[aywood niet bang voor afgang Veelzijdig dansvertoon vanNDT 2 ram Adriaanse bij De Appel: ezelschap volstrekt uniek" in Felix Coolen tevreden met „De Brug" NST RTV 3Ü- VAVOND EERSTE VOORRONDE NATIONAAL SONGFESTIVAL r NOODLOT' VOOR BREED PUBLIEK 3 -w iimuleringsfonds |)or popmuziek Veronica verslaat Veronique Ere-doctoraat voor Cardenal Leidse Courant: voor meer dan nieuws alleen. Een krant voor u! QeidMQowuwt VRIJDAG 16 FEBRUARI 1990 PAGINA 9 Muziektheater: NDT2 met ballet ten van Lionel Hoche, Alida Chase, Nacho Duate en Jiri Kylian. Gister- Danstechnisch doen de leden van NDT 2 niet onder voor de cast van de grote groep.' Ook wat hun persoonlijkheid en uitstraling betreft kan men eigenlijk moeilijk meer spreken van jeugdigen tegen over volwassenen. Het ver schil zit uiteraard nog wel in de doorstromingsfase, die mede is afgestemd op de leef tijd. Het nieuwe programma, gis teren in het Muziektheater omvatte niet minder dan drie wereldpremières. Het zijn de choreografen die bepalend zijn voor het publieke succes. Als deze eisen dat er ge schreeuwd en gesproken moet worden - en dat laatste kunnen dansers op een hoge uitzondering na niet - dan trekken techniek en uitstra ling zo'n ballet wel naar de winstkant, maar daar komt het lang niet altijd aan. Wij menen dat dit helaas het ge val is met het bitterzoete scè- nische pessimisme van Lio nel Hoche in 'Coming up ro ses'. Een doolhofje van draai bare kouwe drukte en kippe- drift, hele verhalen in het Frans - uiteraard door slechts weinigen verstaan - agressie in het Engels, tapdans en stoelendans en bij vlagen mooie muziek verdoven de toeschouwers een vol half uur lang. Met grote inzet en veel vaart gedanst, maar de indruk zou niet blijvend zijn. Met Nacho Duato's voorlopig laatste bal let voor het NDT, een plasti sche ode aan de bedreigde re genwouden in het Amazone gebied, zou dit wel het geval zijn. Duato combineert teder heid en trots binnen een zui ver lyrische sfeer en de raak- gekozen muziek en zeer sfeervolle decors van Walter Nobbe stempelen deze pre mière tot een grote aanwinst. Interessant is ook de solo die Alida Chase schreef voor de hoogbegaafde danser Thomas Graham. Diens veelzijdig in zetbaar danslichaam voldoet zowel mimisch als technisch aan de veelheid van stem mingen en bedoelingen. 'Tes timony' wordt daardoor en ondanks de niet zo geslaagde geluidsmontage een getuig schrift met een plastisch 'cum laude'. Dat Jiri Kylians 'Nomaden' - dierengedrag in snelle bewegingen en vloei ende lijnen - door dit NDT 2 een perfecte uitvoering zou krijgen, was voorspelbaar. De applausmeter scoorde hier hoorbaar het hoogst. FRANK DELBOY iderland 3, 21.00-21.50, Na- ongfastival, eerste voorron- 12.45 (na NOS-Laat) de uit- t i de telefonische enquête f liedjes van de kijkers door aar de finale op 10 maart. S ERSUM De op- o Rijkste verschijning J nationale songfesti- o :us is dit jaar onge- J d die van het duo o Dod. In tegenstelling 0 negentien andere Ifaten voor een fina ls, die allemaal min pr aan het begin van fopbaan staan, lijken 1 en Caren May toch je verliezen te heb- 1 {ang in de voorronden >eeld past toch niet in i ld dat Nederland heeft i door de wol geverfde dat al zo'n twintig jaar vak meedraait en mag l jp een aantal successen 1 rmaat. Toch treden de rs vanavond aan in de eerste voorronde, temidden van pril talent als Harold Ver- woert, Shan, Helen Carmine, Marc Benz, Cha Cha en Rose Glisten. „We zijn niet bang voor een afgang", melden ze desgevraagd. „We vinden het gewoon leuk om er een keer zelf aan mee te doen. Vorig jaar hadden we een liedje in de nationale finale, nu weer bij de laatste twintig, en toen aan de orde kwam wie het moest zingen zeiden ze: waar om doen jullie het niet zelf? Ja, waarom ook niet, zeiden we tegen elkaar. We hebben momenteel toch niet veel om handen in Nederland, we brengen geen plaat uit, dit past er prima tussen." Festivalervaring brengen ze genoeg mee, zoveel is zeker. Maywood haalde al prijzen weg op liedjesfestivals in exo tische landen als Korea en Ja pan, en mag zich ook laten voorstaan op een hechte repu tatie in het oostblok. Festivals in de DDR en Polen, pas nog een fikse tournee door Rus land met 22 uitverkochte con certen in grote zalen voor zo'n zesduizend bezoekers gemid deld. Voor deze keer hebben ze zich dus overgeleverd aan de nuk ken van 'het Nederlandse volk', dat zich via telefoonen quêtes van Bureau Intomart vanavond en volgende week vrijdag mag uitspreken over welke liedjes in de nationale finale (op 10 maart) zitten en op die dag via provinciale ju ry's de nummer één kiest, het liedje waarmee Nederland op 5 mei in Zagreb aantreedt op het Eurovisie Songfestival. Eerste voorronde Vanavond, tijdens de eerste van de twee voorronden, pre senteert Paula Patricio de vol gende liedjes en artiesten: 1. 'Oh wat een heerlijke tijd', een opgewekt niemendalletje van Eldert Kok, door het vro lijke duo Cha Cha (Annelies en René Portegies). 2. 'Niet zonder jou' van Maar ten Peters, een nostalgische liefdeslied, met heldere stem ten gehore gebracht door Rose Glisten. 3. 'Gini' van Carel Alberts en Peter van Asten, een feestelij ke meezinger, met bravoure vertolkt door Gordon. 4. 'Ik wil alles met je delen' is dan het liedje van en door Maywood, een statige ballad, door solozangeres Alice met gevoel neergezet. Mooi arran gement. 5. 'Anne' van Coen Bais, een gevoelig liedje in chansonstijl, gezongen door Sietze Hansen (artiestennaam Shan), die her inneringen oproept aan een konge Herman van Veen. maar dan een stuk minder zui ver zingend. 6. 'Freedom Freiheit Liberté' van Piet Souer en Peter van Asten, een op actuele politieke trends inhakend dansnummer met mediterrane inslag, neer gezet door de zespersoonsgroep Jeans Ltd. (deel van de cast van de musical Jeans). Pasjes toch wat houterig. 7. 'Later' van Piet Souer, een pathetisch liefdeslied, gezon gen door Angelina van Dijk die vorig jaar al opviel door haar schriele gestalte en for midabel stemvolume. Nog niks veranderd. 8. 'Blijf maar bij mij' van Maarten Peters, een romanti sche ballad, met warme stem gezongen door Harold Ver- woert (vorig jaar finalist in 'Sterrenjacht'). 9. 'Morgen' van P. Smit, een elegant liedje in mineur maar met optimistische tekst, ver tolkt door Helen Carmine, die beschikt over een mooi gevoi- Alice en Caren Maywood. leerde stem. 10. 'Geef mij een kans' van het schrijverscollectief Cat Music (vorig jaar al actief achter de schermen van 'Blijf zoals je bent'), een vrolijk schlager achtig lied, vertolkt door Mare Benz, die eruit ziet en zich be- FOTO: DIJKSTRA weegt als een levend afgietsel van een beginnende Lee To wers. RENÉ DE COCQ IAAG Het kwam Bonnie Stuart. ,,Ik bij, toen zij in het o.lrdamse theater De Couperus fileerde in 5 van vijf minuten. J tig compact. Het o had ik niet gelezen, J toen ze vijf minuten o loodlot had gedaan, oik dat het geschikt 0 Dor drama". Ie Brouwer kende ik 'De min in het laza- 6' bij de Haagse Come- Hans de Wolf, schrijver, fis. Ze waren er allebei, (kten in gesprek en we 1 er alledrie wel voor, pdlot van Couperus in pel te spelen. Carline let wel aan de artistiek fan De Appel Erik Vos llen en ook Erik was er iarline werd Eve, René knicq Bergmann werd pn Stef Feld werd kla- Bertie, vriend van jZo kwam het", kram Adriaanse, de 35- tegisseur die tientallen 41 regisseerde bij een pntal beroeps- en ama- |epen, Trins Snijders re- jle in haar gedurfde produktie van 'Suster Bertken' en toneelgroep De Appel 'vol strekt uniek' noemt. „Het zijn acteurs die weten wat ze waard zijn en om kunnen gaan met inspraak. Bovendien is De Appel zo'n gezelschap dat niet meteen uitgaat van volle zalen en produkties waarmee je op reis móet. Dat het er achteraf tóch van komt, is vers twee, maar het stond nooit voorop. Dat is. prettig werken". Heel voorzichtig, zijn woorden manoeuvrerend als een eerste klas binnenschipper, probeert Adriaanse duidelijk te maken waarom Couperus aanzienlijk meer te zeggen had dan door gaans wordt verondersteld, waarom juist dit stuk zo ge schikt is voor De Appel en waarom De Appel met dit soort stukken tegen elke opzet in zo'n groot publiek trekt. Geen uitgever „Couperus kón aanvankelijk voor Het Noodlot geen uitge ver vinden omdat zijn onder werp te maken kon hebben met mannenliefde en ook zijn boodschap niet werd geaccep teerd: dat de mens zijn noodlot niet kan ontlopen, maar wel kan beïnvloeden, dat noodlot bestaat. Dat heeft Couperus prachtig vormgegeven, met de schitterende rfiguur van Frank: -ERDAM De Stichting jziek Nederland (SPN) iterdam heeft het „Sti- ïgsfonds Popmuziek- opgericht. Met fi- steun aan popmusici fonds de kwaliteit van ejederlandse popmuziek ïren en de concurren te ten opzichte van bui- produkties verster- 3i| popgroepen en popmu- jrf niet genoeg geld heb- eP een plaat of bij voor- ten videoclip te maken, hl in aanmerking voor fi- f|e steun. Voorwaarde is tjproduktie een hoge ar- waarde kent en origi- r] [%ds is volgens de SPN Akelijk omdat de in Ne- gevestigde platenindu- ''bnvoldoende aandacht Jan platen van Neder- a( popgroepen die vanuit leer artistieke achter lijn gemaakt. 3e financiering van het fonds wil de SPN een beroep doen op een deel van de op brengsten van verschillende heffingen op blanco cassettes die in de toekomst mogelijk worden. De Tweede Kamer behandelt binnenkort enkele wetsvoorstellen die dergelijke heffingen mogelijk moeten maken, als compensatie voor het 'thuiscopiëren' van met name popmuziek. De SPN verwacht voor 1 januari vol gend jaar een heffing op lege cassettebandjes. Uit onderzoek is gebleken dat ruim 70 pro cent van het thuiskopieëren popmuziek betreft. De SPN meent ook dat een deel van de opbrengsten van uitgeleende platen en CD's naar de musici moet. Verder moeten de ondersteunde ar tiesten een deel van de op brengsten op de rekening van het stimuleringsfonds storten wanneer de gesteunde projec ten succesvol blijken te zijn. WVC steunt de initiatieven met 250.000 gulden. met een heel groot lijf, maar een aarzelend hartje". Daar komt veel ellende van, maar het drietal, dat dit stuk draagt, vraagt ook wel een beetje om ellende. „Frank ont moet zijn oude studievriend Bertie, die aan lager wal is ge raakt, terwijl Frank de wind in de zeilen heeft. Wanneer Frank een vriendin krijgt, Eve, probeert Bertie met veel gekonkel en geroddel die twee weer uit elkaar te drijven; hij raakt immers op het tweede plan. Aanvankelijk lukt het Bertie, Eve verdwijnt. Maar Bertie loopt zijn doodklap op, letterlijk, wanneer Frank er achterkomt dat hij brieven heeft achtergehouden en zijn hele geroddel wordt doorzien. Eve en Frapk komen weer sa men, maar kunnen toch niet meer zonder Bertie leven". Adriaanse: „Achteraf blijkt, dat iedereen gelijk had. Frank had die Bertie al veel eerder plat moeten slaan; maar zijn vriendschap voor hem zat daar weer tussen. Ook Eve had re denen om dat geroddel niet te pikken, maar voelde zich weer machteloos door haar liefde voor Frank en haar respekt voor zijn vriendschap met Bertie. En geef ook Bertie maar eens ongelijk: wat moet je doem als je beste vriend een vriendin krijgt? Je gunt het hem, maar je plotselinge twee de plaats is óók moeilijk te ac cepteren. Achteraf blijken al ledrie gelijk te hebben. Het mag misschien vreemd lijken dat Frank en Eve aan het slot vergif innemen, maar dat is het toch niet. Die twee kun nen immers niet meer leven zonder Bertie, die zo van in vloed op hun leven is geweest: Frank voelt schuld, Eve ook door haar betrokkenheid. Noodlot. Daar zit het stuk vol mee en Couperus is daarom meer dan een Haagse schrij ver; dat vind ik wel". Geschikt „Juist voor De Appel is dit zo'n geschikt stuk, omdat van literatuur drama kon worden gemaakt. Hans de Wolf heeft vier versies geschreven, waar in alle dialogen letterlijk van Couperus zijn. Je zou kunnen zeggen dat hij vier skeletten schreef, met steeds meer vlees eraan. En we ontdekten fou ten; bijvoorbeeld dat we bij de eerste te veel voorkennis bij de toeschouwers veronderstel den. We moesten styleren, zien wat te spelen viel en wat niet, in een stuk van vijf akten van totaal anderhalf uur". Het publiek komt, althans in de produkties voor de grote zaal, met bussen vol. En dat niet een weekje, maar soms maanden achtereen. Adriaan se: „Een geruisloos, muisloos publiek, schitterend. Het Noodlot is dan wel bedoeld voor de kleinere zaal omdat het toch iets van een experi ment betrof, maar dat we de eerste week al volledig uitver kocht waren, verbaasde me. En weer dat stille, maar meel evende publiek, alsof ze we- Aram Adriaanse: „Kom, hoe zeg ik het". ten: we zitten in het Appelthe ater, dus is het goed. Die naam heeft het ensemble de afgelo pen jaren al opgebouwd. Eerst was de Haagse Comedie het grote theater en de Appel het kleintje, nu is die zaak totaal omgedraaid, al heet de Haagse Comedie nu Nationale To neel". Geen pretentie Toch valt die verbazing bij Adriaanse achteraf wel mee. „We hebben niet de pretentie iets heel bijzonders te maken van iets, dat al een opvoe ringstraditie heeft. We willen iets spelen dat door z'n inhoud een breed publiek moet trek ken. Niet dat we, kom hoe zeg ik het, iets voor jan en alleman willen spelen, we zijn geen Theater van de Lach. Maar iets dat diep-menselijk is, waar iedereen mee te maken kan krijgen, dat iewdereen raakt. Liefde, ontrouw, noem maar op. Ook in Het Noodlot komen die elementen voor: verdriet, hartstocht, eenzaamheid en de angst alleen te worden gelaten. Onvermogen; daar zit het stuk vol mee en dat wordt door ie dereen herkend. Daardoor komt het, dat beide Appelthe aters, het grote en het kleine, steeds vol zijn: het publiek weet inmiddels in welk genre de Appel speelt. De vraag waarom ik een Ap pel-regisseur zou zijn, moet Erik Vos maar beantwoorden, al heb ik wel een idee, omdat ik eerder stage bij de Appel heb gelopen. Regisseur en ac teurs praten veel met elkaar, gezamenlijk maken we die produktie en de acteurs doen niet mee, omdat ze een rol krijgen opgedragen, maar om dat in overleg rol en acteur FOTO: PERS UNIE bijelkaar komen. Zo werkt het bij De Appel, maar het is wèl uniek". Appel-regisseur Erik Vos: „Om welke produk tie het gaat, kan ik nu nog niet zeggen Wel is een plan in ont wikkeling om de lijn met Aram Adriaanse voort te zet ten. En wat hem dan tot Ap pel-regisseur bestempelt, tja. Kijk, bij de Appel zijn acteurs en regisseurs met z'n allen mede-verantwoordelijk. Voor het stuk en voor de anderen. Eigenlijk is die struktuur heel eenvoudig: we spelen voor een breed publiek, dat zelf al een belangrijke rol speelt. Adri aanse begrijpt dat en is het soort regisseur dat meebouwt, vanuit zijn plaats en functie en als onderdeel van het totaal. Heel eenvoudig, eigenlijk". FRITS BROMBERG HILVERSUM „De Brug", de zes miljoen gul den kostende serie van de KRO, gebaseerd op de boeken van Antoon Cool en, is inzet van hevige meningsverschillen. Let terkundigen menen dat de makers van de serie het werk van Coolen heb ben verminkt. De woede richt zich behalve op de makers ook op de zoons van Coolen, Felix (56) uit Zwolle en Guido (58) uit Den Haag: „Voor een berg duiten hebben zij hun toe stemming eraan gegeven", aldus de Brabantse letter kundige Carel Swinkels. Felix Coolen, leraar Engels aan een scholengemeenschap in Zwolle, blijft minzaam on der de kritiek; hij is eerder ge amuseerd dan gekrenkt. Hij vindt namelijk dat televisie makers recht hebben op een eigen interpretatie: „Ik wil, als erfgenaam niet dicteren wat anderen met mijn vaders werk moeten doen". De Brug is gebaseerd op de boeken „Stad aan de Maas" en „De Grote Voltige". „Dertig jaar na de dood van mijn va der staan ze zo ver van de schrijver af dat ze het bezit van het publiek zijn geworden. Ik vind dat een lezer meer rechten krijgt naarmate de au teur langer dood is". Samen met zijn broer beheert Felix Coolen de nalatenschap van zijn vader. Guido doet de juridische zaken, Felix de in houdelijke kant. Over de veelbesproken toe- stemmming voor de serie praat hij lakoniek: „Als je be gint met perfectie te eisen, komt er bij Nederlandstalig tv- drama nooit een traditie van de grond. Je mag blij zijn dat iemand weer een Coolen wil verfilmen. Het is pas de derde film die van m'n vaders werk is gemaakt. Het is opmerkelijk dat iemand zes miljoen in zo'n serie wil steken. Dat houdt al een zekere garantie in. Als die inspraak of vetorecht eist ligt een eindeloze reeks conflicten in het verschiet. Met de kans dat zo'n serie niet doorgaat!". Felix Coolen is zelf zeer con tent over de eerste aflevering van De Brug, afgelopen maan dag. „Het is het filmisch equi valent van beschrijvingen in de boeken". Voor Felix hoeft z'n vaders werk niet strikt naar de letter te worden bewerkt. „In zijn boeken gaat het vooral om de toonhoogte, de toets, de milde ironie. Die bepalen het weefsel van het boek in hogere mate dan de beschreven voorvallen. Binnen bepaalde grenzen kun je daarom best veranderingen aanbrengen. Bij een televisie serie gelden andere uitgangs punten. Voor mij is het niet zo'n punt als de lijnen wat af wijken". Serieus Felix Coolen heeft geen in spraak in het script bedongen. „Zeg nou zelf: zou u dat als filmmaker accepteren? Daar komt nog bij dat er rond films als „De Avonden" en „Het Bit tere Kruid" zoveel gezeur is geweest, dat wij de neiging hadden om niet teveel te roe ren. We zijn niet van plan om de werken van Antoon Coolen tot een evangelie uit te roepen. Het zijn geen gewijde teksten, de boeken waren door mijn vader bedoeld als een vorm van entertainment". Daarom, denkt Felix, zou ook vader zelf met zo'n serie hebben in- Geld heeft niet de doorslag ge geven bij de verkoop van de filmrechten. Voor Felix is het belangrijker dat z'n vaders werk weer in de belangstelling komt. „Het gaat me aan het hart dat de grote naam die hij destijds had, nu zo volledig is verdwenen. Als zonen hebben we de roem langzaam zien verdwijnen. Nu zijn er mensen die zeggen, ach, het was maar een schrijver van streekro mans, dat steekt toch, al vind ook ik dat er nu uiteraard weer andere auteurs aan de beurt zijn. Criticus Kees Fens zei laatst nog: 'Ik zie Antoon Coolen nu als een niet al te goed schrijver. Maar ik word kwaad als dat wordt gezegd, want ik heb hem. 40 jaai- gele den, de grootste gevonden'. Een mooier compliment", zegt Felix, „had m'n vader nauwe lijks kunnen krijgen". JELLE BOONSTRA HILVERSUM Ondanks een intensieve advertentiecampag ne heeft RTL Veronique woensdagavond met „De Zet 'm Op 4-Show" aanzienlijk minder kijkers getrokken dan haar Nederlandse 'zusje' Vero nica. De terugkeer op het scherm van sterren als Henny Huisman, Jos Brink en Ron Brandsteder deed 1,4 miljoen mensen afstemmen op Veroni que, maar 2,5 miljoen mensen keken naar de James Bond film „Never Say Never Again" van Veronica. De film werd gewaardeerd met 7,3, de ster renshow met 6,8. Amelingconcours werkt samen met Elisabethconcours DEN HAAG Het is vrijwel zeker dat het Internationaal Elly Ameling Liedconcours in 1992 gaat samenwerken met het prestigieuze Belgische Ko ningin Elisabethconcours. Het befaamde Brusselse concours zal de publiciteit van beide concoursen verzorgen, de ju ry's worden in gemeenschap pelijk overleg samengesteld en er zullen workshops worden opgezet. Van 11 mei tot 24 mei 1992 wordt in Brussel het Ope ra-concours gehouden, tussen 25 mei en 31 mei 1992 vinden de workshops plaats en van 1 tot met 6 juni 1992 zal in het Haagse Diligentia het Elly Ameling Liedconcours worden gehouden. Het eerstkomende Elly Amelingconcours zal dit jaar in Diligentia plaatsvinden van 26 mei tot en met 2 juni. De jury bestaat uit Manus Wil- lemsen (voorzitter), Elly Ame ling, Sonja Stenhammer, Wal ter Berry, Gerard van Blerk, Thomas Hensley en Zeger Vandersteene. AMSTERDAM De Vrije Universiteit (VU) in Amster dam kent ter gelegenheid van haar 22-ste lustrum een ere doctoraat toe aan de dichter, oud-minister van cultuur en priester Ernesto Cardenal (64) uit Nicaragua. Cardenal is als ere-doctor voorgedragen we gens „zijn onvermoeibare inzet voor de culturele ontwikke ling van de armsten uit de Ni caraguaanse samenleving". De Nicaraguaan was van 1979 tot 1988 minister van cultuur in zijn land. Er zijn verder ere doctoraten voor de huisarts- epidemioloog dr D. Hoocen- doorn, directeur van het Wa terleidingbedrijf Noord-Hol land C. Sprey en de Indonesi sche natuurkundige dr L. Wi- tardjo. De eredoctoraten wor den op 22 oktober uitgereikt.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 9