Een waarnemer voor elke duizend kiezers Uiterlijk begint Zuid-Afrika op een normaal land te lijken van de zege Symbolen OPKOMST EN NEERGANG VAN DE APARTHEID (II) Mandela komt ook naar Nederland BUITENLAND ËaicUetSowutfit VRIJDAG 23 FEBRUARI 1990 PAGIN VERKIEZINGEN NICARAGUA BESTE GECONTROLEERDE UIT GESCHIEDENIS Daniel Ortega bij zijn triomfantelijke intocht in Managua van afgelopen woensdag. Niemand twijfelt er aan dat hij de verkiezingen gaat winnen. foto: ap (Van onze verslaggever Lucas Bolsius) MANAGUA „Todo sera mejor!" „Alles zal beter worden". Met die leus probeert president Daniel Ortega zondag bij de ver kiezingen het grootste deel van de arme Nicara guaanse bevolking achter zich te krijgen. Belangrijk voor de toekomst van Ni caragua wordt de reactie, zondagavond, vanuit Was hington over de betrouw baarheid van de verkie zingen. Het oordeel van président Bush zal straks bepalend zijn of de VS de economische boy cot opheffen en de steun aan het gewapend verzet intrek ken. Daarmee heeft Bush ei genlijk de sleutel in handen of Ortega zijn slogan kan waar maken. De Nicaraguaanse president is er alles aan gelegen om het predicaat „eerlijk" te krijgen. Zijn regering heeft flink wat maatregelen genomen om te voorkomen dat er getwijfeld kan worden aan de rechtma tigheid van de uitslag. Onder de vlag van de Verenigde Na-» ties en de Organisatie van Amerikaanse staten is een groot aantal buitenlandse waarnemers tot het land toe gelaten. Zij houden al maan denlang de verkiezingscam pagnes van de tien partijen in de gaten en zullen zondag nauwkeurig de tellingen op de stembureaus controleren. De afgelopen week is hun aantal tot boven de tweeduizend ge stegen. Omgerekend naar het aantal kiezers heeft iedere waarnemer ongeveer duizend stemgerechtigden onder zijn of haar hoede. Aan de vooravond van deze verkiezingen kan dan ook al worden gezegd dat zij de best gecontroleerde zijn in de wereldgeschiedenis. Geen twijfel Door de paar honderd Neder landers die in Nicaragua wo nen en werken wordt in over grote meerderheid niet getwij feld aan de eerlijkheid van de verkiezingen. De uit Honse- lersdijk afkomstige Paul Kes- ter schetst het beeld duidelijk: „De Sandinisten zijn overtuigd van de overwinning en doen er alles aan om het verkie zingsproces eerlijk te laten verlopen. Bij de oppositie is het tegendeel het geval. Zij sturen openlijk aan op een chaotische situatie als zondaga vond de stemmen moeten worden geteld. Zo proberen ze de internationale wereld op het verkeerde been te zetten en nieuwe verkiezingen te for ceren. Ik hoop dat ze dat niet lukt". De uit Friesland afkomstige landbouwdeskundige Lutsen Faber moet er niet aan denken dat de UNO als overwinnaar uit de bus rolt. „Ik denk dat dat een ramp zou zijn. We zijn het er allemaal over eens, en de Sandinisten erkennen dat zelf ook, dat er door het FSLN fouten zijn gemaakt. Maar als je ziet hoe dat grote oppositie- blok van de UNO zich opstelt en zich volledig uitlevert aan de Amerikaanse politiek, dan kan ik bij een nederlaag van Ortega maandag beter gelijk mijn koffers pakken". De UNO wordt wel omschre ven als een monsterverbond. Diverse partijen en groeperin gen, van uiterst rechts tot links hebben een plaatsje be machtigd binnen deze gelegen heidscombinatie en proberen een graantje mee te pikken uit de door de Amerikanen met dollars rijkelijk gevulde ver- kiezingsruif. Onder hen bevin den zich omstreden figuren die in het verleden voor de verdreven dictator Somoza hebben gewerkt of de afgelo pen jaren leiding hebben gege ven aan de Contra's. Een echt politiek programma heeft de UNO niet. Simpelweg zijn ze tegen de Sandinisten en met vrij veel gemak beloven ze de vrede in het land te brengen. Dollars Als exponent daarvan is de Nicaraguaanse jeugd ieder een vanaf zestien jaar heeft stemrecht! al voorgespie geld dat de militaire dienst plicht tot het verleden zal be horen als dona Violeta presi dente zal zijn. Bovendien zal de oppositie de vastgelopen economie weer vlottrekken. Beloftes die eenvoudig gedaan kunnen worden, omdat zij zich gesteund weten door de Ame rikaanse regering. Die heeft enkele jaren geleden een eco nomische boycot over het land uitgeroepen en heeft vele mil joenen dollars gestoken in de militaire activiteiten van de Contra's. De VS zijn dus be reid beide activiteiten te stop pen als de UNO de macht in handen krijgt. En daarvoor heeft Washington enkele mil joenen dollars in de campagne gestopt van Violeta Chamorro. Dat dat geld niet geheel is ge bruikt zoals de Amerikanen graag gezien hadden, werd duidelijk toen twee weken ge leden in de Verenigde Staten openlijk kritiek is geuit op de campagne. Ook in Nicaragua is de gebrekkige manier opge vallen. Paul Kester: „In het begin was de campagne van UNO chaotisch, later is dat be ter geworden. Het beeld dat echter bij de mensen is blijven hangen, is een oppositie die wanhopig als een eenheid naar buiten wil komen". Daarentegen is de campagne van de Sandinisten als profes sioneel te omschrijven. Zij hebben de afgelopen tijd met succes Daniel Ortega gespre- senteerd als de persoon die het land naar betere tijden kan loodsen. Contra's Kester: „Bij de UNO is meer dan de helft van het beschik bare geld gebruikt voor de sa larissen van het kader en was er dus relatief een klein be drag beschikbaar voor propa gandamateriaal. Overigens ge biedt de eerlijkheid wel te zeg gen dat het FSLN gebruik heeft gemaakt van allerlei staatsmiddelen. Bovendien zijn de nodige mensen bij diverse instellingen en bedrijven vrij gesteld voor de campagne. Maar dat is in deze regio een heel normale situatie". Een van de belangrijkste items van de verkiezingsstrijd was de rol van de Contra's, die vanuit de buurlanden, maar ook in meer afgelegen gebie den in Nicaragua actief zijn. Ook de afgelopen week kwa men nog vier burgers door het geweld om het leven. Zowel Kester als Faber verwachten dat de positie van de Contra's de komende tijd zal verzwak ken. „Het zijn kleine groepjes van ongeveer vijftien perso nen die plunderend en moor dend rondtrekken. Ze voelen zich in de steek gelaten door hun leiders die of in de Vere nigde Staten zitten of inmid dels zijn teruggekeerd naar Nicaragua", aldus Kester. Ook Faber verwacht geen 1 enkel strategisch gevaar meer, om dat de Verenigde Staten min of meer al hebben aangegeven dat er geen geld meer wordt gegeven voor wapens. „Ze zul len vanzelf droogvallen en zich hoogstens omvormen tot criminele bendes". Voor de toekomst van de op positiebeweging UNO vreest de Fries eveneens: „Als de VS ook die geldkraan dichtdraai en dan zou het oppositieblok wel eens heel snel uit elkaar kunnen vallen. Tenslotte zijn ze door dat geld ook samenge voegd". VS erkennen elke eerlijke winnaar WASHINGTON/MANAGUA Washington is volgens minister van buitenlandse zaken James Baker bereid een Nicaraguaanse regering te erkennen, die „winnaar is van eerlijke verkiezin gen". Maar voor uitbreiding van betrekkingen met het Sandinis- tische bewind is „eerst een langere periode van goed gedrag no dig". Zo moet het bewind, aldus Baker, subversieve acties beëin digen en wapenleveranties aan links guerrillastrijders in Mid- den-Amerika stopzetten. Blijkens alle peilingen zal de huidige Nicaraguaanse president, Daniel Ortega, in de verkiezingen van zondag winnen van de oppositiekandidaat Violeta Chamorro, aan wie de VS de voorkeur geven. De vele internationale waar nemers in Nicaragua hebben goede hoop dat het er bij de ver kiezingen eerlijk aan toe zal gaan. KAAPSTAD Elke strijd heeft zijn rituelen, gebaren en jargon. Die beginnen soms symbolisch, maar kunnen allengs grote zeggingskracht verwerven. Wie herinnert zich niet het Churchilliaanse V-teken uit de Tweede Wereldoorlog? Het is met de revolutie van het zwarte volk van Zuid- Afrika al niet anders. De televisiekijkende buitenwereld heeft met een mengeling van ver- en bewondering kennis genomen van de 'toy-toy', de stampdans van zwart Zuid-Afrika. Dit was oorspronkelijk een overwinningsdans, uit te voeren als joggen-op-de-plaats. Stampen op de grond, het bovenlichaam licht voorover gebogen, de armen losjes langs het lichaam, op het gezicht de blijheid die bij de overwinning hoort. Tegenwoordig gebruiken demonstranten de toy-toy om allerlei emoties tot uitdrukking te brengen, niet zo zeer de victorie, want die hebben ze nog niet behaald. Nu is het vooral een gedisciplineerde manier om onderlinge solidariteit, saamhorigheid, woede, vreugde en verdriet te uiten. De toy-toy 'zegt' het allemaal. Niet authentiek Zuidafrikaans maar even indrukwekkend is de gebalde rechtervuist aan het eind van de schuin omhoog geheven arm. Het is al vele jaren het klassieke saluut van onderdrukte zwarten. Er zijn twee varianten: met de duim opgesloten in de vuist en met de duim er buiten. De eerste symboliseert geweldloosheid en de tweede het tegenovergestelde. De bekendste strijdkreet is 'Amandla' (macht). Op massabijeenkomsten zingen de deelnemers vrijwel altijd de melodieuze Afrikaanse hymne 'Nkosi Sikelel'iAfrika', 'God, zegen Afrika'. Het is van oorsprong een missielied van de Methodisten en ontbeert derhalve elk revolutionair karakter. Niettemin, bij gebrek aan beter omarmde het ANC het jaren geleden als officieel strijdlied. Veel zwarte Zuidafrikanen beschouwen het inmiddels als hun echte volkslied, in plaats van 'Die Stem van Suid-Afrika' van de blanke. In de krant van gisteren beschreef Leo Enthoven de opkomst van de apartheid als ideologie en de opbouw van het stelsel van wetten in Zuid-Afrika. Vandaag de afbraak van de 'kleine apartheid' en de positie van de 'grote apartheid' in het land dat zelf door de wereldgemeenschap 'apart' gezet is. KAAPSTAD Iets meer dan tien jaar geleden leek het beleid van 'gescheiden ontwikkeling', dat het blanke apartheidsbewind in Zuid-Afrika voert, on wankelbaar. Nu is de 'kleine apartheid' voor een groot deel uit het le ven van alledag verdwe nen en staat de 'grote apartheid' onder zware druk. Een aantal oorzaken heeft ge leid tot de grote veranderin gen in Zuid-Afrika. De be langrijkste oorzaken zijn: - Het terugsturen van alle zwarte Zuidafrikanen naar hun thuislanden bleek in de praktijk onmogelijk. Blank Zuid-Afrika kan hun arbeids kracht niet missen, om het even of het gaat om het delven van goud of het schoonhouden van de huizen. - Druk van de buitenwereld, onder andere in de vorm van sancties. - Massale urbanisatie met gro te aantallen zwarte Zuidafri kanen. - Een ontwakend blank gewe ten. - Een nieuw bewustzijn bij ge neraties jonge zwarte Zuidafri kanen die ondanks het wette lijk verbod vakbonden op richtten en andere rechten op eisten. - Uitholling van apartheids- wetten van binnenuit. - Economische teruggang. - Binnenlandse onrust. In de afgelopen tien jaar heeft de wetgever veel van de ruim honderd wetten die de 'klei ne apartheid' regelen inge trokken, opgeschort of ver zacht. Dit proces is onder de veélvuldig verguisde vorige staatspresident P.W. Botha in gang gezet. Die 'kleine apart heid' is als gevolg daarvan zo goed als verdwenen. Uiterlijk begint Zuid-Afrika langzaam maar zeker enigszins op een 'normaal' land te lijken. Zo werd bijvoorbeeld in 1985 de wetgeving die gemengde huwelijken en seks tussen mensen van verschillend ras verbieden, ingetrokken. Dit betekende het einde van één van de ideologische hoekste nen van de apartheid die altijd voor heftige emoties had ge zorgd. Een jaar later gingen hotels, restaurants, bioscopen en theaters voor alle rassen open. Ook op sommige stran den werd de 'kleine apartheid' afgeschaft. Vorig jaar kondig de president De Klerk open stelling van alle stranden voor alle rassen aan. Met de af schaffing van de 'kleine apart heid en de door president De Klerk aangekondigde maatre gelen, met als hoogtepunt de vrijlating van ANC-leider Nel son Mandela, lijkt het erop dat de regering tot de slotsom is gekomen dat racistische rege lingen achterhaald zijn en on toepasbaar. Pilaren De scheidslijn tussen 'kleine' en 'grote' apartheid is niet zui ver aan te geven. Het verwij deren van de bordjes 'slegs vir blankes' van parkbankjes en loketten, alsmede vergelijkba re maatregelen, hebben be trekking op de 'kleine apart heid'. De vrijheid van bewe gen, de commerciële vrijheden voor zwarte Zuidafrikanen, het toekennen van vestigings- recht in blanke gebieden voor zwarten, het ophéffen van het hervestigingsbeleid: het zijn inbreuken op de 'grote' apart heid. Het geheel van maatre gelen tot nu toe heeft zonder twijfel de maatschappelijke landkaart van Zuid-Afrika ingrijpend gewijzigd. Het zijn veranderingen die niet meer ongedaan te maken zijn en die ieder op zich extra kracht ver lenen aan het vliegwiel van hervormingen. Vier pilaren houden de 'grote apartheid' (nog) overeind: - De zwarte bevolking heeft geen politieke rechten gelijk waardig aan die van de blan ken, met 'name op landelijk ni veau. - De bevolking wordt nog al tijd ingedeeld en geregistreerd op basis van ras. - De aparte woongebieden en aparte overheidsinstellingen (scholen, ziekenhuizen) blijven gehandhaafd. - Een grondwet die de zwarten geen en de kleurlingen en de Indiërs beperkte zeggenschap geeft; en de blanken het laat ste woord en dus de macht. Deze grondwet, in 1984 inge voerd, voorziet in aparte par lementen voor blanken, kleur lingen en Indiërs. Er is een in gewikkeld systeem van aparte ministerraden in het leven ge roepen, alsmede gecombineer de parlementaire commissies en een Presidentiële Raad. Po litieke onderwerpen zijn te genwoordig 'algemeen' van aard of zijn 'groepsonderwer- Zwart en blank groetten elkaar opgetogen in Boksburg, toen daar eind vorig jaar de weer ingevoerde 'kleine apartheid' op nieuw werd afgeschaft. foto: ap pen'. Algemene onderwerpen komen in alle drie parlemen taire organen aan de orde, groepsonderwerpen (zoals cul tuur en onderwijs) alleen in het 'eigen' parlement. Deze toedeling van onderwerpen leidt in de praktijk voortdu rend tot problemen en soms lachwekkende verschillen van opvatting. Deze week verschil den blanke parlementariërs heftig van mening of sprink hanen een 'algemeen' onder werp zijn voor alle drie parle menten of een 'eigen' onder werp van alleen de blanke volksvertegenwoordiging. Dit in tegenstelling tot 'mindere' insecten die allang geboekt staan als behorend tot de 'ei gen' problemen van iedere af zonderlijke bevolkingsgroep. De apartheid lijkt doorgedron gen tot de wereld van de in secten. De grote massa's van de kleur lingen en de Indiërs boycotten de verkiezingen voor hun 'parlementen'. De nieuwe grondwet leidde tot splitsing van gemeenschappen, intimi datie en heftige rellen. Nog geen 20 procent van de stem gerechtigde kleurlingen en In diërs kwam naar de stembus. Hoewel de grondwet deze twee groepen een beperkte mate van inspraak in het landsbestuur geeft is het uit gangspunt van de grondwet racistisch. Om die reden is hij voor de grote meerderheid van het volk niet aanvaard baar. LEO ENTHOVEN Jonge aanhangers van het ANC tonen de beide varianten van 'gebalde vuist': met de duim opge sloten in de vuist symboliseert geweldloosheid, de duim er buiten het tegenovergestelde. JOHANNESBURG ANC-leider Nelson Mandela hoopt over enige tijd een bezoek aan ons land te brengen, om de Nederlan ders te bedanken voor hun steun aan hemzelf en het ANC in de strijd tegen de apartheid. Mandela zei dat gisteren in een telefo nisch interview met de KRO-radio. Wanneer hij komt is'overi gens nog onbekend. Mandela zei dat volgende week, wanneer hij een bezoek brengt aan het ANC-hoofdkwartier in Lusaka, nadere afspraken zullen worden gemaakt over zijn reizen naar het buitenland. Volgens de anglicaanse bisschop Trevor Hudd- lestone is er een kans dat Mandela op 16 april (Tweede Paasdag) in Londen zal zijn, wanneer in het Wembley-stadion een concert wordt gehouden om zijn vrijlating te vieren. In 1988 vond in Wembley een popconcert plaats vanwege de 70e verjaardag van Mandela dat in vele landen rechtstreeks door de televisie werd uitgezonden. In Zuid-Afrika zelf heeft president De Klerk giste ren ingestemd met het plan van het ANC een delegatie te sturen voor eerste besprekingen. Er is overigens nog geen datum voor het overleg vastgesteld. door Jo Wijnen Belgisch bier BRUSSEL Met enige voldoening heb ik vastgesti dat menig Nederlander ziel eindelijk van de slappe, waterige, vrijwel kleur- en smaakloze, weinig ambachtelijke en van karal en ziel gespeende biersoort heeft afgewend. Het industriële bier dat in Nederland in de handel wo gebracht is slechts een grootste-gemene-deler-dran geworden, dat niets achter1 dan een kater en veel hoofdpijn. En dat alleen no, maar bij zeer ruime consumptie. Bier moet ziel en geest bezitten, zo hebben de Belg altijd gezegd. Met een kopp hardnekkigheid zijn ze daarom hun gueuzes, hun krieken en hun trappisten blijven brouwen: uitdagend substanties die tot proeven, zelfs tot bijten en happen noden. De verheven kracht van ht Belgische bier moet de dichj Willem Wilmink door het hoofd hebben gespeeld doeti hij de onvergetelijke ode schreef waarin hij al die biersoorten bezong. Ik ei tea de verstikkend mooie laatsè regels: „Hoegaards Wit Bien Lamot/ Rodenbach of Tongerlo/ Chevalier of Ide Pils/Vriend, ik heb voor el wat wils". De man heeft ht helemaal begrepen. Wat is er mooier dan een Duvel in een wijdopen bok voor je te hebben staan, me bovenlip in het weerbarstig schuim te dringen en dan e klein slokje te nemen. Kan men zich een grootsere ervaring voorstellen dan in een gevuld glas Gueuze Lambiek te kijken, terwijl i ongrijpbaar zure geur di eeuwen van wijsheid, gepas plezier, goede smaak als me brouwers- en levenskunst meevoert zich door de I schuimlaag heenwerkt? I Ooit heb ik zo'n echte Belgische brouwerij bezochi Het was op een metereologii niet geheel perfecte dag in1 september. We stonden sprakeloos naast de gistbada waaruit zo nu en dan enig onderdrukt gepruttel opsfeej Een weeë, zure geur hing ai een nevel boven het brouws Buiten stonden trompetters met van pluimen en brede randen voorziene hoeden o; ons te wachten. De brouwei had zelfs ettelijke heuse Vlaamse steltlopers gedbntracteerd die hun kunsten vertoonden op de binnenplaats van de brouwe, Toen droegen mannen met leren schootsvellen voor de eerste glazen bier aan. We beten en hapten erin, we hieven onze ogen hemelwaa terwijl de eerste slok door i keelgat gleed; we keken vervolgens in het glas waar het inderdaad allemaal gout was wat er blonk. De zon schitterde in de koolzuurbelletjes die zich vt de bodem van het glas losmaakten en omhoogstege om in een hemel van schui. te worden opgenomen. Gee. wonder dat enkelen van on van louter gelukzaligheid e< boer lieten en later met bijt lijfelijk geweld van de binnenplaats moesten word verwijderd. Lange tijd heeft de wereld Belgische brouwmeesters miskend. Lange tijd heeft o wereld zelfs gedacht dat de slappe aftreksels die met zoveel bombarie aan de ma worden gebracht een soort eeuwigheidswaarde zouden hebben. Maar in de abdijen de brouwershuizen van Bel ging men onverdroten voor met het vervaardigen van bieren die de industriële brouwsels tot een farce en vorm van boerenbedrog maakten. Ik geef het graag toe: als ik hopstaken van West- Vlaanderen boven het glooiende land zie uitsteker overvalt mij altijd een vreemde ontroering. Men n het als een vorm van overdrijving van de hand wijzen, maar die hopstaken veroorzaken bij mij die overrompelende sensatie di ik ook voel als ik de torem van de kathedraal van Char tres boven de korenvelden van midden- Frankrijk zie oprijzen. Laat ik er maar over ophouden. Met het schrijve van bovenstaande regels ht ik mezelf met een beproevi opgezadeld niet nauwelijks meer te onderdrukken valt Zal ik dan toch maar naar kelder afdalen om er een pakken? „Zeg mij, wat wilde gij voc bier", hoor ik de dichter Wilmink al maar zingen.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 8