Kloten vliegen operatie "anna voor laatste keer ALLER LEHDS) peterwoude tornt et aan kavels Bloemenweide Lisse onderzoekt kwaliteit zwembad ieuwbouw gemeentehuis >eterwoude gaat door Progressief Zoeterwoude wil station bij industrieterrein )EN OMGEVING CcidócSoivumt VRIJDAG 23 FEBRUARI 1990 PAGINA 11 ERWOUDE Er wordt jetornd aan de grootte bouwkavels in de Zoe- udse nieuwbouwwijk enweide. De gemeente en Zoeterwoude besloot steravond. Er was een ik binnengekomen het zelfbouwkavels terug te in van zes naar vijf oor per kavel méér beschikbaar zou ko- Omdat echter de loting es kavels al heeft plaats den en mensen destijds n ingeschreven op basis toen bekende informa- r de kavelgrootte ach- t college en de meerder- an de raad het niet ver- g terug te komen op een genomen beslissing, meester Houdijk zei dat nmissieverband nadruk- over de kwestie is ge en en dat toen sluitende ken zijn gemaakt. Hou- ïeldde wel dat tot heden twee contracten gete- zijn terwijl ook twee daten die waren ingeloot lebben afgehaakt. Daar in automatisch de eerste reserves in beeld ver en. Er waren in totaal 13 ize gegadigden dus het college maakt zich vooralsnog feen zorgen. >e fracties van CDA en Pro gressief Zoeterwoude ver- schillden gisteravond nogal van mening over het investe ringsplan. CDA-woordvoerder R. Hogenelst prees de wethou der van financiën Van der Heijden dat hij er in is ge slaagd een reserve op te bou wen. „Een goed huisvader spaart en gaat investeren. Hieruit blijkt juist de grote be stuurskracht van het college", aldus Hogenelst. Maar opposi tiepartij Progressief Zoeter woude denkt er heel anders over. PZ-man W. Ooijendijk: „Wij zijn als gemeente op on verantwoorde wijze aan het potverteren. Dat blijkt ook uit het investeringsdekkingsplan 1990-1994. Op 31 december 1994 resteert ons nog een re- serve van twee miljoen gul den. En dan is geen rekening, gehouden met een bedrag van 2.3 miljoen gulden voor herstel van de Zuidbuurtsekade." Wethouder Van der Heijden weerlegde evenwel de ziens wijze van de progressieven en zijn mening vond voldoende weerklank bij CDA en VVD. Vrijwilligers De Stichting Telefonische Hulpdienst kan nog enkele vrijwilligers gebruiken. De eerste training voor nieu we medewerkers begint in april. De informatie-avond hierover wordt maandag 26 februari gehouden. Geïnteresseerden kunnen een brief schrijven naar de hulpdienst, postbus 495, 2300 AL in Leiden en ont vangen een uitnodiging. Dierenbescherming De Dierenbescherming af deling Leiden houdt van 19 tot en met 30 maart een actie om katten te sterili seren of castreren. In die periode kunnen de dieren tegen sterk gereduceerd tarief worden geopereerd. Opgave hiervoor is moge lijk tussen 26 februari en 3 maart op werkdagen tus sen 17.30 en 18.30 uur via telefoonnummer 071- 225177. Psychiatrie Het Inloophuis Psychiatrie houdt maandag een verga dering over het opzetten van nieuwe activiteiten. Mensen die een bijdrage willen leveren zijn van harte welkom om 20.00 uur in het inloophuis aan het Rapenburg 48. Yoga In buurthuis Matilo aan de Zaanstraat wordt maan dagmiddag van twee uur tot half vier informatie ge geven over yoga. Yogale- rares De Roos beant woordt vragen en leert de bezoekers een ontspan ningsoefening aan. Ruilen Postzegelverzamelaars kunnen maandag terecht voor de maandelijkse ruil- avond. De zaal in wijkge- bouw De Linde aan de He renstraat 64 is vanaf 19.00 uur geopend. Ook jeugdige verzamelaars zijn van har te welkom bij postzegel vereniging De Postzegel vrienden. Migranten Het Gereformeerd Sociaal Centrum Zuid Holland houdt dinsdag een forum met als onderwerp kerken en migranten. Aan het fo rum doen vertegenwoordi gers van kerken in Leiden mee. Het forum begint om 20.00 uur in De Bakkerij, Oude Rijn 44C in Leiden. In de tweede helft van de avond kan het publiek op dit onderwerp reageren. Voor informatie over deze avond: 070-3453200. LISSE De gemeente Lisse laat onderzoeken of Lissenaren tevreden zijn over hun zwembad. Uit het onderzoek moet blij ken of zwembad De Lis moet worden voorzien van de nodige extra's om de klantenkring te behou den. Dit werd gisteravond besloten door de gemeen teraad. In buurgemeente Sassenheim wordt dit jaar begonnen met de bouw van een overdekt zwembad en volgens Sport fondsen, de exploitant van het zwembad in Lisse, zal dit nieu we bad van invloed zijn op de bezoekersaantallen van De Lis. In een beleidsplan pleit Sportfondsen voor een zwem bad dat kan wedijveren met baden in de omliggende plaat sen. R. Michels-Bouman (VVD): „Een gedegen onderzoek is noodzakelijk. Misschien blijkt dan wel dat we gewoon een normaal, maar goed zwembad moeten hebben, zonder allerlei toeters en bellen". B. Korte- kaas (CDA): „Wij zijn het met het college van B en W eens dat een concurrentieslag moet worden vermeden". Hij wees er op dat een beslissing over De Lis niet te lang kan uitblij ven want het achterstallige onderhoud aan het zwembad is binnenkort weggewerkt. F. Prins (PvdA/PPR) vond het woord concurrentieslag te beladen. „Je moet gewoon- goed te werk gaan en een bad maken dat in alle opzichten aan hoge kwaliteitseisen vol doet". Hij zei te vinden dat Lisse niet blind moet zijn voor de ontwikkelingen op zwem- badgebied. Wethouder G. van den Berg (CDA) zei dat het college een „bad met toeters en bellen" nog niet ziet zitten. De wethouder is niet bang voor concurrentie van Sassen heim. „Van de ongeveer 215.000 bezoekers aan De Lis per jaar zijn er een paar dui zend die vanuit Sassenheim komen". fERWOUDE Een poging om de ver ing en nieuwbouw et gemeentehuis van •woude tegen te is gisteren mislukt, "idere fracties waren en in de gemeente liet onder de indruk het argument van essief Zoeterwoude dat het plan 150.000 n meer gaat kosten. n ook blijft het gevo- krediet van 3 miljoen ijzigd van kracht. De rijs van 150.000 gulden ip dit moment nog geen uenties omdat het werk et is aanbesteed, zo oor- n CDA en VVD. voordvoerder P. Mulder wel te ergeren aan de ssieven die blijven pro- de vernieuwbouw tegen n, terwijl de meerder- an de raad heeft beslo ten dat het plan wordt uitge voerd. De progressieven zijn evenwel bang voor meer tegenvallers. „De huidige uitvoering van de activiteiten verloopt uiterst traag. En dat komt door be sluiteloosheid, slecht door dachte schetsontwerpen, on duidelijke procedures en ga zo maar door", aldus PZ-fractie- voorzitter W. Ooijendijk die tot slot stelde er van overtuigd te zijn dat met beperkte verbe teringen de gemeente nog ge neraties raadsleden en burge meesters vooruit kan met het huidige raadhuis. De raad heeft nog niet beslo ten de Bouwverordening te wijzigen op het punt het ge bruik van tropisch hardhout zo veel mogelijk te beperken. Hoewel de raad daarmee in principe wel had kunnen in stemmen spelen er meer za ken. VVD-woordvoerder H. van der Kooi ging daar uitvoe rig op in. Hij wees er op dat het niet juist is hardhout af te zweren en dan maar te kiezen voor aluminium of pvc-mate- riaal. „Dat soort materialen zorgen juist voor nog meer on gewenste milieu-effecten. Daarom is aluminium en pvc- voorvervanging van hardhout geen goed alternatief. Laten we eerst eens de zaken goed op een rijtje zetten alvorens een besluit te nemen", aldus Van der Kooi. Aanvankelijk wilde de fractie van Progressief Zoeterwoude toch het voorstel om het ge bruik van hardhout terug te dringen in stemming brengen. „Wij zijn daar al gelukkig mee en vinden het een goede zaak dat Zoeterwoude de moed heeft dit besluit te nemen nog voordat er landelijk gezien eensluitendheid is", aldus A. Kolff. Omdat de meningen nogal verschillenden en de deskundige inbreng van VVD'er Van der Kooi weer klank vond besloot de raad er eerst nog maar eens over te praten in commissieverband. Leiden steunt actie voor ANC LEIDEN De gemeente Leiden roept de Leidena- ren op om geld te storten voor een „welkomstca deau" voor Nelson Man dela. De actie Cadeau Mandela is een initiatief van de Anti-Apartheids Beweging Nederland, Ko- mitee Zuidelijk Afrika, Werkgroep Kairos en Om-' roep Radio Freedom. Het gaat om een symbolisch cadeau, want het geld is be doeld voor het Afrikaans Na tionaal Congres (ANC). Volgens de initiatiefnemers is de strijd voor een niet-ra- ciaal en democratisch Zuid- Afrika met de vrijlating van Mandela een nieuwe fase in gegaan. Daarvoor zou het ANC sterker moeten wor den, om te kunnen zorgen voor mobilisatie, scholing en voorlichting voor de zwarte bevolking in het land. Giften kunnen worden over gemaakt op gironummer 14466 ten name van Cadeau Mandela Amsterdam. inel Forepark kost 13 miljoen ICHENDAM De tunnel onder de Hofpleinspoor- in Leidschendam als deel van de hoofdontsluiting jet bedrijventerrein Forepark moet worden ge- gaat ruim dertien miljoen gulden kosten. De aan- ng zal plaats vinden als Leidschendam de over- nst met de Nederlandse Spoorwegen zal hebben ekend. In het met NS gevoerde overleg is telkens eerd de lasten en risico's van de overeenkomst ,eidschendam zoveel mogelijk te beperken. NS ichter op het standpunt dat Leidschendam de vra- partij is en daarom alle risico's moet dragen. In de nteraad wordt de overeenkomst als een soort dik- zien waarbij de spoorwegen zich tegen alle tegen- indekt. De gemeente moet bijvoorbeeld een af in van bijna 220.000 gulden voor onderhoud, gulden voor het schaderisico en ruim 6.000 gul- ior het ingebruiknemen van spoorweggrond beta- - kosten worden in rekening gebracht van de ex- van Forepark die volgende week uitkomt. De Gaanders vieren feest STOMPWIJK De komende dagen wordt Stompwijk volledig bezit van carnavalsvemi- .ging de Gaanders. Zij maken de dienst uit en doen dat op een uitbundige manier. De festivi teiten beginnen vanavond en voor de rust is weergekeerd is het dinsdagavond 27 februari. Programma: vrijdag 23 februari: 20.00 uur: opening van het carnavalsweekend in de kel der van The Kick. Zaterdag 24 februari: 10.00 uur: ontvangst Prins Cock II met zijn gevolg in gemeentehuis Leidschendam. 14.00 uur:optocht door de Stompwijkse dorpskern. 20.30 uur:ge- kostumeerd bal in het Blesse Paard Zondag 25 februari: 14.00 uur: carnavalsconcert door fanfare Juliana in het Dorpshuis. Maandag 26 februari: 14.00 uur: kindercarnaval in het Bles- se Paard. 19.00 uur: tienerdisco in het Blesse Paard. Dinsdag 27 februari: 14.00 uur: carna val voor ouderen in clubhuis Stompwijkse Boys. 20.30 uur: slotbal in het Blesse Paard. Bijna half miljoen voor zwakzinnigen LEIDEN De provincie Zuid- Holland stelt dit jaar 459.000 gul den beschikbaar voor activiteiten en projecten op het terrein van de zwakzinnigenzorg. GS willen dit geld besteden aan het verbe teren van de positie van de ge bruiker van de zorg, het verster ken van de thuiszorg en hetytoe- gankelijk maken van algefnene voorzieningen voor gebruik door verstandelijk gehandicapten. Ge subsidieerd worden onder andere gastgezinprojecten, oppascentra- les, weekendopvang en een pro ject dat peuterspeelzalen in Zuid- Holland toegankelijk wil maken voor geestelijk gehandicapte kin deren. Directie woonruimte verdeling handelt bezwaren sneller af LEIDEN Bezwaarschriften die worden ingediend bij de directie woonruimteverde ling in Leiden worden sneller afgehandeld. Dat blijkt uit de tweede voortgangsrapporta ge van het cultuurveranderingsproject FIKS van de gemeente. Uit de nota blijkt tevens dat het project langzamerhand aanslaat bij alle gemeentelijke afdelingen. Zo brengt de directie financiën een belastingkrant uit, heeft de directie economische zaken een promotieblad voor Leiden uitgebracht en wordt er bij de directie welzijn gewerkt aan het verbeteren van de leesbaarheid van de gemeentelijke informatie voor burgers. Plannen voor een themadag „FIKS op straat" zijn in voorbereiding. Het is nog niet bekend wanneer deze dag wordt gehouden. Discussie-avond over milieubeleid Noordwijk NOORDWIJK Het gemeentelijk milieubeleid staat donderdag cen traal tijdens de discussie-avond die Kritisch-Noordwijk organiseert. De bijeenkomst wordt gehouden in het JOIN-gebouw aan de Weteringkade en begint om acht uur. Alle Noord- wijkse politieke partijen hebben hun medewerking toegezegd. Na een in leiding en de behandeling van een aantal stellingen krijgt het publiek gelegenheid vragen te stellen aan het forum, dat onder leiding staat van Niko van Brussel, directeur van de Zuidhollandse Milieufederatie. De avond wordt onderbroken door Ly- dia Petzold en Cornelis Schenk, die een gedeelte van hun theaterpro gramma „Requim voor een vervuild landschap" opvoeren. zelfs tót in Zwitserland. De record-afstand was ruim 800 kilome ter. De kinderen wiens ballonnen het verst waren gekomen wer den gisteren bij het kraamcentrum in de prijzen gezet. FOTO: HENK VAN DEN ENDE Zoeterwoudse ballonnen komen tot in DDR terecht De ballonnen die een maand geleden door kinderen werden los gelaten in het kader van de viering van de 2500e verzorging bij Kraamcentrum Rijn en Vliet in Zoeterwoude zijn ver gekomen. De westenwind dreef enkele ballonnen tot diep in Oost-Duitsland en ZOETERWOUDE Pro gressief Zoeterwoude (PZ) wil dat bij het industrie terrein een treinstation komt. De partij stelt dit in het verkiezingsprogram ma dat deze week in Zoe terwoude is gepresen teerd. De politiek gevoelige portefe uilles zullen in handen moeten komen van de wethouders. Burgemeester A. Houdijk heeft openbare werken en volkshuisvesting in beheer heeft, en die situatie willen progressie ven veranderen. Als het gaat om bestuurlijke aangelegenheden wil Progres sief Zoeterwoude een open, eerlijke en inzichtelijke wijze van werken en besluitvormin gen bevorderen. Om duidelijk te maken wat gebeurt met het resultaat van inspraakproce dures moet zonodig de in spraakverordening worden aangepast. PZ wil voorts be vorderen dat het publiek vóór de raadsvergadering spreek recht krijgt. Ook niet-raadsle- den zijn, als het aan PZ ligt, welkom in diverse commissies. Ten behoeve van de dienstver lening aan het publiek wil PZ voor bepaalde diensten (pas poort en rijbewijs) enkele avonden per maand het ge meentehuis openstellen. De slogan van het progressie ve verkiezingsprogramma is „Geef Progressief Zoeterwou de de ruimte". Dat betekent: werken aan een schoon milieu en kiezen voor een leefmilieu met een groen karakter. PZ streeft naar een sociaal en vooruitstrevend gemeentebe leid met een evenwichtige fi nanciële aanpak. Op het gebied van de volks huisvesting wil de partij van lijstaanvoerder Wil Ooijendijk de mogelijkheid onderzoeken om een premieregeling in te stellen bij verkoop van nieuwe en bestaande woningen aan de eigen inwoners van Zoeter woude. De schade die de laatste jaren in de Dorpsstraat is aangericht vindt PZ onherstelbaar. „Met het verlies van zulke histori sche informatiedragers verliest Zoeterwoude ook het eigen ge zicht. PZ zal zich er voor in zetten om de historische iden titeit, voor zover die nog aan wezig is, voor de volgende ge neraties te behouden", aldus een passage in het verkiezings programma. Vanwege de vergrijzing van Zoeterwoude (in 1985 waren er 619 ouderen, nu 700) wil PZ een actief ouderenbeleid. Dat moet gestalte krijgen door aan gepaste woningbouw, goede bereikbaarheid van voorzie ningen, voldoende faciliteiten als tafeltje-dek-je, alarmsys teem en zo meer. Inzameling voor Roemeense wezen LEIDEN Het Roemenie Comité houdt vandaag en morgen in Leiden een in zamelingsactie voor kin dertehuizen in Roemenië. Het is de bedoeling dat parti culieren bij buurthuis De Pan- crat aan de Middelstegracht 85 ingeblikt voedsel en kinder en babykleding inleveren. Ook schoeisel en speelgoed is welkom. De goederen worden rechtstreeks bij de kinderte huizen in Roemenië afgele verd. Verder vraagt het comi té aan bedrijven voedselpak ketten en geld te geven. Scho len zouden het comité kunnen helpen door een inzameling te houden en de voedselpakket ten vandaa en morgen bij de Pancrat in te leveren. Van avond kan dat tot tien uur en morgen van tien tot zes uur. Het comité is eveneens gebaat bij financiële bijdragen. Het gironummer is 5965190 ten name van de stichting Roeme nië Comité te Amsterdam, on der vermelding van Kinderte huizen. De vliegende forten werden overal met groot enthousiasme be groet. digd voor de rëunie, maar slechts een select gezelschap. De Jong: „Er zijn er nog dui zenden in leven en het was voor ons echt ondoenlijk alle bemanningsleden van de 5.568 vluchten naar Nederland te halen". terwoude, Rotterdam, Vlaar- dingen, Rijswijk, Amsterdam, en Laren. Ook een ontmoeting met Prins Bernhard, president van de Manna Association, op Soestdijk staat op het pro gramma. Niet alle vliegers zijn uitgeno- VALKENBURG Pilo ten die 45 jaar geleden voedsel boven Nederland afwierpen, zullen de route van toen nog één keer vliegen. Op 30 april wordt operatie Manna voor de allerlaatste maal uitge voerd. Van 28 april tot en met 5 mei zijn de 84 Amerikanen, 10 Po len en 115 Britse, Canadese en Australische RAF-vliegers te gast in Nederland. De herden king van Operatie Manna wordt georganiseerd door de Stichting Voedsel en Vrijheid, die dit vijf jaar geleden ook al deed. Marinevliegkamp Valkenburg, één van de plaatsen waar de Lancaster bommenwerpers en Vliegende Forten van 29 april tot en met 8 mei 1945 honder den blikken biscuits en zakken Zweeds meel en eipoeder dropten, was gistermiddag het decor van een bijeenkomst waar de plannen met betrek king tot de herdenking uit de doeken werden gedaan. A.P. de Jong, voorzitter van de Stichting Voedsel en Vrij heid, legde het belang van de herdenking uit. „Vijf jaar gele den hebben we al eens een dergelijke herdenking gehou den. Een volgende zou ieder een wellicht verwachten in 1995, vijftig jaar na dato, maar dat laat de fysieke toestand van de oud-bemanningsleden niet toe. Zij zijn nu allemaal tussen de zeventig en vijfen tachtig jaar oud. Daarom moeten we het nu doen. We willen ze nog één keer bedan ken, de mannen waar duizen den mensen' uit west-Neder land hun leven aan te danken hebben. Daarom roep ik ieder een op op 30 april, als de vlie gers tussen half twaalf en één uur nog eenmaal de oorspron kelijke Manna-route vliegen, naar buiten te gaan en te zwaaien. Met zakdoeken, vlag gen, oranje doeken en lakens, net als dat vijfenveertig jaar geleden gebeurde". De ex-voedseldroppers volgen een door de Stichting Voedsel en Vrijheid opgesteld pro gramma. Eén van de hoogte punten daarin is het opnieuw vliegen van de route op konin ginnedag. Maar er gebeurt meer. Zo wordt een bezoek ge bracht aan de droppingsgebie- den van destijds en is het ge zelschap te gast bij de gemeen ten Valkenburg, Katwijk, Zoe- FOTO'S: PR eel van nr. 195 Squadron RAF bezig met het inladen van een Lancaster.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 13