C is positief over oorstellen De Klerk Vele tienduizenden skiërs gestrand Gè HOME Japanse premier uit de race bij verkiezingsstrijd Zweedse communisten willen coalitie met sociaal-democraten tse studie: leukemie door besmet sperma Tadzjieken koelen woede op Russen en Duitsers 0000000000 000000 INLAND ftzidóeSouaant VRIJDAG 16 FEBRUARI 1990 PAGINA 5 EN ISRAËL iENNEN OVERLEG letEM De Israëlische premier Yitz- Idjr en de Syrische minister van bui- feaken Farouq al-Shara hebben giste- g|nd dat er informele besprekingen jsfct met Syrië over een eventueel vre- gd. Diverse bronnen in Israël beves- a^eren echter het bericht in de Britse >ei Independent dat er tussen de twee ur>erkenningen" hebben plaatsgevon- S| zou zijn houding tegenover Israël t tndat de Sovjetunie, de belangrijkste ctyrancier, haar steun aan Damascus \tt. Volgens een Israëlische regerings- ivjis heeft Moskou er bij de Syrische miAsad op aangedrongen zijn politiek r^ren. Een eventueel akkoord tussen ii%raël zou een belangrijke spannings iet Midden-Oosten wegnemen. (Vervolg van de voorpagina) INNSBRUCK Als gevolg van het nood weer zijn in de Franse, Zwitserse en Oos tenrijkse Alpen vele tienduizenden skiërs gestrand in bergdorpen, die door dikke sneeuwlagen of lawines van de buitenwe reld zijn afgesloten. Honderden mensen zijn uit veiligheidsoverwegingen geëva cueerd. Ongeveer tien Franse ski-oorden, waaron der Val d'Isère, Tignes, Arcs 2000, Valmo- rel en La Plagne waren vanmorgen nog afgesloten van de buitenwereld. Ook in Zwitserland en Oostenrijk zijn veel hoger- In het Oostfranse Belfort kwamen de straten onder water te staan en moesten sommige bewoners per bootje worden geëvacueerd. seriand zijn militairen ingezet in gebieden waar bergdorpjes worden bedreigd door lawines. Volgens meteorologen is de afgelopen da gen in de Alpen een record-hoeveelheid sneeuw gevallen in de Alpen. In lager ge legen gebieden is in 24 uur meer regen ge vallen dan anders in de hele maand fe bruari. De hevige regenval en de smeltende sneeuw hebben ook grote schade veroor zaakt in het zuiden van de Bondsrepu bliek en in Oost-Frankrijk. Vooral in de Duitse deelstaten Baden-Württemberg en Rheinland-Pfalz traden rivieren buiten hun oevers en liepen huizen onder water. In het oosten van Frankrijk werden brug gen en gedeelten van wegen weggeslagen door regen en harde wind. Bij het ongeluk in het Oostenrijkse Schef- fau waarbij gisteren de Nederlandse toe rist om het leven kwam, liepen verschei dene mensen zware verwondingen op, on der wie de echtgenote van het slachtoffer. Zij zaten met zes personen in een cabine die voor vier bestemd was. In het Duitse Triberg verdronk een man toen zijn auto in een waterstroom werd meegesleept. In Zwitserland kwam een man om het leven bij een aardverschuiving. In de Franse El- zas reed een man met zijn auto in een beek en verdronk. In de Franse Alpen kwam een man om het leven toen op de weg naar Les Arcs een lawine op auto's neerkwam. Een tweede slachtoffer ver loor het leven in een lawine in het Val d'Isere. Vermist tankschip leeg teruggevonden KUALA LUMPUR De vermiste Malaysische olie tanker Hock Huat is leeg en zonder bemanning terugge vonden bij de plaats Pontia- nak op het eiland Borneo, 350 kilometer ten zuiden van de hoofdstad Kuala Lumpur. Het is niet bekend of de tanker gekaapt is of dat de bemanning het schip met legitieme redenen heeft verlaten. De 467-ton zware, in Honduras geregistreerde tanker was op 31 januari met 470 ton dieselolie ter waarde van 370.000 dollar in Singapore vertrokken naar Burma "transkei i conservatieve blanken betoogden gisteren in Pretoria vrijlating van Mandela. De grote opkomst wordt gezien wcces voor de organiserende Conservatieve Partij, die bij de verkiezingen dertig procent van de stemmen (Van onze speciale verslaggever Leo Enthoven) LUSAKA/KAAPSTAD Het ANC gaat op vrijwel alle onderdelen positief reageren op de voorstellen van de Zuidafrikaanse re gering. Ook een wapen stilstand lijkt mogelijk als het blanke bewind aan bepaalde voorwaarden voldoet. Alleen op het punt van sancties wil het ANC van geen wijken we ten. Dit lijkt het resultaat te wor den van de conferentie van leiders van het ANC in de Zambiaanse hoofdstad Lusaka. Het ziet er naar uit dat het ANC bereid is tot een wapen stilstand als de regering de noodtoestand opheft, veilig heidswetten verslapt en duide lijkheid verschaft over de po sitie van politieke gevangenen en bannelingen. Het ANC houdt niet vast aan het nationaliseren van grote industrieën. „We willen het historische onrecht ongedaan maken veroorzaakt door racis me. Dat hoeft niet per se door te nationaliseren, want we vrezen dat dan de hele econo mie ineenstort", liet een deel nemer aan het beraad zich tij dens een onderbreking ontval- Hij zei ook dat sancties moeten blijven. Het ANC beschouwt sancties als een garantie dat de komende onderhandelingen niet zullen verzanden. Het is niet bekend of en wanneer de leiders van het ANC hun standpunten bekend officieel zullen maken. Maar duidelijk is wel dat het ANC de koers volgt van de gematigde stro ming binnen de organisatie, waartoe ook Nelson Mandela behoort. In een interview met de Fran se televisie zei hij gisteren dat blanken niets te vrezen heb ben als de apartheid in Zuid- Afrika wordt afgeschaft. „Zij hoeven niet bang te zijn voor zwarten. Krijgen we onze rechten, dan betekent dat geen overheersing van de zwarten over de blanken". Hij zei ver der te hopen dat de onderhan delingen met de Zuidafrikaan se regering snel beginnen. „We zouden graag onze pro blemen oplossen zonder con flicten. Als de regering ons die kans geeft, zullen we die met beide handen aangrijpen. En als je geen compromissen wilt sluiten, kun je niet onderhan delen". In zijn eerste interview voor de Zuidafrikaanse staat stelevisie riep Mandela de blanke Zuidafrikanen op pre sident Frederik de Klerk hun volle steun te geven, „want hij verdient het. Hij heeft zeer moedige initiatieven geno men". De Zuidafrikaanse regering heeft intussen duizend militai ren naar de provincie Natal gestuurd, die moeten proberen een eind te maken aan de ge vechten tussen groepen con servatieve en radicale zwar ten. Sinds de vrijlating van Mandela, afgelopen zondag, zijn volgens de politie in ver schillende provincies bij on derling geweld tussen zwarten zeker honderd doden gevallen. itinie en «land ellen jkkingen all Groot-Brittannië tijtinië hebben na twee ajerleg in Madrid beslo- kdiplomatieke betrek- foliedig te herstellen. )ien tussen beide lan- itn verbroken sinds de j-oorlog in 1982. ifë viel in 1982 de ei- )ep aan en hield deze jen bezet. Tijdens de nlamen aan beide zij- jr dan 1.000 mensen :ven. STOCKHOLM De Zweedse regering is vandaag begonnen met het zoeken naar een nieu we premier, nadat de sociaal democratische minderheidsre gering gisteren gevallen is over de weigering van het parlement akkoord te gaan met het bevriezen van lonen, prijzen, huren en dividenden en een stakingsverbod. De communisten die in de regel premier Ingvar Carlssons min derheidsregering steunden, liepen gisteren over naar de andere kant om ervoor te zor gen dat de regeringsvoorstel len en dan met het name het wetsvoorstel voor een sta kingsverbod met een meerder heid van 190 stemmen tegen 153 werden verworpen. Na de val van het kabinet verklaar de de leider van de communis tische partij, Lars Werner, dat hij op elk moment bereid is met de sociaal-democraten over een coalitieregering te praten. Ingvar Carlsson JÉ' J Het vaker voor- an leukemie bij kin- de buurt van kern- is mogelijk een ge- radio-actieve besmet- het sperma van hun )at is de conclusie van ie die is gepubliceerd itish Medical Journal. die in kerncentrales vooral diegenen die iden voor het begin wangerschap van hun loot stonden aan hoge doses, hebben een aanzienlijk grotere kans op kinderen die aan leukemie (bloedkanker) en lymfomeh (kanker aan de lymfeklieren) lijden dan mannen in andere beroepen. Volgens een van de onderzoekers, stralingsthera peut Michael Snee, heeft de straling waarschijnlijk een ge netische mutatie in het sperma veroorzaakt. Onder leiding van de hoogle raar Martin Gardner van de universiteit van Southampton is onderzoek verricht naar 52 gevallen van leukemie en lymfomen die zich tussen 1950 en 1985 in de regio-West Cum bria bij personen onder de 25 jaar hebben voorgedaan. In dat gebied ligt de nucleaire op werkingsfabriek Sellafield (vroeger Windscale geheten), waar door de jaren heen radio actieve lekken en andere inci denten aan de orde van de dag waren. In eerdere onderzoe ken was al aangetoond dat kinderen in een straal van 1,5 km van de reactor een tien maal zo hoge kans op leuke mie lopen dan elders. In het vervolgonderzoek van Gardner zijn nu aanwijzingen gevonden dat de leukemie niet het gevolg is van rechtstreekse blootstelling aan straling, maar dat deze kankervorm vermoe delijk wordt doorgegeven door radio-actief besmette vaders. De Britse raad voor kernener gie wenst de uitkomsten van Gardners onderzoek voorlopig niet te onderschrijven, omdat die in tegenspraak zouden zijn met eerdere studies. Volgens de raad is er behoefte aan ver der onderzoek. I/0NTUREN VAN KAPITEIN ROB HET RAADSEL VAN STRAAT MAGELHAES l— In het voorjaar wordt Jacob Claeszoon echter ziek. prlingen verplegen hem, zo goed en zo kwaad als zij dat [maar de toestand van de „blanke vuurmaker" verergert Oag. Hoge koortsen teisteren zijn lichaam. Dan waant hij ir thuis, in het vriendelijke llpendam, dan weer staat hij Eug van de „Hendrick Frederick". Wanneer hij zijn einde leren, vraagt hij het opperhofd hem nog eenmaal te on dersteunen en hem naar het afgodsbeeld te brengen. Daar, staande voor het door de vlammen verlichte beeld, spreekt hij zijn vervloeking uit over Van Noort en zijn nageslacht. „Je zult blijven varen, Van Noort", spreekt hij: „Maar elke eeuw zal van jou een offer eisen, hier, onder de ogen van de machtige Kua- tiautak." Dan sterft Jacob Claeszoon. Tanks en troepen van het Sovjetleger zorgen ervoor dat het het gebouw van het centrale comité in Doesjan be zwaar bewaakt wordt. FOTO: EPA MOSKOU Sovjetveilig heidstroepen zijn er giste ren niet in geslaagd de onrust in Doesjanbe, de hoofdstad van Tadzjikis tan, te herstellen. Volgens Radio Moskou hielden de plunderingen en de ge vechten tussen Sovjettroe pen en jonge Tadzjieken aan. Het officiële persbureau Tass noemde de situatie „onvermin derd explosief". ,",Er zijn hier overal gevechten gaande", al dus de chef van het plaatselij ke Novosti-persagentschap, Joeri Semmel. De onlusten in Tadzjikistan braken maandag uit toen het gerucht zich ver spreidde dat Armeense vluch telingen met voorrang een huis zouden krijgen, terwijl er woningnood heerst. Inmiddels koelen de Tadzjieken hun woede ook op de Russische, Oekraïense en Duitse minder heden, die twaalf procent van de bevolking vormen. Over het dodental liepen de cijfers gisteren uiteen van elf tot 37. De leiders van de partij, de staat, de regering, het leger en de staatsveiligheidsdienst (KGB) hebben gisteren in een spoedbijeenkomst het ontslag afgewezen van partijleider Ka- roch Machkamov, premier Gaidnazar Pallajev en premier Izatoello Chajejev. De Sovjettroepen, die sinds woensdag ook van parachutis ten gebruik maken, trokken terug, maar namen gisteroch tend hun posities weer in. Het Tadzjiekse Volksfront „Re naissance" eist onverminderd het vertrek van het centraal comité en de regering, de op heffing van de noodtoestand en de ontmanteling van het bestuursapparaat. Kranten in Moskou voegden hier aan toe dat ook sociale eisen zijn ge steld. De veelal verborgen werkloosheid onder de vijf miljoen Tadzjieken is hoog. ADVERTENTIE Voor de basisschool (bovenbouw) Voor het voortgezet onderwijs (onderbouw) Thema: Krantepagina's. Maak een krante- pagina met artikelen, berichten, illustra ties, foto's, tekeningen of collages over de periode 1940-1945. (De herdenking van de bevrijding 45 jaar geleden, de bezetting, oorlog en vrede In de wereld, etc.) Spelregels: Voor 24 maart moeten de door uw leer lingen gemaakte pagina's bij ons binnen zijn. (Ook kinderen van onze abonnees tussen 10 en 15 jaar kunnen inzenden) Een jury bestaande uit journalisten bekroont de beste of origineelste pagina's. De klas waaruit de winnende pagina is voortgekomen krijgt als prijs een dagje uit voor de hele klas, bestaande uit o.a. een rondleiding, een lunch in ons bedrijf, een bezoek aan het Omniversum en een persoonlijke verrassing. De bekroonde pagina's worden tentoon gesteld. De allerbeste pagina wordt in de krant van 5 mei gepubliceerd. Gratis dagbladen: Zowel de Haagsche Courant, dagblad Het Binnenhof, de Goudsche Courant en de Leidse Courant komen op 5 mei uit met een speciale bijlage over de oorlog Sijthoff Pers biedt u en uw leerlingen deze krant gratis aan. Informatie: Doet u mee? Voor de benodigde infor matie en materialen voor de pagina wedstrijd, ook voor de dagbladen, kunt u schrijven of bellen naar: Sijthoff Pers Educatieve Dienst, José Gerding, postbus 16050, 2500 AA Den Haag, telefoon 070 - 3190 596 (uitsluitend tussen 9 00 en 13.00 uur op maandag t/m donderdag) Westduitser met Russen ruimte in BONN Een Westduitse kosmonaut zal in 1991 voor het eerst deelnemen aan een ruimtereis van Sovjetruimtevaarders. Dat heeft bondskanselier Helmut Kohl in Bonn gezegd De afspraak hiervoor is gemaakt tijdens Kohls bezoek aan Moskou. Kohl be nadrukte dat de samenwerking tussen beide landen niet alleen wetenschappelijk van betekenis is, maar vooral moet worden ge zien als „een symbool van groeiend vertrouwen tussen de twee volken". Onlangs hebben wetenschappers uit de Sovjetunie en de BRD hun samenwerking versterkt. Eerder hebben Westduit sers al meegedaan aan Amerikaanse ruimtereizen. SAITAMA Tijdens zijn campagne voor de alge mene verkiezingen van aanstaande zondag wordt de Japanse premier Toshi- ki Kaifu achtervolgd door zijn eigen verkiezingspos ter. Hij staat daar onge makkelijk op zijn gemak te lijken met twee kleine kinderen in zijn armen. Het is geen pose die een man van wie gefluisterd wordt dat hij zeshonderd gestippelde stropdassen bezit, natuurlijk afgaat. Kaifu's publiciteitsmensen hebben blijkbaar niet voorzien dat de traditionele Japanse kiezers een politicus die doet of hij een normaal mens is, met wantrouwen bekijken. Toen Kaifu afgelopen week end met zijn verkiezingscam pagne in Saituma was, een slaapstreek vijftig kilometer ten noorden van Tokyo, had hij al de verslagen blik van een man die weet dat hii eruit ligt. De regerende Liberaal Democraten zullen er bij de komende verkiezingen waar schijnlijk wel in slagen aan de macht te blijven, maar in de pers worden al wilde specula ties gedaan over een mogelijke opvolger voor Kaifu, die ei genlijk nooit meer geworden is dan een zaakwaarnemer. Dit is al niet bevorderlijk voor Kaifu's zelfvertrouwen, maar het feit dat, wegens de magere opkomst bij zijn verkiezingsre devoeringen, trouwe partijaan hangers met bussen naar Sai- tama moesten worden gehaald om als publiek te fungeren, is dat nog minder. Zondagmiddag begon voor Kaifu niet echt best: hij deed mee met een gymnastiekles van 120 dikke, rondrennende huisvrouwen in het sportcen trum van Saitama. De vrou wen droegen gympakjes, Kai fu een zwart kostuum en een grijze - gestippelde - stropdas. Het leedvermaak.op de gezich ten van de fotografen zei hem dat hij bij het kussen van kin deren had moeten blijven. Een half uur later verscheen Kaifu bij het station van Kasu- kabe. Hij zwaaide naar de me nigte van 3.000 man. Slechts een paar mensen' zwaaiden te rug. Hij zei: „De toekomst doet een beroep op ons. Het is aan jullie te beslissen welke partij de beste geloofsbrieven heeft voor die toekomst". Het antwoord, zo was Kaifu's advies, is de Liberaal Demo cratische Partij (LDP), die Ja pan van een socialistische re volutie zal redden. Munt slaan De socialistische oppositiepartij probeert munt te slaan uit de schandalen binnen de LDP en de impopulaire omzetbelasting die de regeringspartij vorig jaar heeft ingevoerd. Volgens Kaifu is de nieuwe omzetbe lasting noodzakelijk om de kosten te kunnen dragen van een sterk verouderde bevol king. Japanse vrouwen, zo zei hij, krijgen ieder maar 1,66 baby, minder dan goed is voor het economisch welzijn van Japan. Een ander belangrijk pluspunt voor de socialisten is dat zij een vrouw als lijsttrekker heb ben, Takako Doi. In Japan is een grote sympathie voor vrouwelijke kandidaten. Bij de verkiezingen voor het hoger- huis van vorig jaar juli speel den de vrouwelijke kiezers en kandidaten een belangrijke rol. De verkiezingen kostten de LDP de meerderheid Kaifu intussen blijft lachen, al maakt hij weinig grapjes. Wel ging er onlangs een gegrinnik door het publiek toen hij zich verontschuldigde tegenover de mensen achter het podium. juli de hele tijd tegen kijken". Met Shintaro Abe, een ambi tieuze voormalige minister van buitenlandse zaken en partijbons die met de steun van machtige bondgenoten zo snel mogelijk Kaifu's functie wil overnemen, dachten velen in de menigte waarschijnlijk dat het tijd wordt dat Kaifu eens tegen zijn eigen rug moet aankijken. JOE JOSEPH (c) The Times. Londen

Leidse Courant | 1990 | | pagina 5