Nederland leest meer, koopt minder boeken Ameling Liedconcours zoekt 200 sponsors Spijkerhoekterug in nieuwe Véronique-stijl CPNB VIERT 60-JARIG JUBILEUM Nederlandse filmstudio van tien miljoen in Almere KUNST/RW ËoidóetSouttMit DINSDAG 20 FEBRUARI 1990 PAGINA „Cry Freedom" alsnog te zien in Zuid-Afrika JOHANNESBURG De anti-apartheidsfilm „Cry Freedom" van regisseur sir Richard Attenborough zal opnieuw in Zuid-Afrika worden uitgebracht. Vanaf 27 april zal de film in bioscopen in het gehele land te zien zijn. Kopieën van „Cry Freedom", die in 1988 op de dag waarop de film in Zuid-Afrika in pre mière ging, in beslag werden genomen, zijn inmid dels door de politie aan het distributiebedrijf gere tourneerd. „Cry Freedom" vertelt het ware verhaal van de blanke journalist Donald Woods, die bevriend was met de zwarte activist Steve Biko. Biko stierf in een Zuidafrikaanse politiecel in 1977. Hoewel het censuurbureau van de Zuidafrikaanse regering tevo ren had laten weten dat de film onverkort in de Zuidafrikaanse bioscopen mocht worden vertoond, werden kopieën van de film enkele uren na de pre mière op 29 juli 1988 door de politie in beslag geno men, met het argument dat de film een bedreiging voor de openbare orde vormde. Gouache Van Gogh wordt geveild PARIJS Op 20 maart zal bij het Franse veilinghuis Drouot Montaigne in Parijs een gouache van Vincent van Gogh, getiteld „De Daken" onder de ha mer komen. De gouache werd in 1882 in Den Haag vervaardigd, en is afkomstig uit het bezit van de Franse verzamelaar Georges Renand. De gouache is onder deel van een aantal werken van Franse impressionistische en moderne meesters, onder wie Seurat en Renoir, die bij Drouot worden geveild. De topstukken onder de schilderijen zijn twee doeken van Renoir, „Gabrielle a la rose" en ..Gabrielle aux grenades", beide met zijn favoriete model tot onderwerp. De twee doeken zijn nog nooit eerder ter ver koop aangeboden. Gouden Harpen 1989 toegekend HILVERSUM De stichting Conamus heeft de Gouden Harp 1989 toegekend aan Ge rard Cox, het duo Henk Tem ming en Henk Westbroek, The Nits en Harry van Hoof. De Harpen worden op 5 maart in theater Gooiland in Hilversum uitgereikt. De jury bestond dit keer uit Willem van Beuse- kom, Conny Vandenbos, Jan van Dalen, Joop Stokkermans en voorzitter Guus Jansen jr. De prijzen worden toegekend aan artiesten die zich geduren de hun carrière verdienstelijk hebben gemaakt voor de Ne derlandse lichte muziek. Sterren Véronique trekken minder kijkers HILVERSUM RTL Véroni- que heeft vrijdagavond ander half miljoen kijkers weten te trekken met de eerste afleve ring van het programma „Wed den dat..." van Jos Brink. Op zaterdagavond keken 1,1 miljoen mensen naar de „Soundmix Show" van Henny Huisman. Deze cijfers zijn beduidend lager dan toen deze shows nog bij de reguliere omroepen wer den uitgezonden, zo blijkt uit kijk- en luisteronderzoek van de NOS. Bij de AVRO trok „Wedden dat.." gemid deld zon 5,2 miljoen kijkers, de „Soundmix Show" trok bij de KRO rond de 4,6 miljoen mensen. De men sen die naar Véronique keken waren vooral afkomstig van Nederland 2. Het marktaandeel van Véronique lag vrijdag op 22 procent (gemiddeld in januari 11 procent) en zaterdag op 18 procent (gemiddeld in januari op 8 procent) van de kijkers. De mark taandelen van Nederland 1 en Neder land 3 weken nauwelijks af van an dere vrijdag- en zaterdagavonden. Een woordvoerder van Véronique liet weten dat zijn omroep zeer tevre den is. Volgens hem zijn de cijfers precies volgens verwachting. „Na tuurlijk proberen wij ons marktaan deel nog verder te vergroten, maar toen AVRO en KRO de desbetreffen de shows uitzonden, was er op de an dere netten veel minder concurrentie dan nu. Bovendien moeten veel men sen Véronique nog vinden". Nieuwe pop in Paard DEN HAAG Het Sidesteps Festival op 22 en 23 februari in het Paard te Den Haag presenteert de nieuwste popmu ziek, met medewer king van Consolida ted uit San Francis co, het internatio nale trio Surkus, MC 900 ft Jesus dj Zero uit Dallas, de Schotse psycho- house formatie The Shamen en de uit Boston afkomstige vijfmans-formatie Think Tree. AMSTERDAM Toch is de CPNB een beetje fees telijk gestemd. De stich ting, die zich inspant voor de Collectieve Propagan da voor het Nederlandse Boek heeft het diamanten jubileum van zestig jaren zonder al te veel kleer scheuren bereikt. Welis waar Werden sinds 1970 steeds minder boeken verkocht, maar omdat het lezende publiek bereid was de steeds hoger wor dende boekenprijzen te betalen, zag deze branche in bedrukt papier tussen 1970 en 1988 de omzet zelfs verdubbeld. Mede dank zij de bibliotheken bleek de Nederlander toch meer te gaan lezen. Daarom wil de CPNB zich dit jaar zelf een feestje bbuwen. Dat gebeurt tijdens de 55e boe kenweek die onder het kopje „Van boeken krijg je nooit ge noeg" wordt gehouden van 14 t/m 24 maart. Weer te begin nen met een boekenbal, waar op ook schrijvers mogen ko men, al ligtr-dat niet meer zo voor de hand. Henk Kraima, directeur van de CPNB, zei het gistermiddag in Amster dam zo: „60 Jaar betekent dat de boekenbranche als eerste in de culturele sector overkoepe lende publiciteit ontwikkelde. En dit heeft volgehouden tot op de dag van vandaag. Een collectief bestaande uit uitge vers en boekverkopers, de or ganisatoren en voornaamste fi- nancierders, geholpen door de schrijvers en in een later stadi um de bibliotheken". Mis schien heeft Kraima zich wat slordig uitgedrukt, maar de schrijvers (en hun lezers) kun nen uit zijn woorden begrijpen dat het de CPNB om omzet en aantallen guldens gaat, waarbij de schrijver slechs een hulp vaardige hand uitsteekt. Toch beweerde Kraima, dat de CPNB twee doelstellingen heeft: het bevorderen van het lezen en het bevorderen van het boekenbezit. Ook in de toekomst zullen uitgevers en boekverkopers „met kracht ernaar streven de lezer het plezier van boekenbezit te la ten ervaren". 't Klinkt zo mooi. Maar het F. Springer (links) en Jan Blokker, schrijvers van respectievelijk het boekenweekgeschenk en de geschiedenis van de CPNB, in gesprek tijdens de presentatiè van hun boeken. gaat de CPNB kennelijk hele maal niet om lezersplezier, al is dat natuurlijk wel noodza kelijk voor het te bereiken doel, de omzet, die in 1988 601 miljoen gulden bedroeg, omdat de lezer de hogere boekenprij zen nog wilde betalen. Titels De Stichting Speurwerk ploos nog wat andere details uit; dat de bevolking in de afgelopen zestig jaar groeide van 7,8 mil joen naar 14,7 miljoen en dat het aantal uitgebrachte titels met ongeveer dezelfde snel heid steeg, van 5.500 naar 13.800. „Door de decennia heen is dus ongeveer 1 op de 10.000 tot 14.000 mensen schrijver van een boek". Hoe wel het titelaanbod dus ver dubbelde, nam het aantal boekverkopers af met zo'n 20 procent. Het aantal bibliothe ken nam gigantisch toe: in 1930 waren er 102 vestigingen met 5 miljoen uitleningen, in 1988 waren er 1194 bibliothe ken, met 173 miljoen uitlenin gen. Kortom, men ging meer lezen, per Nederlander bete kende dit een stijging van een half boek per jaar tot ongeveer twee boeken per jaar. De CPNB wordt extra luister bij gezet door de komst vrijdag van de cultuurfilosoof George Steiner om zijn bezorgde visie op de toekomst van het boek te belichten. Voor 14 maart een televisie-forum bedacht dat het moet hebben over het onderwerp „Het boek op tele visie". Een van de meedenkers zal zijn minister d'Ancona van WVC. Uitgaven De 55e boekenweek gaat ook dit jaar vergezeld van een aan tal bijzondere uitgaven waar van het boekenweekgeschenk „Sterrenneer" is geschreven door F. Springer (pseudoniem voor Carel Jan Schneider). In zijn aardige boek is Nikko de verteller, die de gedoemde dichter Felix Sterrenneer ont moet en een rol speelt bij de voltrekking van diens noodlot. Tijdens de boekenweek is deze uitgave (505.000 exemplaren) gratis bij besteding van 19,50 aan Nederlandse boeken; daar na kost het 7,50. Jan Blokker maakte voorts een hecht historisch overzicht over het CPNB onder de wat cryptische titel „De kwadra tuur van de kwattareep", waarvan 7000 exemplaren zul len verschijnen, voor de prijs van 49,50 per stuk. Het zelfde bedrag wordt gevraagd voor „Schrijversgezichten", waarin Geert Kooiman dertig auteur sportretten bundelde, in een oplage van 6000 exemplaren. Beide titels behouden tijdens en na de boekenweek hun prijs. „Schrijversgezichten" wordt gepresenteerd bij de opening van de tentoonstelling van de dertig portretten in het Nederlands Letterkundig Mu seum en Documentatie Cen trum in Den Haag vrijdag 9 maart; kort daarna, op 14 maart, ligt het in de winkel. Zoals gebruikelijk gaat de boe kenweek in vrijwel alle steden van ons land vergezeld van festiviteiten; een van de be langrijkste daarvan is de tradi tionele boekenmarkt in de hal van het Haagse Station Cen traal, zondag 18 maart, met medewerking van tal van be kende auteurs. Springer, die het hele land doorhopst om te vertellen en te signeren, komt dat laatste doen die zondag bij boekhandel Paagman, tussen half vier en vijf. FRITS BROMBERG VOORTBESTAAN CONCOURS STAAT OP DE TOCHT DEN HAAG Thea Ek- ker-van der Pas gelooft er heilig in. De geestelijke moeder van het Interna tionaal Elly Ameling Liedconcours zegt met overtuiging: „Ik ben er ze ker van dat er in Den Haag en wijde omgeving tweehonderd mensen te vinden zijn die er honderd gulden de man voor over hebben om ook het twee de Ameling- concours te laten slagen". Om er onmiddellijk blijmoedig aan toe te voegen: „Het giro nummer van de Stichting Amelingconcours te Oegstgeest is 3702796. De data van het tweede concours staan vast (26 mei tot en met 2 juni), de eer ste aanmeldingen zijn binnen, de juryleden zijn aangetrok ken, de vaste sponsors Fina en Akzo zijn over de brug, Rijk en Gemeente hebben mede werking toegezegd, maar flin ke bijdragen van enkele lied- minnende sponsors - aange vuld met particuliere giften - kunnen het mogelijk maken het concours een inderdaad in ternationaal karakter te verle nen". Na afloop van het eerste Ame lingconcours riep mevrouw Ekker uit: „Dat nooit weer", maar iedereen die getuige was geweest van de uitstekende or ganisatie en van het uiteinde lijk resultaat was van mening dat Den Haag een kostelijk concours rijker was geworden. Mevrouw Ekker: „Ik dacht toen inderdaad dat wij die klus niet nog eens konden klaren, want een klus is het. Maar het succes was zo groot en zo over tuigend, dat wij het jammer vonden om van de ervaring die wij inmiddels hadden op gedaan geen gebruik meer te maken. Het belangrijkste mo tief om door te gaan was ech ter het uitzicht op samenwer king met het Reine Elisabeth Concours te Brussel. Die sa menwerking in 1992 is voor 95% zeker en daarom is het zo belangrijk dat het komende concours een succes wordt, want daarvan hangt de defini tieve toezegging uit Brussel af". Het Reine Elisabethconcours kent naast concoursen voor compositie, viool en piano een afdeling vocaal, zowel op het terrein van de opera als van lied. Het onderdeel lied zou onder gezamenlijke noemer met het in Diligentia te hou den Amelingconcours kunnen worden georganiseerd. Dat be tekent een vaste basis en in ternationaal aanzien. In tegenstelling tot het eerste concours zal Elly Ameling bij het komende concours wel deel uitmaken van de jury. Zij voelde er toen niets voor om een oordeel over jonge colle ga's te moeten uitspreken, maar inmiddels heeft zij in het buitenland ervaring als jurylid opgedaan en is zij over haar bezwaren heengestapt. Me vrouw Ekker: „Wij hebben die jury met nog meer zorg dan de vorige keer uitgekozen. Toen zaten twee dames in de jury die bijzonder nadrukkelijk probeerden hun favoriet naar voren te schuiven, maar dat zal ons nu niet meer overko men. Gedwongen door bezui nigingen hebben wij nu helaas een jurylid minder en hebben wij ook het openingsconcert moeten schrappen. Wat we niet schrappen is een happe ning van de juryleden, dat wordt een verrassing. Bij het eerste concours hebben de ju ryleden als geslaagde happe ning in eendrachtige samen werking een prachtig schilde rij gemaakt. Wie een bijdrage levert van duizend gulden kan dit schilderij alsnog in zijn be zit krijgen. Eén ding is zeker: mocht de samenwerking met Brussel onverhoopt niet door gaan dan is het komende con cours tevens het laatste Ame lingconcours, want op deze ba sis een dergelijk evenement organiseren is eigenlijk een onmogelijke opgave". ADRIAAN HAGER Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur. telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. Dirk-Jan van de Akker boekt succes als motorcrosser terwijl zijn vriendin Patty verder bouwt aan haar carrière als zangeres. FOTO: VERONIQUE AALSMEER Nee, zomaar een vervolg op de eerste (door Veronica populair geworden) serie, zijn de dertien nieuwe afleveringen van „Spijker- hoek" niet geworden. En bij Véronique zijn ze behoorlijk trots op die veranderingen. „Bij de eerste reeks (begin 1989) mikten we op het jonge Veronica-publiek, maar toen we een enquête hielden, bleek dat mensen tussen de dertig en vijftig jaar ook massaal af stemden", zegt Julie van He- mert, samen met Inge le Coin- tre verantwoordelijk voor de produktie, trots. Een aanpassing van de geko zen vorm achtte het produk- tiete^m dus noodzakelijk en het resultaat daarvan ligt om sloten in vier sleutelwoorden: langere, meer uitgediepte scè nes, meer sex, meer humor en meer buitenopnamen. Vooral wie eerstgenoemde wil ont dekken, zal de afleveringen op video moeten opnemen en ze vaak, heel vaak moeten af draaien om daar iets van te merken. En in hoeverre werd producent Joop van den Ende Produkties gedwongen tot deze veranderingen? Bij het NOB, waar Studio 6 was inge richt voor de serie, kon niet meer worden gewerkt. Er werd dus maar een grote villa gehuurd, waar de verschillen de kamers steeds van decor wisselden om te voldoen aan de eisen van de opnamen. De ene keer had zo'n kamer het uiterlijk van een politiebureau om vervolgens te worden om gevormd tot de huiskamer van de familie Van de Akker. „En we zijn veel naar buiten ge gaan", aldus Julie van Hemert. „We gaan zeilen, maar de kij ker krijgt ook te maken met paardentrainingen". Kitty Courbois Er is ook een aantal nieuwe gezichten te zien waarvan Hans Cornelissen („Zeg 'ns Aaa") als de paardentrainer René en Kitty Courbois als de „mama" van Mario Chaiavelli, de opmerkelijkste zijn. Na een samenvatting van de eerste perikelen in Spijkerhoek, gaan de nieuwe, half uur durende afleveringen van start. Zoals bij een echte, goed geschreven soap hoort, wordt de kijker in „Het Verraad" (de eerste afle vering) direct overladen met problemen. Francine van de Akker, twee maanden zwan ger van manager Tony Bey- mer, wordt aangereden door een vrachtauto. De scène die volgt, is lachwekkend, vooral voor ziekenbroeders die met de grootst mogelijke zorg om gaan met aangereden perso nen. Als Francine even later, nauwelijks in leven, in het zie kenhuisbed ligt, komt „Spii- kerhoekse" humor om de hoek kijken als (de blinde) Jaap te gen haar zegt: „blijf maar lig gen, we kunnen morgen ook nog trouwen". Patty is ondertussen nog steeds bezig een carrière als zangeres op te bouwen. Het nieuwe nummer „Dream" heeft een behoorlijke dosis hit potentie, maar zal het bij de Hilversumse omroepen net zo'n gretige aftrek vinden als de vorige „Wonderfull"? Er is tenslotte een keiharde concur- rentie-strijd losgebarsten tus sen de commerciële Luxem burgse zender en de Hilver sumse omroepen. Veronica bij voorbeeld, die een succesvolle reeks voor haar neus zag weg gekaapt, zal deze keer niet snel toehappen het singletje op de radio te draaien. Emoties Zoals elke goede soap probeert ook „Spijkerhoek" wekelijks een blik emoties op te trekken. Echte actie is nauwelijks aan wezig, maar in deze series gaat het dan ook vooral om de sug gestie, die mede wordt gevoed door de muzikale invulling van de scènes. Timing is be langrijk, evenals de gesugge reerde kwelllingen die de hoofdrolspelers ondergaan. Elke aflevering van een soap moet ook eindigen met een spannende of ingrijpende ge beurtenis. De kijker moet im mers willen weten hoe het af loopt. „Spijkerhoek" hanteert die formule met verve. Je hoeft er niet voor thuis te blij ven, maar wie kijkt, wordt op de een of andere manier aan genaam beziggehouden. Is het niet door de humor,- dan is het wel door het soms klungelige toneelspel. HANS PIËT AMSTERDAM Op het Amsterdamse kantoor van First Floor Features heb ben de Nederlandse film producenten Dick ('Am- sterdamned') Maas en Laurens Geels samen met architect Dick Peek de maquette gepresenteerd van hun nieuw te bouwen filmstudio. De FFF-studio zal tot de vijf grootste van Europa gaan be horen (met b.v. de Bond-studio in Pinewood en de Bavaria Studio's in Mtlnchen) en qua technische uitrusting een van de allermodernste zijn. In Almere is een terrein van 4,2 hectare voor de studio ge reserveerd. Drie hectare daar van is 'backlot', te gebruiken voor buitenopnames, al .dan niet met decors. Er komen twee eigenlijke studio's, een Dick Maas (links) en Laurens Geels luisteren naar de toelichting die architect Dick Peek geeft over hun nieuwe filmstudio in Almere. FOTO: DIJKSTRA van 35x45 meter en een van 25x35 meter, een decorwerk plaats met ruimte voor de lichttechniek, een geluidsstu dio (alles op aparte funderin gen gebouwd i.v.m. geluidsiso latie), kleedkamers, kantoren en een restaurant. De vrij bruikbare hoogte (tot onder het licht) van de studio is veertien meter, een hoogte die bijna geen andere studio haalt. Het complex zal in november dit jaar opgeleverd worden, waarna Dick Maas er kan be ginnen met de opnamen van zijn nieuwste spektakel 'The Missing Diaries'. Producent Laurens Geels liet weten dat de nieuwe studio's de eerste drie jaar voor tachtig procent zijn volgeboekt met ei gen produkties. Daaronder vallen ook de films uit het nieuwe samenwerkingsver band met Kees Kasanders Al- larts Productions. Al is het niet in de eerste plaats de be doeling dat de studio's als on afhankelijke commerciële in stelling zullen worden geëx ploiteerd, niettemin heeft Lau rens Geels al belangstelling voor het project ondervonden van zijn Amerikaanse filmre laties. Geels, die binnenkort naar de American Film Mar ket in Los Angeles vertrekt, stelt dat zijn studio Ameri kaanse filmmakers topfacili- teiten kan bieden tegen een zeer concurrende prijs. Hij verwacht dat op een vrijge houden terrein naast de stu dio's, binnen niet al te lange tijd zelfs wel eens een derde studiogebouw zal kunnen ver rijzen. De kosten voor het hui dige project bedragen rond de tien miljoen gulden. door René de Cocq Sterren Geleidelijk aan komen we weer een beetje thuis. Koos Postema, Henny Huisman, Brink, Ron Brandsteder, André van Duin, Tineke. I gezellig, ze zijn er weer. Allemaal hebben ze een nie verfje gehad van win terschilder Joop van de Ende. Ze staan dus in een nieuw^pak en in een nieuw decor, maar niemand hoeft bang voor ze te zijn want d praatjes die ze verkopen, zi nog precies dezelfde. Huisman voert nog steeds dezelfde denigrerende gesprekjes met zijn Soundmixkandidaten, Postema vertoont nog steec hetzelfde naturel, Van Duii vult zijn nieuwe artistieke vrijheid met nog steeds dezelfde Jaap Aap, In „Wedden dat" neemt Jos Brink een steeds belangrijk plaats in dan de weddenschappen. Het maal dus helemaal niks uit of dt sterren via AVRO, KRO, Veronica of TROS tot ons komen, of via de Luxemburgse omweg van Véronique. En het maakt o het kijkpubliek niks uit: als maar tot ons komen. Zaterdag mochten we getul ■zijn van de wederopstandin van Tineke, die ons weer meevoerde naar het vertrouwde giechelland: do. pret met bijna iedereen die gast was (vooral tijdens dat hoogst kleffe gesprekje met actrice Linda van Dijck en haar man, over hun gehein huwelijk waar nu dan toch foto's vam moesten worden getoond - alleen Henk van i Meyden ontbrak). Wrang was de manier waa ze afscheid nam van de joi weduwe van een van de bi Zanderijramp omgekomen voetballers, die omdat ze n voor de wet was getrouwd geen enkele aanspraak op smartegeld of zoiets kan maken. Ze kreeg van Tine een jurkje voor haar baby, de toevoeging: „Zo, meer kunnen we niet voor je dot sterkte dan maar verder."J de presentatrice ging ginnegappend voort met ha geldverslindende babbel- et kookshow. Had er niet een oproepje vanaf gekund, oft gironummer? Curieus verschijnsel in dezt „Tineke": de in trod uk tie va een contactrubriek. Dat is i nieuwe rage van dit televisieseizoen. Mensen die zoek zijn naar een partner i een andere vorm van gezelschap, en deze in hun gewone doen en laten niet kunnen vinden, krijgen tegenwoordig in ettelijke televisieprogramma 's de ka\ hun zoektocht op landelijke schaal voort te zetten. Vroei heette het zetten van een advertentie al 'langs deze onsympathieke weg'; wat n, betreft geldt dat ook voor o tv-variant. De vertoning van de KRO- televisieserie „De brug" is i niet gestaakt. Vorige week ging er een golfje van opwinding door de mediaze er was een groepje liefhebb van het werk van Antoon Coolen dat vond dat de bewerking door Tomas Ros veel te vrijmoedig was. Ze dreigde met een kort geding Ik kan het niet helpen, ma ik vind dat een beetje komi'. aandoen, want er is nauweli een Nederlandse tv-serie, t\ spel of speelfilm waaraan gt boek ten grondslag ligt (originele scripts komen hit bijna niet voor) en scenarioschrijvers laten meestal maar heel weinig h van het oorspronkelijke we De rechterlijke macht zou dagwerk hebben als daar ei keer zo'n geding over moes worden gevoerd. Dit idealistische gesputter zou t haast de basis voor een komische serie kunnen zijn Intussen mag worden vastgesteld dat „De brug" e mag zijn. In elk geval kan n enige tevredenheid worden geconstateerd dat de zaak e technisch vrijwel perfect uitziet: lokatie, enscenering kostumering, de rekwisietei het lijkt allemaal precies op wat het moet voorstellen. E geluid is goed, het licht is prachtig. Maar het belangrijkste is, dat er goed wordt gespeeld. De hoofdrollen zijn haast ideaaI ingevuld met Carine Crutzt en Mare Klein Essink, die n een zeker flegma het jonge doktersechtpaar neerzetten l centraal staat in het verhaa De bijrollen zijn minder, blijven wat steken in één dimensie. De boze aanneme. wel érg de boze aannemer, naïeve oude dokter is wel de naïeve oude dokter, en g u maar door.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 14