Gehandicapten krijgen in Breestraat de ruimte 4 leidócSouwnt STAD OMGEVING Zfiiiier 1U DE'90 Zoiets begrijp je alleen vanuit een helikopter Voorzonzoekers jdse raadsleden bben verrassende eraire voorkeuren Bestuur en ouders in beroep tegen sluiting Ireneschool •j DINSDAG 20 FEBRUARI 1990 PAGINA 9 niscommissie neer stukken schouwburg (N De raadscom- oor de rekeningen [isteren aanvullen ken opgevraagd le gang van zaken e Leidse Schouw- iat gebeurde na het ren van notities college van B en :r beschikking had is door de commissie opgesteld van perso de commissie wil ho- commissie is begonnen werkzaamheden nadat was geworden dat de tratie bij de schouw- et goed was geregeld, ist heeft justitie een ek ingesteld omdat dit en kastekort van ruim werd ontdekt. de verdachten is de directeur van de >urg. Zijn naam staat iet lijstje van personen aadscommissie wil ho- gens politievoorlichter reland is verhoor van enaar geen enkel pro- zolang de commissie op het strafrechtelij- jegeeft. irsing van de adjunct- r blijft nog gehand- ildus woordvoerder O. louwer van de ge- vanochtend. Op de vanochtend tijdens de ergadering wordt be- r schorsing van de di- antwoordde hij: „Dat nen". scommissie heeft giste- sloten het onderzoek e richten op de verant- ïjkheid van het colle- .woord wordt gezocht vraag in hoeverre er s van verwijtbaar han- nalaten van het colle- le individuele wethou- :omst van het onder iet het vellen van een oordeel door de ge- raad mogelijk maken, ilag moet tijdig worden :ht. In ieder geval gemeenteraadsverkie- van 21 maart. In een •gadering wordt ver politiek debat ge- Spanje wil Nederlandse scholieren Spaans leren LEIDEN De Spaanse overheid tracht het Spaans als levende taal in het Nederlandse schoolsysteem in te voeren. Daartoe worden contracten met scholen opgesteld. Het is de bedoe ling dat de Spaanse regering uiteinde lijk voor tien Nederlandse scholen een docent gaat aantrekken en bovendien het lesmateriaal voor deze scholen ver zorgt. Dat bleek gistermiddag in de biblio theek van de Louise de Coligny Scho lengemeenschap. Daar ondertekenden de onderwijsattaché van Spanje in Ne derland, de heer J. Hernandez Marco en rector F. de Zoete van de Leidse scholengemeenschap eefl contract. Lessen Spaans worden al gegeven op een school in Amsterdam. Per 1 augus tus volgen een school in Haarlem en de Louise. „We zijn hier als school heel te vreden mee", zei De Zoete. „We zijn er van overtuigd dat het niet gaat om exacte vakken alleen, maar dat de bur gers van dit land ook moeten beschik ken over talenkennis". De Leidse onderwijswethouder H. van Dongen borduurde voort op dat thema. Ze herinnerde de toehoorders aan het feit dat verschillende organisaties de laatste jaren hebben geklaagd over de talenkennis van de jeugd. Verder zei ze „het zou mooi zijn als regeringen van andere landen het voorbeeld van Span je volgen". „Dat geldt ook voor de Ne derland. In het noorden van Frankrijk wordt Nederlands gegeven, maar dat initiatief krijgt geen steun van de Ne derlandse regering". J. Hernandez Marco (links) tekent namens de Spaanse regering de overeenkomst met de Louise de Coligny. In het midden rector F. de Zoete en rechts onderwijswethouder H. van Dongen, foto: tejo ringers Kluiskrakers in houthandel LEIDEN Bij een houthan del aan de Hoge Morsweg zijn gisternacht een aantal brand kasten gekraakt. De totale buit bedraagt 5500 gulden. De da ders zijn het pand binnen ge komen door een raam te ver nielen en het alarm onklaar te maken. Daarna werden drie brandkasten opengeslepen met een slijptol. Vervolgens zijn nog een kluisje en enkele geld kistjes opengebroken. Behalve het geldbedrag zijn nog twee boxen en enkele staatsloten gestolen. LEIDEN Een nieuw voorstel voor herinrich ting van de Breestraat ligt in april op tafel. Daarin is dan rekening gehouden met wensen van gehandicapten. Wet houder M. van der Molen zei dit gisteren in een vergadering van de com missies voor ruimtelijke ordening en sociale za ken. Verder moet de werkgroep verkeer en vervoer een werkplan maken waarin staat aangegeven welke pro blemen het eerst en welke la ter aangepakt moeten wor den. Tenslotte gaat er ge werkt worden aan een mani festatie voor ambtenaren waarbij het de bedoeling is ze bewust te maken van de pro blemen die gehandicapten ondervinden en hoe daar bij het ontwerpen van gemeen telijke plannen aan tegemoet kan worden gekomen. Een datum daarvoor is nog niet bekend. Hiermee wordt tege moet gekomen aan de wen sen die gehandicaptenorgani saties onlangs op tafel legden. Geëist werden meer over steekplaatsen, meer vrije loopstroken, voorzien van gidslijnen voor slechtzienden, minder straatmeubilair en beter bereikbare algemene invalidenparkeerplaatsen. Van der Molen bestreed dat er niets was gedaan en dat er niet aan de gehandicapten gedacht was bij de herinrich tingsplannen van de Bree straat. „De doelen: lage stoep randen, bredere trottoirs en weinig obstakels gaan in de richting van wat gehandicap ten willen. Maar ik geef toe dat de gehandicapten met waardevolle details voor de uitvoering kwamen", meldde ze. Ze wil die voorstellen in passen in de plannen. „Maar bedacht moet worden dat er meerdere belangen te dienen zijn. Er zullen compromissen moeten worden gesloten, waarbij bepaalde voorzienin gen gunstig zijn voor bepaal de groepen, maar ten koste van andere gehandicapten kunnen gaan. Ik denk cfaar- bij aan verlaagde stoepran den, waardoor rolstoelrijders makkelijker uit de weg kun nen, maar blinden niet meer weten waar de stoep op houdt. Tevens moeten de raadsleden beseffen dat het aanpassen van plannen aan alle esthetische en financiële eisen en aan de eisen van ge handicapten een dure lief hebberij is. Hebben we dat er voor over". Ze beloofde snel aan de slag te gaan om in april met een plan te kunnen komen. Winkels N. Esman, voorzitter van de Algemene Minder Validen Organisatie, noemde gister avond namens de gehandi capten-organisaties nog wat andere concrete eisen. Zo wil hij dat bij aanleg, (her)bestra- ting en/of reconstructie van straten in de stad direct voor zieningen voor gehandicap ten worden aangebracht. Hij wil dat snel beslist wordt over een door de organisaties te presenteren plan waarin voorstellen worden gedaan de belangrijkste routes in de binnenstad voor gehandicap ten aan te passen. Esman eis te dat de gemeente structure le ruimte op de begroting zou reserveren voor financiering van voorzieningen voor ge handicapten. Ook vindt hij dat het nieuwe station en de omgeving ervan optimaal toegankelijk moeten zijn voor mindervaliden en bovendien zou de omgeving verkeers luw moeten zijn. Hij vindt dat er, met het oog op obstakels, voorwaarden moeten worden gesteld aan vestigingsvergunningen voor winkels. De Algemene Plaat selijke Verordening zou daar voor moeten worden aange past. Verder pleitte hij voor het scheppen van invalidenpar keerplaatsen op het Stadhuis plein. „Daarvoor hoeven slechts enkele paaltjes ver wijderd te worden. Ook zou het stadhuis zo snel mogelijk voor gehandicapten bereik baar"' moeten worden ge maakt. Dat is na elf uur 's ochtends een probleem om dat dan verzinkbare paaltjes worden opgetrokken in het kader van het autoluw ma ken van de binnenstad. Esman had forse kritiek op de gemeente. Zo vervult vol gens hem de gemeente haar taak onvoldoende om te zor gen voor noodzakelijke voor waarden waardoor gehandi capten volwaardig aan de sa menleving kunnen deelne men. Hij meende dat er op het gebied van het verkeer de laatste vier jaar te weinig is gebeurd. N Wat lezen onze teraadsleden het liefst? k, Van Kooten, Garcia Kz of misschien een romannetje? En waar- Iet antwoord moet ko- |an directeur E. van pl van de openbare bi- ék. Hij heeft de raadsle- |ar hun favoriete werk elgd. De schriftelijke ant- x[n zijn openhartig en Slfs zeer verrassend. De rikten worden gebundeld lboekvorm in beperkte 'uitgegeven. Ook wordt t-bf 14 maart een korte g^pe aan gewijd. fik boek heeft uitgeko- Van Sprundel absoluut vijt, wel licht hij een ipje van de sluier op: igen bleek ik goed te ingeschat en gaven precies op wat ik Anderen hebben mij in keuze volledig ver- e raadsleden hebben de it zeer serieus geno- /rijwel alle raadsleden houders hebben gerea- ;n het is duidelijk dat ze voor zijn gaan zitten". /as de bedoeling dat slechts één titel werd uitgeko zen. Uit dit boek moest een be paalde passage worden uitge licht met daarbij een beschrij ving waarom juist voor dat stuk was gekozen. „Er zit van alles bij; proza, gedichten, klassieke en moderne werken uit binnen- en buitenland en niet alléén literatuur. Het geeft in de meeste gevallen een heel andere kijk op de raadsleden. In veel gevallen proberen ze hun beroep in re latie te brengen met de door hun gekozen passage. Sommi gen hebben een prachtige keu ze gemaakt", aldus Van Sprundel. Hij benadrukt dat er een enorme spreiding en va riëteit in de keuzes zit: „Niet één schrijver of schrijfster komt twee keer voor". Nog inleveren De gemeenteraadsleden E. Snelders (D66) en A. Geertse- ma (VVD) en wethouder M. van der Molen lieten desge vraagd weten het een bijzon der initiatief te vinden en er graag aan te hebben meege daan. „Al moet ik mijn stuk nog inleveren", bedacht Geertsema zich. Bromfietser breekt been LEIDEN Bij een verkeersongeval op de Ka- naalweg heeft gistêravond een 16-jarige Leide- naar zijn been gebroken. De jongen reed om streeks half elf met zijn brommer op het fiets pad met voorop de tank een vuilniszak en ach terop een 14-jarige vriend. Deze vriend zorgde ervoor dat de bestuurder zijn evenwicht ver loor en tegen een verkeerspaal botste. Hij moest met een gebroken linkerbeen naar het Acade misch Ziekenhuis worden vervoerd. Jongens stelen opbrengst winkel LEIDEN De dagopbrengst van een winkel aan de Haarlemmerstraat is gistermiddag door twee jongens gestolen. Terwijl de een de ver koopster om ongeveer half vijf aan de praat hield sloeg de ander zijn slag en nam een tas van achter de toonbank mee. Hierin zaten 1850 gulden en nog 150 gulden van de verkoopster zelf. LEIDEN Het bestuur en de ouderraad van de Ireneschool stappen naar de Raad van State om sluiting van de school te voorkomen. Zij willen dat de Raad van State het be sluit van de minister van onderwijs, om geen ont heffing te verlenen van de opheffingsnorm, ver nietigt. Bestuur en de ouderraad heb ben gisteren besloten deze stap te zetten, na overleg met hun juridische adviseurs. Voorzit ter A. van den Berg van de protestans-christelijke school vereniging verwacht dat de school „een goede kans heeft het beroep te winnen". Ouders van de Ireneschool en de eveneens met sluiting bedreig de Paus Johannes XIII bieden aanstaande donderdag een pe titie aan aan onderwijsminister Ritzen. Die opent dan het nieuwe gebouw van de vol wasseneneducatie aan de Ma- resingel 54. De Ireneschool telt 95 leerlin gen. De school zit al drie jaar onder de norm van 125 leer lingen en moet per 1 augustus 1990 dicht. Volgens het be stuur van de school, de leer krachten en de ouders heeft de school echter bestaansrecht. „We willen een jaar de gele genheid krijgen om te laten zien dat de school groeit", al dus Van den Berg. „Verder voeren we in het beroep aan dat er goede vooruitzichten zijn op voldoende leerlingen voor de school op langere ter mijn. Er gaat gebouwd worden op het HCG-terrein en we hebben een groot aantal toe zeggingen van ouders dat ze hun kinderen naar de Irene school zullen sturen. In drie jaar zitten we waarschijnlijk op 130 leerlingen". School hoofd R. Freeke benadrukt dat er voor volgend jaar al 20 kin deren zijn opgegeven. Volgens hem zijn de mensen in de wijk erg geschrokken van de moge lijke sluiting van de school. Freeke meldt dan ook dat vol enthousiasme wordt voortge gaan met kindgerichte activi teiten die in de loop van het jaar zijn opgezet. „Naast een zeer persoonlijke aanpak in het reken- en taalonderwijs, besteden we nadrukkelijk veel aandacht aan muziek en crea tieve vorming. Kinderen zijn bij deze school prima af. Zo n school hoort open te blijven". Andere argumenten in het verweer zijn het feit dat de ba sisschool de laatste is in Tuin- stadwijk en dat de basisschool Paus Johannes XXIII vorig jaar met succes via een beroep bij de Raad van State sluiting voorkwam. „Daar putten we maar moed uit", aldus Van den Berg. ADVERTENTIES Dinsdag 6 maart verschijnt bij deze krant Het modebeeld in de jaren'90 belooft afwisselender en veel persoonlijker te worden dan ooit tevoren, leder kiest zijn eigen stijl, combineert naar hartelust en maakt de eigen c compleet met een persoonlijke keuze uit tal van acc Wethouder M. van der Molen (zittend) leest voor. Raadsleden A. Geertsema en E. Snelders hebben echter alleen belangstelling voor hun eigen boek. Het eerste exemplaar van de handigd. Vanaf die dag is er zijn de verschillende combina- bundel die in een zeer beperk te oplage zal verschijnen, wordt woensdag 14 maart aan een van de mede-auteurs, bur gemeester C. Goekoop, over- tevens in de bibliotheek aan de Nieuwstraat een tentoon stelling met de titel „Voor keursliteratuur van Gemeen teraadsleden". Op de stands ties raadslid, boek en motiva tie bij elkaar te bewonderen. „Het wordt een heel aardige o_ expositie", weet een licht glun- geheel te sponsoren, derende Van Sprundel die LOMAN LEEFMANS foto: wim van noort voor zijn opmerkelijke idee van de gemeente geen bijdrage kon krijgen. Hij heeft echter een bank bereid gevonden het SENDERS ERICA PRUSVRAAG MISSEN PLEIN IN .LEIDEN EN Graaf het land vanaf de Lei- rpse brug weg tot e Burcht. Zo onstaat enorm recreatief 1 en wordt Leiden een ^(gelijkbaar water- :entrum. Dat is nog een van de opval- veertien inzendin- oor de jaarlijkse Eri- trijsvraag van het Architekten Café. <favond werden de 'innaars bekend ge- racht luidde: „Gum nou ts weg, een blokje ge- i gebouw, een brug dan ook en geef aan zo'n ingreep ondanks ch verantwoord is". Het erp was als vanouds de binnenstad. De driekop- ry had eigenlijk weinig ring voor de „rigoureu- ttingen". Het leek wel alsof menig inzender in een haat-liefde verhouding tot zijn stad staat, oordeelden ze. Ben Schildwacht streek de eer ste prijs van 2000 gulden op met zijn ontwerp „Berliner Freiheit". Hij stelde onder meer voor de bebouwing aan de Haarlemmerstraat ter hoog te van het Vrouwenkerkplein weg te breken. „Zo ontstaat er een verblijfsruimte die deze stad kan ontspannen", was het oordeel van de inzender. Met leilinden langs de rand en grind in het midden onstaat er een rustig plein. Henk Snaterse won de tweede prijs met zijn idee om de Don- kersteeg in het licht te bren gen. De derde prijs ging naar Fons Verheyen die het Van der Werffpark wil uitbreiden tot een groen hart midden in de stad. De jury legde verband met het kruitschip. „Het is leuk dat hier de gum gebruikt is om de ontploffing weer te rug te brengen in de stad", al dus een jurylid. „Het Basiswaterplan" is de naam van de inzending die Leiden om wil bouwen tot een groot meer. De Zijlsingel blijft in het meer als een grote kron kelende dijk gehandhaafd. „Wanneer een dertigtal eeu wen de stroomsnelheid van de rivier de Rijn wat sterker was geweest, dan was een verbre ding van de rivier zoals hier wordt voorgesteld, nu een na tuurlijk gegeven". De inzender weet dat voor de uitvoering van zijn plan veel monumen ten op het eiland tussen de Oude en de Nieuwe Rijn ge sloopt moeten worden. Maar „alles is vergankelijk" en „het verval rukt ondanks restaura tiewerkzaamheden onstuitbaar op" zijn voor hem argumenten om toch tot sloop over te gaan. Ter compensatie wil hij in de Pieterswijk een momumenten- reservaat maken, waarin schoolklassen onder deskundi ge begeleiding kunnen worden rondgeleid. De jury vond zijn idee echter meer een grap dan een bijdrage aan de prijsvraag. Meer inzenders gebruikten de gum nogal drastisch. „By-pass" is daar een opmerkelijk voor beeld van. „Ons voorstel is om met de willekeur van een ja- nuaristorm een slingerend pad te banen door de Leidse bin nenstad", aldus de begeleiden de tekst bij het ontwerp. Hui zen, gebouwen, straten en grachten moeten worden afge broken om een brede lege sleuf te krijgen. De sleuf wordt ver volgens op acht manieren inge vuld. Met onder meer een bol lenveld, een parkeergarage, woningen, een kermisterrein, een museum en zestig meter hoge kantoortorens. De plannenmakers van By pass ergerden zich aan het middeleeuws karakter van het céntrum. „Door het inplanten van een by-pass onstaat een ei gentijdse slagader in het oude verzwakte hart van de Leidse binnenstad, zodat deze van nieuw bloed kan worden voor zien", aldus de inzender. De jury vond het jammer dat de inzender een gum had ge bruikt om vervolgens het gat weer op te vullen. Bovendien leverde het idee volgens hen geen bijdrage tot een discussie over de ontwikkeling van de stad. Het blijkt dat de ontwer per geen idee heeft hoe je in moderne tijd om dient te gaan met een historische stad, aldus de jury. Een echt Leids water monument in de vorm van twee gegraven Leidse sleutels kreeg eveneens niet zoveel waardering. De inzender wil in de omgeving van de Lammer markt en de Molenwerf twee sleutels laten graven. „Het ge heel maakte al jarenlang een verpauperde indruk op mij", is de motivatie die er bij de in zender achter zat. Beeldende kunst rondom de sleutels zou het plaatje af moeten maken. „Dit zijn alleen dingen die je vanuit een helikopter begrijpt" en „Echt iets voor Amerikaan se toeristen om in een bootje langs Molen de Valk te gaan varen", luidden de opmerkin gen van de juryleden tijdens de beoordeling. „Zonder bezwaar" gumt een van de inzenders de grote V&D vestiging weg in het cen trum. „Het is een grote rotte kies in het centrum van Lei den die nodig getrokken moet worden om plaats te maken voor een groot plein", is de mening van de plannenmaker. Op het plein zou bijvoorbeeld een wekelijkse markt gehou den kunnen worden en het zou kunnen dienen als aankomst en vertrekpunt van het open baar vervoer. Als het plein wordt omzoomd met leilinden betekent dat weer extra groen in de binnenstad. Een plastiek in de vorm van een reuzengum moet het plein extra aanzien geven. Een ander wil de Sint Pancras- steeg verbreden met hetzelfde doel: een plein. Uit de verschil lende inzendingen bleek in ie der geval duidelijk dat in Lei den een plein wordt gemist. KARIN SWIERS De kleurrijke bijlage ZOMERMODE'90, geeft niet alleen een preview op deze zonnige zomermode, maar biedt modehuizen en boetieks een uitstekende ambiance om hun collecties te presenteren aan een breed publiek. Ronald te Boekhorst, bereikbaar onder nummer 071-122 244 informeert u graag nader over de adverteermogelijkheden in deze special. I I I I ftzidacSou/wwit Deze sportieve zonnebril met verwisselbare oorklemmen wordt van u na het op geven van een nieuwe abonnee. Deze ontvangt onze krant de eerste 14 dagen gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam:Voorl.: Adres: Postcode/plaats: Telefoon I (voor controle bezorging) j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand (automatisch betalen) f24,85 kwartaal via acceptgiro f75.10 I I Stuur als dank de zonnerbril naar: Naam: Adres: Postcode/plaats: >8,2501 VC Den Haag. V'rjgga CcicLcSouoont

Leidse Courant | 1990 | | pagina 9