h Het carnavalsgeloof in één dikke hit per jaar De Savoie telt af: nog 716 dagen mal Ie Q VOOR DE DEURZAKKERS IS HET WEER SCOREN GEBLAZEN Veronica Special Gevoel Singles Sleutel ZATERDAG 24 FEBRUARI 1990 PAGINA 29 Twee constanten zijn er aan te wijzen in de vaderlandse carnavalsliteratuur van de jongste vier decennia. Beide hebben het karakter van een bezwering. De eerste houdt in dat carnaval geen feest is van zuipen en billenknijpen. Per se niet. Nou ja, het komt voor natuurlijk, maar met het échte carnaval heeft dat niets uitstaande - zo benadrukt iedere carnvalsdeskundige in welke carnavalsreportage dan ook. De tweede constante behelst de ontkenning dat het carnaval inboet aan authenticiteit als gevolg van Hilversumse commerciële invloeden. Carnaval in de ban van het holistische pretcomplex der platenmaatschappijen en populaire omroepen? Hoe komt men er bij. Het is over dit laatste misverstand dat dit jaar de Deurzakkers eens hun zegje willen doen. En dat mag, want 's lands populairste feestduo viert deze carnaval zijn vijftienjarigjubileum. Een boeiend gesprek over het concipiëren, marketen en pluggen van hun achtste dikke hit in successie. Aangeboden als opwarmertje voor het jolijt dat zich de komende dagen weer meester zal maken van miljoenen gezellige feestneuzen boven en beneden de Moerdijk. HILVERSUM - „Onzin". Het is kort samengevat, maar hierop komt het weerwoord van de Deur- zakkers toch wel neer. Enigerlei ne gatieve invloed van de Hilversumse (commercie op het carnaval heeft R)zich in het verleden nooit voorge daan en hiervan zal ook in de toe- ■komst geen sprake zijn. Als er in vloed is, en die is er natuurlijk, _daar gaat het niet om, dan is het een positieve invloed. ,A1 die reportages, al die tv-specials rond carnaval, al die door Hilversum vervaar digde carnavalshits zijn juist een stimu lans voor het feest. Het levende bewijs hiervan zijn we! de Deurzakkers zelf, die elk jaar een fantastische camavalshit vervaardigen. En die in letterlijk elke fl in Nederland bewerkstelligen dat :t dak eraf gaat, iedereen door het ge- 1 verdwijnt en ook de grootste cha- n als een volslagen mafkees loopt rond te springen". De Deurzakkers! Alleen al bij het horen van hun naam begint het lijf te stuipt- rekken. Op het ritme van die onvergete- lijke hit waarmee ze vijftien jaar geleden voorgoed hun naam vestigden: „Zak 's (lekker deur! Zak 's lekker deur! Dat is toch zo fijn! Da's goed voor de lijn!". Een evergreen is het geworden, en begrij pelijk. In al zijn eenvoud zet het onmid dellijk de toon voor niet alleen elk car navalsfeest maar voor welke geslaagde uitspatting dan ook. 1 Wat memgeen hierbij ontgaat is dat het lied, op subtiele wijze, ook de achter gronden verraadt van de twee heren die als Deurzakkers 's lands meest befaam de feestduo vormen. Clemens van Bracht werd 39 jaar geleden geboren in het fameuze café Thalia te Waalwijk. Willem van Schijndel 35 jaar geleden in de toentertijd druk beklante platenzaak Van Schijndel in Udenhout. Hoe kon den deze lijnen volmaakter samenko men dan in een carnavalshit onder de ti tel 'Zak 's lekker deur'? We spreken het duo in het gebouw van de platenmaatschappij Ariola dat, heel handig, pal naast het gebouw ligt van de omroeporganisatie Veronica. Beide heren zijn hier kind aan huis, maar vooral Willem kent het Hilversumse we reldje beter dan zijn broekzak. De Deur zakkers zijn, op grond van een bewuste keuze overigens, part-time artiesten en het hoofdberoep van Willem is plugger. Plugger? Een plugger is iemand die pla ten in de lucht plugt. Wat wil zeggen dat hij namens zijn opdrachtgever voorlich ting geeft aan discjockeys. Een plugger tracht, met inzet van alle oirbare midde len, een discjockey ervan te overtuigen dat hij de platen van betrokken op drachtgever voortdurend ten gehore moet brengen in radio- en televisiepro gramma's. Lukt dat, dan gaan luisteraars zo'n plaat, of zo'n ceedee, mooi vinden en kopen er een exemplaar van voor hun eigen collectie. Dan wordt zo'n mu ziekje een hit en begint het geld te rol len! Waar Willem de meeste werkdagen doorbrengt met pluggen, staat Clemens in een platenzaak. Net als vroeger Wil lems vader exploiteert Clemens een ei gen platenbusiness, en wel in Tilburg. Optreden als Deurzakker doen de heren niet vaker dan zo'n zestig keer per jaar, en dan voornamelijk in de carnavalstijd. „Om te voorkomen", aldus Clemens, „dat ons artiestenleven ten koste zou gaan van ons gezinsleven". Goed. De positieve invloed van Hilversum op het carnaval komt in de Deurzakkers wel haast lijfelijk tot uitdrukking, en daarom is het zo interessant juist uit hun mond te vernemen hoe het maken van een carnvalshit nu precies in zijn werk gaat. Deurzakker Willem van Schijndel: „Het eigenlijke pluggen van onze eigen platen doe ik niet zelf. Dat zou niet werken en het zou bovendien tot onzuivere verhou dingen leiden. Als plugger werk ik voor de platenmaatschappij Arcade/Indisc, terwijl onze platen worden uitgebracht door Ariola. Maar de marketing doe ik wel helemaal zelf. Ik bepaal, in overleg met Clemens natuurlijk, wanneer precies de single-release is - dus het moment van uitkomen van de plaat - en wan neer dan de elpee moet volgen. Release op het verkeerde moment is dè manier om een plaat te verknallen. Wanneer re- leasen we de single, wanneer de elpee en hoe verhouden zich die data tot de tee vee? Dat zijn de vragen. Waarbij die tee vee, en dit is het probleem, altijd een onzekere factor blijft. Als het echt tegen zit kom je helemaal niet op de buis". Dit jaar hadden de Deurzakkers een spe cial, een speciaal aan hen gewijd pro gramma, van maar liefst drie kwartier bij buurman Veronica. Dus dat was per fect. Hun carnavalsplaat van dit seizoen, met de geraffineerde titel 'Het Is Hier Binnen Beter Dan Buiten' is dan ook wel een héle dikke hit geworden. Voor zien van een meeslepende drumbeat - typisch de Deurzakkers weer - drong het werkstuk door- tot de dertiende plaats op de Veronica Top Veertig, wat voor de Deurzakkers inhoudt: hun beste score ever! Even terugkomend nu op het moment van releasen, kan Willem van Schijndel het eminente belang hiervan nog het best toelichten aan zijn en Clemens sof van 1987. Hun plaat van dat jaar heette 'Geef Ons de Sleutel Maar'. „Die Sleutel", aldus Willem, „is uitgeko men op vier november 1986. En dat had moeten zijn: vier januari 1987. Waar om? Wat wij wilden was inspelen op het elfde-van-de-elfde-gebeuren. De opening van het carnavalsseizoen. Maar het ge volg was dat we vervolgens die Sleutel over drie hobbels moesten heen helpen. Sinterklaas, Kerst en ook nog eens Oud en Nieuw. Nou, dat lukt je dus van je leven niet. Een plaat moet je levend houden, die moet gedraaid worden. Maar met drie van die hobbels achter el kaar - die Sleutel raakte helemaal onder- aan de stapels Stoomboten en Jingle Bells. In Hilversum, in de discotheken - overal. Dus tegen de tijd dat het carna val begon te worden: zo dood als een pier, jongen". Degelijke marketing kan eigenlijk niet worden onderschat. Nochtans laat dit onverlet dat de marketeer een produkt moet hebben waarmee hij uit de voeten kan op zijn markt. Aan zo'n produkt ligt een concept ten grondslag en dat concept is eerst en vooral een gevoelskwestie. Willem van Schijndel: „Clemens en ik - wij zijn allebei gevoelsmensen. Maar ik met name. Ik werk puur op mijn gevoel. Blijft dat weg, dan blijf ik ook weg. Dan doe ik niks. En dan kun je wel lachen, maar dan doe ik het gewoon niet. Maar komt dat gevoelgelijk op het mo ment zelf, pats, sla ik toe". Clemens van Bracht: „Het is allemaal gevoel, en dit geldt niet alleen voor het bedenken, maar ook voor het uitwerken van je concept. Het gevoel geeft de door slag. Dus als je iets voelt moet je er ge lijk met elkaar over praten. Dat doen wij het hele jaar door. Maar heel raar: het uiteindelijke gevoel van 'het is weer sco ren geblazen' krijg ie altijd pas op het laatst. Zo tegen half oktober kun je wel 's denken 'dit is het', maar dat is het niet. Dat gevoel blijft bewegen, en pas een week, een paar dagen voordat we aan de platenmaatschappij de nieuwe hit laten horen, weet je het echt. Dat je weer gaat scoren". Het concept dat dit jaar naar voren kwam uit de intuïtie der Deurzakkers was het Tropical-Party-concept. Dat had al twee jaar liggen broeien in Willem zijn hoofd en drong zich op de dinsdag middag van vorig jaar carnaval ineens dwingend op. Letterlijk van het ene mo ment op het andere - als ging het om een malaria-aanval. Willem: „Het was van dat mooie, zachte weer. We waren bezig met een optreden, Clemens en ik, en ik zie dat de mensen allemaal lekker uit hun bol gaan van 's Lands populairste carnavalsduo Clemens van Bracht (links) en Willem van Schijndel. „Het dak gaat eraf en iedereen verdwijnt door het geluid". FOTO PR 'Doe Ze Thuis De Hartelijke Groeten'. Onze plaat van vorig jaar dus - ook een dikke hit. Wij staan dat zo te stampen 'Doe Ze Thuis De Hartelijke Groeten', en ik denk bij mezelf: dat gaat goed. Maar, denk ik er gelijk achteraan: het kan beter. Die naam van ons, denk ik, De Deurzakkers - die moeten we dom weg nog wat steviger in de markt ram men. Zodat afgezien van de kwaliteit van je hit, je kans op scoren sowieso groter wordt. En hét zal met het weer te maken hebben gehad, want op dat mo ment denk ik, nee weet ik: volgend jaar zetten we alles in het Tropical-Party-ge- beuren". Clemens: „En je ziet het hè. Vijfentwin tigduizend singles, dertigduizend elpees en ceedees verkocht. En de bedoeling is dat die elpee nog verder doorloopt. Als we weer net zo'n zomer krijgen als vorig jaarja wat is er dan mooier dan een Tropical Party?". Willem: „Niks toch?". Helemaal niets, zo zal iedere onbevoor oordeelde optimist moeten toegeven die de single en elpee beluistert. Die elpee, met alle dikke hits van vorige jaren en enkele palmbomen op de hoes, heet trouwens ook 'Tropical Party'. Met be trekking tot de single zal een kenner zelfs niet terugdeinzen voor de kwalifi catie 'evergreen-potentieel'. Bewijzen kunnen we dit op papier uiteraard niet, maar alleen al de tekst van onderhavige hit mag als krachtige aanwijzing naar voren worden geschoven. Clemens: „Nou moet ik Roeleke, mijn vrouw Roeleke, hier wel even bij betrek ken. Want zoals altijd: de tekst is van haar. Gelijk met de eerste regel ben je al waar je wezen moet. 'Het Is Hier Binnen Beter Dan Buiten'. Je hoeft het maar te zeggen en je voelt je een stuk beter. Laat staan als je het gaat zingen. Buiten is het koud, guur - allemaal narigheid. Maar jij bent lekker binnen. En absoluut lo gisch is dan de conclusie van de tweede regel: 'We dansen door tot ze gaan slui ten'. Daar is geen speld meer tussen te krijgen". Willem: „Het is ongelooflijk hoe ze er op komt, hè: Het Is Hier Binnen Beter Dan Buiten. De buitenstaander denkt: wat een kreet - kan ik ook. Maar hij kan het niet. Ik kan het ook niet. Zo'n kreet moet gelijk boem raak zijn. Daar moet je gevoel voor hebben - voor het vinden van zo'n kreet. En déze kreet is echt te gek. In Musselkanaal net zo goed als in Oeteldonk: het dak gaat eraf, iedereen gaat door het geluid, als mafkezen sprin gen de mensen rond". Clemens: „Nou is Roeleke natuurlijk niet altijd even sterk - dat zou ook on mogelijk zijn. Wat ze in '87 had be dacht, 'Geef Ons De Sleutel Maar', ja, dat riep vragen op hè. De sleutel waar van? willen de mensen dan weten. Van het café. Dat staat in de volgende regel. Maar voordat die volgende regel komt is het feest alweer een stuk verder. Dat duurt gewoon te lang. 'Kunnen Wij Hier Overnachten?' uit '88 is veel directer. Dat roept geen vragen meer op. Maar de abslute vondst blijft natuurlijk: Het Is Hier Binnen Beter Dan Buiten". Willem: „Vooral ook in combinatie met het Tropical-Party-concept. Tropisch is buiten, maar het feest is binnen. Wat buiten hoort komt opeens binnen - dat is de gimmick". Clemens: „En nou we zo'n gigantisch succes hebben, meer succes dan we ooit gehad hebben, zitten we dus met een probleem". Willem: „Namelijk: vallen we van ons geloof af of niet?". Clemens: „Ons geloof is altijd geweest: één dikke hit per jaar. Maar nu, met al dat succes, zitten we te dubben: moeten we er niet nog een hit inslingeren? In de slipstream van het succes dus. Want wat nog achter de hand hebben is: Doe Een Stapje Naar Voren". Willem: „En als ze dat horen jongen, Doe Een Stapje Naar Voren, dan wor den ze helemaal gek, de mensen. Dan gaan ze écht uit hun dak. En dan zou die Tropical-Party-elpee, wat ook zakelijk interessant is, dus wel eens goud kunnen worden". En dan zou, mag men toch wel stellen, voorgoed zijn bewezen dat de Hilver sumse benadering van het concipiëren, marketen en deskundig pluggen van de originele carnavalshit metterdaad bij draagt aan niet alleen het jolijt van dit authentieke volksfeest, maar ook aan de vreugde van het leven in het algemeen. WILLEM SCHEER VOORBEREIDING WINTERSPELEN VORDERT GESTAAG LES ARCS - Het geraamte voor het schaatsstadion staat er al. Op een steenworp afstand wordt dezer dagen een begin gemaakt met de bouw van een schaatsbaan naar Deventer model. In het naburige 0dorp Brides-les Bains worden ho tels gerenoveerd en bijgebouwd. Op de hellingen van Courchevel wijken bomen voor twee skischan sen en in La Plagne nadert het eer ste deel van een 1826 meter lange bobsleebaan zijn voltooiing. De Sa-' voie telt af: nog 716 dagen en vier miljard ogen zullen het olympisch vuur in Albertville zien vlammen. De lokale kranten staan er bol van. Sportzaken verkopen T-shirts en truien met het olympische symbool. Sponsors pompen miljoenen in de begeleiding van Franse wintersportatleten in de hoop dat "het nationale volkslied veelvuldig zal klinken, de toeristische industrie voor ziet betere tijden en de bevolking, die re ageert gelaten. „Les Jeux Olympiques d'hiver? C'est bon". Goed voor wat? „Goed voor de samenhorigheid. Voor het eerst in de geschiedenis zijn de Olympische Winterspelen in een regio in plaats van een stad. Nu bestaat er nog een competitie tussen de dorpen maar de Olympische Spelen zullen hen bij el kaar brengen", zegt Jean-Marc Eysseric van COJO met overtuiging. En om zijn woorden kracht bij te zetten vertelt hij over het vrijwilligersprogramma, waar voor bijna zevenduizend mensen nodig zijn en dat zonder oproep al zestienhon derd positieve reacties heeft uitgelokt. Een Zweedse pr-medewerkster in de sneeuwwoestijn Les Arcs is na acht jaar Franse Alpen wat sceptischer. „Solidari teit? Voor de Spelen bien sür maar ik denk niet dat er daarna veel zal zijn ver anderd. De wintersportplaatsen hier zijnt allemaal wat individualistisch inge-' steld", meent Lotta Richter. Met grote conferenties, presentaties en de verslagen daarvan, proberen het orga nisatiecomité COJO, sponsors en de me dia de bevolking op te warmen voor de winterspelen van '92. „We hebben straks zoveel bekijks dat we excellent moeten zijn. We zullen nooit meer de kans krij gen om ons op deze schaal te promo ten", zegt Eysseric. Voor de organisatie staan de Spelen voor de deur, maar voor de meeste Fransen is het evenement nog ver weg. Ze zullen er zelf niet gauw over beginnen. Maar als je er naar vraagt, hoor je nooit een woord van afkeuring. De bewoners van de Savoie zijn een beetje trots, maar hebben vooral oog voor de voorzieningen die zij dank zij de Spelen in de schoot geworpen krijgen. Zoals een fatsoenlijke weg naar Albert ville, tunnels en nieuwe spoorwegen. „In vier jaar tijd zal vier miljard francs wor den geïnvesteerd in de aanleg van wegen en spoorwegen die normaal op de plan ning stonden voor de komende vijftien jaar", legt Eysseric uit. En als de Spelen afgelopen zijn en al bij na vergeten, profiteert de bevolking nog jaren van de ijshal die na '92 wordt om gebouwd tot atletiek-, voetbal- en rugby- accommodatie. In het voormalige pers centrum in Moutiers La Lechere ont moeten Fransen uit de wijde omgeving elkaar tijdens culturele activiteiten. En f Les Saises houdt aan de Spelen een cen trum voor sociale activiteiten over. Maar ook Nederlanders en andere toe risten kunnen van die voorzieningen profiteren want COJO is ervan over tuigd dat het toerisme na de wereldwijde reclamespot in '92 verder zal toenemen. Pralognan-la-Vanoise moet na '92 niet alleen onder klimmers populair zijn maar ook onder skiërs en schaatsers. Een nieuw casino, nieuwe hotels en ther mische baden moeten het olympische dorp Brides-les-Bains tot een serieuze concurrent maken van befaamde kuur oorden in West-Duitsland en Oostenrijk. De investeringen die met de Winterspe len gemoeid zijn lopen in de miljarden. De getallen op de balans van COJO doen een mens duizelen. Een jaar nadat de Savoie de Winterspelen kreeg toege wezen, werden de kosten voor alleen de Spelen begroot op ongeveer 3,2 miljard francs. Inmiddels is het bedrag door in flatie (drie procent per jaar) en hoger uit gevallen transport- en accommodatie- kosten, opgelopen tot bijna vier miljard francs. Desondanks denkt het COJO een sluitende begroting te kunnen presente ren en mogelijk nog wat winst te maken. Belangrijke bron van inkomsten zijn de televisierechten die de organisatie ont vangt. Televisiemaatschappijen uit alle windhoeken leggen samen 1,2 miljard francs op tafel om twee miljard kijkers te voorzien van beelden. Van sponsors ontvangt COJO nog eens ruim een mil jard francs: uit de kas van internationale ondernemingen die ook de Zomerspelen in Barcelona sponsoren, maar ook van twaalf in Frankrijk gerenormeerde on dernemingen die zijn verenigd in de 'Club Coubertin'. Een exclusieve club. COJO heeft meer dan achthonderd aanbiedingen gekregen van sponsors die deel wilden nemen aan de Club Coubertin. De organisatie be perkte het aantal tot een dozijn opdat de bedrijven tijdens de Spelen zo goed mo gelijk gepresenteerd kunnen worden voor een optimaal effect. Bij de keuze van de sponsors had COJO niet alleen oog voor de bedragen die werden gebo den. „De bedrijven moesten de capaci teit hebben om te helpen in de organisa tie van de Olympische Spelen en kunnen bogen op ervaring", aldus Eysseric. Zo verzorgt computergigant IBM (al sinds 1964) de score, zorgen Renault en SNCF (spoorwegmaatschappij) voor het ver voer van atleten en toeschouwers, Alca tel en France Telecom de communicatie, verspreidt La Poste zegels en munten en voorzien Evian en Yoplait-Candia de at leten van bronwater en yoghurt. De sponsors is er veel aan gelegen dat het Franse volkslied veelvuldig zal klin ken. Hoe meer medailles hoe beter. In een apart fonds hebben zij samen nog eens zeven miljoen franc gestort voor begeleiding van de atleten die koste wat het kost zullen moeten presteren. Maar veelbelovende resultaten blijven voor alsnog uit. „Het gaat niet zo goed met de Franse prestaties", zegt een Franse skile raar bezorgd. Met zijn skistok wijst hii naar een berg die door zijn steilheid (70 procent) niet voor skièn geschikt lijkt. „Zie je die helling? Daar komen ze straks van af gesuisd met een snelheid van meer dan 220 kilometer per uur. Het wereldrecord is dan wel in handen van een Fransman, maar het speedskién is straks geen olympische discipline maar slechts een demonstratiesport". MONIQUE VAN DE VEN '£eidóe ©ourtotit'

Leidse Courant | 1990 | | pagina 29