Juba gaat hervormen TeNLAND CeidaeSoiwmit Ook ANC voor uur van waarheid ZELFS TAKAKO DOI KAN LDP NIET VERDRINGEN Politieke gevangene na dertig jaar vrij Sharon stelt zich aan hoofd van compromisloze Israëli's wmws^w Doden bij betogingen in Nepal jjositiepartij ;ericht MAANDAG 19 FEBRUARI 1990 PAGINA 5 a)uwen jaar al afhankelijk e^jjS Nog dit jaar it [Litouwen zich af van cejetunie. Dit heeft een tse het politburo van de gkistische partij van ;r pvjetrepubliek gisteren Volgens Romualdas rig besluit de Opperste srtiet parlement, van Li- pijvoor het eind van het i ^ig te keren naar de on gelijkheid die Litouwen lop Tweede Wereldoorlog TS al^- BELGRADO Eén van de beroemdste politieke gevan genen in Joegoslavië, de 54-jarige schrijver van Albaanse afkomst Adem Demaci, is na bijna dertig jaar achter de tralies te hebben gezeten op vrije voeten gekomen. Hij heeft zijn straf volledig uitgezeten. De vrijlating van De maci werd zondag bekendgemaakt in Zagre bij de oprich ting van een nieuwe, onafhankelijke mensenrechtenorga nisatie. De vrijlating van Demaci was een van de eisen die de Albanese inwoners van Kosovo in januari bij bloe dig verlopen demonstraties meevoerden. Adem Demaci werd op vrije voeten gesteld nadat hij een straf van vijf tien jaar had uitgezeten. Hij was in 1975 gearresteerd. De schrijver werd echter in 1959 al voor het eerst veroor deeld en is sindsdien nauwelijks buiten de gevangenis- poorten geweest. Hij zou zich schuldige hebben gemaakt aan „ondermijnende activiteit" en „banden met vreemde mogendheden". Chileense veerboot gezonken SANTIAGO Voor de haven van de stad Valdi- via in Chili is gis teravond een veerboot gezon ken, waardoor ze ker 17 mensen zijn verdronken. De veerboot is wel licht op een vrachtboot gelo pen, die enkele ja ren eerder was ge zonken. Onrust in Teheran na voetbalverbod TEHERAN Voetballiefhebbers in de Iraanse hoofdstad Teheran hebben vrijdag bussen en auto's in brand ge stoken en eisten de dood van de gees telijke leider Khamenei en president Rafsanjani. De rellen liepen uit op bot singen met leden van de Revolutionai re garde. Tientallen betogers raakten gewond. Dat heeft de grootste Iraanse oppositie beweging, de Volksmujaheddin, zater dag meegedeeld. Het bericht kon niet door onafhankelijke bronnen worden bevestigd. Geestelijke leiders hebben vorige maand een verbod op voetbalwedstrij den aangekondigd omdat de bijeen komsten uitliepen op anti-regeringsbe- togingen, aldus de mujaheddin. Gisteren hebben duizenden Iraniërs voor de Britse ambassade in Teheran gedemonstreerd voor „de bevestiging van de geldigheid" van de oproep tot het vermoorden van schrijver Salman Rushdie. De betogers eisten ook de „spoedige executie van de Britse za kenman Roger Cooper". Cooper zit sinds 1985 zonder vorm* van proces vast op verdenking van spionage. De geestelijke Mohammed Ali Ansari, die verantwoordelijk is voor de bouw van een mausoleum van wijlen ayatollah Khomeini, stak een militante, sterk anti-Amerikaanse en anti-Britse rede af. Hij noemde het doodvonnis door Khomeini tegen Rushdie „historisch". Ex-rijkswachter verdacht van moord op Nederlander BRUSSEL De beruchte ex-rijkswachter Madani Bouhouche, wiens naam opduikt in alle duistere Belgische affaires van de af gelopen jaren, wordt in een proces-verbaal van de Brusselse poli tie genoemd als moordenaar van de Nederlandse zakenman John Muller. Volkunie-senator Willy Kuijpers, die al geruime tijd in het bezit is van kopieën van het proces-verbaal, heeft een jaar geleden over deze kwestie opheldering gevraagd aan minister Wathelet van justitie, maar tot dusver geen antwoord gekregen. Volgens het rapport zou Muller op het trottoir voor zijn hotel op de Brusselse Luizalaan met opzet zijn doodgereden door een rijks wachtwagen met loeiende sirene. Aan het stuur van die wagen zou Madani Bouhouche hebben gezeten. Muller zou zijn omge bracht, omdat hij te veel wist van een wapenroof bij het Speciaal Interventie Eskadron van de Rijkswacht, de groep-Diane, in 1981. Bouhouche werd daar lange tijd van verdacht. De geavanceerde wapens die toen geroofd werden, zijn later in verband gebracht met de bloedige overvallen van de Bende van Nijvel. (Van onze correspondente Willy Werkman) TEL AVIV De Israëli sche minister van indus trie, Ariel Sharon, heeft formeel ontslag genomen. Vorige week diende hij tijdens een chaotische bij eenkomst van de Likud- partij onverwacht zijn ont slag in, uit protest tegen het plan van Shamir voor verkiezingen in de door Israel bezette gebieden. Dat ontslag is nu formeel. Zijn opstappen luidt het begin in van zijn 'oorlog' tegen het politieke proces dat moet lei den tot een Israëlisch-Pale- stijnse dialoog. Sharon zal als ervaren commandant de troe pen van extreem-rechts in Is raël leiden tegen een politiek, die kan leiden tot het verlies van de bezette gebieden. Een missie waarvoor hij, zoals hij zelf zegt, „van partij-afdeling naar partij-afdeling en van stad naar stad" zal reizen. En waarbij hij niet alleen op zijn legendarische charisma onder het volk kan rekenen, maar ook op zijn eigen verleden, waarin hij bereikte wat velen wel wilden, maar niet voor mogelijk hielden. Enkele jaren na de Zesdaagse Oorlog drukte de toenmalige militaire commandant van de beruchte commando-eenheid 101 de beslissing door een kor daat einde te maken aan de „terreur"-daden van de Pale stijnse bevolking in de Gaza- strook. Persoonlijk joeg hij zijn leger door de dichtbevolkte Palestijnse kampen. Hij liet ar resteren, verwonden en doden. Sharon 'herstelde' binnen en kele maanden 'de rust' in de Gaza-strook. Enkele jaren la ter liet de generaal inmid dels commandant van het zui delijke front opnieuw van zich horen. Tijdens de Yom Kippoer-oorlog van 1973 stak hij met zijn troepen in het diepste geheim het Suezkanaal over en creëerde zo een brug- gehoofd, waarlangs Israël en kele dagen later kon opruk ken. Het stempel dat Sharon zette op Israëls invasie in Libanon, in 1982, was nog indrukwek kender. Hij stormde met zijn troepen veel verder door dan officieel was toegestaan. Hij bezette tenslotte de hoofdstad Bayrut. Hij viel tegen de opdrachten van het thuisfront in de in Libanon gelegerde Syrische troepen aan, schond wapenstilstandsovereenkom sten en gidste tenslotte de Christelijke Falangisten naar de beruchte massamoord in de Palestijnse kampen Sabra en Shatilla, vlakbij Bayrut. Sha ron werd naar aanleiding hier van afgezet als minister van defensie. Maar zijn handig ma noeuvreren en de populariteit die hij opbouwde bezorgde hem enkele jaren later op nieuw een kabinetspost. Als minister van handel en in dustrie vocht hij vooral de strijd van de joodse vestiging in de bezette gebieden. Sha ron. de vechter, kreeg van het volk de titel „koning van Is raël". Ironisch genoeg ver schillen premier Shamir en ex-minister Sharon niet van mening als het gaat over het „nooit opgeven van ook maar één vierkante centimeter Eretz Israel, het Land van Is raël". Maar Shamir, buigend onder de zware internationale druk en bang zijn regerings coalitie-partners te verliezen, wil op zijn minst de indruk wekken mee te helpen aan het vredesproces in het Midden- Oosten. Diep in de moeilijkhe den als gevolg van de nu al ruim twee jaar durende Intifa da, de Palestijnse opstand in bezet gebied, formuleerde hij vorig jaar een plan voor ver kiezingen onder de Palestij- nen. Het was een initiatief dat tot nu toe nog geen kans op succes heeft geboden. Maar het was wel een begin van toege ven. Sharon vormde met de minis ters David Levy en Yitschak Modai „het bondgenootschap van de tegendruk". Ze begon nen hun rebellie binnen de partij. Gedrieën vielen ze openlijk de steeds moeilijker uit zijn woorden komende pre mier aan. Niet zonder succes brachten ze de boodschap thuis, dat de bejaarde Likud- leider over niet al te lange tijd zijn voorzittershamer tal moeten neerleggen. Maar Sha ron heeft meer bereikt. Tij dens een kortgeleden gehou den opinie-peiling antwoordde 46,4 procent van de Israëlische ondervraagden dat de pers in Israël te veel vrijheid heeft ewn dat de persvrijheid de veiligheid van het land schaadt. Op de vraag of Israël een sterke leider nodig heeft, die de orde en de rust kan her stellen zonder zich wat aan te trekken van verkiezingen of parlementsbeslissingen, ant- wooordde 45 procent: ja. Die sterke leider wil Sharon zijn. „Ik zie mezelf beslist als kan didaat voor het premierschap", zegt hij zelf. Hii zal alles doen ook tegen de logica in om dat doel te bereiken. In Sovyeto lijkt het leven, na alle drukte van vorige week, zijn gewone gang te hebben hernomen. Zo kon Winnie Mandela worden gefoto grafeerd tijdens een praatje met een vrouw die langs de deur bezems kwam verkopen. ZUIDAFRIKAANSE PROFESSOR ROBERT SCHRIRE: (Van onze speciale verslaggever Leo Enthoven) KAAPSTAD „Het be sluit van het ANC een de legatie te sturen naar de blanke president De Klerk geeft aan dat de or ganisatie echt bereid is om te "onderhandelen. Veel verder kan zij op dit mo ment niet gaan", zegt pro fessor Robert Schrire van de politieke faculteit van de Universiteit van Kaap stad, Zuid-Afrika. „Het is een echte doorbraak". Professor Schrire is een toon aangevende Zuidafrikaanse wetenschapper. Door zijn vele contacten met het ANC weet hij wat leeft binnen de organi satie. Het ANC, zo legt hij uit, heeft tientallen jaren onder slechte omstandigheden moeten werken. „Het ANC heeft altijd voorrang gegeven aan het verwerven van de macht boven het uitdenken van een uitgebalanceerd poli tiek programma". Het ANC zat ook ver weg van het thuis front, in oorden met belabber de faciliteiten en kampte met een groot gebrek aan geld. „Vergelijk dat nou eens met de regering. Die is rijk, heeft alle moderne communicatiemidde len tot haar beschikking, zit heel dicht bij haar achterban, heeft een lange ervaring in het ontwikkelen van beleid. Dan is het toch niet verwon derlijk dat het ANC nog niet even ver is als zijn tegenpar tij?" Geen terreur Schrire vindt dat de blanke regering wel erg veel ophef maakt van de 'guerilla-oorlog' van het ANC: „De werkelijk heid is heel eenvoudig. Het ANC heeft de meest gebrekki ge militaire organisatie van alle revolutionaire groeperin gen. Daar komt nog bij dat de motivatie voor gewelddadige strijd onder ANC'ers altijd heel laag is geweest. Het ANC is nooit overgegaan tot niet sontziende terreur. Zij heeft nooit vliegtuigen gekaapt. Het doel van wat iedereen nu de 'gewapende strijd' noemt was niet het voeren van massale terroristische acties, maar het beeld hooghouden van krijgs haftigheid". De politieke strategie van het ANC valt, aldus professor Schrire, in drie onderdelen uiteen. „Het ANC wenste door de buitenwereld geaccepteerd te worden als de enige verte genwoordiger van de brede massa in Zuid-Afrika. In die opzet is het geslaagd. Ten tweede heeft het ANC hard gewerkt aan zijn imago in Zuid-Afrika zelf. Als derde, en minst belangrijke, was er die gewapende strijd om druk uit te oefenen op de regering. Dit onderdeel heeft het minste succes gehad". Tussen de revolutionaire reto riek en de praktijk van de po litieke dialoog zit een groot verschil. Dat blijkt des te scherper, nu de ontwikkelin gen zoveel sneller gaan dan ie dereen had gedacht. Schrire: „Het ANC is er steeds van uit gegaan dat het nog heel lang zou duren voordat het blanke bastion zou scheuren. Dat het nog tientallen jaren de tijd zou hebben om politieke alterna tieven uit te denken. Dat is een grote misrekening geble ken". De uitlatingen over de nationalisatie van grote indus trieën zijn volgens hem dan ook niet veel meer dan „sim pele retoriek om steun te ver werven bij de massa. Maar nu moet het ANC van de ene dag op de andere realistische be leidsplannen ontvouwen, en dat zal nog heel moeilijk wor den". Uur van de waarheid In zekere zin staat het ANC voor het uur van de waarheid, aldus Schrire. „Het gemakke lijke gedeelte van de weg Mandela vrij, het ANC toe gestaan is achter de rug. Maar nu moet de organisatie waarmaken dat zij binnen de grenzen van Zuid-Afrika meer is dan een symbool. De leiders staan ver af van de basis in Zuid-Afrika, mede doordat ze zo lang in de cel hebben geze ten of hun hele leven al in bal lingschap zijn. Er is de genera tiekloof. De huidige leiders zijn bijna allemaal bejaard, maar meer dan de helft van de zwarte bevolking in Zuid- -Afrika is jonger dan twintig en is vooral militant. Het ANC zal nu de oude, vertrouwde leiders naar voren schuiven. Maar over een paar jaar zijn zij naar de achtergrond verdwe nen. Het is onbekend hoe de toekomstige leiders denken. Of ze even redelijk zijn en tot compromissen bereid. En of zij De Klerk ook een integer man vinden". Het moeilijkste onderwerp bij de komende besprekingen wordt de verdeling van de po litieke macht. Voor Schrire staat vast dat de blanke rege ring niet bereid is om het land aan de zwarte medeburgers over te dragen. „Wat De Klerk precies wil weet ik niet. Waar ligt de grens die de Nationale Partij voor zichzelf heeft ge trokken?" Voorlopig, zo is de conclusie van Schrire, verkeert de blan ke regering in een comfortabe le positie. Ze heeft het initia tief, de hervormingen zijn goed gevallen in het buiten land en de regering heeft zich verzekerd van de onvoorwaar delijke steun van leger en poli tie. Alleen de tijd kan zich te gen de regering keren maar ook tegen het ANC. Over vijf jaar moet De Klerk verkiezingen uitschrijven voor het (blanke) parlement en hij wil de zaak dan geregeld heb ben. Scenario's Schrire voorziet twee mogelij ke scenario's: „Het optimisti sche is dat de Afrikaners ons verrassen. Dat hun uiterste grens heel ver weg ligt. Dat ze afstand doen van de macht. Dat ze met de zwarte bevol king tot werkbare compromis sen komen. Het pessimistische alternatief is dat de regering zich hopeloos vergist in de stellingname van het ANC en dat de gesprekken vastlopen. Ik ben van nature pessimis tisch waar het de politieke toe komst van dit land betreft. Maar ik ben nu iets minder pessimistisch dan een tijdje ge leden". Van de oer-conservatieve blanken verwacht Schrire niet veel moeilijkheden meer. „Hun politieke rol is uitge speeld. Hun conservatisme leidt tot niets. Oh, de bestaan de situatie kan nog tientallen jaren blijven bestaan. Er zijn genoeg tanks en soldaten om de zwarten in toom te houden. Maar wat een miserabel, arm zalig land zal Zuid-Afrika dan zijn". [NA De Cubaan- 1 mmunistische partij JJaterdag ingrijpende lCKmingsplannen aan- niigd om het politie- teem te veranderen. 'Norwaarden zijn ver kijkt om het politie- nj institutionele sy- •ujvan de natie con- sfen praktisch te per- leieren", aldus het comité van de communistische partij. Afgelopen vrijdag is in Cuba een bijzondere zitting gehou den van het centraal comité. Volgens waarnemers wijst deze speciale bijeenkomst erop dat de Cubaanse leiders niet tevreden zijn over het functio neren van de partij en de rege ring, en van de socialistische structuren in het algemeen. Het besluit lijkt een reactie op de toenemende politieke en economische druk op Cuba als gevolg van de ontwikkelingen binnen de communistische landen in Oost-Europa. Het is voor het eerst dat op Cuba sprake is van een bereid heid tot hervormingen. Tot dusverre had president en par tijleider Fidel Castro zich altijd negatief uitgelaten over de hervormingen in de Sovjetu nie en Oost-Europa. De verklaring maakte echter wel duidelijk dat er geen ver anderingen te verwachten zijn in het één-partijstelsel in Cuba. In de verklaring werd i - rf: gesteld dat Cuba erin was i slaagd fouten te vermijden die elders waren gemaakt. „Wij moeten ons bewust zijn dat wij andere fouten kunnen en moeten vermijden". Cuba dient bovenal de principes van het marxisme-leninisme aan te passen aan zijn eigen situatie en eigenaardigheden en moet niet proberen buitenlandse modellen te kopiëren. Dit leid de in het verleden tot „een verlies aan frisheid" en tot te veel bureaucratie, aldus de verklaring. KATHMANDU In Nepal zijn gisteren zeker vier doden gevallen toen ongeregeldhe den uitbraken op de eerste dag van een campagne voor de in voering van een meerpartijen- democratie. Aanhangers van verboden po litieke partijen die samenwer ken binnen de Beweging voor Herstel van de Democratie (MRD) gingen gisteren de straat op om, voor het eerst, te demonstreren tegen de rege ring en tegen het radensys teem waarin geen ruimte is voor partijen. Er braken gevechten uit met de politie. In Chitwan, zo'n 150 kilometer van de hoofdstad Kathmandu, werden twee stu denten en een politieman door kogels gedood. Het vierde slachtoffer, een agent, viel in Hetauda, op 100 kilometer van Kathmandu. In de hoofdstad demonstreerden zo'n 10.000 mensen, tegen wie de politie traangas inzette en de wapen stok gebruikte. De MRD heeft voor vandaag opgeroepen tot een algemene staking. Nepalese jongeren roepen anti-regeringsslogans tijdens demonstraties in Kathmandu. Zij eisen een meerpartijenstel- sel. foto: afp (Vervolg van de voorpagina) TOKYO Ondanks een flinke opmars van de socialisten zijn de gisteren gehouden parle mentsverkiezingen in Japan een overwinning geworden voor de regerende Liberaal-De mocratisch Partij (LDP). Daar komt nog bij dat 15 van de 21 onafhankelijke kandida ten zich vermoedelijk zullen aansluiten bij de LDP-fractie. De socialistische JSP, de groot ste oppositiepartij onder leiding van de charismatische Takako Doi, deed het niet slecht, maar slaagde er niet in de conserva tieven van hun plaats te ver dringen. Kennelijk hadden de kiezers te weinig vertrouwen in een werkbare coalitie van de oppositiepartijen om de LDP de regeringsmacht te ontzeggen. Takako Doi heeft echter al la ten weten dat zij zich blijft in zetten om de door de LDP inge voerde omstreden omzetbelas ting ingetrokken te krijgen. De secretaris-generaal van de JSP, Tsuruo Yamaguchi, kon zijn teleurstelling niet verber gen. Hij zei de keuze van de kiezers, die blijkbaar de voor keur geven aan stabiliteit bo ven verandering, te betreuren. „Wij hebben ons best gedaan om de status quo te trachten te wijzigen", voegde hij er versla gen aan toe. De socialisten betreuren het dat de andere kleinere partijen het zo slecht hebben gedaan. De Komeito-partij viel terug van 56 naar 45 zetels, de communis tische partij van 26 naar 16 en de Democratisch-Socialistische Partij van 27 naar 14 zetels. Welvaart De LDP is al sinds 1955 aan de macht. In die periode is Japan opgeklommen tot een economi sche wereldmacht. De bood schap van de Japanners is dui delijk: politieke ethiek is wen selijk, maar economische groei en stabiliteit zijn noodzakelijk. En degenen die de welvaart hebben gebracht, mogen niet in de steek worden gelaten. De regeringspartij werd het af gelopen jaar gekweld door cor ruptie- en seksschandalen, met name door het Recruit-aande- lenschandaal. Dit had tot ge volg dat de LDP in juli 1989 de meerderheid in het Hogerhuis verloor. Politici in de regerings partij, die grote sommen aan steekpenningen in hun zak sta ken, kregen de naam alleen op eigen voordeel uit te zijn. Des ondanks zijn zij bijna allemaal terug. Zo behouden de ex-pre miers Noboru Takeshita, Yasu- hiro Nakasone en Sosuke Uno hun zetel. Premier Kaifu was zeer tevre den over de verkiezingsuitslag, die hij „een vorm van zuive ring" noemde. Het is echter de vraag of Kaifu nog lang als pre mier zal aanblijven. Hij werd als compromispremier naar vo ren geschoven door de LDP omdat hij niet betrokken was bij enig financieel schandaal, maar een sterke basis in dé par tij heeft hij niet. De kans lijkt groot dat als de LDP is beko men van de perikelen, hij opzij gezet zal worden door machti ger figuren in de partij, zoals oud-minister van financiën Abe, die gisteren herkozen werd in het parlement ondanks zijn rol in het Recruit-schan- daal. HET RAADSEL VAN STRAAT MAGELHAES (Over dit stripverhaal loopt tot 11 juni een tentoonstelling in het Maritiem Museum in Rotterdam). voor voelen om samen met mij die grot eens op te zoeken?" Oli vier van Noort is natuurlijk voor het plan te vinden. Zijn vader geeft direct toestemming, ofschoon hijzelf van die rare verhalen niets gelooft. Maar als zijn zoon zich aan die expeditie wil wa gen..., het is hem goed. En hij kent kapitein Rob als een kundig zeeman, die zeker geen gekke dingen zal uithalen. G In Mongolië is i een politieke opposi- j opgericht die het monopolie van de com- ische partij betwist. Het longolische Democrati- artij, die is voortgeko- it de Mongolische De- aische Unie. Deze actie- t heeft in de afgelopen j maanden vijf massa-' omsten georganiseerd igen de communistische ersing werd gedemon- q De Mongolische pre- re Dumaagiyn Sodnom [j 'orige week laten door- lSfren dat de regering be- h tot overleg met de be- edie beweert 60.000 ngen te hebben. De r misten, die sinds 1921 in ;Jliê aan de macht zijn, schoorvoetend de her- jpgen die in de Sovjetu- jgang zijn gezet. 15 Ja, ook Rob geeft toe, dat het verhaal wel geloof- ig klinkt. Die monnik zal dit toch niet uit zijn duim hebben en?.... Ze nemen de kaart erbij. De plaats waar Jacob oon indertijd aan land is gezet, is uit de oude journalen s bekend. Daar moet het zijn geweest. Rob stopt een verse i zegt dan tegen de jonge Van Noort: „Zeg, zou je er iets

Leidse Courant | 1990 | | pagina 5