J eugd vandalisme iet overschatten" MlE'scr^ ;)ie trekjes zijn we niet gewend" Stichting Duinbehoud maakt zich zorgen om mountainbikes Zakelijk verkeer uitgezonderd van rekening-rijden "topping reisforfait moet 240 min opleveren Znmer GENLAND £eidóe@oma*it VRIJDAG 23 FEBRUARI 1990 PAGINA 3 tiek op aanpak zwarte scholen ST Nederland benut zijn in - ld unieke onderwijssysteem on- de om het probleem van de en witte scholen op te lossen, dt dr. C. Glenn, de Amerikaan- iter van onderwijs van de staat ïussets. Glenn schrijft dit in het ikom', een opinieblad voor het 't ijsHet probleem van witte en ei scholen komt in de hele wester- .iild voor, aldus Glenn. Financiële heid tussen de scholen staat een g vaak in de weg. In Nederland financiële ongelijkheid echter rake. Dus als er één land is dat jleem van witte en zwarte scho- t kunnen aanpakken, is het wel nd. In 1991 dreigt weer tekort aan cellen SITTARD Het tekort aan gevangeniscel len is weggewerkt na realisatie van negen projecten, waaronder zeven nieuwe gevan genissen met in totaal 2.200 nieuwe cellen, maar in 1991 dreigt weer een nieuw tekort. Dit zei minister Hirsch Ballin (justitie) giste ren in Sittard waar hij een nieuwe gevange nis voor 252 gedetineerden in gebruik stel de Het is de op een na laatste van de zeven nieuwe gevangenissen, waarvan de laatste in Hoogeveen op 15 maart in gebruik wordt genomen. De totale capaciteit is nu gestegen tot 7.640 plaatsen, waarvan er 600 dringend voor vervanging in aanmerking komen. Naast deze 600 zullen er tussen 1991 en 1994 er nog tenminste 700 moeten bijkomen. In totaal 1.300, aldus de minister. DEN HAAG De Stich ting Duinbehoud maakt zich zorgen om het rijden met mountainbikes. De sterke toename van scha- demeldingen uit duinge bieden wijst er volgens de stichting op dat de zaak het komend jaar wel eens volledig uit de hand kan lopen. Uit recente cijfers blijkt dat de mountainbike stijgt in po pulariteit. Volgens een woordvoerder van de Rai zullen bovendien veel men sen naar aanleiding van de FietsRai die binnenkort wordt gehouden, beslissen een mountainbike aan te schaffen. „Wij maken ons zorgen over die explosieve groei", aldus de woordvoer der. „t)eze fiets is speciaal ge maakt voor het rijden op ruig terrein en dat is in ons land nauwelijks mogelijk. Daarom komen bezitters snel in de verleiding juist niet op de daarvoor bedoelde paden de gaan fietsen. De meesten zijn zich echter niet bewust van de schade die zij dan aan de natuur aanrichten". De ge meente Harderwijk maakte dinsdag al bekend proces verbaal op te maken als fiet sers buiten de paden worden gezien. Staatsbosbeheer en de Stichting Natuurmonumen ten willen echter nog niet van een plaag spreken. Strippenkaart niet meer na te maken DEN HAAG Vanaf 1 april zul len de openbaar- vervoersmaat schappijen in Nederland gaan wer ken met fraudebestendige strippen kaarten. Deze kaarten worden voorzien van een blauw stempel, dat vervolgens rood kleurt. Later kan de chauffeur met een onzicht bare lak vaststellen of er al dan niet met het stempel is geknoeid. De huidige strippenkaarten worden door fraudeurs dank zij de moder ne kleurkopieer-apparaten vrij eenvoudig nagemaakt. Na 1 april zullen de kaarten ook niet meer onbeperkt geldig zijn, maar een geldigheidsduur krijgen van maxi maal één jaar. Verzoeker raad voor het jeugdbeleid.- VANDAAGi IN HET lEUWi jRDAM „Onzin" argumentatie ont- volledig". A. van [van het landelijke f-bureau heeft wei- jeds over voor de die de Raad voor Jeugdbeleid deze leverde op de instel- voor alternatieve van jeugdvanda- rapport 'Jeugddelin- preventie en straf op ieed de raad aanbeve- voor de aanpak van isme door jongeren tus- zestien jaar. Het 'ijs zou een belangrijke rin kunnen spelen. Sa- [jjller B. Ooyen liet tus- regels door kritiek ho- de HALT-bureaus, die n in plaats van traditio- straffen vervangende lamheden laten verrich- dat terwijl het onlangs inen onderzoek van het *NEKAM (CDA) TELEURGESTELD OVER OPTREDEN MAIJ Wetenschappelijk Onderzoek en Documentatie Centrum (WODC) zich zo verheugd uit liet over de effectieve aanpak van de bureaus. Ooyen: „Enthousiasme over de HALT-bureaus is niet onte recht. Wat me alleen stoort is dat de bureaus zich niet aan hun opdracht houden. Die luidde alleen te handelen in gevallen van opstandig gedrag waarbij schade is aangericht. De praktijk wijst echter uit dat sommige bureaus zich ook be moeien met andere delicten, zoals winkeldiefstallen. Daar zijn ze nooit voor opgericht. Bovendien ontbreekt een cen trale coördinatie. Elk van de vijftig bureaus is geheel vrij te handelen naar eigen inzicht. In het rapport pleit ik voor een centrale organisatievorm". Schade De kritiek van Ooyen heeft bij het overkoepelende HALT-bu- reau in Rotterdam „bevreem ding gewekt". Woordvoerster A. van Hees: „De beslissing om onze bureaus lokaal te laten opereren is al bij de oprich ting, in 1981, genomen door het ministerie van justitie. Ons valt dat niet aan te rekenen. Het criterium om alleen in ge val van schade een HALT-bu- reau in te schakelen bestaat helemaal niet. Het criterium is altijd vandalisme in zijn alge meenheid geweest, en daar valt bijvoorbeeld ook een sa menscholing of een overtre ding van het vuurwerkverbod onder". Van Hees zegt dat de HALT- bureaus gezamenlijk een brief zullen schrijven naar de minis ters van justitie, onderwijs en WVC, die het rapport woens dag van de Raad voor het Jeugdbeleid kregen. Daarin zal het voor de HALT-bureaus zo teleurstellende rapport aan gevallen worden. „Ik vraag mij af of Ooyen zich wel vol doende op de hoogte heeft ge steld van ons werk. Hij heeft voor zijn onderzoek slechts eenmaal met ons gesproken, en dat was nog op ons eigen verzoek ook", zegt Van Hees. Beleidsmedewerker Ooyen heeft ook kritiek op het werk van justitie bij de aanpak van vandalisme. „Afhandeling van een zaak duurt vaak veel te lang. Ik ben er voorstander van alle kleine delicten snel af te doen met speciale boete- ta rieven. Dat voorkomt de rechtsongelijkheid die nu nog wel eens ontstaat, wanneer de ene zestienjarige een boete krijgt en de andere een paar weken moet schoonmaken". HALT-woord voerster Van Hees ziet daar echter geen op lossing in: „Van een boete gaat geen enkel pedagogisch effect uit. Zeker niet wanneer, zoals vaak gebeurt, de ouders van een kind de boete betalen". Volgens de beleidsmedewer ker van de Raad voor het Jeugdbeleid, moet men on danks de kritiek op de huidige aanpak van vandalisme de omvang van het verschijnsel niet overschatten. In 1980 wer den 42.000 jongeren aangehou den wegens kleine vergrijpen. In 1988 steeg dat tot 46.000, maar vorig jaar daalde het aantal tot krap 40.000. Ooyen: „Gedeeltelijk is dat een verdienste van de HALT- projecten. Maar er zijn tegen woordig ook eenvoudig min der jongeren dan tien jaar ge leden. Daarnaast speelt ook de opvoeding een rol. Na de anti- autoritaire opvoeding van de jaren zestig en zeventig zie je nu de zogenaamde onderhan delingsopvoeding. Ouders wij zen hun kind weer meer op de grenzen van het toelaatbare. Een verandering van mentali teit dus". Volgens Ooyen is vandalisme typerend voor de groep van vijftienjarigen. „De kinderen worden baldadiger, ze verto nen experimenteergedrag en de druk van hun vrienden neemt toe. Een echte over gangsleeftijd. Daarom is het belangrijk die kleine crimina liteit aan te pakken. Een vijf tienjarige zit net in de leeftijd waarop zijn gedrag zich omzet in een vaste leefstijl". De oplossing zit volgens Ooyen in het onderwijs. „Leerlingen moet duidelijk gemaakt wor den wat hun verantwoorde lijkheden zijn en waarom er bepaalde regels gesteld zijn in een samenleving. Een vak als maatschappijleer is daar uiter mate geschikt voor. Daar moeten we niet direct effect van verwachten, maar alleen een paar politieagenten op straat laten lopen daagt de jeugd alleen maar uit tot meer vandalistisch gedrag". JEAN-PIERRE GEELEN „Meer aandacht rol vitaminen bij kanker" NIJMEGEN De Nijmeegse celbio- loog prof. Van Zoelen vindt dat in de voorlichting over kanker veel te wei nig aandacht is voor de rol die vitami nen daarbij kunnen spelen. De hoog leraar heeft dat vandaag gezegd in zijn inaugurele rede bij het aanvaar den van de leerstoel celbiologie aan de Katholieke Universiteit Nijmegen. Sommige vitaminen produceren (indi rect) in het lichaam stoffen die een controlerende functie hebben op de ongewenste groei van bepaalde li chaamscellen. In de voorlichting ligt de nadruk op wat men niet moet eten en niet zozeer op wat men juist wel moet eten (vitaminen en selenium), aldus Van Zoelen. PROF. VAN HALL: 'Recht op kind bestaat niet' LEIDEN De Leidse hoogleraar verloskunde en gynaecologie prof.dr. E. van Hall vindt dat er geen recht op voortplan ting bestaat. Te weinig gy naecologen houden daar rekening mee. Ze zijn vaak té resultaatgericht bezig met een behande ling tegen onvruchtbaar heid. De verleiding om, zelfs na vele teleurstellingen, toch door te gaan met medisch-technische ingrepen en hormoonthera pieën, weegt vaak zwaarder dan het onder ogen zien van het feit dat er na vele pogin gen nog niets is bereikt. „Je moet er op een gegeven mo ment een streep onder kunnen zetten", zegt Van Hall in het tijdschrift De Vrouwelijke Pa tiënt. De hoogleraar heeft waarde ring voor gynaecologen die durven adviseren de behande ling te staken in plaats van de echtparen „onnodig aan het lijntje te houden". Hiervoor moet de arts zijn angst om te falen en het gevoel van on macht opzij schuiven. De hoogleraar vindt wel dat art sen hun best moeten doen om paren die dat willen goed te helpen. „Het jarenlang doelge richt werken aan het krijgen van een kind werkt voor veel paren op den duur als een ob sessie, terwijl het hebben van een kind geen absolute voor waarde voor een goed leven is", aldus de Leidse hoogle raar. HAAG „Nu pas k begrijpen waarom ^sluit over de bouw 11 e vaste oeververbin- d>ver de Westerschel- "irtig jaar heeft ge- nverzuchtte minis- "Jlanja Maij-Weggen 'erkeer en waterstaat Tweede Kamer, woordvoerder Ben ekam stond als aan vond genageld achter erruptiemicrofoon. li ïrwijt aan de CDA-frac- n de afgelopen dertig jaar b woken verantwoorde- i heeft gedragen voor [eringsbeleid, ging Hen iets te ver. Woedend ij de verkeersminister schept er blijkbaar ge in zo nu en dan het lent of welke groep dan _|n hak te zetten. Het gaat n dat u op dit moment, er binnenkomend, het ent zó toespreekt!". »op van het drie dagen debat over de begro ting van verkeer en waterstaat is Hennekam er nog een beetje beduusd van. In de Tweede Kamer was het verhaal als een lopend vuurtje rondgegaan: die nieuwe minister van ver keer heeft haar op d'r tanden! De aanvaring van Hennekam met de bewindsvrouw was im mers slechts één van de vele knetterende ruzies die de ver gaderzaal deed volstromen met backbenchers die met ei gen ogen wilden zien hoe Maij-Weggen hem van Jetje gaf. Al het gegniffel in de kamer bankjes ten spijt is Hennekam zélf allerminst gecharmeerd van het optreden van zijn par tijgenote. Terugblikkend op de aanvaring over de oeverver binding zegt hij: „Verschillen de kefen heeft Maij-Weggen op badinerende en belerende toon uitgehaald. Wat met name irritaties heeft gewekt is dat zij af en toe kamerleden, met name van VVD-huize, kleinerend bejegende. Er zalmen bittere trekjes bij die we hier niet gewend zijn. In het parle ment moet je toch vooral stre ven naar een zakelijk gesprek, hoezeer je ook van mening verschilt. Ik vrees dat zij met dit optreden een hoop krediet zal verspelen". Voornemens Ook inhoudelijk is de CDA- fractie teleurgesteld over het verhaal dat Maij-Weggen heeft gehouden. Het is te veel bij „schone voornemens" geble ven, meent Hennekam. Hij voert aan: „Als je de afgelopen weken zóveel ideeën hebt rondgestrooid om al op korte termijn het autoverkeer terug te dringen, dan wek je hoge verwachtingen. Dan mag toch verwacht worden dat er in de Kamer concrete maatregelen op tafel komen? Maar op alle punten heeft de minister haar kruit droog gehouden tot no ta's die nog moeten verschij nen". „Bij de maatregelen die zij wél in de Kamer heeft besproken heb ik ook niets nieuws ge hoord. Daar komt bij dat de minister tijdens het debat een aantal verwarrende opmerkin gen heeft gemaakt over de tol heffing, het rekening rijden en de bouw van tunnels. Het is er allemaal niet helderder op ge worden". Maij-Weggen zélf toont zich lichtelijk verwonderd over de irritatie die zij heeft gewekt. „Een stevige debattechniek roept hier kennelijk verbazing op. Ik vind dat juist een goede techniek, omdat de posities op die manier helder tegenover elkaar komen te staan", ver klaart zij. Ze voegt daar aan toe in het Europarlement veel geleerd te hebben. „Daar wor den de zaken wat harder aan gepakt. Wat dat betreft heb ik mij vooral laten inspireren door de Britse stijl van debat teren". Het verwijt dat zij geen visie zou hebben tentoongespreid, wijst ze verontwaardigd van de hand. „Ik heb gepleit voor een trendbreuk, en wie dat niet gehoord heeft, heeft zeker met zijn oren dicht geluisterd". PAUL KOOPMAN Een vinger waarschuwend omhoog - minister Maij-Weggen op het punt te reageren op het betoog van een van de kamerleden. FOTO: ANP ilg van de voorpagina) ;abinet houdt vast mei als invoerings van de wet op het -bstenforfait. Door de ping' komt jaarlijks niljoen gulden vrij. cabinet wil dit geld teren in allerlei egelen binnen het »aar vervoer. Maar en PvdA eisen dat brengst zoveel moge- 'ordt besteed aan het aftrekbaar houden van de openbaar-vervoerkosten voor werknemers. De PvdA'er Vermeend heeft een nieuw plan opgesteld om de controle op openbaar-ver- voerreizigers te vergemakke lijken. Het plan houdt in dat alle mensen die met het open baar vervoer naar het werk gaan bij de jaarlijkse belasting aangifte hun trein- of busa bonnement moeten overleg gen. Deze bewijslast achteraf is volgens Vermeend voldoende. „Als het kabinet akkoord gaat, kan de wet 1 mei ingaan", al dus Vermeend. „Zo niet, dan zeggen wij 'sorry' en kan de regering die datum wel verge ten". Carpooling Ook willen CDA én PvdA een fiscale meerijd-regeling die door werkgevers en werkne mers op schrift moet worden vastgesteld en in de loonboek- houding van het bedrijf moet worden opgenomen. Als werk nemers dagelijks bij elkaar in de auto stappen - en dus aan 'carpooling' doen - mag de werkgever de chauffeur onbe last 44 cent per kilometer ver goeden. In dit geval geldt dus niet het reiskostenforfait. Verder wil de PvdA dat voor de prijs van rijwielen voortaan het lage btw-tarief (ongeveer 6 gaat gelden. Hetzelfde moet gebeuren met fietsrepa- raties, aldus Vermeend. De PvdA houdt verder tegen de zin van het kabinet vol dat topfunctionarissen belasting moeten gaan betalen over het gebruik van een auto met chauffeur. Het CDA is, in ver band met Oort-regelingen, be reid de eerste tien kilometer niet mee te tellen bij het af trekbaar houden van de open baar-vervoerkaart. Ook vindt het CDA dat het privégebruik van een OV-kaart die door de werkgever gratis beschikbaar is gesteld niet dient te worden belast, zoals het kabinet wenst. Het CDA ziet veel in gratis OV-kaarten die voor een be- pertke regio (het woon-werk- gebied) gelden. Amsterdam wil rekeningrijden AMSTERDAM De Amster- damse gemeenteraad heeft zich gisteren door het aanne men van een motie van PvdA en CDA uitgesproken voor de invoering van Rekeningrijden en een accijnsverhoging op benzine. Het college van B en W moet daarover overleg voe ren met de rijksoverheid, al dus de motie. Daarnaast meent de raad dat het gewenst is de tweede Coentunnel door de in richting te reserveren voor openbaar vervoer, carpooling, zakelijk en vrachtverkeer. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Maij-Weg gen komt CDA en VVD tegemoet in hun eis het zakelijk verkeer en het vrachtverkeer uit te zon deren van het systeem van rekening rijden dat op zijn vroegst in 1995 kan worden ingevoerd. Aan de elektronische tolhef fing bij de nieuwe en bestaan de tunnels in de Randstad hield Maij-Weggen gisteren in de Tweede Kamer onverkort vast. Wel voegde ze er aan toe dat waarschijnlijk ook op an dere plaatsen in Nederland tol geheven zal worden „al was het alleen maar om de schijn te vermijden dat de bevolking van Noord-Holland alléén moet opdraaien voor de kosten van de nieuwe tunnels". De Velsense wethouder M. van Veelen is er overigens van overtuigd dat de inwoners van zijn gemeente „tot in eeuwigen dage" gevrijwaard zijn van het betalen van tol voor het krui sen van het Noordzeekanaal, dat de gemeente in twee delen scheidt. Toen het Kanaal werd gegraven heeft Koning Wille- m I die toezegging aan de ge meente gedaan, onhulde Van Veelen deze week in een brief aan het kabinet. „En daar is ook de huidige regering nog aan gebonden", aldus de wet houder. Overijssel en Gelderland hoe ven er niet op te rekenen dat de verhoging van de dijken langs de grote rivieren ver sneld wordt uitgevoerd. Minis ter Maij-Weggen weigerde een kamerbrede motie over te ne men waarin gevraagd werd alle dijken in het stroomgebied van de Rijn en Waal reeds vóór de eeuwwisseling op Del- tehoogte te brengen. De verhoging van de rivierdij ken was door het kabinet Lub- bers-II zes jaar opgeschort om zo geld vrij te maken voor de aanleg van een stormvloedke ring in de Nieuwe Waterweg. Dit kunststukje gaat ruim 1,4 miljard gulden kosten en moet in 1996 klaar zijn. „Ik zit abso luut klem en zou niet weten waar ik het geld vandaan moet halen. Bij minister Kok van financiën hoef ik niet aan te kloppen, want die heeft al een tekort van driehonderd miljoen gulden op zijn begro ting", zo verdedigde Maij- Weggen zich. AIBAAI' door WILLEM RITSTIER Gaslek gedicht op Noordzee DEN HAAG Duikers zijn er gistermiddag in geslaagd de lek kage uit een hogedruk-transportleiding in de Noordzee te dich ten. De duikers draaiden nabij het lek twee afsluiters dicht. Twee tijdelijk afgekoppelde produktieplatforms hebben hun transport via de leiding hervat. De lekkage werd een week gele den op circa 60 kilometer ten noordwesten van Den Helder ont dekt door een helikopter. Bij onderzoek met een onderwater-ca mera bleek het betonblok en de stalen ketting van een verscho ven boei twee kleine afsluiters te hebben beschadigd. 'Gevaarlijke ontsnapping' in Leeuwarden LEEUWARDEN Tijdens familiebezoek in Leeuwarden is een 28-jarige gedetineerde uit de Van Mesdagkliniek in Groningen ontsnapt aan zijn begeleider. De man, die veroordeeld was tot tbs wegens zedendelicten, is spoorloos. «IQ Dinsdag 6 maart verschijnt bij deze krant Het modebeeld in de jaren'90 belooft afwisselender en veel persoonlijker te worden dan ooit tevoren, leder kiest zijn eigen stijl, combineert naar hartelust en maakt de eigen creatie compleet met een persoonlijke keuze uit tal van accessoires. De kleurrijke bijlage ZOMERMODE'90, geeft niet alleen een preview op deze zonnige zomermode, maar biedt modehuizen en boetieks een uitstekende ambiance om hun collecties te presenteren aan een breed publiek. Ronald te Boekhorst, bereikbaar onder nummer 071-122 244 informeert u graag nader over de adverteermogelijkheden in deze special. I I I I CcidócGouACMit

Leidse Courant | 1990 | | pagina 5