Marine bang voor spionage van Sovjet- schepen in nood voor woorden! Weersvoorspellers slaan handen ineen Slachtoffers storm krijgen uitkering PPR-SENATOR: 'KLEINGEESTIG OPTREDEN' 4 Geldnof dwingt tot nieuf contact' met Britse i zuster BINNENLAND CcidócSomotit DINSDAG 20 FEBRUARI 1990 1 DEN HAAG Personen die door de zware storm van 25 januari blijvend invalide zijn geworden of een naast familielid hebben verloren, komen in aanmerking voor een eenmalige uitkering. Slachtoffers die menen dat ze voor de uitkering in aanmerking ko men, moeten zich vóór 15 maart melden bij het Rode Kruis. De EG heeft zoals bekend een miljoen gulden aan het Nederlandse Rode Kruis beschikbaar gesteld ten behoeve van slachtoffers van de storm. Bij de agrarische verzekeringsmaatschappij Hagelunie zijn na de storm 11.760 schade- meldingen binnengekomen. De geclaimde schade daarvan bedraagt ongeveer 125 mil joen gulden. In de meeste gevallen gaat het daarbij om vernielde gewassen en kassen. 50.000 Patiënten wachten zeker vier weken op opname UTRECHT Ongeveer 50.000 patiënten moeten langer dan vier weken wachten voordat ze in het ziekenhuis kunnen wor den opgenomen. Het Nationaal Ziekenhuis Instituut heeft dit berekend aan de hand van een onderzoek in 29 ziekenhuizen met als peildatum 1 oktober 1989. Het onderzoek is uitgevoerd op verzoek van de Nationale Ziekenhuisraad (NZR). Bij 40 procent van de in de ziekenhuizen aanwezige specialis men was de wachtlijst voor opname zelfs langer dan vier weken. Koplopers met wachttijden zijn plastische chirurgie, chirur gie, orthopedie, keel-, neus- en oorheelkun de en oogheelkunde. Daar is de wachttijd vaak langer dan tien weken. De oorzaken daarvoor zijn een tekort aan personeel (vooral in de operatiekamers) en een tekort aan geld. Weerstand tegen forensenbelasting DEN HAAG Het plan van Am sterdam en Rotterdam om forensen belasting in te voeren heeft niet de sympathie van staatssecretaris De Graaff-Nauta van binnenlandse za ken. Het past volgens haar niet in een tijd dat het regeringsbeleid juist is gericht op vereenvoudiging van wetten, regels en belastingen. Als ge meentebesturen financiële problemen hebben kunnen zij altijd nog de on- roerend-goedbelasting verhogen, sug gereerde zij. De gemeenten willen de extra belasting heffen omdat de daar werkende forensen ten onrechte gra tis gebruik maken van de voorzienin gen in deze steden. OMSTREDEN EXPERIMENT ARBEIDSPOOLS SUCCES ROTTERDAM Hét experiment met banen pools voor langdurig werklozen is geslaagd, vinden de drie gemeenten Rotterdam, Dor drecht en Nijmegen waar het experiment wordt gehouden. Gisteren werd in Rotterdam, eerder dan verwacht, het zeshonderdste en laatste contract ondertekend waarmee volgens de gemeenten het nut van de tot nog toe om streden banenpools is aangetoond. Via de pools komen werklozen in aanmerking voor een 'ad ditionele baan' in de collectieve sector. Het gaat om mensen die drie jaar of langer zonder baan zitten, ouder zijn dan veertig en een lage oplei ding hebben. Tot eind 1990 werken ze bij ge meentelijke diensten en gesubsidieerde instel lingen in banen die anders niet zouden zijn vervuld. Het risico dat de werklozen na afloop van deze baan weer zonder werk zitten en te rugvallen in een uitkering is vrijwel uitgeslo ten. In het regeerakkoord is al de verlenging van het experiment vastgelegd. Ook bestaat de intentie voor verdere uitbreiding van de pools. Donderdag besluit minister De Vries of dat via de regionale bureaus voor arbeidsbemiddeling (de arbeidsbureaus) wordt georganiseerd of, zo als bij het experiment, door de gemeenten. De arbeidspools zijn omstreden omdat bij het expe riment bleek dat de meerderheid van de doel groep er niets voor voelde. Daar bestonden vol gens de betrokken gemeenten gegronde rede nen voor. Het tijdelijke karakter van de baan maakte het niet aantrekkelijk bijvoorbeeld vrijwilligerswerk op te geven. Ook het mini mumloon maakt het met name voor kostwin ners niet aanlokkelijk. Nijmegen, Dordrecht en Rotterdam vinden dat bij voortzetting van het experiment een aantal voorwaarden gewijzigd moet worden. De leeftijdsgrens van veertig jaar moet worden verlaagd en het loon moet opge trokken kunnen worden naar het laagste cao- DEN HAAG Alle pere strojka .en glasnost ten spijt is ae Sovjetunie nooit opgehouden met het be drijven van spionage. Al thans, dat meent de Ko- ninlijke Marine en dat is dan ook de reden waarom de afgelopen veertien da gen, toen er sprake was van een orkaan en diverse zeer zware stormen, tot tweemaal toe een Russisch handelsschip de toegang tot de haven van Den Helder werd ontzegd. Dit blijkt uit wat de kapiteins ter-zee (kolonels) Goemans en Segers van de Koninklijke Marine zeggen in een vraagge sprek met de Defensiekrant, een uitgave van het betreffen de departement. De beide ko lonels geven daarmee indirect, antwoord op schriftelijke vra gen van het Eerste-Kamerlid De Gaay Fortman aan minis ter Maij-Weggen van verkeer en waterstaat en Ter Beek van defensie. De PPR-senator is zeer verbol gen over het „kleingeestig op treden" van de marine. Zijn kritiek op de houding van de marine-autoriteiten in Den Helder is nog versterkt, door dat. één van de geweigerde Sovjet-schepen, de 'Briz', op zee in zulke grote problemen raakte dat de bemanning door Duitse en Belgische helikop ters van boord moest worden gehaald. Merkwaardig Kolonel H. Segers, hoofd van het bureau militair juridische zaken, meent echter dat men deze zaak alleen kan beoorde len als men alle feiten kent. ,,De Briz was een merkwaar dig geval", zegt hij. „Via de VHF14, het algemeen scheep vaartkanaal, deed hij de dag voor de storm het verzoek te mogen schuilen op het Mars diep voor Den Helder. Onze vraag was toen: is er sprake van zeenood? Dat was er niet. Hij wilde alleen enkele repa raties verrichten. Daarom heb ben we 'm geadviseerd te gaan schuilen bij Vlieland". Kolonel J.M. Goemans, hoofd operatiën, meent dat de 'Briz' zichzelf in moeilijkheden heeft gebracht. „Hij heeft nagelaten zeenood te declareren, ook toen de wind aanwakkerde tot kracht 12 en de golven werden opgezweept tot veertien meter hoog". Goemans benadrukt dat Ne derlandse redders als eerste bij de in nood geraakte 'Briz' wa ren. Drie Nederlandse marine helikopters trotseerden de storm en spoorden het zwal kende schip op. „Boven het schip aangekomen bestond er zeker gevaar voor de helibe manningen. In dergelijke om standigheden viel er aan het redden van de bemanningen dan ook niet te denken, maar gelukkig hebben Duitse en Belgische collega's dat de vol gende ochtend, toen de zee wat bedaard was, wel voor el kaar gekregen", aldus kolonel Goemans. Heel wat kalmer ging het een week later toe, toen de Russi sche vrachtvaarder Sormovs- kiy 7 verzocht 'vanwege de zeegang' te mogen schuilen in Den Helder. „Weer werd geen zeenood gedeclareerd. We hebben toen de Rus via mari nekanaal 12 een ligplaats op de Vliestroom aangeboden. Hij kreeg een sleepboot en een loods mee en is netjes voor het zeetje uit naar een rustige an kerplaats gevaren", vertelt ko lonel Goemans. Hij wijst erop dat schepen van het type Sormovskiy al bij windkracht 6 niet meer ge schikt zijn om op volle zee te verkeren. „Dat ze dat toch doen is hun zaak, maar het geeft wel te denken dat het al tijd net in de buurt van Den Helder misgaat. Kwade opzet, dat kun je natuurlijk niet hard maken, maar natuurlijk weten we dat de Sovjetunie, net als de NAVO overigens, nooit is opgehouden met het verzame len van inlichtingen. En dat doe je het beste door dicht bij de bron, in dit geval de mari nehaven Den Helder, te gaan liggen". Kolonel Segers toont corres pondentie om te bewijzen dat het spionageprobleem niet nieuw is. In 1983 blijkt minis ter Van den Broek (buiten landse zaken) al eens een klacht te hebben ingediend bij de Russische ambassade „we gens herhaaldelijk voorko mende ontoelaatbare schen dingen van het gebied rond Den Helder door Sovjet-han delsschepen". Soepeler Maar anno 1990 is de Sovjetu nie toch een geheel ander land. Wordt het geen tijd dat de Nederlandse marine haar houding tegenover Sovjet schepen wat versoepelt? PPR- senator Bas de Gaay Fortman wil bijvoorbeeld dat de rege ring de instructie aan de ha venautoriteiten in Den Helder zodanig wijzigt dat het begrip 'zeenood' ruimer kan worden uitgelegd. Nu is er pas sprake van zo'n situatie als er onmiddellijk De marienehaven van Den Halder, taboe voor Russische schepen in problemen. F0T0. SP dreigend gevaar bestaat voor schip en/of opvarenden. Zo niet dan houdt de marine zich strikt aan de afspraak dat het schepen van de Sovjet-han delsvloot verboden is zonder toestemming de rede (rustig vaarwaarter voor de haven) van Den Helder aan te doen. Zo staat het immers in het in 1969 gesloten verdrag inzake handelsscheepvaart met de Sovjetunie. De marinestaf erkent dat deze rigide houding vandaag de dag problemen kan opleveren, zegt kolonel Segers. Bijstellen van het verdrag met de Russen is volgens hem voorlopig niet te verwachten. „Dan praat je over een regeringsstandpunt waarbij Buitenlandse Zaken en de NAVO-partners geraad pleegd moeten worden". Wel acht Segers het mogelijk dat het begrip 'zeenood' informeel wat wordt opgerekt. RIK IN 'T HOUT DE BILT Zware tijden zijn het voor de weerman nen. Nu steeds meer me dia hun eigen weersvoor- speller zijn verwachtingen laat uitspreken, nemen ook de onderlinge irrita ties toe. Weerman Henk van Dorp bijvoorbeeld, bijna dagelijks te aan schouwen in het NOS- journaal, ergert zich groen en geel aan de „wildgroei in deskundigen" en „de onzin die sommigen van die collega's spuien". „Laatst nog", aldus Van Dorp, „met die storm van 25 januari, meldde een landelijk ochtend blad dat enkele dagen later een orkaan over Nederland zou komen. Absolute onzin, waarvan ook wij niet konden achterhalen waarop die geba seerd was. Maar toen die voor spelling niet uitkwam, kregen wij bij het KNMI wel een stroom telefoontjes van ver ontwaardigde mensen. Alsof wij die orkaan voorspeld had den!" Niet alleen de wildgroei in weersvoorspellers die zichzelf als „deskundig" aanmerken, maar vooral het ontbreken van eenduidigheid in hun ver wachtingen zit veel meteorolo gen dwars. Wanneer elke voorspeller op commerciële gronden een andere uitspraak doet, alleen om zich te profile ren, komt de geloofwaardig heid van alle meteorologen in het geding, zo vindt men bij het KNMI. Daarom kwamen gisteren in het gebouw van het KNMI in De Bilt dan ook twintig vooraanstaande weer mannen, van Jan Pelleboer tot John Bernhard en Harry Ot- ten, bij elkaar. Met ongekende eensgezindheid pleitten zij na afloop van de werkbespreking voor regels waaraan elke weerkundige zich zou moeten houden. Terminologie H.M. Fijnaut, hoofddirecteur van het KNMI: „Wij willen op korte termijn zorgen voor een eensluidende terminologie. Wanneer we spreken over zware .sneeuwval, moet voor iedereen duidelijk zijn wat we daarmee bedoelen. Is dat twee centimeter sneeuw na één uur of betekent het twintig centi meter gedurende een hele dag". De richtlijnen voor me teorologen zullen volgens Fij naut binnen enkele maanden worden opgesteld en ook aan het grote publiek bekend wor-- den gemaakt. De weermannen - waar. blij ven toch de weervrouwen? - verklaarden zich gisteren ook voorstander van een certifi caat-plicht voor weersvoor spellers. „De wenselijkheid daarvan wordt onderzocht", drukte directeur Fijnaut het fijntjes uit, maar duidelijk is dat alle aanwezigen dit middel zien als een goede manier om een schifting aan te brengen in het duistere aanbod van 'des kundigen'. KNMI-weerman Henk van Dorp is lang tegenstander ge weest van dat idee, maar nu is de tijd rijp, zegt hij. „Het na deel is natuurlijk dat door zo'n certificaat de verwachtingen bij het publiek alleen maar ho ger worden. Zelfs de meest ge diplomeerde weerkundige zal nog wel eens fouten maken, want de natuur laat zich niet voorspellen". Het bedoelde certificaat zou alleen uitge reikt moeten worden aan weerkundigen die voldoen aan opleidingseisen, opgesteld door het KNMI. Niet aanwezig op de vergade ring van gisteren was Joop den Tonkelaar. Deze oud weerman kan terugzien op een carrière van zo'n veertig jaar. Nooit 100 pet Het idee van een certificaat voor weerkundigen kan hem niet bekoren. „Wij leven in een vrij land en het beroep van weerkundige is onbe schermd. Iedereen mag zich dus wagen aan voorspellingen. Ik ken vele weeramateurs die zeer betrouwbare voorspellin gen kunnen doen zonder dat ze er een officiële opleiding voor hebben gehad", zei hij. „Elke betrouwbare weerkun dige werkt met weermodellen die zijn uitgewerkt door de al lerknapste deskundigen. Toch leveren die nooit een voorspel ling op waarvan je honderd procent zeker kunt zijn. Wat heeft het dan voor zin een cer tificaat in het leven te roe pen?". Den Tonkelaar wijst op de zelfdiscipline die iedere weers- deskundige zou moeten bezit ten. „Verder is het aan het pu bliek om uit te maken hoeveel waarde men hecht aan de uit spraken van een weersvoor- speller. De oud-weerman trekt daarbij de vergelijking met na tuurgenezers en magnetiseurs. „Dat zijn ook geen officieel er kende medici, maar veel men sen gaan er toch heen en zeg gen soms zelfs er baat bij te vinden. Daar is niets op te gen". Den Tonkelaar heeft zijn ei gen denkbeelden over het aan pakken van minder betrouw bare weersvoorspellers: „Hoofdredacteuren van kran ten en omroepen zouden eens om de tafel moeten gaan zitten om te bekijken wie er het af gelopen jaar wel en niet be trouwbare voorspellingen heb ben gedaan. Wie er vaak naast zat, moet voortaan gemeden worden", zo stelt hij. Daar naast zou een voorspeller die „onnodig brokken maakt en paniek zaait" voor de rechter moeten worden. „Dan De weermannen bijeen. Van links naar rechts: Jan Pelleboer, KNMI- directeur Fijnaut, John Bernhard en Harry Otten. leren ze het vanzelf af", aldus Den Tonkelaar. Ook Henk van Dorp wijst op de verantwoordelijkheid die het publiek zelf heeft: „Wan neer wij, zoals onlangs, zware storm voorspellen en mensen gaan toch met hun caravan achter de auto op pad, moet men ons later natuurlijk niet verwijten dat wij niet gewaar schuwd hebben. En toch ge beurt dat elke keer weer". JEAN-PIERRE GEELEN SUSKE EN WISKE DE BEZETEN BEZITTER Ifreuven en hinderen lich schuil kr, houden in woud7y erf veel binf V lp. Idu naar hier fekomen om hulp te faun (c) Standaard Ultgeverlj/Wavery Productions LAGER TARIEF SPECIALISTEN ZONDER CONTRACT UTRECHT Het Centraal Orgaan Tarieven Gezond heidszorg (COTG) heeft een richtlijn vastgesteld over een „tariefdifferentiatie" voor me disch specialisten. In de richt lijn staat dat specialisten die geen individuele overeen komst hebben getekend met de verzekeraars een met tien procent verlaagd tarief krij gen. Het gewone tarief geldt alleen voor de specialist die via zo'n overeenkomst mét de verzekeraars heeft afgespro ken ook niet-patiëntgebonden activiteiten te doen, zoals mee helpen aan budgetbewaking en overleg met de verzeke raars. Het „hogere" tarief dient als dekking voor de tijd die de specialist daarvoor no dig heeft. De nieuwe richtlijn over de 10 procent gaat nu ter goedkeuring naar staatssecre taris Simons (volksgezond heid). Als die snel 'ja' zegt, kunnen de nieuwe tarieven op 1 april ingaan. KEESINGS HISTOl ARCHIEF ZESTIG J| I (Van onze parlementaire redt DEN HAAG sings Historisch chief schrijft zei schiedenis: het ai bestaat dit jaar 60 Bovendien werk uitgeversconcern jaren van verwijd uit geldgebrek samen met de zuster „Keesing's cord of World Evi Tweede-Kamervoorz Deetman ontving gi het eerste nummei deze jubileumjaargai handen van Simo Keesing, kleinzoon oprichter I. Keesing zelf directeur van d oorlog was de Britse f sings niet meer da: Engelstalige versie v Nederlandse. Dus maal in handen van milie Keesing. Na d log bleek dat door tenverandering de familie nog maar n procent mocht deelr i in het buitenlandse cern. Sindsdien zijl' contacten tussen de11 uitgeverijen verbrokt Maar nu de kostenL( het Nederlands archr pan uitrijzen is voer* hernieuwde samei. king gekozen. Het F abonnees is in de loir jaren stabiel gebr Verder bezuinigt ha geversconcern doon- periodiek één keer l maand uit te brA Vroeger verscheen tweewekelijks een uil In de uitgaven vanl sings Historisch Al worden per werelddf belangrijkste gebeuij sen van de afgel maand feitelijk bes, ven. Dit archief 1 veelal gebruikt door} dia, ministeries, unitj teiten en journal Deetman, die zelf h jaar abonnee is, vincf de politici gebaat zif de eigentijdse gescj schrijving van het art] „Door een goede hi sche kennis kunnen bepaalde onj kelingen zelfs voorzien", aldus Deej1 Naast het eerste plaar ontving hij oolji ander stukje historie' brokje steen uit de F Journalist Henk Her, ging in op de functie' Keesings in de eigent geschiedschrijving. archief vindt men' werk van de jour! ontdaan van de onvff delijke dagelijksheid franje, de futiliteit vluchtigheid en tot de essentie terf bracht. Het Keesing! torisch Archief is eenf die toegang geeft bruikbaarheid krant op lange termif in die zin de beste ei ning van het journalis ambacht". Deskundigen menen dat het beschavingspeil van een land kan worden afg meten aan hoe er voor zwakzinnigen wordt gezorgd. Als dat waar is, kan aan dat peil in ons land nog wel wat worden bijgeschaafd. Want ondanks toegenomen behoefte, is er voor de zwakzinnigenzorg te weinig geld en te weinig personeel. De uiterst toegewijde werknemers in de zwakzinnig! zorg vinden dat zeer terecht te gek voor woorden. H Daarom zijn veel mensen in de zwak- zinnigenzorg lid van AbvaKabo, de grootste bond in de collectieve sec tor. AbvaKabo is een sterke bond die veel doet en bereikt voor zijn 270.000 leden. Persoonlijk, door advies en indivi duele rechtsbijstand. Collectief, door het afsluiten van goede CAO's. AbvaKabo ziet het belang van het I werk van zijn leden. En dat is een algemeen belang, want de collectieve sector is onmisbaar in onze samen leving. AbvaKabo is niet partijgebonden, maar beslist niet neutraal. En zeker niet kleurloos. AbvaKabo heeft een visie op de samenleving. Een visie hoe het anders kan. BON Stuur mij meer informat over AbvaKabo j Naam I Adres J Postcode Woonplaats Naam werkgever I Stuur deze bon in een envelop zonder postzegel aan: AbvaKabo, Antwoordnummer j 10018, 2700 VB Zoetermeer. AbvaKabo JC I De vakbond die zorgt voor mi

Leidse Courant | 1990 | | pagina 4