Drentse gereformeerden gaan praten over 'geloof' Wensdroom als werkelijkheid Oostduits verzet tegen snelle hereniging kerken kerk wereld Jongeren „Protestanten en katholieken niet voor niks gescheiden" CeidöcSomor Epilepsie? GEESTELIJK LEVEN/OPINIE CcidócSoiwant ZATERDAG 24 FEBRUARI 1990 PAG]. UTRECHT Binnen de Evangelische Kerk in de DDR groeit de kritiek op de verklaring van Loccum, waarin de Evangeli sche kerken in de DDR en de Duitse Bondsrepubliek aankon digden te streven naar hereniging. De verklaring, die door de Westduitse kerk was voorbereid, is zonder raadpleging van de gelovigen tot stand gekomen. Het zou daarom de bioloog dr. Johannes Schönherr verbazen, als de synode van de Bond van Evangelische Kerken in de DDR dit weekeinde de verklaring accepteert. Schónherr, die actief is in de milieubeweging van de Oostduit- se Evangelische Kerk, hoopt dat de synode de verklaring zal verwerpen en zal kiezen voor een „verstandige uitwisseling" met de zusterkerk in de Bondsrepubliek van de ervaringen die beide kerken hebben opgedaan sinds hun wegen in 1969 uit eengingen. De Oostduitse kerk zal de komende jaren de belangrijke op dracht hebben om de zwakken te beschermen in een kapitalis tische omgeving, meent Schönherr. Maar hij denkt dat de hui dige leiding niet tegen deze taak is opgewassen. Een hervor ming van de leiding is nodig om ervan verzekerd te zijn dat ze de progressieve rol uit het verleden kan blijven spelen. Met het geweten is geen vergelijk door Marinus van der 8erg Enkele weken geleden ver schenen er twee berichten over jongeren die de aandacht trokken. Allereerst bleek uit onderzoek dat het grootste deel van de jongeren de binnenkant van het kerkgebouw niet meer kent. Op de tweede plaats bleek uit een ander onderzoek dat jon geren de toekomst optimis tisch zien. In dit laatste onder zoek werd er aan toegevoegd dat er ook jongeren zijn met ernstige problemen. Enkele dagen na deze berich ten kreeg ik een aantal vragen van iemand die zich in wil spannen om jongeren te inte resseren voor het terrein van welzijn/kerk in de samenle ving. Er is moed voor nodig om je hiervoor in te spannen. Voor de meeste jongeren is de Kerk niet meer een plek in de samenleving waar ze warm van worden. Jongyen en niet alleen jongeren, maar steeds meer mensen in de samenle ving, vinden in de Kerk niet een geest die hen hoop en moed geeft. Velen zien in de Kerk(en) een geest die hen afstoot. Er is in de kerken te weinig positieve aandacht voor de nieuwe mens. De nieuwe mens is een merïs die gerespecteerd wil worden als een persoon die niet bevoogd wil worden. De nieuwe mens wil serieus geno men worden in zijn zoeken naar wat het leven zinvol en hoopvol maakt. De nieuwe mens is sterk vrijheidslievend. Dit moet allereerst positief en serieus benaderd worden. Dat betekent dat de moed moet worden opgebracht om te luisteren naar het verhaal dat de nieuwe mens te vertellen heeft. Onder luisteren versta ik een speciale vorm van ge hoorzaamheid. Het is gehoor geven aan wat er leeft in de ander. Wie gehoord heeft kan ook wederhoor geven, maar dan wel op basis van gelijk waardigheid. De nieuwe mens zoekt naar een partner, een mede-mens die niet het laat ste woord wil hebben. De nieuwe mens zal daarom zoe ken naar mensen die deze kunst van luisteren en met el kaar spreken in gelijkwaardig heid verstaan. Wie de weg van het luisteren naar wat er in de ander leeft, ontdekt, wordt ook vaak verrast. Ik merk dat in een kleine groep jongeren met wie ik momenteel samenkom om te luisteren naar hun ervaringen nadat een gezinslid is overle den. Deze jongeren zijn mijn leermeesteressen en leer meesters. Ik leer heel veel van jongeren die mij vertellen hoe het is als je moeder door ziek te wordt getroffen. Deze jon geren leren mij ook dat er een diep verlangen is in deze tijd. Dat is het verlangen naar menselijkheid. Op veel zaken wordt momenteel technisch of praktisch ingegaan. Er wordt vaak direct gedacht in de sfeer van oplossingen. Of er wordt niet gezien hoe diep er varingen de binnenkant, het geestelijke raken. Juist hier ervaar ik, wordt de eenzaam heid gevoeld. Eenzaamheid is het gemis aan iemand die po gingen doet om de binnenkant van een mens te verstaan. De tijd waarin wij leven vraagt om bekering. Onder die beke ring versta ik de innerlijke be reidheid om je toe te wenden naar de ander. Je neemt de ander serieus en dan merk je dat er in mensen meer leeft aan zoeken naar wat dit leven waardevol maakt, dan je denkt. Ik vraag me af of de Kerk de moed zal hebben om aan die bekering deel te nemen. De Kerk bekeert zich pas als zij gaat zien dat de vindplaats van geloven, de weg van zoe ken naar mensopbouwende liefde, te vinden is bij zeer veel mensen, kinderen, jonge ren en volwassenen in de sa menleving. Kerken die geen menselijke gezicht vertonen zullen steeds meer musea worden. Plaatsen waar de mens gezien wordt en aan het woord komt, zullen nieuwe verzamelplaatsen worden voor de mens op weg naar de toe komst. NEGATIEF GEVOEL NA ONDERZOEK OMGEBOGEN VRIES 'Geloven (mee delen' is de titel van een programma dat dit sei zoen in de gereformeerde kerken van Drenthe wordt ontvouwd. Plaatse lijke gemeenteleden wor den uitgenodigd om in groepjes van ongeveer acht mensen hun geloof uit te wisselen. Het is daarbij niet de bedoeling om met elkaar in felle discussie te geraken. Doel is de gemeenschap te ver sterken. Het totale pro gramma omvat drie sei zoenen. De programma's zijn ontwik keld door de begeleidingscom missie 'Gewoonweg gerefor meerd', ontstaan na de aan bieding van het geruchtma kende rapport met dezelfde naam, op 17 maart 1988 aan de gereformeerde kerken in Drenthe. In het rapport hadden de Groninger godsdienstsociolo gen Piet van der Ploeg en Ron Benjamins van de theolo gische faculteit van de rijks universiteit Groningen hun bevindingen weergegeven van gesprekken met kinderen uit twintig 'goed gereformeer de' gezinnen in Drenthe. Ds. Wim den Braber (38) is voorzitter van de begelei dingscommissie en predikant in Vries. Hij stond aan de wieg van het genoemde rap port. „We constateerden in ons werk onverschilligheid bij jongeren over geloofszaken. Wij moeten iets gaan doen, was de gedachte. We konden de synode van de Drentse kerken overtuigen dat er iets moest gebeuren aan de inte resse van jongeren in de ker ken. In samenwerking met de rijksuniversiteit van Gronin gen is toen het onderzoek van Van der Ploeg en Benjamins opgezet". Onderzoeker Piet van der Ploeg Het onderzoek van Van der Ploeg en Benjamins toonde aan dat die meelevendheid vooral aan de buitenkant zit. Ze interviewden kinderen uit de gezinnen afzonderlijk en constateerden dat het niet best gesteld was met de over dracht van het geloof door de ouders. De kinderen uit 'goe de gereformeerde' gezinnen wisten zelf ook weinig te ver tellen over hun eigen motiva tie. Het rapport sloeg, mede door de grote openheid bij de pre- FOTO: PERS UNIE sentatie, in Drenthe in als een bom. Den Braber: „Het rap port moest op de tafels van de kerkeraden terecht komen. Dat was ons doel. Het maakte veel emoties los. Velen bleken zich erin te herkennen. Ik heb tranen gezien. Uiteinde lijk wilde driekwart van de kerkeraden er mee aan de gang. Herbezinnen De begeleidingscommissie for muleerde vervolgens de ge noemde thema's. Hiervoor is veel belangstelling. De gere formeerden zullen de komen de seizoenen intensief aan het werk gaan. Ds. Den Braber: „In de classis Roden hebben zich 430 mensen aangebeld. Het is in deze fase de bedoe ling dat men naar elkaar leert luisteren. Zonder elkaar af te vallen. Praten over vragen als 'wat geloven we nu eigenlijk'. De kerk moet weer een plek van geborgenheid worden worden. Het geloof moet weer gaan tintelen. Met als uitein delijke bedoeling dat het ge sprek weer in de gezinnen te recht komt." Bij het streven de kerk weer geloofwaardiger te maken, ligt een belangrijke taak voor de evangelisatie-organen van de kerk. „Het gaat om vragen als: 'wat is het gezicht van de kerk', 'zitten we niet te snel in een verdedigende hou ding?'. De schrikreacties van het eer ste moment zijn binnen de Drentse gereformeerde we reld inmiddels in positieve zin omgeslagen. „Er is nu enthou siasme. Het rapport blijkt op een geweldig goed tijdstip te zijn gekomen". Ds. den Braber droomt af en toe al eens over een vervolg. „We zouden een kerkelijke werker voor experimenten moeten hebben en die voor vijf jaar subsidiëren. Die func tionaris zou bijzondere vor men van kerk-zijn op kunnen zetten". Reacties heeft 'Drenthe' al leen gehad uit het Noorden en van 'deskundigen', zoals de VU-profressor G. Dekker en prof. K. Runia van de Theolo gische Universiteit Kampen. Ds. Den Braber: „We hebben uit andere provincies geen re actie ontvangen in de zin van dat men er ook mee aan de gang zou willen. Misschien heeft men toch teveel ge dacht: het zal wel weer het zoveelste negatieve verhaal zijn. JIBBO POPPEN „Weinig anglicaanse priesters weg bij vrouw in ambt" LONDEN Minder dan 200 van de ruim 10.000 anglicaan se priesters overwegen ernstig hun ambt neer te leggen, als de anglicaanse synode instemt met de toelating van vrouwen tot het priesterambt. Dat zei professor David McClean, voorzitter van het huis van de leken in de angli caanse synode, in de Angli caanse synode. Tegenstanders van vrouwelijke priesters hebben beweerd dat ongeveer 2.000 priesters hun ambt zou den neerleggen. McClean schatte op grond van eigen onderzoek dat niet meer dan vijf procent van de tegenstan ders uit het ambt zal treden. McClean beklemtoonde dat het er meer of minder kun nen zijn. „Al wat ik ermee wil aantonen is dat dit cijfer van 176 veel nauwkeuriger dan andere veel hogere cijfers de omvang aangeeft van het aan tal priesters dat ernstig over weegt het ambt neer te leg gen", aldus McClean. KARDINAAL SIMONIS: UTRECHT Het zijn volgens kardinaal A.J. Si- monis geen bijkomstighe den die protestanten en katholieken in geschei den gemeenschappen doen leven. „Het gaat om belangrijke verschillen in ons belijden, die duidelijk consequenties hebben in onze onderscheiden wij zen van beleven van de kerk". De aartsbisschop van Utrecht reageert in het bisdomblad op de commotie die is ontstaan nadat hij een stokje had gesto ken voor de gezamenlijke avondmaals- en eucharistie vieringen in Helmerhoek, En schede. Hij noemt overigens de naam van de oecumeni sche gemeente in zijn artikel niet. „De vraag of katholieken en protestanten bij elkaar aan de tafel van de Heer kunnen deelnemen, is voor de katho lieke kerk geen kwestie van geringere of grotere gastvrij heid, maar een vraag die de wezenlijke betekenis van het sacramentele karakter van de kerk raakt", aldus mgr. Simo- nis. De kardinaal verwijst naar de katholieke geloofsovertuiging dat de eucharistie centraal staat als sacrament van een heid met God en met heel de kerkgemeenschap van alle tij den en alle plaatsen. „Daarom kunnen behoudens in noodgevallen die nauwkeurig omschreven zijn alleen zij aan de communie deelnemen die tot deze eenheid in liefde en geloof behoren. Anders zouden wij eenheid vieren, terwijl wij feitelijk in geschei den gemeenschappen leven". Deze „geloofsregel" betekent volgens Simonis geenzins dat de Rooms-Katholieke Kerk haar oecumenische beloften niet serieus neemt. „We moeten al hel mogelijke doen om de eenheid te herstellen. Maar het moet wel gaan om de eenheid die Christus voor zijn kerk wil en met middelen die Hij wil". „Ik hoop dat u van mij wilt aannemen dat uw pijn over de gescheidenheid ook door mij gedeeld wordt", besluit Si monis. „Maar ik denk tevens aan het wijze woord van paus Paulus IV, dat men het stre ven naar eenheid goed moet leiden, wil men deze eenheid werkelijk bevorderen. Ook in ons oecumenisch streven geldt dat 'een brug te ver' grote schade aanricht". Hoekendijken weg bij Opwekking PUTTEN De evange listen Ben en Wiesje Hoe kendijk hebben zich los gemaakt van de door hen opgerichte stichting Op wekking en zullen hun werk voortzetten in de stichting Shalom. Zij de len mee dat zij „hun werk in Opwekking heb ben teruggegeven aan de Heer" en via andere ka nalen verder zullen gaan. Ben Hoekendijk (51) is vooral bekend geworden door de massa-manifestatie One Way Day, die jaarlijks meer dan 10.000 jongeren trok, en de evangelisatiebijeenkomst die ieder jaar met Pinksteren in Vierhouten wordt gehouden. De zoon van de enkele jaren geleden overleden evangelist Karei Hoekendijk, stond reeds op zijn zestiende op eèn sinaasappelkistje in Utrecht het evangelie te verkondigen. Hoekendijk toont zich dank baar voor de hulp die hij in de loop der jaren van de mede werkers van Opwekking heeft gekregen, maar meent nu gehoor te moeten geven aan „een nieuwe wind van de 'Geest die over de wereld waait" en „de uitdaging in een veranderde wereld nieu we wegen in te slaan". Een ingewijde houdt het erop dat Hoekendijks vertrek ook te maken heeft met een conflict binnen Opwekking. Het echtpaar Hoekendijk wil onder de naam 'Het Cursiefje' een soort nieuwsbrief gaan uitgeven met commentaar op geestelijke ontwikkelingen. Vrouwen weg uit stuurgroep conciliair proces LEUSDEN/AMERSFOORT De sectie 'Vrouw in Kerk en Samenleving' heeft zich te ruggetrokken uit de stuur groep van het conciliair pro ces. Zij zal daarin pas terugke ren als de mannen in dit ge zelschap ervan doordrongen zijn dat de machtsongelijkheid tussen mannen en vrouwen ook „een mannenzaak" is, al dus drs. A. Brandsma van deze sectie van de Raad van Kerken. De stuurgroep, die in Neder land het conciliair proces voor gerechtigheid, vrede en be houd van de schepping bege leidt, heeft in een gesprek met de sectie toegezegd naar wegen te zoeken om haar le ven te beteren, zo deelt woordvoerster drs. H.P. Engel mee. Zij noemt het vertrek van de vrouwensectie „heel erg jammer". Het thema machtsongelijk heid tussen mannen en vrou wen is als een van de zes prio riteiten van het conciliair pro ces onvoldoende uit de verf gekomen, zegt Brandsma. Te veel is het beschouwd als een vrouwenprobleem, terwijl er zonder mentaliteitsverande ring onder de mannen op dit terrein nooit echte doorbra ken te verwachten zijn. De mannelijke leden van de stuurgroep, met secretaris ds. W.R. van der Zee voorop, moeten volgens Brandsma niet voortdurend roepen dat zij solidair zijn met vrouwen, maar kritisch leren kijken naar „de eigen kant van de machtsongelijkheid tussen en vrouwen". HET GEHEIM VAN JPII Zeventien jaar geleden schreef de godsdienstsocioloog Walter Goddijn: Beheerste kerk. Uitgestelde revolutie in rooms-katholiek Nederland. De tijdens het Pastoraal Con cilie in Noordwijkerhout in gang gezette kerkelijke ver nieuwing viel volgens God dijn niet tegen te houden, alle interventies van Rome door middel van bisschopsbenoe mingen ten spijt. Het zou er toch eens van moeten komen. Misschien dacht de auteur toen nog dat de opvolger van Paulus VI het wassende water van de vooruitstrevende rooms-katholieke kerk vrij baan zou willen geven. He laas, zijn opvolger was geen tweede Johannes XXIII, maar de vitale vijftiger Jo hannes Paulus II. De kerkvi sie van de laatste bleek nog een slag ouder dan die van de door twijfels besprongen Pau lus VI. Is dat de reden dat Goddijn zijn revolutionaire verwach tingen nu maar in een fictieve toekomst heeft geprojecteerd? In ieder geval heeft de gods dienstsocioloog zich aan een nieuw genre bezondigd, dat wat hij zelf noemt de „fac tion". In feite probeert hij - niet zonder humor gelukkig - aan de hand van dat reusach tige kerkelijk archief van hem, elke journalist op dit terrein moet hem dat benij den, de Werdegang van Woy- tila's laatste jaren als paus te voorspellen. Deze trekt zich in 1995, wanneer hij 75 jaar is geworden, plotseling terug om zijn laatste levensjaren in zijn geliefde Polen door te bren gen. Dit alles wordt ons gepresen teerd in de vorm van een rap port uit het jaar tweeduizend waarin voor het eerst de be weegredenen voor dit aftre den en die Poolse retraite worden onthuld. De schrijver, verbonden aan het Johannes Paulus Il-instituut in Floren ce, interesseert zich vooral in de oorzaken van paus Woyty- la's aftreden. De bekering komt in het perspectief te staan van de voortschrijdende kerkgeschiedenis die de juist heid van Woytyla's beslissing achteraf onderstreept. De kloof tussen paus en curie die volgens de schrijver al tij dens het pontificaat van Jo hannes Paulus II zulke grote proporties had aangenomen, doet een van zijn opvolgers besluiten het Vaticaan te ver kopen en het centrum van de katholieke kerk te verplaat sen naar Jeruzalem. Met die overplaatsing wordt de kerk eindelijk de zo gewenste voor afschaduwing van het hemel se Jeruzalem. Maar waar lag de oorzaak van die verwijdering tussen paus en curie die zulke ingrijpende consequenties voor de kerkge schiedenis zou hebben? De schrijver ziet in zijn terugblik de tekens daarvoor al oplich ten in de jaren waarover ook de lezer van dit moment een oordeel kan hebben. De visies tussen de in wezen optimisti sche Karol Woytyla en de pessimistische curiekardinaal Joseph Ratzinger wiens ideaal eerder verwantschap heeft met de „heilige rest-kerk" moeten wel tot een breuk lei den. De reizende paus heeft in feite geen greep op de curie die in haar streven naar steeds verder gaande centrali sering dol is op automatise ring en wel in die mate dat in de eerste helft van de jaren negentig vanuit Rome geleide computers de rol van de sa cramenten toedienende pries ter kunnen vervangen. Er zou alleen al op de vooron derstellingen voor deze voor spelling het nodige zijn af te dingen en de schrijver is waarschijnlijk de laatste om daar niet in mee te gaan. Daarover niet getreurd. Het Walter Goddijn boek is weer eens een andere en zeker ïo amusante manier om dwars door de opmerkelij ke loop van de kerkgeschie denis heen van Goddijns denkbeelden over de kerk kennis te nemen. Die veran deren niet en dat is alle tur bulenties waaraan het kerke lijk bedrijf onderhevig is ten spijt, misschien nog wel het meest bijzondere. PAUL VAN VELTHOVEN Walter Goddijn: Het geheim van JP II. Prijs 25,-. Uit gave De Horstink, Amers foort. Vijftien jaar chaos ZONDAG is het precies tien jaar geleden dat in Su een conflict rond een militaire vakbond uitliep op een greep. Zestien onderofficieren brachten bijna per oi democratisch gekozen regering van premier Henck ten val. Zij kregen het bestuur over een land dat ecom d sociaal en moreel in verval verkeerde. Ondanks kr ij voornemens en mooie beloftes is die situatie gedurer1 militaire bestuur (tot 1987) niet veranderd. En ook ?l ruim twee jaar burgerbewind, zijn er nog steeds weini p nen die er op wijzen dat het met Suriname de goede Er zal dit weekeinde veel gezegd en geschreven over de tiende verjaardag van de 'revolutie'. De Ier daaruit bij voorbaat kan worden getrokken is dat h|' steeds ontbreekt aan een historisch verantwoorde ge schrijving over de gebeurtenissen voor, tijdens en na bruaricoup. Gevreesd moet worden dat de Boutersen, matten, Arrons, Sitals, Valken en al die anderen die hebben gespeeld bij de coup de gelegenheid zullen aan hun eigen geschiedenis te maken. Daarmee blijft oi lijkheid bestaan over de precieze motieven van de rel de militairen, over de rol van ex-premier Haakmat, Nederlandse kolonel Valk en vele anderen. Een van de belangrijke kwesties waar helderhei moet komen betreft de decembermoorden van 198 vijftien tegenstanders van het bewind-Bouterse in bloede werden omgebracht. Meer nog dan in novemb of in februari 1980 kwam het toen pas tot een echte tussen de nieuwe staat en het vroegere moederland, lijk kan Nederland geen gewone banden met Surina derhouden voordat de schuldigen aan het bloedbad zie een onafhankelijke rechter hebben moeten verantwij Minister voor ontwikkelingssamenwerking Pronk he scherming van de mensenrechten tot een van de crite zijn beleid gemaakt. Hij verliest zijn geloofwaardigh i hij de Surinaamse regering niet om opheldering blijft 1 naar een zo ingrijpende gebeurtenis, voor Suriname derla.nd, als de moorden van 8 december 1982. Een van de vragen die nu al wel kan worden bean is of Suriname er door de revolutie op vooruit is gega antwoord daarop is rondweg 'neen'. Veel moeilijker te woorden is de vraag of het anders had kunnen gaaf mers, vijf jaar na de door ons land opgedrongen onaf6 lijkheid van Nederland (1975) was de politieke en ec sche situatie in Suriname chaotisch. Corruptie en vri politiek vierden hoogtij, het parlement functioneerde nauwelijks, de economie haperde en een derde van de king nam de wijk naar Nederland. Dat leek allemaal geven, zolang Nederland maar voldeed aan de financi zeggingen: de gouden handdruk vqn 3,5 miljard guldei steden over een periode van tien tot vijftien jaar. nauwelijks een prikkel voor Suriname om zelf orde o] te stellen, het geld kwam toch wel. Inmiddels zijn we die tien jaar verder, maar da nauwelijks uit de politieke, economische en sociale siti Suriname. Het is in dat licht bezien wat navrant dat d die nu praten over de voortzetting van de hulpve voor een deel dezelfden zijn, die vijftien jaar geleden onderhandelingstafel zaten. Van Surinaamse zijde g om premier Arron en parlemenstvoorzitter Lachm< Nederland kant om minister Pronk. ElND vorige week werd een voorlopig akkoord over de hervatting van de hulp aan Suriname. Pronk stelt 225 miljoen gulden steun beschikbaar voo fieke projecten en sectoren van de economie. Zo komt recht naar onze mening, veel geld beschikbaar voor h< naamse onderwijs. Op de scholen immers begint de van het nieuwe Suriname. Maar voor de rest moet ern vraag worden gesteld of de door Pronk gekozen roi uitweg biedt, als die er al is. Voor de rest van de hulp i namelijk nog plannen worden geformuleerd en het steeds wachten op een lange-termijnbeleidsvisie van d naamse regering. Minister Pronk stelde deze week v microfoon van Veronica onomwonden dat de huidige hebbers in Paramaribo naar zijn mening niet degen die het land er economisch bovenop kunnen helpe maakt de vooruitzichten voor Suriname er niet be Tien jaar revolutie of vijftien jaar chaos; het zijn geen redenen tot feest. Zet jezelf niet buitenspel Nederland telt ruim 90.000 mensen met epilepsie. Is dat ook bij u deel van het leven? Praat mee. Word lid. EPILEPSIE VERENIGING NEDERLAND r\ aw r\^? Voor alle informatie: (030) 52.35.78. Of EPILEPSIE EN MAATSCHAPPIJ schrijf naar: postbus 9587, 3506 GN Utrecht mtT £cidóc6ommtt Uitgave- Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers). Kantoor: Apothekersdijk 34, Leiden. Telefoon: 071 - 122 244. Postadres: postbus 11, 2300 AA Leiden. Hoofdkantoor: Koopmansstraat 9, Rijswijk. Telefoon: 070 - 3190 933 Postadres: postbus 9, 2501 CA 's-Gravenhage. Telefoon: 071 - 313 677 van ma. t/m vr. van 8.30 tot 17.00 u. Nabezorging Telefoon: 071 - 122 248 van ma. t/m vr. van 18.00 tot 19.00 u. op za. van 14.00 tot 15.0( Abonnementsprijzen (inclusief 6% BTW.) Bij automatische betaling: Bij betaling per accept-giro per maand 24,85 per maand per kwartaal 74,10 per kwartaal per jaar f. 284,50 per jaar f. Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 - 122 244. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941. Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijsv 070 - 3902 702. Bankiers AMRO BANK NV 473 576 515 POSTBANK NV 663 050

Leidse Courant | 1990 | | pagina 2