Over het belang van originele bonsai-aarde Kort en krachtig Spokerijen van het been De elegante picnic UIT THUIS Qeidóa.Qowuvnt MAANDAG 19 FEBRUARI 1990 PAGI Ongetrouwd is - je kunt niet meer zeggen 'natuu niet hetzelfde als celiba Vandaag heb ik het ove niet over celibaat of cel leven. Mijn thema is: ongetrouwd. En, om misverstand te voorkom deze column gaat óók n over ongehuwd samenwonen. Ik wil vandaag even sti bij een nog altijd grote i van meest oudere vrouw haar hele leven ongètro gebleven. Onder haar zi die daar welbewust vooi hebben gekozen. Maar i categorie lijkt mij klein. Van een veel groter aai vrouwen is mij geblekei die ongetrouwde status j keuze is geweest. Warei niet moeders mooiste? Bepaalden de omstandig het? Hebben ze nooit de Jozef ontmoet? Ikzelf geloof niet in toe\ andere argumenten lijkt meer geldigheid te hebb Hoewel, die van 'niet m mooiste' toch nauwelijks Schoonheid is óók voor vrouw niet alles bepalei Intelligentie, gevoel voo. humor, schalksheid, cha persoonlijkheid, dat alle toch van meer waarde 1 bagage van een trouwlu vrouw. We hebben, voo het verleden, dikwijls z\ gedaan over die ongetri vrouwen. Wat werd vai gezegd? Dat ze een feek of minstens dat ze 'de b aan had'. Dat ze een do ouwe juffrouw was, of i had gemist. Gebruiken we zulke denigrerende uitdrukkii tegenwoordig niet meer het nu geen schande is ongetrouwd te zijn? Dat wel eens waar kunnen Ons oordeel is niet mee scherp. Maar handelen i daarnaar? Toen Marga Kerklaan haar t.v.-progi maakte en daar later eei over publiceerde, leerde daarvan 'Zodoende was vrouw maar een mens o kinderen te krijgen.Zij uiteraard het volste rech kiezen voor deze categoi Maar ik heb niet mindei recht om erop te wijzen nog andere vrouwen wa Dikwijls waren deze de j dochter in een groot gez ene zus na de andere tn en zij raakte meer en m gebonden aan het ouder huis en daarmee aan de ouders. Opleiding en eei buitenshuis waren spora voor dezulken weggeleg werd kloosterzuster, troi of bleef thuis. Wat me nu tegenwoordi dikwijls schrik aanjaagt feit dat die ongetrouwde vrouw-op-leeftijd nog al uitstek de aangewezene om voor de ouders of dt overgebleven ouder tot het einde te zorgen. En bijv. om haar vakantie wie springt dan in? Nee, moeders en vaders van gezinnen hebben het te Kinderen vragen veel aandacht, zijzelf hebben baan, het leven is zó gecompliceerd. Opa of o logeren vragen is teveel Op bezoek gaan is vervt voor de kinderen die, al om een bejaardenhuis gi helemaal niets daar heb zoeken. En o wee, als d( oude ouders ziek wordei nog thuis zijn. Thuis wil blijven ook. Er is toch ii hulp. Meer dan ooit een wordt de ongetrouwde d belast met de zorgen. V/ komt men in zulke fami zelden op het idee om e soort aanwezigheids/ verzorgingsrooster same stellen. Heeft die ongetrouwde vroeger de boot gemist? weet ik niet. Dat ze hen mist is wel duidelijk. Al vijftig/zestigjarige mist 1 elke kans om haar levei eigen goeddunken in te richten. Het is dus toch helemaal waar dat zodot de vrouw maar een men om kinderen te krijgen. 1 -niet eens zo weinig- vn die op latere leeftijd hun of moeder als kind moei baren. En zo 'n kind blijfl tot soms een bitter eind, last. Daar hebben zij vermoedelijk ook nimm voor gekozen. Ze bleven zichzelf, maar ze bleven alleen. Hebben zij het n. verdiend eindelijk eens aantal jaren uit te rustel haar nooit aflatende zoi\ Moet de familie daarvoo in het geweer komen? Het kapsel blijft belangrijk voor het uiterlijk. Na tuurlijk is er weer een nieuwe lijn om de lente tege moet te gaan. Voor man en vrouw is die zeer eenvoudig. Het lijkt zelfs of men er zelf de schaar in kan zetten. maar dit is een misvatting. Er zit een gedegen kniptechniek achter om een korte kop aan vaardbaar te ma ken. Intercoiffure Interbeaute Ne derland brengt als trend het oude, populaire 'Bob kapsel in een nieuw 'jasje' dat de naam 'In ter t- rend' krijgt. De coupe is geba seerd op een sa menspel van ver schillende leng tes. De lange ha ren voor de man en het punkkap sel lijken verle den tijd, hoewel niet iedereen het daarmee eens zal zijn. Bij al die verhalen over medische vooruitgang zou je bijna vergeten dat de geneeskunde een boel niet kan. Zo ligt er een verzameling huis-, tuin- en keukenkwalen hoog .in het medisch rommelhok opge tast, die door het medisch intellect nooit echt serieus zijn genomen, nooit grondig zijn onderzocht, en waar nauwelijks een kruid tegen gewassen is. Die kwalen zijn meest al onschuldig, maar leuk is anders. Neem nou kuitkramp, of anders dat merkwaardige 'restless-legssyn- droom'. Laten we ze eens allebei tegelijk nemen. Bijna iedereen, zeker meer dan de helft van alle mensen, is ooit het volgende overkomen. Je maakt een verkeerde beweging, of vaak dat niet eens, en plotseling schiet een hevig stekende en krampende pijn het been in. De kuitspier, want die is meestal de boosdoener, heeft zich dan op eigen gezag krachtig en blij vend tot een keiharde bal samenge trokken en dwingt de voet in een stand alsof je op je tenen wilt lopen. Dit kan gebeuren na een fikse li chamelijke inspanning, maar heel vaak gebeurt het in de slaap. Som mige ongelukkigen overkomt dit zo geregeld dat ze elke nacht met het lood in de schoenen het bed in stappen. De oorzaak is niet bekend. Maar theorieën genoeg natuurlijk. Bij voorbeeld. Spieren zijn nooit slap, want het ruggemerg houdt ze altijd precies op de juiste spanning. Is die spanning te hoog, dan geeft een ap paraatje in de pees - het Golgi ap paraat - een seintje door aan het ruggemerg om de betreffende spier wat af te remmen. Welnu. Als er iets mis is met dat Golgi-apparaat, dan kan de betreffende spier onge hinderd en maximaal samentrek ken en schiet prompt in een kramp. Het aardige is, dat deze the orie ook verklaart waarom het helpt om bij kuitkramp de tenen naar je toe te trekken. Daarmee rek je de Achillespees op en in één moeite door ook het Golgi-appa raat. De laatste geeft dan aan het ruggemerg het bericht door om het wat kalmer aan te doen en de kramp verdwijnt. Een andere theo rie beweert dat deze krampen ont staan door een soort elektrische kortsluiting in de spier zelf. Beide theorieën hebben hun aanhangers en waarschijnlijk ligt de waarheid in het midden. Hoe dan ook, een echte behandeling bestaat er niet voor. Met het oprekken van de pees kan men de aanval onderbre ken, massage zou wat uithalen en, als de kramp vooral voorkomt na hevige inspanning, helpt rust. Dan is er een arsenaal aan geneesmid delen die misschien wat tegen spierkramp uithalen, en dat lukt soms wel eens en heel vaak niet. Dansbenen Een andere spokerij in het been is het zogeheten 'restless-legssyn- droom'. 'Restless legs' is Engels voor 'rusteloze benen' - in Neder land wordt de kwaal ook wel 'dans benen' genoemd - en dat geeft de kwaal aardig weer. Vijf op de hon derd Nederlanders worcfen gere geld bezocht door een akelig gevoel dat diep in de kuiten lijkt te zitten, en dat gepaard gaat met een biina onweerstaanbare drang om de oe nen te bewegen. Dit buitengewoon vervelende maar niet pijnlijke ge voel overkomt ze meestal als ze in bed liggen. Het enige wat dan lijkt te helpen is afkoeling van de be nen, of een tijdje ijsberen, maar zo gauw ze weer in bed stappen komt dat hinderlijke gevoel vaker wel dan niet prompt weer terug. Men heeft werkelijk geen flauw idee wat hier de oorzaak van zou kunnen zijn. Wel kwamen bij on derzoek in slaaplaboratoria merk waardige zaken aan het licht. 'Rest less legs', zo bleek, gaat in de slaap vaak gepaard met een aantal onbe grijpelijke maar wel meetbare ver schijnselen. Tijdens de slaap bewe gen af en toe een of beide benen, waarbij bovendien de grote teen en de hele voet in de richting van de neus buigen. Die bewegingen du ren een halve tot vijf seconden en komen met een tussenpauze van zo'n halve minuut voor. Tegelijker tijd verandert het hartritme, de bloeddruk en de ademhaling op een manier waaruit blijkt dat de slaapdiepte is verminderd. Deze bewegingen moeten niet ver ward worden met die plotselinge schok waarmee je, op de grens van slapen en waken, ineens wakker kunt schrikken. Dat is een normaal ontladingsverschijnsel van de zenu wen waar iedereen wel eens last van heeft. Nee, dit is voortdurend bewegen van de benen, schoppen in bed, waarvan op dat moment wel de partner weet van heeft maar niet de patiënt. Die weet dus van niets, maar wakker er van worden doet hij in bijna de helft van de gevallen wel. Ook heeft bij na de helft van deze mensen moei te met inslapen, is een even groot deel overdag overmatig slaperig en klaagt een minderheid over te vroeg ontwaken. Toegegeven, een onschuldige kwaal. Maar aan de andere kant is er niets zo ellendigs als voortdurend van je nachtrust te worden beroofd, en dat is precies waar veel 'restless-legs'-patiënten stelselmatig last van hebben. Soms heeft de kwaal wat te maken met zwangerschap, bloedarmoede of een aandoening van de zenuwen in de ledematen. Dan verdwijnt de kwaal als het kind is geboren, of de ziekte afdoende behandeld. Meestal treedt het 'restless-legssyndroom' schijnbaar 'zomaar' op, zonder eni ge verklaring of geldige reden. Men heeft, en dat is een slecht te ken, alle denkbare en ondenkbare middelen uit de medicijnkast tegen 'restless legs' uitgeprobeerd. Van clonazepam, een broertje van vali um, is een gunstige werking aange toond. Als dat niet helpt, of als de gunstige werking ervan terugloopt, dan komen zwaardere middelen in aanmerking. Levodopa, bijvoor beeld, het klassieke geneesmiddel tegen de ziekte van Parkinson. Het nadeel ervan is dat het spul niet zonder bijwerkingen is. Dat gaat al helemaal op voor alle van opium afgeleide medicijnen. Die schijnen voortreffelijk te werken, maar he laas, wat de bijwerkingen ervan zijn kan elke junk u zo vertellen. door Joke Forceville-Van Rosjj f) ONGETROUi Ik bleef mijzelf, maar óóiv ik bleef alleen. Jan Melis Mevrouw Quist te midden van haar bonsaitjes: „Als je ze tegemoet treedt met onverschillig heid, gedijen ze merkbaar minder goed". FOTO: CEES VERKERK In één woord: prachtig. Een kunstwerk. En door dat het groeit en bloeit en ademt misschien nog wel mooier dan een ge woon kunstwerk. Maar niet goedkoop. Voor een eerste klas bonsai-boom pje vitaal, goed in het blad, evenwichtig van vorm is men in de winkel al gauw een paar honderd gulden kwijt. Mevrouw M.G. Quist, secre taresse van de Nederlandse Bonsai Vereniging heeft wel honderd bonsai-boompjes in huis. Een kapitale investe ring? Ze wijst op een Kon- mar-kamerden. Drie jaar ge leden bij het boodschappen doen in huis gehaald voor de prijs van een pak koffie. Des kundige behandeling met snoeimes en (aluminum- )draad alsmede gedurig en geduldig „onttoppen" hebben ertoe geleid dat hieruit thans een bonsai is gegroeid die zich absoluut niet voor zich zelf hoeft te generen. De secretaresse: „Rond bon sai is een sfeer van chique en van veel geld ontstaan die nergens op slaat. Bonsai is een kweektechniek. Toepas sing daarvan is heel goed koop. En de planten die je er voor nodig hebt hoeven ook geen geld te kosten. Alles is bruikbaar zolang het maar om planten gaat die een ver- houtende stam hebben en dus boompjes worden. Daarnaast mogen ze geen al te grote bladeren hebben". Japan Bonsai. Twintig jaar geleden was het fenomeen nog vrij wel onbekend. Maar met de Mazda's, de Toyota's en de Sony's kwam ook dit meer sympathieke aspect van de Japanse cultuur naar ons land overwaaien. Hoewel de klank associaties wekt met de mantra van een geheime Oosterse meditatie-vorm, be tekent „bonsai" eenvoudig „een boom in een pot". Potplant zouden ze in het Westland zeggen. Maar an ders dan bij de Westlandse potplanten is het bij bonsai de bedoeling een struikje te creëren van maximaal enke le decimeters hoog dat vol doet aan een welomschreven schoonheidsideaal. Volgens Japanse traditie gaat het daarbij om eigenschappen als de afstand van de stam tot de eerste tak, de tapse vorm van de stam en de afstand van de takken onderling. Het interessante is nu dat volgens tal van inventieve handelaren hier te lande deze vorm kan worden beïn vloed door een speciaal soort aarde. De zogeheten bonsai- aarde. Deze wordt verkre gen, weet mevrouw Quist, door 50 liter eenvoudige pot aarde te mengen met 50 liter ongecompliceerd schepzand. Goed door elkaar husselen, overscheppen in zakjes van één liter en voor vijf gul den per zakje gaat die bonsai- aarde dan grif over toon bank. Commercieel helemaal niet gek bekeken, en ook uit het oogpunt van humor wel te waarderen, maar biolo gisch absolute lariekoek! Mevrouw Quist: „Zo heb je ook speciale bonsai-mest. Even effectief als verdunde Pokon, maar drie keer zo duur. En bonsai-gaasjes, die moeten voorkomen dat de aarde wegzakt door het gat onderin je bloempot. Bonsai gaasjes! Zelf gebruik ik het misschien wat proletarische, maar buitengewoon prakti sche horregaas. En wat zou u denken van de exclusieve étuis met bonsai-gereed schap? Honderden, soms wel duizenden guldens worden daarvoor neergeteld. Als ik u nu vertel dat ik mijn hobby beoefen met een Hema- schaar, een borduurschaartje van wijlen mijn tante en een simpele concaaftang!" Vermoedelijke achtergrond van de windhandel en de champagne-achtige sfeer rond bonsai is dat het kwe ken van dit soort boompjes veel tijd en zorg vergt. Kweektechnische deskundig heid is nodig, maar ook een groeiklimaat dat goed is afge stemd op het soort struik waarop de techniek wordt beoefend. Dat laatste lijkt voor de hand te liggen. Maar men zou niet graag de kost geven aan de tallozen die bij de handelaar zo'n schitteren de podocarpus kopen, zo'n podocarpus die in het warme, vochtige Taiwan voortreffe lijk heeft kunnen gedijen, en die deze jongen dan in een gortdroge c.v.-gestookte huis kamer zetten. Pal tegen het 's nachts ijskoude raam. Ja, daar wil hij zijn aardse leven wel beëindigen. Ongeacht de hoeveelheden bonsai-aarde, de bonsai-mest en de bonsai- apparatuur waarmee de goedwillende verzorger, op advies van de commercie, het tij tracht te keren. Vochtigheid Dat al die bonsaitjes van me vrouw Quist er zo prachtig bij staan, ligt dan ook niet op de laatste plaats aan de om standigheid dat niet alleen haar kasje, maar heel haar huis zowel de juiste tempera tuur als de juiste vochtig heidsgraad heeft. Overal op de radiatoren staan, met bamboe aan het oog onttrok ken, grote bakken met water. 'Dubbel glas en rol-gordijnen voorkomen tocht en een te grote afkoeling tijdens de nacht. En twee keer per dag krijgen alle bonsaitjes een sproei-bui over hun kop. Waarbij bovendien nog komt dat mevrouw Quist heel haar bevolking gedurig toespreekt. In bemoedigende en waar nodig ook bestraffende be woordingen. Desgewenst zelfs in hun moerstaal, want zij is het type liefhebber dat de zaken graag grondig aan pakt. En zich dus niet alleen de techniek van de bonsai maar in één moeite door ook het Japans heeft eigen ge maakt. Mevrouw Quist: „Je bent be- trokkén bij die struikjes. Je ziet ze groeien, hun best doen, en dan gaat het praten vanzelf: 'Ja jongen, wat je nou doet lijkt nergens op. Je moet je ook zelf een beetje inzetten'. Wanneer ik ga snoeien, waarschuw ik on willekeurig: 'het doet even pijn, maar het is voor je eigen bestwil'. En als ze naar een expositie mogen: 'Hoor 's hier, jullie mogen mee, maar dan moet je daar en daar nog wel wat mooie blaadjes ma ken". „U denkt: flauwekul. Het is ook flauwekul in die zin dat ze allicht geen taal verstaan. Maar de gezindheid waarmee je planten benadert heeft wel degelijk invloed. Als je ze te gemoet treedt met onver schilligheid, gedijen ze merk baar minder goed dan wan neer je een duidelijke wel willendheid aan de dag legt. Hoe dat nou komt begrijp ik zelf ook niet, maar dat het zo is staat voor mij vast. Planten waarop ik minder gesteld ben, krijgen van mij dezelfde verzorging als andere. Ik knip ze even keurig bij, en toch: op den duur gaan die allemaal dood". Milieu Toen de Nederlandse Bonsai Vereniging in 1972 werd op gericht telde ze 30 leden. Rond 1985, op de vleugels van de alom toegenomen be langstelling voor natuur en milieu, begon de animo opeens sterk toe te nemen en sindsdien laten zich honder den nieuwe leden per jaar in schrijven. Op dit moment telt de club 1700 contribuanten, verdeeld over veertien regio nale afdelingen. Voor hen, maar ook voor belangstellen de niet-leden fungeert me vrouw Quist als landelijke vraagbaak. Voortdurend wordt ze aan de telefoon geroepen, geeft ad vies en neemt misverstanden weg. Nee, voor bonsai heb je geen stokoude boompjes no dig. Ze kunnen stokoud wor den, vele honderden jaren zelfs, maar een bonsai van een jaar of vier kan ook heel mooi zijn. En ja, de bonsai- techniek kan ook worden toegepast op „gewone" bo men als eik, beuk, berk, iep of Oostenrijkse den. En nee, bonsai speelt zich niet per de finitie Dinnenshuis af. Bij voorkeur zelfs buiten. Alleen geïmporteerde, tropische soorten moet je in huis hou den. Ring ring, een meneer met een karmona-probleem. Zijn karmona-bonsai, vers uit Ja pan, is van de emigratie der mate gedeprimeerd geraakt dat van een toestand van acute levensmoeheid moet worden gesproken. Een voe dingsprobleem, diagnostiseert mevrouw Quist: „Voor het vervoer vanuit Japan wordt keiharde klei gebruikt. Maar op de langere duur is dat fnuikend. Die karmona moet in veel lossere aarde staan". Spreekuur Het beste is dat meneer zijn karmona meeneemt naar het bonsai-spreekuur in het Haagse clubhuis van de vere niging. Dan kan daar een uit gekiend mengseltje voor de patiënt worden samengesteld: „Elke soort stelt nu eenmaal zijn eigen specifieke eisen. Een steeneik is dol op kalk, een azalea houdt het op zure grond. Daartussen heb je honderd varianten. Die kun nen we op het spreekuur ter plekke bereiden uit ons uit gebreide assortiment metsel- zand, potgrond, klei, turf molm, flugzand noem maar op". Bonsai. In de winkel kosten de boompjes goudgeld. Zelf opgekweekt gaat het om lut tele guldens. In beide geval len echter vergt het in stand houden van eenmaal verkre gen schoonheid onafgebro ken zorg. Waarbij men, be klemtoont mevrouw Quist, de traditionele Japanse richt lijnen voor schoonheid ook ook weer niet al te spastisch moet gehoorzamen: „Mooi is tenslotte wat je zelf mooi noemt. Neem nou deze juniperus hier. Zelf vind ik hem niet veel soeps. Met die rare scheerkwast op z'n kop. Maar iemand anders zegt misschien: mooi! Bonsai!". WILLEM SCHEER Het door mevrouw M.G. Quist beheerde landelijk se cretariaat van de Nederland se Bonsai Vereniging is te be reiken onder nummer 070 3521126 De 'Latino Girl' van Foxy Fashion. De bloemenprint is vrouwelijk, 129,95, de bandplooibroek met smalle pijpen en omslag kost 129,95. Turtlenecktrui met glansborduursel 49,95. FOTO: PR vormgevingen. Voorkeur hebben de rust- en ont spanning uitstra lende comfortabe le kleren. Van daar de her nieuwde belang stelling voor jeans en denims. Daarnaast zijn de stoffen op te de len in de linnens, de katoen/canva- sachtigen. Er is ook belangstelling voor soepele ka toenen die zacht aanvoelen als ka toenen voile, ka toen/viscose en andere combina ties. Verder zijn er stoffen met een mat- of glansef fect. De dessins zijn veelal gewe ven, bijvoorbeeld brede, lange stre pen en vervaagde madrasruiten. Op lente- en zo merjurken zijn opgestikte ton- sur-ton bloemmo tieven geen uit zondering. Grijs op grijs, wit op wit, lavendel op lavendel. Hierbij passende motie ven zijn ook hel dere, zonnige bloemdessins, kla prozen en veld bloemen. Voor deze lente- en zo merjurkjes of rokken worden stoffen gebruikt als katoen, linnen katoen, damast en fijne katoenga rens voor jaqua- rd truien, even den, een trend. Mensen gaan meer tijd nemen voor ontspanning. Dat komt tot ui ting in de mode. Een duidelijk be wijs is de hang naar natuurlijk heid in stoffen en Een model van Laura Ashley in klein bloemmotief en hooggesloten hals, be staande uit 100% katoenen T-shirt 49,-) met bijpassende broek 89,-). Het 100% katoenen vest (wit met geo metrisch/bloemetjesmotief) kost 189.-. FOTO: PR eens voorzien van veldboeketten - motieven. De kleuren hebben (bij voorbeeld bij Laura Ashley) namen als 'Pro vence Pink', 'La- lique', 'Passion Pink', 'Sea Green'Bardot Blue', 'Saffron' (saffraan), 'Parel', 'Crème en wit' White). TINY FRANCIS Met eenpicnic- mand achter in de auto of op de bagagedrager van de fiets hoef je niet chic te zijn. Comfort telt. 'Comfort' trou wens is een mo dewoord gewor-

Leidse Courant | 1990 | | pagina 10