Economie beslist over toekomst Zuid-Afrika En omdat we zo goed maat houden, weet u zeker dat t goed zit. Nederlandse hockeyers niet bang voor Bondsrepubliek EG wil druk op Pretoria handhaven A M A isr s n> L. A Edward Heath 40 jaar in Lagerhui AUSTRALIË IN HALVE FINALE TEGEN PAKISTAN Novo doet goede zaken HEM A De normaalste zaak van de wereld.. BUITENLAND I^idócSouoont DINSDAG 20 FEBRUARI 1990 PAGI] BRUSSEL Europees commissaris Manuel Marin heeft de ministers van buitenlandse zaken van de EG- landen, die vandaag voor overleg in de Ierse hoofdstad Dublin bijeen waren gekomen, geadviseerd de sancties tegen Zuid-Afrika niet op te heffen. Dit standpunt is overgenomen door alle ministers, met uit zondering van de Britse. ANC-leider Mandela is echter van plan premier Thatcher te bellen, om te proberen haar op an dere gedachten te brengen over de door haar gewenste ver soepeling van de sancties tegen Zuid-Afrika. President F.W. de Klerk neemt zaterdag deel aan een topconferentie van Afrikaanse staatshoofden in Zaïre. Politieke waarnemers be schouwen de uitnodiging voor de bijeenkomst als een eerste beloning voor de veranderingen die De Klerk heeft doorge voerd. m m A De Amerikaanse stad Boston probeert op zijn manier een graantje mee te pik ken van de populari teit van anti-apart- heidsactivist Nelson Mandela. De stad heeft goede hoop dat er nu eindelijk vraag komt naar de tot nu toe ongewilde Man- dela-appartementen in de zwarte woon wijk van Boston. Tot twee maal toe is een poging mislukt om de zwarte wijken om te vormen tot een apar te stad. Zo 'helpt' Mandela de apart heidspolitiek van Boston. (Van onze speciale verslaggever Leo Enthoven) KAAPSTAD Je hoeft geen volleerd econoom te zijn om te kunnen zien dat de economische kloof tus- Niet lezen sen blank en zwart in Zuid-Afrika enorm groot is. De economie is juist een van de terreinen waarop het verschil schrij nend aan het licht komt. het ANC, zoals dat vorig jaar werd bevestigd. Toen liet de zakenwereld weinig horen. Maar nu de vrije Mandela zich hier achter schaart, lokken de voorstellen wel reacties uit. Het gevecht in Zuid-Afrika gaat in feite al generaties lang om een andere verdeling van de rijkdom, die nu bij de blan ken zit geconcentreerd. Het is niet overdreven te stellen dat de economische orde straks het succes of de mislukking bepaalt van Zuid-Afrika na de apartheid. Ook op dit terrein worden nu de posities ingenomen voor wanneer straks de onderhan delingen beginnen. Dus stelde Mandela vorige week onom wonden dat de economische sancties moeten voortduren en weigerde hij de nationalisatie van alle grote industrieën en dienstverlenende sectoren uit' te sluiten. Mandela deed niets anders dan zich confirmeren aan het offi ciële economische beleid van Henry Kenney, lector in de economie aan de universiteit van Witwatersrand sprak van ,,het 'economische analfabetis me' van een man die zo lang in de gevangenis heeft geze ten". Jos Gerson, topman van een firma van beleggingsadvi seurs: „Het is beklagenswaar dig, zo weinig als het ANC weet van economie". En Ray mond Parsons, directeur-gene raal van de gezamenlijke Ka mers van Koophandel, ver klaarde: „We kunnen er niet van uitgaan dat het ANC grondig de financieel-econo- mische publicaties leest". Doordat het ANC nu ook is toegestaan op de Zuidafrikaan- se televisie, werden Gerson en zijn geestverwanten snel van repliek gediend door Thomas Mbeki, buitenland-secretaris van het ANC. Hij stelde dat nationalisaties „natuurlijk deel van de onderhandelingen moeten zijn". En hij zei: „Er moet iets gedaan worden om de economische toestand van alle inwoners van Zuid-Afrika te verbeteren. Je moet uitgaan van het doel dat je wilt berei ken: de kwaliteit van het le ven van alle inwoners verbe teren. Dan heb je een econo misch systeem nodig dat groei kent, want groei leidt tot meer welvaart. Dat sluit niet uit om over nationalisaties te praten. De hele structuur van de Zuid- afrikaanse economie was en is gericht op verbetering van de levensstandaard van de blan ken. Dan kun je de economie niet buiten schot laten als je wilt praten over het opbouwen van een nieuw Zuid-Afrika", aldus Mbeki. Botswana Als het Gerson zou worden ge vraagd, zou hij het ANC advi seren naar buurland Botswana te kijken: „Een verbijsterend economisch succes". De econo mie van dat land kent al der tig jaar een fors groeicijfer. Dat komt door diamanten en een kleine bevolking, maar dat is maar een deel van het verhaal. Er zijn andere landen die dat ook hebben en daar is het toch misgegaan. Gerson: „Het echte antwoord is: geen radicale polarisatie, een econo mie naar Brits model, een goed geleide centrale bank, geen dictatuur of eenpartijsysteem, maar meerdere partijen en een vrije pers, en vrij ondernemer schap. In Botswana heeft nog nooit iemand het socialisme gepredikt. Het gevolg is een gastvrij klimaat voor interna tionale bedrijven. Als het ANC zou roepen „Viva Botswana" redden we het misschien". Gerson wijst verder op het mislukken van nationalisaties in de communistische wereld en de falende economische stelsels in vrijwel alle andere zwarte Afrikaanse staten. Twee zaken noemt hij erg be langrijk voor de toekomst van de Zuidafrikkaanse economie: het tegengaan van kapitaal- vlucht en het wegvloeien van blanke kennis en ervaring, en een verbetering van het on derwijs voor de zwarte mas sa's. Zolang de economische toe komst nog onzeker is blijft het gevaar bestaan dat blanken de wijk nemen. Van de zes mil joen blanken kan minstens dertig procent snel het land uit, omdat ze over een 'vreemd' paspoort beschikken of snel aan een visum kunnen komen. „Dat doen ze zodra de economische vooruitzichten verslechteren of als de veilig heid van haven en goed in ge vaar komt. Er zijn er al heel veel vertrokken, en daar ma ken zowel de regering als het ANC zich zorgen over", aldus Gerson die dit zegt op een toon, alsof hij zelf ook al een vluchtplan gereed heeft lig gen. OOK THATCHER BIJ FEEST ROND 'MISTER EUROPE' (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Edward 'Mister Europe' Heath (73) wordt deze week in de bloemetjes gezet. De man die op 22 januari 1972 in Brussel als con servatief premier voor Groot-Brittannië het Ver drag van Rome onderte kende, is vrijdag veertig jaar lid van de Britse volksvertegenwoordiging. Zijn talrijke vrienden en kennissen, inclusief zijn aartsvijandin, de huidige conservatieve premier Margaret Thatcher, heb ben zich voorgenomen dit heuglijke feit niet onop gemerkt te laten. Morgenagavond is er een feestdiner van veertig pond per persoon in Londens gere nommeerde Savoy Hotel. Alle kaartjes zijn verkocht, want 'Ted' boezemt nog veel res pect in, deels vanwege zijn grote politieke ervaring, deels omdat het in zijn gewoonte ligt iedereen ongezouten de waarheid te zeggen. Premier Thatcher heeft zo waar ook een kaartje gekocht voor het Heath-diner. Ze had wellicht het gevoel dat aan die verplichting niet viel te ontkomen. Met andere woorden: voor een keer durf de ze niet anders. Nu vraagt iedereen zich af: komt ze of komt ^e niet? Het zou best kunnen dat ze op het laatste moment zal komen opdraven met het smoesje: „Sorry, ik heb nog te veel werk". Maar het is niet helemaal uit gesloten, dat Thatcher zich toch zal wagen in het hol van de leeuw. „Dan kan het leuk worden", zegt Londen, dat zijn buik al vasthoudt van de voorpret. Want als huidige minister-president zou That cher op het Heath-diner ei genlijk een tafelrede moeten houden. Even wat zeggen is natuurlijk geen probleem voor haar. De Britse premier heeft veel spraakwater en zo als alle Britten vindt ze het niet erg iets te verkondigen dat niet helemaal klopt. Maar als Thatcher het woord neemt op het Heath-diner, moet zij ook een toost uitbren gen op het feestvarken. En toosten op je aartsvijand en hem een lang leven wensen, doe je niet voor je plezier. Heel Londen wacht met span ning af of Thatcher en Heath elkaar naar de keel zullen vliegen. Isolement Om de spanning op te drijven liet Ted zondagmorgen in een tv-interview met David Frost duidelijk merken dat hij niet wegloopt met de confrontatie stijl van de regering Thatcher. „Zij werkt zich steeds meer in het isolement", zei Heath. Was hij zelf nog premier, dan zou hij precies het tegenover gestelde doen van wat That cher uitspookt of van plan is. Sancties tegen Zuid-Afrika? Die moeten van kracht blij ven, vindt Ted. Het aansle pende conflict met het Britse ambulance-personeel? Ik zou ze een forse opslag geven, zegt Ted. De afgelopen tien jaar? Ted vindt het nu veel slechter dan een decennium geleden. Het onvolprezen Thatcheris- me? Volgens Ted een domme vergissing, die de Britten nooit meer zullen begaan. Thatchers Europese politiek? Om van te kotsen, bromt Ted. Toch niet leuk voor de IJze ren Lady om aan te zitten aan een diner ter ere van iemand wiens bloed je wel zou kun nen drinken en die jou ook grondig verafschuwt. De or ganisatoren van het Heath-di ner hebben het zekere voor het onzekere genomen. Mar garet en Ted zullen alvast niet naast elkaar komen te zitten. Heath krijgt een stoel toege wezen aan de rechterzijde van gastheer lord Home, Thatcher zit aan Home's linkerkant. Als gastheer houdt Home (om het voor buitenlanders moei lijk te maken wordt deze fa milienaam als 'joem' uitge sproken) de eerste tafelrede. Hij zal dierbare Ted in naam van alle aanwezigen een fraai cadeau aanbieden. Wat het is, blijft tot morgenavond een staatsgeheim. Londen doet ook vruchteloze pogingen om de omvang van Thatchers fi nanciële deelname te raden. Drie leiders Lord Home is net als Ted een ex-premier. Als Sir Alec Dou glas-Home was hij van 18 ok tober 1963 tot 16 oktober 1964 partij- en regeringsleider. Oud-premier Edward Heath, veertig jaar lid van het Britse Lagerhuis. FOTO: MILAN KONVALINKA Tenzij Thatcher zich niet laat zien, zullen op het feestdiner in het Savoy Hotel dus drie leidende figuren aanwezig zijn. De eerste is een gewezen lei der die door iedereen wordt bemind maar die geen enkele verkiezing heeft gewonnen (Home), de tweede iemand die sterke gevoelens van haat en liefde opwekt maar drie op vier verkiezingen heeft verlo ren (Heath) en de derde ie mand die al drie op vier ver kiezingen heeft gewonnen maar door weinigen wordt bemind (Thatcher). Het is al gemeen bekend dat de Britse conservatieven hun verliezers genadeloos uitrangeren. Aan de viering van Heath's 40-jarige parlementaire car rière is echter nog een veel mooier aspect verbonden. Ted zou 'Speaker' (voorzitter van het Lagerhuis) kunnen wor den. Het enige Lagerhuislid met een langere parlementai re diensttijd dan de zijne is Sir Bernard Braine (75). Net als Ted Heath viert Braine aan staande vrijdag het feit dat hij al veertig jaar zonder onder breking zetelt in het parle ment van Westminster. Beide mannen werden v het eerst gekozen in de ijj februari-maand van li toen de Britten hun toenm ge Labourpremier, wijlèn ment Attlee, met een kle meerderheid opnieuw aan bewind brachten. Maar om Braine als jonge nieuwe a! vaardigde de eed van tro iets vroeger aflegde dan ath, wordt eerstgenoemde gemeen beschouwd als 'de der van het Huis'. Na nieuwe parlementsverl zingen pikken de Lager! safgevaardigden telkens i een nieuwe Speaker uit. V deze belangrijke functie worden gekozen is een h eer; zij valt praktisch al het oudste lid te beurt. Bij keuze wordt geen reken gehouden met het partijscl waartoe dit Lagerhuislid hoort; als Speaker dient trouwens altijd volledig n traal te blijven. Rusten Wat premier Thatcher treft, is Sir Bernard Braine aangewezen kandidaat v< het voorzitterschap van Lagerhuis, na de volger parlementsverkiezingen, uiterlijk in 1992 moe plaatsvinden. Maar Sir B nard (die gehuwd is) heeft schoon genoeg van de actie politiek. Hij wil wat gaan r ten en staat dus op het pi zijn Lagerhuiszetel prijs te ven. In dat geval wordt Ted He automatisqh 'vader van Huis'. In tegenstelling Braine denkt vrijgezel He nog niet aan zijn pensioen, blijft populair bij zijn plaat lijke kiezers en is zelf oordeel dat hij nog best en' le jaartjes meekan. Voor Margaret Thatcher haar trouwe acolieten is een toekomstbeeld dat hen kriebels doet krijgen. Th chers gehoorzame adjudani spannen zich nu tot het uit ste in Sir Bernard Braine van te overtuigen, dat hij i niet met pensioen kan ga Hij moet nog een poosje a< blijven. Dat wil zeggen: b nenkort een nieuwe, doodv moeiende verkiezingscamp ne om dezelfde Lagerhuiszi te kunnen heroveren. Bra heeft nog niet gezegd Thatcher op hem mag re nen. LAHORE Als de Paki staanse toeschouwers het liedje „slaap, kindje, slaap" hadden gekend zouden ze dat gistermid dag in het National Hoc key Stadium van Lahore ongetwijfeld uit volle borst hebben gezongen. Zowel Nederland als Au stralië weigerde zich in de laatste groepswedstrijd voor het toernooi om de wereldbeker in te span nen aangezien het de bei de coaches Hans Jorritsma en Frank Murray niet veel kon schelen of Pakis tan dan wel de Westduitse ploeg tegenstander zou worden in de halve fina les. Door een treffer van Batch na een half uur zegevierde Au stralië met 1-0, waardoor het net als de Bondsrepubliek (eveneens 1-0 tegen Pakistan voor bijna 40.000 toeschou wers, een record tot nu toe) zonder puntverlies bleef. De indeling voor morgen werd daardoor Nederland - Bonds republiek en Pakistan - Au stralië. De droom van de Westduitse coach Klaus Kleiter, die in zijn vijftienjarige loopbaan een Eu ropese titel en drie keer de Champions Trophy veroverde, maar in de wereldtitelstrijd en op de Olympische Spelen drie maal met zilver genoegen moest nemen, kan nog uitko men. „In de jaren tachtig ga ven Australië en wij de toon aan in het mannenhockey. Maar nog nooit stonden we in een finale tegenover elkaar. Dat kan nu gebeuren. Dan we ten wie er werkelijk nummer één in hockeyland is". Kleiter, die tijdens Nederland - Au stralië voortdurend opmerkin gen met een recorder opnam, gaat overigens nog in ieder ge val door tot en met de Spelen van Barcelona in 1992. Risicoloos Nederland en Australië speel den zo risicoloos, dat het duel zich bijna volledig op het mid denveld afspeelde en er vrij wel niets van betekenis ge beurde. Jorritsma had naast de vrijwel herstelde Bovelander ook Taco van den Honert op de bank gehouden. Voor hem stond Stephan Veen in de ba sis. Een kwartier voor tijd werden Veen en Van den Hor nert weer omgeruild. Kort na rust haalde Jorritsma voorts Parl'evliet naar de kant om Harry Kwinten voor het eerst mee te laten proeven. De Australische coach Frank Murray vond het al lang best. Hij wisselde zelfs drie spelers, bij wie kort voor tijd ook de doelman. „Echt belangrijk was deze wedstrijd niet. Nederland beschouw ik nog steeds als een heel gevaarlijke concurrent. Ik - geloof niet dat de ploeg min der is gaan spelen sinds de Champions Trophy in Berlijn. En met Bovelander is Neder land zeker in staat de eind strijd te halen". Straf corners Het enige, waar de toeschou wers (na de wedstrijd van Pa kistan bleven er hooguit 6.000 over) even recht voor gingen zitten waren de strafcorners. Maar ook daarbij viel niet veel te genieten. Tweede man Gijs Weterings bleek niet op scherp te staan en zag ook het af schuiven naar Crucq misluk ken. Doelman Leistra moest vijf keer handelend optreden bij de Australische corners en deed dat bekwaam. Ook hier bij bleek duidelijk, dat de echt verrassende varianten achter de hand werden gehouden. Jorritsma: „Daar zijn we heel voorzichtig mee. Want ieder een loert er op om die kunstjes te bestuderen". Jorritsma gaf toe, dat hij de ploeg niet had willen „over vragen". „Wat heeft het voor zin om te gaan forceren in zo'n duel. Pakistan of de Westduit sers in de halve finales, het heeft allebei voor- en nadelen. Voor geen van beiden zijn we bang. We wilden zo min moge lijk energie verspillen. Het be langrijkste was dat er achterin weer wat meer rust kwam na de slechte slotfases tegen Ar gentinië en India. Dat is ge lukt". Voetbal Tom van 't Hek stond ook niet te lang stil bij de nederlaag te gen Australië. „Het was net zo'n openingswedstrijd bij het WK voetbal. Daarin gebeurt ook nooit wat. Alles begint nu weer opnieuw", zei hij. „Re ken maar dat we nog een paar mooie dagen tegemoet gaan, waarin we nog verder moeten zien te komen. Het toernooi mag dan tot nu toe niet zol zijn geweest, we konden j daag bij de wedstrijd vanl kistan met al die toeschouj zien, dat er toch wel degj sfeer kan zijn". De spits, die als enige voo twee velddoelpunten zoi ziet wel mogelijkheden ti de Westduitsers. „Zij hel hier ongetwijfeld de mt indruk gemaakt. Maar ze len hetzelfde soort spelletj wij. Dat vind ik een voor Aan de ene kant ben ik overdreven optimistisch, i pessimistisch ben ik ook z niet". NOORDWIJK De heren van NOVO deden gisteren goede zaken tegen de koploper in hun derde divisie, Dinto. Door het duel in de Northgo- hal met 3-2 winnend af te slui ten, verkleinden de volleybal lende Noordwijkers hun ach terstand op beide lijstaanvoer ders (met Dinto voert ook Madjoe de ranglijst aan) tot één winstpunt. Met het treffen tussen Madjoe en Dinto nog in het verschiet, kent Novo der halve een goede uitgangsposi tie waar het promotie naar de tweede divisie betreft. De Noordwijkers lieten tegen Dinto een nog ruimere (3-1) zege liggen. Weliswaar werd in de vierde set lang tegen een achterstand aangekeken, bij een voordelige 13-12 voor sprong, waren er toch reële mogelijkheden op méér dan 3- 2. Onnauwkeurig spel op be slissende momenten deed 'de set echter met 13-15 naar Din to gaan. De vijfde werd ver volgens weer wel, zij het nipt, door Novo gepakt: 16-14. Uni kindersweatshirt met appli que. 65% polyester/35% ka toen. In diverse kleuren. Mt. 86- 98 20^5" 15- Mt. 104-116 2&T5 15.- Mt. 128-164 2618- Bedrukt babysweatshirt. 70% katoen/30% polyester. In rever se kleuren. Mt. 68-80. 1275 12.- Herensweatshirt in diverse kleu ren. Mt. 46/48-54/56. 34r75r 25- Elastisch katoenen herenslip. 90% katoen/10% polyurethaan. In wit. skin en bleu. Mt. 4 '»iV> Beugel beha met kantrand. In wit en zwart. Mt. 75-85B, 80-90 C/D. 0&75 14.75 Ongevormde panty's voor de grote maten, 20 denier. Mt. 44/46 en 46/50. 1.60 7 voor 10.- Witte sportsokken met ringels. Tenminste 85% katoen. Mt. 35-46. 4.75 2voor7.75 n*ïïifKnopjf zo herkent u aanbiedingen in de Hema

Leidse Courant | 1990 | | pagina 6