Aangename kennismaking met Renault Chamade TR Prijzen nieuwe Alfa 33 gunstig Ford Scorpio sedan in meer klassieke lijn DAVO Record" aantal motorexamens AUTO £e*dóe(3ou>uMit ZATERDAG 24 FEBRUARI 1990 PAG» Het gaat goed met Re nault, konden we al mel den toen kort geleden de vierdeurs Chamade de 19- reeks completeerde. En dat is in niet geringe mate juist aan die 19-serie te danken (de 3/5-deurs mo dellen dus, die nu een dik jaar in ons land te koop zijn). Renault adverteerde er zelfs mee: een verkoopstijging van 35 in 1989 ten opzichte van het voorgaand jaar, zonder dat de totale autoverkopen belang rijk stegen. Puur een kwestie dus van een, ten opzichte van de concurrentie, aantrekkelij ker geworden aanbod. Een hele prestatie in de klasse waar Opel Kadett, VW Golf, Ford Escort, Nissan Sunny, Toyota Corolla enzovoort als concurrenten gelden. Bij een succes kunnen in deze klasse meteen grote verkoopaantal len worden bereikt. Bij een test van de vierdeurs Renault 19, bijgenaamd Cha made, gaat het om twee vra gen: wat is er nu zo aantrekke lijk aan die 19 in het algemeen en wat zal de vierdeurs-versie nog aan het succes toevoegen? Beoordeeld naar het uiterlijk zou je zeggen dat de Chamade zeker een positieve bijdrage is. Getuige veel reacties oogt de Chamade veel beter oogt de 3/5-deurs 19, met zijn nogal lompe achtersteven. Een prak tisch element: de dode hoeken naast de achterruit zijn bij de Chamade veel kleiner. De nor male bagageruimte van de Chamade is eenderde groter dan bij de 3/5-deurs-versie; een volume van 463 liter, re gelmatige vorm en lage til- drempel laten nauwelijks ruimte voor kritiek. Een min puntje: bij de eenvoudigste uit voering TR ligt de dunne vloerbedekking er wel erg los in, een goede anti-sliplaag aan de onderkant ontbreekt. Ook beschikt de Chamade pas in de duurste uitvoeringen stan daard over een omklapbare achterbank, al kan die voor 450,- in de andere versies wel als extra gekocht worden. Basiskwaliteiten Over naar het zitgedeelte, al even ruim bemeten als de kof ferbak. Het is bij de Chamade gelijk aan dat van de andere 19-varianten en duidelijk een van de sterke punten. Ook achterin zit de lange Neder lander bepaald niet klem. De zitelementen zijn prima ge vormd en voldoende stevig ge vuld, vooral de voorstoelen ge ven goede zijdelingse steun. Zittingen en rugleuningen zijn alleen niet al te ruim bemeten. Het dashboard is traditioneel bij goedkopere Renault-model- len erg simpel gehouden. Geen klok, zelfs geen watertempera tuurmeter. Het dashboard is wel aantrekkelijk gevormd en praktisch ingedeeld; al in de basisversie TR zijn er voldoen de bergvakken. Iets essentieels als een interval op de ruitewis- sers heeft hij ook. Dus wat zou je klagen? De verwarming werkt prima, het interieur is heel netjes bekleed (stoffen deurpanelen). Een minpuntje: diverse controlelampjes (bij voorbeeld voor ingeschakelde verlichting) zijn 's avonds te fel. Bij de rijkwaliteiten zijn wat meer aanmerkingen mogelijk, maar er is niets dat de positie ve kanten volledig overscha duwt. De vering is wat stevi ger dan 'we bij Renault ge wend waren, maar nog steeds naar verhouding heel comfor tabel. Overmatig deinen is er niet meer bij, alleen het over hellen in bochten kon nog best minder. Op de wegligging, heeft dat geen nadelige in-, vloed, het bochtgedrag is pro bleemloos, zonder het duidelij ke onderstuur van vroeger. De besturing gaat niet te zwaar, maar is veel te gevoelig voor storende invloeden. De rich- tingsstabiliteit rechtuit is maar matig, oneffenheden in het wegdek roepen meteen kleine reacties in de besturing op. Oudgediende De motor van de TR is een oude bekende, verwant aan de motor van de Renault-4 van heel lang geleden. Toch is het ding nog heel fraai gemoderni seerd. Hij heeft nu centrale brandstofinjectie en een gere gelde katalysator, er komt uit 1,4 liter inhoud 44 kW/60 pk. Niet veel, maar ook niet te weinig. Het maximumvermo gen is al bij 4750 tpm paraat, de souplesse en redelijk vlotte reactie op het gaspedaal zijn eigenlijk verbazend goed voor zo'n oudgediende. Daaraan zal de moderne brandstofvoorzie ning bijdragen, die tevens zorgt voor een prima gedrag na de koude start. De geluiddemping in de goed koopste Chamade is ook op merkelijk effectief, er is alleen wat (bepaald niet storend) windgeruis. De ouderdom van de motor is echter niet geheel te verhullen. Hij wordt bij ho ger toerental nog steeds be hoorlijk brommerig. Helaas is de carrosserie-stijfheid daarop niet afgestemd. Vanaf 100 km/h treden echt hinderlijke resonanties op, af en toe ver gezeld van rammels bij dash board en achterbank. Met de prestaties valt verder goed te leven, al mag je uiter aard geen vlammende accele ratie verlangen. Toch trekt de motor ook in vijf nog voldoen de (de vijfbak is standaard), een testverbruik van 1:13 is 7 Renault Chamade TR heel netjes. Nog één kritiek punt: de rembediening is te weinig gevoelig, al is de rem- capaciteit wel in orde. Voor 23.705,- kun je niet alles verlangen. Afgemeten daaraan biedt de Renault 19 toch heel veel en is het succes geheel te recht. Alleen die motorresona- ties, daaraan moet echt wat ge daan worden. Wie meer wil heeft keus ge noeg: zwaardere motoren, luxe uitrusting, of wat geselecteer de extra's. Al moet je voor dat laatste eerst met een wat luxueuzer versie (GTR of GTS) beginnen, want voor de TR, TD of TS is weinig extra versiering apart leverbaar. Een wat snellere (1,7 liter) TS kost 2.500 gulden meer, een wat luxere GTR komt 1500,- gulden duurder uit, wie alles wil kan tot een mille of tien meer uitgeven dan de TR kost. fot Maar als het alleen om d sisfuncties van een auto laat de Chamada TR na lijks te wensen over: ruimte, goed comfort, bel lijke afwerking, heel acc bel weggedrag. Weinig coi renten zijn zo evenwicht hun deugden. PETER FOK Nuova Alfa 33 Vanaf 8 maart staat bij de Alfa Romeo dealers de nieuwe uitvoering van het model 33, waar we een week of drie geleden op de weg mee kennismaak ten. Het blijft een beetje merkwaardig, zo'n aan kondiging in fasen: toen mochten we de prijzen nog niet weten, maar men laat ons ook weer niet in spanning tot 8 maart. We konden destijds uit de vertegenwoordigers van de Nederlandse import vestiging loswringen dat die prijzen gunstig zouden zijn, en dat blijkt waar heid. Een beetje vervelend voor de dealer die nog oude modellen heeft staan, dat valt wel te be grijpen, vandaar dat over het geven van definitieve prijzen' nogal eens moeilijk wordt ge daan. Het eenvoudigste oude model, de gewone 1.3, keert in het nieuwe gamma niet terug. De lijst begint voor het nieuwe model ook met een 1.3, doch die valt te vergelijken met de oude 1.3 S (voorzien van een motor met dubbele carbura teurs). De nieuwe kost ƒ25.190,-, meer dan 1500,- goedkoper dan de oude. Daar bij heeft de nieuwe ook nog eens standaard elektrisch be diende ramen voorin erbij ge kregen. Vervolgens is er de 1.7 I.E., als eerste model met katalysator. Die komt op ƒ30.850,-, nage noeg even duur als de oude versie. Maar ook in dit geval heeft de nieuwe meer uitrus ting: niet alleen elektrische ra men voorin en centrale deur vergrendeling, doch eveneens (prima werkende) stuurbe krachtiging. Voorlopig kent de nieuwe reeks nog maar drie versies; de derde is de Boxer 16V Qua- drifoglio Verde. Met aanzien lijk sterkere zéstienkleppen- motor, in vergelijking met het oude model, en toch met ƒ35.190,- geen duizend gulden duurder. Voor dat geld zijn niettemin lichtmetalen velgen nog steeds standaard. Redelijk gunstig viel tot slot de prijs van ABS als extra voor de 1,7 liter modellen uit, dat kost ƒ3500. Daarmee steekt de nieuwe Alfa 33 heel goed af tegenover de meest populaire concurren ten VW Golf, Ford Escort, Opel Kadett, Peugeot 205. In zoverre tenminste, dat hij voor hetzelfde, geld meer uitrusting en prestaties biedt, al is het nieuwe model zeker geen mo derner auto geworden dan de genoemde concurrentie. PETER FOKKER Geruchten dat Ford van de nogal uitzonderlijk ge stileerde vijfdeurs Scorpio ook een wat klassieker ogende vierdeurs sedan versie zou brengen zijn er al vanaf het begin ge weest. Tegelijk met de Europese Scorpio versche nen in Amerika de Ford Taurus en Mercury Sable als vierdeurs modellen, duidelijk verwant aan dat Scorpio-ontwerp. De vraag leek alleen nog of het voor Europa de meer klassieke Taurus-lijn zou worden, of de vooruitstre vender Sable-lijn, met net als bij de Scorpio in elkaar over vloeiende zij- en achterrui ten. Uiteindelijk heeft het dus nog vijf jaar geduurd voordat we een antwoord kregen: het werd de Taurus-lijn. Met een klein derde zijruitje, en niet achter glas verscholen stijlen naast de achterruit. Daarmee is de Scorpio sedan overigens geen regelrechte kopie van die Amerikaanse Ford, want uitwisselbaar waren de Euro pese en Amerikaanse model len bepaald niet. Daarmee heeft ook Ford moeten erkennen dat de pu blieke smaak in de hogere autoklassen behoudend blijft. Door zijn enorme ruimte aanbod, individuele styling en de geroemde standaard uitrusting met ABS-remsys- teem vond de vijfdeurs Scor pio aanvankelijk best veel aanhang. Zodra het nieuwe eraf was, deden de normale marktverhoudingen zich echter gelden: zeventig pro cent van de kopers in deze klasse heeft liefst een model met aparte kofferbak achter op, aldus Ford. Daaruit trok men de consequentie. Het 'geheel nieuwe' Scorpio- gamma dat zojuist is versche nen biedt nu vrije keus tus sen vier- of vijfdeurs model. Dezelfde motor- en uitrus tingsvarianten zijn voor bei de carosserieversies mogelijk, in ruimte maakt het weinig verschil. De vierdeurs Scor pio is maar marginaal groter dan de vijfdeurs; doordat de achtersteven iets hoger, bre der en langer (plus 75 mm) werd nam de bagageruimte met 50 liter (tot 490 1.) toe. Ook de vierdeursversie heeft een in ongelijke delen neer- klapbare achterbank. Last but not least is er geen prijs verschil tussen vier- en vijf- deursversie. Een tweede, haast onopval lende handreiking naar de klassieke smaak is het aan brengen van een iets grotere grille op alle Scorpio's. De afstemming van de achter wielophanging onderging enige wijziging om de stuur- stabiliteit te verbeteren. Aanduidingen over motor vermogen of luxeniveau op de achterklep hebben de nieuwe Scorpio's niet meer, wel verzorgder ogende bum pers - voortaan in carrosse- riekleur. De basisversie CL krijgt meer uitrusting mee: stuurbekrachtiging en een toerenteller, en uiteraard nog steeds ABS. Dit dan wat be treft de vernieuwingen aan de Scorpio-serie als geheel. Als gegoten Het is eigenlijk opmerkelijk dat de nieuwe achterzijde even goed met de rest har monieert als het bekende, wat futuristische achterwerk. De veranderingen zijn uiterst subtiel ingepast. Wie zal bij voorbeeld direct zien dat de achterlichten bij de sedan vijf centimeter verder uit el kaar zijn geplaatst, of dat de achtersteven behalve langer ook iets breder en hoger werd? De nieuwe achterste ven past niet alleen als gego ten, hij doet de auto ook een stuk sierlijker tonen en meer verlengd dan de 75 mm die het in werkelijkheid is; maar deze beoordeling kan na tuurlijk ingegeven zijn door mijn klassieke smaak. Het gamma bestaat uit de uitrustingsniveau^ CL, GL en Ghia, waarbij de CL zoals verwacht mag worden al de nodige luxe biedt (naast stuurbekrachtiging ook cen trale deurvergrendeling). Op motorisch gebied is er keus uit de recent gepresenteerde 2-liter viercilinder met twee nokkenassen (87 kW/120 pk), 2,4 of 2,9 liter zescilin ders (92 kW/125 pk of 107 kW/145 pk) en de 2,5 liter diesel met of zonde turbo. Alle benzinemotoren hebben een geregelde katalysator. De goedkoopste versie komt op ƒ43.610,- (2.0 CL), heel aantrekkelijk lijkt me ook de 2.4 zescilinder voor 46.730,-. De duurste uitvoering is de 2.9 Ghia 4x4 met permanente vierwielaandrijving, alleen als vierdeursversie te koop voor 75.570,-. Dat mag voor een zo ruime en verzorgd aangeklede auto uit Duits land bepaald niet duur he ten. Ik kan me voorstellen dat Mercedes, BMW en Opel met hun sedanmodellen in deze klasse goed zullen merken dat er een nieuwe Scorpio- versie bijkomt. Extra topver- sie van deze Ford: een later in het jaar te verschijnen snelle Cosworth met ver nieuwd 4x4-systeem. PETER FOKKER W RIJSWIJK In 1989 heeft het Centraal Bureau Rijvaardigheidsbewijzen (CBR) een „absoluut re cord" aan motor-examens afgenomen: 51.000. Dat is een stijging van ruim 34 procent ten opzichte van 1988 toen er er 38.000 exa mens werden afgenomen. In '87 waren het er 33.000. Deze „explosieve" stijging beïn vloedt het totale aantal afge nomen praktijkexamens. Met 620.000 was dit het hoogste sinds 1984. De invloed van de motorrijders deed zich niet voelen in het aantal af genomen theorie-examens doordat de meesten dat al hebben afgelegd bij het ha len van het auto-rijbewijs. Het totale aantal afgenomen theorie-examens daalde dan ook enigszins. Het aantal examens voor vrachtwagens nam toe: van 22.000 in '88 naar 24.000 in '89. Het aantal examens voor auto's daalde daarentegen Wachttijden Door de onverwacht grote belangstelling voor het moto rexamen kreeg het CBR vo rig jaar te kampen met capa citeitsproblemen en vooral in de zomermaanden lange wachttijden. Door een aantal maatregelen zijn de wachttij den voor herexamens van gemiddeld twintig weken in de zomer van '89 terugge bracht tot tien weken begin dit jaar. Het CBR gaat ervan uit dat de wachttijden deze zomer aanzienlijk korter zul len zijn dan in '89. Vorig jaar daalde voor het eerst het percentage geslaag den enigszins, vooral bij de herexamens. Overigens kre gen 280.000 mensen een rij bewijs, vijfduizend meer dan in het jaar daarvoor. Dege nen die een eerste examen aflegden slaagden over het algemeen vaker dan het jaar daarvoor. Zoals elk jaar slaagde het grootste aantal mensen in de bijzondere ca tegorieën: motoren (67 pro cent), vrachtwagens (55 pro cent) en autobussen (64 pro cent). Traditioneel is het ver schil in percentage geslaagde mannen en vrouwen: 52 pro cent mannen, 38 procent vrouwen. Vrouwen slaagden wel eerder voor het theorie-exa men. Opvallend was het gro te verschil van geslaagden tussen de regio's: in Amster dam en Rotterdam rond de 45 procent, in Apeldoorn en regio Sittard-Geleen ruim boven de 70 procent. Het ziet er niet naar uit dat dit jaar ook records gebroken worden. De eerste tekenen van een dalend aantal exa- menaanvragen zijn volgens het CBR al zichtbaar. Oor zaak zijn de ontwikkelingen in de bevolkingsopbouw. De belangstelling voor moto rexamens blijft groot, maar zal de teruggang in het totale aantal examenaanvragen niet kunnen compenseren. Er komen steeds meer motorrijders op de weg. foto: sp De stérke nummers van PEUGEOT vindt u i >ort 52a I Muzieklaan 50 2517 AM s-Gravenhage 2717 CX Zoeiermeer Telefoon 070-3 46.93.28 Telefoon 079- 51 40 54 Telefax 070-3201803 I Vrijdag 16 maart verschijnt deze krant met de bijlage Met het uitbrengen van een imposant aantal nieuwe modellen trachten zowel de Japanse als Amerikaanse en Europese autofabrikanten de gunst van de Nederlandse automobilist voor zich te winnen. De full-colour bijlage AUTO'90, geeft niet alleen een kleurrijk overzicht van de nieuwe modellen en accessoires, maar biedt autoverkopend Nederland prima mogelijkheden om een grote en vooral interessante groep prospects te bereiken. Ronald te Boekhorst, tel. 071-122 244, informeert u g over de adverteermogelijkheden in deze bijlage. g nader I I I I I £eidóeSoma/nt Gezamenlijk produktiebedri Chrysler en GD DETROIT De An kaanse automobielfc kanten General Mc (GM) en Chrysler j een gezamenlijke on neming oprichten voo produktie van niet-a matische versnellingsl ken. Het is voor het eerst d£ twee rivalen gezamenlijk produceren. De samenwer tussen de drie grote auti bielconcerns in de VS (Fo de derde) bleef tot nu to< perkt tot enkele onderzf projecten. GM en Chrysler hielde: april 1988 al besprek! over het project, maar de currentieverhouding tusse twee stond toen nog een koord in de weg. De p< van de Amerikaanse au brikanten is inmiddels verzwakt, onder meer het succes van Japanse gens. Daardoor bestaat er i bereidheid tot onderlinge menwerking en zijn daart minder bezwaren te verw ten van de anti-trustautoi ten in de VS. De vice-president van Cl Ier, Gerald Greenwald, schreef het eerste contae 1988 als „een poging tot p van twee stekel varki Maar het nu bereikte akk is voor hem „het begin een nieuw tijdperk in de rikaanse automobielindust Vice-president William glund van GM sprak van „creatieve" overeenkomst gezamenlijke ondernen New Venture Gear (NVG| heten, wordt volgens hem van de grootste leverani van versnellingsbakken o| wereldmarkt. NVG wordt gevormd dooi samenvoegen van de onde ming New Process Gear Chrysler-dochter Acustar het GM-bedrijf Hydra-N Acustar krijgt een belang 64 procent en GM 36 prol De jaaromzet van NVG zal geveer 650 miljoen dollar dragen. De nieuwe onde ming krijgt 3.100 werknen NVG zal behalve versnell bakken ook produkten mi voor vierwielaandrijving.! grootste deel van de prodi is bestemd voor auto's Chrysler en GM, maar er len ook produkten wo verkocht aan andere fabri ten, vooral in Europa en pan. Autobranche groeide in 191 met 6,2 pet DEN HAAG De g omzetten in de autobi che zijn vorig jaar met procent toegenomen opzichte van 1988. Ook in nauw verwante si ren namen de geldomzf toe, zo heeft het CBS bek gemaakt. De importeurs b ten met 13 procent de gro omzetstijging. De carross bedrijven boekten een po: ve geldomzetontwikkeling 7,6 procent, de autobedr (verkoop, reparatie) van 6 de auto-onderdelen en -t< horen van 1,9 procent. CBS maakt de groeicijfei leen in percentages beker

Leidse Courant | 1990 | | pagina 20