FC Groningen wil weer terugkeren naar de basis il udocoach Leo de Vries vil roer om bij de dames voetballerlei Cijfers lORT £eictac6owuvnt ZATERDAG 24 FEBRUARI 1990 PAGINA 11' latini noemt succes incident IIJS Terwijl het puik- van het internationale tbal deze zomer in de slag om de wereldtitel, zit hij of thuis of op de tribune 'erbijten: Michel Platini. Fransman zal voor het sinds 1978 een wereld- \pioenschap aan zich rbij moeten laten gaan. erekend onder de lei van de gewezen groot ster zelf slaagden Les Bleus er niet in zich voor het WK te kwalificeren. „Ach teraf", meent de Franse bondscoach, moetje denk ik constateren dat de successen in het midden van de jaren tachtig een incident zijn ge weest. We hadden de be schikking over een generatie met buitengewoon veel ta lent. Een uitzondering die een keer in de zoveel jaar voorkomt". Michel Platini Rus naar Berlijn voor kunstgrasveld BERLIJN Blau-Weiss '90 Berlin krijgt met ingang van het komende seizoen toch de be schikking over de Russische spits Viktor Lo- sew van Dynamo Moskou. De Berlijnse forma tie uit de tweede Bundesliga leek nadat de on derhandelingen met Losew en Dynamo al in vergevorderd stadium waren te moeten afha ken, omdat de club in de ogen van de penning- bewaarder niet zou kunnen voldoen aan de fi nanciële eisen. Een schoenenfabrikant, die ook de man schijnt te zijn achter het Europese vre desinitiatief, hoorde van de problemen en be sloot niet alleen geld beschikbaar te stellen voor de de transfersom, maar ook een deel van het salaris van Losew voor zijn rekening te ne men. Dynamo ontvangt 300.000 mark voor de spits en investeert die vergoedingssom in de aanleg van een kunstgrasveld in de Russische hoofdstad. Losew verhuist dus van werkgever voor een kunstgrasveld. Dynamo Berlin wijzigt naam in FC Berlin OOST-BERLIJN De Oost- duitse voetbalclub Dynamo Berlin heeft de laatste band met de geheime „Stasi"-politie verbroken en haar naam ver anderd in FC Berlin. Dynamo Berlin, dat tienmaal kampioen van de DDR werd, is jaren achtereen door de gehate vei ligheidsdienst geleid. Na de vreedzame revolutie van vorig jaar herfst en het ontbinden van de geheime politie koos de club al voor een andere lei ding. Nieuw stadion in Liverpool LIVERPOOL Liverpool en Everton buigen zich deze week over een plan van de stichting Mersey om in de nabijheid van Liverpools A in tree, de wereldberoemde paarderenbaan. een nieuw stadion te bouwen nu alle clubs naar aanleiding van de plannen van lord Justi ce Taylor de bestaande accommodaties dienen t(Trenoveren. Zoals bekend wil de rechter met ingang van het seizoen 1993-'94 louter nog zit plaatsen in de stadions waardoor de huidige capaciteit van An field Road, Liverpools heilige voetbaltempel, terug zou moeten worden ge bracht van 39.285 plaatsen naar 35.233. Dat scheelt de penningmeester een aardige inkom stenbron, vandaar dat de toonaangevende for matie in eerste instantie enthousiast heeft ge reageerd op het initiatief van de mensen van Mersey. Het nieuwe stadion, dat volgens de op zet in 1993 in gebruik kan worden genomen, zal namelijk plaats bieden aan 67.000 fans. ONINGEN Hij, die rechte wegen loopt, ft niets te vrezen. Jac- s Dolle stelt het met Iruk vast. In de rijen, begaan zijn met het lot i FC Groningen kan mand nog om Jacques n. Tot de grote omme- ai een naamloze aan- iger in het tanende le- »n, nu inenen de grote glneef in het spel, de ddruftige stichting reind te houden. De ijpte ondernemer uit hartje van de stad roomt zelfs niet een ctie binnen het toe- nstige kader van de te aanvaarden, in- n hij ervoor wordt ge- Hij heeft „niets te zen". Zijn route liep eranderd langs chte wegen". „Als het mij afkomt, zie ik het zegt hij. „Maar het is it mijn uitgangspunt /eest". zeventienduizend nieuws- igen bij het modale duel n RKC oogstte Dolle diepe ondering en de gescan- rde bijval liet de schaal van iter sidderen. Een eenma- actie; bij FC Groningen- Utrecht stommelden nog i zevenduizend kijkers s de kassa's en de klassie- tegen Feyenoord bleef ste- op een teleurstellende ne- luizend. Dolle lag er niet ker van. Integendeel, het e volledig in zijn strategie, programmeerd," verzekert ,Mijn opzet was uitsluitend aan te tonen dat Gronin- nog altijd voetbalminded k wilde naar de gemeente, "ncie, de sponsors toe n zien dat het publiek best komen. Het produkt is niet de gunst. Ben je gek. Het lukt is nog even sterk in ,als in de gloriejaren van 'C. De presentatie deugt r voor geen meter. Daar !e bottle-neck! Met Gro- [en-RKC heb ik het pro- teruggeplaatst naar zijn - prong. Voetbal, voordat vercommercialiseerd werd. vereniging met zijn aan- g. Daarna kwam de com- cie. De sponsor deed zijn -ede. 't Begin van de ellen- Ellende in die zin dat de isor niet alleen kwam. Wil ponsors benaderen, ben je gewezen op mensen met ties. De lui met de handige bel. De blik wordt één en ericht op het geld van de isor. Daar begint het de- ement. De binding met de are van weleer, het legioen, verloren. Het bracht be- stuurders er zelfs toe, onver holen te verkondigen: het pu bliek is voor ons niet interes sant meer. Dan kun je het ui teraard verder wel schudden". Vervreemding „Die mentaliteit zorgde voor een vervreemding. Recentelijk was ik te gast in het suppor ters-home. Daar hoorde ik over de spelers dat ze de sup porters niet eens zien staan. Ze pakken hun tas, springen in hun glanzende automobiel en taaien af. En met de techni sche staf is het geen zier beter. Ook uit die sector neemt nie mand de moeite eens het sup porters-home binnen te gaan. FC Groningen moet opnieuw op de rails gezet worden. Met een andere constructie. Er dient een nieuw bouwwerk te komen. Omdat het bestaande niet functioneerde; en nooit gefunctioneerd heeft. Ik was van mening, dat die totale ver nieuwing van de FC niet tot stand gebracht kon worden, zonder dat er grote dingen ge beurden. Er moest een mani festatie komen, waaruit zon neklaar naar voren kwam, dat het volk wel degelijk nog in voetbal geïnteresseerd is. Voetbal is nochtans te duur. Aan een volkssport hang je geen prijskaartje van vijfen dertig piek. De manifestatie tijdens de wedstrijd tegen RKC was noodzakelijk om de stichting te overtuigen, dat het prijsbeleid fout is. Dat was de achterliggende gedachte van mijn actie". Door de bocht Dölle gelooft in de overle vingskansen. „Negentig pro cent van de handelscrediteu ren is al door de bocht," meldt hij opgetogen. „Is akkoord ge gaan met een schikking. Dat is heel belangrijk. Er moet een akkoord met de NMB komen. Maar de bank zegt: wat doen de handelscrediteuren. De NMB heeft een gezonde opvat ting over sport in de regio en de kans is groot, dat ze zich re delijk comformeert aan de re geling met de handelscrediteu ren. Gebeurt dat, staat er nog het gesprek met de fiscus. Is met de andere schuldeisers een regeling getroffen, ligt de zwarte piet bij de belasting sdienst. Die kan alles nog be derven. Je mag er echter van uitgaan, dat de fiscus met een redelijk voorstel komt. Dan kunnen we eindelijk beginnen aan een nieuwe vorm". „Die nieuwe vorm is op instig- natie van de wijze mannen tot ontwikkeling gekomen. Zij zeggen: de fundering behoort te liggen bij de Ondernemers rond FC Groningen, de ORG. De ORG is geen sponsor. Een sponsor investeert op naamsre- clame en beziet via marketing wat de resultaten zijn. De ORG heeft een andere priori teit: het belang van betaald voetbal voor de regio. Zoals een schouwburg en een mu seum belangrijk zijn. 'n Stuk infra-structuur. Als bedrijf wil je dat. Dat is het oogmerk van de ORG. Dat moet je funderen en die fundatie is in concreto, dat de ORG anderhalf miljoen gulden op tafel legt. Het is één van de zaken waar ik mij in tensief mee bemoei. We heb ben momenteel honderdenvijf tig ondernemers; dat moet op lopen tot tweehonderd. Het is Jacques Dolle: „Vanaf het moment dat de commercie zijn intrede deed ging het verkeerd". FOTO: PERS UNIE beslist geen onmogelijke opga ve." Het volgende „fenomeen", dat Jacques Dölle op het rooster heeft is de supportersvereni ging. „Persoonlijk vind ik dat ontzettend belangrijk. Het sluit aan op de RKC-formule. Met een staanplaats van vijf gulden en een tribunekaart van een tientje heb je binnen tien da gen zeventienduizend man in het stadion. De opzet is - en bindt me niet aan de exacte cijfers, de bedragen staan nog niet vast - om voor uiterst aan trekkelijke tarieven een legi oen supporters op te bouwen. Daarbij denken we minimaal aan veertienduizend leden. Supporters worden lid van een speciale club. Tegen een con tributie van bijvoorbeeld zestig gulden, met recht op een staanplaats voor alle competi tiewedstrijden en honderden zestig gulden voor een zit plaats. Je hebt dan het hele sfeerseizoen door het publiek afgedekt. Je bent verlost van het grote verschil. Grilligheid is een publieks-reactie. Die kun je niet budgetteren en ze kerheid is een eerste vereiste. We willen de kant van Barce lona en AC Milan op; al kun je natuurlijk de aantallen niet vergelijken. Met veertiendui zend leden hebben we een ba sis". „Het moet aantrekkelijk ge maakt worden, heel aantrek kelijk. Enerzijds door de prijs en aan de andere kant door in schakeling van het gehele re gionale bedrijfsleven. De con tacten die we met het bedrijfs leven hebben zijn uiterst posi tief. We willen de supporters- kaart een extra dimensie ge ven. Door een compleet pak ket aan te bieden. Met een lijst van supporters-shops. Zaken, waar je met je lidmaatschaps kaart - echt een document, met pasfoto en al - korting krijgt. Zeg: tien procent. Dan kun je een groot deel van het lidmaatschapsgeld terugver dienen. 't Idee is uitgepeild bij diverse ondernemingen en de reacties zijn zonder meer ver heugend. Met minder dan veertienduizend leden is het echter niet interessant. Voor de zekerheid, doch eveneens voor de ambiance. Voetbal voor anderhalve man en een peerdekop is onaantrekkelijk". Blauwdruk Ook voor de structuur heeft Dölle een duidelijke blauw druk. Hij spreekt van een be drijfsmodel. „Met een tech nisch hoofd, een financiëel- economisch hoofd en daarbo ven een directeur, die zijn aanwijzingen ontvangt van de raad van commissarissen. En die raad heet in dit geval Raad van Toezicht. De directeur wordt de dagelijkse baas in huis. Een model, dat min of meer ook bij PSV gehanteerd wordt. De Raad van Toezicht krijgt grote bevoegdheden. Met een vertegenwoordiger van de sponsor, van de ORG en van de supportersvereni ging. Wellicht tevens nog een organisatie-deskundige of een accountant". Het enthousiasme van de Gro ningse ondernemer laat zich' nauwelijks beteugelen. Hij ge looft in z'n missie en de onpar tijdige toehoorder gaat zowaar in een hernieuwde redding van het geldverslindende noordelijke voetbal-bolwerk geloven. Opnieuw gaat de schoenendoos met onbetaaalde rekeningen in de prullebak; de crediteuren hebben geen keu ze. Slikken of stikken. JAN J. RITZEMA ERENVEEN In hui- De Vries in Heeren- in wordt wel' eens la- ;nd gezegd: „Met Leo jg je geen moeilijkhe- als je maar doet wat zegt". Deze veelbelo- ide tekst doet voor de komst het een en ander wachten. Leo de Vries namelijk sinds kort in doorgaans zo roerige owereldje officieel de olger van bondscoach rel Gietelink, die onge- ir dertien jaar lang de ionale vrouwenselectie Ier zijn hoede heeft ge- Een periode waarin irnationaal grote suc- sen zijn geboekt. Juist het moment dat het al- laal wat minder goed t, neemt de CIOS-do- it de leiding over. orlopig voor één jaar. het vertrouwen dat de 'lenging van het con- ct niet meer dan een maliteit zal zijn. it zou", zegt De Vries, „een hte zaak zijn voor het judo het na een jaar voorbij zou Er is doelbewust voor één gekozen. De bond heeft de ellende ontstaan door vaste dienstverband van eh Chris de Korte leergeld aald. We zijn echter wel reengekomen dat bij een irtgezette samenwerking de ploeg door mij bij twee we reldkampioenschappen wordt begeleid. Dan praat je dus au tomatisch ook over de Olympi sche Spelen". Zweep De 52-jarige judoleraar is van plan de zaak uitermate serieus aan te pakken. Zonder verve lend te doen naar zijn voor ganger, merkt hij op dat het allemaal heel anders moet. Het klinkt bekend in de oren. Nieuwe bezems vegen altijd schoon. Toch kan niet worden ontkend dat Leo de Vries vol komen gelijk heeft. Het natio nale vrouwenjudo lijkt een beetje ingedut. Anders is het immers moeilijk verklaarbaar waarom de buitenlandse con currentie steeds meer triomfen boekt. Sinds het vrouwenjudo een olympische sport is, waait in de meeste Europese landen een andere wind. Leo de Vries: „De zweep is er over ge gaan. Hier niet. Wij zijn inder daad een beetje ingeslapen. We moeten hard werken om het verloren gegane terrein te heroveren". Hoewel De Vries nog niet pre cies weet hoeveel geld de bond voor het vrouwenjudo heeft uitgetrokken, blaakt hij van vertrouwen. Ook al omdat het bestuur wél akkoord is met zijn voorstel de intensiteit van de centrale training op te voe ren. „Er komen vier trainings kampen, zowel in binnen- als buitenland. Naast de centrale training in het weekeinde zul len de meiden voorts op door deweekse dagen worden opge trommeld". Voorlopig kijkt hij echter niet al te ver vooruit. De Europese kampioenschappen komen razendsnel naderbij. Over een kleine negen weken is het zo ver. De Vries beseft dat hij de selectie niet op een ideaal tijd stip heeft overgenomen. De tijd is te kort om nog echt in vloed te kunnen uitoefenen. Vandaar dat het verblijf in Rüsselsheim eigenlijk alleen maar is bedoeld om eens goed met iedereen kennis te maken. Op de komende titelstrijd zal De Vries meer de rol van toe schouwer dan van coach ver tolken. De persoonlijke trai ners krijgen nog alle kans met hun eigen pupil resultaten te- boeken. Stapje terug Dat systeem heeft echter de langste tijd gehad. De clubtrai ners zullen aan andere dingen moeten wennen. Steun van coaches als Peter Ooms die bij voorbeeld de inmiddels gestop te ex-wereldkampioene Irene de Kok van de eerste tot de laatste minuut heeft begeleid, is op enige termijn niet meer toegestaan. Leo de Vries be dachtzaam maar niet minder vastbesloten: „Het wordt an ders. De clubcoach moet een stapje terug doen. Ik wil niet dat de geselecteerde judoka pas op het laatste moment sa men met de eigen trainer komt. Bij mij gaat het anders. De ploeg vertrekt als geheel en komt als geheel terug. De equipe moet 'n eenheid zijn". De Vries beseft dat hiermede de knuppel in het hoenderhok terecht zal komen. Hij onder kent tevens niet zonder de steun van het bestuur te kun nen. Alvorens de maatregel officieel in te voeren zal dan ook eerst met mannencoach Wim Visser overleg worden gepleegd. De nieuwe bonds coach is overigens wel van plan een uitermate goed en re gelmatig contact met de club- trainers te houden. Hij meent echter de coaching zelf te kun nen doen omdat hij de te selec teren judoka's door de nieuwe trainingsopzet vaak genoeg zal zien. „Daardoor kan ik hen in een wedstrijd best goed bij staan". Mystiek De Vries benadert de proble matiek nuchter. Verhalen over de mystiek van de sport zijn aan hem ook niet besteed. Alles wat met Zen te maken heeft, kan hem eigenlijk wel gestolen worden. Voor hem is dat allemaal niet van toepas sing. „Ik geloof daar allemaal geen spijker van. Het gaat er bij judo alleen maar om de te genstander zo snel mogelijk op de rug te krijgen. Judo is in wezen een vorm van stoeien, een soort worstelen. Ik geloof niet dat judoka's door het be oefenen van deze sport betere mensen worden. Ik hoef maar om me heen te kijken. Dan zijn ze óf verkeerd aan het ju doën óf het zijn andere men sen. Neen, van die mystificatie moeten we snel zien af te ko men". De voormalige Nederlandse kampioen, hij pakte in 1963 de titel, heeft zijn sport vooral ge leerd van Anton Geesink. Hoewel hij een erkend talent was, realiseerde hij de echte doorbraak nooit. De contacten met onder meer Anton Gee sink zijn inmiddels wat min der geworden. Leo de Vries betreurt dat. „Ik heb bij hem leren judoën. Heb ook op an dere gebieden veel van hem geleerd. Ik ben met hem ech ter in conflict gekomen. Ik ben het niet altijd met zijn uit spraken eens geweest. Hij heeft zich indertijd redelijk negatief over het jeugdjudo uitgelaten. Daartegen heb ik stelling genomen. Dat is me niet in dank afgenomen. Ik heb echter veel van hem opge- Leo de Vries: „Het moment waarop ik begin is niet geweldig, maar de toekomst ziet er niet slecht uit. stoken. Ook hoe je niet met mensen moet omgaan. Anton is bij het invoeren van het leerplan een confrontatie aan gegaan. Hij is voorbijgegaan aan de kennis van anderen. Dat heeft de nodige weerstand opgeroepen. Het had ook op andere manieren gekund. An ton heeft vierkante uitspraken gedaan. Ik heb zijn optreden altijd geaccepteerd. We hebben elkaar perfect aangevoeld. Voor Anton bestaat evenwel geen middenweg. Wie niet vóór hem is, is tégen hem. Dat hoort trouwens ook bij hem. Zonder die eigenschap zou hij geen Anton Geesink zijn ge worden. Ik betreur dat aan onze relatie een einde is geko men. Ik ben er van overtuigd dat hij het ook jammer vindt". Vertrouwen De nieuwe bondscoach wenst niet te veel achterom te kij ken. Hij heeft wel andere din gen aan zijn hoofd. Er moet worden geïnventariseerd. Daarna moet een beleidsplan worden gemaakt. Hij is vol vertrouwen, maar weet dat op de weg naar de top de nodige valkuilen moeten worden ge passeerd. Hij beschouwt het als een uitdaging, maar weet één ding zeker. „Zonder de steun van de collega's gaat het niet. Ik ben van hen afhankelijk. Zij moeten de training dragen. Ik heb één voordeel. Door mijn werk bij het CIOS hoef ik niemand naar de mond te praten. Bovendien, talent is er genoeg. Het moment waarop ik begin is niet zo geweldig, maar op termijn kan het vrou wenjudo zeker weer het hoog ste niveau bereiken". PETER VAN PUTTEN door Frank Werkman Voor sommige sporten is cijfermateriaal essentieel. Honkbal, basketbal en cricket bijvoorbeeld hangen van statistiek aan elkaar. Mathematisch ingestelde lieden met een hang naar de cijfers achter de prestatie scheppen er een ongekend genoegen in hele lijsten te verzamelen en bij te houden. Toegegeven, je moet er een lichte tik voor hebben. Het is namelijk een heidens karwei om een collectie up to date te houden. Menig uurtje dat toch alleszins prettiger kan worden besteed dient er in gestoken, maar zo heeft ieder zijn voorkeur. Het koele rekenwerk is in menige sport bepalend voor het antwoord op de vraag wie op welk moment moet worden ingezet. Vooral bij teamsporten. Des te merkwaardiger is het dat een bij uitstek commerciële tak' als betaald voetbal nauwelijks gebruik lijkt te maken van een boekhouding. In deze wereld waar miljoenen omgaan is het natte-vingerwerk nog steeds maatgevend, de persoonlijke interpretatie bepalend. In voetbal is iemand in vorm of niet; een tussenweg schijnt er nauwelijks te zijn. De beoordeling van de verrichting van een voetballer is echter onderhevig aan menselijke (voor)oordelen en - nog erger - voorkeuren. De voetbalwereld wemelt er van. Wat zou het toch op zijn minst aardig, zo niet onthullend zijn als bij een partij voetbal ook een echte rekenmeester zou worden ingezet. Hij zou aan de hand van zijn administratie aan het eind van een duel kunnen bepalen wat de echte rapportcijfers voor iedere speler zouden zijn. Nu komt de cijfermatig geïnteresseerde niet verder dan het bijhouden van lijsten met doelpunten en hooguit assists. Maar ook die geven een vertekend beeld. De actie, die aan de beslissende voorzet voorafgaat kan in sommige gevallen van meer invloed zijn op de score. Om nog maar te zwijgen over de verdedigende ingreep, waardoor de scorende ploeg in balbezit komt. Zo'n interventie zou eventueel zelfs dubbel moeten tellen, want er kan een tegentreffer mee zijn voorkomen. De rekenmeester kan het overigens nauwelijks in zijn eentje. Op zijn best kan hij van een speler via plusjes en minnetjes aantekening houden van diens optreden. Maar wat te doen bij een daad er net tussen in? De cijferaar dient dus eigenlijk te worden geassisteerd door een figuur, die de stijl beoordeelt. Want je kunt risicoloos een balletje breed leggen. Dat is niet fout. maar ook nauwelijks goed te noemen. Het uitspelen van drie tegenstanders en een goede voortzetting aanbieden is aanzienlijk creatiever en verdient een hogere beloning. Maar wie is daartoe objectief in staatIeder mens is behept met een zekere mate van vooringenomenheid. Een eens vastgezet oordeel laat zich niet gemakkelijk veranderen derhalve. Dat is misschien niet eerlijk, maar onvermijdelijk. Bij voetbal kun je een aantal zaken boekhouden. De hoekschoppen zijn bij te houden, evenals het aantal schoten op doel. Zelfs de zuivere speeltijd is te administreren, hetgeen onlangs tot een onthutsende conclusie leidde bij een Spaanse competitie-wedstrijd. Bij het affluiten door de arbiter bleek dat de voetballers zegge en schrijve rond de vijftig minuten echt in actie waren geweest. De rest van de tijd bleek teloor te zijn gegaan aan geharrewar rond vrije schoppen, behandeling van blessures, ingooien, hoekschoppen en dergelijke. Als ook nodeloze ballen op de eigen doelman nog eens zouden worden meegeteld en onnodige breedtepasses, dan zou de feitelijke speeltijd nog wel eens tien minuten minder kunnen zijn. Veronica, altijd in voor een nieuwigheidje, presenteert sinds enige tijd zo'n statistiekje aan het eind van een samenvatting van vaderlands voetbal. Van deze onthullingen zal voetbal overigens niet populairder worden. Als je in kille cijfers ziet aangegeven wat er goed en fout is gegaan blijft er niet veel te genieten over. Een opwekking tot een bezoekje aan een stadion is zo'n balans al helemaal niet. Misschien is dat de reden om maar geen voetbalboekhouders aan te stellen. Hun rapportage zou waarschijnlijk te vernietigend zijn.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 11