Drukte tijdens krokusvakantie voorbode toeristische chaos Zniner M1E'90^ mr HP uitdeweekbladt ELSEVIER d0EN „Het wordt straks gezellig in de trein Het ethisch vacuün DE TIJD BINNENLAND EcülóeSomont DONDERDAG 22 FEBRUARI 1990 PAG] VVD-kamerlid „aangevallen,, door „meneer de minister'"' (Vervolg van de voorpagina) Bij de beantwoording van de zestig vragen van Jor- ritsma stond Maij-Weggen gisteren eerst uitgebreid stil bij het goede werk dat haar liberale voorgangster Smit-Kroes had verricht. „Deze begroting draagt nog haar stempel", zei Maij-Weggen. „Hij ademt de geest van herbezinning en kwaliteit. Inzicht en moedige beleidsvoorstel len. Ik denk met respect aan haar. Een markante en moedige vrouw heeft het politieke toneel verla ten. Smit-Kroes werk nu niet meer voor veertien miljoen mensen, maar als adviseur van de Europese Commissie voor 340 mil joen mensen. Ik weet niet of dat de bedoeling was toen de VVD haar het bos instuurde". Jorritsma reageerde als door een wesp gestoken. „Ik vind dit nogal beledigend!", siste zij in de interruptiemicrofoon. „Ik voel me echt aangevallen!". En toen Maij-Weggen daarop triomfantelijk begon te lachen: „De minister lacht over een ka binetscrisis! Dat vind ik onge past!". Maij-Weggen bleef ech ter overstoorbaar: „Welnee, ik lach niet over de kabinetscri sis". Jorritsma: „Dat zie ik: u lacht om uw eigen grapje". 'Meneer de minister' De vijandigheden in de Kamer liepen zo hoog op dat voorzitter Deetman regelmatig als een schoolmeester tussenbeide moest komen, aangezien Jor ritsma en Maij-Weggen elkaar steeds weer in de rede vielen. Deetman, zichtbaar ontdaan door zoveel verbaal geweld, versprak zich enkele malen: „Meneer de minister, nu is me vrouw Jorritsma aan het woord!". Jorritsma ergerde zich aan het gemak waarmee Maij-Weggen een voorschot nam op de finan ciering van het investerings plan Rail-21 van de Nederland se Spoorwegen. Hoe gaat de minister ervoor zorgen dat dit plan binnen tien jaar wordt uit gevoerd, wilde zij weten. „Ik begrijp niet dat dat mogelijk is als nog maar voor drie jaar een financiële regeling is getrof fen". Maij-Weggen: „Ik begrijp niet dat mevrouw Jorritsma het niet begrijpt. Over die financie ring moeten we in principe nog een afspraak maken". Jorritsma: „Principes regelen lijkt me wat al te eenvoudig". Maij-Weggen: „Laat dat maar aan mij over!". Nieuwe ideeen Toen het systeem van rekening rijden ter sprake kwam meen de Maij-Weggen uit de woorden van Jorritsma te proeven dat de VVD er al van uitgaat dat het systeem er komt. Jorritsma: „Wat mijn intentie is zeg ik zelf wel. Ik wil graag weten hoe er over denkt". Het kwam tot nieuwe stekelig heden toen Maij-Weggen de -Kamer hartelijk bedankte voor een reeks nieuwe ideeën om de groei van het verkeer terug te dringen. Jorritsma greep daarop naar de microfoon: „Van uzelf heb ik anders nog niets nieuws ge hoord". Waarop Maij-Weggen weer te rugbeet: „U beschuldigt mij an ders voortdurend van nieuwe ideeën. Dan mag ik toch wel zeggen dat de Kamer met nieu we ideeën komt?". Jorritsma: „Plónnen heb ik ge hoord. Maar er wordt nog niets ingevoerd". Maij-Weggen: „Als ik met idee- en kom, kunt u ervan uitgaan dat ik ze ook stevig uitvoer". Achter de groene gordijnen werd op dat moment al gefluis terd dat het vermoedelijk nooit meer goed zal komen tussen Jorritsma en Maij-Weggen. PAUL KOOPMAN Rechters verontrust over politie-plannen HAARLEM De rechtbankpresidenten zijn verontrust over de plannen voor de in deling van de politieregio's. De grenzen val len straks samen met de nieuwe arrondisse mentsgrenzen. In een brief aan de minister van justitie vraagt namens hen de Haarlem se rechtbankpresident mr. Van den Haak het plan nog eens te heroverwegen. In be dekte termen kritiseren de presidenten de snelheid waarmee opeens de knopen in het slepende politievraagstuk zijn doorgehakt. Volgens de rechters moet ook gekeken wor den naar de schaalgrootte van de arrondis sementen. Ook verrraadt de summiere toe lichting op de plannen niets over de perso nele en materiële consequenties voor de rechterlijke organisatie, aldus de rechters. KNMG: „Euthanasiecijfers een gemiste kans" UTRECHT „Een gemiste kans en een negatieve bijdrage aan de dis cussie rond euthanasie". De artsen organisatie KNMG zegt dit over een onderzoek dat het bureau Interview op verzoek van de VARA bij 500 Nederlanders van 18 jaar en ouder heeft uitgevoerd. Op grond van dit onderzoek komt het bureau tot de conlusie dat het aantal gevallen van euthanasie in Nederland zeker twee keer zo groot is als tot nu toe wordt aangenomen. Maar volgens de KNMG gaat het onderzoek uit van onjuiste definities en zijn de onder zoekers vervolgens zeer slordig met die definities omgesprongen, zodat aan de conclusies geen enkele waar de kan worden toegekend. STER-reclame past haar tarieven aan HILVERSUM De STER gaat per 1 april haar tarieven voor televisiereclame aanpassen aan de kijkdichtheid die op Ne derland 1 en 2 wordt gehaald en per 1 ok tober aan de nieuwe zendtijdindeling van de twee zenders. Volgens directeur Smeekes is dit nodig omdat onder druk van de concurrentie van RTL-Veronique adverteerders in de eerste helft van het jaar voor tientallen miljoenen guldens contracten dreigden te annuleren. Met name Nederland 2, de zender die de mees te concurrentie ondervindt van de ster renprogramma's die sinds vorige week op Veronique te zien zijn, zou de meeste schade hebben opgelopen. Het gemiddelde tariefniveau blijft gehandhaafd. Rallye-vissen gaat gewoon door DEN HAAG Hoewel de rechtbank in Assen heeft bepaald dat rallye-vis sen dierenmishandeling is, komt deze vorm van vissen nog op flinke schaal voor. Dat zegt de Nederlandse Vere niging tot Bescherming van Dieren. Het rallye-vissen wordt vooral beoe fend in de noordelijke provincies. Doel is op een dag zoveel mogelijk vis te vangen. De buit wordt meestal verkocht aan visverwerkende bedrij ven of visafslagen. Om voldoende te kunnen vangen trekken de vissers (veelal per bus) van het ene water naar het andere. Tijdens de tocht stoppen zij de vis levend in droge plastic zakken. NEDERLANDERS TREKKEN ER WEER MASSAAL OP UIT BREDA Als de NOS een gulden zou krijgen voor elke keer dat deze week pagina 750 van Te letekst wordt geraad pleegd, kon de omroepbij drage waarschijnlijk in één keer worden afge schaft. Tienduizenden Ne derlanders werpen er da gelijks - vaak zelfs enkele keren en met toenemende vertwijfeling - een blik op. Ligt het er nog en zo ja, hoeveel? Onderwerp van deze nationale bezorgdheid is sneeuw: pagina 750 van Teletekst biedt 22 tv- pagina's lang informatie over de sneeuwhoogten in de Al penlanden. In een voor niet- wintersporters som£ onbegrij pelijke cijfercode wordt voor velen het krokusvakantieple- zier bij voorbaat bedorven. De te vroeg invallende lente doet de vorige week gevallen sneeuw spreekwoordelijk snel smelten. En toch gaan de win tersporters vanaf morgenmid dag massaal in auto's en bus sen op pad. In de file voor de grens, in de file op de Auto bahn en in de rij voor de ski lift: Nederland gaat op winter sport. Psycholoog Ton van Egmond, als docent verbonden aan de Nationale Hogeschool voor Toerisme en Verkeer in Bre da, lijkt niet echt ingenomen met het vooruitzicht van el lenlange files, lange vertragin gen en overvolle bergdorpen. Niet alleen omdat hij volgende week zelf ook op vakantie gaat; hij is vooral beroepsmatig bezorgd over de ontwikkelin gen van het toerisme. Aan het begin Van Egmond: „We staan nog maar aan het begin van het Ton van Egmond: „Over een jaar of drie kom je op de meest exotische plekken je buurman tegen". FOTO: SP toerisme als volwaardige, we reldwijde bedrijfstak en nu al worden we geconfronteerd met de schadelijke effecten er van. Kijk volgende week maar in de Alpen. Daar zitten de dorpen in de topweken aan de grenzen van hun capaciteit. De meeste Nederlanders zitten vanwege schoolgaande kinde ren aan de komende krokus vakantie vast. Dus nemen zij de drukte, de files en de rijen bij de liften op de koop toe". ,,'s Avonds zoekt men elkaar op. Dat is het gezelligheidsas pect van de wintersport. Ik durf de stelling aan dat Neder-, landers in Oostenrijk betere innemers zijn dan skiërs. Maar overdag zouden ze het natuur lijk graag wat rustiger zien. En zij niet alleen. Vandaar die enorme druk op de autoritei ten om uitbreidingen van voorzieningen toe te staan, ter wijl het milieu dat niet meer kan hebben". „Nu is het zo dat de regerin gen in de Alpenlanden stevig in hun schoenen staan. Maar in'andere landen waar het toe risme voet aan de grond krijgt, zijn de overheden heel wat minder standvastig. Daar zie je een wildgroei ontstaan, zoals je die bijvoorbeeld aan de Spaan se Costa's hebt gehad. Ik zal een voorbeeld noemen. Een kennis is in Benidorm op zoek geweest naar gemeentelijke plannen voor de uitbreiding van de toeristische voorzienin gen. Die bestaan niet, zijn er nooit geweest. Neen, als ik naar de toekomst van het toe risme kijk, naar de situatie dat nog veel meer mensen op va kantie willen, is de balans niet positief". Steeds duurder Vroeger was de krokusvakan tie een week waarin vrijwel uitsluitend kapitaalkrachtige landgenoten de sneeuw op zochten. Maar de wintersport is mede door de komst van de goedkope buspendels 'gedemo cratiseerd': het exclusieve is er allang af. Tegenwoordig is de krokusweek in veel opzichten een proeftuin waar de reisin dustrie haar nieuwe bestem mingen uitprobeert: de Domi nicaanse Republiek, Thailand en Kenya. Van Egmond: „Dat is een ont wikkeling die nauw aansluit bij de trend om heel consump tief op vakantie te gaan. Ik be doel daarmee dat er een groei ende groep mensen is die door ontwikkelingen op de arbeids markt netto misschien steeds minder vrije tijd krijgt, maar die in korte periodes steeds duurder en steeds verder weg op vakantie gaat. Het zijn in die zin hele intensieve vakan ties, ook al ligt men de hele week op het strand van Mom- bassa in Kenya. Het is de keu ze van een categorie mensen die haar tijd en geld hier en nu wil besteden, niet bereid is' te sparen voor later. Boven- Sneeuwkwaliteit ijzig/pappig DEN HAAG De sneeuwkwaliteit in het Alpengebied heeft momenteel veel te lijden van de hoge temperaturen. De sneeuw kwaliteit is hard en ijzig in de ochtend en later op de dag pappig, aldus een ANWB-waarnemer. In de Dolomieten probeert jnen met sneeuwkanonnen nog een strook kunstsneeuw aan te bren gen om een dalafdaling mogelijk te maken, maar door de al ge noemde hoge temperaturen zal dit spoedig niet meer mogelijk zijn. Frankrijk biedt momenteel nog de beste wintersportmoge lijkheden. Oostenrijk komt op de tweede plaats, daarna pas Zwitserland. De verwachtingen voor de komende dagen zijn niet optimistisch. dien zijn verre landen door de moderne voorzieningen die daar worden gebouwd niet be dreigend meer. Je kunt als toerist vanuit je luxe hotel van afstand naar de andere wereld kijken. Je hoeft er niet mid- Op deze wijze worden steeds meer landen opengelegd voor het toerisme. Van Egmond: „Vooral sind 1985 is er sprake van een explosieve groei. Als de economische condities blij ven zoals ze zijn, zie ik aan die groei voorlopig geen grens. Nu is het nog zo dat driekwart van de toeristen afkomstig is uit de westerse wereld. Maar daarin zal spoedig verandering komen. Japanners en Korea- nen voegen zich in steeds gro tere aantallen in de internatio nale toeristenstromen". Pionieren Meer mensen steeds vaker on derweg naar de verste uithoe ken van de wereld; volgens Van Egmond zullen er hier door over enkele jaren nauwe lijks nog 'niet-ontdekte be stemmingen' bestaan. „Wie echt wil pionieren moet snel zijn. Over een jaar of drie kom je op de meest exotische plek ken je buurman tegen in ho tels of appartementen je eigenlijk niet kunt zien in welk land je je bevindt". Dat is dan ook de reden dat de Bredase docent zich bijzonder ergert aan het feit dat overhe den wel het toenemende eco nomische belang van het toe risme onderschrijven, maar to taal geen beleid op middellan ge termijn ontwikkelen. De te verwachten toevloed van nieuwe toeristen voor massa bestemmingen en de daar haaks op staande, blijvende vraag naar kleinschalige (luxe) bestemmingen vraagt immers om internationale coördinatie. Van Egmond: „Tot nu toe is alleen naar de plezierige kan ten van het toerisme gekeken. Ik zou niemand zijn vakantie- plezier willen afnemen. Maar nogmaals, als ik de congestie zie die nu al optreedt, dan houd ik mijn hart vast voor de toekomst. Er zal veel meer re kening moeten worden gehou den met de gevolgen van het toeristische gedrag voor het ecologische, sociale en culture le milieu in de ontvangende landen. Dat is een gezamenlij ke verantwoordelijkheid van overheden, touroperators en de toeristen zelf". Anders zou het afschaffen van het toeris me weieens de enige oplossing kunnen zijn. JOS TIMMERS DEN HAAG Als vol gend jaar zo'n 600.000 stu denten gebruik gaan ma ken van hun openbaar vervoerkaart kan het nog een vrolijke boel worden. Met deze 'luchtige opmer king trachtte verkeersmi nister Maij-Weggen giste ren de ongerustheid in de Tweede Kamer over capa citeitsproblemen van de NS weg te nemen. „Het kan nog gezellig worden in de trein", zei de minister tot D66-kamerlid Wolffen- sperger en VVD-woord- voerster Jorritsma, die bei den zeiden te vrezen dat werkforensen die hun auto laten staan in de trein niet meer op een zitplaatsje zul len kunnen rekenen. Vol gens Maij-Weggen wordt er in samenspraak met het streekvervoer alles aan ge daan om extra bussen in te zetten. Maar Jorritsma zag daar weinig soelaas in. „Die studenten zullen de trein nemen, al staan ze er als haringen in een ton", voerde zij aan. „Daar zul len de autoforensen die naar de trein willen over stappen blij mee zijn". Studenten met een partner of met kinderen hoeven straks niet meer te betalen voor de OV-jaarkaart dan andere studenten, zo zegde minister Ritzen (onderwijs) gisteren in de Tweede Ka mer toe. SUSKE ENWISKE DE BEZETEN BEZITTER Niet alles ligt plat in de bouw. Bij de bouw van een bollen schuur in de kop van Noord- Holland wordt gewoon doorge- werkt. F0T0. ANP Staking in bouw breidt zich uit UTRECHT Het aantal sta kers in de bouw blijft oplopen. In de loop van de gistermiddag hadden zich 12.500 stakers op ruim 1.000 plaatsen -bij de bon den gemeld. Verwacht wordt dat dat aantal deze week niet ver boven de 13.000 zal ko men, zo deelde een woord voerder van het actiecentrum mee. Tot nu toe hebben zich volgens de woordvoerder wei nig ernstige problemen voor gedaan tussen stakende bouw vakkers en hun werkgevers. De zegsman sprak van „enkele incidenten". Het kost de bon den vooralsnog geen moeite de werknemers aan het staken te houden. Belangrijk daarbij is dat de stakingsuitkeringen per gestaakte week omhoog gaan. De bodem van de stakingskas sen is nog lang niet in zicht. (ADVERTENTIE) Dinsdag 6 maart verschijnt bij deze krant Het modebeeld in de jaren'90 belooft afwisselender en veel persoonlijker te worden dan ooit tevoren, leder kiest zijn eigen stijl, combineert naar hartelust en maakt de eigen creatie compleet met een persoonlijke keuze uit tal van a De kleurrijke bijlage ZOMERMODE'90, geeft niet alleen een preview op deze zonnige zomermode, maar biedt modehuizen en boetieks een uitstekende ambiance om hun collecties te n aan een breed publiek. Ronald te Boekhorst, bereikbaar onder nummer 071-122244 informeert u graag nader over de adverteermogelijkheden in deze CeidoeSou/ui/nt Een nieuw gpt in de markt: het ethisch vacuüm. Vrese lijke term voor een aardige bedoeling. Zaken doen met schone handen, of zoiets. Nieuwe kansen voor het bedrijfsleven in Oost-Europa natuurlijk; de paradox van Vaclav Havel: de voormalige satellietstaten zijn te helpen door investeringen in de Sovjetunie. En dat ene grote Duitsland, dat wordt het economisch snoepje van het jaar. En de kunst danOok voor het bedrijfsleven. Een nieuwe religie in de week bladen. Geen boontjes uit Ethiopië, geen pvc, geen bont. Een nieuwe bedrijfsethiek? Henk van Luijk, hoogleraar ethiek aan Nijenrode, in De Tijd: „Normen en waarden ontle nen we steeds vaker aan het publieke debat en aan dat de bat kan het bedrijfsleven zich niet onttrekken. Shell, met zijn belangen in Zuid-Afrika, weet daarvan mee te praten. Het is aantrekkelijker open bare ethische discussies voor te blijven dan achteraf een dubieus geacht beleid te moeten verdedigen of bijstel len". Wim Dooge, econoom, filosoof en pr-adviseur te Amstelveen: „Het valt mij op dat er een piek in 'business ethics' is in landen als Spaïije en Italië, waar de kerk juist nu aan betekenis inboet. Het bedrijf biedt troost, het heeft een credo en tien geboden, het wil een bindmiddel en schouwd is daar heel veel van waar". Bedrijfsethiek, is dat nou wel of geen zaken doen met de DDR? Fritz Raddatz, toon aangevend criticus en essay ist in de Bondsrepubliek: „De DDR heeft het nazi-verleden nog totaal niet verwerkt. Er was al die jaren louter sprake van een van bovenaf opge legd antifascisme. Een inner lijk besef van spijt en schuld besef heeft in de DDR nim mer plaatsgevonden": Duitser voelt als buiterE der wordt beoordeeld, te1 we mensen uit KazachJ wier voorouders meer tweehonderd jaar gel ooit uit Zwaben naar de ga zijn vertrokken, innig armen". Sarcastich: „Ma;| het is het bloed, hè?" Bij de onafhankelijkheid Suriname in 1975 was N< land vastberaden geen voor een Surinaams legi geven. Maar op dit moi betalen we nog altijd er miljoenen per jaar rissen van Surinaamse tairen. Eén van de onder' delaars van toen in VN: waren als was in de hai van de Surinamers. We den uit een soort oerge aardig gevonden wore Veel meer mensen wille liever niet meer over ken. Ook niet Jan Pr toen verantwoordelijk m' ter en nu weer. Pas nog in het Concei' bouw, dank zij de nieuwr' drijfsethiek die kunstspo: ring heet: dirigent Chris her Hogwood, een soort 1 se FraAS BrUggen (of am om): „De geschiedenis va kookkunst lijkt veel op! van de muziek. Het lijkt' daarom leuk een boel schrijven. Een recept ui' achttiende eeuw geeft je structies hoe een produl bereiden waar anderen zier aan kunnen beleve, dat is een duidelijke o' eenkomst met muziek 1 ken. Maar het wordt kookboek waarin staat d naar Handels Water M moet luisteren als je stoofschotel hebt opstaan1' Hier gaat de bedrijfsethiek echt aan voorbij: het verzor gingscentrum. In dit geval dat aan het Haagse Bezuiden- hout. Om tien uur 's och tends al een potpourrie met 'onvergetelijke operette-me lodieën' voor de nauwelijks ontwaakte bewoners. Zoals de heer Posman: „Ik had nog liever m,'n poten gebroken dan dat ik hier terecht was gekomen. Ben je hier 's nachts al eens geweest? Moet je eens op mijn kamer komen liggen, dan ga ik wel in de logeerkamer. Kan je horen wat een klereherrie het buiten is. Je moet wel imbeciel zijn om zo'n huis als 'dit aan een verkeersweg te bouwen". HP is er zelf mee begonnen, dus van de discussie over het gelijk van rechts dan wel het ongelijk van links of alle mo gelijke combinaties daarvan zijn we voorlopig nog niet af. Een essay van Meindert Fen- nema dit keer, politicoloog aan de VU in Amsterdam: „Er was iets grondig mis met het communisme, zoveel is duidelijk. In filosofische zin was de belangrijkste fout on getwijfeld de stelling dat po litieke meningsverschillen 'in laatste instantie' altijd econo mische tegenstellingen weer spiegelen. Elke politieke stel- lingname is daarmee een verdediging van het econo misch eigenbelang. Wanneer men vervolgens de economi sche belangen van één groep tot het algemeen belang ver klaart, legt men de basis voor een totalitaire filosofie". Zondag viert, nou ja viert, Suriname de tiende dag van de revolutie. Wel van een heel ander soort dan in Oost- Europa. Bedrijfsethiek? Drs. Prade van de Rekenkamer: „Nog altijd viert de corruptie in bijna alle gelederen hoog tij. We hebben in ons laatste rapport tien punten aangege ven om het te voorkomen. Maar er gebeurt niets mee. Corruptie? Op dat punt heeft Suriname aids". Bouterse: „Het is zeer de moeite waard geweest. Daarom moeten we de dag ook blijven herden- menvatting: bittere armoede, schaamteloze weelde, corrup tie, zwarte handel, burger oorlog en meer dan een ver moeden van cocaïnehandel". Duitsers uit Rusland en Po len keren massaal terug naar de Heimat. Ze twijfelen geen moment aan hun Duitse identiteit. „In Rusland heb ben we geen perspectief. Al les is daar zo verwaarloosd en kapot. Er is geen begin nen aan. Bovendien zijn de mensen die er nu wonen te gen ons". Een Duitse sociaal democraat: „Eigenlijk is het van de gekke dat een Turk die hier geboren is en zich Jénos Herman vluchtte, geleden, uit Roemenië, 1 hij bij terugkeer gesmok' de bijbels gaf aan coll predikanten. Als tolk ginj recent mee met één vai' voedselkonvooien. In magazine: „De collab teurs zijn nu niet opeerv mocraten geworden. Dat1 looft toch niemand? De S 1 ritate niet meer georj seerd? Hoe kun je dat ven? Dat soort vertroc ontbreekt tegenwoordig, hebben immers Ceaus ook vertrouwd. Ik ken mensen uit de praktijk, weet hoe ze zijn. Ze ken geen grenzen en willen baas spelen. Het gaat nu hun eigen hachje, dus ze nog fanatieker". Bob Goudzwaard en Woi van Dieren doen hun ningsverschillen over de wikkelingen in Oost-Eur nog eens dunnetjes over. Dieren: „Ik voorzie groeiende Russisch-Japa samenwerking, een niet Siberische as. De Ameri nen hebben dan het nal ken; ze hebben niet eens schijn van een concept v zoiets". Goudzwaard: „Ik nog met één punt. Oost-Ei1 pa wordt met de kleur r! geassocieerd, het Westen - zeg het voorzichtig - bl zich gemakkelijk te verl' den met de kleur zwart. de overwinningsroes ten zichte van Oost-Europa 1 ook niet weer fascistis elementen oproepen? Met dere woorden: rood heeft faald, komt nu zwart w op?" Videokunst, is dat iets 1 de nieuwe bedrijfseth Want de politiek moet niets van weten. Jo kunstenaars: „Geloof je i kelijk dat in 1990 politic kunst zijn geïnteressef Spoel dat idee maar fijn de wc". „De oude Drees als stelregel dat een ver gen ofwel onzin is en niet behoeft te worden vuld, ofwel redelijk is en getoetst mag worden op taaibaarheid. Dat verwoc precies het onbegrip tui kunstenaars en politici, zijn twee verschillende m taliteiten. Kunst gaat nati lijk altijd over verlangi over onbereikbare verl gens, die verwezenl moeten worden en nooit vuld zullen worden; on reikbare termen voor de litiek en een terrein wi mee de politiek zich m niet bezig moet houden". De Groene kijkt vast nl het nieuwe Europa: „In dergelijk Europa is g plaats meer voor nuclei gevechtswapens voor de 1 te afstand. Het zou t waanzin zijn een kernwa te richten op Vaclav Ha György Konrad, Lech W sa of Ibrahim Böhme? NAVO en de EG moeten snel aan bod komen, evei de oostelijke buren. En voordat de eenheid als pi pakket op ons afdondert". DICK HOFLA

Leidse Courant | 1990 | | pagina 4