orming Duitse unie imulans voor economie 7 Beurs van Amsterdam „Bonn biedt DDR koers van één op één" MARKTEN Ook FNV hekelt opstelling werkgevers over atv I, ")NOMIE CcicLeGouamit VRIJDAG 23 FEBRUARI 1990 PAGINA 7 da ontwerpt inium auto Het Japanse automo- ;rn Honda gaat in het iver de hele wereld een gen op de markt bren- vrijwel volledig is ge- van aluminium. Deze 'NS-X', is 300 kilo lich- een vergelijkbare wagen stalen carrosserie. Het gewicht heeft volgens een gunstig effect op de es, het benzineverbruik iroduktie van schadelijke assen. Het Japanse pon- eeft nog geen plannen assaproduktie van alumi- uto's omdat die op het ten minste tweemaal zo jn als auto's van staal. Abonnee-tv in VS met 108 kanalen NEW YORK Vier concerns steken ongeveer twee miljard gulden in de op richting van een satelliet-tv-onderne- ming die in de Verenigde Staten 108 tv- stations gaat doorgeven. Het tv-station NBC, News Corporation van Rupert Murdoch, Cablevision Systems en Hug hes Communications hebben hun hand tekeningen gezet voor de oprichting van ,.Sky Cable", dat alleen "met een schote lantenne is te ontvangen. Sommige sta tions zijn gratis, maar voor de ontvangst van alle 108 kanalen moet een abonne ment worden genomen. „Sky Cable" be gint in 1993 met zijn uitzendingen. Naar verwachting gaat de onderneming winst maken als er tussen de drie miljoen en vijf miljoen abonnees zijn. Berendaal stopt beursnotering DEN HAAG De maatschappij Berendaal, dochter van de verzekeringsmaatschapij Nationale-Nederlanden, beëin digt haar beursnotering in ver band met het wetsvoorstel om winsten op beleggingen van ver zekeringsmaatschappijen te be lasten. De effectenbeurs zal de notering per 19 maart laten ver vallen. Vanaf 17 maart zal Na tionale-Nederlanden alle ter beurze aangeboden aandelen Be rendaal aankopen tegen de dage lijks vastgestelde intrinsieke waarde met compensatie voor provisie en beursbelasting. Het fonds wordt omgezet in een be sloten vennootschap. Opnieuw forse koers verliezen beurs Tokyo TOKYO De aandelenkoersen op de effectenbeurs van Tokyo zijn van morgen opnieuw fors gedaald. De Nikkei-index van 225 aandelen ging omlaag met 935,87 punten ofwel 2,6 procent tot 34.890,97. Het koersge- middelde kwam daarmee voor het eerst sinds vorig jaar oktober onder de grens van 35.000 punten. Afgelo pen woensdag kelderde de Nikkei-in dex met 1.161 punten ofwel 3,15 pro cent. Dat was de op twee na grootste daling in de geschiedenis. Gisteren was er een licht koersherstel, maar vanmorgen ging het door de aanhou dende vrees voor rentestijging weer mis. De Nikkei-index verloor over de hele week 2.570 punten, bijna zeven procent. Nederland grootste investeerder Spanje MADRID Nederland was vorig jaar verreweg de grootste buitenlandse inves teerder in Spanje. De totale buitenlandse investeringen stegen met 47,9 procent tot 1,24 biljoen peseta 21,6 miljard). Ne derland had daarin met 190,4 miljard pe seta een aandeel van vijftien procent. De belangrijkste buitenlandse investeerders na Nederland waren vorig jaar Frank rijk met 160,4 miljard peseta, Groot-Brit- tannië met 142,7 miljard peseta en West- Duitsland met 83,6 miljard peseta. Fi nanciële instellingen en verzekerings maatschappijen trokken met een aandeel van 37,3 procent in het totale bedrag de meeste investeringen aan. Het aandeel van produktiebedrijven bedroeg 16,9 procent. 'PORT AMRO BANK: RENTE BLIJFT HOOG jj ERDAM De Ne- dse economie zal ofiteren van de con- rele impulsen die tnd krijgt door de ïg van een monetai- e door de Bondsre- i^k en de DDR. Daar- de Nederlandse in- minder stijgen dan ?7Jtse en zullen ook de ■idsfinanciën zich Jger ontwikkelen, is aan een rente- niet te ontkomen, :en rapport van de Bank. 1c gaat ervan uit dat de ilverwege dit jaar tot comt en verwacht dat ind daardoor de ko- jaren via nieuwe ex- gelijkheden 0,5 pro- e it extra economische krijgen. De groei wordt geraamd op 3,25 procent dit jaar, 3,5 procent in 1991 en drie procent in 1992. Het overschot op de lopende rekening van de betalingsba lans zal door de exportgroei positief worden beïnvloed. Dit in tegenstelling tot Duitsland, waar de sterke economische groei (dit jaar 4 procent en in 1991 en 1992 4,5 procent) juist zal leiden tot extra import. Het surplus op de Duitse lopende rekening zal daardoor vermin deren. In Nederland zal de inflatie wat minder toenemen wegens een geringere druk op de pro- duktiecapaciteit en een gema tigder loonontwikkeling. Het verschil met de Duitse inflatie wordt daardoor groter. Voor dit jaar voorspelt de bank voor Nederland een inflatie van 2,5 procent (tegen 3,25 procent in de Bondsrepubliek), voor vol gend jaar 3,5 procent en voor 1992 3,25 procent. Rente Aan de rentebeweging in Duitsland zal ons land niet kunnen ontkomen. Op korte termijn zal de geldmarktrente zich stabiliseren en kan de lange rente iets omlaag, aldus de Amro Bank. Later dit jaar, wanneer de inflatie oploopt, zal het monetaire beleid wor den verkrapt. Dan zal zowel de rente op de geldmarkt als die op de kapitaalmarkt stij gen. De bank verwacht voor dit jaar een rente op vijf- tot acht jarige staatsobligaties van 9,5 procent en voor 1991 10,5 pro cent. In 1992 volgt een daling naar 9,75 procent. Voor de geldmarktrente geeft het rap port voor deze drie jaren ra mingen van achtereenvolgens 9,25 procent, 9,75 procent en negen procent. Het verschil tussen geldmarkt- en kapitaal marktrente zal dus weer op een gebruikelijker niveau ko men. De koppeling van de gulden aan de D-mark zal volgens de Amro Bank onverkort worden gehandhaafd. De positie van de mark zal niet zwakker wor den. Een opwaardering van de gulden is daarom alleen moge lijk door een verhoging van de Nederlandse rente ten opzich te van de Duitse, en dat wil niemand, aldus het rapport. De bank verwacht dat de Ne- derlandsche Bank eerder zal aansturen op een verkleining van het verschil in de korte rente, dat de laatste tijd nogal is opgelopen. De ruimte daar voor zal ontstaan zodra er weer enige rust is op de finan ciële markten en de valuta- handel overtuigd is van de in tentie en het vermogen van de Nederlandse autoriteiten om de koersverhouding tussen gulden en mark vast te hou den, aldus het rapport. Archiefplaat van wachtende Oostduitsers voor een bank in West- Berlijn. foto: afp WASHINGTON De Westduitse regering heeft het voorlopige besluit genomen om bij de vorming van een monetaire unie met de DDR een koers voor omwisseling van Ost-marken in D-mar- ken aan te bieden van één op één. Dit heeft de Amerikaanse krant Washington Post vandaag gemeld op basis van informatie uit regeringskringen. Bonn is van oordeel dat het aanbieden van deze gunstige koers de enige manier is om te voorkomen dat miljoenen DDR-burgers naar de Bondsrepubliek komen, aldus de krant. De DDR hanteert op het ogenblik een officiële koers van drie Ostmark per D-mark, maar op straat moet voor een Westduitse mark acht k negen Ostmark worden betaald. Er is in de DDR in totaal naar schatting 180 miljard Ost-mark in om loop. Volgens de Washington Post is er binnen de Westduitse regering steeds meer steun voor een oplossing waarbij DDR-burgers in eerste instantie slechts een deel van hun spaartegoeden tegen de gunstige koers kunnen omwisselen om het inflatiegevaar be perkt te houden. Gedacht wordt aan 1.000 tot 5.000 mark per huishouding. De rest van het spaargeld zou dan na één of twee jaar kunnen worden omgewisseld. -minister De ing missaris bij dsmit LT Oud-minister J. ing (63) van sociale za- •dt commissaris bij de imsterdamse effecten- genoteerde houdster- lappij Goudsmit in De ijn benoeming wordt Iragen op de algemene ring van aandeelhou- 6 juni in Utrecht. De ling van De Koning t in de vacature van isaris Tervooren in ver bet het bereiken van de leeftijdsgrens, lit is de moeder van nin Winkelbedrijf (240 renwinkels), Ter Meu- fie warenhuizen), Swee- Candy Shops (16 snoep- s) en The Society Shop sdewinkels). In totaal bedrijf 1200 werkne- ik- en thuislozen ^ijn dat ook WENSEN ZOALS WIJ?" telft-Westerlee Irene 22-25. Andijvie glas Aubergines 530-660. Boe- 14-21. Bospeen 550-570. es 110-210. Courgettes geel Groene sav. kool 59-74. IJs- 9-101. Knolselderij stuks 39- ikommers 71-198. Komkom- 44-63. Komkommers stek Krulsla 42-46. Paprika geel 60. Paprika groen 690-1040. lila 1500-1500. Paprika lila ei00-1700. Paprika rood 1050- ■j Pepers groen 1240-1240. en bos 26-32. Radijs glas 33- js puntzak 36-45. Radijs wit- 49-72. Rettich 22-120. Rood- witl. 170-210. Selderij bos la poly glas 21-60. Snijbonen 00-1250. Spercibonen glas 40. Spinazie glas 210-240. 30-208. Stoofsla 60-60. To- 90-710. Tomaten rood 400- sla 300-330. Witlof 155-230. itieve tuinbouwveillngvereni- sstland West' te 300 super 5,40-6,60. Bos- m/gr. hb 0,47-0,79. Krulsla 48-0,56. Radijs V4 b middel 4. Radijs 2 gr. zakje 0,25- 15 super d/p 0,18-0,47. UTRECHT De vakcen trale FNV heeft evenals de christelijke vakcentrale CNV geen goed woord over voor de opstelling van de werkgeversorgani saties ten aanzien van ar beidstijdverkorting. De centrale werkgeversorga nisaties steunen volgens FNV en CNV het verzet van de bouwwerkgevers tegen verdere atv. Dit staat haaks op de afspraak met kabinet en vakbeweging dat atv een van de middelen is voor verdere herverdeling van arbeid. De FNV heeft de werkgeversorganisatie VNO gisteren per brief om uitleg ge vraagd over deze tegenstrijdi ge zaken. Als er binnen een week geen bevredigend ant woord is, „zal de FNV niet schromen nadere stappen te nemen", aldus voorzitter Ste kelenburg. Welke stappen dat zijn, wil de FNV „om strategi sche redenen" niet prijs geven. „We rekenen erop dat het ge zonde verstand overwint". Een woordvoerder van het VNO herhaalde gisteren dat het cao conflict in de bouw een zaak van de bedrijfstak is. Stekelenburg beschuldigde de werkgevers van „dubbel spel". Aan de ene kant verklaren zij zich in het gemeenschappelijk beleidskader bereid tot verde re herverdeling van arbeid, onder meer door atv. Ander zijds ligt er een instructie om in de cao-onderhandelingen geen werkgelegenheidsgaran- ties af te geven of afspraken over atv te maken. Wolters Schaberg neemt InterCollege over van Yendex DE BILT De Wolters Scha- berg Groep heeft InterCollege Nederland overgenomen van Vedior, de dienstenpoot van het Vendex-concern. Wolters Schaberg, houdstermaatschap pij van allerlei bedrijven, is al in het bezit van het Luzac Col lege. Luzac en InterCollege vullen elkaar goed aan en naar ver wachting zullen zij hun parti culiere onderwijsactiviteiten uitbreiden, zo heeft Wolters Schaberg vanmorgen bekend gemaakt. InterCollege geeft op de Inter- Management School en op de Hospitality Business School (voorheen Inter Hostess School) op HBO-niveau oplei dingen die zijn gericht op het bedrijfsleven. Zij zijn officieel erkend door het ministerie van onderwijs. Het Luzac Col lege verzorgt eenjarige oplei dingen voor de (staatsexa mens HAVO, atheneum en gymnasium. Wolters Schaberg omvat een dertigtal ondernemingen met een gezamenlijke omzet van ongeveer 1 miljard en 8000 werknemers. Hollandia Kloos bepleit bundeling windmolenfabrikanten LUNTEREN Hollandia Kloos Holding wil de huidige fabrikanten van windmolens bundelen in een op te richten Windenergie Nederland BV. Alleen door een krachtenbun deling kunnen de elektrici teitsbedrijven, die de komende jaren 1000 MW energie via windenergie moeten opwek ken, ervan worden overtuigd dat de industrie voldoende rendabele molens van goede kwaliteit op tijd kunnen leve ren. Deze nieuwe impuls voor de windenergie in ons land heeft directeur R. M. Lubbers van Hollandia Kloos gisteren tijdens de windenergieconfe rentie in Lunteren aangekon digd. Lubbers heeft alle huidige fa brikanten uitgenodigd samen te werken in de nieuwe ven nootschap, waarbij Hollandia Kloos zowel risico-dragende als risico-mijdende toetreding toejuicht. Kinderfiets Een handelaar toont een „snelle" kinderfiets met dichte wielen, bestemd voor peuters vanaf vier jaar. Het is één van de vele nieuwe modellen die tot en met zondag op de Fiets-Rai in Amsterdam te zien zijn. foto: anp Cao regionale vliegers inzet conflict bij KLM AMSTERDAM Er is een conflict gerezen tussen de Ver eniging van Nederlandse Ver keersvliegers (VNV) en de di rectie van KLM. Inzet is de arbeidsovereenkomst voor pi loten van de KLM-dochters NLM en Netherlines die gaan fuseren. Door het meningsver schil zou de opzet van de nieu we regionale maatschappij niet komende zomer, zoals de be doeling was, maar later van de grond komen. De KLM wil de cao van de re gionale piloten loskoppelen van die bij de moedermaat schappij. Volgens B. Baksteen van de VNV was het tot nog toe zo dat regionale vliegers onder dezelfde cao vielen en dat tweederde van hen na een aantal jaren in grotere toestel len voor de KLM vloog. De grootte van het toestel bepaalt voor een deel de hoogte van het salaris van het vliegperso- neel. Wanneer de plannen van de KLM doorgaan vreest de VNV lagere inkomens voor de regionale vliegers. Baksteen verwijt de KLM tij dens de onderhandelingen te zijn teruggekomen op eerdere toezeggingen dat de salarissen van de regionale vliegers on aangetast zouden blijven na de fusie. Een woordvoerder van de KLM vindt de besprekin gen een interne aangelegen heid en weigert commentaar te geven. Hij wijst wel op de concurrentie in internationaal verband tussen regionale vliegmaatschappijen. Verbete ring van de concurrentieposi tie van de nieuwe regionale maatschappij KLM City Hop per vormt het motief voor de komende fusie. Cao-akkoord bij Heineken ZOETERWOUDE De direc tie van Heineken Nederland en de vakbonden hebben gis teren overeenstemming be reikt over een nieuwe eenjari ge cao voor de 4000 werkne mers. Behalve de reeds over eengekomen loonsverhoging van 4 procent en verlenging van de vut-regeling tot 1996, voorziet de cao in verbetering van enkele toeslagen. De afbouw van de ploegentoe- slag wordt verbeterd. Volcon- tinu-medewerkers die tijdelijk in dagdienst zijn en in het weekeinde moeten werken, krijgen een overwerktoeslag. Verder zijn er afspraken over calamiteitenverlof, milieuzorg en positieve actie. De afron ding van het cao-overleg was slechts een formaliteit na het akkoord van afgelopen week einde. De bonden hebben zoals bekend de garantie dat er tij dens de reorganisatie geen ge dwongen ontslagen zullen val len. Van uitbesteding van werk of gedwongen externe herplaatsing zal geen sprake zijn. De directe schade als ge volg van de recente staking wordt door Heineken nog steeds op „enkele miljoenen guldens" geschat. Aantal koersen fout ingevoerd AMSTERDAM Op de Am- sterdamse effectenbeurs is de handel gisteren om 12.00 uur onderbroken omdat een aantal koersen niet correct was inge voerd. Een half uur later werd de handel weer hervat. De woordvoerder van de beurs verzekerde met klem dat van een computerstoring geen sprake is geweest. Drexel betaalde nog flinke bonussen NEW YORK Werknemers aan de top van het effecten kantoor Drexel Burnham Lambert hebben net voordat de moedermaatschappij uitstel van betaling aanvroeg, om vangrijke bonussen ontvan gen. Volgens de Amerikaanse pers zou het gaan om een be drag van 350 miljoen dollar. De kans is niet groot dat de schuldeisers dat geld nog te rugzien. De dochter van Drexel die zich bezighoudt met de effectenhandel is uitge sloten van de faillisementspro- cedure. emba 120.00 enral-non c 75.00B eriks hold c 120.00 flexovil c 91.00 fumess c 121.00 gamma hold 82 00 gamma h 5 pr 5.70 getronics 30.10 geveke 46.50 1,95 ital.lire (10.000) 1,50 lap.yen (10.000) 5,54 joeg.din. (100 nieuw) GOUD Nieuw Vorige ZILVER onbewerkt 25090 - 25590 25200 - 25700 onbewerkt 280 - 350 285 - 355 bewerkt 27190 27300 bewerkt 390 400 Nedlloyd sterk omhoog AMSTERDAM De Amster damse effectenbeurs beleefde gisteren een kalme dag. Het merendeel van de koersen ging geleidelijk omhoog, zodat de koersindex aan het eind van de dag een stijging te zien gaf van 1,2 punt op 188,8. De omzet bedroeg 1408 miljoen, waarvan de aandelen slechts ƒ510 miljoen voor hun reke ning namen. Veruit het grootste deel van van de omzet had dus betrek king op obligaties. De markt hiervoor viel moeilijk te pei len Vroeg in de ochtend was er sprake van stijgingen tot zon drie dubbeltjes, maar later gleden veel noteringen weg. Aan het eind van de dag wa ren er zowel kleine plussen als minnen. Bij de grote aandelenfondsen waren aan het slot alleen klei ne verliezen over voor Heine ken en Amrobank. Verder eindigden alle waarden beter, voor het grootste deel echter ging het om dubbeltjes. De luchtvaart zat daarbij goed. Relatief de grootste stijging deed zich voor bij Fokker, die 2 steeg naar 34,30. Goede tweede was KLM met een vooruitgang van ƒ1,40 naar ƒ33,60. Hoogovens ging 1 vooruit naar 66. Nedlloyd won 4,10 op ƒ91,50 en Nijverdal-ten Cate ƒ1,70 op ƒ92,70. Bols steeg 3 naar lo7, Internatio 1 naar 87,80 en Borsumij 2 steeg 3 naar lö7, Internatio 1 naar 87,80 ei naar ƒ70,50. Elders was de ontwikkeling bij computerfabrikant Tulip op vallend. Deze kwam met on verwacht slechte cijfers over 1989, maar de koers ging 1,70 omhoog naar 33. Dit zou het bedrijf overigens welgevallig zijn, omdat de beoogde groei nieuw kapitaal vereist, moge lijk via een emissie later dit jaar.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 9