Modrow: „Ik vraag niet op mijn knieën om geld •Na verkiezingen zal alles beter worden ^eer doden bij rust in Nepal Contact met Giotto hervat TELEURSTELLING IN DDR OVER HOUDING BONN W0NTUREN VAN KAPITEIN ROB Onrust Kosovo vlamt weer op Brand in banden wordt milieuramp AITENLAND QeidóaQowumt DINSDAG 20 FEBRUARI 1990 PAGINA 5 |/HMANDU Bij ongeregeldheden in zijn gisteren opnieuw doden geval- 'ijf mensen kwamen om toen ae po- n de stad Bhaktapur het vuur open- een stenengooiende menigte die de tweede dag demonstreerde voor yoering van een meerpartijenstelsel. tweehonderd mensen werden gear- :rd. De regering verklaarde zich tesloten de „extremisten" uit te scha- De Nepalese oppositie had voor gis- opgeroepen tot een algemene sta- Dm haar eisen voor democratie te on- :unen. In verschillende provinciale i in de Kathmandu-vallei waren els en markten gesloten én lag het er vrijwel stil. PARIJS Het Europese ruimte vaartbureau ESA heeft gistermiddag zoals voorzien na vier jaar het contact hervat met de sonde Giotto, die in april 1986 op een afstand van 500 kilo meter van de kern van de komeet Halley vloog. Deze hervattihg bete kent het begin van het reactiveren van de sonde. Als alle apparatuur goed blijkt te functioneren, zal de sonde op weg kunnen worden gestuurd voor een ontmoeting met de komeet van Grigg- Skjellrup in juli 1992. Giotto bevindt zich op het ogenblik op 100 miljoen kilometer van de aarde. Kind uit Pompeii Dit marmeren beeldje, dat een jon getje op een dolfijn voorstelt, werd zaterdagmiddag opgegraven bij het Huis van Casti Amanti in Pompeii. Het beeldje, dat bij de uitbarsting van de Vesuvius in 79 na Christus net als de rest van de stad onder de as werd bedolven, was waarschijnlijk bedoeld voor een fontein, maar kon door de vulkaanuitbarsting niet wor den aangebracht. De vondst was on der meer belangrijk doordat er nog resten verf op zaten. Aangenomen wordt dat het Huis van Casti Amanti werd bewoond door een bakker. De laatste keer dat een dergelijke vondst werd gedaan, was in 1977, toen een bronzen beeld werd opge graven. FOTO: EPA Onderzoek relatie orgiën en Bende van Nijvel BRUSSEL De Belgische minister van Justitie Wathelet heeft gisteren aangekondig een onderzoek in te stel len naar „de roze baletten", de sexor- giën waaraan begin jaren zeventig Belgische politici,rechters en minder jarige jongens aan zouden hebben deelgenomen. Mogelijk zijn enkele deelnemers gechanteerd en getuigen van de orgiën vermoord door leden van de „Bende van Nijvel". Ook dat zal in het onderzoek worden meege nomen. De Belgische politicus Vanden Boeynants werd vorige week door een callgirl ervan beschuldigd actief aan „de roze balletten" te hebben deelge nomen. Vanden Boeynants heeft een aanklacht tegen haar ingediend. Triest dagrecord: 39 moorden in Rio RIO DE JANEIRO Het aantal moorden in Rio de Ja neiro heeft in het afgelopen weekeinde een nieuw record bereikt. Binnen 24 uur wer den in de hoofdstad van Bra zilië 39 mensen om het leven gebracht, zo meldden de Bra ziliaanse kranten gisteren. Over het hele weekeinde vielen in Rio en omgeving 57 doden, van wie de meesten werden doodgeschoten. Het vorige dagrecord, met 37 do den, dateerde van april 1988. luid gejuich van duizenden belangstellenden zijn vannacht duitse arbeiders met bulldozers begonnen de Berlijnse Muur ufi Brandenburger Tor neer te halen. De „mooiste" stukken ten zorgvuldig gelicht. De DDR wil ze verkopen, tegen een die kan oplopen tot zo'n 200.000 gulden voor een stan- o, Ipaneel van 3,6 bij 1,20 meter en een gewicht van 2,6 ton. „aal drie kilometer Muur moet tegen de vlakte. jur FOTO: AP TEGA HOUDT NICARAGUANEN EEN MOOIE TOEKOMST VOOR ie (Van onze correspondent Rink Drost) OOST-BERLIJN „Ik kan de teleurstelling van veel burgers in de DDR begrijpen die zich afvra gen of we nu geen broe ders en zusters meer zijn. Echter, meer dan steeds opnieuw haar uiterste best doen kan mijn regering niet. Ik zal niet op mijn knieën gaan om een der gelijke solidariteitsbijdra ge te vragen. Wat er na de achttiende maart uit komt zal wel blijken". De Oostduitse minister-presi dent Hans Modrow klonk gis teren in Oost-Berlijn duidelijk teleurgesteld als gevolg van het uitblijven van directe hulp van de Bondsrepubliek in de vorm van een 'solidariteitsbij drage' tussen de tien en vijf tien miljard mark. Hij legde voor de Ronde Tafel verant woording af over het bezoek van een grote regeringsdelega tie onder zijn leiding aan de bondsregering in Bonn, vorige week. De Ronde Tafel is het gespreksforum waarin alle oude en nieuwe politieke groe peringen in de DDR zijn ver tegenwoordigd. Duidelijke kritiek had de re geringsleider op de uitlatingen van kanseliersadviseur Horst Teltschik over een ophanden zijnd bankroet van de DDR, die deze nota bene in het afge lopen weekeinde heeft her haald. Modrow: „Het noodza kelijke maximum aan politie ke verantwoordelijkheid ver eist ook, dat de burgers van de DDR niet door doelbewuste stemmingmakerij uit kringen van de bondskanselarij onge rust worden gemaakt. Ik be doel daarmee de beweringen dat ons land kennelijk dezer dagen niet meer in staat zou zijn aan zijn betalingsverplich tingen te voldoen en de bewe ring dat de Volkskammerver- kiezing opnieuw naar voren geschoven zou worden. Ik heb in Bonn dit gebrek aan ver antwoordelijkheidsgevoel aan de kaak gesteld. Een veront schuldiging of een ophelde rend woord hebben we offi cieel echter niet gehoord". In Bonn stuit de waardering die de Oostduitse regering aan het bezoeksresultaat geeft op onbegrip. In het weekeinde al verklaarde bondsminister Hel mut Haussmann dat Modrow zich ondankbaar opstelt bij „het grootst denkbare ge schenk dat de Bondsrepubliek hem mee kon geven, de Duitse Mark". Gisteren zei regerings woordvoerder Dieter Vogel in Bonn voor de pers: „Modrow weet kennelijk niet het aanbod van een monetaire unie en een economische gemeenschap op zijn waarde te schatten. De geëiste directe hulp in de vorm van een solidariteitsbij drage is van aanzienlijk min der gewicht dan wat nu is aan geboden". Bundeswehr Na de Duitse eenwording zul len geen troepen van de NAVO of de Westduitse Bun deswehr worden gestationeerd op grondgebied van de huidige DDR. Minister van buiten landse zaken Hans-Dietrich Genscher heeft gisteren over eenstemming bereikt met zijn collega van defensie Gerhard Stoltenberg. Beide bewindslie den gingen op verzoek van bondskanselier Kohl om de ta fel zitten om hun verschillen van inzicht over de militaire positie van Oostduits gebied, die de regeringscoalitie van CDU/CSU en FDP het afgelo pen weekeinde onder forse spanning zette, bij te leggen- .„Moskou's vrees voor een te sterk Duitsland moet niet wor den onderschat", zo zei Gen scher. In de verklaring die beide ministers na hun beraad uitgaven, staat dat geen mate rieel of manschappen van de NAVO naar Oostduits gebied zullen worden overgebracht. Dat geldt ook voor de troepen van de Bundeswehr, die niet rechtstreeks onder het NAVO- commando vallen. „Het veilig heidsbeleid zal worden vastgesteld met de vrij geko zen regering van Oost-Duits- land en met de vier mogend heden die verantwoordelijk zijn voor Duitsland", aldus een passage in de verklaring, die een duidelijke zege voor Gen scher inhoudt. Uit een opiniepeiling van het Westduitse televisienet ZDF gisteravond blijkt dat 78 pro cent van de bewoners in de Bondsrepubliek voor een here niging met de DDR is. 71 pro cent spreekt zich uit voor Ber lijn als hoofdstad van Duits land, als de Bondsrepubliek en de DDR eenmaal verenigd zijn. 67 procent vindt echter dat het herstel van de Duitse eenheid te vlug gaat. n onze correspondente Annemarie Heijn) JAGUA 'Daniel en ,io, jouw kandidaten de vrede', ,is een van ^talloze leuzen van het ^inistisch Front FSLN. en wederopbouw ïen de inzet van de :s^iezingen die aan- amde zondag in Nicara- worden gehouden, kunnen 1.750.550 Ni- juanen nieuwe ge nteraden, een nieuw (ement en een nieuwe olident kiezen, ie el Ortega en Sergio Rami- ïu president en vice-pre- t van Nicaragua, voeren 5 aan de lijst van de inisten. De verkiezings- agne is volop aan de Half Nicaragua lijkt te lopen met een T-shirt, ^iif rugzak in de kleuren uet FSLN: rood met Vanaf reusachtige re- ïborden grijnst Daniel, ar >p zijn arm zijn dochtertje ila, de voorbijgangers toe. es zal beter worden", be- president Daniel Ortega iezers. „Stem daarom op "''korte rit door de hoofd- maakt al snel duidelijk r nog een hoop te verbe- valt. Er is weinig bijge- 'd de laatste jaren; de te wijken maken een ver- erde indruk. Er rijden ig auto's. De bussen zijn vol en het is normaal :n in de stad te zien lif- En hoewel op de markt volop groente, fruit en k p te koop is in tegen- f Ing tot een paar jaar gele den zijn de prijzen voor veel Nicaraguanen onbetaal baar. Een veel gehoorde klacht is dat door de inflatie alles zo duur geworden is. Deze slechte economische situ atie is koren op de molen van de belangrijkste politieke te genstander van het FSLN, de UNO. „Ze hebben tien jaar de tijd gehad en het is ze niet ge lukt! Ons lukt het wel!", be looft Violeta Chamorro, de presidentskandidaat van UNO. UNO is de partij van lijst 1 en UNO betekent ook letterlijk één. Dit geeft aanleiding tot eindeloos veel woordspelingen. „Wij zijn allemaal UNO", roept Donja Violeta de menig te toe tijdens een demonstratie in het stadje Masaya. De een heid binnen UNO is echter ver te zoeken. Het is dan ook een monsterverbond van veertien partijen liberale, conserva tieve, christen-democratische en communistische partijen met als enig concreet gemeen schappelijk doel, de sandinis ten te verslaan in de verkie zingen van 25 februari. Vanaf de oprichting van UNO vorig jaar is er onderling geruzie over de verdeling van de macht en van de dollars. Verbeterd Volgens de UNO vormen de 'onbekwaamheid, corruptie en het militarisme' van de sandi- nistische regering de oorzaak van de economische proble men. La Prensa, de krant van Violeta Chamorro en spreek buis van de oppositie, heeft ie dere dag op de voorpagina wel een negatief verhaal over voedselschaarste, gebrek aan medicijnen of hoe duur het le ven is. Niet iedereen is het eens met de zienswijze van UNO. Vol gens Dora, een vrouw van 25, is er wel degelijk veel verbe terd de afgelopen tien jaar. Ze woont in het dorp Tipitapa, even buiten de hoofdstad. De straten zijn er ongeplaveid, straatverlichting is er niet. Dora wpont met haar moeder, zus en vier neefjes in een huis je met twee kleine kamers, met als enig meubilair wat stoelen en een oude ijskast. Overdag werkt ze als dienst meisje in Managua, 's avonds gaat ze naar school. ,,'s Avonds studeren was on denkbaar tijdens het regime van Somoza", vertelt Dora, terwijl ze de komst van de verkiezingskaravaan van vice- president Sergio Ramirez in Tipitapa afwacht. „Sinds het FSLN aan de macht is, kan ie dereen in Tipitapa naar school. Jong en oud. We hebben hier nu tot en met de vierde klas middelbare school". Behalve een school heeft Tipitapa ook een gezondheidscentrum ge kregen. Het consult is gratis, voor de medicijnen moet een kleine bijdrage worden be taald. „Het belangrijkste: er is een eind gekomen aan de re pressie in Tipitapa". Contra's Het sociaal-ecomomisch on derzoek INIES beschouwt de strijd tegen de contra's, die in 1982 begon, als belangrijkste oorzaak van de economische crisis. „In 1985 begonnen we de gevolgen van de oorlog flink te voelen. Meer dan de helft van het budget ging naar de oorlog, wat betekende dat er flink moest worden bezui nigd op een groot aantal ande re posten, zoals de subsidies voor het openbaar vervoer en het basisvoedselpakket", ver telt Wilma Ubau van INIES. Behalve de contra-oorlog had ook het handelsembargo dat in mei 1985 door de Verenigde Staten werd afgekondigd cata strofale gevolgen voor de eco nomie van Nicaragua. „We schatten dat de Nicaraguaanse economie minstens twaalf mil jard dollar schade is toege bracht als gevolg van de oor log en het handelsembargo", aldus Wilma Ubau. De oorlog tegen de contra's heeft niet alleen economische gevolgen. Vorig jaar vielen er minstens 572 burgerslachtof fers bij hinderlagen en aanval len van contratroepen op boe rencoöperaties. Januari dit jaar nog werden twee nonnen, een Nicaraguaanse en een Amerikaanse, dodelijk slacht offer van een actie van de contra's. Het was voor veel Ni caraguanen dan ook moeilijk te verteren dat het parlement vorige week besloot 1.190 con tra-strijders en leden van de Nationale Garde van voorma lig dictator Somoza verant woordelijk voor zware repres sie, folteringen en moorden vrij te laten. Minstens zo moeilijk te verte ren is het feit dat een groot aantal politici die vroeger So moza steunden en een aantal ex-contra's zich nu bevinden onder de gelederen van de UNO. De rechterhand van mevrouw Chamorro, Alfredo Cesar, behoorde vorig jaar nog tot de politieke leiding van de contra's. En tijdens een ver kiezingsbijeenkomst van de UNO in de stad Matagalpa sprak 'commandant Johnson', een van de militaire leiders van de contra's die onlangs de wapens neerlegde. Levensbelang De verkiezingen van 25 febru ari moeten niet alleen een nieuwe president, parlementa riërs en gemeenteraadsleden opleveren. Het belangrijkste doel is eèn einde aan de oorlog te maken. Het oordeel van de internationale gemeenschap over het precieze verloop van de verkiezingen zal minstens zoveel gewicht in de schaal leggen als de uitslag ervan. Is dat oordeel positief en zijn de verkiezingen eerlijk verlopen, dan zullen de Verenigde Sta ten onder grote druk komen te staan om de financiering van de contra's stop te zetten en het handelsembargo op te hef fen, wie ook mogen winnen. Om de eerlijkheid van de ver kiezingen vast te stellen, wordt Nicaragua nu over stroomd door internationale waarnemers. In totaal worden er zo'n 1.500 verwacht. Er zijn slechts drie officiële delegaties: van de Verenigde Naties, de organisatie van Amerikaanse staten en een groep prominen te politici onder leiding van voormalig president Jimmy Carter. „Dit zijn volgens mij de meest bekeken verkiezingen in de wereld", aldus Angelica Hunt, woordvoerster van de commis sie van de Verenigde Naties die toezicht moet houden op het verloop van het kiesproces in Nicaragua, ONUVEN. Vol gens ONUVEN is er tot nu toe geen enkele reden om aan te nemen dat de verkiezingen op 25 februari niet eerlijk zullen verlopen. Angelica Hunt wei gert echter te speculeren over de uitslag en wat er daarna zal gebeuren. „Maar dat het hele kiesproces en de verkiezings dag zelf van levensbelang zijn voor dit land, daar bestaat geen enkele twijfel over. De toekomst van Nicaragua hangt voor een groot deel af van wat er volgende week zondag ge beurt". HET RAADSEL VAN STRAAT MAGELHAES Twee dagen later gaat de Vrijheid weer onder zeil, nu drie koppen aan boord: Rob, Van Noort en Skip natuurlijk, weer is buitengewoon mooi, haast té mooi voor deze stre- Twee dagen na het passeren van Punta Arenas nadert de eid de plek, waar zich 350 jaar geleden het drama met Ja- Claeszoon van llpendam heeft afgespeeld. „Je leest in die f journalen altijd, dat het hier zo spookt", zegt Rob, „en de keren dat ik Straat Magelheas heb gepasseerd, klopte dat ook wel. Zulk prachtig weer heb ik nog nooit meegemaakt." „Als het weer maar niet omslaat", zegt Olivier van Noort; „een beetje goed weer kunnen we best gebruiken." Rob kijkt bezorgd naar de lucht. Hij vertrouwt het ook niet erg en de volgende dag begint de barometer snel te vallen. Het weer slaat om! PRISTINA Tienduizenden etnische Albanezen zijn giste ren in de Joegoslavische pro vincie Kosovo de straat opge gaan om te demonstreren voor meer democratie en de vrijla ting te vieren van de vooraan staande Albanese dissident Adem Demaci. De grootste be toging was in Decani, waar 20.000 mensen op de been wa ren naar aanleiding van de vermeende mishandeling van een scholier van Albanese af komst door een lid van de veiligheidstroepen Nadat eerder federale autori teiten dergelijke voorstellen hadden gedaan, hebben nu ook de communisten in het Joegoslavische leger zich uit gesproken voor ae oprichting van een nieuwe orthodox- communistische partij in de deelrepubliek Slovenië. De Canadese brandweerlieden leveren een, op het oog, hopeloze strijd tegen de vlammen die steeds weer in de bandenmassa op wakkeren. FOTO: AFP HAGERSVILLE Nog steeds hangen er dikke zwarte rook wolken boven het Canadese Hagersville (Ontario), waar 14 mil joen oude banden al een week in brand staan. Door de brand, die vermoedelijk is aangestoken, dringen giftige stoffen de lucht en de bodem in en de gevolgen voor het milieu kunnen aanzien lijk zijn. Een methode om de brand snel te blussen, is er niet, aldus de deskundigen en sommigen vrezen dat het nog wel maanden kan duren voor de brand uitgewoed is. Zeshonderd van de vierduizend inwoners van het gebied vlak bij de opslag plaats van oude banden hebben hun huis al moeten verlaten vanwege de giftige rookwolken. door Alexander Münninghof Criminaliteit MOSKOU Toen ik drie jaar geleden in Moskou aankwam, was de algemene houding van de buitenlandse kolonie ten aanzien van de militia- mannen, die in hun wachthuisjes bij de ingang van onze luxe-ghettos staan opgesteld, afwijzend. Die lui zijn er alleen maar om ons op de vingers te kijken en te rapporteren met wie we omgaan, was de gangbare opinie. Nu hoor je die geluiden bijna nooit meer. De misdaadstatistieken schieten met zulk een angstwekkende vaart omhoog (vorig jaar een toename van 45 procent) dat wij buitenlanders het een veilig gevoel zijn gaan vinden dat er een geüniformeerde in de buurt is op wie we in geval van nood een beroep kunnen doen. Per slot van rekening hebben wij de spullen die de Sovjetburgers niet hebben, en daarom zijn wij een belangrijke doelgroep geworden van de kleine criminaliteit. Vooral onze auto's moeten het ontgelden. Mijn eigen Volvo is alleen nog maar aan zijn vorm als zodanig te herkennen. De chromen letters met de merknaam zijn er inmiddels af gesloopt. Vraag me niet wat je daar aan hebt, vermoedelijk betreft het hier een onbedwingbare begeerte om een fetisj van die nog steeds zo onbereikbare westerse wereld te bemachtigen. Een van de eerste dingen die je bij aankomst in Moskou leert is om 's avonds de ruitewissers en de radio- antenne van je auto af te halen want die ben je anders gegarandeerd kwijt. Maar hoe kun je je wapenen tegen het gespuis dat bij nacht en ontij de ramen van geparkeerde au tos eenvoudig inslaat en meeneemt wat van zijn gading is. Die brute force-aanpak lijkt steeds meer in zwang te komen. Onlangs waren vijf auto's praktisch voor onze deur op die ruwe manier behandeld, een operatie die toch een behoorlijk kabaal gegeven moet hebben en bovendien vrij veel tiid zal hebben gekost, terwijl je je ook kunt afvragen of de boeven die zulke risico's durfden te nemen wel helemaal nuchter waren, wat de pakkans bij een normale, alerte militia-reactie toch vergroot had moeten hebben. Maar helaas, de daders bleven onvindbaar. Een Amerikaanse collega, ten einde raad na zijn afscheid van zijn vierde autoradio, heeft inmiddels twee schijnwerpers en een tv- monitor op zijn balkon gemonteerd, waarmee hij zijn bezit voortdurend in het oog kan houden. Als hij gaat slapen zet hij de video aan. Het helpt wel, al schrok het een Sovjetbovenbuurman toch niet af om, tijdens het uitlaten van zijn hond. met een schroevedraaier de koplampen te verwijderen van de auto van een mede-Sovjetburger die naast die van de Amerikaan geparkeerd stond. Kennelijk rekende de man er op, dat de monitor slechts het kapitalistisch bezit in het oog hield en het jatwerk van Sovjets onderling niet zou registreren. Dat verklaart ook de merkwaardige reactie van de gedupeerde autobezitter, die niet wilde geloven wat de Amerikaan zei, ook niet naar het bewijs op de video wilde kijken en pas bij de dader, die ook al jarenlang in diezelfde flat woonde en die hij persoonlijk goed kende, ging aanbellen toen een andere, Russische,, getuige hetzelfde verhaal deed. Het opmerkelijkste is misschien nog wel, dat de relatie tussen dader en bestolene daarna niet aanwijsbaar verkoelde, als betrof het een soort normaal bedrijfsonge val. En daar gaat het om: in dit land van permanente schaarste wordt op zulk een enorme schaal geratst en gepikt dat er een verschuiving in de morele standaard heeft plaatsgevonden. Een wat ruimere interpretatie van de begrippen mijn en diin dan bij ons is het gevolg, ook alweer begrijpelijk in een land waar de staat namens de massa de amorfe eigenaar is van alles. En zo kan het gebeuren dat een militia-man, bij het horen van de zoveelste diefstal van de centrale tv-antenne van ons dak, schouderophalend als eerste reactie heeft: ja, die dingen zijn nergens meer te krijgen. Dus die hadden ze zefrer nodig.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 5