\X/ONEN ALS M VORST BEGINT! MET MEUBELEN BIJ MlJNDERS; Les Misérables acht maanden lang in Carré RO: première concert Liszt ZOEK JE WATANDERS, KOM JE NAAR MIJNDERi Tiende Nacht van de Poëzie in Utrecht KUNST/RTV £ckUc6otvuuit DONDERDAG 22 FEBRUARI 1990 PAGINJ Duitse tournee Residentie Orkest DEN HAAG Van 1 tot en met 16 maart maakt het Residentie Orkest onder leiding van Hans Vonk een tournee door Duitsland. Het orkest geeft in totaal dertien concerten, on der meer in Hamburg, Bremen, Re gensburg, Friedrichshafen, Stuttgart, Mannheim, Frankfurt en Leverkus sen. De concertreis wordt besloten met een concert in het Schauspiel- haus in Oost-Berlijn en een concert in de Philharmonie aldaar. Op het programma staan de eerste en de vierde symfonie van Brahms, de achtste symfonie van Bruckner, de symfonie nr. 33 van Mozart en het trompetconcert van Hummel met als solist Hakon Hardenberger. UTRECHT Tijdens de Nacht van de Poëzie in het Vredenburg in Utrecht, dat deze keer de tiende in suc cessie is, treden acht van de 25 dichters voor het eerst op. De nacht begint op 3 maart om acht uur en duurt tot een uur of drie. De be langstelling is enorm, de de kaarten, die veertig gulden per stuk kosten, zijn inmid dels al uitverkocht. Hoofdmoot van De Nacht is dat de Nederlandse en Belgische dichters uit eigen werk lezen. Dit wordt afgewisseld met muzi kale en andere tussenstukjes, ge presenteerd door de Belgische journalist Piet Piryns en de Ne derlandse dichter Ed Leeflang. Dit tweetal heeft Anneke van Dijk van het Vredenburg bijge staan bij het samenstellen van het hele programma. Voor het eerst, en meteen twee keer, treedt in De Nacht Arman do op. Hij is behalve als dichter ook te beluisteren als violist in het zigeunerorkest Tata Miran- do. Ook maken Ienne Biemans, Carla Bogaards, Elisabeth Ey- bers, Sjoerd Kuyper, Rob Schou ten, Victor Vroomkoning en Willem Wilmink in De Nacht hun debuut. Aan het woord komen de dich ters Dirk van Bastelaere, Jan Boerstoel, Hugo Claus, Herman de Coninck, Charles Ducal, Luuk Gruwez, Elma van Haren, Gerrit Komrij, Rutger Kopland, Gerrit Krol, Adriaan Morriën, Leonard Nolens, Norman de Palm, Astrid Roemer, Bert Schierbeek, Eddy van Vliet en Ad Zuiderent. Voor de overige programmapun ten staan genoteerd: slagwerk groep Cirle Ensemble, Willem Breuker Kollektief, het heren kwartet Cantabile, zes vocalisten als The Flying Pickets, cabare tier Jaap Mulder, het duo Hans Teessink en John Sass en de Ar gentijnse accordeonist Raül Bar- boza en zijn groep. STER-reclame past haar tarieven aan HILVERSUM De STER gaat per 1 april haar tarieven voor televisiereclame- aanpassen aan de kijkdichtheid die op Ne derland 1 en 2 wordt gehaald en per 1 ok tober aan de nieuwe zendtijdindeling van de twee zenders. Volgens directeur Smeekes is dit nodig omdat onder druk van de concurrentie van RTL-Veronique adverteerders in de eerste helft van het jaar voor tientallen miljoenen guldens contracten dreigden te annuleren. Met name Nederland 2, de zender die de mees te concurrentie ondervindt van de ster renprogramma's die sinds vorige week op Veronique te zien zijn, zou de meeste schade hebben opgelopen. Het gemiddelde tariefniveau blijft gehandhaafd. „Stenen mon gaat niet door DEN HAAG De vooJ lingen die het Griftha morgenavond en zaterdaf het Theater aan de Have] Scheveningen zot gaan niet door wegens 2 van een van de spelers. I Griftheater zou een voorl ling geven van 'Sta mond, ik heb je lief' iif mimografie van Wol Steenbergen en met Paull Kolck, Hester MacranJ Sandra Macrander en Verhelst, op muziek van I Meilink. Bekeken wordff op een datum in april lom kan worden gespeelc „AMSTERDAM KAN NIET ANDERS DAN HET SUCCES VOLGEN' AMSTERDAM Als eind februari volgend jaar de deu ren van Carré open gaan voor de groot schalige musicalpro ductie „Les Miséra bles", zullen er slechts weinig kaar ten verkocht wor den. Tenminste, dat is waar op de producenten ho pen. Die beginnen na melijk volgende week al met de voorverkoop voor de voorstelling. En als alle financiële en materiale inspaningen hun rendement opleve ren zal de kaartverkoop aan de kassa een jaar later tot een minimum beperkt hoeven te blij ven. Twaalf miljoen gulden kost de musical, die sinds de Parijse premiè re in 1980 bezig is met een ware triomftocht over de wereld. Produ centen Joop van den Ende en theater Carré begonnen daarom giste ren al met de presenta tie van de productie, om het publiek vroegtijdig op de hoogte te stellen van de mogelijkheid tot schriftelijk voorreser vering. Een kaartje naar Carré Amsterdam is voldoende. Het risico dat de produ centen lopen is groot, zo lieten zij gisteren in eendrachtige samen werking in Carré we ten. Zo groot, dat ze het toch niet aandurfden om Carré acht maanden achtereen te reserveren voor deze succesmusi cal, zoals aanvankelijk de bedoeling was, maar slechts vier maanden. Is „Les Misérables" een succes, dan worden er nog eens vier maanden aan vastgeknoopt. „Het is onzin om een produc tie voor lege zalen door te laten lopen, alleen maar omdat je de zaal voor zolang geboekt hebt", aldus Van den Ende. „Dat is leuk voor publiek noch spelers. Vandaar dat we die ontsnappingsmogelijk heid hebben inge bouwd. Maar we heb ben er alle vertrouwen in dat Carré gewoon acht maanden wordt volgeboekt". De moge lijkheid dat „Les Misé rables" nog langer in het theater aan de Am- stel zou staan was ook aanwezig, maar werd door mede-producent Carré van de hand ge wezen. „We kunnen het de artiesten die hier elk jaar terugkeren en volle zalen trekken niet aan doen om Carré tot ver boden gebied voor hen te verklaren. Carré is bedoeld voor alle stro mingen, is bestemd voor een breed publiek, dus hebben we gezegd: acht maanden, langer niet", aldus Carré-dir recteur Bob van der Linden. Succes Het optimisme van de producenten over de haalbaarheid is gestoeld op het succes dat de musical boekt in andere landen. Het meest in Engeland, waar „Les Misérables" na een aan vankelijk slechte ont vangst door de pers via mond-op-mond-reclame na vier jaar niet meer van de planken is weg te slaan. Maar ook in New York, Wenen, To kyo en Tel Aviv loopt de musical al enkele ja ren. Zeventig steden hebben inmiddels ken nis gemaakt met de mu sicalversie van het boek van Victor Hugo, en Amsterdam kan niet anders dan dat succes volgen, meent Van den Ende. Ook hij is daarbij, net als de producenten in die andere landen, ver plicht de strakke voor waarden op te volgen van de Engelse produ cent Carqeron Mackin tosh, die samen met componist Claude-Mi chel Schönberg en tekstschrijvers Alain Boublil en Herbert Kretzmer een oogje houdt op de handha ving van de artistieke kwaliteit. Decors, kos tuums, muzikale uitvoe ring, zelfs de rolbezet ting en vertaling moeten voldoen aan de hoge kwaliteitseisen die leidden tot het succes in Londen. Hetgeen bete kent dat in de artistieke leiding van de Neder landstalige versie in Amsterdam geen Ne derlander te bekennen is. De audities, nog in volle gang, worden ge houden onder supervi sie van regisseur Ken Caswell en dirigent Martin Koch, die ook verantwoordelijk waren voor de opvoeringen in Londen en Oslo. Schönberg Naast die strakke voor waarden en een meesle pend, ontroerend ver haal, is het succes van Les Misérables voor een groot deel te danken aan de muziek van Schönberg, die er een bijna opera-achtige in vulling aan gaf. Schön berg zette samen met Boublil Hugo's roman op muziek, maar het succes bleef na de pre mière in 1980 beperkt tot Parijs: een half mil joen bezoekers. Schön berg had er, zo liet hij gisteren weten, aanvan kelijk een hard hoofd in. „Puccini had zich er ook al eens aan ge waagd, maar vond het boek toch te complex. Alain en ik waren op zoek naar iets wat goe de nummers op kon le veren. Les Misérables bood die mogelijkheid. De musical werd door ons in eerste instantie geschreven voor de Fransen, en dat leverde problemen op toen Mac kintosh een Engelse versie wilden. Want de Fransen kennen het boek door en door, maar de Engelsen heb ben al moeite met de uitspraak van de titel. In feite is het een toaal nieuw stuk geworden, met nieuwe teksten, nieuwe liedjes en een stuk gecomprimeerder. En met succes. De weerklank over de hele wereld is enorm. Elk land doet het op zijn ei gen manier, en taal is geen enkele barrière, heb ik gemerkt. De mu sical houdt zijn kracht, zelfs als je er niets van verstaat", aldus Schön berg, die inmiddels met Boublil al weer andere lauweren oogst voor „Saigon". De taal kan dus geen roet in het eten gooien, hoe moeilijk het verta len van Engelse num mers in het Nederlands ook vertalen is. Deze week bekijken de Ne derlandse producenten een aantal proefverta- lingen, waarna in eerste instantie bekeken wordt of die teksten ook nog een beetje DEN HAAG Het Residentie Orkest en pianist Steven Mayer spelen op 5 mei in Den Haag voor het eerst het voltooide pianocon cert De Profundis van Franz Liszt. De Amerikaanse musi coloog Jay Rosenblatt heeft dit vroegst beken de werk voor piano en orkest van Liszt op nieuw ontdekt en voor uitvoering gereed ge maakt. Het heeft een lengte van een half uur en draagt als ondertitel „psaume instrumenta le". Het Residentie Orekest geeft tijdens hetzelfde concert ook de Europe se première van het zo genaamde derde piano concert van Liszt. Dit is ook een door Rosenblatt herontdekt opus. Het heeft tijdens het leven van Liszt ook geen opusnummer gehad. De Profundus bestaat uit één deel. Alleen de coda ontbrak, de afsluiting van het werk. Hierdoor was het mogelijk dat Rosenblatt op basis van eerder thematisch ma teriaal het laatste stuk kon schrijven. Dit is volgens artistiek direc teur Theo Muller van het orkest zeer zorgvul dig gebeurd. Liszt begon in de win ter van 1834 - 1835 aan De Profundis. Hij droeg het op aan zijn mentor abbé Félicité de Lame- nais. Deze koesterde de latijnse psalm De Pro fundis als een geliefde melodie. Een van de thema's is geïnspireerd op de geharmoniseerde Gregoriaanse zang die Liszt in kerken in Pa rijs hoorde. De eerste uitvoering van De Profundis bete kent kennismaking met een werk dat ouder is dan enig ander piano concert van Liszt. De compositie toont een grote vormbeheersing en bevat een virtuoze solopartij. Het blijft, al dus Muller, een raadsel waarom Liszt de parti tuur onvoltooid heeft gelaten. Het concert van 5 mei onder leiding Jacek Kaspszyk wordt de vol gende dag herhaald. Het Residentie Orkest heeft aangekondigd volgend seizoen met Steven Mayer de com plete werken voor pia no en orkest van Liszt op de plaat op te ne men. „bekken". Is de keus eenmaal gemaakt, dan gaat die dan weer in het Engels vertaalde tekst naar Londen, voor de goedkeuring van Mac kintosh cs. Mislukken kan het ei genlijk niet meer, me nen Van den Ende en Carré. Alleen de invul ling van de rollen is nog even een vraag, met name van de drie kin- derrollen. „Les Miséra bles" wordt zeven da gen per week gespeeld, en dat betekent dat er een groot aantal kinde ren elkaar dienen af te wisselen, om overtre ding van de arbeidswet ten te voorkomen. De hoofdrollen staan nog open, en of er grote na men bij zitten kon giste ren nog niet worden meegedeeld. Inmiddels hebben bijna duizend mensen tijdens de audi ties hun kunnen ver toond. Een kleine hon derd zijn voor een tweede proeve terugge vraagd. KOOS VAN WEES Scène uit de Engelse versie van „Les Misérables". De Nederlandse versie zal daar nauwelijks van afwijken. Heerlijke stoffen 3-2 zitskombinatie. Ook leverbaar in andere kleuren en uitvoeringen. BEVERWIJK, aan de Meubelboulevard, Parallelweg 98. Tel. 02510-29062. Donderdag koopavond. Ma.mi. 13.00 u. geopend. Eigen parkeerterrein CAPELLE A/D USSEL, Meubelboulevard, Lylantse Baan 8. Tel. 010-4508144. Langs de Rijksweg Rotterdam-Utrecht. Vr. koopavond Ma.mi. 13 00 u geopend. Eigen parkterr DIEMEN, Meubelboulevard, Sniep 10 Tel. 020-901441. Langs de Rijksweg Amsterdam-Amersfoort. Vr koopavond. Ma mi 13 00 u geopend. Eigen parkeerterrein LEIDERDORP, Meubelplein 9, .naast het Elisabeth Ziekenhuis Tel. 071-412701. Donderdag koopavond. Ma.mi. 13.00 u geopend. Grote parkeerruimte. SL1EDRECHT, Meubelboulevard, Leeghwaterstr. 237. Tel. 01840-19000. Langs de Rijksw. Gormchem-Rotterdam Afslag Wijngaarden Do koopavond. Ma mi. 13 00 u. geop UTRECHT, Meubelboulevard, Kaap de Goede Hooplaan 20 (Kanaleneiland). Tel 030-887007 Do. koopavond Maandagmiddag 13.00 u geopend Eigen parkeerterrein.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 8