Sou/ta/rtt^ Justitie sluit meerdere aanhoudingen niet uit STAD OMGEVING Ik ga op lternatieve inlcrsporl- akantie" Klassiek cadeau Komst van MTV op Leidse kabel nog niet zeker Omroep Rijnland en Freewave worden het niet eens DONDERDAG 22 FEBRUARI 1990 PAGINA 11 Jen is niet populair als (stigingsplaats bij ondernemers EN Leiden staat op de dertiende plaats bij de Neder ig ondernemers als meest geschikte vestigingsplaats. |it is het meest geliefd, gevolgd door Rotterdam, Eind- Amersfoort en Breda. Een en ander blijkt uit een en- van Bureau Lagendijk in opdracht van het tijdschrift Het bureau ondervroeg driehonderd ondernemingen nminste vijftig werknemers naar hun waardering voor lerlandse steden als vestigingsplaats. Ondernemers let- hun keuze in het algemeen op de beschikbaarheid van iveerd en vakbekwaam personeel. Ook hechten ze gro- irde aan de ligging in Nederland van hun vestigings- Het zwaartepunt daarvoor ligt niet in de Randstad, zuidelijker. Volgens ondernemers die al in het westen spelen kleine steden in het westen geen grote rol; Rot- i staat bij hen bovenaan de lijst, gevolgd door Utrecht 1Ï jsterdam. LEIDEN De bemiddelingspoging van wethouder T. van der Nat (econo mische zaken) Omroep Rijnland en de voormalige piraat Stichting Lokale Omroep Freewave (SLOF) nader tot el kaar te brengen is mislukt. De wethouder streefde ernaar dat de SLOF via de radiofrequenties van Om roep Rijnland zou gaan uitzenden. De besprekingen liepen stuk op de hoogte van de vergoeding die de SLOF aan Rijnland zou moeten gaan betalen. Het voorstel van Rijnland een onafhankelij ke arbitragecommissie te hulp te roe pen werd door de SLOF verworpen. Beide omroepen vragen nu bij de ge meente een representativiteitsverkla- ring aan. De gemeenteraad moet einde lijk beslissen welke omroep representa tief is, waarna het Commissariaast voor de Media beslist welke omroep de zendvergunning voor de komende vijf jaar krijgt. In de eerste van de vier gespreksron den eiste SLOF alle uren op waarin Rijnland niet uitzond. Voor Rijnland was dit echter niet bespreekbaar. Er werd na overleg een compromis be reikt. SLOF zou 31 uur per week zend tijd huren. Rijnland wilde SLOF geen nachtelijke uren toekennen, mede om dat dat ten koste zou gaan van de eigen identiteit. Rijnland stelde daar echter door de week vijf uur zendtijd per dag en in het weekeinde 3 uur per dag te genover. Beide partijen gingen hiermee akkoord, zolang nog niet over de prij zen was gesproken. „De zendtijden wa ren wel bespreekbaar. Maar ze konden elkaar in het prijskaartje niet vinden", vertelde Van der Nat. Rijnland wilde voor de verhuurde zendtijd aanvanke lijk 150.000 gulden per jaar hebben, een en ander op basis an de tarieven die de Olon, de overkoepelende organsiatie van lokale omroepen in ons land, heeft vastgesteld. De SLOF berekende, na informatie bij onder meer Stadsradio Rotterdam ingewonnen te hebben, dat een bedrag van ongeveer 10.000 gulden een meer gangbare bijdrage was. „In dit bedrag zit alles waarvoor wij aan sprakelijk zijn: bumarechten, kosten voor een lijnverbinding, afschrijvingen en administratiekosten", licht SLOF- voorzitter C. de Waard toe. Meer kon SLOF ook niet ophoesten. Dank zij bij dragen van sponsors had de zender echter wel 10.000 gulden te besteden. Dinsdagmiddag werd opnieuw verga derd. Omroep Rijnland stelde als laatste bod voor om SLOF een huur van veer tig gulden per uur, ruim 60.000 gulden op jaarbasis, te berekenen. „Uitzendin gen van derden zijn onze enige bron van inkomsten. We kunnen echt niet lager. Als de gemeente zo nodig een jeugdprogramma wil, laten ze dan zelf bijdragen. Dan kunnen we van die 60.000 gulden wel wat afhalen", aldus Rijnlandvoorzitter J. van Leeuwen. Zijn laatste voorstel, een arbitragecom missie te hulp te roepen, werd door de SLOF verworpen. van buurtvereniging De Put in de Oude Leiden hielden gisteravond een ludieke ;tie in het wachtgebouw bij de Mor- Zij wilden hiermee de aandacht vestigen feit dat zij ondanks herhaalde verzoeken gemeente nog niet over een eigen ruim- ihikken. In het gebouw, dat eigendom is gemeente, staan twee zaaltjes al langere zonder dat er gebruik van wordt ge- De gemeente heeft het gebouwtje be- als centrum voor sociaal-culturele doeleinden. Volgens H. Deurhof van de directie gebouwen is het niet nodig iets tegen de buurt vereniging te doen. „Ludieke acties moet je weten te waarderen. Maar ik kan niet zomaar een gebouw ter be schikking stellen. Voorop staat de exploitatie van de gebouwen. Ik ben bezig met gegadigden die het gebouwtje willen huren. Die zijn wel be reid om de vereniging vergaderaccommodatie ter beschikking te stellen". FOTO: WIM VAN NOORT Pancras krijgt verlichting SN Het gebied tussen erstegracht en de Veste- in de wijk Pancras Oost binnenkort extra straat- ïting. De verlichting aangebracht om de vei- I in de buurt te vergro- aarom worden de lam- Iangebracht in „dark- joals een aantal carports adgangen. er ieergroep bestaande uit gemeente, de woning- ireniging en maat- lelijk werk hebben hier- ilangs besloten. De kos- e ongeveer 20.000 gulden gen zullen gedeeltelijk n betaald uit de pot van ico-crimi project. Dat is de kleine crimi- t te bestrijden. Jan Kleijne directeur Endegeest LEIDEN Jan Kleijne wordt op 5 maart voorgedragen aan de gemeenteraad als algemeen directeur van het Psychiatrisch Zie kenhuis Endegeest. Kleijne werd gisteravond voorgesteld aan de raadsleden van de commissie voor volksgezondheid. Kleijne is nu nog directeur van de gemeentelijke sociale dienst. Hij legt zijn taak per 1 maart neer. Per 1 juni begint hij als algemeen direc teur bij Endegeest. Sinds april 1989 is Kleijne tevens belast met het interim-management van de directie culturele zaken. SCHOUWBURGDIRECTEUR ZOU VALSE DECLARATIES INDIENEN LEIDEN Het open baar ministerie sluit niet uit dat meerdere mensen worden aangehouden in verband met de gang van zaken in de Leidse Schouwburg. Dat deelde persofficier H. Vos van ochtend mee. Wanneer het justitieel onderzoek wordt afgerond, kon hij niet zeggen; „Dat hangt ook af van de verklarin gen van deze meneer. Als hij meewerkt aan het onderzoek gaat het snel". De directeur van de Schouw burg wordt verdacht van op lichting door valsheid in ge schrifte. Dat kwam aan het licht tijdens het onderzoek dat het team van twee re chercheurs en een accoun tant van da Centrale Recher che Informatiedienst instel den naar aanleiding van het verdwenen geld bij de schouwburg. „Daarbij bleek dat de directeur regelmatig declaraties indiende voor uit gaven gedaan door hem na mens de schouwburg of ge daan door de schouwburg zelf", aldus Graveland van ochtend. Die uitgaven zouden echter niet op het conto van de schouwburg kunnen wor den geschreven. Het zou om pivé-uitgaven gaan en om kosten die in het geheel niet zijn gemaakt. De directeur is gistermiddag om half vier ontboden op het politiebureau aan de Lange- gracht en direct ingesloten. Gistermiddag en gisteravond hebben de eerste verhoren plaats gehad. Rond 23.15 uur is de directeur over gebracht naar het penitentiair zieken huis van het Huis van Bewa ring in Scheveningen. Volgens persofficier Vos wordt de verdachte directeur morgen voorgeleid bij de of ficier van justitie. Die kan dan beslissen om de Oegst- geestenaar weer op vrije voe ten te stellen. Hij kan echter ook aan de rechter-commis- saris vragen de man langer in hechtenis te houden. Als dat het gebeurt, wordt woensdag opnieuw een be sluit genomen over eventuele verlenging van de hechtenis. Graveland liet vanochtend weten dat de adjunct-direc teur nog steeds behoort tot de verdachten. „Het onderzoek naar het verdwenen geld loopt nog steeds. De directeur is daarbij geen verdachte. Verder zijn er vooralsnog geen aanwijzingen dat ande re medewerkers van de schouwburg zich aan strafba re feiten hebben schuldig ge maakt". Commissie Behalve het justitieel onder zoek, loopt op dit moment ook een onderzoek van de raadscommissie voor de reke ningen. Deze commissie doet onderzoek naar de financiële organisatie van de schouw burg. Onlangs kwamen rap porten boven water waaruit bleek dat de administratie mankementen vertoont. Het onderzoek van de raadscom missie moet uiteindelijk lei den tot een oordeel over de politiek verantwoordelijken. Gisterochtend is de commis sie begonnen met het horen van personen over de gang van zaken. Drie ambtenaren van de gemeente beten de spits af. J. Kleijne, sinds april 1989 interim-manager van de directie culturele zaken, gaf informatie over de invulling van het interim-management en in welke mate de dagelijk se leiding werd gedelegeerd. Organisatie-adviseur F. Schiks van de gemeente in formeerde de commissie over de instelling van de directie culturele zaken en de binnen de directie geldende afbake ning van taken en verant woordelijkheden. G. Ver- kuijl, hoofd van de directie financiën, heeft de positie van de directie financiën ten opzichte van de overige di recties en in het bijzonder die ten opzichte van culturele zaken tenslotte verduide lijkt. Vandaag zet de coi sie haar hoorzittingen voort. De commissie hoopt nog deze week alle verhoren rond te hebben. De onderzoeksrap portage van de commissie wordt nog voor de verkiezin gen op 21 maart besproken door de gemeenteraad. LEIDEN Het is nog niet zeker of de MTV op het kabelnet wordt toege laten. Het dagelijks bestuur van de gemeenschappelijke regeling antennevoorziening Leiden en omstreken wil een extra ka naal met deze muziekzender vullen. Raadsleden maakten daartegen gisteravond tijdens de vergadering van de com missie voor economische aan gelegenheden echter bezwaar. PvdA'er A. Boot wilde liever een Franse zender in plaats van MTV en adviseerde niet zo snel te kiezen. „Er moet ab soluut een Franse zender ko men in Leiden", vond ook wethouder van economische zaken, T. van der Nat. „RTBF is technisch niet mogelijk. Dit station zendt namelijk niet via een satelliet uit, maar via een straalverbinding en die heb ben we niet naar Leiden. Die zou dan vanuit Alphen moeten komen. Aangezien er te wei nig gemeenten zijn die zijn ge ïnteresseerd in een Franse zender, wordt dit onbetaal baar", zo zei hij. „Maar in het Franse zendervraagstuk zit be weging", klonk het vervolgens hoopvol. P. Langenberg (D66) vond dat de kwaliteit van het program mapakket niet verbeterd wordt met de toevoeging MTV. Hij stelde voor om het kanaal voorlopig met een zo geheten „mozaïekbeeld te vullen. „Terwijl er gezocht wordt naar een interessante nieuwe zender, geeft dit beeld een overzicht van wat er op zestien zenders te zien is. Dit betekent een extra service voor de kijkers", aldus de frac tievoorzitter. „Ik zal echt niet naar alle net ten kijken. Maar een echte clipzender hebben we gewoon niet in Leiden. Het is wel wat anders", bestreed de wethou der de argumenten van Lan genberg. De suggestie van een mozaïeknet beloofde Van der Nat echter wel mee te zullen nemen. „Maar de gemeen schappelijke regeling beslist", benadrukte hij. „Meisjes denken heel traditioneel" LEIDEN „Laten de hier aanwezige docenten die lesgeven aan Havo- en VWO-meisjes vooral niet denken dat het met hun meisjes en hun economi sche zelfstandigheid echt wel goed zit, want uit on derzoek blijkt zonneklaar dat ook deze groep vaak nog heel traditioneel denkt en hoopt op de prins op het witte paard". Dat zei onderwijswethouder H. van Dongen gistermiddag bij de opening van de studiemid dag over de zogeheten 1990- maatregel. Doel van de bijeen komst was decanen, docenten, ouders en meidenwerksters wijzen op de gevolgen die deze maatregel, waardoor meisjes en jongens die na 1 januari 1990 18 jaar worden, econo misch onafhankelijk moeten komen zijn. Dat veel meisjes verwachten dat zij slechts een korte tijd zullen werken en vervolgens voor hun kinderen gaan zor gen, blijkt volgens Van Don gen uit een recent onderzoek onder meisjes op middelbare scholen. Ook uit de opstellen die jongeren schreven over de 1990-maatregel komt dat beeld naar voren. En verder noemde de Leidse wethouder enige cij fers om haar betoog te onder strepen. De havo is voor een op de vijf meisjes eindonder wijs, terwijl dat voor een op de vijftig jongens geldt. Verder verdient slechts 7 procent van de vrouwen meer dan 2000 gulden per maand, tegenover J>8 procent van de mannen. „Deze cijfers rechtvaardigen mijns inziens dat de meeste aandacht in het kader van de 1990-maatregel naar meisjes uitgaat", aldus Van Dongen. Ze benadrukte dat per 1 april bij de gemeente Leiden een „meidenambtenaar" in dienst komt, voorlopig voor de perio de van een jaar. „Maar", ver volgde Van Dongen, „het is ook noodzakelijk jongens erbij te betrekken, want voor jon gens verandert natuurlijk ook heel wat wanneer straks veel meer vrouwen zullen blijven werken na hun huwelijk en ook na de geboorte van een kind". Ze sprak de hoop uit dat een aantal van de aanwezi ge mannen enthousiast zouden worden voor het idee te wer ken aan een andere mentali teit bij jongens: „Bij mij zullen hun eventuele ideeën en sug gesties in elk geval een goed gehoor vinden". In het kader van de actieweek die in Lei den wordt gehouden om de 1990-maatregel onder de aan dacht te brengen, heeft mor gen een Doe-dag plaats in de Streekschool. Meisjes kunnen dan kennismaken met techni sche beroepen. DSE HOOGLERAAR NAAR ROEMENIE )EN Literatuur, ng, voedsel, medicij- speelgoed. Alles t professor H. Kamp en mee naar Roeme- De hoogleraar klini- neurofysiologie ver morgen met elf an- i, een serie busjes en tientonner van de ting Actieplan Oost- pa naar Cluj Napoca Demenië. oederen zijn slechts een deel van de expeditie, ïaamste doel is het opzet- 'an een ziekenhuis, ge il op Westerse leest, het Sinterklaas spelen ik niet onbelangrijk", It de enthousiaste hoogle- „De directe hulp spreekt Is arts erg aan". :ijn vrouw werd Kamp- n, normaal werkzaam als iloog in het Academisch ■nhuis in Leiden, betrok- B>ij de komende reis. „Ik Bnet de stichting die de organiseert niets van Het schijnt dat die men- I jaren onder de dekman- an vakantiereizen litera- bijbels, kleding en voed- laar Roemenen brengen, de Veronique-actie voor ïenië, waarbij mijn vrouw was, kwam de Stichting plan Oost-Europa erach- at ik arts ben en wellicht ge zou kunnen leve- _Ji legt Kamphuisen uit. Het is de bedoeling dót het gloednieuwe ziekenhuis van Almere in het plaatsje Cluj Napoca wordt gecopieerd. „De tekeningen zijn er, de know how is er en medische kennis hebben de Roemenen ook wel. Waar wij voor nodig zijn is het bégeleiden van die mensen. De Roemenen moeten weer le ren wat initiatief nemen is. Het ontbreekt ze aan lef, dat is er uit geslagen in de laatste veertig jaar. Je moest je als burger niet met planning en organisatie bezighouden. Maar dat moet na Ceausescu wel", legt Kamphuisen gebarend uit. Middeleeuws „De Roemenen moeten een ziekenhuis krijgen waarin hun eigen wensen goed zijn ver taald. Daarbij moet het alle maal efficiënt en modern wor den opgezet. We gaan ze bege leiden door het maken van ge bruikersgroepen. Zo krijg je een groep verpleegkunde, een groep EHBO, een groep opera tiekamers enzovoort. Elke groep moet bepalen hoe die ruimten er uit moeten zien en waar ze in het gebouw moeten komen. Elke gebruikersgroep krijgt een van ons erbij om de zaak een beetje te sturen. Doel is ze te leren nadenken wat nodig is, ze moeten het immers als we weg zijn zelf verder doen". De verwachting is dat het ziekenhuis in drie jaar kan worden gebouwd. „Bouwkun dig is het simpel, maar je weet Professor Kamphuisen: „Sinterklaas spelen, directe hulp verlenen aan Roemenië, dat spreekt me wel aan". niet hoe het met bouwmateria len enzo zit". Kamphuisen is zelf nog niet in Roemenië na Ceausescu ge weest. „Maar het moet echt vreselijk zijn. Uit gesprekken met de mensen heb ik begre pen dat er soms middeleeuwse toestanden heersen. Kinderen zitten naakt in bed, min of meer gedropt door hun ouders die ook geen kant meer uit kunnen". Hij heeft ook begre pen dat het „niet mogen mee denken" tot absurde situaties heeft geleid. „Heel eenvoudige adviezen blijken hard nodig te zijn. Verpleegkamers waar je niet behoorlijk kunt lopen, ter wijl het probleem met het an ders plaatsen van de bedden uit de wereld is. En dan hoe de uitrusting moet zijn. Voor beeldje: operatiekamers, daar hangt één knullig peertje aan een draadje boven een keu kentafelachtig meubel. Dat bleek de operatie-eenheid te zijn. Oorlogswinter-taferelen, ongelooflijk". Als een ware Oost-Europeaan, voor wie sjacheren een tweede natuur is geworden, is Kamp huisen aan het bedelen en ver zamelen geslagen de afgelopen weken. „Alles moet zo min mogelijk kosten. We nemen 72 ziekenhuisbedden, een aantal rolstoelen, medische appara tuur en andere goederen mee. Die zijn gekocht en verzameld door de stichting. Daarop ben ik aan het verzamelen gesla gen om wat ik noem de gaten tussen de bedden en wielen op te vullen"., Dat is bijzonder goed gelukt. Met duidelijk ple zier vertelt hij: „Ik ben de fa milie afgegaan voor speelgoed. Nou, als je weet wat kinderen van 2 tot 4 jaar aan speelgoed hebben, dan is het geen pro bleem om daar wat van af te halen. Als je dan bedenkt dat ik een paar maal opa ben, ja, dan kom je uit op een enorme doos Lego, zakken vol poppen, beesten en knuffeldieren en ander speelgoed. Verder heb ik in Oegstgeest apothekers benaderd en voor ik het wist had ik twee kubieke meter ge neesmiddelen bijeen. En echt geen oude troep hoor. Dan nog een flinke hoeveelheid kle ding. Die gaten zijn aardig ge vuld". Het spreekt voor zich dat de karavaanleden op eigen kos ten meegaan. „En we over nachten bij particulieren, al was ik daar aanvankelijk niet zo van gecharmeerd. Die men sen hebben al niks en je kunt er vanuit gaan dat ze gaan poetsen en hun eigen bed be schikbaar stellen om zelf op de grond te moeten slapen om het ons comfortabel en naar de zin te maken". Die „uitbuiting" wilde Kamphuisen niet op zijn geweten hebben. „Maar mij is bezworen dat de gastgezinnen 500 lei, een half maandsalaris, krijgen en voedselpakketten, dat het geen liefdadigeheid maar voor wat hoort wat is. Dus we slapen bij gastgezin nen". FOTO: WIM VAN NOORT Kamphuisen kijkt erg uit naar zijn eigen taken. „Naast de ad viezen voor het ziekenhuis ga ik colleges geven en wil ik een documentatiecentrum opzet ten. De artsen schreeuwden in hun brieven om literatuur. Ik neem dozen overdrukken en enkele jaargangen van de Lancet mee, maar die moeten ten goede komen aan een groep artsen. Dus wil ik een ruimte aanwijzen waar het centrum kan worden opgezet. Verder sluit ik niet uit dat ik op mijn eigen vakgebied, de neurofysiologie, aan de slag kan. We nemen in ieder geval een apparaat mee om elek trisch hersenonderzoek te doen. Ook wil ik een mini symposium opzetten om te la ten zien hoe het in Nederland toegaat met de medische zorg en hoe het te bouwen zieken huis wordt. Werk zat dus, in wat ik maar zie als een uitge stelde alternatieve winter sportvakantie". ERIK HUISMAN Pancras-Oost verliest weer beroepszaak tegen komst AH LEIDEN Buurtvereniging Pancras Oost heeft wederom een beroepszaak verloren tegen de komst van Albert Heijn (AH) op het Ir. Driessenplein. De commissie beroep en bezwaar van de gemeente oordeelde dat de bezwaren van de buurtvereniging te gen het verlenen van een bouwvergunning aan AH niet ge grond moeten worden verklaard. Het college van B en W heeft inmiddels dit advies van de commissie over genomen. Pancras Oost verliest hiermee wederom een zaak tegen de su permarkt. Eerder wees de Raad van State al een schorsingsver- zoek van de buurtvereniging af. De buurt die op alle fronten heeft geprobeerd AH tegen te houden, heeft nu alleen nog een bezwaar bij de directie milieu liggen tegen het verstrekken van een hinderwetvergunning. Hierin wordt gewezen op de laad- en losproblematiek en het extra lawaai van de vrachtwagens die AH moeten bevoorraden. AH is van plan om 1 april de nieuwe vestiging in het Marca-complex te openen. De kleine moeite van het aanbrengen van een nieuwe abonnee wordt door ons graag beloond met een muzikaal geschenk. Bij het opgeven van r een nieuwe abonjtee. die de krant de eerste twee weken gratis krijgt, kunt u een keuze maken uit de lp's of cd's van t Residentie Orkest o.l.v. Hans Vonk: A Tchaikovsky (lp) op.71 uit de ^Notenkrakersuite Roméo et Juliette B Beethoven (lp) Symfonie nr.3 'Eroica j C Tchaikovsky (cd) Symfonie nr. 5 op. 64 Roméo et Juliette D Beethoven (lp) Symfonie nr.3 Eroica' als nieuwe abonnee ingaande j Postcode/plaats: Telefoon (voor controle j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per j maand (automatisch betalen) f24,85 I kwartaal via acceptgiro f75,10 Ceidóc SouAO/nt

Leidse Courant | 1990 | | pagina 11