CDA Lisse rekent weer op meerderheid in raad „Afstand tussen bestuurders en burgers is klein in Warmond STEM LOKAAL Oversteekplaatsen moeten beter herkenbaar worden Rijnsburg mag woningen bouwen naast drukken LEIDEN OMGEVING C^idócSomutit DINSDAG 20 FEBRUARI 1990 PAG Oorzaak van brand Huis ter Duin blijft onzeker NOORDWIJK Er is geen eensluidende conclusie te trekken over de oorzaak van de felle, uitslaande brand die Grand Hotel Huis ter Duin in Noordwijk op donderdag 25 januari in een vlie gende storm gedeeltelijk in de as legde. Dat deelde commissaris E.F. Wegman, korpschef van de gemeentepolitie Noordwijk, gis teren mee. Het recherche-onderzoek naar de oorzaak van de brand werd vorige week donderdag afgerond. Meer dan twee honderd personen werden na de brand door de politie gehoord. Aan het onderzoek werkte een groot aantal politiemensen uit de regio mee. Ondermeer uit Leiden, Katwijk en Den Haag. Het onderzoek heeft geen nieuwe feiten aan het licht gebracht. Dat de brand voor het eerst op de eerste verdieping van Huis ter Duin tussen de plafonds boven de koelcel in de keuken werd ontdekt en dat kort daarna de vlammen op het dak daarboven werden gezien, was al bekend. Volgens de Noordwijkse politie is het echter belangrijk dat nu is vastgesteld dat van brandstich ting in elk geval geen sprake is geweest. Diefstal pin-up uit abri mislukt OEGSTGEEST Twee jongens hebben gister avond een vergeefse poging gedaan om een poster uit een abri te bemachtigen aan de Haarlemmer- straatweg in Oegstgeest. De diefstal van de poster, met daarop de afbeel ding van een aantrekkelijke jonge vrouw die re clame maakt voor een modeblad, was aanvanke lijk wel gelukt. Met behulp van een waterpomp tang kon het gedeelte van het bushokje, waarin ae poster geklemd zat, worden geopend. De activitei- teiten van het tweetal waren echter voorbijgan gers opgevallen. Deze waarschuwden de politie. Agenten hielden de dieven staande, namen de poster in beslag en noteerden alleen de namen van het duo, aangezien de agenten snel verder moesten naar een inbraak. Nadat die zaak was af gehandeld bleken de opgegeven namen vals te zijn. De politie hoopt de posterdieven toch nog te kunnen achterhalen. Diefstal uit vrachtwagens KATWIJK Bij in- braken in vrachtwa gens aan de Steen bakkerstraat in Kat wijk is in totaal voor ongeveer tienduizend gulden ontvreemd. Op een afgesloten terrein waar de wa gens tijdens het weekeinde stonden, werden van een drie tal cabines de ruiten ingeslagen en de ra dio's gestolen. Ook werden enkele reser vewielen ontvreemd. De diefstal werd gis teren ontdekt. Quick Boys speelt tegen nationale team Nigeria KATWIJK Voetbalvereni ging Quick Boys speelt mor genavond tegen het nationale team van Nigeria. Plaats van handeling is Sportpark Nieuw- Zuid. De afspraak voor de wedstrijd is pas gistermorgen gemaakt met trainer Clemens Westerhof van Nigeria. Nige ria speelt onder andere met Anderlecht-spits Keshi. De ploeg zit momenteel in een trainingskamp op Papendal. Daar zit ook de Russische voetbalvereniging CSKA Mos kou, tegenstander van Quick Boys op woensdag 28 februari. Inbrekers actief in Leiderdorp LEIDERDORP In- brekers hebben gister middag bij een drietal woningen in Leider dorp getracht in te breken. Bii één huis, aan de Lisdoddekreek, lukte dat. De woning die men via een open gebroken achterdeur binnenkwam, werd doorzocht. Er werd geld meegenomen. Bij twee andere wonin gen, aan de Dotter bloemkreek en aan de Alphons Diepenbrock- singel, bleef het bij een poging. Bouw villa kan doorgaan WASSENAAR De bouw van een villa in wijk De Kieviet kan doorgaan. De gemeenteraad gaf gister avond toestemming voor de bouw aan de Prins Frede- riklaan. De PvdA-raadsle- den H. Goulooze en J. van Noort en A. de Vries (D66) verklaarden zich na een uitvoerig debat tegen het bouwplan. Ook omwonen den zijn tegen. Zij verklaar den gisteren verder te pro cederen tegen de bouw. De eigenaar van de grond tracht al 14 jaar een villa te bouwen op die plaats. De Continental Singers. Forum Het Centraal Orgaan Samen werkende Bonden Ouderen (COSBO) houdt vanavond in De Schuitejager aan Scheeps werf 13 in Leidschendam een bijeenkomst met verte genwoordigers van vijf poli tieke partijen. Besproken zal worden wat er voor de oude ren in deze gemeente moet worden gedaan. Elke partij spreekt vijf minuten over een door de COSBO vast te stellen onderwerp. Iedereen is welkom. Aanvang half acht. Homeopatie In het kader van de week van de Psychiatrie wordt morgen onder de titel „Gif- vrij" een discussie-avond ge houden in het psychiatrisch centrum Schakenbosch aan de Veursestraatweg 185 in Leidschendam. Een panel bestaande uit dr. G. Klaver weiden, als psychiater werk zaam in Schakenbosch en ho- meopatisch arts, mr. Mare Frankveijle, jurist, de homeo- paat van de Vereniging tot bevordering der Homeopa thie in Nederland en een pa tiënt beantwoorden vragen. Voornaamste onderwerp is het voordeel van homeopati- sche middelen in de psychia trie boven chemische medi cijnen. De bijeenkomst begint om half acht. Kootje Acteur Cees Brandt brengt morgenmiddag het verhaal „Kootje Kolaop de planken van Tripodia in Katwijk De vader van Kootje vindt zijn zoon veel te dik en wil daar wat aan doen. De voorstel ling begint om twee uur. Toegang kost f4. Concert Evenals in voorgaande jaren verzorgt een groep van 35 zangers en muzikanten van de vermaarde Continental Singers een optreden in Lis- se. Deze opvoering heeft morgen plaats de grote kerk aan het Vierkant. De aanvang is acht uur. De toe gangsprijs bedraagt f15. Voor kinderen tot tien jaar is die prijs f7,50. De kaarten zijn in de voorverkoop verkrijgbaar bij de VVV aan de Gracht- weg, of bij Slottjes Dierenspe ciaalzaak in de Julianastraat. Telefonisch reserveren kan men via de telefoonnummers 02521-17211/16075. FOTO: DICK WALRAVEN Chili Leerlingen van de Over plaats basisschool aan de Charbonlaan in Sassenheim houden donderdag een fancy fair en rommelmarkt voor Chili. Het geld wordt overge dragen aan de Chiligroep Bollenstreek en is bestemd voor een opvangcentrum voor kinderen in het zuiden van Chili. De fancy fair be gint om vijf uur en duurt tot negen uur. Open dag De christelijke scholenge meenschap Bospark in Al phen aan den Rijn houdt donderdagavond van zeven tot negen uur een open dag. Het schoolgebouw is te vin den aan de Prinses Beatrix - laan 4 in Alphen. Baku De Raku-goep Voorhout ex poseert van donderdag 22 fe bruari tot en met zondag 11 maart in Artopa in Lisse. De groep, die behoort tot de Voorhoutse stichting Terra Cotta, laat zien wat het met de Raku-bakmethode heeft gemaakt. Raku is een van oorsprong Japanse manier van pottenbakken. De ten toonstelling is gratis toegan kelijk op donderdag, zaterdag en zondag van half een tot half vijf en donderdagavond van half acht tot half tien. Kringloop projecten haalt weer meer oud papier op NOORDWIJK De Stichting Kringloopprojecten Noordwijk heeft vorig weer meer oud pa- Ëier opgehaald in Noordwijk. ie totale hoeveelheid is in 1989 met ruim dertig ton ge stegen tot 257.467 kilo. Ook de beide winkels van de stichting haalden in 1989 een hogere omzet dan het jaar daarvoor. Dit blijkt uit het jaarverslag 1989 van de stichting, dat deze week is gepresenteerd. Volgens de Stichting Krin gloopprojecten Noordwijk was 1989, ondanks de tegenslag van het gedeeltelijk uitbran den van het pand aan de Los- plaatsweg, een geslaagd jaar. ,,Het vertrouwen in onze stich ting bij de bevolking van Noordwijk is gegroeid", zo staat te lezen in het jaarver slag. Nieuwe projecten zijn er niet gestart in 1989. Wel werd het ophaalschema verder uit gebreid en groeide de klanten kring van de winkels aanzien lijk. Het aantal vrijwilligers dat binnen de stichting actief is steeg van zeventien naar ne gentien. Laste de stichting af gelopen zomer een vakantie periode van een maand in, dit jaar zal dat niet gebeuren. Be sloten is met een kleine ploeg door te gaan met het ophalen, van oud papier en dergelijke ter overbrugging van de va kantieperiode. Het grote probleem van Krin gloopprojecten Noordwijk is volgens de stichting de „mise rabel slechte huisvesting". Het bestuur heeft daarom besloten te gaan onderzoeken of nieuw bouw mogelijk is. De lokatie van de kringloopwinkel aan de Losplaatsweg wordt mo menteel onderzocht als moge lijke vestiging van nieuw bouw. POLITIE LISSE IN NOTA: LISSE De oversteekplaat sen in Lisse moeten beter her kenbaar worden voor automo bilisten. Dat kan door het plaatsen van zogenoemde bri gadiersborden. De rijkspolitie stelt dit voor in een notitie waarin de routes van de schoolgaande jeugd onder de loep worden genomen. De po litie wil dat op de kruising Heereweg/Westelijke Rand weg noord maatregelen wor den genomen zodat brommers de Heereweg niet meer kun nen oversteken. Op de Heere weg gebeuren regelmatig on gelukken omdat brommers de weg oversteken om het rode verkeerslicht op het kruispunt Heerweg/Westelijke Randweg te vermijden. Ook rijden bromfietsers er vaak door rood. Massaal gebruikt de school gaande jeugd ook de doorgang langs de brandweergarage aan de Grevelingstraat/Ruishorn- laan. Niet zelden ontstaan daar gevaarlijke situaties en aanrij dingen door de onoverzichte lijkheid. Aanbevolen wordt om een attendering van deze oversteek aan te brengen, voorzieningen te treffen zodat niet kan worden overgestoken zonder te stoppen en het ge deelte middels een verkeers bord gesloten te verklaren voor alle verkeer, uitgezon derd (brom)fietsen. In de notitie wordt ook de oostzijde van de Kanaalstraat onder de loep genomen. Daar komen (brom)fietsers nogal eens in het nauw omdat de rij baan niet erg breed is. De be rijders van de tweewielers gaan dan op de stoep verder en dat maakt de zaak er voor de voetgangers aldaar niet ple zieriger op. Graag ziet de poli tie dan ook onderzocht of een verbreding van de straat mo gelijk is. De rijkspolitie geeft de politici in Lisse ook in overweging om de kinderen -die vanuit De Engel naar de school bij de Beekbrug gaan, legaal links van de weg op het fietspad te laten rijden, zoals dat overigens nu al vaak ge beurt. De schooljeugd ontwijkt daarmee de gevaarlijke over steek op de Beekbrug. Een ge vaarlijk punt is en blijft verder ook de situatie rond de St. Willibrordschool aan de Oran jelaan. Ter hoogte van de Trompstraat steken veel ou ders lopend met hun kinderen de Oranjelaan over. Het zicht naar beide zijden is op dat punt niet al te best. Ook stop pen aan de westzijde van de straat veel ouders met hun auto om hun kinderen af te zetten. Hier geldt overigens een stopverbod. De politie ad viseert om, indien de breedte van de weg dat toelaat, opstel mogelijkheden in het midden aan te brengen zodat het over steken veiliger wordt en aan vullende parkeergelegenheid te scheppen. Problemen zijn er ook rond de school op de hoek Van Ostadestraat/Jozef Israël- straat. Deze school wordt in de avonduren bezocht door men sen die met de auto komen. Er is wel parkeergelegenheid, maar het aanbod van automo bielen is zo groot dat men ze niet op die ruimte kwijt kan. Er wordt daarom geparkeerd in zowel de Van Ostadestraat als de Jozef Israëlstraat, waar door de doorgang in beide straten erg smal wordt. De po litie stelt voor om bij de recon structie van de Jozef Israël straat insteek-parkeerhavens te maken. LISSE Het CDA Lisse verwacht na de gemeente raadsverkiezingen in maart de meerderheid in de gemeenteraad te hou den. Lijsttrekker B. Kor- tekaas zei dit gisteren tij dens de presentatie van het verkiezingsprogram ma in het gemeentehuis. Kortekaas zei zich af te vragen waar de andere partijen de ex tra zetels vandaan halen die ze bij de verkiezingen van 21 maart zeggen te veroveren. Het CDA gaat er vanuit dat ook na maart twee van de drie wethouderszetels door de christendemocraten worden bezet. In het verkiezingsprogramma van het CDA staat de huisves ting van ouderen centraal. Voorts wil de partij dat er vol doende woningen worden ge bouwd en dat de woonomge ving leefbaar en veilig is. Kortekaas betoogde dat de centrumfunctie van Lisse moet worden versterkt. „We doelen dan niet in de eerste plaats op het bouwen van meer winkels, maar op de kwaliteit van het huidige be stand". De lijsttrekker zei dat de centrumfunctie die Lisse heeft op het gebied van onder wijs en agrarische handel niet uit het oog mag worden verlo ren. Het CDA wil het scheiden en hergebruiken van afval stimu leren. De partij vindt dat de gemeente Lisse het voortouw moet nemen bij het opstellen van een energie-besparings plan. In het CDA-programma wordt ook aangegeven dat een zuinig en efficient beleid dient te worden gevoerd. Na een moei lijke periode is Lisse er finan cieel gezien een stuk beter op geworden, met als jongste ge geven dat er twee miljoen gul den als overschot op 1989 kon worden geboekt. Kortekaas zei dat dergelijke overschotten niet structureel mogen zijn. Anders moeten ze ten goede komen aan de gemeenschap". Berkheide wo natuurmonuii LEIDEN Duingebic heide wordt waars woensdag 18 april aangewezen als besche tuurmonument. Berkl een gebied tussen W en Katwijk. Het is vanwege hellingen m roosjes en korstmos waardevolle vochtige waar de waterral, spri rietzanger en kleine broeden. Het gebied i ook bekend van de aa die waterwinning en nemende toerisme er ten. Vorig jaar, op 17 het ministerie van lai Natuurbeheer en Viss intentieverklaring af. „Uit de geluiden die \v dien tijdens overleg i ministerie hebben ve maken we op dat in aj cieel wordt besloten Be als natuurmonument wijzen", aldus M. Jans de stichting Duinbehoi De bekendmaking w< daan door J.B. Pieten teur Landelijke Gebie het ministerie tijdens I posium „De Zuidh duinen: tussen rijksna regionaal bestuur". D posium wordt op 18 het Witte Singel/Doe plex aan de Cleverin gehouden. De organisj handen van stichting houd. Belangrijkste tl de vertaling van rij naar provinciaal en ge lijk beleid. Opgeven symposium is mogeli voor 11 april dertig over te maken op g ning 3505200 ten nai Duinbehoud onder ver van syipposium Berkh RIJNSBURG De ge meente Rijnsburg mag op het terrein van transport bedrijf Postmus vier hui zen met bijbehorende ga rages bouwen. Drukkerij/uitgeverij Verha gen, die naast het stuk te be bouwen grond is gevestigd, had bezwaren tegen de voor genomen woningbouw ge maakt. De Raad van State heeft die verworpen. Verhagen had om meerdere redenen bezwaar tegen de be bouwing van het stuk grond geuit. De drukkerij/uitgeverij vreest een aanmerkelijke ver scherping van de voorschrif ten wanneer het, op grond van voorgenomen uitbreiding van bedrijfsactiviteiten, een nieu we hinderwetvergunning aan vraagt. De afstand van de te bouwen huizen tot het bedrijf is gering en Verhagen is bang daarom kostbare, geluidwe- rende voorzieningen te moeten treffen. Voorts wordt door de woningbouw een eventuele vergroting van de drukkerij met het naastgele gen perceel onmogelijk. De gemeente Rijnsburg wil woningen bouwen op het ter rein omdat dit de mogelijkheid schept transportbedrijf Post mus naar een lokatie buiten de bebouwde kom te verplaatsen. De gemeente wil dit, omdat het milieu-onvriendelijke be drijf een te grote belasting voor de omgeving vormt. De Raad van State onderschrijft dit argument van de gemeen te. Verhagens bezwaar betref fende de extra geluid wijst de Raad van Statf omdat de drukker ook, vanwege de nu zige woningen, ingrijpe luidwerende voorzi aan de dakconstruc moeten treffen. Omd uitbreidingsplannen v; hagen op het stuk groi bekend is, is ook dit 1 verworpen. C. VAN SCHAGEN TWAALF JAAR WETHOUDER WARMOND „Het verbaast me nog steeds dat er mensen zijn die de burgemeester of de wethouders niet durven aan te spreken. Toch kan je stel len dat in een kleine gemeen schap zoals Warmond de af stand tussen bestuurders en burgers klein is. We doen er ook veel aan om dat zo te houden. Openbaarheid van bestuur en inspraak worden hier serieus genomen", aldus wethouder C.A. van Schagen (58), die na de gemeenteraads verkiezingen niet meer in de raad zal terugkeren. Na bijna twaalf jaar met name de War- mondse financiën beheerd te hebben vindt hij dat het wel genoeg is geweest. „Je moet voorkomen dat je een soort instituut wordt waar niemand meer omheen kan. Overigens heb ik mijn vertrek vier jaar geleden al aangekondigd". Van Schagen kwam in 1978 direct als wethouder in het gemeentebestuur terecht. „De toenmalige wethouder Van der Kroft, nu burgemeester van Lisse ging weg en de plaatsvervangend wethouder De Winter deed een beroep op mij om wethouder te wor den. Die ambitie had ik eigen lijk niet. Ik had wel inmiddels vier jaar deelgenomen aan het politieke leven als fractiese cretaris van de steunfra'ctie van het CDA, dus ik was niet geheel onvoorbereid. Na een gedeeld lijsttrekkerschap ging ik na de verkiezingen direct het college in. Ik vind het wel jammer dat ik nooit in de raad gezeten heb, ik had best een paar jaar fractie-voorzit ter willen ziin", aldus Van Schagen. De financiën waren voor de hoofdadministrateur van het Leidse bedrijf Ico-At- hibu geen onbekend terrein. „Er was in Warmond een achterstand bij de rekeningen, maar die hebben we snel kun nen wegwerken. De financië le situatie i£ injje loop der ja ren steeds overzichtelijker ge worden, ook bijvoorbeeld Wethouder Van Schagen neemt straks defintief afscheid van het gemeentebestuur. door de meerjarenbegroting die werd ingevoerd". Sluitend De begrotingen die wethouder Van Schagen en zijn ambte naren jaarlijks presenteerden werden in de regel goed in de raad ontvangen. „Het lukte altijd wel weer om de zaak sluitend te krijgen, al is het in de loop der tijd allemaal wel wat marginaler geworden. Ik moet daarbij zeggen dat we het geluk hadden met het grond- en zandwinningsbe- drijf. Dat leverde elk jaar een flink bedrag op, ook als er in 't Joppe niet eens zand werd gewonnen. Dat was het ge volg van een spijkerhard con tract dat één van mijn voor gangers, een meester in de rechten, met de diverse aan nemers had afgesloten. Een „wurgcontract" werd het ook wel door die aannemers ge noemd. De inrichting van ons recreatie-eiland Koudenhoorn is ermee betaald. Dat be schouw ik toch wel als de meest geslaagde financiële transactie in mijn loopbaan. Andere gemeenten moesten vaak nog vele jaren bloeden voor een dergelijk kostbaar project. Wij hebben dit kun nen doen zonder onze burgers daarmee financieel te belas ten. Het is zelfs zo dat er een flink bedrag is weggezet dat voldoende rente oplevert om in lengte van jaren het onder houd van het eiland mee te betalen", aldus Van Schagen. Na de opheffing van het zandwinningsbedrijf resteert er nog een bedrag van 3,7 miljoen gulden. Dat bedrag zal onder meert gebruikt wor den voor de bouw van een sporthal/culturele accommo datie, als de partijen het daar ooit over eens worden. „Die sporthal komt er helaas niet meer in deze raadsperiode, en wordt misschien wel de inzet bij de komende raadsverkie zingen", aldus Van Schagen, die in zijn hoedanigheid als wethouder van sport graag wat meer vaart bij dit plan had willen zetten. „Ik hoop dat de politiek verstandig wordt. Als iedereen aan zijn eigen standpunten blijft vast houden heb je kans dat die hal er nooit komt, en daar zouden de partijen later wel eens veel spijt van kunnen krijgen. Zaalsport zit in de lift, de behoefte aan een hal, groot genoeg ook voor bij voorbeeld zaalvoetbal, neemt alleen maar toe. Het is be langrijk dat die hal, bij voor keur in combinatie met een culturele accommodatie, er komt, of dat nou in Overbos is of bij het Trefpunt. Het moet ook wel haalbaar zijn. Niet én een sporthal én een gymnas tieklokaal bijvoorbeeld, een dergelijk plan is weer te duur, al is het voordeel wel dat de schoolkinderen dan een veili ger route kunnen afleggen. Ik denk dat onze nieuwe burge meester, mevrouw Van der Wel, gelijk heeft als ze stelt dat de partijen naar elkaar moeten luisteren, dat iedereen wel wat zal moeten inleveren omdat het nou eenmaal on mogelijk is alle partijen hun zin te geven". Computer Als wethouder van economie zag Van Schagen het indus trieterrein in de Veerpolder uiteindelijk toch vollopen. „Het heeft allemaal wat lan ger geduurd dan de bedoeling was, door de recessie, maar de verkoop van de grond is uit eindelijk kostendekkend ge weest". Wethouder Van Schagen zal zich straks volledig uit de po- FOTO: HENK VAN DEI litiek terugtrekken. „He houderschap is mijn hobby geweest. Ik hel ook goed willen doen, il de van alles op de hoogt ven. Daar staat tegenovf het me veel tijd heeft g In de perioden dat ik ex loco-burgemeester moes treden maakte ik hele werkdagen, van 's mo zes uur tot diep in de a Ik ga nu tocji weer van tijd genieten. Ik zal m( vervelen: de computer e praktische toepassingen den mijn nieuwe hobby, vrouw zal me toch thuis gaan zien. Ovei blijf ik voorlopig wel bi Athibu werken. Ik ben van plan met Vut te gas Lijstrekker J. Wassenaa; het CDA wordt genoein de opvolger van wethi Van Schagen. „Als het weer deel uitmaakt vai college na de verkiezinge daar kun je wel van ui ligt .het voor de hand d mijn opvolger wordt komt dan ook als nieuw zonder ervaring het gei tebestuur binnen, maar z ik immers ook begonnen dus Van Schagen. FRANK BUUR

Leidse Courant | 1990 | | pagina 12