leidbaSowumt ollege beraadt zich ïog over schorsing VEEK "INDE Fraaie reiswekker STAD OMGEVING Plannen voor tweede buurthuis in Meren wijk vertraagd rdwenen beschavingen in Rijksmusem van Oudheden Vlietland College nieuwe naam voor gefuseerde scholen tiek forum Plnr*r*on irnAt* tiA7Aorl ZATERDAG 24 FEBRUARI 1990 PAGINA 13 iek forum Pancras-Oost Buurtvereniging Oost houdt donderdag T itieke forumavond met als ,Elisabeth Ziekenhuis be nen of wijken in Pancras- fc Aan de orde komen onder parkeerproblemen in de ontwikkelingen rond het lige Elisabeth Ziekenhuis Hooigracht, de vervuiling evingsvakploeg. ter van het forum is J. directeur van de ig Welzijn Leiden. De bij- ist wordt van 20.00 tot e' ur gehouden in buurthuis ncrat aan de Middelste- LEIDEN De plannen voor een twee de instelling voor sociaal-cultureel werk in de Merenwijk hebben vertra ging opgelopen. Dat heeft de gemeente Leiden de betrokkenen onlangs in een brief laten weten. Uitvoering van de plannen laat nog zeker een jaar op zich wachten. Een brand in de school De Horsten tij dens de jaarwisseling zorgde voor een' kink in de kabel. Het was de bedoeling dat de activiteiten zouden worden ge houden in de leegstaande school aan het Broekplein. Maar daar zijn nu tijde lijk de leerlingen van De Horsten in ondergebracht. Behalve de nieuwe sociaal-culturele voorziening zou in de school aan het Broekplein ook een instelling voor be drijfskinderopvang, De Compagnon, worden gevestigd. Ook dat kan voor alsnog niet doorgaan Volgens Roos wordt deze instelling tijdelijk gehuis vest in lege lokalen aan het Eksterpad. „De school aan het Broekplein is in principe nog steeds bedoeld voor het sociaal-cultureel werk en voor de kin deropvang", benadrukt Roos. „We had den de hoop dat dat op korte termijn kon worden gerealiseerd", vertelt Roos. Vooralsnog ziet het er echter naar uit dat de aanpassingen die nodig zijn om de school een nieuwe bestemming te kunnen geven pas volgend jaar gestalte krijgen. „Er is dus redelijk wat vertra ging opgelopen", concludeert de ambte naar. Een tijdelijke andere oplossing wordt volgens hem niet gezocht: „Dat is on mogelijk en bovendien zou het te kost baar zijn". De plannen voor een klein buurthuis in het noordelijk deel van de Merenwijk zijn jaren geleden al ontstaan. Toen bleek dat veel jongeren zich op straat ophielden en voor problemen zorgden omdat ze zich verveelden. Een kwart van de Leidse jongeren tussen de 12 en 18 jaar woont in de wijk en klaagt al jaren over het gebrek aan voorzienin gen. „Ook gelet op de omvang van de Merenwijk wilden we een kleine voor ziening erbij, die overigens niet alleen voor de jongeren zou zijn", aldus Roos. Het reeds bestaande buurtwerk in de Merenwijk, Op Eigen Wieken, verhuist rond de zomervakantie naar een leeg staande school aan het Valkenpad. Dit omdat het 'bestaande gebouw niet meer in goede staat verkeert. Wat met dat pand gaat gebeuren is volgens Roos nog niet helemaal duidelijk: „Het kan zijn dat het wordt gesloopt maar het kan ook worden aangepast voor een andere gebruiker". De Stichting Surinamers Leiden die gebruik maakt van een af gescheiden gedeelte in het buurthuis, blijft daar vermoedelijk ook na de ver huizing van het sociaal-cultureel werk nog gebruik van maken: „De stichting zou verhuizen naar de school aan het Eksterpad. Maar daar zit de kinderop vang De Compagnon nu tijdelijk in, omdat die niet naar de school aan het Broekplein kan", maakt Roos het plaat je compleet. Zwaar gewond bij val van perron LEIDEN Een 49-jarige werknemer van Van Gend en Loos is gister avond rond kwart voor acht zwaar gewond ge raakt bij een val. De man liep met zijn fiets aan de hand over het laadperron van Van Gend en Loos aan de Haagweg. Door on bekende oorzaak viel hij van het anderhalve meter hoge perron. Daarbij raak te hij met zijn hoofd een stalen balk. De man is met een grote hoofdwond en vermoedelijk een schedel breuk naar het AZL ver voerd. Feest rond Matilo LEIDEN Buurthuis Matilo aan de Zaanstraat viert dit jaar het 15-jarig bestaan en daarom heeft de stichting Meerburg maart aangewezen als jubi- leummaand. Op het program ma staan activiteiten voor jong en oud. De festiviteiten begin nen vrijdag met een program ma voor kinderen. Hoogtepunt van de jubileumactiviteiten is de feestavond op zaterdag 17 maart in het Antonius Club huis aan de Lange Mare. Daar treedt het duo De Berini's op en verder zorgt de FL Band voor muzikale omlijsting. De feestavond begint om 20.00 uur en de toegangsprijs be draagt tien gulden. AADSCOMMISSIE HOORT TOCH DIRECTEUR IDEN Het Leidse van B en W be idt zich nog over de lorsing van de direc- van de Leidse ïouwburg. De 53-jari- Oegstgeestenaar is in- ddels ziek verklaard or zijn specialist en arts van de gemeen- Scheepbouwer, woord- irder van de gemeente, at dat de man ongeveer e weken ziek thuis blijft, besluit van B en W wordt n maart verwacht. „Nu hij ziek is, hoeven we ook niet zo'n haast te maken met schorsen", aldus de gemeen tewoordvoerder gistermiddag. De directeur van de schouw burg werd woensdagmiddag aangehouden voor oplichting. De Oegstgeestenaar heeft in middels bekend de schouw burg voor ongeveer 2000 gul den te hebben opgelicht. Dit gebeurde in de vorm van het opvoeren van privé-etentjes op declaraties en het aan schaffen van privé-artikelen op rekening van de schouw burg. De man werd donder dagavond weer vrijgelaten. Zijn aanhouding was het ge volg van het onderzoek dat het openbaar ministerie heeft ingesteld naar de verdwenen 132.000 gulden bij de schouw burg. In november 1989 werd dit kastekort ontdekt. De di recteur wordt er niet van verdacht dit geld verduisterd te hebben. De eindverant woordelijkheid van de schouwburg ligt tot 1 maart bij de interim-manager van culturele zaken, J. Kleijne, daarna bij de nieuwe cultuur manager Y. van Baarle. De raadscommissie voor de reke ningen heeft gisteren toch de directeur van de schouwburg gehoord. Gisterochtend be stond daar nog enige twijfel over. De, commissie heeft de Oegstgeestenaar gehoord over zijn betrokkenheid bij de gang van zaken bij de schouwburg. Ook kwamen er feitelijke gebeurtenissen, as pecten van verantwoordelijk heden en de organisatie van werkzaamheden binnen de schouwburg. Met de directeur is ook gesproken over de ver antwoordelijkheden van de verschillende betrokkenen bij de schouwburg. Donderdag en gisteren heeft de commis sie in totaal elf personen ge hoord. Naar aanleiding van deze gesprekken heeft de commissie opnieuw aanvul lende stukken EN De tentoonstelling Mozaïek der antieken die een toen bijna 250.000 bezoekers. De tentoonstelling is samengesteld beeft van de verdwenen Griekse, Etruskische en Romein- uit de collectie van het Leidse museum. Tentoongesteld wordt Fhavingen, is van 15 maart tot en met 9 september te zien onder meer het beeld van Hecate, de godin van de driesprong, Rijksmuseum van Oudheden aan het Rapenburg. De ex- dat ooit tot de verzameling behoorde van de 17e-eeuwse schilder was vorig jaar in diverse Japanse steden te zien en trok Peter Pauwel Rubens. Stad is even gat Wethouder Van der Nat heeft gisteravond in de raadszaal van het stadhuis de sleutels van de stad uit handen gegeven. Hij deed dat aan tijdelijk heerser Prins Lodewijk van carnavalsvere niging De Leidse Hutspotten. Daarmee werd Sleutelstad Leiden voor de duur van het carnaval Sleutelgat Leiden. De carnavals vereniging reisde vervolgens onder leiding van de stadsprins af naar verzorgingstehuis Rijn en Vliet aan de Aaltje Noorderwier- laan. Na daar de boel op stelten te hebben gezet, werd het car navalsweekeinde definitief ingezet met een tocht langs tal van Leidse binnenstadkroegen. De hofkapel De Dorsvlegels verleen de daarbij de benodigde muzikale bijstand. Vandaag houden de Hutspotten in hun residentie, het Anthonius Clubhuis aan de Lange Mare een Bal Masqué. Ook daar zorgt hofkapel De Dors vlegels voor de muzikale decibellen. foto: wim van noort ragen: Frank Buur- Janet van Dijk, Jos gervorst, Erik Huis- en Paul de Vlieger. rnd Leidse meid kiest voor tandigheid" is de slogan rmee de gemeente Leiden vrouwen wil wijzen op evolgen van de zogeheten -maatregel. Die schrijft dat iedereen die na 1 ja- 'i 1990 de leeftijd van 18 bereikt zelf verantwoor- k is voor zijn of haar in- Vooral meisjes ten op die maatregel wor- gewezen, vindt de ge- nte, want zij zijn slecht op toekomst voorbereid. Ze een vaker aan de prins op witte paard die wel zal en voor alles meer dan ninimale water en brood, aan hun carrière, louder Henriëtte van van onderwijs, soci- ultureel werk en emanci- wees daar woensdag- g nog eens op, toen er informatiebijeenkomst gehouden voor onder ren docenten en decanen, xtra aandacht die meisjes [en lijkt geheel gerecht- digd. Maar de Leidse k IV-wethouder stelde in toespraak ook vast dat ijd wordt voor een men- litsverandering bij de jon- „Als meer vrouwen blij- werken, ook na hun eer- :ind, moeten mannen een ir aandeel in het huishou- op zich nemen", ïannen zijn in dat opzicht maal niet zelfstandig, al- Van Dongen. Ze conclu- I dat uit het feit dat er be te bestaat aan het boek onlangs verscheen onder itel „Vraagbaak voor al- •taande vaders". Dat gaat la's lang over wassen, 1 strijken. „Blijkbaar ian er nog mannen die nooit de wasmachine heb- bediend. Vandaar voor nen de variant op de leus de Leidse meid en haar tandigheid: „Een echte wast en strijkt zijn eigen at licht bezien zou het hoeven te verbazen als de «ente binnenkort op de inde wijze personeel zou üemeente Leiden vraagt de onder haar vallende ientelijke diensten: medewerkers voor de huis houdelijke dienst (M/V) Concreet gaat het om kamers, trappen en gangen boenen, ramen lappen, toiletten schoonmaken, presentatie van koffie, kantinewerkzaamhe den (waaronder voedselberei ding, bedienen en afwassen), wassen, drogen en strijken van het tafellinnen en andere •voorkomende huishoudelijke werkzaamheden. Ervaring is voor deze functie niet vereist. De medewerkers krijgen gedurende het eerste half jaar een basiscursus was sen, koken en schrobben. In het kader van het zelfred- zaamheidsbeleid van de ge meente worden uitsluitend mannen opgeroepen om te solliciteren. Het zou de fervente tegen standers van het vrouwen- voorrangsbeleid („Mannen komen niet meer aan bod") in ieder geval flink de mond snoeren. Oplossing De gemeente Ter Aar is niet erg beleefd. Althans dat von den de dames in de gemeente raad. Als inwoners van de ge meente een brief naar het ge meentehuis sturen, dan ge beurde het steeds dat men in het ongewisse bleef of hun brief wel ten gemeentehuize gearriveerd was. Meestal duurde het maanden voordat de naar antwoord hunkeren de schrijvers een reactie ont vingen. Als er al antwoord kwam. Dit zat de dames Born en Kraak niet lekker. Regelma tig bestookten zij in rondvra gen de gemeentebestuurders met de vraag of het niet mo gelijk was om na ontvangst van een schrijven, even een bevestiging van ontvangst te sturen. Om steeds uiteenlo pende redenen werden ze tel kens met een kluitje het riet ingestuurd. En er veranderde niets. Afgelopen maandag overhandigde mevrouw Born aan wethouder Otto echter een prachtig ontwerp met de woorden: „Als jullie nou dit ontwerp eens onder het kop ieerapparaat léggen, en je laat het eens 1000 keer kopiëren, dan kun je voorlopig de brie ven eens correct en netjes be vestigen". Het ontwerp bekij kend moet eenieder inder daad toegeven dat geen enke le drukbezette ambtenaar tijd heeft om een oplossing van het kaliber Born te bedenken en uit te werken: L.S. Hiermede bevestigen wij de ontvangst van uw schrijven d.d.... Met vriendelijke groet verblij ven wij, hoogachtend... Leuk Met de komst van de vrouwe lijke minister Maij-Weggen is het weer een beetje leuk ge worden in de landelijke poli tiek. Zo was deze week een kamerdebat weer onderwerp van gesprek. En dat alleen maar omdat het vrouwelijke VVD-kamerlid Jorritsma en de CDA-minister van verkeer en waterstaat elkaar in de ha- ren vlogen. De debatten van Leidse politi ci moeten het met heel wat minder belangstelling doen. Het gebeurt zelden of nooit dat het publiek komt genieten van een voorstelling in het Leidse stadhuis. Er valt ook niet echt veel te genieten. Een voorbeeld: afgelopen donderdag vergaderde de raadscommissie voor finan ciën. Wethouder Paul Borde- wijk greep die gelegenheid aan om te kijken of hij ook een volksvertegenwoordiger op de kast kon krijgen. On derwerp was het erfpachtbe- leid en VVD-raadslid Alexan der Geertsema probeerde uit te leggen dat zijn fractie een amendement zou indienen op een onderdeel van het raads voorstel. Bordewijk hoorde de liberaal aan en raadde hem vervolgens op „Maij-Weggi- aanse wijze" aan om „eens te gaan praten met iemand die echt verstand heeft van erf pacht". „Ik vind dit nogal beledigend. Ik voel me echt aangevallen", zou kamerlid Jorritsma heb ben gesist. En Geertsema? Die zweeg. Zei zelfs niet dat hij de opmerking van Bordewijk on gepast vond. De Leidse politiek slentert dus nog altijd achter de lande lijke politiek aan. In Den Haag zijn ze er namelijk al lang achter dat het juist dank zij de vrouwen in de politiek zoveel leuker wordt. Veilig Drie kinderen vonden enige tijd geleden in Sassenheim op tragische wijze de dood. Ze Aanschuiven Al het denken, het overleg en de voorstellen ten spijt, de op heffing van het parkeerpro bleem in Leiden ligt nogal voor de hand: gewoon aan schuiven! foto: tejo ringers verdronken in een van de vele waterpartijen die de ge meente rijk is. Twee van de drie afschuwelijke ongeluk ken hadden plaats in Post- wijk. Verontruste ouders, ver enigd in VLIP (Veilig Leven In Postwijk), gesteund door de VAC (Vrouwen Advies Commissie) drongen aan op een onderzoek naar het vei ligheidsaspect bij waterpartij en. De gemeente ging aan de slag, zette haar bevindingen op pa pier en presenteerde deze week de onderzoeksresulta ten. Conclusie: de situatie rond waterpartijen in Sassen heim is veilig. Vergeleken met andere gemeente in het westen van het land komt Sassenheim er niet slecht vanaf. Op zo'n conclusie zullen de Sassenheimse ouders nou echt hebben zitten te wachten. Drie kinderen verdronken, maar geen nood, in andere dorpen is het nog erger. Als het kalf verdronken is dempt men de put, zegt een goed Ne derlands spreekwoord. Maar zelfs dat gebeurt in Sassen heim niet eens. Mild (1) De gemeenteraadsverkiezin gen werpen hun schaduwen vooruit. De verkiezingskoorts begint in sommige gemeenten gevaarlijke waarden te berei ken. Hyperventilerende Lei- derdorpse raadsleden schof felden onlangs wethouder Jan den Boeft onderuit en ook in Leiden lijkt zich een zekere verkiezingsstress rond wet houder Fred Kuijers af te te kenen. Zo niet in Voorscho ten. De raadsleden willen el kaar tijdens de raadsvergade ring nog wel eens afbekken, maar er worden zelden grana ten in het college geworpen. Wethouder Johan Visser (PvdA) van volkshuisvesting heeft zich voor niets zorgen gemaakt. De wethouder zag de bui al hangen nadat het Bouwplan Boschgeest danig uit de hand was gelopen. De woningwetwoningen zouden hier een maximale huur krij gen van 350 gulden per maand. Het werd echter iets meer: 600 gulden. Dat is toch een fikse tegenvaller voor de Voorschotenaar met een be scheiden inkomen die dacht in Boschgeest goedkoop te kunnen wonen. Johan Visser maakte een klassieke fout: hij. verzuimde de gemeenteraad tijdig in te lichtpn, waardoor het de raadsleden via andere wegen ter ore kwam dat niet alles pluis was met de wo ningbouw in Boschgeest. Der gelijke ontwikkelingen zijn funest voor een wethouders- Mild (2) Wethouder Linus Marselis maakte die fout nooit: die meldde uitspattingen direct aan de raad, die hem dan moederlijk over de bol aaide, beterschap liet beloven waar na Marselis weer zijn gang kon gaan. Maar Visser ging dus in de fout. Hij onderschat te de problemen die de wo ningbouwvereniging zou krij gen met het relatief kleine project. De doelstellingen ble ken niet haalbaar: de eis dat er technisch goede woningen moesten komen verdroeg zich niet met de eis dat de huur laag moest blijven. De wet houder dook prompt onder om te voorkomen dat hij re kenschap moest afleggen. Hij meldde zich enige tijd ziek en schoof de fatale vergadering voor zich uit. Inmiddels werd een commissie van onderzoek ingesteld die een rapport op stelde van de gebeurtenissen. Uiteindelijk werd geconclu deerd dat het iedereen zijn schuld was en kon Visser weer veilig opduiken. Een elegante oplossing, want alle wethouders verdwijnen toch na de verkiezingen en het lijkt wat al te gortig om dan mensen een paar weken eerder weg te sturen. Zeker in het beschaafde Voorschoten. LEIDEN Vlietland College, dat is de nieuwe naam voor de school die ontstaat door de fu sie van de christelijke scholen gemeenschap De Vlietschans in Leiden en het Lucas Colle ge in Voorschoten. De naam werd gisteren ont huld door de aan het eind van het jaar vertrekkende rector van het Lucas College Henk Geleijns. De vervroegd uittre dende rector was symbolisch verkleed als kapitein die zijn schip verlaat. Voor de onthulling was de ge hele bevolking van de Vliet schans naar de Van Beetho- venlaan in Voorschoten ge fietst. Daar werden de op fluit jes blazende scholieren (naar het thema van de feestweek „Fluitend naar school") ont vangen door de carnavallesk uitgedoste Jonkies, de toneel groep van De Vlietschans. Na de onthulling van de nieuwe naam van de school vertrok ken alle scholieren naar De Vlietschans op de Apollolaan. Daar werden een disco en een sport-in gehouden. Verder konden de leerlingen naar vi deofilms kijken. „Dat werd een gigantisch feest en daar door een eerste stap op weg naar integratie van de leerlin gen van beide scholen", aldus een leraar van de school. Aan de feestelijkheden rond de onthulling van de nieuwe naam was een wedstrijd ver bonden. Die werd gewonnen door brugklasleerling Carolien van Dijk van De Vlietschans en tweedeklasser Linda Koop- mans van het Lucas College. Zij voorspelden de juiste naam en kregen daarvoor een VVV- bon. De prijs voor de orgineel- ste naam ging naar Suzanne de Groen. Volgens de jury wa ren de leukste namen Op weg naar het weekeind college, Crea-10-us College en De Fris se verandering. De nieuwe school telt onge veer 1100 leerlingen. Volgens de schoolleiding lopen de bei de scholen met de fusie voor uit op de maatregelen van het ministerie van onderwijs en wetenschappen om te komen tot grotere scholen. Binnen kort krijgen scholen een bud get waar alles van moet wor den betaald. Dat is nadelig voor kleine scholen. Grotere scholen kunnen met een der gelijke financiering flexibeler opereren. Volgens de school wordt door de fusie goed con fessioneel onderwijs in de re gio Voorschoten /Leiden Zuid- West gehandhaafd. „We stel len de basisvorming zeker en voor Voorschoten is het gun stig dat de school er een VWO-opleiding bijkrijgt. Die kende het Lucas College niet", aldus een woordvoerder van de school. Eeze handige opvouwbare Quartz reiswekker, uitgevoerd in donkerbruin kunstleer, is vbor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. In opgevouwen toestand meet de wekker slechts 8 x 8 x 1,5 centimeter. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: i i Postcöde/plaals: r (voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de terste twee weken gratis. Daama wordt het abonnementsgeld betaald per: I maand (automatisch betalen) f24,85 I kwartaal via acceptgiro f75,10 I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel met nodig - naat Leidse Courant. Antwoordnummer 498.2501 VC Den Haag. I\iSS*L Stuur als dank de reiswekker naar: Adres: Postcode/plaats: CcidócSomotit

Leidse Courant | 1990 | | pagina 13