Apartheid geboren in de Zuidafrikaanse stembus Leger van Angola gebruikt gifgas Peres stelt Shamir voor ultimatum ,Haan" Ortega kraait victorie £eidóc@ou/uuit Strijdbare VdB ontneemt commissie illusies OPKOMST EN NEERGANG VAN APARTHEID (I) Rapport: Leger Suriname bedreigt de democratie Albatros verbaast wetenschap ITENLAND DONDERDAG 22 FEBRUARI 1990 PAGINA 7 I- militairen ||en strijders Zuid-Libanon US Noorse VN-militai- hebben gisteren in de t van de door Israël inge- e veiligheidszone in Ziiid- non twee shi'itische guer- trijders doodgeschoten. Noorse eenheid van Unifil de het vuur op de guerril- jders toen die in het ge waar de VN-troepen pa lleren, wapens probeer- te verbergen.. Maandag ten leden van het door Is- gesteunde Zuidlibanese r in het zuiden van Liba- twee VN-militairen dood. (Van onze correspondent Jo Wijnen) BRUSSEL De Belgi sche oud-premier Paul Vanden Boeynants heeft met klem ontkend dat hij ooit te maken heeft gehad met uiterst rechtse politie ke groeperingen, die in het begin van de jaren tachtig een staatsgreep be raamden en zich daarbij mogelijk hebben bediend van de Bende van Nijvel. Tijdens het verhoor dat hem gisteren door de parlements commissie voor terrorisme en banditisme werd. afgenomen, deed Vanden Boeynants enke le vragen met een kwinkslag af. Zoals de vraag of hij be trokken is geweest bij zoge naamde 'rose balletten', zoals een prostituée onlangs voor de Belgische televisie beweerde. Wel beschuldige de Belgische oud-premier de dienst Staats veiligheid ervan achter de aanhoudende lastercampagne tegen hem te zitten. De parle mentscommissie bood weinig weerwerk tegen de welbe spraakte oud-premier, wiens verdediging gisteren door sommige parlementsleden als „meesterlijk" werd omschre ven. Een van de meest promi nente commissieleden, Hugo Coveliers, constateerde na af loop van het Vanden Boey- nants-verhoor dat hij „niet langer de illusie heeft dat een aantal zaken die in het verle den hebben gespeeld, tot een oplossing kunnen worden ge bracht". Het ziet er naar uit dat de spe ciale parlementscommissie er inderaad niet in zal slagen be wijsbare verbanden te leggen tussen de Bende van Nijvel en allerlei politieke groeperingen. Die groepen zouden tussen 1982 en 1985 de Bende van Nijvel in het front hebben ge stuurd om België zodanig te ontwrichten dat het klimaat voor het plegen van een staatsgreep zou worden ge schapen. 'De bende' maakte bij een aantal overvallen op voor namelijk supermarkten 29 do delijke slachtoffers. De strijdbare Vanden Boey nants kondigde gisteren aan gerechtelijke klachten te zul len indienen tegen iedereen die nog iets zegt of schrijft over zijn vermeende betrok kenheid bij het doen en laten van ultra-rechtse politieke groeperingen. mr' partheid heeft een lange geschiedenis •baseerd op discriminatie. Als geen an- >r land heeft Zuid-Afrika lang gepoogd ier een morele rechtvaardiging aan te even en de apartheid vast te leggen in '^tten. Het woord apartheid kreeg uni- ersele bekendheid, ook al zijn de blanke uidafrikanen in de loop der jaren gaan raten over 'gescheiden ontwikkeling', arallelle ontwikkeling' en andere eufe- lismen. Die apartheid is op weg naar het ■af. In twee artikelen beschrijft Leo En- loven de geschiedenis van de apartheid, andaag: de opkomst. Morgen: de neer ang. APSTAD Overal ter •eld heeft de blanke altijd superieur ge ïnd aan de niet-blanke. arrogantie beteken de ondergang van de lerikaanse Indianen. Ze Ide tot de slavernij. Ze ook een aanvaard on deel van de Europese oniale politiek en, als loeisel daarvan, van apartheid. ik Zuidafrika en echt alleen de 'Boere', de af- imelingen van Nederland- [i Franse kolonisten ba- de zijn gevoel van supre- ie op de Bijbel. Dat leidde paternalistisch gedrag te- >ver iedereen met een an- huidskleur en een techni- en culturele voorsprong vermeende voorsprong) de blanken. Daarmee on- cheidden de blanken in lafrika zich niet van ande met vergelijkbare opvat- ;n. rtheid is twee dingen: een italiteit en een stelsel van ten. Wetten kunnen, zo is afgelopen tien jaar geble- herroepen worden. Een italiteit laat zich minder akkelijk veranderen, al als de priviliges in ge- r komen. aantal wetten en regelin- dat de apartheid heeft tgebracht is enorm. Al in werd een wet uitge- •digd die het de zwarte iafrikanen vrijwel onmo- maakte zich vrijelijk te ïgen. Het is waar dat de ikaners na hun machtso- lame in 1948 een groot tal wetten hebben inge- rd om 'gescheiden ontwik- ng' af te dwingen en op te ;en. Echter, de Engelsen ben de basis gelegd toen ze 1-Afrika aan het begin van eeuw nog als kolonie vast landen hadden. moraliteitswet 1913 voerden ze een wet in bepaalde in welke gebie- de zwarte burger grond in «dom mocht verwerven, zal niemand verbazen dat a 90 procent van het totale doppervlak van Zuid-Afri- aan de blanken toeviel, jaar later kwamen de En- in met een wet die het ;en verbood zich metter- in in blanke gebieden te tigen. In 1927 volgde de die seks tussen blank en }er verbood (maar niet kon inhouden) en de wet op de itratie van zwarten, blanke Afrikaner voelde al heel lang overheerst de Engelsen en de vreug- ras groot toen de 'Nasiona- 'arty' in 1948 de verkiezin- won. De regering begon iblikkelijk de verkiezings- ifte in te lossen: het vast- 'en van de rassenscheiding, [apartheid zoals wij die ken- werd in feite geboren in :embus. het volgende jaar (1949) een wet ingevoerd die lengde huwelijken ver- 1. Spoedig volgde een aan- ing zodat niet alleen seks in blank en negers, maar tussen blank en niet- blank in alle schakeringen on der het verbod viel. Als recht bankverslaggever voor het dagblad The Cape Times, jaren geleden, herinner ik mij de vele zaken die onder deze zo genaamde 'Immoraliteitswet' voor de rechtbanken kwamen. Dokters kwamen er aan te pas met hun onderzoeksrapporten, evenals politiemensen die la kens confisceerden, vanuit boomtoppen mensen begluur den of die zich, na een tip, hadden laten opsluiten in kas ten om de overtreders te kun nen betrappen. Menig ver dachte wachtte verstoting door familie en vrienden; een aan tal pleegde zelfmoord. Deze rechtzaken stemden tot vrijwel evenveel droevenis als die, welke onder de bevol- kingswet van 1950 gevoerd werden. De wet bepaalde tot welk ras iemand behoort: blank, Indiër, Aziaat, kleur ling (gemengd bloed) en zwart, die laatste weer onderverdeeld naar stam. Een overheidsor gaan deed uitspraak over een aanzoek tot herindeling in een andere groep. Dat kan van groot belang zijn omdat, bij voorbeeld, voor een kleurling een heel nieuwe wereld open gaat als hij erin slaagt zich tot blanke te laten herklassifice- ren. Daarbij zijn sociale omstandig heden van belang, maar ook fysieke kenmerken als kleur en structuur van het haar, ui teraard de huidskleur, de ge laatstrekken en de dikte van de lippen. Menigmaal heb ik betrokkene hoopvol voor de magistraten zien heen en weer lopen om te worden 'gekeurd'. Het was allemaal heel ver ver wijderd van beschaving en menselijke waardigheid. Groepsgebieden Een kern van het apartheids- beleid is de groepsgebiedenwet van 1950. Op basis van deze wet wijzen de authoriteiten bepaalde gebieden aan als woongebieden voor de ver schillende bevolkingsgroepen. Iedereen die niet in zo'n ge bied thuishoort wordt veron dersteld op te krassen. Toewij zing bevoordeelt de blanke. In 1953 en in 1956 beperkte de (blanke) wetgever met enkele wetten de mogelijkheden voor de zwarten op de arbeids markt. Die beperkingen be troffen zowel de banen die voor hen openstonden als de mogelijkheden om vakbonden te vormen of om te onderhan delen over betere salarissen of werkomstandigheden. Ook uit 1953 dateert de wet die de apartheid in een groot deel van het dagelijks leven vorm gaf. Deze wet regelde de scheiding van openbare gele genheden en voorzieningen zoals stranden, parken, wc's, restaurants, telefooncellen, openbaar vervoer, loketten, medische dienstverlening en zovoort. Ze gaf vorm aan wat later 'kleine apartheid' is gaan heten. Hetzelfde jaar zag de geboorte van de wet op het onderwijs voor zwarten. Het is een feit dat sedertdien, mede door gro te financiële bijdragen van de centrale regering, het onder wijs van de zwarte massa's sterk is verbeterd, al blijft het Het voortbestaan van tal van apartheidswetten betekent niet dat gewone mensen zich daardoor altijd aan banden laten leggen Deze schaakpartij in een park in Johannesburg is daar een voorbeeld van. Dat de man links ook met wit speelt is niet meer dan een toevalligheid. foto: afp PARIJS Het leger in Angola maakt ge bruik van chemische wapens. Dorpen die in handen zijn van de verzetsbeweging UNITA worden met gifgas gebombadeerd. Dat heeft een team van internationale deskundigen op het gebied van chemische oorlogsvoering geconstateerd. Op plaatsen waar bommen zijn geëxplo deerd heeft het team monsters genomen. Daaruit is duidelijk gebleken dat de be volking al sinds enkele jaren bestookt wordt met chemische bommen. Volgens de Belgische deskundige professor Heyn- drickx, die deel uitmaakt van het team, zijn de slachtoffers niet te genezen. Er wordt momenteel zwaar gevochten in de zuidoostelijek regio-Mavinga. Het ver zet heeft daar een vliegveldje en militaire basis, die een opmars van het regeringsle ger naar het UNITA-hoofkwartier in het 200 km zuidelijker gelegen Jamba verhin dert. Bij de gevechten is de stad Mavinga door vliegtuigen van de luchtmacht vrij wel volledig plat gebombardeerd en zijn veel burgers omgekomen. De drie landen tekenden in 1988 onder toezicht van de VN een akkoord. Daarbij beloofde Zuid- Afrika om in ruil voor de Cubaanse af tocht zijn steun aan de UNITA te staken en Namibia onafhankelijk te laten wor den. Inmiddels zijn 31.000 Cubanen ver trokken. De komende maanden zullen de overige 19.000 volgen, zodat de aftocht medio volgend jaar kan zijn voltooid. De Zuidafrikaanse minister van buiten landse zaken, Roelof Botha, brengt op 1 maart een kort bezoek aan Angola voor overleg met de regering over de aanhou dende burgeroorlog in het zuidoosten met de verzetsbeweging UNITA. Hij zal in Lu anda praten met zijn collega De Castro Van Dunem en mogelijk ook met presi dent Dos Santos. Zij zullen pogen een nieuwe datum vast te stellen voor de uit gestelde bijeenkomst van regeringsdelega ties van beide landen plus Cuba over de opgelaaide burgeroorlog. zo dat voor een blank kind veel meer wordt uitgegeven dan voor een zwart kind. De wet is voor de autoriteiten een perfect instrument de ontwik kelingen te 'sturen', om te voorkomen dat de zwarte Zuidafrikanen een opleiding krijgen voor beroepen die ze toch nooit zouden mogen uit oefenen. In 1949 al was een wet aange nomen die voorziet in aparte universiteiten. Dergelijke on derwijswetten zijn er later ook gekomen voor de kleurlingen en de Indiërs. In 1968 volgde het wettelijk verbod op multi- raciale politieke partijen. Thuislanden De Nationale Partij heeft altijd geprobeerd de apartheid een constitutionele basis te ver schaffen. Dat heeft in de loop van de afgelopen ruim veertig jaar geleid tot vele wetten, de creten, aanpassingen van de grondwet en andere maatrege len. In de vroege jaren vijftig was het systeem van de stam men het uitgangspunt. Dat leidde uiteindelijk tot de doc trine van de 'thuislanden', zo als in de jaren vijftig en zestig ontwikkeld door premier Ver woerd. Voor de regering was het in 1954 reden om de zwar ten hun minieme vertegen woordiging in het centrale parlement (drie blanke afge vaardigden gekozen door een klein gezelschap zwarte kie zers) te ontnemen. De wettelij ke basis hiervoor ligt in de wet op de politieke vertegenwoor diging van 1951. Deze 'grote apartheid' staat nog steeds overeind. Een van de gevolgen is het massaal op pakken en naar de thuislan den terugsturen van miljoenen mensen. Omdat blank Zuid- Afrika grote behoefte had (en heeft) aan niet-blanke arbeids krachten heeft vrijwel elke zwarte Zuidafrikaan toestem ming om, zonder familie, 'tij delijk' in blank gebied te wo nen: in de townships. Dat heeft geleid tot ontwrichte ge zinnen, armoede, drankmis bruik, promiscuiteit en veel misdaad. In 1961 kregen de townships wettelijk de moge lijkheid voor 'eigen' bestuur ders met beperkte bevoegdhe den op lokaal niveau. Daarna is de blanke wetgever gestaag voortgegaan met het uitvaardigen van wetten die het stelsel van de thuislanden moeten versterken. Er zijn nu enkele geheel 'zelfstandige' thuislanden, maar die zijn al leen erkend door Zuid-Afrika. Het systeem van de 'grote apartheid' is nog onaangetast, ondanks de wassende stroom zwarte Zuidafrikanen naar de steden, hun groeiende zelfbe wustzijn en betere vaardighe den, het ontstaan van illegale zwarte vakbonden, de rellen van de jaren zeventig en tach tig, de noodtoestand, interna tionale druk, sancties, langzame ontwaken van het blanke geweten en wat al niet. De vorige president, P.W. Bot ha, bracht wel een hervor mingsproces op gang. Dat leid de tot twee dingen: consti tutionele hervormingen met als doel de kleurlingen en de Indiërs bij het landsbestuur te betrekken zonder de machts positie van de blanken aan te tasten en tegelijkertijd het idee van aparte staten voor zwarte Zuidafrikanen in stand te hou den; geleidelijke afbraak van de 'kleine apartheid'; op dit ter rein zijn de veranderingen de afgelopen jaren zeer ingrij pend. LEO ENTHOVEN (Van onze correspondente Willy Werkman) JERUZALEM De Is raëlische Arbeiderspartij, onder leiding van Simon Peres, heeft een ultima tum gesteld aan de rege ring van nationale een heid. „De komende twee a drie weken zullen beslis send zijn", zo zei vice-pre- mier Peres gisteravond. Sprekend in Jeruzalem voor het Internationaal Centrum voor Vrede in het Midden- Oosten zei Peres dat «r nu een wezenlijke kans bestaat voor een vredesdialoog met de Pa- lestijnen. Als de regering van premier Yitschak Shamir daar niet op ingaat, zal de Arbei derspartij de regering doen vallen en een nieuwe coalitie vormen met de religieuze par tijen. „We hebben nu een dui delijke meerderheid in het parlement, de Knesset", zei Peres, „vóór het voortzetten van het vredesproces". Volgens Peres heeft Jeruzalem „min of meer bevredigende voorstellen" ontvangen voor een eerste ontmoeting van Is raëli's en Palestijnen in de Egyptische hoofdstad Cairo. De voorstellen hebben te ma ken met de samenstelling van de Palestijnse delegatie en de agenda. „Wij, de Arbeiders partij", zo zei Peres gister avond, „zeggen daarop ja". Het Midden-Oosten moet nu ein delijk beseffen dat .kinderen niet gevoed kunnen worden met kogels voor het ontbijt" en dat „oorlog alleen maar men senlevens kost en verwoesting brengt", aldus Peres. Israëlische functionarissen hebben gisteren Amerikaanse beschuldigingen over het mis handelen van Palestijnen in de bezette gebieden toegegeven, maar tegelijkertijd gezegd dat zulk optreden nodig is om de Palestijnse opstand te bedwin gen. Het is het tweede rapport binnen twee dagen dat het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken over Israël uitbracht. „Onze maatregelen zouden direct ophouden, in dien er een einde komt aan het geweld en de onrust", al dus Moshe Raviv van het Is raëlische ministerie van bui tenlandse zaken. Geldboete geëist tegen oud-minister LAUSANNE In het proces tegen de Zwitserse oud-minister van justitie Elisabeth Kopp heeft de bijzondere openbare aankla ger woensdag 8.000 Zwitserse frank boete geëist wegens schen ding van het ambtsgeheim. Tegen twee voormalige medewerk sters van Kopp eiste de aanldager boetes van respectievelijk 3.000 en 2.000 Zwitserse frank. Kopp staat in Lausanne terecht omdat zij vertrouwelijke infor matie zou hebben doorgespeeld aan haar man, over een onder zoek naar een bedrijf dat bij drugshandel betrokken zou zijn. Zij zou haar man hebben gewaarschuwd zijn zakelijke contacten met het bedrijf te verbreken, nadat haar ter ore was gekomen dat het bedrijf verdacht werd van witwassen van drugsgelden. Partijvoorzitter De Mita treedt af ROME De al lang smeulende crisis binnen de Italiaanse chris tendemocratische partij (DC) is uitgelopen op het aftreden van partijvoorzitter Ciriaco De Mita. Binnen de partij wordt gespro ken van een „afstand nemen" van de linkervleugel van de par tij, terwijl de Italiaanse pers het houdt op een voorlopige afsplit sing. De Mita, de vorige premier van Italië en oud-partijleider, noemde als reden voor zijn ontslag vooral „te grote concessies" van de DC aan de socialistische partij (PSI) van Bettino Craxi. Een coalitie van DC, PSI en drie kleine partijen vormt sinds vo rig jaar onder premier Giulio Andreotti de 49e naoorlogse rege ring van Italië. Hasjvangst op plezierjacht LISSABON De Portugese autoriteiten hebben in de monding van de Portugees-Spaanse grensrivier Guadiana het Nederlands plezierjacht 'Inexplorato' aangehouden met aan boord 1068 kilo gram aan hasj. De opvarenden, een 43-jarige Nederlander en een 24-jarige Argentijnse, zijn gearresteerd. De boot werd al enige tijd gevolgd door de autoriteiten. WASHINGTON De situatie van de mensenrechten in Suri name is het afgelopen jaar iets verbeterd, maar de militairen in Suriname blijven de belang rijkste bedreiging voor de de mocratie in Suriname. Dat staat in het jaarlijkse rapport over de situatie van de men senrechten in 1989 dat het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken gisteren heeft gepubliceerd. „Gedurende het hele jaar heb ben Surinaamse militaire lei ders de uitvoering van rege ringsbesluiten verhinderd in zaken waarbij zijn meenden een belang te hebben", consta teert het rapport. Het rapport noemt met name de campagne die de militairen gevoerd heb ben tegen het Vredesakkoord van Kourou. De Nationale Vergadering heeft weliswaar de noodtoe stand afgeschaft, maar de mili tairen kunnen nog steeds bur gers aanhouden en ondervra gen. Verder zijn de militairen nog steeds belast met het ver strekken van visa, houden toe zicht op de douane en pas poortcontrole op de vliegvel den en in de havens, als ware de noodtoestand nog van kracht. De oplaaiende strijd in de jun gle heeft tot een groot aantal schendingen van de mensen rechten geleid. Zowel het leger als het Jungle Commando heeft zich in Pokigron schul dig gemaakt aan het in brand steken van huizen van dorps bewoners die ervan verdacht werden met het andere kamp samen te werken. Verder is er na het begin van het offensief van het leger in juni 1989 veel vuldig op ongewapende bur gers geschoten. De toevoer van voedsel, medicamenten voor de burgers werd door de mili tairen bemoeilijkt, waardoor medische posten zijn gesloten en verschillende patiënten zijn overleden. Hoewel er in Suriname geen sprake is van systematisch martelen van gevangenen, komter volgens het rapport weinig terecht van de door de regering beloofde verbetering in de situatie van de mensen rechten. ALF MILJOEN MENSEN JUICHEN VOOR SANDINISTEN-LEIDER 4&.NAGUA De rege nde Sandinistische partij >LN heeft vannacht eer dan een half miljoen a insen op de been ge acht voor de slotmani- itatie van de verkie- v igscampagne. ij idag kunnen 1,7 miljoen ïaraguanen een nieuwe pre- u ent, een parlement en ge- ;enteraden kiezen, huidige president Daniel T tega leidde uit de grote op- 'mst al af dat hij ook de vol- (X nde zal zijn. In het Park van Revolutie liep de campag- •machine van de FSLN ge smeerd. Er viel geen wanklank te be speuren, ordebewaarders had den de zaak volledig in de hand en de beste dans- en mu ziekgroepen van Nicaragua hielpen de menigte bij het wachten op de komst van de grote leiders: Daniel Ortega en zijn vice-president Sergio Ra- Er was de FSLN alles aan ge legen de UNO, de Verenigde Nationale Oppositie, de loef af te steken. Dit monsterverbond van linkse en rechtse opposi tiepartijen wist afgelopen zon dag op zijn afsluitende verkie zingsbijeenkomst tot grote schrik van de FSLN naar schatting 300.000 mensen op de been te brengen. Ortega, die vroeger wat houte rig zijn speeches van papier voorlas, liet zien dat hij zich de kritiek op zijn presentatie had aangetrokken. „De haan", zo als zijn troetelnaam luidt, had als bewijs van zijn „machismo" zijn volledige nageslacht van wel tien kleine Ortega's bij zich, evenals zijn vrouw Rosa- rio Murillo, van wie iedereen al weet dat ze zijn vrouw niet meer is. Met zijn jongste op de arm liet hij zich door de verza melde menigte toejuichen, ter wijl hij op zijn laarzen met hakken veerkrachtig over het podium heen en weer sprong. „De revolutie is van ons, de revolutie is van vandaag", riep hij. En een gescandeerd „Si, si" (Ja, ja) was het antwoord. Zijn stem kreeg iets vertrou welijks toen hij het volk voor hield dat het nu tijd is voor vrede en dat het geweld ge staakt moet worden, maar zwol aan toen hij ging fulmi neren tegen de Verenigde Sta ten die de oorlog van de Con tra's tegen de Sandinisten met geld en wapens hebben ge steund en die ook de UNO van geld hebben voorzien. De hon derden oorlogsinvaliden in rolstoelen op de eerste rijen staken de gebalde vuisten in de lucht. Aanhangers van de Sandinisten maken er geen geheim van: Ortega wordt LONDEN De albatros doet de wetenschappelijke Wereld versteld staan. De zeevogel blijkt bij een kruissnelheid van bijna 80 kilometer per uur in één dag een afstand van 900 kilometer te kunnen over bruggen. De albatros vliegt zelfs 15.000 kilometer om een nieuwe voedselvindplaats te bereiken, zo meldt het Engelse blad Nature. Een groep Franse wetenschappers had op een vogel een radiozender aange bracht die signalen verzond naar een satelliet. Albatrossen blijken een hele nacht te kun nen doorvliegen met slechts één uur rust.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 7