/oor de Polen is alles te duur Stakingen Curacao breiden zich uit JNSTIGSTE CRISIS SINDS DE TWEEDE WERELDOORLOG «r DDR-immigranten niet langer welkom in BRD Oostduitse stafchef vóór fusie van legers Fransen gaan weer terug naar bronwater AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB TENLAND £cidóc6omcuit DONDERDAG 22 FEBRUARI 1990 PAGINA 5 irand steken van ^erikaanse vlag mag r TLE De bijna vier maanden Amerikaanse wet tegen het ver- Men van de vlag is in strijd met ondwet, zo heeft een federale in Seattle bepaald. Vier Ame- en die vorig jaar direct nadat de .^van kracht was geworden het r ikaanse dundoek in brand sta- ai maakten volgens de rechter s gebruik van hun grondwette- egarandeerde vrijheid van me- 3 uiting. „Om ervoor te zorgen dat Bg een symbool blijft van de vrij- n dit land, moeten wij met even kracht het recht beschermen om te verscheuren en haar te ver ijlen", aldus de rechter. WILLEMSTAD Vrijwel alle scholen op Cura sao bleven gisteren gesloten als gevolg van de sta kingen van onderwijzers en lager overheidsperso neel. De vuilophaaldienst bediende dinsdag al di verse wijken niet en gisteren bleef in nog meer buurten het vuilnis liggen. Stakende leerkrachten en handarbeiders hielden gisteren urenlang Fort Amsterdam, het bestuurscentrum in Willemstad, bezet. De stakingen werden dinsdag voor onbe paalde tijd uitgeroepen. Het overheidspersoneel wil herinvoering van de prijscompensatie, de jaar lijkse periodieke verhogingen en het vakantie geld. De onderwijsvakbond eist gelijktrekking van de lonen van gehuwden en bngehuwden en van mannelijke en vrouwelijke leerkrachten. Weduwen- protest Een groep weduwen neemt een kleine rustpauze voor de voeten van agenten van de oproerpolitie in Seoul. Meer dan duizend weduwen demonstreerden gisteren tegen de, volgens hen, te lage uitkeringen. Hun mannen zijn in de Koreaanse oorlog van de beginjaren vijftig gesneuveld. FOTO: AP Polen hebben het na Le oorlog nog niet zó s ht gehad. Sinds 1 janu- >j zijn de prijzen met veertig procent ge en, terwijl de lonen wel gelijk bleven. j'( je maanden terug lag )0iiets in de Poolse win- en hadden de burgers tief veel geld op zak, K zijn de schappen goed a uld en blijven de ko- platzak weg. Opval- genoeg blijven hoop optimisme de boven- RSCHAU Marzena qZ is 24 jaar en journa- /fotografe bij een re- ile krant in Lödz. Ze ient nog geen dertig en per maand. Per aatste foto krijgt ze gulden extra. Ze nt bij haar ouders, an- zou ze van de honger tomen. zyslaw Kubiak is 67. Hij it 's nachts over de auto's •oor een hotel in Poznan geparkeerd. Omgere- verdient hij ruim een feitje per uur. Kubiak t na zijn nachtdienst een tyOf drie. Daarna begint hij betaald reparatie werk. Na chauffeur te zijn ge- een autobus, heeft hij van 55 gulden Te veel om van te gaan, te weinig om |rond te komen, gilijn slechts willekeurige Polen maakt de piste periode door sinds de wereldoorlog. Om geld vragende kinderen een normaal ver en in grotere steden ook volwassen bede- te signaleren. Wie niet handelt of zichzelf ver kan het dagelijks brood buik schrijven. Buiten valuta is officieel inwis- geworden tegen de zloty, maar de zwarte is er niet helemaal mee tapijt geveegd. Hotels selkantoren worden nog bevolkt door duistere fi- die een paar zloty meer voor een mark of een en ook de doorsnee taxi- tracht op de wissel een graantje mee te Obers proberen in de hotels uit de Sovjetu- gesmokkelde kaviaar te en in de avonduren zijn bevolkt met kantoor die met een avondje een heel maandsa- t (circa 150 gulden) bijeen- wordt voor de Polen moeilijker het hoofd bo te houden. Vrijwel is zo langzamerhand on- geworden. Was het geleden vrijwel onmo- een taxi te krijgen, nu er bij elke standplaats tientallen. In januari moest de passagier de rit- met zeven vermenig- een jaar later is de IJselijke prijs 150 keer wat aangeeft. Was tot kort met vakantiewerk le Bondsrepubliek Duits- Nederland, België of een flinke duit ex- ;rdienen, de Poolse zijn elders steeds minder welkom. Boven dien, een visum voor een ver blijf van een maand in Neder land kost tegenwoordig 250.000 zloty's, ruim vijftig gulden. Voor de meeste arbeiders is dit een half maandsalaris. Overi gens, de meeste Poolse arbei ders verdienen in een buiten landse gevangenis nog altijd meer dan in hun vaderland met regulier werk. De hoertjes zitten de laatste maand in de meeste hotels werkeloos aan hun colaatje en trachten elkaar tegen steeds geringere betaling bij potentië le slachtoffers te overbieden in gunsten. Wisselaars en hande laars gaan steeds vaker over de schreef en houden zich met maffia-achtige praktijken be zig. Dat wil zeggen: wissel trucs, vals geld en narcotica. Hun activiteiten zijn openlijk waarneembaar in de restau rants en bars van westerse ho tels, waar duistere pakjes en stapels geld net niet stiekem genoeg van eigenaar wisselen. Optimisme In Polen staan steeds minder rijen mensen in de winkels vanwege de stijgende prijzen. Als het gaat om luxe artikelen zoals wasmachines en auto's is zelfs sprake van regelrechte kopersstakingen. Bussen Joe goslavische, Turkse en Egypti sche toeristen drommen het land binnen. De Polen komen vap de honger om, maar voor buitenlanders is Polen een in koopparadijs, waar de uitver koop net is begonnen. Wel graag contant afrekenen, want het Poolse geld .vermindert dermate snel in waarde dat elke dag krediet goud kost. Des te opmerkelijker is het op timisme dat de meeste Polen tentoon spreiden. Ze halen met ogenschijnlijk masochis tisch genoegen de buikriem aan in de overtuiging dat de economische schoktherapie van minister van financiën Balcerowicz, gesteund door het Internationale Monetaire Fonds, op korte termijn vruch ten afwerpt. De plannen zijn erop gericht het vrije-markt- mechanisme in Polen in te voeren, door uit de gaan van de werkelijke kostprijs van de produkten. Daarbij gaat Balce rowicz ervan uit dat de wal het schip zal keren en dat de prijzen zullen dalen als de con sumenten weigeren de hogere prijs te betalen. Ook wat dat betreft heeft Po len het twijfelachtige genoe gen met dit verregaande expe riment het spits af te bijten in het afbrokkelende Oostblok. De doorsnee Pool is echter zó blij dat de gehate communis ten de benen hebben geno men, dat hij wat extra honger graag voor lief neemt. Slechter kan het in zijn ogen haast niet worden. Menigeen realiseert zich dat een staking van enige omvang de ondergang zou be tekenen voor een land dat nergens ter wereld nog krediet kan krijgen. De overheidsmaatregelen heb ben overigens tot gevolg dat vrijwel iedere Pool er naast zijn gewone baan een particu liere handelsonderneming bij heeft. Hij haalt veelgevraagde produkten uit West-Berlijn om ze op lokale bazars in Poznan, Warschau, Krakow of Katowi ce aan de man te brengen. Stofzuigers, ghettoblasters, pinda's, sigaretten, (soft)seks- bladen en zelfgecopieerde cas settebandjes gaan vlot van de hand. Met dit verschil dat de kopers enkele maanden gele den direct de vraagprijs be taalden. Nu moet daar eerst uitgebreid op worden afgedon gen. Nieuw fenomeen in Polen is het verkopen van vlees, brood en boter vanuit de ach terbak van personenwagens. De prijs ligt lager, maar de kwaliteit doorgaans ook. Nieuwe auto's Wladyslaw Bienlas - 35 jaar oud, getrouwd, twee kinde ren - krijgt als administratief medewerker in een parkeerga rage in Warschau maandelijks inclusief premie negentig gul den in het handje. Per lid van het gezin krijgt hij van de overheid een bijdrage van twaalf gulden, zodat het ge zinsinkomen zijn echtgeno te heeft geen werk neer komt op ongeveer 140 gulden. Voor de huur van het huis is Wladyslaw per maand inclu sief gas en elektra 26 gulden kwijt. Dagelijks spendeert hij twee gulden aan woon-werk- verkeer. Wladyslaw heeft zijn woning toegewezen gekregen na een opgelopen kolendamp vergiftiging in zijn vorige on derdak. Normaal moeten ge zinnen in Warschau veertig jaar wachten voordat ze aan de beurt zijn. De kleinste auto, de Pools-Ita- liaanse 126p, kost ruim vier mille, de iets grotere 125 gaat nieuw 'over de toonbank' voor 5,5 mille. Enkele maanden ge leden was het vrijwel onmoge lijk een nieuwe auto te pakken te krijgen, nu raken de hande laren ze vanwege de recente prijsstijgingen niet meer kwijt. De Poolse premier Mazowiecki (I) in gesprek over de economie van zijn land met de directeur van de Werefdbank, Barber Conable. FOTO: AFP Populair is de Poolse praktijk om zelf een auto te bouwen uit reserve-onderdelen. De prijs ligt dan rijklaar bijna de helft lager en de eigenaar hoeft niet te wachten op 'aankooptoes temming'. Benzine doet in Po len vijftig cent per liter, een li ter diesel kost nog geen vier dubbeltjes. Als je slechts vier gulden per dag verdient, is dat een forse prijs. Buitenlanders zijn verplicht brandstofcou pons te kopen voor ruim het dubbele van deze prijs, maar de meeste pompstations zijn best bereid te onderhandelen over het delen van de 'winst'. Nog enkele prijzen: pak was- poeder 0,70, fles Bulgaarse wijn 1,50, Duitse landwijn 3,-, halve liter bier 0,25, een ei f 0,09, een liter slaolie 2,-, pakje boter 0,60, pot jam f 0,60, kilo suiker 1,60, brood 0,60, pakje thee 0,40 en Duitse shampoo f 2,50. Explosief Jarenlang hebben de Polen ge vochten voor goede produkten en nu ze deze hebben, kunnen ze zich die spullen niet meer permitteren. Met name de be jaarden, kinderrijke gezinnen en gehandicapten hebben het in Polen sinds 1 januari moei lijk. Pensioenen en uitkerin gen blijven gelijk, terwijl de prijzen explosief stijgen. Para dox: veel Westeuropese kle ding komt in Poolse weeshui zen terecht. De kinderen lopen er vervolgens in Poolse ogen zó piekfijn bij dat ze voor een overheidsbijdrage nauwelijks meer in aanmerking komen. Aan de andere kant van de economische medaille vinden we Polen die puissani rijk worden dank zij min of meer illegale handel, in dikke Mer- cedessen rijden, elke avond in dure restaurants eten en een legertje mensen in dienst heb ben. Steeds meer winkels melden prijzen, gedeeltelijk in stabiele DM en gedeeltelijk in Poolse zloty's. In Je Pewex-winkels, de 'etalages van het Westen' waar alle mogelijke westerse produkten te kust en te keur liggen uitgestald, moeten de kopers ook in buitenlandse va luta betalen. Dat betekent: eerst wisselen, doorgaans in het grijze circuit. „Waarom ga ,je niet weg", vroeg ik daarom aan een 24-jarige Poolse elek trotechnisch ingenieur uit Poz nan, Jerzy Królikowski. „Om dat niemand ons wil hebben", luidde zijn bittere antwoord. „De DDR wordt door de Bondsrepubliek geholpen, maar Polen moet alles op ei gen kracht doen. Aan de west grens hebben we straks een sterk Duitsland, aan de oost grens een arm Rusland. Zoals zo vaak in de geschiedenis zit Polen weer eens tussen twee vuren. Wij zijn de mat waar iedereen onderweg zijn .schoe nen aan afveegt. Als we het niet op eigen kracht redden, is het afgelopen". Regelmatig valt hij ten prooi aan depressies. Polen is een land dat uitgemergeld is door nazi's en communisten. Alles is te vies om beet te pakken. Het milieu is grondig verziekt en het stadsbestuur van Poz nan heeft zelfs het ouderwetse natuurstenen plaveisel in de binnenstad verkocht aan en kele Westduitse steden. Króli kowski: „Eten versieren, rus tig blijven en overleven, aan meer hoeven we de komende maanden niet te denken". HANS BOS HAMBURG De immi granten uit de DDR, die vier maanden geleden nog in de Bondsrepubliek als helden werden binnenge haald, ondervinden steeds minder begrip. Veel Westduitsers begrijpen niet waarom hun „broeders en zusters" hun land nog verla ten. Het stalinistische bewind is uiteengevallen, de grenzen van het voorheen IJzeren Gordijn zijn opengesteld, de eerste vrije verkiezingen staan voor de deur en beide Duitse staten hebben afgesproken een economische en monetaire unie aan te gaan. Ondanks deze vérgaande ver anderingen kwamen dit jaar al weer 90.000 DDR-burgers naar het Westen, waar zij in nood- onderkomens als barakken en sporthallen wachten op huis vesting en werk. Met de toene mende woningnood en twee miljoen werklozen in de Bondsrepubliek, verdwijnt de bereidheid van de Westduit sers om met de nieuw aange- komenen te delen steeds meer. Volgens een opiniepeiling is nog slechts één op de drie Westduitsers er voorstander van om alle immigranten op te nemen. In oktober was nog 63 procent tot de hulp bereid. Steden als Bremen en Ham burg weigeren verder immi granten te ontvangen omdat ze geen onderdak meer kunnen bieden of de sociale uitkerin gen niet langer willen betalen. Onder de Oostduitse immi granten verslechtert de stem ming snel. In de grote sport hallen, waar gezinnen slechtsi door dunne houten wanden of' gordijnen van elkaar worden gescheiden, neemt de agressie toe. Hulpverleners maken melding van alcoholmisbruik en vechtpartijen. Problemen geeft ook de on derlinge verstandhouding tus sen immigranten uit de DDR en Duitstalige vluchtelingen uit Polen. Veel Oostduitsers behandelen de Polen met de zelfde wraakgevoelens die zij ondervinden van de Westduit sers. Het dagblad „Frankfurter Rundschau" schreef: „In de ppvangcentra zijn er Duitsers van de eerste en de tweede ca tegorie". Ook de samenstelling van de stroom immigranten is gewij zigd. Onder de 340.000 DDR- burgers die in 1989 arriveer den waren vooral jonge, goed opgeleide en tot hard werken bereide gezinnen. Nu staan bij veel opvangcentra criminelen en alcoholici voor de poort. Vele komen direct na amnes tie uit een gevangenis in de DDR. De hoop bij de regeringen in Bonn en Oost-Berlijn op ver mindering van de stroom im migranten na de vrije verkie zingen in maart is gering. Veel immigranten motiveren hun stap naar het Westen te gaan met de wens tot het spoedig bereiken van een westerse le vensstandaard. De „Süddeut- sche zeitung" haalde een jonge immigrant aan die zei: „De koek is een Duitse koek en die is dik geworden, en wij willen ook een stuk". Voorstellen voor een offer ten behoeve van de DDR in de vorm van extra belastingen of inleveren van een stuk loon worden door de meerderheid van de Westduitse bevolking van de hand gewezen. „Men zou bijna terug verlangen naar het Duitsland met de grenzen van oktober 1989", schreef het weekblad Der Spiegel. OOST-BERLIJN De Oostduitse onderminister van defensie en stafchef van het leger, Manfred Graetz, is gisteren met het voorstel gekomen de strijdkrachten van de bei de Duitslanden te laten fuseren en deze gemeen schappelijke troepen ver volgens over geheel vere nigd Duitsland te legeren. „Iedere soevereine staat heeft het recht zijn soevereiniteit te verdedigen", zei Graetz in een interview met de krant Junge Welt. „Er zijn ook neutrale staten die een leger hebben. Ik vind dat ook het toekomstige Duitsland dit recht toekomt". Graetz verwierp de'suggestie om het huidige Oost-Duitsland na de eenwording bij het terri torium van de NAVO te trek ken. Daarnaast verklaarde hij zich ook niet te kunnen voor stellen dat het Oostduitse grondgebied „niemandsland" zal worden. De suggesties van Graetz beloven de discussies over de militaire rol van het toekomstige Duitsland verder te compliceren. De DDR heeft tot dusverre, net als de Sovjet unie, aangedrongen op een neutrale status voor het vere nigde Duitsland. De Bondsre publiek en de overige NAVO- landen zien Duitsland het liefst in zijn geheel onder de NAVO vallen. Gevlucht Volgens Westduitse kranten is de voormalige spionagechef van de DDR, Markus Wolf, naar de Sovjetunie uitgeweken om aan dreigende arrestatie te ontkomen. Wolf was, totdat hij in 1987 ontslag nam, dertig jaar hoofd van de geheime dienst. Hij zou connecties heb ben gehad met Alexander Schalck-Golodkowski, de vroegere 'deviezenkoning' van de DDR, die miljoenen uit de staatskas heeft ontfutseld en momenteel in West-Berlijn verblijft. Wolf zou in Moskou werken aan een boek over de veranderingen in de DDR. Piloten verongelukte Airbus onbevoegd TOULOUSE Het neerstorten van de Airbus van de nationale vliegmaatschappij van India vorige week woensdag bij Bangalo re is mogelijk veroorzaakt door het optreden van onbevoegde piloten. Dat schrijft de Franse krant „Depeche du Midi". Als co-piloot van de Airbus trad de Indiër C.A. Fernandez op. Volgens de krant had Fernandez tijdens zijn opleiding in Tou louse zoveel fouten gemaakt dat de instructeurs hem het certifi caat van piloot hadden onthouden. Besloten was tot een vervolg opleiding in India. In de krant wordt het vermoeden uitgesproken dat gezagvoer der S.S.Gopujkar bij de rampvlucht, die aan 90 mensen het le ven kostte, als instructeur van Fernandez is opgetreden. Gopuj- kar beschikt niet over de bevoegdheid om als instructeur op te treden. President-directeur Henri Martre van het Franse vliegtuigcon cern Aerospatiale SA, dat de Airbus fabriceert, verklaarde woensdag dat er geen bewijzen zijn gevonden van een techni sche oorzaak voor het neerstorten van het toestel. HET RAADSEL VAN STRAAT MAGELHAES (Over dit stripverhaal loopt tot 11 juni een tentoonstelling in het Maritiem Museum in Rotterdam). PARIJS Na alle perike len rond Perrier en ande re Franse bronwaters (het door Vittel geproduceerde Hepar werd gisteren in heel het land uit de han del genomen) kampen verschillende regio's in Frankrijk nu met een ern stig leidingwaterpro bleem. flessen mineraalwater. In ChSteauroux werd zondag al salmonella-alarm geslagen. Twee dagen later kwam in Lyon een troebele en licht bubbelende vloeistof uit de kraan. Daarvoor was aan zwangere vrouwen en baby's in Bretagne al ontraden het kraanwater te drinken. De problemen zijn voor een deel terug te voeren op de onge kende droogte die Frankrijk het laatste anderhalf jaar heeft getroffen. Vanwege het extreem lage peil in de drinkwaterbassins hebben zich schadelijke bacteriën ontwikkeld of en kon kool zuurgas zich ophopen. Speels Magadi, de een maand oude zwarte neushoorn van de Port Lympne dierentuin in Kent (GB) speelt wat met zijn moeder Nai- vasha in de modder. De zwarte neushoorn is een in de natuur bedreigde diersoort, maar in de Britse dierentuin verwacht men in juli na Magadi en een in januari geboren voorganger een der de zwarte neushoorn-baby. De inwoners van het Oost franse departement Belfort is het voorlopig afgeraden lei dingwater te drinken vanwe ge een te hoge bacteriecon centratie. Ze kregen het ad vies de dorst te lessen met Bij het aanbreken van de dag is de wind iets in sterk- maar er staat een zware deining en een sterke ijjiom probeert het schip mee te sleuren. „Dat houden we niet", i Rob; „we zullen een tweede anker moeten uitbrengen." Rob Olivier gaan aan dek. Op slechts enkele tientallen meters van Vrijheid rijzen steile rotsen op uit zee. Ja, nu laat Straat Ma- gelhaes zich wel van haar grimmigste zijde zien! En nauwelijks zijn Rob en Olivier aan dek, of Rob schreeuwt: „Hou je vast! De ankerketting begeeft het!" Op hetzelfde moment wordt de Vrij heid opgenomen door een reusachtige golf. De opvarenden kun nen tegen deze natuurkrachten niets uitrichten. Maar wat zal er van het schip worden?

Leidse Courant | 1990 | | pagina 5