fremmen verkeer is Randstad Stijgende lijn 24.90 SPEED SHOP *>ckeyers Nieuwe politiekorpsen mogen zelf sterkte bepalen Teleurgestelde boeren zetten acties voort 14 Dagen Gratis £cldóc0ouuuit oxxxxa Fileerders Ouwehand Katwijk in staking iithanasie komt vaker or dan aangenomen Thatcher doorkruist sanctie-beleid van EG AGFA 36 opnamen 100 ASA 2 stuks Roelofarendsveen Eeui&e ©oma/rit Uitgave Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers), Postbus 112300 AA Leiden, telefoon 071 -122 244, fax 071 -134 941 tbv. redactie. Directeur-hoofdredacteur: J.J. Hallewas, Chef-redacteur G.J. Onvlee. Woensdag 21 februari 1990 81ste jaargang no. 24655 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Losse nummers f. 1,35 HET WEER Flinke perioden met zon en droog. Minimumtemperatuur omstreeks 8, middagtempera- tuur ongeveer 14 graden. Mati ge wind uit zuid tot zuidoost. Tijdens het weekeinde over gang naar wisselvallig en koe ler weer. JrE Het" Nederlands hockeyteam upch voor de derde keer in de ge- _Tnis geplaatst voor de finale van het ""(kampioenschap. In Lahore eindig- nrihalve finale tegen de Bondsrepu- Ma verlenging in 3-2. De herstelde Can Bovelander had met twee be- jtrafcorners een groot aandeel in de -fa de reguliere speeltijd stond in het Cljde stadion nog een stand van 2-2 !bord. Nederland speelt vrijdag te- ina winnaar van het duel tussen Pa ppen Australië. Hfc 9: Oranje doorstaat heksenke- (Van onze parlementaire redactie) LEIDEN Als in Zuid-Hol land vier regionale politie korpsen worden gevormd, moet het gebied rond Gouda worden toegevoegd aan het Leidse regiokorps. Dit is de opvatting van de commissaris van de koningin mr. S. Patijn. Volgens Patijn zal het Leidse regiokorps dan grotendeels het Groene Hart van Zuid-Hol land omvatten. Dit komt de samenhang van de politiezorg ten goede. Minister Hirsch Ballin Patijn reageert hiermee op het FOTO: DIJKSTRA plan van de ministers Dales van binnenlandse zaken en Hirsch Ballin van justitie voor de gebiedsindeling van de re gionale politiekorpsen, dat op 19 maart door de Tweede Ka mer wordt behandeld. In het voorstel van de bewindslieden wordt het gebied rond Gouda (Midden Holland) bij de Rot terdamse politieregio inge deeld. De 23 regionale politiekorpsen, voortkomend uit de toekomsti ge samenvoeging van rijks- en gemeentepolitie, zullen zelf hun eigen omvang mogen be palen. Dales en Hirsch Ballin stellen alleen bij het begin van de reorganisatie voor elk korps een minimum-sterkte vast. Verder krijgen de korp sen de vrije hand om de sterk te naar behoefte uit te breiden, waarbij ze uiteraard wel bin nen hun budget moeten blij ven. De beslissingsbevoegdheid over de omvang en het beleid van de politiekorpsen-nieuwe- stijl komt te liggen bij de korpsbeheerder (de burge meester van de 'centrumge meente' uit de betreffende po litieregio), de hoofdofficier van justitie uit de regio en de hoofdcommissaris van het korps. Provincie wil 31.000 woningen in Haagse regio DEN HAAG De komende tien jaar moeten in de Haagse regio ruim 31.000 woningen worden gebouwd. Dit is exclusief de vervangende nieuwbouw in de stadsvernieuwingsgebieden. Volgens Gedeputeerde Staten is er op dit moment op korte termijn nog ruimte voor de bouw circa 9500 woningen. Daarnaast zijn er plannen voor nog ruim 11.000 woningen. De rest van de woningen (10.000) kan worden gebouwd op nieuwe lokaties in Rijswijk (Eikelenburg), Noot dorp („Achter t Raadhuis III"), Pijnacker, Zoetermeer (Roeleveen) en Leidschendam. Nieuwe bouwgebieden langs de kust en op Ypenburg kunnen pas na het jaar 2000 worden ontwikkeld. Van de 9500 woningen moeten ongeveer tachtig procent in Zoetermeer wor den gebouwd. Rokkeveen zal in 1996 al zijn volge bouwd. Groendaal op de grens van Wassenaar en Den Haag krijgt nog geen bouwbestemming. 18 PAGINA'S 'Stemadvies' aan rooms-katholieke Oostduitsers 'Drinkwater van wereldklasse maar bronnen verslechteren' Ruud Gullit komt ploegmaats groeten Leidse voetbalclubs ZLC en Oranje Groen j j samen verder als FC Rijnland I I Ter Aarse muziekvereniging Arti et Religioni j A viert 70-jarig 1 1 jubileum I mt Hans van der Wereld schrijft boek over j a Veenders en hun kerk IV Voetbal op tv Nederland 3. 19.59 uur Nederland-ltalië Eric Clapton in 4 p uitverkochte H Statenhal V IOOGLERAAR TIJDENS DISCUSSIEBIJEENKOMST: OEN HAAG De üandstad is nu al in Europa een achterge- blevén gebied. Het be merken van de mobili- eit zou de economische adergang van deze re gio betekenen. 'Volgens prof. P. Kohn- tmm, bijzonder hoogle raar vastgoedkunde aan de .Universiteit van Amster dam, heeft het Rijk de in- jfrastructuur in het westen |van het land meer dan 20 verwaarloosd. „Dan fipijken nu de problemen opeens zo groot dat ieder een roept om het afrem men van de mobiliteit. Dat moet nu juist niet als we mee willen komen in Euro pa. We moeten de mensen juist stimuleren om naar de Randstad te komen", aldus Kohnstamm. Hij sprak gis teravond op een discussie bijeenkomst over de toe komst van de Haagse bin nenstad in Sociëteit De Witte. Kohnstamm vindt dat het Rijk ervoor moet zorgen dat het wegen- en railnet berekend is op het groeien van de verkeersstromen. De grote steden zouden meer geld voor het aan pakken van verkeerspro blemen moeten krijgen. „Ik pleit voor een nieuwe verdeling van de gelden uit het Gemeentefonds. De aparte positie van de grote steden moet worden er kend". De pas benoemde hoogle raar wil ter verbetering van het openbaar vervoer de taxi's goedkoper maken. Kohnstamm: „Het bestaan de taxi-systeem is een beet je een mafiose zaak. De prijzen liggen twee a drie keer te hoog. De overheid moet ingrijpen en de taxi's meer integreren in het ge wone openbaar vervoer". Pagina 9: Rijksgebou wendienst steunt Haagse plannen Temidden van de verkeerschaos in het centrum van Den Haag heeft deze boer even tijd gevonden om een dutje te doen op een Strobaal FOTO: CORNÉ SPARIDAENS DEN HAAG Een deel van de akkerbouwers die gisteren in Den Haag protesteerden te gen de lage graanprijzen, heeft de acties voortgezet. Met tractoren werd een blok kade opgericht bij het kantoor van het Landbouwschap en werd een kwartier lang tijdens de ochtendspits het verkeer op de Utrechtse baan tegengehou den. De boeren eisten een ge sprek met de drie Centrale Landbouworganisaties en met minister Braks. Verder werd gedemonstreerd bij de Sociaal Economische Raad. Circa 150 boeren hebben ter ondersteuning van de vervol gactie in Den Haag twee vesti gingen van de rijksdienst voor het wegverkeer in Veendam met trekkers geblokkeerd. De nachtploeg kon daardoor niet worden vervangen door de dagploeg. De boeren die vandaag hun acties voortzetten zijn voorna melijk afkomstig uit Gronin gen, Friesland en de IJssel- meerpolders. Hun collega's uit Zeeland, Noord-Brabant van de Zuidhollandse eilanden keerden vanochtend vroeg met circa 150 trekkers huis waarts via het Westland en de Beneluxtunnel. Pagina 3: Boeren vinden geen gehoor bij politiek Er is een tijd geweest, dat de autoverkoop omhoog ging en die van de fiets op zijn retour was. Veel mensen zetten destijds immers hun karretje aan de kant om een wagentje te gaan rijden. De laatste tijd zie je echter de fiets steeds meer in het verkeer terugkeren, mede dank zij de aanleg van goede fietspaden, die de veiligheid bevorderen. Maar ook omdat de automobilist tegenwoordig ook wel eens wat rond wil fietsen. De rijwielhandel zag zijn om zet dan ook vorig jaar duidelijk stijgen, terwijl dat niet ging ten koste van de auto-omzet, want ook daar was sprake van een stijgende lijn. En dat is een lijn, die wij nu eenmaal met zijn allen graag zien. Ook in het aantal abonnees van de Leidse Courant. I Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, I gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken. I Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 1 7,50. Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 24,85 (met automatische betaling) kwartaal f. 75,10 I Naam: Voorl.. I Straat: J Postcode/Plaats: Telefoon:(voor controle op bezorging) Deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag OF BEL: 070 - 3190 885 <LO, I Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement worden geweigerd I KATWIJK De zestig vrou wen van de avondploeg bij het visfileerbedrijf Ouwehand in Katwijk hebben gisteravond het werk spontaan neergelegd. Aanleiding was de mislukte poging van de Dienstenbond FNV om de vrouwen onder dè cao van het bedrijf te brengen. De directie wil de vrouwen niet in de cao opnemen omdat die ze ziet als oproepkrachten, aldus een bondswoordvoerder. De bond heeft de staking over genomen nadat eerder op de dag gesprekken tussen FNV en directie op niets waren uit gelopen. De vrouwen willen vooral zekerheid over een vol ledige uitkering in het geval van ziekte. Volgens directeur L. Ouwehand valt daarmee het fundament onder de ar beidspool bij de fileerders weg. „De fileerders zijn niet ver plicht te komen als ze niet kunnen en wij zijn als seizoen gebonden bedrijf niet met handen en voeten gebonden". Het instellen van een cao is volgens hem bovendien te duur. Pagina 14: Ouwehand: sta king is vrouwen door FNV opgedrongen. (Van onze Elementaire redactie) HAAG Het aantal anasie-gevallen is ze- dwee keer zo groot als itjog toe werd aangeno- In 18 van de ge- werd de handeling 'oerd door verpleeg- figen, in 23 door de ilist en in 36 door isarts. (gegevens komen uit een fcte die de VARA heeft la- jiouden door het onder bureau Interview. Vol- !de omroep vertegenwor- ie groep ondervraagden ïiljoen Nederlanders. De aarse officier van jusitie losephus Jitta, die veel ïasiezaken voor de rech- ïft gebracht, noemt de van de enquête tend. Vooral het hoge itage verpleegkundigen dat de euthanasie-handeling uitvoert heeft hem verbaasd. Jaarlijks wordt er in Neder land tussen de tien- en vijf tienduizend keer euthanasie gepleegd. De afgelopen tien jaar hebben tussen de 700.000 en 800.000 mensen van boven de 18 jaar met euthanasie in familie- of kennissenkring te maken gehad. In ruim de helft van de gevallen (54 was sprake van passieve euthana sie (het stoppen van een medi sche behandeling). Alle andere keren (46 betrof het actieve euthanasie (het toedienen van een middel dat tot de dood leidt). De enquête toont aan dat vorig jaar zo'n 150.000 mensen in hun naaste omgeving met eu thanasie te maken hebben ge had. In bijna 40 van de situ aties waarin euthanasie werd geopperd, is ook tot de feitelij ke handeling overgegaan. In de helft van de gevallen heeft de betrokken patiënt zelf na drukkelijk de wens tot eutha nasie geuit. er overval bij lion Leiden TEN Een 27-jarige Lei- Jar is gisteravond beroofd "Je achterkant van het sta- De man liep rond tien twaalf vanaf het station richting van het AZL- in. Onderweg dook plot- een onbekende, onge- 20-jarige man op achter Die bedreigde de Lei met een mes en beet toe dat hij een junk was ïld wilde. De Leidenaar rop zijn portemonnee aarin slechts een gulden 'ee postzegels van 75 cent i. Daarop ging de overval- vandoor met een tweede die op de uitkijk stond, ilitie heeft direct de om- uitgekamd, maar kreeg 'eetal niet te pakken. Geen verkeer bij smog in Den Haag DEN HAAG Als er in Den Haag smogvorming dreigt, moet het mogelijk zijn het ver keer stil te leggen. In een min der ernstige situatie zou de maximiumsnelheid moeten worden verlaagd tot tachtig kilometer. Burgemeester en wethouders van Den Haag doen dit voorstel aan de pro vincie Zuid-Holland. Het col lege wil de voorbereiding van een dergelijke maatregel na der uitwerken. Het plan zal worden aangevuld met een speciaal draaiboek van de HTM. Tram en bus zullen de taak krijgen in zo'n situatie zo veel mogelijk mensen te ver voeren. In de visie van het college wordt het verkeer al leen stil gelegd als er direct gevaar bestaat voor de volks gezondheid. (Van onze correspondent Jo Wijnen) BRUSSEL De Britse premier Margaret That cher blijft bij haar stand punt om de investerings stop in Zuid-Afrika op te heffen. Daardoor heeft zij het Verenigd Koninkrijk in een uitzonderingsposi tie binnen de EG ge bracht. In Dublin is gisteren door de overige ministers van buiten landse zaken besloten om met de sancties door te gaan totdat de noodtoestand in het land is opgeheven en de politieke ge vangenen zijn vrijgelaten. Ook is afgesproken om op korte termijn een ministeriële dele gatie naar Zuid-Afrika te stu ren voor gesprekken met pre sident De Klerk, ANC-leider Nelson Mandela en andere vertegenwoordigers van de zwarte oppositie. In Zuid-Afrika zijn de tegen stellingen tussen het ANC (de Zuidafrikaanse verzetsbewe ging) en de regering opgelo pen. Het ANC liet zich giste ren kritisch uit over de deel name van president Frederik de Klerk van Zuid-Afrika aan een overleg van verschillende Afrikaanse leiders zaterdag in Zaïre. Het ANC heeft ver klaard dat het zal doen wat het kan om deze top, die ook indruist tegen het beleid van de OAE, de Organisatie van Afrikaanse Eenheid, te voor komen. Genscher sust EG-partners ners voorlopig te hebben weg genomen. Minister Van den Broek, die de afgelopen weken naar bui ten trad als de meest uitge sproken pleitbezorger van de kleine EG-landen, sprak over een „royale en tegemoetko mende" Genscher. Hij ver klaarde dat Nederland het Duitse streven naar hereni ging volledig en zonder reser ve kan steunen en ook de fi nanciële gevolgen daarvan voor lief zal nemen. Pagina 5: Joden bezorgd over Duitse hereniging Zonnen aan Seine De te vroeg ingevallen lente had voor inwoners van Parijs giste ren tot gevolg dat langs de oevers van de Seine heerlijk geluierd kon worden in de warme voorjaarszon. FOTO: AFP DUBLIN De Westduit- se minister van buiten landse zaken, Hans-Die- trich Genscher, heeft de overige EG-landen giste ren toegezegd dat zij voortaan volledig en tijdig zullen worden ingelicht en geraadpleegd over alle aspecten van de Duitse eenwording. Met zijn verklaring lijkt hij de ergste zorgen bij de EG-part-

Leidse Courant | 1990 | | pagina 1