1 Met ruilhart 12 jaar langer leven voor 60 mille per jaar „Ik zeg weinig, maar ik weet veer*1 garissen Ibtenaren •en lijk IEÏWS Vooruitstrevende herenmode van C A KONINKLIJK HUIS ENLAND CeidóeSotvumt DONDERDAG 22 FEBRUARI 1990 PAGINA 3 ihoog (Vervolg van de voorpagina) AAG Voor het zeven jaar zullen btenarensalarissen ijk stijgen. In twee "D-kabinetten de lonen eerst ge- toen bevroren. kregen de ambtena- te verwaarlozen sala- iging. Er komt voor de '0.000 ambtenaren 2,6 vrij voor loonsverho- igeveer evenveel als in ijfsleven, plus ruim 0,5 voor bepaalde groe- laarnaast was er al 1 uitgetrokken voor de Jving van de vut-leef- jaar) en voor scholing- irkgelegenheidsmaatre- 'olgens de ambtenaren- komt dit neer op een van 4,25 procent. Bij van de onderhande- jisten zij 5 procent. Da- Ijent dat het pakket op 2,75 procent kost. Het wilde aanvankelijk irder gaan dan 2,5 pro- extra 0,25 procent (of- miljoen gulden) moet uit de schatkist van ir Kok (financiën), al- "btenarensalarissen gaan •ril van dit jaar met 2,6 vf omhoog. Daarnaast is !P 1 juli 0,3 procent be- ?&ar voor loonsverhoging itselijk niveau (onder- jemeenten, provincies, Verder kunnen de tare en hogere ambte- lop 1 april rekenen op •aatje van 0,25 procent. it 0,05 procent naar een oor het weduwnaars- in. Om de periode van 1 van dit jaar tot 1 april erbruggen, willen de ïarenbonden een een uitkering van 250 gul- ruto. Dales heeft een houd gemaakt omdat ze rolgen van deze uitke- n totaal 200 miljoen gul- wil berekenen. Op 7 tomen Dales en de bon- elkaar om een defini- coord te sluiten. Idolen kunnen jeugd van misdaad afhouden DEN HAAG Om adequaat te kunnen reageren op overtredingen van jongeren moet de bevoegdheid van de politie worden uitgebreid. Overtredingen zonder schade door 12- tot 16-jarigen moet de politie zelf kunnen afhan delen. Ook zouden idolen van de jeugd moeten worden ingezet bij preventie-activiteiten. Dat stelt de Raad voor het Jeugdbeleid in een advies dat gisteren aan de minis ters van justitie, wvc en onderwijs en wetenschappen is aangeboden. Om te voorkomen dat jongeren het verkeer de pad opgaan is volgens de Raad een brede preventieve aanpak nodig, die zich vooral moet richten op de jeugd van 10 tot 16 jaar. Idolen kunnen daarbij een belangrijke rol spelen, omdat jongeren zich met hen kunnen identifi ceren. Ze zijn geneigd net zo te handelen als hun idool. Jongeren zouden volgens de Raad op die manier beter in zicht krijgen in hun eigen gedrag en dat is beter dan er alleen maar toezicht op houden. Volgens de Raad is een preventief programma voor deze categorie jongeren zo belangrijk omdat vaak op deze leeftijd de basis wordt ge legd voor een crimineel leven. Besparing op medicijnen inmiddels 260 miljoen UTRECHT Met het omnipartijenakkoord (OPA) over de geneesmiddelen is inmiddels een structurele besparing bereikt van 260 miljoen gulden. Voorzitter dr. J. Sanders van Nefarma, de organisatie van de farma ceutische industrie, zei dit vandaag in Utrecht op het congres „Farma '90". Het OPA, waaraan tien organisaties van onder meer artsen, apothekers, groothandelaren, verzekeraars en fabrikanten meedoen, is in april 1989 in werking getreden. Het moet leiden tot een besparing van 385 miljoen gulden eind dit jaar. Ook als de ontbrekende 125 miljoen wordt gehaald, wat Sanders ga randeerde, blijft de overheid met een 'te kort' van 127 miljoen zitten. Dat zou worden veroorzaakt door een nog niet verklaarde groei van de hoeveelheid geslikte genees middelen. „Moederheil-kinderen" eisen inzage dossiers BREDA Zes mensen die geboren zijn in Huize Moe- derheil in Breda hebben de Stichting Valkenhorst, de rechtsopvolgster van Moederheil, voor de rechter ge daagd om inzage van hun dossiers af te dwingen. Wan neer de rechtszaak dient is nog niet bekend. Moederheil was in de jaren zestig een opvangtehuis voor ongehuwde moeders. De zes willen via inzage van hun dossier probe ren de identiteit van hun natuurlijke ouders te achterha len. De Bredase rechtbank heeft eerder geweigerd een vrouw inzage te geven in het dossier van haar moeder. Deze vrouw is tegen dit vonnis in beroep gegaan. Val kenhorst stelt zich op het standpunt dat de moeders hun cliënten zijn en dat zij over die vrouwen een geheimhou dingsplicht heeft. Bij de zes eisers bevindt zich Riet Mon- tijne. Zij hield vorig jaar voor de poort van Valkenhorst een hongerstaking. Ze bereikte daarmee dat de voorma lige Moederheil-dossiers niet vernietigd zullen worden. NVANDAAGO ROTTERDAM „Zolang er veel meer patiënten zijn dan donorharten is een leeftijdsgrens een pragmatische oplossing voor een moeilijk keuze probleem. Stel je geen leeftijdsgrens dan zal er veel meer gescreend moeten worden en zullen de transplantatiecentra moeten worden uitge breid". Dat meent drs. B. van Hout, die vandaag aan de Erasmusuniversi- teit in Rotterdam is gepro moveerd op een onder zoek naar de kosten, ef fecten en prognoses van harttransplantaties. Het onderzoek gaat uit van een leeftijdsgrens van 55 jaar en geldt als het belangrijkste document voor de Zieken fondsraad en de Gezondheids raad, die de minister hebben geadviseerd harttransplanta ties in het verstrekkingenpak ket op te nemen. Staatssecreta ris H. Simons zei begin deze week al het daarmee eens te zijn. „Natuurlijk", reageert Van Hout na bijna vier jaar onderzoek, „penicilline is veel goedkoper en redt veel meer mensenlevens. Maar als je een harttransplantatie vergelijkt met nierdialyse, is de eerste beduidend goedkoper". Trukendoos Een harttransplantatie ver lengt een mensenleven met gemiddeld twaalf jaar. Het eerste jaar na de transplantatie is door de intensieve behande ling (meer afstotingsreacties) het duurst: 140.000 gulden per patiënt. De jaren daarna kos ten aan controles, opname en medicijngebruik 40.000 gulden per patiënt. Maar een patiënt die geen ruilhart krijgt, kost ook geld. Niet lang echter, want de gemiddelde patiënt die te horen krijgt dat hij of zij aan een nieuw hart toe is en op de wachtlijst wordt ge plaatst, heeft nog slechts een jaar te leven. Een kostbaar jaar. „Er van uitgaande dat men in de hoop op een ruilhart er al les aan doet de patiënt in le ven te houden, kost zo'n jaar vijftigduizend gulden. De vol ledige medische trukendoos gaat dan open, intensive care met alles erop en eraan. Wan neer het perspectief van een transplantatie niet aan de ho rizon zou opdoemen, zouden de kosten wellicht lager zijn", aldus Van Hout. Hij heeft be cijferd dat de kosten per ge wonnen levensjaar een kleine 58.000 gulden bedragen. Deze prijs kan met 1600 gulden wor den verlaagd wanneer het me dicijn cyclosporine, dat patiën ten nu in flesjes meekrijgen, in capsules op de markt wordt gebracht. Voor nierdialyse De twee harttransplantatiecentra in Nederland krijgen het bijzon der druk als de leeftijdsgrens komt te vervallen. staat een prijs van 80.000 gul den per jaar en deze behande ling is wèl in het ziekenfonds pakket opgenomen. Sinds in 1984 de eerste Neder landse harttransplantatie werd verricht, groeit de wachtlijst van patiënten. Van Hout ver wacht dat het aantal mensen dat wacht op een ruilhart in de loop van de jaren negentig zich zal stabiliseren op hon derdvijftig per jaar en het aan bod van donorharten op tach tig. Het aantal mensen dat met een ruilhart door het leven gaat, zal dus tot in de volgende 'eeuw blijven groeien. Rond de eeuwwisseling telt Nederland volgens het onder zoek van Van Hout meer dan zeshonderd tikkende ruilhar- ten. De jaarlijkse kosten zullen dan het dubbele bedragen van de huidige 20 miljoen gulden. Als er niet wordt getransplan teerd zijn de kosten circa 10 miljoen. „Maar hier tegenover staat een flinke stijging van het aantal patiënten dat nog in leven is", aldus Van Hout. Leeftijdsgrens Ruim veertig miljoen gulden is minder dan 0,3 procent van de huidige begroting voor Volks gezondheid. Maar dit percen tage zou wel eens veel hoger kunnen uitvallen als de wen sen en verwachtingen van staatssecretaris Simons werke lijkheid worden. Wie tot nog toe in aanmerking wilde komen voor een ruilhart in Nederland, mocht volgens de richtlijnen van de trans plantatiecentra in Rotterdam en Utrecht niet ouder zijn dan 55 jaar. Simons vindt een leef tijdsgrens geen criterium en pleit voor een selectie op me dische criteria. Meer mensen zullen daardoor in aanmer king komen voor een ruilhart en het tekort aan donorharten zal dan toenemen. Simons is er echter van overtuigd dat veel meer mensen bereid zijn orga nen en weefsels af te staan als zij hierover persoonlijk wor den aangesproken. De staatsse cretaris denkt hierbij aan een brief van de gemeente aan elke jongere die 18 jaar wordt. Hoewel niet is aangetoond dat een harttransplantatie bij ie mand van 60 jaar bij voorbaat minder kans van slagen heeft dan bij iemand van 50 jaar, houdt Van Hout vooralsnog vast aan een leeftijdsgrens. Simpelweg omdat er veel te weinig donorharten zijn. „Kwestie van schaarste. Laat je de leeftijdsgrens vervallen dan wordt de druk op de twee harttransplantatiecentra in Nederland onaanvaardbaar hoog. Dat is met de huidige ca paciteit gewoonweg niet te screenen. Of ze moeten fors uitbreiden". MONIQUE VAN DE VEN Bij de kindermode veel drukke dessins met paars, lila, oran je, geel en groen, zoals in dit zwierige bloemjurkje (links) en de katoenen broek met blouse. FOTO: ANP AMSTERDAM De zomer modeshow van C A toont de toeschouwer een tropisch eiland, verrukkelijk. De te lefoon rinkelt onophoudelijk in het Caracashotel, waar de in fantasierijk gedessineerde broekrokpakken gestoken mannequins een prachtig zonnig seizoen aankondigen. Aan die Caraïbische zee dra gen de mannelijke C A- modellen colberts in koele pasteltinten op een witte bermuda. Het zal best een beetje warm zijn op zo'n tropisch eiland. Maar niet in ons land, waar toch nog maar weinig man nen zich zomers in een col bert op een bermuda durven te vertonen. Waarom dur ven zij er toch niet wat spor tiever uit te zien? C A brengt voor deze zomer in elk geval een vooruitstre vende collectie herenmode. Sjiek zijn ook de lichtglan- zende olijfgroene double breasted kostuums. Flatteus en apart zijn steenrode, au bergine en wijnrode kos tuums met precies hetzelfde gekleurde overhemd. Ze kunnen met grote goudkleu rige sieraden gedragen wor den. Dat staat echt niet on mannelijk, want het zijn kettingen met een munt of een kwast eraan of grote bij oux in een typisch mannelij ke belijning. In de zomermode zijn dit jaar bij C A ook de kragen van damesblouses opvallend sterk aanwezig. Ze worden dikwijls gedragen over een kraagloos jasje met een korte aangeknipte mouw. In de dessins overheersen groen en oranje en alle andere aar- detinten. Bij jeansjacks en je ansbroeken van black en blue denim worden felge kleurde stoffen met Mexi caanse prints en suède ge bruikt om kragen en man chetten te voeren. Heel decoratief zijn daarbij de lange katoenen blouses die gemaakt zijn van ver schillende stoffen met ver schillende dessins. Het zijn puzzelontwerpen en je blijft ernaar kijken. Verder wor den er vooral bij jeans vaak grote of kleine sjaals rond de taille gedragen of ook om het haar geknoopt. Bij de kindermode wordt nogal veel paars en lila gezien, evenals oranje, geel en groen. Veel drukke dessins hier. Nieuw voor tieners is een vlot klokrokje van je- ansstof met een jeansjackje met een halve mouw. Een speciale trend in de kinder mode vormen de felle skate boarddessins. Je ogen duize len wel even als je je kleine schattebout in zo'n crazy shirt en broek met verschil lende kleuren en dessins voorbij ziet schieten. Maar misschien vinden sommige t wel leuk. iBARUCH r^STE renbescherming pleit voor i- en koopverbod pitbulls (Vervolg van de voorpagina) aHAAG De directeur ie landelijke inspectie bescherming, D. van zei na aanleiding van het ijten van een kleuter gis- door een pitbull in Beer den de problematiek leze honden zo'n ander- ar geleden in de belang- g kwam, heb ik al ge lat we in dit land kun- achten op het eerste do- slachtoffer. Alleen al in renigde Staten bijten pit- per jaar eciale commissie die zich m heeft over maatrege- gen de pitbulls adviseer- verantwoordelijke mi nisters uiteindelijk het muil korf- en aanlijngebod, een raad die Amsterdam en Gro ningen onlangs hebben opge volgd. Van Oers: „Maar of dergelijke maatregelen afdoende zijn is natuurlijk helemaal de vraag. Een goede oplossing is een fok- en koopverbod van dit soort honden. Maar de hand having van een dergelijke ver bod is heel moeilijk. Daar moet werk voor verzet wor den. En als je bedenkt dat bij voorbeeld de handhaving van het 120 kilometer per uurver bod nauwelijks te garanderen is, kun je nagaan hoe moeilijk adequate maatregelen tegen pitbullgeweld te realiseren zijn". LAATSTE GROTE DAAD VAN JAAP VAN DE SCHEUR: DEN HAAG Semi-ge- neriek, structureel, her- structuring, bodempercen tage, basisbedrag, A O- fonds, incidenteel, pak ketvergelijking, decen traal; het kon niet op in de wandelgangen van het ministerie van binnen landse zaken. Na enkele schorsingen waren minis ter Dales en drie van de vier bonden eruit. Voor het eerst in zeven jaar krijgen de bijna 800.000 ambtenaren een wezenlij ke loonsverhoging. Al die jaren was Jaap van de Scheur dé toonaangevende fi guur bij de ambtenarenbon den. Als voorzitter van de Ab vaKabo, de grootste ambtena renbond, werd hij wereldbe roemd in heel Nederland en omstreken. Van de Scheur, door humoristen omschreven als de enige persoon die amb tenaren „actie, actie!" heeft kunnen laten roepen. Met zijn onvervalste Haagse tongval, zijn robuuste uiterlijk en zijn krachtige uithalen naar het kabinet stal hij de harten van menig Nederlander. Als Van de Scheur iets zei, begréép je het meteen. Vlak voordat u op 1 april na zestien jaar bij de AbvaKabo vertrekt, maakt u een histo risch akkoord mee. U moet wel blij zijn? Van de Scheur schraapt zijn keel en doceert: „Ho, ho, het is nog helemaal geen akkoord! In ons jargon noemen we dat een onderhandelingsresultaat. Maar goed, het mag er wezen, dat is waar. De salarissen gaan voor het eerst in lange tijd om hoog. Het ziet er voor de amb tenaren stukken beter uit. Dus ben ik wel blij, ja. Als je vijf procent hebt gevraagd en je krijgt ruim vier procent, mag je niet ontevreden zijn". Maar waarom legt u uw ach terban dan niet ogenblikkelijk een positief advies voor? Van de Scheur buigt voorover en tempert zijn stem: „Het ligt nogal moeilijk. Kijk, de Abva Kabo is één van de zes bonden die bij de ACOP zijn aangeslo ten. Ik hoor veel geluiden. Ik luister dan en zeg weinig. Maar ik wéét wel veel. Er zijn bij ons mensen die ogenblikke lijk genoegen nemen met een loonsverhoging van nog geen drie procent. Anderen blijven vijf procent eisen. Dus moeten we ons in het ACOP-bestuur er nog eens goed over buigen, lekker tegen elkaar aanpraten. En dan kunnen we pas naar onze achterban toe. De stem van de kaderleden weegt zeer zwaar". Het heeft er alle schijn van dat de bonden zijn geobsedeerd door geld. Wat is er terecht ge komen van de scholings- en werkgelegenheidsmaatregelen waarover in de centrale af spraken tussen kabinet en so- De minister oogt vriendelijk naar haar tegenstander. „Dales is al tijd bereid geweest een oplossing te vinden", vindt Van de Scheur. „Dat ben ik van haar voorgangers niet gewend". FOTO: ANP Van de Scheurs wenkbrauwen schieten omhoog: „Daar moet je je niet in vergissen! Wij hèd- den al 482 miljoen gulden ze ker gesteld voor scholing en werk. De vut-regeling wordt verlengd, dat is elk jaar weer een gevecht. Dat betekent wel dat er volgend jaar vierdui zend arbeidsplaatsen bij ko men. Speciaal voor jongeren hebben we tachtig negentig miljoen gulden bedongen. Bo vendien hebben ambtenaren jarenlang geen cent extra ge had, dus is het terecht dat er een reële salarisstijging komt". Er waren drie onderhande lingsronden met minister Da- les nodig. Zij staat nogal be kend als een harde. Klopt dat? „Dales is altijd bereid geweest een oplossing te vinden. Dat ben ik van haar voorgangers niet gewend. Die kwamen veertig keer met dezelfde ar gumenten terug. Dales pro beert tenminste naar een ak koord te werken door water bij de wijn te doen, dat kwam op mij heel goed over. Natuur lijk ben ik net nog wel even naar haar toegelopen nadat het overleg was afgelopen. Ik heb haar gezegd dat er meer geld moet worden uitgetrok ken voor salarisverhogingen op knelpunten. Kiik maar eens naar de grote steden, waar de nood op veel terreinen hoog is. Als je de mensen daar iets ex tra's geeft, kun je een hoop el lende voorkomen. Ja, dit voor elkaar krijgen zou mijn groot ste vreugde zijn". U heeft wel in grote lijnen be reikt waarvoor u jaren heeft gestreden. Aan de andere kant kunt u de vette jaren niet meer actief meemaken. Doet het geen pijn om uitgerekend nu op te stappen als eerste man van de AbvaKabo? Van de Scheur, quasi boos: „Als je nog één keer zegt dat ik vertrek, blijf ik gewoon nog vijf jaar aan!" ROB SEBES AIBAAI' door WILLEM RITSTIER 23 februari Koningin Beatrix is aanwezig bij de officiële heropening van de Grote of Lebuïnuskerk in Deven ter. Tussen 1987 en nu is de bui tenkant van de kerk volledig ge restaureerd. Binnen zijn de wandschilderingen hersteld. Het gebouw is bestemd voor ere diensten van de Hervormde Ge meente Deventer. Prins Claus brengt in Geleen een werkbezoek aan Intercai, een raadgevend ingenieursbureau voor telecommunlcatieprojecten. Dit bedrijf ontving vorig jaar uit handen van prins Claus de Ko ning Willem I plaquette In de ca tegorie jong ondernemerschap. Kroonprins wordt luitenant- ter-zee DEN HAAG Kroonprins Willem-Alexander is met in gang van 1 januari bij konink lijk besluit bevorderd tot luite nant-ter-zee speciale diensten. De bevordering geldt de twee de klasse jongste categorie van de koninklijke marinereserve. Zorgverlof bij adoptie ARNHEM Gedeputerde Staten van Gelderland willen werknemers van de provincie een zorgverlof van vier weken geven bij de adoptie van een kind. Provinciale Staten moeten zich nog uitspreken over dit plan. Als zij ermee ak koord gaan, is Gelderland de eerste provincie die een zorg verlof instelt. Tot nu toe krij gen werknemers van de pro vincie vier weken vrij voor de bezigheden rond adoptie en de reis naar het kind, als het een buitenlands kind betreft. Voor een Nederlands kind is het to tale verlof maar vijf dagen. Verstrooiing van as na crematie beperkt DEN HAAG Er komt een einde aan de steeds meer ingeslopen praktijk dat mensen de as van overleden familieleden op hen dierbare plekken kunnen laten verstrooien. De Kroon heeft bepaald dat de verstrooiing van as alleen kan op een terrein „met een permanent ka rakter". Gemeenten worden steeds va ker benaderd door crematoria, uitvaartondenemingen of na bestaanden om toestemming voor verstrooiing van de as op een plek die de overledene dierbaar was. Zo gaven B en W van Tubbergen in decem ber 1988 iemand toestemming de as van een overleden fami lielid te laten verspreiden in de nabijheid van diens zomer huisje. Dit besluit is nu door de Kroon vernietigd. Dat maakt een einde aan de misverstan den die in brede kring leven ovef de interpretatie van het Crematiebesluit. Het dient ook het milieu, omdat mineralen en metalen bodem en grond water kunnen aantasten. Volgens de Wet op de lijkbe zorging kan na crematie de as in open zee worden verspreid of op een „daartoe bestemd terrein". Verschillende ge meentebesturen meenden dat daarin de ruimte zat ook indi viduele verzoeken tot eenma lige verstrooiiing te honore ren. De Kroon heeft nu be paald dat de aanwijzing van dit terrein tot strooiveld een permanent karakter moet heb ben. Overigens hoeft het niet uitsluitend die functie te heb ben. Het besluit van de Kroon sluit aan op de richtlijnen voor cre matie die de hoofdinspecteur van de volksgezondheid vorig jaar bekend maakte om het milieu en volksgezondheid te beschermen. Het Koninklijk Besluit heeft niet tot gevolg dat indivudeele verzoeken nooit meer gehono reerd zullen worden. Men zal echter heel wat terughouden der zijn.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 3