Utomobilist vindt reistijd llangri jker dan hoge kosten Heerlen: ook klanten prostituee's strafbaar Hirsch Ballin tegen elektronisch huisarrest ïuwe remmer onderzocht >r complicaties diabetes italiteit hartpatiënt moet doorslag geven" h Prognose: winst voor CDA en D66 Ga nooit op reis zonder de ANWB! INLAND CckLe Commit MAANDAG 19 FEBRUARI 1990 PAGINA 3 de hoogte van de kosten. Het is dus beter het openbaar ver voer kwalitatief te verbeteren in plaats van de autokosten te verhogen. De conclusies van het rapport zijn gebaseerd op onderzoek onder 21.000 men sen die dagelijks het traject Dordrecht-Rotterdam afleg gen. Een ambtenaar van het minis terie noemde de verwachtin gen die Maij heeft van het te rugdringen van het autoge bruik uiterst dubieus. Maij verwacht dat ongeveer 20 pro cent van de automobilisten zijn wagen zal inruilen voor het openbaar vervoer door maatregelen zoals het reke ningrijden, waarbij op onge veer 140 punten in de Rand stad tol geheven zal worden. Volgens het rapport zou alleen het gelijktijdig invoeren van alle tot nu toe bedachte maat regelen enig effect kunnen hebben. Daaronder vallen be halve het rekeningrijden ook het spitsvignet, een verhoging van de benzineaccijnzen èn verbetering van het openbaar vervoer. De zegsman van het departement betwijfelde ech ter of de minister zulke ingrij pende maatregelen wel wil en kan nemen. Tunnels Inmiddels is negatief gerea geerd op het jongste plan van het kabinet om de kosten voor de bouw van twee nieuwe tun nels onder het Noordzeekanaal bij Amsterdam te laten betalen door degenen die er gebruik barheid weekblad fjAM Het communistische [Waarheid wordt een week- jn brede, onafhankelijke pro Deze wijziging moet ui- ingaan. Bekeken wordt vjaam van het blad wordt ver- 3e|t partijbestuur van de CPN nee de aanbevelingen over '%urgroep. Voortgaand abon- °°en de wens tot verbreding reiagvlak waren aanleiding om j> een nieuwe leest te schoei- iuidige abonneebestand van £f00 en 7000 is te klein om het ;"hdabel uit te geven. Het eer- van De Waarheid ver- rs23 november 1940. Twee agenten verongelukt BAARLE-NASSAU Twee mede werkers van de groep Nieuw-Ginne- ken van de rijkspolitie zijn gisteroch tend bij een verkeersongeval onder Baarle-Nassau om het leven geko men. De patrouillewagen werd van achteren aangereden door een bestel busje en reed daardoor tegen een boom. De 52-jarige wachtmeester eer ste klas van de reservepolitie over leed ter plaatse, de 42-jarige opper wachtmeester, rayoncommandant te Bavel, overleed later in een zieken huis in Breda. De aanrijding is hoogstwaarschijnlijk veroorzaakt door oververmoeidheid van de be stuurder van het busje. Cao-akkoord bij Hoogovens EGMOND AAN ZEE De directie van het Hoogovens staalbedrijf (17.000 werknemers) en de vakbonden heb ben in beginsel overeenstemming bereikt over de nieuwe cao. Hoogovens garandeert tijdens de vijftien maanden die het contract duurt dat er geen gedwongen ontslagen zullen vallen in het kader van de komende reorganisatie. Na af loop van de cao zal het concern zich in elk geval inspan nen om gedwongen ontslagen te voorkomen. Het cao- overleg liep vorige week vast op de weigering van Hoog ovens om een werkgelegenheidsgarantie te geven. De eis van de industriebonden om voor de drieduizend werkne mers in de dagdienst de 36-urige werkweek in te voeren, is afgeketst op een „absolute blokkade" van Hoogovens. Bij de komende reorganisatie kan atv een „bruikbaar middel" zijn om werkgelegenheid te behouden. Wat loon betreft, is het eindbod van Hoogovens van kracht geble ven. De vut-leeftijd blijft de komende twee jaar op 60 jaar gehandhaafd. Nederlandsche Bank overweegt schadeclaim tegen Aktueel DEN HAAG De advocaten van De Nederland sche Bank onderzoeken of zij een dwangsom van 50.000 gulden kunnen eisen van het weekblad Ak tueel. De hoofdredacteur van het blad, P. de Vries, zou een gerechterlijke uitspraak hebben genegeerd door in het televisieprogramma Jongbloed en Joos- ten uitvoerig te vertellen over een artikel in zijn blad, waarin wordt beschreven hoe je met een kleurenkopieerapparaat bankbiljetten kunt nama ken. De Nederlandsche Bank eiste in een kort ge ding dat de oplage van Aktueel uit de handel zou worden genomen omdat het bewuste artikel zou aanzetten tot valsemunterij. De rechtbank in Am sterdam stelde DNB vorige week in het gelijk en verbood de redactie 'op enigerlei wijze aandacht te vestigen op het artikel'. Gebeurt dat toch, dan zou het weekblad een dwangsom moeten betalen van 50.000 gulden. HEERLEN Wanneer de gemeenteraad van Heerlen morgen avond met een desbetreffend voorstel van B en W akkoord gaat, dan zal het voortaan in deze gemeente verboden zijn om op straat publieke vrouwen te benaderen, de zogenaamde tippelaar sters. Voorzover bekend is een dergelijke regeling nog nergens in Nederland van toepassing. De Algemene Politieverordening van Heerlen kende reeds een bepaling waarbij tippelen straf baar was gesteld. Op grond daarvan werd een straatprostituee strafrechtelijk vervolgd maar de rechter kwam niet tot een ver oordeling. Het alleen strafbaar stellen van de prostituee was volgens hem in strijd met het gelijkheidsbeginsel tussen mannen en vrouwen, vastgelegd in artikel 1 van de Grondwet. Voor burgemeester en wethouders is dit aanleiding voortaan ook tegen „klanten" en souteneurs op te gaan treden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Hirsch Ballin van justitie is „niet bepaald enthou siast" over de invoering van elektronisch huisar rest in Nederland. Zijn be langrijkste bezwaar tegen deze vorm van straf is dat het de mensen niet ver antwoordelijk stelt voor het eigen gedrag, zo zei Hirsch Ballin dit week einde in het radiopro gramma TROS Aktua. Bij elektronisch huisarrest zit iemand zijn straf thuis uit. Via een elektronisch systeem, dat in de Verenigde Staten al een tijdje in gebruik is, 'wordt ge controleerd of de 'gevangene' zijn huis niet verlaat. Minder cellen Hirsch Ballin zei het systeem „effectief" te vinden en hij er kende dat daardoor minder cellen nodig zijn. Maar de kwestie van de eigen verant woordelijkheid weegt uitein delijk zwaarder bij de minister van justitie. Op zijn ministerie wordt nog wel gestudeerd op de toepasbaarheid van het sy steem in ons land. Volgens Hirsch Ballin zijn er andere mogelijkheden om te straffen waarbij de veroor deelden wèl verantwoordelijk worden gesteld voor hun da den. De minister noemde als voorbeeld de" HALT-projecten, waarbij jeugdige vandalen het aangerichte kwaad zelf weer teniet moeten doen. Bijvoor beeld een ondergekladderde tram zelf weer schoon maken. Betalingsregeling Op een CDA-conferentie in Zwolle over veel voorkomen de criminaliteit zei Hirsch Balllin in de toekomst meer overtredingen op administra tieve wijze, via een betalings regeling, te willen afdoen. Hij zei daarbij vooral aan de klei ne milieucriminaliteit te den ken, zoals het laten slingeren van vuilniszakken. „De kwali teit van de rechtshandhaving is gediend met een snelle af doening van minder ernstige zaken", aldus de bewindsman. "Bird" ujale lajideren cjdag de n* Bird' als de 'iding I Press idit om vogel °s aan i)die de jury de I In het Acade- ifiekenhuis in Lei den methode on- z( waarmee ernsti- ilicaties kunnen istreden die pa lmet suikerziekte ip van het ziekte- ijgen. Dr. J. van jeeft hiervan een Ving in zijn proef- 'aarop hij woens- ioveert. efrzoek bij een groep dmet een vergevorder- van het zenuw stelsel toonde aan dat het afta kelingsproces met de nieuwe behandelingswijze kan worden gestopt. De therapie gaf tevens verbeteringen te zien. Bij veel patiënten met suiker ziekte treden op den duur be schadigingen op aan zenuwen, ogen en andere organen, zoals bloedvaten. Deze kunnen lei den tot tinteling en gevoelloos heid in armen en benen, staar op de ogen en zelfs blindheid en een verhoogde kans op hart- en vaatziekten. De specialist zocht naar een methode waarmee deze com plicaties bestreden en het liefst voorkomen kunnen worden. Van Gerven maakte gebruik van het middel tolrestat, dat het proces van de suikerom zetting afremt in de niet van insuline afhankelijke chaamscellen. De toepassing van het remmingsmiddel, vooral in een vroeg stadium van diabetes, kan volgens de onderzoeker een doorbraak betekenen in de behandeling en het voorkomen van compli caties van suikerziekte. De resultaten van de proefne ming in Leiden zijn zo hoopvol dat de specialist het onderzoek in samenwerking met andere universiteiten en met meer pa tiënten wil voortzetten. Er zijn volgens Van Gerven al toezeg gingen die een dergelijk pro ject met een looptijd van vijf jaar mogelijk maken. Lekker op vakantie. Maar ga dan ook écht zonder zorgen van huis. Met uw ANWBHdmaatschap, de internationale Reis- en Kredietbrief en zo n goede ANWB-reisverzekering. De perfecte combinatie voor complete zekerheid. En als er iets misgaat, staat de ANWB-alarmcentrale voor u klaar. Regel die zeker heid en kom voor u weggaat eerst even langs bij uw ANWB-kantoor of bel gratis 06 05 03. Zeker op reis met de ANWB fTntaire redactie) gjiAG Minister J verkeer en wa- Averschat de ef- )n een verhoging itokosten. Bij een ing is slechts ze- int van de auto- bereid in plaats ito de trein of de ken, zo blijkt iderzoek 'Files in id, oplossingen reistijd is voor de »el belangrijker dan Akkerbouwers protesteren in Den Haag GOES Akkerbouwers uit Zeeland en West-Bra bant zijn vanmiddag met ongeveer tweehonderd trekkers naar Den Haag vertrokken om daar mor gen hun onvrede over het akkerbouwbeleid kracht bij te zetten. Het initiatief voor de spontane actie komt van de Zeeuwse agrarische vrouwen. De actie krijgt ook bijval in andere re gio's, aldus actievoerster Josje de Koning. De groep wil met de actie de eisen van de drie centrale landbouworganisaties voor een beter akkerbouwbe leid ondersteunen. „Braks moet nu eindelijk maar eens laten zien dat hij voor de boe ren is en niet tegen", zo wordt gemeend. HILVERSUM Als er nu Tweede-Kamerverkiezin gen zouden worden ge houden, zouden CDA en D66 winst boeken en zou den PvdA en VVD zetels verliezen. Dit blijkt uit een enquête van het bureau Interview, waar van de resultaten gisteravond voor de VARA-televisie be kend zijn gemaakt. CDA en D66 zouden elk drie zetels winst boeken en respectieve lijk uitkomen op 57 en 15. De PvdA zou vier zetels verliezen en terugvallen op 45. De VVD zou teruggaan van 22 naar 21 zetels. Ook Groen Links zou een zetel moeten inleveren en uitkomen op 5 zetels. Voor de overige partijen in de Tweede Kamer zou er niets verande ren. Interview voorspelt forse verschuivingen na de gemeen teraadsverkiezingen van 21 maart. Bij de gemeenteraads verkiezingen van vier jaar ge leden kreeg het CDA 32,1 pro cent van de stemmen. Volgens de prognose zou dat nu 37,6 procent worden. D66 ziet zijn percentage meer dan verdubbelen: van 4,7 naar 9,9 procent. De PvdA zou nu 29,5 procent van de stemmen krijgen tegen 33,1 procent in 1986. De VVD zakt van 18,4 naar 13,8 procent. Groen Links gaat van 5,1 naar 3,5 procent. Van de PvdA-aan- hang heeft maar 47 procent vertrouwen in het kabinet- Lubbers/Kok. Van de CDA- aanhang is dat percentage aan zienlijk hoger: 70 procent. Kok: „Bezuinigingen mogen lage inkomens niet raken" van de voorpagina) G De op- ng waarop staats- is Simons doelde j voortijdig besloot eftijdsgrens toe te pij harttransplapta- l^tstond nadat de hartchirurg prof. hs de inhoud van bouwdijk rapport thuld. In dit stuk fden de betrokken Igen en cardiochi- aan de regering j om in ons land - vooral op eigen kosten, laten opere- vanwege het tekort aan ren. donorharten - boven de 55 jaar geen harttrans plantatie meer toe - te Vitaler staan. Deze regel wordt nu officieus al gehanteerd, met ook als ge volg dat de Nederlandse zie kenfondsen weigeren de kos ten van een dergelijke operatie te vergoeden. In bijvoorbeeld België en Engeland kunnen oudere patiënten wel een an der hart krijgen. Een aantal Nederlanders heeft zich daar, De staatssecretaris stelde zich nu op hetzelfde standpunt als de regeringen in Brussel en Londen. „Het kan namelijk zo zijn", zei hij, „dat een hartpa tiënt van 60 jaar vitaler is en minder kwalen heeft dan een andere hartpatiënt van 50 jaar. Ik zie dan niet waarom je de laatstgenoemde eerder zou be handelen dan de eerstgenoem de". Simons is het wel eens met de stelling dat er een goede com municatie mogelijk moet zijn tussen patiënt en artsen. „Het criterium mag nooit zijn: Ne derlander of buitenlander. Maar maar als de communica tie niet goed verloopt, is de kans op mislukken aanwezig. Het gaat hier om een ingreep die veel voorbereiding en na zorg vraagt van arts en pa tient". Simons hoopt dat hij met de Wet op Donatie, waar van hij vóór juni een ontwerp zal indienen bij de Tweede Kamer, het tekort aan ruilhar- ten zal doen teruglopen. MooseMl (ADVERTENTIE) van maken. Commissaris van de koningin in Noord-Holland, R. de Wit (PvdA), zei gisteren in het televisieprogramma Het Capitool er absoluut op tegen te zijn dat alleen Noordhol landse bewoners van ons land de prijs voor die tunnels gaan betalen. Tot nu toe is het vrijwel altijd zo geweest dat grote infra structuurwerken in ons land door de gehele bevolking moesten worden opgebracht. Het kabinet is daar nu van af gestapt. De Wit ziet de oplos sing vooral in een algemene verhoging van de benzine-ac- cijns. Hij zal dit onderwerp ze ker ter sprake brengen in het overleg dat het kabinet zal hebben met de provincies Zuid- en Noord-Holland en de grote steden. De Noordhol landse gedeputeerde Achter straat staat vierkant achter de commissaris. Hij is bereid zelfs een verhoging van de benzine prijs met een kwartje te accep teren als daardoor de tol op alle tunnels onder het Noord zeekanaal maar vervalt. De Wit en Achterstraat heb ben vanuit Oost-Berlijn steun gekregen van VVD-fractie- voorzitter Voorhoeve, waar hij een internationale conferentie van liberale leiders bijwoont. „Het heffen van tol op be staande tunnelverbindingen werkt erg onrechtvaardig uit voor die mensen die zich in het verleden, vooral in Noord- Holland, op aandrang van de overheid in de groeikernen Gebruikelijk beeld bij de Coentunnel: file. Automobilisten betalen liever meer voor een tweede tun nel zodat hun reistijd korter wordt, dan dat ze met de trein of de bus naar hun werk gaan. FOTO: ANP hebben gevestigd", aldus de VVD-leider. Dit kabinet treft met haar maatregelen steeds dezelfde groep in zijn porte monnee. Ook door het reiskos tenforfait wordt deze groep mensen het hardst getroffen, meent Voorhoeve. „Die tun nels zijn nodig vanuit het oog punt van nationale infrastruc tuur en wij vinden het erg merkwaardig dat het kabinet vindt dat de mensen die boven het Noordzeekanaal wonen daarvoor moeten betalen". (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De laagst betaalden mogen niet de dupe worden van even tuele tegenvallers voor het kabinet op de begro ting van 1991, zo zei mi nister Kolf van financiën zaterdag in het VARA-ra- dioprogramma^ Spijkers met Koppen. Afgelopen vrijdag kondigde Kok aan dat het kabinet door de mogelijke hereniging van de beide Duitslanden te ma ken krijgt met een tegenvaller MEIXRl WANNEER m er het NO) EEN6 «HG CBIMKEM mnom.1 OKSEL M3E zin. cm stop ik mt EÏNP lOtGEWPJAAR! die kan oplopen tot meer dan een half miljard gulden, als de rente op het huidige niveau bjijft. Stijgt de rente dan kan de tegenvaller nog groter wor den, omdat de staat genood zaakt is 40 miljard te lenen om haar uitgaven te bekostigen. Als door een dergelijke situatie bezuinigd moet worden kan de post Defensie in elk geval niet buiten schot blijven, vindt Kok. Hij voegde er echter aan toe dat er natuurlijk altijd in ternationale omstandigheden kunnen zijn waardoor toch een andere beslissing noodza kelijk is. Maar één ding staat voor Kok vast: de laagstbetaal den moeten gelijk blijven de len in de welvaartsontwikke ling. Mandelafeest Bezoekers van het Mandelafeest zaterdag in Amsterdam luisteren naar een van de sprekers. Zij pleitten voor een blijvende druk op het blan ke minderheidsregime in Zuid-Afrika. Het feest werd volgens de organisatie door ongeveer 15.000 mensen bezocht. Ook in andere grote plaatsen werd de vrijlating van Mandela ge vierd. k FOTO: ANP

Leidse Courant | 1990 | | pagina 3