„Onze Hassan is een intelligente jongen en toch raakt hij achterop" fieidaeSou/ia/i brieven van lezei CckUcSomatit kerk wereld Gelijke rechten protestanten en joden in Spanje beroepingen Brits Lagerhuis nu akkoord met priesterwijding gescheiden mannen Haagse kerken present met stiltecentrum op Floriade JT CeidóeSouto/ni GEESTELIJK LEVEN/OPINIE DONDERDAG 22 FEBRUARI 1990 PA( Wereldraad: juist nu druk op Zuid-Afrika vergroten HARARE De internationale druk op Zuid-Afrika moet juist nu vergroot worden om de veranderingen in het land te ver snellen. Tot die conclusie kwamen deelnemers aan een confe rentie over apartheid van de Wereldraad van Kerken in Hara re. De vijftig vertegenwoordigers van kerken en anti-apart heidsgroeperingen juichen de recente veranderingen in Zuid- Afrika toe. Maar „de huidige euforie mag ons niet blind mag maken voor de apartheidswetten die nog onverkort van kracht zijn". Met een verwijzing naar Groot-Brittannië, dat inmiddels heeft besloten sancties tegen Zuid-Afrika op te heffen, veroor deelde de conferentie regeringen die „in strijd met internatio nale overeenkomsten stappen zetten om de druk op Zuid-Afri ka te verminderen". Kerken Brooklyn verboden terrein voor gouverneur Cuomo NEW YORK Voor de rooms-katholieke gouverneur van New York, Mario Cuomo, zijn de katholieke kerken in het bis-, dom Brooklyn verboden terrein. Aanleiding is de houding van de gouverneur tegenover abortus. De nieuwe bisschop van Brooklyn kiest in navolging van de aartsbisschop John O'Con nor van New York, voor een „harde confrontatie" met Cuomo. O'Connor heeft de gouverneur kort geleden verweten geen goede katholiek te zijn, omdat hij staatsziekenhuizen onder steunt waar abortussen worden uigevoerd. Brooklyn is met zes eneenhalf miljoen katholieken het op twee na grootste bisdom van de Verenigde Staten. Tot het bisdom behoren de New- yorkse wijken Brooklyn en Queens. De andere delen van de stad behoren tot het aartsbisdom New York. Ontroerd zijn is ademen met het hart MOSLIMOUDERS HEBBEN ZORGEN OVER ONDERWIJS AAN HUN KINDEREN DRIEBERGEN De meeste moslimouders ma ken zich ernstige zorgen over de opvoeding van hun kinderen. Het be langrijkste motief voor de oprichting van een isla mitische school dat hun kinderen achterop raken. Dan denken ze: 'Onze Hassan is best een intelli gente jongen en toch kan hij niet meekomen. Als hij in Marokko zou wo nen, zou hij het goed doen. Laten we daarom maar zelf een school be heren'. Aan het woord is drs. Gé Speelman, in de Ne derlandse Hervormde Kerk functionaris voor de relatie christenen-moslims. Bijna alle moslimkinderen in Nederland gaan naar een openbare of een christelijke school. Omdat de meeste kin deren nog tot hun zesde de ei gen taal spreken, hebben ze in de eerste schooljaren proble men met het Nederlands. Ze raken wat achterop, worden gepest, begrijpen niet alle grappen; kortom ze voelen zich buitengesloten. Voor die ouders is dat een geweldig probleem. „Dat is voor mij een enorme motivatie hieraan te werken." De hoofddoekjes vormen dan een symbool, maar zijn nooit de enige of zelfs de belang rijkste reden voor moslims om een eigen school op te richten. Zij beseffen ook dat daardoor de integratie van hun kinde ren in de samenleving nog moeizamer zal gaan. Natuurlijk willen da ouders dat hun kinderen een goede islamitische opvoeding krij gen, zegt Speelman. Daardoor maken ze nog wel es de ver gissing dat alles wat vroeger in hun dorp gebeurde, als isla mitisch wordt beschouwd. Ze maken geen onderscheid tus sen de culturele en de reli gieuze aspecten. Maar de kin deren krijgen een heel ander idee van wat de islam is, enerzijds door westerse in vloeden, anderzijds doordat ze moslimkinderen uit andere landen ontmoeten. Dan zie je reacties als: 'ons kind drijft af. Het verliest het geloof'. Om zulke kinderen echt te helpen, schiet je er niet mee op door te zeggen dat ze moeten doen zoals hun ouders deden. De ouders van hun kant moeten inzien dat hun kind niet slecht is als het an dere kleren draagt. Het stre ven moet er op zijn gericht dat deze kinderen Europese moslims worden. Ze moeten zich wapenen tegenover de meerderheid van de Westeu- ropese bevolking die het bela chelijk vindt dat ze nog mos lim zijn. Scholen Ideaal noemt Speelman een ontmoetingsschool, zoals de Juliana van Stolbergkazerne in Ede, die vanaf 1 januari niet langer een christelijk-na- tionale school is. Daar zijn moslims in het bestuur geko men. Zij kunnen nu zelf aan de leerkrachten uitleggen wat voor hen belangrijk is. Dat is heel wat anders dan dat er ook een verhaaltje over mos lims wordt gehouden. Op zo'n open school is er veel meer gelijkheid tussen de religies. Voor de meeste leerkrachten is de islam echter onbekend terrein. Bovendien krijgen de moslimkinderen van huisuit weinig gerichte islamitische vorming mee. Beide feiten wordt binnen de moslimge meenschap erkend. Daarom willen moslims meer aan dacht aan het onderwijs beste den. Maar hoe komen ze aan geschikt personeel en aan het benodigde geld? Om die reden zie je dat er de laatste jaren meer moslimjongeren voor het vak van onderwijzer kie- Drs. Gè Speelman Ook de imams, de religieuze leiders, spelen in dit hele vraagstuk een grote rol, aldus Speelman. Je zou verwachten dat zij wel het onderscheid tussen de islam en de traditio nele cultuur kunnen maken, want zij kennen tenslotte de Koran. Meestal blijken ze zelf aan de kant van de ouders te staan, vooral omdat ze weten wat er van hen wordt ver wacht. De imams zitten bij wijze van spreken dag en nacht in de moskee. Ze hebben het te druk met pastorale gesprek ken en met het gebed. Dat heeft wel tot gevolg dat ze de Europese situatie onvoldoende kennen en het Nederlands, Frans of Engels vaak te slecht spreken. Volgens Speelman is ook de theologische opleiding van veel imams onvoldoende. Ze weten te weining van de Is lam. Daarom hebben ze, hoe merkwaardig het ook klinkt, behoefte aan meer theologie en niet aan minder. In dit verband ziet Speelman veel heil in een wetenschappelijke imamopleiding, waarvoor in Amsterdam al enige jaren plannen bestaan. Een bijzon dere leerstoel voor islamolo- gie, waartoe het Amsterdams centrum buitenlanders het initiatief heeft genomen, voorziet volgens haar in een grote behoefte. In Londen bestaat er voor imams een zes-weken trai ning, waarin aandacht wordt besteed aan kennis van de sa menleving, de ontmoeting met andere godsdiensten („dat is voor ook moslims heel be langrijk") en het islamitisch recht. Die nascholing ge schiedt onder leiding van Z. Badawi, een zeer open man. Die heeft de moed om tijdens conflicten, zoals over de hoofddoekjes, te roepen: 'Hou toch op. Dit is toch niet we zenlijk'. Wetgeving Alle problemen van de mos lims in West-Europa hangen samen met de sjarie'a, de isla mitische wetgeving, zo bleek vorig jaar uit een enquête on der imams en andere islamiti sche sleutelfiguren. Als mi- algemene conclusie. Op een vervolgconferentie in Engeland over huwelijk en echtscheiding lieten enkele sjeiks de klacht horen dat de Engelse wet polygamie ver biedt („dat is een heel theore tisch probleem, hoor," aldus Speelman. „Zij zitten thuis bijna allemaal onder de plak"). Enkele moslimstuden tes zeiden daarop dat zij juist heel blij met de Engelse wet zijn. „Maar voor die sjeiks is het een symbool voor de be perking die het Westen hen oplegt." In haar werk probeert ze zo wel op plaatselijk vlak als op landelijk niveau de relatie tussen christenen en moslims te bevorderen. Daarin werkt ze nauw samen met haar ge reformeerde collega drs. J. Slomp en haar rk collega pa ter dr. P. Reesink. Een facet van het werk is mensen on dersteunen die binnen de ker ken proberen begrip voor de situatie van de moslims in ons land te wekken, het midden kader trainen, bijstand verle nen aan organisaties zoals het Christelijk Pedagogisch Stu diecentrum (CPS) te Hoevela ken, meewerken binnen de sectie interreligieuze ontmoe ting van de Raad van Kerken, assistentie bij de predikants opleiding, lid van de redactie van 'Begrip' (moslims en christenen) de werkzaam heden van Speelman zijn di vers en uitgebreid. Zelf noemt ze zich een „leer ling" van dr. D.C. Mulder, de vorige hoogleraar niet-chris- telijke godsdiensten aan de VU. „Ik gebruik dat woord niet zonder reden. Hij heeft ook werkelijk school ge maakt. Bovendien was het een reuze spannende tijd. Mulder was toen voorzitter van het dialoogprogramma van de Wereldraad van Ker ken. Hij kwam altijd met prachtige verhalen terug over vooraanstaande moslims die de wereldvrede preekten en zo." In dezelfde periode ontmoette ze heel andere moslims in de Indische buurt in Amsterdam, waar zij toen woonde. „In een leeg winkeltje gaven we Ma rokkaanse vrouwen taalles sen. Je leerde zo wel de socia le structuur kennen. Zij leef den nog alsof ze op het Ma rokkaanse platteland woon den. 'Nee, met die vrouw lo pen we na de cursus niet mee naar huis. Want zij komt uit een ander dorp in Marokko', hoorde je dan." Toen ze haar doctoraal exa men haalde, dacht Speelman „predikant kan ik altijd nog worden". Ze studeerde toen een jaar in Egypte. Na vijf jaar in tijdelijk ver band te hebben gewerkt, is ze sinds kort in vaste dienst van de Nederlandse Hervormde Kerk. Dat weerspiegelt de (langzame) erkenning dat in de afgelopen kwart eeuw het aantal moslims in Nederland van 40.000 naar 360.000 is ge stegen. DIRK VISSER MADRID De Spaanse regering heeft gisteren een eind gemaakt aan de bevoorrechte status van de rooms-katholieken door protestanten en jo den dezelfde juridische en financiële positie te geven als rooms-katholie ken. Hoewel de grondwet van 1978 vrijheid van godsdienst ga randeerde en er daarmee offi cieel een einde kwam aan eeuwen van onderdrukking van andere gelovigen dan rooms-katholieken, kende tot op heden alleen de katholieke kerk een overeenkomst waar in de juridische en financiële verhouding met de staat was 'orig jaar juli erkende het ministerie van justitie de is lam als een nationale religie, de eerste stap op weg naar een akkoord als nu met de drie andere godsdiensten be staat. Spanje kent naar schat ting 200.000 moslims, 250.000 protestanten en 12.000 joden. Van de 39 miljoen Spanjaar den geldt de overgrote meer derheid als rooms-katholiek. Het verdrag dat gisteren met de protestanten en joden is overeengekomen, werd in 1979 al met de katholieken gesloten. Dat akkoord verving het traditionele concordaat met het Vaticaan. Spanje kent een lange en bloedige geschiedenis van on derdrukking van andere reli gies dan het katholicisme. Een mijlpaal vormde het edict van koningin Isabella in 1492 waarbij duizenden sefardische joden en moslims voor de keuze werden gesteld rooms- katholiek te worden of hun koffers te pakken. In tegenstelling tot de katho lieke kerk hebben de protes tanten en joden ervoor geko zen geen financiële bijdrage van de overheid te accepte ren. De overeenkomst voor ziet in godsdienstlessen voor joden en protestanten in het openbaar onderwijs; de gees telijken van beide godsdien sten mogen profiteren van de volksverzekeringen die de overheid biedt; voor kerken en synagogen geldt de belas tingvrije status; huwelijken die door een dominee of een rabbijn zijn ingezegend wor den wettig erkend; en ook feestdagen van beide geloven worden erkend. Nederlandse Hervormde Kerk Aangenomen naar Pijnacker L. Ro mein te Rotterdam. Beroepen te Wa- geningen J. van Meerveld te Sellin- gen. Beroepen door de Generale Sy node tot pred. voor buitengewone werkzaamheden (geestelijk verzorger bij de Koninklijke Landmacht) G. Bikker te Zuid-Beijerland; door de Generale Synode tot pred. voor bui tengewone werkzaamheden (geeste lijk verzorger bij de Koninklijke Luchtmacht) C. 't Hart, kand. en vi caris te Barneveld (deelgem. Imma- nuelkerk); door de Generale Synode tot pred. voor buitengewone werk zaamheden (geestelijk verzorger bij de Koninklijke Marine) H. Poot te Stadskanaal, wonende te Gouda; te Lemmer G.A. de Roos te Heemse. Aangenomen naar Borne drs.A.P. Llevense, kand. te Scherpenzeel. Gereformeerde Kerken Beroepen te Zoetermeer drs.J.A. Koole te 's-Gravenzande. Beroepen te Blokzijl als legerpredikanten mw.drs. J.W. Hogenhuis-van 't Riet, pred. aldaar (part-time) en drs.A.C. Hogenhuis te IJsselmulden-Graf- horst, die deze beroepen hebben aangenomen; te Zwolle als predikant bij de Stichting PERKI (vereniging van protestants-christelijke Indone siërs) H. Olde te Zwolle als missio nair toeruster van de kerken in de classis Zwolle, die dit beroep heeft aangenomen. Christelijke Gereformeerde Kerken Aangenomen naar Katwijk aan Zee J. Veenendaal te Barendrecht. Gereformeerde Kerken vrijgemaakt Beroepen te Leek J.P. van der Wal te Vlaardingen; te Zwolle-Zuld H.J. Boiten te Enschede-Zuid. Terwijl het Lagerhuis sprak over gescheiden mannen die wel of geen priester mogen worden, was de Anglicaanse synode in vergadering bijeen. Dr. Robert Runcie, aartsbis schop van Canterbury en hoofd van de Britse Angli caanse kerk, werd tijdens de zitting gefotografeerd in een 'mediatief moment', foto: ap LONDEN Het Britse Lagerhuis heeft groen licht gegeven voor de wij ding van gescheiden mannen tot priester in de Anglicaanse Kerk. Het parlement heeft daarmee de weg gebaand voor een nieuwe kerkelijke wet op dit gevoelige terrein. Het Lagerhuis stemde met 228 tegen 106 stemmen voor in trekking van zijn eigen be sluit uit juli 1989. Daarin werd een besluit van de Anglicaan se synode van een jaar eerder om gescheiden mannen tot het priesterambt toe te laten afgewezen.. De afwijzing door het parlement is door de En gelse staatskerk fel bekriti seerd. Het Hogerhuis had eerder geen problemen met het besluit van de anglicaanse synode gehad. De synode besloot in novem ber nogmaals een poging te wagen bij het Lagerhuis, op een moment dat er meer par lementsleden aanwezig zou den zijn dan op 18 juli 1989. Op deze dag werd er tussen twee en drie uur 's middags gestemd, toen er van de 650 leden nog geen honderd aan wezig waren, van wie er 51 tegen en 45 voor het synode besluit stemden. De nieuwe maatregel biedt mannen die na hun echtschei ding zijn hertrouwd of die ge trouwd zijn met een geschei den vrouw, de mogelijkheid diaken of priester te worden. Voor gescheiden vrouwen zet de maatregel de deur open naar het ambt van diaken. DEN HAAG De Haag se kerken, vertegenwoor digd in de gemeenschap van kerken, en de ker ken uit Zoetermeer zijn in 1992 present op de Flo riade. De bedoeling is dat er een groots stiltecen trum wordt ingericht. Tijdens de wereldtuinbouw tentoonstelling over twee jaar worden zo'n vier miljoen be zoekers verwacht. De kerken hopen deze mensen op een of andere manier te bereiken. „Als de mensen de kerken niet meer kunnen vinden, moeten de kerken naar de mensen toe", zegt de Haagse pater L. Bergen (msc) van de inmiddels tot stichting uitge groeide „commissie kerkelijke presentie Floriade 1992". Hierin werken de Haagse Ge meenschap van kerken en de interkerkelijke Opbouwcom- missie Zoetermeer samen. De kerken hebben gekozen, zoals het promotieboekje zo mooi zegt „voor een dienstba re presentie". Bergen: „We willen er niet zijn om de mensen te beke ren. We gaan ons daar dus niet verkopen of presenteren. Maar we zijn er; we zijn pre sent. We bieden de bezoekers in de drukte de mogelijkheid om zichzelf in een rustpunt te ontdekken". Het is de bedoeling dat op het terrein van de Floriade, in het gebied met als thema tuin bouw en welzijn, een stilte centrum wordt ingericht. Daar kan de bezoeker vanuit zijn eigen „gelovige, of mis schien niet-gelovige achter grond stil zijn". „De ruimte op het Floriadeterrein is al gere serveerd. Ook de voorzitter van de stichting Floriade heeft zeer enthousiast op onze plannen gereageerd". In de in te richten ruimte kunnen bezoekers bidden en mediteren „vanuit de ervarin gen die opgedaan zijn bij het ronddwalen tussen de bloe men en planten. Tekens van de scheppende God en de werkende mens". Volgens Bergen gaat het er om dat in de ruimte de mensen de kans krijgen om „het diepere in het leven te ontdekken". Tegenover het stiltecentrum moet een kloosterhof en kloostergang komen. Daar wordt een tentoonstelling in gericht over hoe men op „bij bels-liturgische manier bloe men kan schikken". Bij vol- doende belangstelling worden ook verschillende cursussen gestart. Bergen: „Bij een trouwdienst maak je een an der bloemstuk voor in de kerk, dan als iemand is over leden. Ook kan je met ge bruik van bloemen, kleur en vorm, bepaalde bijbelverhalen en symbolen overbrengen. Rood als kleur voor de liefde en van bloed. De distel is het beeld van de onthechting en de klimop van het verbond". Volgens Bergen kan je veel van het geloof zeggen met bloemen. „Ook in andere reli gies speelt de bloem een be langrijke rol. Denk aan de hindoe die zijn bloemoffers brengt, de boeddhist die al bloemschikkend mediteert over leven en dood (ikebana) en de jood tijdens het loofhut tenfeest". In de kloosterhof is voor de bezoeker ook gelegenheid om met een van de gastvrouwen of heren te spreken. Voor de realisering van het stiltecom plex is ruim twee ton nodig. Een deel hiervan wordt door dé Haagse kerken opgehoest. „We hopen door giften van particulierenen en geld uit verschillende fondsen het be drag bij elkaar te krijgen". Paus: God won in Oost-Europa VATICAANSTAD God heeft volgens paus Johannes Paulus II in Oost-Europa ge wonnen, want bijna alle revo lutionaire veranderingen van het afgelopen jaar zijn op een geweldloze manier verlopen. Tegenover Poolse pelgrims zei de paus woendag tijdens zijn wekelijkse audiëntie, dat „met één pijnlijke uitzondering" (Roemenië) Oost-Europa een „vreedzame revolutie" heeft doorgemaakt, „of eerder een evolutie, geleid door kennis van de waarheid en van een rechtvaardige vrijheid". De paus herinnerde aan de Poolse koning Jan III Sobies- ki, die in 1683 de beroemde woorden van Julius Caesar „Veni, vidi, vici" (Ik kwam, ik zag, ik overwon) parafra seerde. Nadat hij een belang rijke slag had gewonnen stuurde de koning een bood schap naar paus Innocentius XI, waarin hij schreef „Veni, vidi, Deus Vicit" (Ik kwam, ik zag, God overwon). Volgens de paus moeten de woorden 'Deus Vicit' worden gegraveerd in de ikoon van de Zwarte Madonna van Czestochowa als herinnering aan de overwinning van de democratie in Polen en de an dere landen van Oost-Europa. it voorbeeld l Slecht voorbeeld ONDER leiding van VVD-kamerlid Dees heeft een ej sie onderzocht of de inkomens van kamerleden toen zijn. Heel veel woorden had Dees gisteren nodig om leggen dat de voorstellen van zijn commissie niet gezi i gen worden als voldongen feiten. Of de Tweede-Kam i de voorgestelde inkomensverhoging van circa tien< gulden per jaar ofwel een kleine tien procent ook ech krijgen, hangt af van het politieke oordeel van de sprak Dees keer op keer met grote nadruk. DiE opvallende voorzichtigheid vloeit waarschijnlijl uit de zwakke onderbouwing van de voorstellen van missie. Die bestaat overigens alleen uit leden van PvdA en VVD. Dees en de zijnen beroepen zich op „o vaardigheden uit het verleden die weggenomen moeti den". l MAAR hoe zit het dan met bijvoorbeeld de verpleeg J gen? Die hebbeji toch ook een grote achterstand opg' De Tweede Kamer heeft dat echter nimmer gezien doende reden om deze misschien nog wel zwaarder 1 beroepsgroep de gevraagde salarisverhoging van acl cent te geven. NOG wonderlijker is het voorstel van de commiss om de fracties financieel in staat te stellen hun voorzi een auto met chauffeur te laten rijden. „Alleen al om redenen is dat noodzakelijk", zei Dees, die meent dat oud-staatssecretaris van volksgezondheid verstand he i dat soort dingen. Ria Beckers vertelde dat zij als fract zitter, eerst van de PPR en nu van Groen Links, al jat al haar beroepsmatige reizen per trein maakt. „En ik daar prima bij", verklaarde zij stralend. y Op zich is het begrijpelijk dat bijvoorbeeld Elco Bri ook als CDA-fractievoorzitter zijn vervoer minder vej end wenst te regelen. Hij ervaart zijn huidige functie 1E niet als minder inspannend dan zijn vorige ambt, heti: terschap van WVC. Alle partijen roepen inmiddels echter om het harp het milieu beter beschermd moet worden. Tegen die grond zou het van meer politieke wijsheid getuigd heb1 de commissie-Dees een gelijkwaardige status voor de voorzitters zou nastreven door te pleiten voor h'et ont, van de dienstauto aan de leden van het kabinet. Dat i tuurlijk een nogal bizar voorstel zijn. Maar hoe verw, politiek ooit een beter milieugedrag van de bevolking reiken, als zij zelf steeds het slechte voorbeeld geeft? Brieven graag kort jn duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezc, stukken te bekorten. Zuid-Afrika Nu Nelson Mandela duidelijk heeft gemaakt dat de blanken in Zuid-Afrika niets te vrezen hebben staat president De Klerk weinig meer in de weg om de noodtoestand op te hef fen. De vrijlating van Mandela heeft bij de zwarten niet geleid tot een chaotische opstand, hetgeen bewijst dat Mandeia's leiderschap door zijn volk wordt gedragen. Men wacht op instructies. Jahimer natuurlijk dat er toch sommigen waren die het moment van de vrijla ting als een machtsoverdracht zagen en die zich daardoor ge rechtigd achtten tot plunderin gen over te gaan. De verwachting alom van de komende gebeurtenissen in Zuid-Afrika is een langdurig proces van onderhandelingen. Dat is niet noodzakelijk het geen zal gebeuren. Zowel Mandela als De Klerk zullen zonder twijfel weinig heil zien in een slepende zaak die uit eindelijk toch moet leiden tot hetgeen reeds in het verschiet ligt: het einde van de apart heid. Tijdverlies kan er aleen maar toe leiden dat het volk ongeduldig wordt en het Ver trouwen in Mandela en De Klerk teloor gaat. Een pro bleem apart vormen de politie ke gevangenen. Mandela staat erop dat zij allemaal worden vrijgelaten, president De Klerk wil degenen die geweld hebben gebruikt niet laten gaan. Deze kwestie kan een breekpunt zijn. Men heeft de keuze: ofwel de zaak wordt van geval tot geval bekeken, waarbij de betrokke ne slechts dan als terrorist wordt aangemerkt wanneer zijn geweld onschuldigen en/ of niet betrokkenen heeft ge troffen, óf De Klerk kiest voor volledige amnestie. Of Mande- la met die laatste oplossing blij zou moeten zijn is zeer de vraag. Dit maakt het immers voor de rechter te bren, als de aanstichters bloedbaden in Sharpvi weto. P.W.J. v.d. Zwaan, LEIDSCHENDAM. Rekeningrijden (5 Rekeningrijden brengt moederen in beweging, een milieumaatregel een plan) en voor de i bilisten geen erg aantr ke. Persoonlijk zie ik rekeningrijden geen op De automobilisten zul zich niet door laten af ken, vrees ik. Maar ookj verbeteren van het opj vervoer (hoe nuttig o ook) zie ik geen oploss' openbaar vervoer kan mij niet zo worden ver dat het alle automobilis toe brengt bus, tram e te pakken. Ook zou het gelijk zijn de capaciteit frequentie ervan derm te voeren dat al die ook daadwerkelijk binn redelijke tijdspanne ve kunnen worden. Neen. ten nu eenmaal met u opgescheept en we zulle uit dat gegeven verder denken en werken. De oplossing zal liggen a vervuilingsvrije auto En dat wordt een ai door elektriciteit wordt dreven. Wanneer de pt wil om forse investerin doen er is, kunnen er winderige landje grote molenparken worden legd om de benodigde volkomen milieuvriendi winnen. Feitelijk is all kwestie van toekomstv werkelijke politieke w t auto terugdringen is g< sie. Dit komt neer op schaffen, Verbieden v; verworvenheid. J.L. De Haan, WASSENAAR. Uitgave: Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers). Kantoor: Apothekersdijk 34, Leiden. Telefoon: 071 - 122 244 Postadres: postbus 11,2300 AA Leiden. Hoofdkantoor: Koopmansstraat 9, Rijswijk. Telefoon: 070 - 3190 933. Postadres: postbus 9, 2501 CA 's-Gravenhage. Abonnee service Telefoon: 071 - 313 677 van ma. t/m vr. van 8.30 tot 17.00 u. Nabezorging Telefoon: 071 -122 248 van ma. t/m vr. van 18.00 tot 19.00 u. op za. van 14.00 tot 15.00 Abonnementsprijzen (inclusief 6% BTW.) Bij automatische betaling: Bij betaling per accept-girok - per maand 24,85 per maand f per kwartaal f. 74,10 per kwartaal per jaar f. 284,50 per jaar f. Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 - 122 244. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941. Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijsw 070 - 3902 702. Bankiers AMRO BANK NV 473 576 515 POSTBANK NV 663 050

Leidse Courant | 1990 | | pagina 2