ii het actiecentrum het één pot nat" lEUWi flEMA „Eindelijk wordt Zeeland genomen NCW: „Autootje pesten heilloze weg Geen alibi voor echte" dader moord Bestebreurt je Kok: tegenvaller van drie miljard 1ËNLAND Stzid&i Qowuwt DINSDAG 20 FEBRUARI 1990 PAGINA 3 Jerhedenbeleid t bij Dales ,AG Minister Dales (bin- zaken) blijft belast met de ;ie van het minderhedenbe- ichten als zou de betreffende haar ministerie worden •n zijn volgens Dales „uit de epen". Ze zei gisteren in de Earner niets af te weten van itel van premier Lubbers de minderhedenbeleid op te een grotere rol toe te bede een aantal vakdepartemen- le|bers zou afwillen van het al- landelijk beleid voor minder- n de uitvoering daarvan in ik bij de gemeenten willen Een vrolijke minister Dales van binnenlandse zaken giste ren tijdens een commissievergadering over het minderhe denbeleid. Rechts voorzitter J. Buurmeijer. 'OPPASSEN MET OOSTENRIJKS VARKENSVLEES' DEN HAAG Nederlanders die de komende (vakantieda gen van plan zijn naar Oosten rijk te gaan, moeten uit dat land geen varkensvlees en - vleeswaren invoeren, aldus het ministerie van landbouw. In Oostenrijk zijn vorige maand 33 gevallen van zoge heten klassieke varkenspest geconstateerd. Het vlees van zieke en inmiddels afgeslachte varkens komt niet in de win kels terecht. Het is echter niet uitgesloten dat vlees van var kens die het virus droegen wèl in de schappen ligt. Vader bood dochtertje voor geld aan vrienden LEERDAM De politie van Leerdam heeft vijf inwoners van die plaats aangehou den op verdenking van incest en kinderver krachting. De zaak kwam aan het licht toen een inmiddels 13-jarig meisje in december aangifte deed door tussenkomst van een hulpverlenende instantie. Het meisje is op 8- jarige leeftijd enkele malen verkracht door haar 43-jarige vader. Met medeweten van de moeder (37) bood hij daarna zijn dochter voor 25 of 50 gulden aan enkele huisvrien den aan. Het slachtoffer is gedurende enke le jaren op deze wijze misbruikt. Drie maan den geleden gingen de ouders uit elkaar en zocht de moeder Onderdak en hulp bij een buurman. Ook deze heeft bekend hierna het meisje vrijwel dagelijks op ernstige wijze te hebben misbruikt. Forse kritiek op Rampenplan Borssele MIDDELBURG Het rampenplan voor de kerncentrale in het Zeeuwse Borssele, dat mor gen wordt aangeboden aan de commissaris van de koningin in Zeeland, gaat uit van een ongeluk waarbij drie procent zal vrijkomen van de hoe veelheid jodium die in de reactorkern aanwezig is. Dit betekent dat „in eerste instantie" een ge bied van 5 kilometer rond de centrale zal worden ontruimd. Milieu-organisaties, waaronder de stichting Natuur en Milieu, hebben forse kritiek op het voortijdig bekend geworden plan. Volgens hen is het rampengebied voor Borssele in zo'n ge val veel groter, namelijk 30 km. Daarnaast stellen ze dat eerder rekening gehouden moet worden met een ongeluk waarbij 20 procent van het scha delijke jodium vrijkomt. VANDAAGi IN HET y 'EN Rinus, het van de vak- an, blijft vriende hij voor de zoveel- naar de telefoon pteroepen. Hij houdt ((ter kort: „Ja ja, we de 9700. Jazeker, :ht zo". Zijn ogen naar de twee bor- een prominente ibben gekregen in (delijk actiecentrum bouwbonden FNV V. Alweer een erbij. „Morgen we naar de tien- zegt Rinus te- als hij op zijn plek ;ekeerd. ecentrum in Woerden jks van 's ochtends ze- 's avonds elf uur be- bevrouwd. Vanuit deze kamer wordt de bouwsta- king gecoördineerd. De fax ra telt constant, de computer maakt overuren. Teletekst spuit voortdurend de laatste informatie en kaderleden lo pen in en uit. FNV, CNV en het Zwarte Korps (de vereniging van ma chinisten in de bouw) hebben de handen ineengeslagen en samen een actiecentrum inge richt. De saamhorigheid is ge staag gegroeid. Er wordt schamper gereageerd op de lage aantallen stakers die in werkgeverskringen worden genoemd. „De werkgevers mo gen een accountant sturen om de boel te controleren", bromt Rinus terwijl hij de laatste hand legt aan een stakings handleiding die binnen de kortste keren naar de acht re gionale actiecentra wordt ge stuurd. Dagelijks gaan meer dan honderd plaatselijke be stuurders de bouwputten langs om nieuwe stakers in te schrij ven. „Wij voorzien onze men sen in het land geregeld van tips", vervolgt Rinus. „Wat ze moeten doen met ziektemel dingen, hoe ze alle stakers het beste kunnen registreren, hoe het met de uitkering zit; dat soort dingen is van groot be lang". Rinus is nog niet uitgesproken of Loekie Hendriks komt als een wervelvind binnenstor men. „Ah, daar komt de com mandant', roept één van de medewerkers met een brede grijns. Loekie Herfdriks is be stuurder van de bouwbond FNV. Op dit niveau heeft zij de touwtjes in handen. Al in november vorig jaar hield zij rekening met een staking. In tegenstelling tot velen weigert Hendriks het conflict met de werkgevers te versmallen tot een ruzie over het verkorten van de werkweek van 37 naar 36 uur. „De werkgevers moeten op veel meer belang rijke onderdelen van het cao pakket water bij de wijn doen, zoals loon, scholing en het scheppen van werk. Ze zijn verschrikkelijk passief. Ik be grijp daar niets van. Wij heb ben echt redelijke eisen op ta fel gelegd en stellen ons ver antwoord op. Vorige week zei den de werkgevers dat ze een echte loonsverhoging willen geven als wij afzien van die 36 uur. Maar zij bleven vaag, ga ven geen details". Leedvermaak De bouw is. de enige sector waair massale stakingen zijn uitgebroken. De overige cao's werden relatief snel afgeslo ten. Loekie Hendriks, Rinus en alle anderen hebben zich voorbereid op een langdurige staking. Er gaat een vleugje leedvermaak over de met pamfletten bezaaide tafels: „De bouwwerkgevers houden morgen een prominent con gres. Leuk voor hen dat dan onze tienduizendste staker wordt ingeschreven". Loeki Hendriks vindt dat de werkge vers „treuzelen en arrogant zijn". „Door die houding moeten we misschien nog twee weken doorstaken. Dat moet dan maar, de stakingskas'is geluk kig goed gevuld". De borden achter haar laten zien dat het aantal stakers groeide van 3381 op de eerste dag naar ruim 9700 op de vierde dag. Zuid-Holland gaat goed, Over ijssel blijft wat achter. Hen driks: „Het gaat niet alleen om de cijfers. We hebben nu een landelijke dekking van zo'n 700 bouwputten waar wordt gestaakt. Er zijn objecten waar zeventig man het werk heb ben neergelegd, er zijn ook plaatsen waar het om drie of vier man gaat. Soms worden meerdere bedrijven getroffen, we hebben in elk geval alle sectoren in de bouw aange pakt. De werkgevers hebben de actiebereidheid willen ba- Bouwvakkers in een bouwkeet aan het Weena in Rotterdam besloten vorige week, net als tal van collega's elders in het land, in staking te gaan. foto: anp gatelliseren, dat heeft mij i Dubbeltellingen Jeroen Sprenger, woordvoer der van de bonden, schuift aan. „Wij hebben precies 9728 stakers", meldt hij. „Dat is een spijkerhard aantal. Er zitten misschien een paar dubbeltel lingen bij, maar dan hou je er nog altijd veel meer over dan in de berekeningen van de werkgevers. Daarnaast zijn er ook bouwvakkers die in de ziektewet vluchten omdat ze niet durven mee te staken en hun inkomen veilig willen stellen. Dat heb je bij elke sta king. Het is natuurlijk niet zo dramatisch als de werkgevers beweren". Sprenger kan dit gemakkelijk zeggen, want het blijft het woord van de werknemers te gen dat van de werkgevers. „Tja, het lijkt wel leuk dat we elkaar via de media toespre ken", realiseert Sprenger zich. „Maar je moet natuurlijk ei genlijk elkaar rechtstreeks be naderen. Dat zit er echter voorlopig niet in". Op de achtergrond gaan de te lefonades maar door. Rinus heeft iemand aan de lijn die vraagt bij welke bond hij het beste terecht kan voor infor matie over de staking: „Ach, FNV, CNV of Zwarte Korps, het is deze dagen allemaal één pot nat", antwoordt Rinus goedmoedig. ROB SEBES Extra ruimte voor ambtenaren-cao? DEN HAAG Het kabinet bekijkt of er nog wat extra ruimte is om morgen de amb- tenarencentrales over de streep te trekken voor een cao-akkoord voor 1990. Of er voor minister Dales van bin nenlandse zaken voldoende rek in dat bod zal zitten om alle vier centrales te winnen voor een akkoord, is twijfel achtig. In kringen rond het overleg wordt gerept van hooguit tienden van procen ten, bovenop de 1,2 miljard gulden (2,5 procent) die al sinds september vorig jaar op tafel ligt. Die 2,5 procent is net voldoende om de algemene looneis van FNV- en CNV- bonden te honoreren, maar zo'n 250 300 miljoen (ruim 0,5 procent) te weinig om iets te doen voor deelsectoren als gemeenten en onderwijs en vooral voor de beter betaalde ambtenaren. Bevolking bezorgd over drinkwater DEN HAAG Meer dan driekwart van de Neder landse bevolking maakt zich zorgen over de kwali teit van het drinkwater. Bijna een derde betwijfelt zelfs of het water wel ge zond is. Bovendien maakt een meerderheid zich zor gen over de kwaliteit in de toekomst. Dat blijkt uit het rapport Zoj- gen uit de Kraan van het insti tuut voor consumentenonder zoek SWOKA. Veel mensen vinden het Nederlands drink water helder (95 procent), en goed van smaak (77 procent), maar 45 procent vindt het wa ter te hard. De waterleidingbe drijven hebben overigens vo rig jaar in totaal 1274 miljoen kubieke meter drinkwater ge leverd. Dat is 4,8 procent meer dan in 1988. Dat Nederlanders steeds meer drinkwater ge bruiken, komt onder meer door het toenemend aantal kleinere huishoudens. Boven dien gaan mensen vaker onder de douche. J SÖ kleinbeeld. wamen Spnamen £L25"6.- j inamen 9^-5-7.- naalste zaak van de wereld._ vari Beatrix is aanwezig in ierzaal in Den Haag bij de van het feit dat de pro- iolland 150 jaar geleden esplitst in de provincies en Zuid-Holland. De bij- nst opent de reeks van enten die dit jaar in het van ,,150 jaar Noord- en •Hand" wordt georgani- EVERSDIJK OVER WESTERSCHELDE-AKKOORD: DEN HAAG Het Zeeuwse CDA-kamerlid Eversdijk reageerde en thousiast op het Wester- schelde-akkoord. „Einde lijk wordt Zeeland weer serieus genomen, nadat het jarenlang aan het lijn tje' is gehouden", zei hij. De Zeeuwse Milieu Fede ratie (ZMF) heeft ge schokt gereageerd. Woordvoerder T. van Mierlo sluit niet uit dat de ZMF opnieuw actie gaat ondernemen. Over de oeververbinding is bijna dertig jaar gesoebat. De rijksoverheid was volgens de Zeeuwse bestuurders nooit be reid voldoende geld voor het 'sluitstuk' van de Deltawerken uit te trekken. Oud-minister Smit-Kroes zette het plan voor de bouw van een brug vorig De veerverbinding tussen Kruiningen en Perkpolder. Verwacht wordt dat de oeververbinding daar in de buurt wordt aangelegd. tekening: anp jaar kort na de val van het ka binet Lubbers-II in de ijskast, omdat de Belgische overheid een 'vrije doorvaart' op de Schelde had geëist. Het besluit van Smit-Kroes wekte destijds de woede van Rob Lubbers, broer van de premier en directeur van het constructiebedrijf Hollandia- Kloos, dat ook nu nog voor de bouw van de oeververbinding in de race is. Volgens Rob Lubbers werd zijn offerte voor de bouw van een brug in één klap in de prullenbak gegooid, zonder een gedegen motive ring. Bij Hollandia-Kloos wordt inmiddels gewerkt aan nieuwe tekeningen die wèl een vrije doorvaart op de Schelde garanderen. Grootste concurrent voor uitvoering van het werk is een consorti um van Boskalis, Ballast Ne- dam, Volker Stevin en HBG dat opereert onder de naam 'Exploitatiemaatschappij Wes- terschelde'. Het is nog niet duidelijk wan neer de bouw van de oever verbinding van start gaat. Ook het tracé is nog niet vastge steld en bovendien moet er een rapportage komen over de effecten voor het milieu. ilBAAI' door WILLEM RUSTIER foppe, ir 2i6 «erJe ...en rmroit beori prpwrkerening vm cwtjealcoholist P6 NFG6L0P6K BCMTi... MAANP... DEN HAAG CDA-mi- nister Maij-Weggen mag in de opiniepeilingen hoog scoren als 'populair bewindspersoon', de har ten van de christelijke werkgevers heeft zij (nog) niet gestolen. NCW-voor zitter Weitenberg liet er gisteren geen misverstand over bestaan dat zijn orga nisatie bepaald niet ge charmeerd is van het ver keersbeleid dat deze nieu we bewindsvrouw van daag en morgen in de Tweede Kamer verdedigt. Weitenberg, die tijdens zijn maandelijkse persconferenties ruwe taal altijd schuwt, sprak nu van „een macaber voor beeld van wanstaltig beleid". Het publieke optreden van de minister, die afgelopen weken voor het NOS-journaal talrijke proefballonnetjes opliet, noem de hij „wild en onevenwich tig". De economische groei in ons land dreigt volgens de NCW-voorzitter voorts onmo gelijk gemaakt te worden door een „strategie van 'Verelen- dung". Vooral de maatregelen die Maii-Weggen heeft aangekon digd om het autoverkeer terug te dringen ziin bij het NCW in het verkeerde keelgat gescho ten. De minister maakt zich schuldig aan 'automobilistje pesten', stelde Weitenberg on omwonden, doelend op de plannen om een spitsvignet in te voeren, eventueel de benzi- ne-accijns te verdubbelen, tol te heffen bij nieuw te bouwen tunnels en een systeem van rekening-rijden te introduce ren. Al deze plannen zijn vol gens de werkgeversorganisatie onrealistisch en ingegeven door een eenzijdige nadruk op het milieu, „waardoor het au tomobilistje pesten een popu lair publieksspel is geworden". Alternatief Onder de titel „De Cost gaet voor de Baet uit" presenteerde het NCW een alternatief ver keersbeleid waarin niet het milieu maar de economische groei en de concurrentiepositie van het bedrijfsleven wegen, rails en verbeteringen aan de vaarwegen moet de po sitie van Nederland als distri butieland gewaarborgd blij ven, aldus het rapport. Meer mobiliteit is nodig om de eco nomische groei ongehinderd voort te laten gaan, wordt ge constateerd. En die groei zou weer nodig zijn om geld voor het milieu te verdienen. Het NCW stelt voor allereerst de capaciteit van de bestaande wegen fors uit te breiden, on der meer door vrachtwagens ook 's nachts te laten rijden. Via het versoepelen van de winkel- en werktijden zouden de files tijdens de spits terug gedrongen kunnen worden. Verder gaat de overheid als het aan het NCW ligt jaarlijks één miljard gulden extra in vesteren in wegen, rails èn waterwegen om de groeiende vervoersstromèn ook in de toekomst in goede banen te kunnen leiden. De aanleg van de vijf Rijnmond- en IJmond- tunnels moet volgens Weiten berg onverkort doorgaan. „De overheid kan deze projecten financieren uit bezuinigingen op Defensie, al realiseer ik me dat dat geld al zeven keer is uitgegeven". Trein In het rapport erkent het NCW dat er veel voor te zeg gen is om meer werkforensen per trein te laten reizen. Maar daarvoor zou wel eerst het openbaar vervoer fors verbe terd moeten worden. Weiten berg: „Het heeft geen zin de automobilisten op maandag uit hun voertuig te jagen en de NS de volgende dag te horen zeggen dat het bedrijf niet veel méér reizigers in de spits kan vervoeren". Dan voelt het NCW meer voor het belonen van automobilisten die hun wagen laten staan, bijvoor beeld door kortingskaarten voor de trein aan te bieden. Een alternatief voor het op korte termijn terugdringen van de uitstoot van net (vracht)wagenpark kon Wei tenberg gisteren niet aanbie den. Hij stelde een aantal maatregelen voor die pas in de volgende eeuw soelaas kunnen bieden, zoals het „anders op voeden van mensen", het bou wen van winkel-, werk- en woningcomplexen bij oude en nieuwe NS-stations, de aanleg van ondergrondse transport systemen in de grote steden en het ontwikkelen van schonere en zuinigere motoren. Op de lange duur kunnen volgens Weitenberg met deze „zachte" instrumenten betere resultaten behaald worden dan met de „draconische" maatregelen die minister Maij-Weggen heeft voorgesteld. PAUL KOOPMAN DEN HAAG Het gerechtshof in Den Haag gaat er van uit dat de 31-jarige overleden Hagenaar Henk van K., die volgens de hoofdverdachten in de moordzaak-Bestebreurtje en hun advoca ten de „echte" dader zou zijn van de moord op de Rotterdamse gokkoning John Bestebreurtje, zich op het tijdstip van de moord niet op de camping Duinrell in Wassenaar bevond. Dit heeft president mr. A.C. de Groot gisteren gezegd tijdens de vierde zittingsdag van het hoger beroep. Op de vorige zittingsdag verklaarde een Rotterdamse politiein- specteur dat Henk van R. een alibi had. Een anonieme getuige had verklaard Van R. op 12 augustus 1988 tussen negen en elf uur 's morgens op de camping te hebben gezien. Bestebreurtje werd die dag rond tien uur 's morgens in zijn auto in Rotterdam vanaf een motor doodgeschoten. De verklaring was een tegenslag voor de advocaten van de 27- jarige Hagenaar Cor. S. en de 34-jarige Belg Rik U, die beiden in juni vorig jaar door de Rotterdamse rechtbank tot 15 jaar gevan genisstraf waren veroordeeld voor de moord. De verdediging probeert nu juist voortdurend aan te tonen dat de politie zich in haar onderzoek te veel heeft geconcentreerd op hun cliënten en zo Henk van R. heeft laten ontkomen. Mr. De Groot gaf geen nadere motivering voor het schrappen van dit alibi van Henk van R. Uit lezing van de inmiddels bij het dos sier gevoegde verklaring blijkt wel dat de betreffende anonieme getuige zich veel minder stellig uitlaat over de aanwezigheid van Van R. op de camping tijdens die bewuste dag. De verdediging van beide hoofdverdachten kwam gisteren op nieuw met een getuige die in de richting van Henk van R. wees als de „echte" dader. Deze 41-jarige Hagenaar verklaarde zelfs dat Van R. op 12 augustus 1988 ongeveer een uur nadat Beste breurtje in Rotterdam was doodgeschoten bij hem thuis was ge weest. Hij maakte toen een nerveuze indruk. Toen de getuige hem vroeg was er aan de hand was had van R. gezegd dat hij maar naar de radio moest luisteren. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De rijks overheid heeft over 1989 een belastingtegenvaller van drie miljard gulden moeten incasseren. Hier tegenover staat een mee valler in de uitgavensfeer van ruim twee miljard gulden. Een en ander blijkt uit de jongste berekeningen die op het ministerie van financiën zijn gemaakt ten behoeve van de februarinota, een overzicht van alle uitgaven en inkom sten in het vorig jaar. Als ge volg van de mee- en tegenval lers daalt het financieringste kort minder snel dan was ver wacht. Het ministerie raamt het tekort per 1 januari op 5,9 procent van het nationaal in komen. Vorig jaar werd nog op een tekort van 5,7 procent gerekend. Ook toen kondigde Kok al belastingtegenvallers aan van zo'n 1,5 2 miljard gulden, waar tegenover een meevaller van ruim één mil jard zou staan. Pas de komende maanden zal duidelijk worden of de belas tingtegenvaller structureel is of dat hij deels geweten moet worden aan een trage inning. PvdA-kamerlid W. Vermeend suggereerde onlangs nog dat de belastinggelden mogelijk la ter binnenkomen als gevolg van problemen met de reorga nisatie bij de belastingdienst. Los van de tegenvallende be lastinginkomsten is er nog een overschrijding bij de uitgaven van wir-premies (circa één miljard) en een strop van 400 miljoen gulden die voor reke ning komt van het ministerie van onderwijs. Oppositieleider Joris Voorhoe ve voorziet binnenkort een verhoging van de belastingen of de sociale premies, waarvan met name de middeninkomens de dupe zullen worden.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 3