is gaan heten. Af gesproken werd via een 'be heerste' loonontwikkeling de werkgelegenheid te bevorde ren en de werkloosheid te be strijden. Wat is er terecht ge komen van deze afspraken? „Ondanks, en met nadruk niet dank zij de werkgevers toch nog heel wat", vindt Jacob Draijer, cao-coördinator bij de FNV. Zijn CNV-collega Anton Westerlaken is „zeker niet on tevreden" maar hekelt even eens de houding van de werk gevers. De FNV, met bijna een mil joen leden de grootste vakcen trale in Nederland, heeft de werkgeversorganisaties VNO en NCW een ultimatum ge steld. Binnen een week moeten zij duidelijk maken of ze het beleidskader nog wel ondersteunen. Of houden de werkgevers liever vast aan de 'vertrouwelijke' nota die VNO en NCW op 11 oktober vorig jaar verstuurden aan hun le den? In dat stuk werd de vloer aangeveegd met arbeidstijd verkorting en het verlagen van de vut-leeftijd. Uitgere kend deze twee maatregelen zijn voor de vakbeweging cru ciaal om meer arbeidsplaatsen te scheppen en de werkloos heid terug te dringen. Ook CNV-voorzitter Hofstede, die 300.000 werknemers vertegen woordigt, eist opheldering. Magertjes Stekelenburg en Hofstede zien zich gesteund door de politiek. Eerst wilde minister dr. Bert de Vries van sociale zaken en werkgelegenheid er niets over zeggen. Na veel trekken van de Tweede-Kamerfracties kwam het hoge woord er ein delijk uit. „Magertjes", noemde De Vries de werkgelegen heids- en scholingsafspraken in de recent afgesloten cao's. Als zelfs De Vries, de voor zichtigheid zelve, dit zegt, moet er wel iets mis zijn. Het is zo klaar als een klontje: aan de verbetering van de mate riële arbeidsvoorwaarden is (veel) meer aandacht besteed dan aan het scheppen en ver delen van werk. In de volks mond wordt dan al gauw ge sproken over 'poencontracten'. De bonden kan niet ontzegd worden dat ze aan het begin van de onderhandelingen een poging hebben ondernomen alle gemaakte afspraken waar te maken. Maar de werkgevers bleken niet erg happig te zijn. Al snel leverden de meeste bonden hun eis tot verder gaande arbeidstijdverkorting in voor loonsverhogingen. Met uitzondering van de bouw, waar momenteel door meer dan tienduizend bouwvakkérs wordt gestaakt voor een 36- urige werkweek. De cao-coördinator van de FNV, Jacob Draijer, geeft toe dat het loon meer accent heeft gekregen dan de bedoeling was: „Maar de koers is wat ons betreft redelijk, er is op be hoorlijke wijze aandacht aan werkgelegenheid besteed. Je mag niet alle cao's op een gro te hoop vegen. In sommige be drijfstakken, zoals de grootme taal, moet eerst een systeem worden opgesteld om een be hoorlijke registratie te krijgen van de vacatures en het aantal werklozen. Het bij elkaar brengen van vraag en aanbod. In de bouw ligt het heel an ders. Daar bestaat al zo'n stel sel. Deze sector is duidelijk toe aan het zeker stellen van werk. Daarom is atv voor de bouwbond zo belangrijk". Stapsgewijs De FNV wil in 1993 een 35- urige werkweek in heel Ne derland realiseren. Stapsge wijs. Op dit moment geldt voor 15% van de werknemers al een 36-urige werkweek. De overi ge 85% werkt 38 uur per week. Draijer bestrijdt de opmerking van minister De Vries dat de cao's mager zijn. De Vries vindt het echter, zo liet hij vo rige week in de Tweede Ka mer weten, nog te vroeg om de sociale partners nu al op het matje te roepen. Nu is onge veer 60% van de cao's (1,3 mil joen werknemers) afgesloten. Eerst moeten volgens De Vries alle andere arbeidsovereen komsten volgen voordat hij een oordeel velt. De minister toonde zich overi gens wél tevreden over de ge middelde loonstijging die is af gesproken. Deze komt volgens berekeningen van het ministe rie neer op gemiddeld 3%. Daarvan gaat 2,6% naar een al gehele salarisverbetering. De rest wordt gegeven in de vorm van eenmalige uitkeringen. Hoe lang duurt tegen W(e een reis per openbaar i van het Oostgroningse Nieuw Beerta naar Den Deze triviale vraag hee enkele dagen geleden ii bezig gehouden. Na eni - speur- en rekenwerk k\ op een totale reistijd va vier uur, vooropgesteld alle vormen van vervot trein, tram) keurig op i zouden aansluiten. Aap dit echter meestal niet leek het me uiteindelijk de duur van het traject gemiddeld vijf uur te si De aanleiding tot deze berekeningen was twee Allereerst het kamerde over de begroting van en waterstaat, waarbij fracties van links tot re voor de zoveelste keer aangedrongen op verbe i en uitbreiding van het openbaar vervoer. De t aanleiding was een aan boekje van de historicu Kikkert, dat mij bij toe onder ogen kwam. Het over reiservaringen vai r bekende en minder bek Nederlanders uit de voi eeuw. Eén van die Nederlanders was de Groningse hereboer Ja# Freerks Zijlker uit Niei 1 Beerta, die eind 1848 w gekozen tot lid van de Li Kamer. Tot aan zijn do t 1868 vertegen woordigdi' aan het Binnenhof de e districten Winschoten e Appingedam. Gedurenc i kamerlidmaatschap hie Zijlker een dagboek bij 1 grotendeels bewaard is li gebleven en voor Kikk inspiratiebron vormde het verhaal „Een Gron reist naar Den Haag", j In zijn dagboek beschrijf Zijlker de eerste reis di begin 1849 als pasgekozi kamerlid van Nieuw B i naar het hem onbekeni r Haag maakte. Hij deed r toen maar liefst vijf da, i over! Na een emotionet J afscheid van zijn vrou\ j kinderen (hij zou minst i half jaar wegblijven, w e tussentijds even naar h s gaan was er voor de toenmalige parlementa. niet bij) stapte hij op d diligence die hem vani woonplaats over wegen kuilen en modderpoelei de stad Groningen brat Einde eerste etappe. De volgende morgen monsl het kamerlid aan op ee diligence die Zwolle als bestemming had. Het landschap dat hem op c dagreis werd voorgesch kon Zijlker nauwelijks „De streek aan den rijw Groningen naar Zwol li weinig wat bekoort: eei weinig turfgraverij en onbeduidende landbouw schreef hij. Ook over h gebied tussen Meppel e Zwolle was de reiziger spreken: „Staphorst en Rouveen zijn ruwe, mo Overijselsche plaatsen e leveren niets op wat he bevalt; sommigen noem het Siberië van Nederli Na een overnachting in ..logement van Kiesbrii Zwolle zette Zijlker (wt per koets) langs de IJssi naar Arnhem. Arnhem Waarom niet naar Utre Om de eenvoudige redi een tocht dwars door d woestenij van de Velu\ risico's stak. Vele reizig waren daar al gestrand soms dagenlang opgeho De route naar de Gelde hoofdstad was dus veili Bovendien had Zijlker daaruit de volgende oei een prima stoomtreinverbinding n Amsterdam. Amsterdan Jazeker, want een spoot Arnhem en Den Haag l in die tijd nog niet. Toe man uit Nieuw Beerta vierde reisdag in een eersteklasrijtuig van de Rhijnspoorweg Maatsch Mokum arriveerde misl echter de trein van de Hollandsche IJzeren Sp Maatschappij die hem Den Haag had moeten vervoeren, zodat opniei overnachting nood zake was. Eenmaal in de res aangekomen constateer Zijlker niettemin met g dankbaarheid dat hij al een zeer voorspoedige zonder bijzondere ongemakken achter de had. Op dit moment, ruim honderdveertig jaar lat kunnen we ons nauwel meer indenken hoe ien dankbaar kan zijn als 1 in vijf dagen per opent vervoer van Oost-Gron naar Den Haag heeft w verplaatsen. Kop op, gi, kamerleden die al jare vergeefs ijvert voor be openbaar vervoer! Wal niet! Leest het dagboek uw negentiende-eeuwst collega Zijlker en werp gelouterd opnieuw in d

Leidse Courant | 1990 | | pagina 4