Nederlands elftal kan Gullit niet missen „Te vroeg pieken is ook niet goed" ielgië uitgefloten ia duel met Zweden Spanjaarden geven KNVB koekje van eigen deeg Leidse Courant: voor meer dan nieuws alleen. Een krant voor u! )RT CeicLie Coulant donderdag 22 februari 1990 pagina 17 "jesterhof verlengt ntract twee jaar NINGEN Haris Westerhof treedt per 1 juli in volle- f dienst bij FC Groningen. De 41-jarige trainer kwam tavond, zonder bemiddeling van een sponsor, met het ur van de noorderlijke eredivisieclub een nieuw twee contract overeen. Westerhof zal zijn deeltijdbaan als instructeur aan het CIOS in Heerenveen opgeven. Dit iljaar geeft hij nog op twee dagen les op het instituut, inden met het CIOS zal Westerhof evenwel niet hele- verbreken. De voormalige oefenmeester van ACV kon niet zeggen op welke wijze hij zijn relatie met het CIOS ind wil houden. Drie weken geleden maakte het be- van FC Groningen bekend, dat het contract met Wes- f, bezig aan zijn tweede seizoen in het Oosterpark, niet gorden verlengd. Westerhof wenste als compensatie het wegvallen van zijn lesgeefbaan een driejarig con- FC Groningen wilde niet verder dan één jaar gaan. Spanje wint met moeite ALICANTE Tsjechoslowakije heeft Spanje gisteren slechts één helft kunnen in spireren tot aanvallend voetbal. De Span jaarden vonden het na de treffer van Mano io Sanchez, kort voor rust, voldoende. In de tweede helft mocht Tsjechoslowakije, met PSV'er Chovanec in de basis, het beeld van de wedstrijd bepalen. Doelpunten lever de dat niet op. Spanje en Tsjechoslowakije, die elkaar na de wereldtitelstrijd in Italië treffen in de kwalificatiereeks voor de eind ronde van het Europees kampioenschap, voelden er weinig voor negentig minuten voluit te gaan. De Spanjaarden beperkten zich in de eerste helft tot enkele spectaculai re acties. Een daarvan mondde uit in een treffer. Drie minuten voor de rust reageerde Manoio Sanchez goed op een voorzet van Roberto. Bij de Tsjechoslowaken ontbrak Feyenoorder Griga. (Van onze correspondent Edwin Winkels) BARCELONA De KNVB kan een forse boete van de tuchtcommissie van de Euro pese Voetbalunie (UEFA) ver wachten vanwege het interna tionaal op televisie laten uit zenden van de interland Ne- derland-Italië. De Spaanse voetbalbond zal de KNVB bij het rechtsprekend orgaan van de UEFA aanklagen, omdat de wedstrijd gisteren vanaf 22.15 uur integraal op het nieuwe Spaanse tv-station Tele 5 was te zien. De Spaanse bond werd vorige maand voor eenzelfde vergrijp tot een boete van liefst 1,5 miljoen Zwitserse franken (ongeveer 2 miljoen) veroordeeld. De uitzending gisteravond laat van de interland in de Kuip door onder andere Tele 5 en Eurosport is in strijd met arti kel 14 van het UEFA-regle- ment. Daarin staat dat er voor de internationale tv-registratie van een voetbalwedstrijd toe stemming nodig is van de voetbalbond in het ontvangen de land. De KNVB heeft de Spaanse bond (FEF) niet om die toestemming gevraagd. De FEF zou die ook niet hebben verleend, omdat het eigen na tionale elftal gisteravond in Alicante een vriendschappelij ke interland tegen Tsjechoslo wakije speelde. Eind vorig jaar klaagde de KNVB zelf over de schending van dat reglement zelf, toen RTL-Veronique de Spaanse competitie-wedstrijd FC Bar celona-Real Madrid op 7 okto ber op de buis bracht. Dat pro test leidde tot de zwaarste boe te die de UEFA ooit oplegde. De UEFA acht de nationale voetbalbonden verantwoorde lijk voor een dergelijk vergrijp omdat zij de tv-rechten aan zendgemachtigden verkopen. De KNVB had de rechten van de interland van gisteren ver kocht aan het bureau Inter- football. De aanklacht die de FEF bin nenkort bij de UEFA zal depo neren, is volgens de voorzitter van de Spaanse bond, Villar, geen wraakaktie ten opzichte van Nederland. „Wij zijn niet tegen het uitzenden van wed strijden, maar vechten op deze manier tegen dat artikel 14 dat ons die enorme boete heeft ge kost. Nu wij zijn gestraft, zul len de andere bonden zich toch ook aan dat reglement moeten houden". Sport op tv Veronique, 23.00 uur Match Barend en Van Dorp. Duitsland 3, 19.00 uur: Ak- tuelle Stunde. Eurosport, 17.00-02.00 uur: Sport. Morgen Duitsland 1, 13.00 uur: Sport Extra met ten nistoernooi in Stuttgart. BBC 2, 15.20 uur Sport on Friday. Eurosport, 9.30 uur Eurosport Menu. ti rotterdam oranje Ruud Gullit niet issen. Nadat deze con- itering al eerder kon orden gedaan in voor- nifgaande recente duels 1 'an het Nederlands elf- kwam deze conclusie iteravond in de naar geestige ambiance van de -ojlechts voor een derde jevulde Kuip wel erg Nadrukkelijk bovendrij- liet zo zeer de 0-0 tegen de itvinders van het catenaccio 'ormde daarvoor een zoveel- bewijs, maar eerder de tanier waarop het vader- ndse voetbalvlaggeschip 'éér stuurloos rondzwalkte, ionder kapitein is het vaar tuig ondanks de aanwezig- ieid van de vrijwel voltallige IK-bemanning niet veel ieer dan een verveloze sto ter. Die ook onder vreemde 'lag, Koeman, Van Basten en lijkaard, geen kans ziet om Ie steven scherp tussen de avenhoofden te sturen. rij lakoniek 7ot dusver is er vrij lakoniek redaan over de dreigende ab- ;ntie van Gullit tijdens de rijd om de mondiale titel ,>mende zomer. Met de res- erende bundeling van talent, luidt de redenering, moet ook straks in Italië rede lijk aan de weg kunnen wor- ien getimmerd. Het zijn ten- lotte maar vriendschappelij ke partijtjes, waarvoor de in- irnationals immers niet zo 'arm, en zich zeker niet het 'uur uit de sloffen, lopen, laar met het échec tegen de trazilianen nog vers in het 9 kaart zou krijgen, in actie. Rechts Adri van Tiggelen, tweede aohterhoofd betekende het kleurloze optreden gister avond tegen de op voorhand al danig verzwakte ploeg van coach Vicini de tweede on dermaatse oefenwedstrijd van Oranje in kort tijdsbe stek. En alle reden om met de nodige zorg uit te kijken naar het WK, waarbij Gullit vrijwel zeker zal ontbreken. Het is wat al te makkelijk om te stellen dat je van zo'n vriendschappelijke interland niks mag verwachten, omdat veel van de betrokken ac teurs elders andere, grotere belangen hebben. Maakten bondscoaches, met Rinus Mi- chels voorop, zich niet bij herhaling druk over het ge brek aan trainings- en spar ringsmogelijkheden? Het gaat er steeds meer de schijn van krijgen dat zo'n preek slechts de persoonlijke parochie van de betrokken trainer betreft. Dan is hij ook weer even leuk een paar dagen bezig, zo iets. Het spelen van een in terland zonder de lading van een glorende titel begint zo langzamerhand op een staal tje volksverlakkerij te lijken. Hetgeen het publiek overi gens ondertussen al lang en breed door heeft, want er kwamen bijvoorbeeld gister avond .niet voor niets zo wei nig mensen naar de Kuip. De arena, die volloopt als IJs- foto: anp land en Malta opponent zijn in een kwalifikatiepoule voor EK of WK in een duel, dat ook op de televisie is te zien. Op sleeptouw Natuurlijk speelt de motiva tie bij de betrokken interna tionals een rol. Toen Marco van Basten gisteravond vanaf zo'n tien minuten voor de rust even gas gaf, nam hij zijn ploegmaten mee op sleeptouw. Het leverde, sa men mét het kwartier na de pauze, het betere Nederland se spel op. Te weinig en bo vendien te steriel, want er vloeide nauwelijks een doel kans uit voort. Zoals in de resterende speeltijd vrijwel nooit zelfs maar dreiging kon worden ontwikkeld in de richting van het Italiaanse doel. En dat mag typerend worden genoemd. Slechts in die gevallen waarin de in de rust wegens een lichte knie blessure (aldus invaller- bondscoach De Ruiter) uitge vallen Frank Rijkaard zich offensief inschakelde ont stond er iets van de pressie, waarmee Oranje ooit furore maakte. Hetgeen tevens de kwestie weer actueel maakte in welke rol Rijkaard straks moet gaan opereren. Het ant woord op de vraag hoe de ab sentie van Gullit dient opge vangen is daarmee evenwel nog niet gegeven. Het is ingeburgerd geraakt om te spreken van een speel stijl van het Nederlands elf tal. Of liever: de speelstijl. Maar wat is die eigenlijk an ders dan een stramien dat er op was gebaseerd de dyna miek van Gullit optimaal te benutten en Van Basten in stelling te brengen? Oranje heeft inmiddels al verschei dene varianten van die speel stijl gehanteerd: met twee vleugelspitsen, met een ver sterkt middenveld inclusief hangende flankspelers, met één man in de punt en één er vlak achter zoals gisteravond met Van Basten en Bosman. Simpel Voetbal is echter een simpel spelletje, gebaseerd op het principe aanvallen en op zijn minst één goal meer scoren dan de tegenstander, zoals Michels nog niet zo lang gele den in zijn column opnieuw beweerde. Aanvallen ligt in de aard van de Nederlandse voetballer, voegde de gene raal er aan toe. Waarmee hij Invaller Wim Kieft wordt vastgepakt door Vierchowod, terwijl Richard Witschge rechts toesnelt. zich op één lijn zette met zijn favoriete speler, Gullit. Deze verweet met name bonds coach Libregts eerder dat deze een angtshazentaktiek predikte met een te behou dend samengestelde ploeg. De indruk dringt zich echter nu zo langzamerhand op dat het Nederlands elftal zonder Gullit gewoon niet beter kan. Zoals bekend speelde de oranje-formatie ook tijdens het zo zeer bejubelde toernooi om de Europese titel soms belabberd, maar dwong ten minste het geluk nog af. Mede, of liever vooral dank zij de inbreng van Gullit. Wellicht zal het Nederlands elftal straks, als Italia '90 aanbreekt weer -zoals de En gelsen zo fraai zeggen- groei en naar de gelegenheid. Dan staan er immers weer grote belangen op het spel. En de wetenschap in de etalage van de voetbalwereld te staan vermag nog wel eens extra inspiratie te verschaffen. Vooralsnog past het Oranje team echter de nodige be scheidenheid. Nog een paar van het soort partijtjes a la contra Brazilië en Italië en de naam van Nederland zal in het rijtje WK-favorieten niet meer voorkomen. Of is dat wat de spelers willen? Zo ja, dan zijn ze daar al aardig in geslaagd. Het is maar goed dat de resterende oefenwed strijden, die toch zo broodno dig zijn om toch maar een Gullit-loos concept uit te werken, zich elders in Euro pa afspelen. FRANK WERKMAN Nederland - Italië 0-0 (0-0). Scheidsrechter: Biguet (Fra). Toe schouwers: 24.189. Gele kaart: Van Breukelen (Ned). Nederland: Van Breukelen; Rijk aard (Sturing), Ronald Koeman en Van Tiggelen; Van Aerle, Wouters en Erwin Koeman, Vanenburg en Witschge; Van Basten (Kieft) en Bosman Italië: Zenga, Ferrara, Bergomi, Vierchowod en Maldini; De Napoli, Ancelotti, Giannini (De Agostini) en Marocchi; Baggio (Mancini) en Carnevale (Serena). tobson niet veel wijzer 'ROTTERDAM De argusogen van de Engelse bondscoach lobby Robson en de Ierse bondstrainer Jack Charlton zagen lij Nederland-Italië weinig bijzonders. „Afgezien van Gullit [was dit het sterkst mogelijke elftal van de Europese kam pioen, maar ik heb alleen maar tegenvallende prestaties ge lzien", meende Robson, die zich verder evenals zijn Ierse col lega op de vlakte hield. „Tegen Italië is het altijd moeilijk openingen te vinden. Ne derland heeft niet al te veel moeite gedaan. Van Basten, toch een geweldige voetballer, was passief en Ronald Koeman be perkte zich alleen tot verdedigen. Hij schoof nooit door naar Ihet midden om de aanval te ondersteunen. Van mij had het |schot van Wouters dat tegen de paal ging, doel mogen treffen. [In dat geval was ik wellicht veel wijzer geworden. Deze wed strijd had dringend een doelpunt nodig". Onderlinge resultaten j ROTTERDAM De balans 06-04-1930 Ned.-It1-1 jvan de onderlinge-duels tus- 20-11-1974 Ned.-It3-1 ij sen Ned. en Italië ziet er als 22-11-1975 It.-Ned...*.1-0 volgt uit: 21-06-1978 Ned.-It2-1 24-02-1979 It.-Ned3-0 13-05-1920 It.-Ned1-1 06-01-1981 Ned.-It1-1 08-05-1921 Ned.-It..'.2-2 16-11-1988 It.-Ned1-0 02-12-1928 It.-Ned3-2 21-02-1989 Ned.-It0-0 ROTTERDAM De lako- nieke teneur in het Oranje kamp kwam er na de 0-0 te gen Italië eigenlijk op neer dat niet verwacht mag wor den dat de Europese kam pioen drie maanden voor het uur U al in een glanzende vorm verkeert. „Dat zou", wist Marco van Basten, „een slechte zaak zijn. Je kunt misschien het beste zeggen dat ik me pas zorgen was gaan maken als we vanavond wel een berepartij hadden gespeeld. Dan pieken we misschien te vroeg". Een voorname reden voor de hernieuwde wanvertoning was de halve wedstrijd die Frank Rijkaard afwerkte en het uurtje dat Marco van Basten zijn kunsten vertoon de. Volgens de laatste had dat echter niets te maken met de beruchte fax die AC Milans baas Berlusconi dinsdag op één van de Zeister bureaus deed belanden en waarin de miljonair de KNVB verzocht zijn dure jongens toch maar zo veel mogelijk te sparen. Van Basten: „Ik ben gewoon gewisseld. Men mag het gelo ven of niet, maar er is van tevoren echt niets afgespro ken. Ook in het geval van Rijkaard niet". Kluitje En zo werd de aanhang met een kluitje in het riet ge stuurd. Daar was ook Ri chard Witschge zich van be wust. De debutant op links, voorbestemd om Arnold Mühren nu eindelijk eens te doen vergeten, kwalificeerde de verrichtingen van het Ne derlands elftal als „niet goed en ook niet slecht". „Je kunt", filosofeerde het talent van het jaar in de eredivisie, „niet echt zeggen dat er hier of daar iets fout is gelopen. Het liep bij vlagen, maar er waren ook perioden waarin we weinig hebben laten zien. Dat lag aan de ploeg, ja, maar ook aan andere omstandighe den. Zo was het veld niet lekker bespeelbaar, het was veel te hobbelig. Daarnaast was de bal niet goed. Speelt allemaal mee". Zuinig lachje Zodat er al met al maar een zuinig lachje af kon bij de Ajacied, over wie waarne mend bondscoach Nol de Ruiter riep „dat hij zich staande heeft gehouden". „Maar meer ook niet", wist Witschge zelf. „Ik heb m'n werk gedaan en daar is alles wel mee gezegd, 't Zat er al lemaal net tussenin. Dat komt vooral omdat ik van avond niet zo heb kunnen spelen, zoals ik bij Ajax ge wend ben. Daar kom ik toch meer van achteruit, maar in die rol speelde Erwin (Koe man; red.) vandaag. Nu had ik de bal voor me en dat was wennen". En dat laatste ging moei zaam, constateerde hij. De re den waarom kon de midden velder eigenlijk niet onder woorden brengen. „Ach, wat koop ik bij voorbeeld voor het excuus, dat het moeilijk is om in een matig draaiend elftal te debuteren? Dat is te goedkoop en daar zal ik dus niet mee aankomen. Zenu wen? Nee, zo zit ik niet in el kaar. Rolt die bal eenmaal, dan valt dat weg. Ik moet het meer bij mezelf zoeken. Ik had dus meer acties moeten maken, had regelmatiger aan de bal moeten komen. Aan de andere jongens heeft het in ieder geval niet gelegen. Die hebben me meteen in het spel betrokken". Het was duidelijk: Witschge durfde zichzelf in feite geen echt rapportcijfer te geven. De bescheidenheid van de debutant dus. Het bleek ook uit zijn opmerking dat hij eenvoudig niet wist of hij in de nabije toekomst nog op een volgende kans mag reke nen. „Dat is aan de bonds coach", wilde hij de tech nisch verantwoordelijken niet al bij voorbaat tegen zich in het harnas jagen. TEUN STAAL NOL DE RUITER: „Goed voetbal heb ik weinig gezien" ROTTERDAM Azeglio Vi cini en Nol de Ruiter hebben gekregen wat zij verwachtten. Daarom waren de coaches na de 0-0 van Nederland - Italië niet teleurgesteld, laat staan ontgoocheld. „Het is", stelden beiden, „in dit soort wedstrij den niet gebruikelijk dat er veel doelpunten vallen, omdat er aan twee kanten uitsteken de verdedigers op het veld staan". Vicini vertelde verder: „Wan neer je uitgaat van de aard en de kwaliteit van de tegenstan der dan moet het resultaat als positief worden beoordeeld. Ik ben zeer tevreden over de manier waarop Ancelotti en Vierchowod zijn opgetreden. De aanvallers hebben het bij zonder moeilijk gehad, dat was geen verrassing voor mij, al was het maar omdat wij nog steeds aan het voorberei den zijn". Nol de Ruiter stelde dat in een wedstrijd tegen Italië zich normaal gesproken nooit meer kansen zullen voordoen dan op de vingers van één hand kunnen worden geteld. „Wij hebben er in werkelijk heid maar één gehad en die eindigde op de paal. Anders win je zo'n wedstrijd met 1-0, de normale uitslag". „Goed voetbal heb ik weinig gezien, misschien twintig mi nuten in totaal. Vriendschap pelijke wedstrijden lijken voor Nederland nu eenmaal erg moeilijk. Het experiment op links is redelijk gelukt, maar het zou onredelijk zijn dat je na één keer al kunt zeg gen dat de oplossing gevon den is. Witschge moest hier anders spelen dan bij Ajax en het gaat niet aan hem te ver wijten dat de achterlijn niet gehaald is. Hoe vaak lukt dat nog in het tegenwoordige voetbal, hoe vaak kan dat te gen verdedigers als de Itali- „Het spitsenduo heeft het minder goed gedaan. Wii we ten hoe Italianen verdedigen, zij weten het ook. Daar moet je iets tegenover stellen, dat is er niet uitgekomen. Van Bas ten heb ik er uit gehaald om dat hij na rust te weinig in bracht en omdat er nog altijd een aanvaller als Kieft op de bank zat". „Rijkaard heb ik ook niet ver vangen omdat daar door AC Milan op is aangedrongen. Hij was met vocht in de knie hierheen gekomen. Het had geen nut met hem door te gaan. Hij wilde wel verder en om de schijn te vermijden dat hij maar een halve wedstrijd „mocht" spelen, zei hij nog te gen me, laat mij er na de rust ook nog maar even in staan". „Adri van Tiggelen vond ik de man die zonder enige be perkingen aan alle verwach tingen heeft voldaan, bij veel van de anderen merkte ik dat er toch iets aan de scherpte ontbrak. Dat zijn op de mo menten dat je een bal net wel of net niet kunt halen. Er wa ren te veel situaties waarin wij een bal net niet haalden". ÏSSEL Ruim 5.000 jen hebben in Brussel Rode Duivels net zo uitgefloten als hun iga-supporters in Rot- jïam Oranje. Zelfs de jjlag was dezelfde. Bel- speelde in het Heizel- •Jion 0-0 tegen Zweden, landen bereiden voor op de wereldti- ijd in Italië. ■elgische bondscoach Wal- Meeuws spoedde zich met- i het eindsignaal naar de catacomben. Hij wilde nie mand te woord staan op het veld. Meeuws beseft, dat zijn positie er niet beter op is ge worden na het troosteloze ge lijkspel. In de laatste kwalifi catiewedstrijd voor het WK blameerden hij en zijn elftal zich al met de 1-1 tegen Lu xemburg, onlangs werd in Athene met 2-0 verloren van Griekenland. In maart wordt nog gepraat over het contract van de oud-Ajacied. Ongetwij feld worden dan weer kandi daten naar voren geschoven als Guy Thys, die nog altijd waakt over het werk van Meeuws. Meeuws had een offensief Bel gië beloofd, maar van de goede voornemens kwam weinig te recht. Voor de Zweden, on langs nog op toernee door de Arabische Emiraten, was voor al het weerzien met de „bui tenlanders" de moeite waard. Ajacied Stefan Pettersson speelde zijn eerste interland sinds 26 april 1989 tegen Wa les. Vier dagen later raakte hij zwaar geblesseerd aan de knie in de wedstrijd tegen MVV en was hij zeven maanden uitge schakeld. Verdediger Eric Gerrets (links) probeert een oprukkende Zweed tegen te houden. foto: ap Nederlandse politie welkom op Sicilië UTRECHT Nederlandse politiebeambten zijn komende zomer van harte welkom op Sicilië bij het wereldkampioenschap voet bal. Dat is de indruk van Peter van Essen, hoofd van het Cen trum Informatie Voetbalvandalisme (CIV) na een gesprek giste ren met Mario Jovine, hoofd van de politie op Palermo. Jovine maakt deel uit van een Italiaanse delegatie uit Sicilië en Sardinië die op uitnodiging van de KNVB een bezoek brengt aan de oefeninterland Nederland-Italië. Van Essen: „Er bestond bij de Italianen enig misverstand over wat wij zouden kunnen doen op Sicilië. In feite hebben zij ons niet nodig. Het loopt ook zonder ons wel. Vandaar dat zij aan vankelijk misschien wat sceptisch tegenover onze mogelijke komst stonden". Dat gevoel heeft Van Essen weg kunnen nemen in het onder houd dat hij met Jovine en zijn collega Mario Paxi uit Cagliari had. „Ik heb ze uitgelegd dat wij voor wat toegevoegde waarde kunnen zorgen. Net zoals tijdens het EK in de Bondsrepubliek gebeurde". De uitleg van Peter van Essen sloeg aan, want hij werd meteen door de Italianen uitgenodigd om in maart naar Sicilië af te rei zen om daar met de plaatselijke autoriteiten nadere details te re gelen over de begeleidende en adviserende rol die de Neder landse politie kan vervullen. Overigens staat officieel nog niet vast dat de Nederlandse politie een afvaardiging zendt naar Italië. Daartoe moeten de Italiaanse autoriteiten eerst een verzoek indienen bij het Nederlandse mi nisterie van binnenlandse zaken. Dat verzoek wordt in april verwacht. Zes arrestaties bij interland ROTTERDAM De Rotter damse politie heeft gister avond kort voor de vriend schappelijke voetbalinterland Nederland-Italië zes mensen aangehouden. Dat heeft een woordvoerder van de politie meegedeeld. Een man pro beerde met een mes het Feye- noord-stadion binnen te ko men. Vijf anderen werden aangehouden voor illegale verkoop van sportartikelen en handel in verdovende midde len. (ADVERTENTIE) ■"''"'■IjiiMli»!

Leidse Courant | 1990 | | pagina 17