Kritiek op 'luie' NS X Pelmachines maken einde aan besmetting en bijverdiensten ir MARKTEN Geen plaats voor student in de ochtendspits 7 Beurs uan Amsterdai ECONOMIE Cetdóe Coma/rit 4£ VRIJDAG 16 FEBRUARI 1990 PAGlj— Minister vindt traag betalen goede zaak DEN HAAG Minister Andries- sen (economische zaken) vindt het een goede zaak dat de rijksoverheid haar rekeningen even laat liggen en betalingen uitstelt. In de Twee de Kamer zei Andriessen dat het van goed kasbeleid getuigt om vor deringen zo snel mogelijk binnen te krijgen en rekeningen zo laat mo gelijk te betalen. Dat levert rente op. De VVD'er Van Erp wond zich nogal op over de openhartige uit spraak van de CDA-minister, maar Andriessen stelde dat het algemeen bekend is dat de overheid een slechte betaler is, zoals deze week weer uit een rapport bleek. CD Videoplaat heet Laserdisc EINDHOVEN De beeldplaat met digitaal ge luid, tot nu toe door uitvinder Philips aangeduid als CD Video, zal in het vervolg de naam 'Laser disc' voeren. Philips heeft dit deze week besloten na uitvoerig overleg met grote elektronische be drijven als Pioneer, Sony en Matsushita. De leveranciers van onbespeelde audio- en vide obanden hebben de verkopen van geluidsbanden vorig jaar met slechts twee procent zien toene men en die in videobanden met zeven procent zien dalen. In geld liepen de omzetten terug. De branche-organisatie FIAR vreest dat invoering van een auteursrechtheffing, waarvoor een wets ontwerp bij de Eerste Kamer ligt, zal leiden tot een verdere daling. Het aantal verkochte lege geluidsbanden nam vorig jaar toe van 23,8 mil joen tot 24,2 miljoen. Werden er in 1988 nog 8,5 miljoen lege videobanden verkocht, vorig jaar waren dat er 7,9 miljoen. Bouwstaking rustig verder UTRECHT De derde sta kingsdag in de bouwnijverheid is vandaag rustig begonnen. De bonden zijn niet van plan de staking spectaculair uit te breiden. Het eerste uur kon den honderd nieuwe stakers worden ingeschreven, waar mee het totaal op 6600 bij ruim vierhonderd objecten komt. De staking is bedoeld om de werkgevers onder druk te zet ten voor invoering van de 36- urige werkweek in de bouw (250.000 werknemers). Sinds dinsdag is er geen enkel con tact meer geweest tussen werkgevers en bonden. Nederlands bod op Russische fabriek BREDA Joep van den Nieuwen- huyzen heeft volgens plan een bod uitgebracht op het Russische staatsbe drijf Cemash. Volgens het ministerie van financiën in Moskou, waaraan de succesvolle 'bedrijvenopkoper' toe stemming heeft gevraagd voor zijn plan, is het de eerste keer dat een westerse ondernemer voor honderd procent controle probeert te krijgen over een staatsbedrijf in dat land. Krijgt Van den Nieuwenhuyzen fcijn zin, dan wil hij Cemash op westerse wijze gaan leiden. Cemash is een ma chine- en apparatenfabriek in de buurt van Moskou. Er werken 2000 werknemers. NN wereldwijd in vastgoed DEN HAAG Samen met zeven vooraanstaande institutionele be leggers in verscheidene landen neemt het verzekeringsconcern Nationale-Nederlanden deel in een onderneming voor beleggingen in onroerend goed over de hele we reld. Het initiatief voor deze sa menwerking, die moet leiden tot een vastgoedportefeuille van onge veer twee miljard dollar (3,8 mil jard gulden), is uitgegaan van de onroerend-goedhandel Jones Lang Wootton in Londen en de Ameri kaanse verzekeraar Prudential In surance. Zij zullen gezamenlijk het beheer voeren over het Prudential Global Real Estate Programme. Bier en carnaval In Den Bosch trokken de stakende Heineken- werknemers gisteren door het centrum om te demonstreren tegen het voornemen van hun werkgever om 700 arbeidsplaatsen te laten ver dwijnen bij de brouwerijen in Den Bosch en Zoeterwoude. In afwachting van de uitslag van het kort geding van vanmiddag werkte Heine- ken aan een actieplan om de afnemers tijdens de carnavalsdagen toch te kunnen voorzien van bier voor het geval de stakingsacties de aan voer van het gerstenat onmogelijk maakt. Jaar lijks produceren de brouwerijen 11,7 miljoen hectoliter bier voor de binnen- en buitenlandse markt, 7,2 miljoen hectoliter In Zoeterwoude en 4,5 miljoen hectoliter in Den Bosch, foto: anp VEEMARKT UTRECHT Prijzen slachtrunderen per kg geslacht ge wicht zonder nier en slotvet, inklusief BTW (Volgens PW): Aanvoer slacht runderen 734, waarvan mannelijk 51. Mannelijk extra kwal. 8,70-9,45, mann. 1e kwal. 7,75-8,70. Handel re delijk en prijzen prijshoudend, mann. 2e kwal. 7,15-7,75, mann. 3e kwal. 6,60-7,15. Handel rustig en prijzen la ger. Vrouwelijk 1e kwal. 6,65-7,75. Handel rustig en prijzen prijshou dend. Vrouwelijk 2e kwal. 5,90-6,65, vrouwelijk 3e kwal. 5,40-5,90 en worstkwaliteit 4,70-5,50. Handel re delijk en prijzen prijshoudend. Gebrulksrunderen per stuk inklusief BTW: Aanvoer gebruiksrunderen 168, waarvan graskalveren 22. Melk- en kalfkoeien 1e soort 1900-2350, 2e soort 1350-1900. Handel rustig en prijzen iets lager. Melkvaarzen 1e soort 1550-2000 en 2e soort 1075- 1500. Handel rustig en prijzen iets la ger. Kalfvaarzen 1e soort 1750-2450 en 2e soort 1175-1600. Handel rustig en prijzen iets lager. Guste koeien 1e soort 1450-1850 en 2e soort 950- 1450. Handel rustig en iets lager. En terstieren 1250-1750. Handel rustig en iets lager. Pinken 900-1200. Han del rustig en iets lager. Graskalveren 725-1025. Handel rustig en Iets lager. Nuchtere kalveren voor de mesterij, inklusief BTW: Aanvoer roodbont 255. Stierkalveren extra kwaliteit 875- 975, 1e kwaliteit 700-800 en 2e kwali teit 500-625. Handel matig en prijzen iets lager. Vaarskalveren extra kwali teit 650-750, 1e kwaliteit 550-650, 2e kwaliteit 300-475. Handel matig en prijzen lager. Aanvoer zwartbont 559. Stierkalveren extra kwaliteit 540-580, 1e kwaliteit 475-500, 2e kwaliteit 215- 275. Handel matig en prijzen lager. Vaarskalveren extra kwaliteit 425- 500, 1e kwaliteit 325-400 en 2e kwali teit 150-200. Handel matig en prijzen lager. Aanvoer vleesrassen 85 stuks. Prijzen: Vleesrassen 1e kwaliteit 850- 1000 en 2e kwaliteit 575-675. Handel slecht en lager. Varkens per kg levend gewicht, Inklu sief BTW: Aanvoer slachtvarkens 360. Slachtvarkens 2.75-2,80, zeugen ex tra kwaliteit 2,75-2,80, 1e kwaliteit 2,65-2,75 en 2e kwaliteit 2,55-2,60. Handel goed en prijzen hoger. Slachtschapen en lammeren per kg. geslacht gewicht inklusief BTW: Aan voer 2928, waarvan lammeren 2640. Slachtschapen 3,50-6,00. Handel rus tig en gelijk. Ooien tot 20 kg 7,00- 10,00. Handel goed en prijzen gelijk. Ooien boven 20 kg 6,00-7,75. Handel goed en iets hoger. Rammen tot 22 kg 8,50-10,75, rammen 22-25 kg 8,00-10,75. Handel goed en gelijk. Rammen boven 25 kg 6,75-8,50. Handel rustig en prijzen gelijk. Slachtschapen en lammeren per stuk inklusief BTW: Slachtschapen 125- 205. Handel goed en gelijk. Ooien tot 20 kg 170-195. Handel goed en prij zen gelijk. Ooien boven 20 kg 160- 185. Handel goed en prijzen Iets ho ger. Rammen tot 22 kg 180-225, ram men 22-25 kg 180-240. Handel goed en prijzen gelijk. Rammen boven 25 kg 175-225. Handel rustig en prijzen gelijk. Gebruiksschapen en lammeren per stuk inklusief BTW: Aanvoer 180 stuks. Weidelammeren 120-180. Han del goed en gelijk. Aanvoer gelten en bokken 11. Geiten en bokken per stuk 20-55. Handel re delijk en prijzen Iets lager. Totale aanvoer 5495 stuks. EIERVEILINGEN BARNEVELD EIERVEILING EIVEBA BV - Aanvoer 4.751.800 stuks, stemming rustig. Prijzen in gulden per 100 stuks: eie ren van 50-51 gram bruin 10,01- 10,13, 55-56 gram wit 11,50-11,80 en bruin 11,16-11,19, 60-61 gram wit 11,80-12,01 en bruin 11,65-11,73, 65- 66 gram wit 12,01-12,20 en bruin 11,65-12,09. EIERVEILING - Aanvoer 745.200 stuks, stemming redelijk. Prijzen in ?ulden per 100 stuks: eieren van 51- 2 gram wit 10,35 en bruin 10,15, 56- 57 gram wit 11,40 en bruin 11,15, 61- 62 gram wit 12,05 en bruin 11,75, 66- 67 gram wit 12,20 en bruin 12,40. EIERMARKT - Aanvoer 1.750.000 stuks, stemming vlot. Prijzen In gul den: eieren van 48 gram 10,25 per 100 stuks en 2,14 per kg, 54 gram 11,75 per 100 stuks en 2,18 per kg, 57 gram 12,10 per 100 stuks en 2,12 per kg, 59 gram 12,50 per 100 stuks en 2,12 per kg, 61 gram 12,60 per 100 stuks en 2,07 per kg, 64 gram 12,50-12,75 per 100 stuks en 1,95- 1,99 per kg, 67 gram 12,75-13,00 per 100 stuks en 1,90-1,94 per kg. Schar releieren 1,50-2,50 per 100 stuks ho ger in prijs. UTRECHT De toch al overvolle ochtendspitstreinen dreigen volledig uit hun voegen te barsten als op korte termijn de open baar-vervoerkaart voor studenten wordt ingevoerd. Dat blijkt uit een nog niet eerder openbaar gemaakte steekproef van de Nederlandse Spoorwegen uit juni vorig jaar. Een groot aantal treinen in de ochtendspits kampt al met een gemiddelde overbe zetting van 8 procent. Bij invoering van de studentenkaart komt daar nog eens 10 procent bij, zo blijkt, uit het rapport. Daarnaast springt een opvallende voorkeur voor reizen op donderdagen (20 procent extra studenten) in het oog. Daaryoor is nog geen ver klaring. De NS lieten 250 studenten die de beschikking kregen over een OV-jaarkaart een half jaar lang in een dagboek hun reisgewoonten bijhouden. Daarin moesten ook de veranderingen worden opgetekend, die daarin optraden nadat de deelnemers de kaart hadden gekregen. Bijna 20 procent van de studenten antwoordde bevestigend op de vraag of zij met de kaart in de ochtendspits zouden gaan reizen, waar zij eerder aan andere tij den of andere vervoermiddelen de voorkeur gaven. MINISTER WIL INZET ZIEN VOOR UITBREIDING SPOORNET AMSTERDAM Als de Nederlandse Spoorwegen uitbreiding willen van het spoorwegennet zullen zij zich beter moeten inzetten voor het goederenvervoer. Dat zei minister J. Maij- Weggen gisteren tijdens de jaarvergadering van de Nederlandse Internationa le Wegvervoer Organisa tie (NIWO) in Amsterdam. Het goederenvervoer in Eu ropa zal in de jaren '90 met minstens vijftig procent toe nemen. Om de schade aan het milieu te beperken wil Maij-Weggen dat de binnen vaart en de NS de groei van het wegverkeer opvangen. De NS hebben daartoe om uitbreiding van het spoorwe gennet gevraagd. De minister erkent dat het railnet moet worden verbeterd, maar vindt dat geen reden voor de NS om bij de pakken neer te gaan zitten. „Een groter aan bod aan infrastructuur levert nog geen toename van het railvervoer op. Er moet actief geworven worden op de ver voersmarkt. Bij mijn beslis sing over de infrastructuur- uitbreiding zal ik in ieder ge val met dit aspect rekening houden." Betutteling De NS kregen het gisteren zwaar te verduren in het RAI-congrescentrum. Als thema voor de jaarvergade ring had de NI WO gekozen voor 'Groei, weg-railvervoer en het milieu'. De Belgische hoogleraar vervoerseconomie G. Blauwens was uitgenodigd als gastspreker en zei precies wat het wegvervoer graag wilde horen. Blauwens he kelde de betutteling van de spoorwegen en de inperken de maatregelen van de mili eubeschermers. „Er is een groeiende tendens naar verbodsbepalingen. Laat het marktmechanisme zijn werk maar doen. Wie ver vuilt, betaalt. Dus niet alleen het wegvervoer. Milieuhef fingen moeten in de ganse economie gelijk worden toe gepast. Een kilo zwavel- dioxyde van een vrachtwa gen moet in rekening worden gebracht, maar ook die van de huisverwarming of de elektriciteitscentrale die de treinen laat rijden", aldus Blauwens. 'Valse concurren tie', noemde hij de ongelijke situatie tussen weg- en rail- vervoer. „Terwijl de spoor wegen subsidie ontvangen, betaalt het wegverkeer mi lieuheffingen". Tot zijn eigen verbazing kreeg zijn pleidooi voor gelijke behandeling bij val van president-directeur L. Ploeger van de NS. Alleen wil Ploeger dat zijn goede rentrein eerst op dreef wordt geduwd voordat hij wordt ge remd door allerlei maatrege len. In samenwerking met het wegverkeer willen de NS komen tot een vergaande in tegratie van het railvervoer in de bestaande transportke tens. Volgens Ploeger is com- bivervoer de 'winnende com binatie' voor met name de langere afstanden. „Wij zijn niet uit op broodroof. Inte gendeel. Wij denken dat ons gezamenlijk brood alleen nog maar kan groeien als wij onze sterke punten bundelen. De groei van het internatio nale vrachtverkeer zal im mers nog veel groter zijn dan we kort geleden met z'n allen vermoedden", zei Ploeger met een knipoog naar Oost- Europa. Tol Het Nederlandse wegtrans port kan een nieuwe markt goed gebruiken want de za ken gaan met het jaar slech ter. Het vrachtvolume is de afgelopen jaren weliswaar gestegen maar de winst daal de in '88 tot 4,2 procent. Voor '89 verwacht de NIWO een winst van nog slechts 2,8 pro cent. Hogere kosten en een harde onderlinge concurren tie zijn debet aan de sombere jaarcijfers. Een verdere las tenverzwaring zal de be drijfstak volgens de NIWO in de rode cijfers brengen. En de lasten worden zwaarder. Na de dieselaccijnsverhogin gen kondigde de Duitse mi nister van verkeer aan dat hij per 1 mei 1990 'Strassen- bentltzungsgebühr' wil gaan invoeren. Bijna zestig procent van de Nederlandse vrachtjes die de grens over gaan heeft als bestemming West-Duits- land. Maij-Weggen heeft be loofd al het mogelijke te doen om haar collega op andere ideeën te brengep. Gaat de tolheffing toch door, dan heeft Maij-Weggen de Neder landse transportbedrijven een compensatie in het voor uitzicht gesteld. Bedrijven die al jaren tol betalen in Frank rijk maken dan ook kans op een vergoeding. Maij-Weggen antwoordde gisteren desge vraagd 'dat over de verdeling van de compensatiegelden nog zal worden gesproken'. MONIQUE VAN DE VEN VOLENDAM Eeuwenlang zijn ze door Nederlandse han den uitgekleed. Nu gebeurt dat voornamelijk door Poolse. Maar als de arbeidslonen er stijgen, zullen de vlijtige Oost- europese handen worden inge ruild voor Nederlandse machi nes. Gisteren stelde staatsse cretaris H. Simons van WVC in Volendam 24 garnalenpel- machines officieel in gebruik. Het tijdperk van vernieuwing in de garnalenhandel is aange broken, dat van bijverdiensten voor duizenden huishoudens afgelopen. De driehonderd thuispelsters van Crevettes BV in Volendam zijn bedankt. Vier en twintig blinkende ma chines hebben hun werk over genomen. De machines wer ken sneller, hygiënischer en ze zijn wettelijk toegestaan. Het thuis pellen van garnalen is per 1 juli 1990 verboden. De Keuringsdienst voor Waren heeft de afgelopen jaren te veel wantoestanden gezien om het thuispellen nog langer toe te staan. De inspectie trof pel- ruimtes aan zonder koeling, garnalen in warm water (om dat ze te koud waren om te pellen), poezen op de peltafel en zakken garnalen in de tuin, op het balkon en in het toilet met daarnaast zakken rottende doppen. Toen in 1984 op oude jaarsavond veertien bejaarden bezweken na het eten van een garnalencocktail, was de maat vol. De eisen aan het thuis pel len werden verscherpt, maar de hygiëne bleef slecht. Reden voor de ministeries van WVC en van landbouw en visserij een einde te maken aan het thuis pellen. Per 1 juli van dit jaar verliezen daardoor duizen den huishoudens (1500 geregi streerd bij het Produktschap voor Vis en Visserij) een bron van inkomsten. „Doodjammer vind ik het. Bij ons thuis werd altijd al gepeld. Iedereen moest meehelpen want we konden het geld goed gebruiken. Nu pel ik voor het extraatje. Zo'n tachtig ons (vijf uur) in de week. Maar voor Sinterklaas wil ik wel een zak je extra. Wij hebben drie doch ters weet u..." De familie Veer man zal niet verhongeren na 1 juli, maar die vijftig gulden ex tra in de week waren wel wel kom. En het handige was dat Staatssecretaris Simons van WVC reageert opgetogen als het hem in Volendam is gelukt een nieuw soort garnalenpelmachine in gebruik te stellen. foto: anp moeder niet het huis uit hoefde voor de bijverdiensten. „Dat is het grote voordeel van thuis pellen. Je kunt beginnen en stoppen wanneer je wilt. Lek ker bij de kinderen, televisie aan, echt gezellig". Lage lonen De garnalenhandelaren treu ren niet (meer) om het pelver- bod. Zij hebben alternatieven gevonden die beter en goedko per zijn dan het pellen in Ne derlandse huiskamers. Weke lijks worden tonnen garnalen in koelwagens naar Polen ver voerd, waar zij in pel-ateliers worden ontdaan van doppen en velletjes. De garnalenhan- delaars zijn razend enthousiast over het Poolse handwerk. „Bacteriologisch werken ze perfect. De ateliers staan onder zeer strenge en deskundige controle. De garnalen komen niet langer dan een half uur op tafel, daarna gaan ze onmid dellijk de koeling weer in, waar de temperatuur -3 graden Celcius is tegen +7 graden in een koelkast bij thuispellers. De garnalen zijn hierdoor voor de consument enkele weken langer houdbaar", meent gar- nalenhandelaar Evert Kuul uit Volendam. De transportkosten van en naar Polen vallen volledig weg tegen de lage arbeidslonen. Enige nadeel is, dat de Polen een werkgarantie verlangen terwijl de Nederlandse thuis werkers op oproepbasis werk ten. De werknemers in de Poolse pel-ateliers zijn afhan kelijk van hun inkomen en ei sen daarom het gehele jaar door werk/loon. En dat bevalt de Nederlandse garnalenhan delaren niet. In de winter maanden is de aanvoer van garnalen veel kleiner dan in het najaar. West-Europa's grootste garnalenhandelaar, Heyploeg uit Zoutkamp, heeft een voordelige oplossing ge vonden. Voor het garnalensei- zoen (mei tot en met decem ber) heeft hij twaalf pelmachi nes aangeschaft. Voor de schrale maanden is een con tract afgesloten met een Pools pel-atelier. „Nu zijn de garna len klein en mager en gaat al les naar Polen", legt woord voerder Nienhuis uit. Smaak Kleine, magere garnalen pel len het moeilijkst. Voor men sen, maar ook voor machines. Een kwart eeuw hebben vader en zoon Van Woensel uit Haar lem het hoofd gebroken over een pelmachine. Nu hebben ze een apparaat ontwikkeld dat nog niet perfect werkt, maar voldoende om garnalen van hun jasje te ontdoen. Omdat de machines nog regelmatig velle tjes laten zitten, is een team van mensen nodig dat de gar nalen controleert en achterge bleven schilletjes met de hand verwijdert. Ondanks de man kementen verwachten hande laren dat na 2000 alle garnalen door machines zullen worden gepeld. Het Volendamse Crevettes is meteen tot mechanisatie over gegaan. Het bedrijf voelde wei nig voor contracten met Poolse pel-ateliers en transporttoes tanden (garnalen zijn tien da gen weg), en kocht 24 pelma chines van ongeveer 175.000 gulden. Een machine pelt ge middeld zes kilo garnalen per uur, terwijl een mens in de zelfde tijd gemiddeld acht ons pelt. Na vier jaar verwacht Crevettes de investering te hebben terugverdiend en de klant voor zich gewonnen. De consument zal volgens de han delaar kiezen voor de verpak king met de woorden 'Machi naal gepeld'. „Omdat er nau welijks mensenhanden aan te pas komen is de kans op be smetting veel kleiner. De gar nalen zijn hygiënischer, verser en smaken daarom ook beter", aldus bedrijfsleider Kees Mooyer. Concurrent Nienhuis denkt daar anders over: „Handgepelde garnalen zien er origineler uit en er zit meer smaak aan omdat er minder water wordt gebruikt". MONIQUE VAN DE VEN Japanse religieuzen plaatsen record-order bij Porceleyne Fles DELFT De sieraardewerk- fabriek De Porceleyne Fles in Delft en de klokkengieterij Eijsbouts in het Brabantse As ten herbben grote orders ge kregen van een religieuze ge meenschap in Japan. Porceleyne Fles gaat voor ruim f 1 miljoen 15.000 ge- denkklokjes leveren en boekt daarmee de grootste opdracht voor sieraardewerk uit haar meer dan drie eeuwen oude geschiedenis. Eijsbouts levert een carillon van vijftig klok ken, waarmee 550.000 is ge moeid. Het klokkenspel van Eijsbouts is de eerste met een stokken- klavier uitgeruste beiaard van concertomvang in Japan. De vijftig klokken wegen samen 12.500 kg, de zwaarste klok 3768 kg. De twee Nederlandse, bachtelijke bedrijven hebben de opdracht gekregen van de religieuze gemeenschap St' Shumeikai. Die heeft in eerste helft van de jaren tach tig in Shiga bij de havenstad Kyoto een groot heiligdom, de Gewijde Tuin, gebouwd. Het complex wordt voltooid met een 60 meter hoge torén, de Vreugde der Engelen, waarin de Nederlandse klokken ko men. De officiële ingebruikstelling van het carillon vindt op 23 december plaats, de geboorte dag van de stichter van de ge meenschap, Meishushama, in 1882. Voor het openingscon cert zal een Nederlandse bei aardier worden uitgenodigd. Ter herinnering aan de inge bruikstelling van het carillon krijgen leden van de gemeen schap de klokjes van De Por celeyne Fles uitgereikt. Samenwerking Rabo en CERA BRUSSEL De Belgische spaarbank CERA heeft samen werkingsovereenkomsten af gesloten met de Rabobank en de Franse Caisse Nationale de Crédit Agricole. Met de Rabo wil de CERA bankprodukten en -systemen ontwikkelen. Verder zullen CERA en Credit Agricole eikaars produkten gaan verkopen en de klanten-, diensten verbeteren. De CERA zei geen eigen netwerk van fi lialen in Europa te willen ont wikkelen, maar nauw te wil len samenwerken met Europe se partners. 86/87 5% st. 88/2.55 88/5.20 88/5.- 88/5.40 88/2.45 87/88 1.65 88 14.40 88 1.40 86 1.75 88 1.30 88/3.50 88 7.10 880 88 15.00 88 11.— 88/4.- ntc d90 88 10- 88 4.— 2'A% st 87/88 1.80 78 4.40+5% St. vrijdag 16 februari 1990 (tot 10:46 uur) ho dd la dd vk ok 116.90 4/1 107.50 14/2 •egon 109.00 109.50 137.003/1 114.10 15/2 ahoW 115.60 115.60 141.90 3/1 121.0014/2 akzo 122.40 123.30 3850 41.50 3/1 37.90 15/2 tón 38.40 40.40 3/1 37.50 15/2 obncföQ 37.50 37.50 158.604/1 153.30 12/2 alrenta 153.30 153.30 58.20 63.60 3/1 56.40 24/1 MMVC 57.90 81.80 9/1 75.20 18/1 amro 77.40 77.40 176.509/1 164.50 15/2 bolie 166.50 166.00 80.50 2/1 68.00 6/2 72.80 72.80 68.009/1 56.80 7/2 buhrm tet c 57.90 58.10 80.30 3/1 76.1016/1 cam c 77.50 77.70 43.80 3/1 32.9012/2 <M 34.00 34.10 138.304/1 123.80 24/1 131.50 134.00 121.3011/1 107.507/2 (tem 109.40 110.10 112.0016/1 104.00 7/2 dam <J90 105.00 85.0011/1 77.1024/1 elmter c 79.30 79.50 42.009/1 33.50 14/2 lokker c 34.10 34.20 32.103/1 27.50 7/2 grrt-br c heineken 27.70 27.80 131.5010/1 105.20 14/2 111.00 112.50 91.003/1 64.80 12/2 hoogovena c 68.00 68.70 111.50 2/1 90.00 12/2 hunldoug. 95.00 95.20 107.4011/1 87.00 12/2 intenunul 90.50 91.00 80.50 3/1 66.50 15/2 kbbc 66.80 66.80 50.30 4/1 33.50 12/2 kim 34.90 35.20 53.603/1 35.807/2 knp 37.70 37.80 46.70 16/1 34.00 7/2 knp dSO 36.20 37.00 150.80 3/1 135.50 24/1 kon olie 145.30 147.70 75.60 9/1 68.70 12/2 nitnedc 71.40 71.90 90.80 4/1 80.30 26/1 nedlloyd 85.70 85.90 51.109/1 99.00 30/1 46.50 15/2 nmb poetbk 47.10 47.30 81.50 2/1 nijv-Lcata 96.20 97.00 292.00 12/1 267.0024/1 océ 278.00 280.00 oce d90 160.0011/1 141.90 2/1 pakhoede 156.60 156.20 42.60 47.80 3/1 41.5012/2 philipa 42.30 46.80 2/1 40.30 12/2 pMdhM 41.10 41.10 111.80 4/1 101.20 29/1 102.00 102.90 81.0016/2 77.7024/1 80.70 81.00 110.80 4/1 100.00 7/2 rolineo 101.10 102.00 59.502/1 57.90 12/2 rorenlo 58.10 58.10 49.209/1 42.9014/2 vml-alork 44.50 44.50 166.00 4/1 145.20 12/2 unilever c 147.20 148.10 115.0010/1 98.10 14/2 vnu 98.50 98.50 41.7014/2 33.20 5/1 voce 40.80 41.00 68.5026/1 61.002/1 «eaainen c 65.20 65.50 48.30 6/2 43.40 16/1 voH-kluvc 45.30 45.30 48.00 6/2 42.60 1/2 wot-kiuw d90 44.50 44.50 led Heineken blikvanger AMSTERDAM Op de Am- sterdamse effectenbeurs haal de men gistermiddag opge lucht adem, toen bleek dat een Westduitse discontoverhoging achterwege bleef. Na enige aarzeling in de ochtenduren vlogen de koersen omhoog om tegen het einde van de dag een kleinigheid terug te val len. Per saldo werd zeer vriende lijk afgesloten met voor de al gemene stemmingsindex een winst van 0,9 punt op 109,6. De CBS-koersindex steeg van 191,2 tot 192,5. De omzetten bedroegen 1,3 miljard waar van 766 miljoen voor reke ning van de obligaties, die weinig veranderden. De lieveling van de beurs, Van Ommeren Ceteco, hield de winst ditmaal met een dubbel tje op 40,80 bescheiden, maar prijkte wel weer, ditmaal als zesde, hoog op de omzetlijst met ƒ23,4 miljoen of 570.000 stuks. Heineken zat met ruim 20 miljoen ook aan de hoge) en was een opvallende sj Vooruitlopend op de J van een kort geding van i rectie tegen de bonden d stakingsacties te verbij wist het bieraandeel bijrf te herstellen op ƒ111. He' tielfonds Nijverdal-Ten trok evenzeer de aandach! een winst van 4,50 op f\ Hoogovens deed het met winst op 68 ook niet g( Stork klom bijna 1 tot Verder was Océ- zeer va! Nederlanden 1,50 ƒ71,40. Op de lokale markt wal vrij rustig. Effectenhuis j pen Holding steeg I 16,50, De Boer winkelb ven werd 2,30 duurd« ƒ64,30 en Aalberts was t gers 2,20 meer waari 67,70. Handelshuis Hage er werd 3,50 hoger gei deerd op 105,50.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 8