Gomarusschool kan subsidie vergeten ALLER LEI(DS) Ieids drietal haalde in Abcoude en Hoffelijkheidspluim binnen QeidwQowumt Nieuwkoop denkt aan minicontainers ÏV WAPENFEIT TUSSEN DE ZEEDUIVEL EN HAASBIEFSTUK JEN OMGEVING DINSDAG 20 FEBRUARI 1990 PAGINA 11 LANGS OMWEGEN Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071-122244. teur van een divers gehalte. Hij wil best met je praten maar zegt: „Eet eerst eens rustig door. Proef maar en haast je niet; de avond is nog lang genoeg". Kijk, zo'n in stelling geaccentueerd door de institutie van de rest van het triumviraat wordt beloond met een universele waardering. Daar heb je 40 kilometer rijden best voor over. „Hiergebeurt het meeste Natuurlijk kunnen Vincent, Fons en Jan zeggen en doen wat ze willen, maar hun op zet is en blijft een toprestau rant, waar je „ontzettend goed maar betaalbaar" kunt eten. Pillen heeft in Engeland en in Frankrijk op school geze ten, maar hij bleef verknocht aan Nederland. Nu hij in Ab coude zit (in een vennoot schap onder firma) zegt hij: „In deze hoek, aan het Gein, gebeurt het meeste: je bent zo in Amsterdam of in Utrecht. Of in Leiden. In een mum van tijd. Bij ons kan een gast voor honderd gulden een hele avond uit zijn: vier gan gen, met alles wat er bij hoort. Elders wil de verhou ding tussen de prijs en het gebodene nog wel eens mank gaan. Dat is niet correct". Kijken we nog even ter wijl Jan Moerkerk als een ce- remoniarius in de liturgie van „Fleurie" richting geeft aan de heilzame wisselstroom tussen gast en keuken naar de opzet van de zaak zo als die verwoord wordt door Vincent, Kleine Pillen. Of nee, laten we eerst liever let ten op de geloofsbelijdenis van „Fleurie": het blijvend genoegen vinden in de mous se van Hollandse garnalen (als amuse), in combinatie met een vurig aperitief met cachet. Laten we daarna het woord aan een accorderende wijn, aangemoedigd door Trijn. Dan bevinden we ons ook binnen het rechtsgebied van het krokante broodkors tje, in een „velouté" met wal noten en witte wijn. Het is maar een momentop name uit de gesteldheid van vervoering die Auberge Fleurie de vriendelijk gezin de afnemer te bieden heeft. Voor deze keer ik moet (op m'n slakkenmanier) nog bijna een uur rijden om thuis te komen doe ik een beroep op een geëxalteerde freelance broodschrijver ui het Utrechtse: Canadiansauce rond een babykreeft, om spoeld door een Macon Lo- ché, een fris-zoet boeket, met een gematigd scherpe af dronk hoog-achter, en een redelijke smaakyoortzetting... Dan denk ik algauw: hé, ben je daar nog Nog afgezien van die gepocheerde heilbot, „opgesloten in gerookte zalm, omwikkeld met dat krokante broodkorstje, in een vélouté met walnoten en witte wijn. En dan te bedenken, dat maïtre Fons de macht in handen heeft met z'n super turbo-oven, die eventjes de borden verwarmt tot 250 gra den. Hij houdt de zaak op temperatuur, „opdat de gast tijdens een menu, althans ten tijde van een verhit gesprek, rustig door kan blijven pra ten zonder dat het gerecht, op een bedje van noedels of mais, op tafel al te snel koud wordt". En dan denk je ook al gauw, met uitzicht op de rit naar huis, aan „gestrooide stukjes spek in een armag nacsaus" als pikante „embel- lisering van een uitgebreid groentegarnituur en omlij sting". Eén ding begrijp ik niet het is toch al zo moeilijk. Het verhaal heet namelijk bij Vincent, dat de mensen die bij Fleurie gaan eten hele maal gelijk hebben. Immers, volgens Kleine Pillen stuitte het Pruisische leger in 1870 op de Fransen bij Fleurie. Maar in '71 kreeg de Franse keuken in elk geval een flin ke deuk toen de Galliërs door de Teutonen, die zich een keizerskroon verwier ven, op hun plaats werden gezet. Maar goed, de Duitse keuken is het nooit gewor den, en dat zal nooit gebeu ren ook. LEIDERDORP De Lei- derdorpse Gomarusschool heeft geen recht op subsi die voor schoolbegelei ding op gereformeerde grondslag. De basisschool heeft zich aangesloten bij de Stichting Begeleidings centrum Gereformeerd Schoolonderwijs, die vorig jaar een subsidie-aanvraag door de gemeenteraad van Leiderdorp zag afgewe zen. De commissie beroep en bezwaarschriften van de gemeente Leiderdorp vindt dat de raad de sub sidie-aanvraag terecht van de hand heeft gewezen. De commissie is het met de raad eens, dat de Gomarus school voor schoolbeleiding evengoed terecht kan bij de ■Regionale Schoolbegeleidings dienst Rijnland. Deze dienst ontvangt een structurele subsi die van de gemeente Leider dorp en verzorgt de schoolbe geleiding voor alle andere ba sisscholen in Leiderdorp. De Gomarusschool wil op principiële gronden geen ge bruik maken van de schoolbe geleiding van de SBD Rijn land. De commissie vindt dat daarvoor niet de rekening bij de gemeente Leiderdorp mag worden gepresenteerd. „De Gomarusschool", zo stelt de commissie in het advies aan de raad, „kan door de SBD Rijn land worden begeleid met inachtneming een eerbiediging van de levensbeschouwing en de beginselen van die school. Dat is een van de uigangspun- ten van de SBD Rijnland. Op basis daarvan wordt begelei ding gegeven aan o.a. de pro testants-christelijke scholen, de katholieke scholen en de Montessorieschool in Leider dorp." De commissie is verder van mening, dat de identiteit van een school niet door de bege leiders, maar door het onder wijzend personeel, het bestuur, de ouders en de leerlingen wordt bepaald. Het school werkplan moet daarvan getui gen. Doorslaggevend voor de standpuntbepaling van de commissie is de vrees voor precedentwerking geweest. Subsidiëring van de gerefor meerde Gomarusschool zou voor de protestantse en rooms- katholieke scholen de weg vrij maken naar aansluiting bij ei gen schoolbegeleidingsdien sten. Dat zou het einde betekenen van de SBD Rijnland omdat het financiële draagvlak een flink stuk minder zou worden. De Jenaplanscholen spelen met de gedachte uit de SBD te stappen. De Leidse Rudolf Steinerschool heeft dat ook al overwogen. De commis beroep- en bezwaarschriften meent, dat de vrees voor pre cedentwerking niet uit de lucht is gegrepen. Oxford Het comité Leiden-Oxford houdt morgen een voorlich tingsavond over uitwisselin gen met de Engelse partner- stad. Voor verenigingen en instellingen die interesse hebben, begint de informatie ve bijeenkomst om acht uur in de Lorentzschool aan de Van Vollenhovenkade in Leiden. Excursie Buurthuis Vogelvlucht orga niseert een excursie voor 55- plussers naar de Westfriese flora. Het thema van de len tetentoonstelling is Egypte. Het vertrek is 's ochtends om negen uur. Om ongeveer half vijf 's middags is de groep weer terug -in Leiden. De kosten bedragen 22,50 (lunchpakket zelf meene men). Inlichtingen en opgave in het buurthuis aan de Bos- huizerlaan 5. Dansen Zuid-Amerikaanse dansen kunnen worden aangeleerd tijdens een cursus van Tuya. Docente Marion Nieuwen- huizen geeft acht lessen op vrijdagavond van 19.00 tot 21.00 uur. De cursus begint op 23 februari en de kosten bedragen 75 gulden per per soon. Aanmelden kan don derdag bij Tuya aan de Hoge- woerd 75 of telefohisch via 071-123481. Carnaval Carnavalsvereniging De Spoorbumpers houdt zater dag een carnavalsfeest in Leiden-Noord. Vanaf een uur wordt een kinderoptocht door de wijk gehouden vanaf buurthuis het Spoortje aan de Bernhardkade met na afloop een kinderfeest. Om acht uur begint een carnavalsfeest in het buurthuis met optredens van lokale grootheden en prins Aad de Eerste. Huisvrouwen De Leidse afdeling van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen houdt in de maand maart een zevental activiteiten. Op woensdag 7 maart start een cursus zijde- schilderen en een cursus vrouwen weerbaar maken. De volgende dag wordt een lezing gehouden over vis- en visbewerking. Voor de rest van de maand staan nog ex cursies naar Brabant en IJ- muiden op het programma en woeden een fietstocht en twee lezingen gehouden. Voor informatie: 071-132036. Folk Folkclub Horus houdt vrij dagavond weer een open po dium in het Waaggebouw aan de Aalmarkt. Solisten en groepen die willen optreden kunnen maximaal drie num mers ten gehore brengen. Het open podium begint om 21.00 uur. Opgeven voor de aanvang, of telefonisch via 01717-2726. De Meerlanden neemt afscheid van Hoogervorst ROELOFARENDSVEEN Frans Hoogervorst heeft giste ren afscheid genomen als voorzitter van LTB-kring De Meerlanden. Dat gebeurde tij dens de jaarvergadering van De Meerlanden in café Heems kerk in Roelofarendsveen. Hoogervorst, inmiddels be noemd tot voorzitter van de vakgroep Tuinders van de LTB, is opgevolgd door C. van der Loos. Van der Loos is ook voorzitter van de afdeling Stompwijk van de LTB. J.G. Duivenvoorden, voorzit ter van de afdeling Rijpwete- ring, kreeg de hoogste onder scheiding die in LTB-kringen mogelijk is: de gouden speld. Duivenvoorden (66) is al veer tig jaar actief voor de LTB in een twintigtal organisaties. Als CDA-raadslid in Alkemade geniet hij algemeen bekend heid. Duivenvoorden had gis teravond niet grekend op enig eerbetoon en dankte de aan wezigen voor het verrassings effect. Hij waarschuwde na drukkelijk: „Denk nou niet, die oude vent moet weg; ik ben niet weg te slaan hoor". Frans Hoogervorst werd gis teravond toegesproken door N. van Ruiten uit Nieuwe Wete ring. Deze vertelde over de bliksemcarrière van Hooger vorst binnen de LTB. Tien jaar geleden volgde Hooger vorst Jac. 't Hoen op als voor zitter van de sektie tuinbouw. Ruim een jaar later werd hij benaderd om de Cor Lange- slag op te volgen als kring- voorzitter. Typerend voor zijn inzet is het feit dat hij naast het kringvoorzitterschap vrij wel onafgebroken volledig meedraaide in de sektie tuin bouw. Samen met voorzitter G. van Veen gaf hij vorm aan diverse commissies en de sa menwerking met de ALO's. Hoewel Hoogervorst een kwe ker is, verdiepte hij zich in de afgelopen jaren sterk in de in gewikkelde materie van su perheffing en mestproblema tiek, zo zei Van Ruiten. Nieuwe vloer De Terp kost 36.000 gulden VALKENBURG De vloer van sporthal De Terp in Val kenburg moet worden ver nieuwd. Vanavond vergadert de commissie openbare wer ken en woningbouw hierover. Er zijn twee manieren om de vloer van de sporthal te verbe teren. De dienst Gemeente werken van Valkenburg stelt voor de duurste manier te kie zen omdat dat een langer mee gaan van de vloer garandeert. De kosten van het opknappen van sporthalvloer bedragen 36.000 gulden. jenhulp in Sdekerk en 'erswoude nt in maart iSWOUDE/KOU- 3 ÏK De Werk- lurenhulp voor Ha- 'I ude-Rijndijk en skerk gaat op 1 J van start. De ge il toesturen van Ha- Jlude en Koudekerk it n zich nog over een obsidie, maar een af- J is onwaarschijn- 4 e krijgt de al bestaan- j'iting Algemene Buren- li it Hazerswoude-Dorp b volg. De stichting gaat i als overkoepelende 11 optreden. u iwe werkgroep buren- at zowel in de Rijndijk 11 Koudekerk aan het |jj De werkgroep, opge- uit vrijwilligers van z noudse en Koudekerk- nisaties, heeft inmid- 1 m veertig mensen be- zonden actie te onder lij Begin vorig jaar werd i een enquête onder be- van beide kernen ge- 1 om de behoefte aan ïlp te peilen. De aan- I jke plannen van de ji iep om behalve een I ilporganisatie ook een J.atiepunt voor vrijwilli- 3, te zetten, is echter los c Aanleiding daarvoor ontwikkelingen binnen 1 'oude rond het aanstel- een functionaris oude- ,3k en de coördinatie van B6le ouderenwerk in de i te. Er wordt eerst afge- met welke activiteiten iderenwerker zich gaat uilen. Voorafgaande e eerste activiteiten veel aandacht besteed instructie van de vrij- s en aan publiciteit e dienstverlening. De teraden van Hazere- en Koudekerk moeten tg buigen over de aan- roor subsidie. Voor bei eenten gaat het om een van slechts 450 gulden. Woude wil dat bedrag in jeval structureel in de ng opnemen en jaarlijks n. De gemeenteraad in neente buigt zich don- over het initiatief van willigere. Goekoop schrijft brief aan Estse ambtsgenoot Burgemeester C. Goekoop ontving gistermiddag op het stadhuis enkele leerlingen van de Eerste Leidse Schoolvereniging. Zij gaan een uitwisselingsreis naar de Estse hoofdstad Tallin maken. Goekoop overhandigde de leerlingen een brief in de Estse taal voor de burgemeester van de grootste stad van de Baltische Sovjetrepubliek. In de brief schrijft Goekoop verheugd te zijn dat er voor het eerst een uitwisseling tussen Nederlandse en Estse scholieren plaats heeft. De brief aan zijn collega gaat vergezeld van een tegel met het wapen van Leiden en een kleine geschied schrijving. Goekoop besluit het epistel met de inwoners van Est land veel vrijheid, voorspoed en vrede toe te wensen. FOTO: HENK VAN DEN ENDE NIEUWKOOP De ge meente Nieuwkoop gaat een onderzoek instellen naar de haalbaarheid van het massaal invoeren van de minicontainer. De con tainer moet de nu nog in gebruik zijnde vuilniszak ken vervangen. Een schoner straatbeeld, min der zwerfvuil, gemakkelijker werk voor het personeel van de reinigingsdienst, de grote capaciteit (240 liter) en de mo gelijkheden voor gebruik door zowel huishoudens als kleine re bedrijven, scholen, winkels en kantoren zijn de voornaam ste drijfveer voor het onder zoek. Bovendien worden de containers van een speciale code voorzien, waardoor men sen die het vuil te vroeg op straat zetten gemakkelijk kun nen worden achterhaald. Als grootste nadeel wordt ge noemd de regelmatige schoon maakbeurt die de container vooral in warme weersomstan digheden nodig heeft. Massale invoering van de mi nicontainer zou betekenen dat per huishouden in Nieuwkoop ongeveer een tientje per jaar meer moet worden betaald. Er gaat meer arbeidstijd zitten in het legen en terugrijden van de containers dan in het opha len van de vuilniszaken. Burgemeester en wethouders van Nieuwkoop schrijven in de gisteren vrijgegeven nota „Afvalstoffen Nieuwkoop" dat invoering van de container ondanks alle voordelen nog lang niet vast staat. Belang- rijkste reden daarvoor vormt de voortdurende ontwikkeling naar gescheiden inzameling van huisvuil. De nu gebruikte minicontainer is daarvoor niet geschikt. „We moeten niet de mode volgen en achter de fei ten aan hollen", zo schrijft het college in de nota. Ben W wil len eerst weten of er al nieuwe types containers in de maak zijn, die wel zijn berekend op een gescheiden huisvuilinza- meling. Daarbij ligt de nadruk vooral op het groente-, fruit en tuinafval (GFT). B en W willen in dat geval ook een onderzoek houden naar de verhouding droog en nat afval die in Nieuwkoop wordt aan geboden. De kosten van een onderzoek door een extern bu reau lopen in vier weken ech ter op tot een bedrag van an derhalve ton. Voorts wil het college een vóbrlichtingsactie houden om de Nieuwkoopse bevolking te stimuleren bij het gebruik van milieuvriendelijker stoffen en wil zij het functioneren van de ecotainer en chemocar bij de inzameling van het klein che misch afval evalueren. si i0| ordt weieens tijd dat ik over heb, want het is .1 een half jaar geleden at heren van de Auberge 101 e in Abcoude een vererende pluim op de 30 van hun ondernemer- nl kregen uitgereikt. Dat -de namens de ANWB t Bedrijfschap Horeca. ,jj secure instellingen (*n de goede gewoonte ek Hoffelijkheidspluim" aal per jaar toe te ken- an een Nederlands ho- >drijf dat zich op het 311 van de professionele t' ijheid en dienstverle- 11 op uitstekende wijze Jbewezen. Zoiets gebeurt ai)pis van tips van gasten, 1 ze keer „Fleurie" selec- :n. Auberge Fleurie ook de aandacht van w s" van Michelin (de re gids komt dezer da- >uiveer uit, en ik wacht af hoeveel kwalifice- J en vererende „bestek- (1 ir in Abcoude terecht N komen), de Auer-gids ter", en anderezins. 12 'Nrnag wel zeggen, dat de 31 n van „Fleurie" hoge I ;ooien waar het op gast- l id, vakmanschap en (1 leerlijk tafelen aan- 2: Het bedrijf is pas bijna '•'aar oud, maar het ma- jient heeft een formule die succesvol is ge- (11. Het zijn vennoten die H ie uit de „Leidse hore- 4 immen en in deze regio jk toen al samen de kc slag van „Fleurie" leg- W^oila: de nog steeds in }cn wonende Vincent M. Pillen ooit eerder :mij „kleine Pillen" ge- al d, omdat hij, rank van Ai leden, onopvallend de van Oudt Leyden 3 iter) trachtte uit te dra- ;g - chef(Meester)kok Al- 15 M.Duivenvoorde (oud- 1 van Oudt Leyden) uit en Jan C.J.Moerkerk j )egstgeest (hij diende 2 in de Hoefslag en in de enhof). Ze verenigden 'I een paar jaar geleden ercieel en gingen daar- c zamen met elkaar een «I gezicht in het Utrecht- v Koude vormen, onder n»k van Amsterdam Et. it die hoek en zakenwe- rrekken zij hun (vaste) zo zie je nog eens Het driemanschap uit de Leidse regio dat de „Hoffelijkheidspluim" kreeg toegekend. De trotse „Grote Drie" van Auberge Fleurie in Abcoude, ofwel ABCoude, v.l.n.r. Vincent (Kleine) Pillen, chef Fons Duivenvoorde en vennoot Jan Moerkerk. FOTO: BEN DE VRIES hoe zakenlunches eruit zien, ingebed in alle klanken van de moderne talen. En wat ook leuk is, buiten'dat voor treffelijke eten om, is dat je daar nog eens dingen uit Lei den hoort die je in Leiden zelf niet te horen krijgt. Dan heb je een gerookte zalm in het gezelschap van een gesig naleerde mislukte heiltarbot die aan een evaluatie onder worpen worden. In elk geval gaat er dan wat over de tong, om in de geijkte termen te blijven. Het is bijna een „cir cuit". „Met uw welnemen", zou Jan Moerkerk hoffelijk zeggen. Hij is ook zo'n stijl volle gastheer in optima for ma, zoals hij aan- en afdraaft en je, na een copieus diner of vluchtige lunch (die meestal toch wel een paar uur in be slag kan nemen) en passant de kaart met de desserts in de handen geeft teneinde daar een order aan over te houden. En zo floreert „Fleurie". Dat is niet op de laatste plaats te danken aan Lissenaar maïtre Fons, die zich met zijn talen ten geschaard heeft onder de top-kookkunstenaars in onze vaderlandse regionen. Fons is getrouwd en stelt z'n eisen wat de vrijetijd betreft. Klei ne Pillen en Jan Moerkerk bezitten kind noch kraai en kunnen zich derhalve met al hun lichtgewicht op „Fleu rie" werpen. En maar op en neer rijden tussen Leiden, Oegstgeest en Abcoude. Al leen als het eens een keer te laat geworden is, wordt er geslapen boven het restau rant. Maar het gaat allemaal met een glimlach en met de blik op de lachende toe komst. Maar goed, het kiene drietal van Auberge Fleurie aan de Koppeldijk in het kleine maar o zo dure Abcoude geen van de drie zou er wil len wonen, omdat een rede lijk huis daar onbetaalbaar is heeft een nog vrij korte maar nu al onderscheiden aanloop achter de rug. Een voorlopige bekroning is dan de Hoffelijkheidspluim van ANWB en Horeca. In een bij gaand vererend schrijven heette het: „In uw bedrijf wordt goed gastheerschap tentoongespreid. Men voelt zich hier echt gast, wat ook waarneembaar is bij de ande re bezoekers. De totale sfeer is bijzonder aangenaam, met rustige achtergrondmuziek. De bediening is efficient, cor rect en attent. Een goede ti ming tussen de gangen wat wil zeggen, dat je rustig na een uitgebalanceerde ka beljauw je tijd kan nemen vooraleer de soep van me loen met een aardbeiencrème wordt geserveerd is even eens gegarandeerd. „Haast voor de gast is niet geboden". U kunt, tussen de bedrijven door, kiezen uit ca. 80 wijnen uit zowat de hele EG en van daarbuiten. Een Pluim dus. Vincent Pillen wil best wel over exclusief eten, „foodsty- ling" of Michelinsterren pra ten, maar 't liefst heeft hij het over Verdi of Engelse li teratuur. Hij is een restaura-

Leidse Courant | 1990 | | pagina 11