^cintheater moet Alphen ultureel imago bezorgen £eidóe@ou/tti/rit CetdócSouocuit fOTPRIJSJE" VOOR VOLWAARDIGE VOORZIENING Noord wijk moet geld uittrekken voor criminaliteitspreventie Een boortoestel valt minder op dan slechthoren. Natuurproject afgesloten bij Veense Mariaschool Tennisvereniging KLTV op rand van bankroet ^(DEN OMGEVING ZATERDAG 24 FEBRUARI 1990 PAGINA 17 en huis in Huize Emmaus (mi eRWOUDE Ongeveer 250 mensen hebben gisteren een 1 c gebracht aan het gloednieuwe Zoeterwoudse bejaarden- -Qjm Huize Emmaus. Dat gebeurde tijdens een open huis, lij het publiek de 59 wooneenheden van het gebouw kon be ren. Begin maart worden de nieuwe eenheden, met practi- Ij5 nrichting en geverfd in moderne tinten, door bewoners be- jen. In de woonkamer is relatief veel geld gestoken. Volgens eur M. de Jong is dat gebeurd „omdat gestreefd wordt men- lang mogelijk in hun eigen kamer te laten leven, waardoor ieningen nodig zijn". Zo heeft de natte ruimte twee toe deuren. Dat is louter voor het gemak van de bewoners en de jeel noodzakelijke hulp. Naast de 59 wooneenheden zijn er lodeenheden. Die zijn nodig omdat er nu nog 65 bewoners )p den duur moeten dat er 55 worden. Ook de personele e moet dan kleiner worden, van ruim 26 naar 23 formatie- en. Voor die personele terugloop wordt een sociaal plan op- d. De nieuwbouw is ontworpen door de Zoeterwoudse archi- Bosman. IBC uit Best heeft de bouw uitgevoerd. Er is bijna ar aan gebouwd. Het huidige verzorginshuis wordt in april pt. Het maakt plaats voor allerlei dienstruimten. Belangstellenden bekijken de nieuwe bejaarden-eenheden. foto: henk van den ende Wagens vernield LEIDEN Bij een aanrijding op de kruising Marnix- straat/Willem de Zwijgerlaan raak ten gistermorgen twee auto's totaal vernield. Een 34-ja- rige man uit Leid- schendam reed door de Marnixstraat in de richting van de Willem de Zwijger- laan. Daar verleen de hij geen voor rang aan een 34-ja- rige Noordwijker. Beide chauffeurs bleven ongedeerd. Gemeente wil subsidie voor nieuwbouw Burchtstraat SASSENHEIM Wethouder H. Drenth probeert stadvernieuwings- subsidie te krijgen voor de nieuw bouwwoningen die gebouwd worden aan de Burchtstraat in Sassenheim. Daardoor moet de huur van de nieu we woningen lager uitvallen dan de 570 gulden per maand die er zonder subsidie voor betaald moet worden. De zestien huidige woningen aan de Burchtstraat worden afgebroken, de grond wordt herverkaveld en er ko men veertien nieuwe woningen die speciaal geschikt worden gemaakt voor ouderen. De huidige bewoners zijn, ongeacht de leeftijd, de eersten die voor de nieuwe huizen in aan merking komen. De helft heeft ech ter al te kennen gegeven niet meer terug te willen komen en andere woonruimte in Sassenheim te accep teren. Woningbouwverening Vooruitgang wil de woningen bouwen maar vindt de huur die de bewoners er straks voor moeten gaan betalen veel te hoog. Op grond van het systeem dat de overheid voorschrijft moet Voor uitgang per maand 570 gulden vra gen, terwijl de bewoners op dit mo ment slechts 210 gulden betalen. Subsidie van de provincie zou de bouwkosten kunnen drukken. Komt die stadsvernieuwingstoeslag niet, dan heroverweegt het bestuur van Vooruitgang of ze wil bouwen of niet. Als alles volgens plan verloopt gaat de eerste spade in september de grond in. Heerma in Voorschoten VOORSCHOTEN Staatssecretaris E. Heerma van volkshuis vesting spreekt maan dagavond bij het CDA in Voorschoten. Plaats van handeling is het Ambachts- en Baljuw huis aan de Voorstraat 12. Aanvang acht uur. Het CDA zal met Heer ma discussieren over de woningnood. In Voor schoten zijn 1000 wo ningzoekenden, terwijl de bijdragen voor socia le woningbouw steeds verder afnemen. HEN AAN DEN Voor tweeëneen- miljoen gulden kan de beschikking ;n over een vblwaar- ïeater. Een miljoen is m, voor de rest gaat •meente de straat op. 3idt 1 burgers als bedrij- worden benaderd, unieke kans. Zo toop kan het nooit lichtte wethouder n As gistermiddag de 'stillende houding van ..k ollege van B en W heater moet in één com- worden ondergebracht service-appartementen, iotel en enkele kleinere jeszalen aan het Raoul (nbergplein. Een naam het theater is nog niet of ficieel vastgelegd, maar de ge dachten gaan uit naar Plein theater. Het gehele complex past vol gens Van As uitstekend in het gemeentelijk streven naar een aantrekkelijker Castellum-as. Het imago van Alphen moet op deze manier boven de mid delmaat uit worden getild. Naast het herinrichten van het stadscentrum, de komst van Archeon en de uitbreiding van hotel Toor, moet het nieuwe theater de culturele spil vor men in samenhang met het Parktheater. Van concurrentie tussen de twee theaters zal volgens wethouder L. Brussen (welzijn) geen sprake zijn. „We zitten op één lijn. De invulling van de programma's zal ook vanuit één hand plaatsvin den". Van As en Brussen steunen de plannen voor de bouw van het theater volledig. De herinne ring aan het mislukte project van De Kom speelt daarbij een rol, zo erkende Van As giste ren. De Kom had een multi functioneel centrum moeten worden voor zowel theater als bibliotheek en muziekschool. Dat zou twaalf miljoen moeten kosten naast een jaarlijkse ex ploitatie van een miljoen gul den. Wegens geldgebrek wer den de plannen niet doorgezet. „Nu kunnen we voor tweeën eenhalf miljoen een fantasti sche accommodatie creëren zonder dat we opdraaien voor de kosten van personeel, on derhoud, schoonmaak, licht en verwarming. We dragen al leen bij in de bouw en in de grond", aldus Van As. Als het Pleintheater realiteit wordt, mag de gemeente de grote toneelzaal zestig dagen per jaar naar eigen inzicht gra tis benutten. Zowel activiteiten van Alphense instellingen en verenigingen als grote uitvoe ringen van landelijk niveau en televisie-uitzendingen kunnen dan in Alphen worden gehou den. B en W gaan er voorlopig van uit dat het nieuwe theater in een behoefte voorziet. Het eerste jaar zal wel de markt worden afgetast. Voor de tweeëneenhalf miljoen krijgt het Pleintheater een electro- akoestisch plafond waardoor de toneelzaal kan tippen aan de Amsterdamse Stopera. „Een topper. En dat gecombi neerd met de centrale ligging van Alphen, het station dicht in de buurt, veel hotelruimte en parkeerplaatsen voor de deur. Deze kans mogen we niet laten lopen", aldus Van As. Op 1 maart moet de gemeente raad zich uitspreken over de komst van het complex. Het voorstel is voorlopig nog be perkt tot de hotelruimte, de appartementen en de congres zalen. Hoe de theaterruimte wordt gebouwd, moet binnen twee maanden door de raad worden beslist. „Tijdens de bouw kan er nog worden inge speeld op bouwkundige vereis ten van de theaterzaal. Maar het moet niet te lang duren", waarschuwt Van As. Vooral de toneeltoren van achttien meter hoogte en de voor een goede akoestiek vereiste ver hoging van het dak nopen tot spoed. Uiterlijk in april moeten er uitgewerkte voor stellen op tafel liggen. De gemeente beraadt zich nog over de naam die de grote zaal moet krijgen. Een schenking van 500.000 gulden van de tex- tielgigant Zeeman werd on langs dankbaar aanvaard, maar de wens van het bedrijf om de zaal Zeemanzaal te do pen is nog niet vervuld. Brus sen: „We gaan nu eerst bekij ken hoe groot het financiële draagvlak is. ^jruitgang rokken bij wijzingen ENHEIM Woning- I Arereninging Vooruitgang sinds kort bij een vijftal nplexen in Sassenheim jr betrokken bij de wo- Waar voorheen de gemeente bepaalde 7| welke woning komt, is «vooroverleg met Voor- Het gaat hier om een Ir zijn zo'n driehonderd ;en bij betrokken: de lts en de drie flatblok- in de Gladiolenstraat en instraat. Vooruitgang- R. Scholten vindt het ide zaak. „Een woning- 'ereninging is een soort met alle risico's van 'roeger meldden we een imende woning aan bij neente en die zocht ver bs een nieuwe huurder. I Is alles geregeld was, kre- het te horen. Nu is er jt eerder overleg en kun- e kenbaar maken het al t: verstandig te vinden bs de woningen aan be- 0 personen toe te wijzen. =jard doen we dat zeer te- gl idend". Auto onder bus in Wassenaar Bij een verkeersongeval op het Stadhoudersplein in Wassenaar is gisteravond om half tien een 20- jarige inwoonster van Wassenaar gewond geraakt. Zij zat naast de bestuurster van een Fiat Panda, die te laat een stilstaande bus opmerkte. De auto schoof met de voorkant onder de bus, die bij een halte stond. Het slachtoffer is met een hersenschudding en verwondingen aan gezicht en knie op genomen in het ziekenhuis Bronovo. De 24-jarige bestuurster bleef ongedeerd. Volgens de politie zag de automobiliste de bus te laat, omdat ze druk in gesprek was met haar passagier. foto: stephen evenhuis Diamanten huwelijk in Hoogmade Het echtpaar W. Th. Kraan en M.P. Kraan-Schouten uit Hoogmade viert maandag het diamanten huwelijksfeest. Het is dan zestig jaar geleden dat zij elkaar het ja-woord gaven. De heer Kraan werd 89 jaar geleden geboren in de Hons- dijksemolen in Koudekerk. Het molenaarsbloed zat hem diep in de aderen, want vijf jaar na dat hij in het huwelijk was ge treden werd hij molenaar van de Veenermolen aan de Wijde Aa. Mevrouw Kraan-Schouten werd 84 jaar geleden geboren in Hazerswoude als dochter van een bekende smid. Het di amanten echtpaar kreeg vijf tien kinderen, waarvan er nog enkele in Hoogmade wonen. De kinderen gaven hun ouders op hun beurt 29 kleinkinderen en twee achterkleinkinderen. Een moestuin in de Piestpol der, fietsen en reizen, ook naar het buitenland vormden tot voor kort de belangrijkste vrij etijdsbesteding. Maandag gaat pastoor Happel voor in een H. Mis uit dankbaarheid in de O.L. Vrouwe Geboorte Kerk in Hoogmade. Felicitaties kunnen worden overgebracht tijdens de receptie die van 19.00 tot 20.00 uur wordf gehouden in café Het Lage Land aan de Leidseweg in Oud Ade. foto-. wim van noort NOORDWIJK In Noord wijk moet een spe ciale stuurgroep ter voor koming van criminaliteit in het leven worden ge roepen. De gemeente moet een apart budget be schikbaar stellen waaruit dergelijke preventiepro jecten kunnen worden be kostigd. De stuurgroep moet haar werk beginnen met het houden van een enquete om erachter te komen van welke vormen van criminalteit de inwoners van Noordwijk de meeste last on dervinden. Deze aanbevelingen deed J.J.M. van Dijk, hoofd directie criminaliteitspreventie van het ministerie van justitie gisteren tijdens een matig bezochte the ma-avond van de plaatselijke VVD. Noordwijk heeft volgens Van Dijk een criminaliteitspro bleem. Hij meende dat het niet al te groot is, maar er worden meer misdrijven gepleegd dan in de omringende plaatsen. Het inbraakcijfer ligt boven het landelijk gemiddelde. Een inbraakpreventieproject zou dan ook prioriteit moeten heb ben. Van Dijk pleitte tevens voor buurtpreventie-projecten en voor het merken van waar devolle spullen. Op alle scho len moet vandalisme-voorlich- ting worden gegeven. Omdat het Noordwijkse poli tiekorps tien procent aan sterkte heeft moeten inleveren en Noordijk toch te maken heeft met specifieke proble men van een badplaats, zou- dem boulevardwachters moeten worden aangesteld. Die zouden dezelfde functie moeten krijgen als de stads wachten in Dordrecht. Het or ganiseren van meer activitei ten ten behoeve van de bad gasten, met name op hoogtijda gen, kan volgens Van Dijk de recreatie-criminaliteit terug dringen. Vrouw breekt been LEIDEN Een Leidse fietsster heeft vanmorgen rond half twaalf bij een aanrijding een been gebroken. De 55-jarige vrouw reed over de Pelikaanstraat in de richiting van de Hooigracht. Ter hoogte van de Oude Vest wilde ze linksaf slaan. Ze zag daarbij een haar tegemoetkomende auto, bestuurd door een 23- jarige Leidenaar over het hoofd. Bij de botsing liep ze vermoedelijk ook nog nekletsel op. Ze is naar het AZL vervoerd. ,la ig jaar geleden, zo lees ik e Leidsche Courant .eind ïari 1930, werd de heer "jvan Gerrevink benoemd lurgemeester van Oegst- t. Voordien was hij burge ster van Oldenmarkt bij nwijk. De L.C. van die n wist ook te vertellen, i mr F.J.van Lanschot f ti Bosch) „sinds ruim 12 ■de meest populaire burge- "ster van Nederland" op 11 moment was. Hls we vorige week op deze 70 ts konden lezen, vierde echtpaar Olijerhoek-van ok te Oud Ade zijn 25-ja- huwelijksfeest. 's Ande- laags had de L.C. een heel haal over deze verbintenis, ■)4 jezien het zilveren paar kinderen had gekregen allen nog in leven zijn", dat was heel wat. De ióht schreef dan onder meer )Sf rozen gegaan, want 'el man als vrouw hebben den vroegen morgen tot laten avond hard moeten hen om in het onderhoud dit zoo rijk door God met Ieren gezegende gezin te I 'zien. Het was een leven van allerlei ontberingen - mtzeggingen, want vader moeder hebben menige it doorwaakt in angst en aan het ziekbed van haar kleinen. In dezen tijd, alles er op uit is om y hts eigen gemak en voor voor oogen te houden, gezinnen als deze den sdienstigen mensch welda- en aan de moderne wereld wordt hier door zoo'n gezin een lesje gegeven. Als blijk van medeleven en meevoelen hebben de omwo ners aan het zilveren bruids paar een massief eiken tafel aangeboden, zoo stevig en zoo solide als voor een dergelijk groot gezin wel noodig is, als mede een theeservies. Ook de kinderen hadden al hun spaarpenningen er aan gege ven om vader en moeder een cadeau te kunnen aanbieden in den vorm van zes stoelen en een spiegel. Verder kwa men er in den loop van den dag nog vele gelukwenschen binnen als taarten, cadeautjes en andere felicitaties. De ge zongen Hoogmis werd door den zeereerw. Pastoor te hun ner intentie opgedragen en zijneerw. vroeg tijdens de H.Mis nog een extra gebed aan zijn parochianen voor dit groote gezin. De feestvreugde werd nog vergroot doordat van vele huizen de vader- landsche driekleur wapperde. 23 Februari zal voor dit echt paar een onvergetelijke dag blijven". Foei!, uit Koudekerk a.d.Rijn: „De kantonrechter te Alphen a.d.Rijn veroordeelde den koudslager C.G.G. alhier tot een geldboete van 70 subs. 20 dagen hechtenis met last tot openbaarmaking van het vonnis in de plaatselijke bla den, wegens het in voorraad hebben van een partij on deugdelijk vleesch. De rijks veldwachter Tempelman had aangetroffen eenige stukken varkensvleesch die een vieze lucht verspreidden, 't Vleesch was verkleurd en gaf een be dorven indruk. In de schuur was aanwezig een tweetal zakken waarin zich bevonden ribstukken, bedekt met een laag schimmel. Op den zolder in een hangkast trof verbali sant aan varkensreuzel en een lever, eveneens beschimmeld. Als deskundige werd gehoord de veearts Kuiper te Koude kerk, die het in beslag geno men vleesch had onderzocht. Het bleek dat het vleesch be dorven was en alles verkeer de in ondeugdelijken toe stand, beschimmeld en wan kleurig (vuil rood en vies geel). De ambtenaar van het O.M. achtte het ten laste ge legde feit zeer ernstig. De ge volgen van het verkoopen van bedorven vleesch kunnen zeer funest zijn. Verdachte had weinig aan te voeren". Leiden: „Gisteren is ten post kantore een valsche gulden in ontvangst genomen. Hij is bij de politie gedeponeerd". Ook uit Leiden: „Den len Maart is het 25 jaar geleden dat bij de Leidsche Politie de rang van hoofd-agent werd ingevoerd. Van de eerste 4 hoofd-agenten is het vorig jaar de heer S.Weynandts overleden. De overige drie, de heeren J.de Swart, A.Maar- tense en C.A.Slierings genie ten reeds jaren van hun pen sioen. Thans zijn er tien hoofd-agenten bij het korps werkzaam". „Het hoofd van een openbare school voor voorbereidend onderwijs te Amsterdam, me vrouw Zürcher-Groeneveld, ZIGEUNERS: Moeilijke „grens" had aan de moeder van een der schoolkinderen een schriftelijk vertoog gericht over den toestand van ver- waarloozing, waarin dit kind op school pleegde te verschij nen. In antwoord hierop mocht zij den volgenden ou derlijken brief ontvangen: „Hoogachtent Schoojjuf- vrou" Met Deze laat ik uw weten dat Zuster Groenevelt Voor zichtig moet wezen wat ze Zegd met verwaarloze dan zal ik haar Een Verwaarloze klap op haar Wang geve Mijn Kinderen zijn niet verwaar loos zoo Zal Menige Kind nog lopen Er zijn wel Erger die er vies uitzienen dus Wees voor zichtig Wat je zegt Anders kom ik zelf aan school. Uw Hoog Achtent Vader W.P.S." „Aan de grens te Nispen (Roosendaal) kwamen eenige wagens met Zigeuners aange reden. De Belgische gendar men poogden de Zigeuners de grens over te jagen. Een Ne- derlandsche tolbeambte, te Esschen (België) aan den wandel, zag ze aankomen en waarschuwde de Nederland- sche grensbeambten, die oog- enblikkelijk weer hun wacht posten innamen. Thans is de situatie op dit punt zoo, dat de Zigeuners tusschen de twee grenspalen staan, en noch voor- noch achteruit kun nen". Van „de Leidsche Winkel stand". „Op 1 Maart heeft in perceel Haarlemmerstraat 196a de opening plaats gehad van de zaak in galanterieën, huishoudelijke artikelen en lederwaren van den heer L.van Gelderen, meer bekend foto:jaap rozema onder den naam van „de Koopjeskoning". De heer v.Gelderen heeft een naam in Leiden en omgeving, maar dan alleen als „de Koopjesko ning". Als zoodanig zal men hem voortaan niet alleen meer op de Zaterdagsche markt zien, maar hem ook da gelijks kunnen vereeren met een bezoek in de thans door hem geopende zaak. Een uit gebreide keuze artikelen heeft hij reeds te zijner be schikking en zoo kan hij aan ieders kooplust voldoen. Hij bezit nog steeds den alleen- verkoop van de Asso-scheer- mesjes, terwijl hij als. nieuwste reclame reparatie aan tas- schen verricht. „De Koopjes koning" zal met zijn uitge breide sorteering artikelen ook zijn plaats op de Hoog straat blijven innemen". (ADVERTENTIE) audio boortoestellen Steenstraat 22, 2312 BW Leiden, 071-141538 ROELOFARENDSVEEN De komst van de Pan- da-natuurbus naar de Ma riaschool aan het Noord einde in Roelofarends- veen vormde gisteren sa men met de vertoning van een natuurfilm het slot van een twee weken du rend project van het We reld Natuur Fonds (WNF). De Panda-natuurbus bleek een speelse en uitdagende tentoon stelling, waarin kinderen kon den ervaren dat werken met de natuur leuk is. De kinderen mochten zelf grote Afrikaanse kakkerlakken en andere bees ten beetpakken, waarbij de be geleider van het WNF op merkte dat het altijd de meis jes zijn die dat als eersten dur ven. Er was ook een safari jeep waarin de kinderen kon den plaatsnemen om op fotosa fari te gaan. De Mariaschool had voor elke groep leerlingen twee weken lang een pandaklassenkist ter beschikking. Die bevatte on der meer spelletjes, boeken, di aseries en een echte minimusi- cal. De tijd was te kort om tot een complete uitvoering van de musical te komen, maar de kinderen zongen op de speel plaats wel enkele liedjes daar uit. Na afloop was er voor elk kind een dikke natuurkrant. De Mariaschool houdt zich overigens het hele jaar inten sief bezig met natuur en mi lieu. Dat blijkt wel uit de in richting van de school en de schooltuin „Klein Keuken hof". Ieder kind van groep ze ven heeft daarin een eigen tuintje met krokussen, narcis sen, hyacinten en tulpen. KATWIJK De gemeente Katwijk moet snel met geld en ad vies over de brug komen om de Katwijkse Lawn Tennis Vereni ging (KLTV) van de ondergang te redden. De smalle fianciële basis van de tennisvereniging heeft al bijna tot een faillissement geleid. De banen moeten worden opgeknapt, maar daar is geen geld voor. Om de financiële perikelen niet verder te laten esca leren moet de gemeente bijspringen. Dat vraagt voorzitter J. Paauw in een brief aan het gemeentebestuur. De vereniging heeft zich in 1981 al opgedeeld in een Stichting Exploitatie De Krom, Stichting Horeca De Krom en Tennisvere niging KLTV om de verhuizing naar het toen nog nieuwe sport park De Krom in goede banen te leiden. Ondanks een grote mate van zelfwerkzaamheid alle werkzaamheden worden door vrijwilligers verricht staat de vereniging er economisch „belabberd" voor. De gekozen baansoort regupol blijkt niet on derhoudsvrij, zoals de fabrikant de club had voorgehouden en ook enkele plannen liepen spaak. De extreem hoge rentelasten en de tegenvallende opbrengsten uit de bar en contributie maak ten het onmogelijk geld te reserveren voor groot onderhoud of vervanging. Door de slechte staat waarin de tennisbanen verke ren blijven steeds meer leden weg en voor het eerst kampt de vereniging met een tekort op de begroting. Dat dat nu pas ge beurt, is volgens Paauw te danken aan het uiterst zuinige beleid dat KLTV de afgelopen iaren heeft gevoerd. „Het park is een visitekaartje voor Katwijk. Laat de zaak niet escaleren tot een faillissement, maar garandeer ons voortbestaan", zo besluit Paauw de brief.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 17