Computer draait, leerling ploetert „Stormen zijn niet toevallig' Extra geld voor leraren BINNENLAND £eidóc(3ouuuit VRIJDAG 16 FEBRUARI 1990 PAG^ Bom op Schiphol tot ontploffing gebracht SCHIPHOL De Explosieven Oprui mingsdienst heeft gisteren op Schiphol- Oost een Amerikaanse vliegtuigbom uit de Tweede Wereldoorlog tot ontploffing ge bracht. Bij de ontploffing deden zich geen problemen voor. De EOD besloot de bom met behulp van een springlading op te bla zen nadat zij vergeefs had geprobeerd de ontsteking te demonteren. De bom, een zo genoemde tweehonderdvijftigponder werd anderhalf jaar geleden aangetroffen op een bouwterrein waar een parkeergarage wordt gebouwd. Het opruimen van de bom maakt deel uit van een anderhalf jaar du rend opsporingsproject naar projectielen op het terrein van Schiphol. Dit project kost in totaal zeventien miljoen gulden. Het tot ontploffing brengen van de bom op Schiphol ging ge paard met een enorme rookwolk. foto: anp Werkloosheid licht gestegen DEN HAAG De geregistreerde werk loosheid in ons land lag tussen november vorig en januari dit jaar op gemiddeld 373.000 personen. Dat is gemiddeld 8.000 hoger dan het gemiddelde in de periode oktober-december 1989 (365.000). Dit blijkt uit het gisteren gepubliceerde werkloos heidscijfer van het CBS, dat is gebaseerd op de Enquête Beroepsbevolking en cijfers van de arbeidsbureaus. De enquête is een steekproef, wat betekent dat de uitkom sten geen volledig betrouwbaar beeld ge ven. Daarom mogen alleen grote verschil len tussen de driemaandscijfers, alsmede ontwikkelingen die zich over een wat lan gere periode blijvend voordoen worden be schouwd als aanwijzingen voor de werke lijke ontwikkeling van de werkloosheid. Toenemend tekort aan metselaars UTRECHT In de nabije toekomst is een toene mend tekort aan metselaars te verwachten. Nu al treedt 14 procent per jaar uit. Vooral de werk druk, het pendelen en het niet hebben van vast werk bevorderen de uitstroom, zo blijkt uit een gisteren gepubliceerd onderzoek van de Neder landse Herstructureringsmaatschappij (Nehem). Binnen de bouw neemt de metselaar een bijzonder ongunstige positie in. pe gemiddelde arbeidsduur is nog geen acht jaar. Metselaars doen het grootste beroep op de ziekte wet, in driekwart van de gevallen vanwege rug klachten. Niet alleen de uitstroom is verontrus tend hoog. In het lager beroepsonderwijs kiezen steeds minder jongeren voor het metselvak, ter wijl op de praktijkleerplaatsen 35 tot 40 procent uitvalt. Nederlander eet vijf sneetjes brood per (tl UTRECHT In 1960 bedroeg heffil verbruik in Nederland gemiddeldsr kilo per hoofd van de bevolking jfeal Daarna ging het verbruik gestadig jid totdat het verbruik in 1982 enigsfct goede keerde. Nu is het verbruik gjj. seerd op ongeveer 60 kilo per jaajer ongeveer vijf sneetjes per dag pei li van de bevolking. Dat zei directeuiter ma van de Nederlandse Bakkerij Si z gisteren tijdens een bijeenkomst |nc band met de internationale bakhjra toonstelling Nebato '90 volgende \*t. Utrecht. Het verminderde broodvjs heeft volgens Diekema te maken miAs der zwaar werk, maar ook anderen woonten en meer eten buitenshui^r; daarbij een rol. iel CITO HELP DE LERAAR EEN HANDJE ARNHEM Leerlingen in het voortgezet onder wijs zullen in de toekomst steeds vaker proefwerken krijgen die zijn samenge steld door de computer. De leraar vraagt, de com puter draait, en de leerlin gen ploeteren. De docent is daarmee ontlast van de tijdrovende taak die het samenstellen van een proefwerk inhoudt. De leerlingen op hun beurt zijn verzekerd van een toets die voldoet aan de allerhoogste kwaliteitsei- Het Instituut voor Toetsont wikkeling (Cito) in Arnhem heeft een computersysteem ontwikkeld waarmee leraren op middelbare scholen snel proefwerken kunnen samen stellen, nakijken en analyse ren. De scholen kunnen het nieuwe systeem 'Toetshulp' di rect invoeren omdat compute rapparatuur al voorhanden is. „De docenten zijn laaiend en thousiast over Toetshulp", zegt projectleider Hans Feenstra van Cito. Vorige week werd het splinternieuwe programma geïntroduceerd. Sindsdien stromen de aanvragen bij het Cito binnen. Het is dan ook een bijzonder programma, uniek in zijn soort en met aanzienlijk meer moge lijkheden dan alle voorgaande systemen. 'Toetshulp' is ont wikkeld door Cito, samen met het Apeldoornse computerhuis Bureau voor Systeem Ontwik keling (BSO). Inmiddels zijn voor twee vak ken 'vragenbanken' klaar: economie voor de hele mavo, en studievaardigheden voor de brugperiode van het voortge zet onderwijs. Binnen afzien bare tijd volgen ook de vak ken biologie, scheikunde en de moderne vreemde talen. Voor economie zijn in totaal 1361 open- en meerkeuze-vragen opgeslagen in de vragenbank. Geld lenen Het systeem werkt als volgt. Het vak economie is onderver deeld in een groot aantal hoofdonderwerpen. De leraar kiest bijvoorbeeld het onder werp 'geld lenen'. Vervolgens kan hij over dat onderwerp kiezen uit een aantal subon der werpen, bijvoorbeeld 'geld lenen door particulieren'. Daarop kan hij de computer de opdracht geven daarover drie vragen te selecteren. Maar hij kan ook alle vragen oproepen en zelf een selectie maken. Zo kan de leraar onderwerp voor onderwerp afhandelen, even tueel zelf nog vragen toevoe gen of 'computervragen' aan passen. Uiteindelijk rolt daar dan het proefwerk uit. Toetshulp is verder in staat proefwerken na te kijken. Wat betreft meerkeuzevragen is dat simpel: wanneer de vragen op een computerkaart door de leerlingen zijn aangekruist, heeft de computer de correc ties binnen de kortste keren uitgevoerd. Iets gecompliceerder ligt het bij de open vragen. De leraar moet die nog steeds 'handma tig' nakijken. Wel kan hij de resultaten invoeren in de com puter en die neemt de beoor deling mee in het eindcijfer van de leerling. Volgens projectleider Feenstra moet het met Toetshulp moge lijk worden dat een leraar bin nen vijf minuten een proef werk kan samenstellen. Het nakijken vergt in bepaalde ge vallen niet meer dan vijftien minuten. Toch houdt hij er niet van om over tijdwinst voor de leraar te spreken. „Mensen denken bij computers altijd aan enorme tijdbespa ring. Maar daar gaat het hele maal niet om. Nog afgezien van het feit dat het nog maar de vraag is of leraren echt tijd besparen. Want je kunt ook met Toetshulp nog heel veel tijd en energie aan het samen stellen van een proefwerk kwijt zijn, wanneer je zelf vra gen toevoegt". „Ik ben al tevreden wanneer leerkrachten er door dit sy steem niet méér tijd aan kwijt zijn. We beogen met Toetshulp een stukje bij te dragen aan kwaliteitsverbetering". Superleraar Feenstra wijst erop dat een le raar die op de ouderwetse ma nier zijn eigen proefwerk in elkaar zet, nooit op kan tegen de 'superleraar' die het Cito volgens hem is. „Neem nou een vierkeuzevraag. Het moet niet zo zijn dat een leerling al na een eerste blik weet, dat twee antwoorden onzin zijn. Wij als 'superdeskundigen' zullen er sneller voor kunnen zorgen dat zoiets wordt voor komen en dat er inderdaad vier antwoorden verschijnen die alle vier aannemelijk zijn voor een leerling die de stof niet echt goed beheerst". De projectleider wil daarmee niet zeggen dat leraren slechte toetsen maken. Maar feit is dat die van het Cito vaak „beter en afgewogener" zijn, zegt hij. Dat heeft er vooral mee te ma ken dat het Cito vragen ver zint samen met vier tot vijf vakleraren. „Zo'n groep vult elkaar aan, corrigeert elkaar. Een leraar die alles in z'n een tje doet, mist die collegiale on dersteuning en dat gaat ten koste van de kwaliteit". In het ernstigste geval kan dat er*zelfs toe leiden dat een leer ling voor zijn examen zakt, „domweg door een verkeerde Hans Feenstra met zijn superleraar, het systeem Toetshulp beoordeling. Een leraar kan op grond van een slechte toets concluderen dat een leerling de stof slecht beheerst terwijl dat niet zo is. Andersom kan het voorkomen dat een leer ling overgaat terwijl hij de stof juist niet onder de knie heeft". De opgavenbanken van Cito moeten per stuk drie tot vier jaar dienst kunnen doen, voor dat ze aan verversing toe zijn. Een compleet pakket econo mie kost de school 350 gulden. In 1992 wordt het hele project geëvalueerd en eventueel aan gepast. Overigens blijft ook de foto: pei ouderwetse schriftelijk en klare Cito-toets l Volgens Feenstra blijft misbaar, omdat de to aangewezen instrumen het niveau van een vergelijken met de ri het land. LEX VAN K( PETER CRUYFF BEPLEIT GROOTSCHALIG ONDERZOEK Stormdeskundige Peter Cruyff pleit voor de totstandkoming van een team dat zorgt voor stormwaarschuwing. Weerbureaus en -publi cisten die hun kwaliteiten in deze hebben be wezen, zouden gezamenlijk de verwachting voor de windsnelheid moeten vaststellen Daaraan moeten allen zich dan houden. Dat het publiek niet moet worden bestookt met diverse voorspellingen zoals onlangs met de zware storm op 25 januari, daarover is ie dereen het eens. Verwarring en onnodige pa niek moeten worden voorkomen. Cruyff staat met dat idee niet alleen. Een eenduidige .voorspelling is bij voorbeeld ook de wens van het KNMI. Dat heeft voor maandag een bij eenkomst voor het groeiend aantal weerman nen en -instituten uitgeschreven. Ongeveer 25 weerkundigen nemen in De Bilt aan tafel plaats. DE BILT/WAGENIN- GEN/DEN HELDER Na drie weken van opeen volgende stormen begin nen we er zowaar aan ge wend te raken. Er staan geen spullen meer buiten de deur die door een plot selinge rukwind weg kun nen waaien, auto's parke ren we bij voorkeur niet in de buurt van bomen en als we met de fiets weg moeten, gaan we wat eerder van huis. Maar zo langzamerhand wor den heel wat Nederlanders be slopen door een wat onbehaag lijk gevoel; loopt het nou niet de spuigaten uit met die stor men? En dat niet alleen: ook lijkt het maar geen echte win ter te kunnen worden. Sneeuw en ijs blijven, althans in Ne derland, weg. Wat is er mis met het weer? „Niets", zegt A.W. Donker, werkzaam bij de klimatologi sche dienst van het KNMI. „Niets", zegt ook W. van den Berg van Meteo Consult in Wageningen. „Deze periode van stormen is een voorbode", zegt weerman en stormdes kundige Peter Cruyff uit Den Helder. „Er zullen in de toe komst steeds meer stormen Nederland bereiken. En het wordt tijd dat het KNMI dat soort informatie gewoon brengt in plaats van aan struisvogelpolitiek te doen en het grote publiek te betutte len". Eerst dan ook het kalmerende commentaar van het KNMI. Volgens Donker van het insti tuut hoeft niemand zich zor gen te maken over broeikasef fect, ozonlaag, klimatologische verschuivingen of wat dan ook. „De oorzaak van deze on stuimige periode is gewoon een hele brede westelijke stro ming over de Atlantische Oceaan die naar ons toe loopt. Dat is niets bijzonders". „Daarbij zijn de temperatuur verschillen tussen de warme subtropische lucht en de koude polaire lucht in de hogere luchtlagen bijzonder groot. Die koude en warme luchtmassa's worden boven de oceaan tegen elkaar, aangedrukt waardoor depressies en dus stor men optreden. Elke rimpel in de scheidslijn tussen de luchtmassa's groeit uit tot een orkaan". Het is mogelijk dat de ene storm de andere opvolgt door dat de brede stroming blijft waar hij is en voorlopig geen aanstalten maakt om te ver trekken. Grote atmosferische gebeurtenissen, zoals deze stro ming of een hogedrukgebied, kunnen er zo'n twee maanden over doen om weer te verdwij nen, dus de kans bestaat dat we de stormen nog een poosje houden. Afwijkend „Het enige afwijkende is dat de westelijke stroming wat meer naar het zuiden ligt dan normaal", vertelt Donker. „Daardoor krijgen wij dit weer op ons dak. Als de stroming noordelijker lag dan normaal, dan hadden we er helemaal geen last van en zou niemand er iets van zeggen". „Wél opvallend is dat de uit schieters in temperatuur veel spectaculairder zijn dan voor heen", zegt hij. „Het weer ver andert gemiddeld bekeken niet, maar de pieken zijn ex tremer". Een reden daarvoor heeft Donker niet. „Het is ook Weerman Peter Cruyff. nog te vroeg om dat gegeven getalsmatig te onderbouwen". Volgens Van den Berg van Meteo Consult weten we pas over tien, vijftien jaar echt ze ker of deze derde zachte win ter op een rij de voorbode is van een lange rij winters zon der kou. „Het is best mogelijk dat dit het geval is, maar dat weten we pas bij het terug blikken", legt hij uit. „Nu is er nog niets vreemds aan de hand, want periodes van storm en een zachte win ter, dat hebben we allemaal al vaker meegemaakt. Bovendien is het niet overal even mild. Zo is het in Canada nu heel koud. Door de koude lucht die daar vandaan komt, ontstaan die stormen juist ook". Verschuivingen „Al die stormen zijn helemaal niet toevallig", sneert Peter Cruyff, die zichzelf als een stormdeskundige beschouwt. „Er is een heel grootschalig onderzoek noodzakelijk om er achter te komen hoe klimato logische verschuivingen optre den waardoor we steeds meer met stormen te maken krijgen, maar dat het zo is staat buiten kijf". Lichtelijk geagiteerd bena- foto: pers unie drukt Cruyff dat hij na eigen onderzoek in de jaren zeventig al verkondigde dat Nederland steeds vaker door hele zware stormen bezocht zal worden. „Ons land komt in een warme sector terecht waarin we steeds vaker met cycloonres tanten te maken krijgen". „Of dat komt door het broei kaseffect, de stand van de pla neten of een veranderende stand van de aarde laat ik in het midden. Maar wat zou het leuk zijn als dat eens erkend werd en ik in Nederland niet langer een roepende in de woestijn was". ELLIS WIENDELS Twee lijken aangetroffen in uitgebrande auto ROTTERDAM De Rotterdamse politie heeft gis teravond in een uitgebrande auto die stond gepar keerd op de Strandboulevard in Hoek van Holland de stoffelijke resten van twee personen aangetrof fen. Volgens een politiewoordvoerder is het vol strekt onduidelijk wat er is gebeurd. De identiteit van de doden is nog niet bekend. De politie werd gealarmeerd dat er een auto in brand stond. Nadat de brandweer de brand had ge blust, werden de verkoolde lichamen aangetroffen. SUSKE ENWISKE DE BEZETEN BEZITTER (c) Standaard Uitgeverij/Wavery Productions (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Inmiddels heeft minister Ritzen van on derwijs door een afspraak met zijn collega-minister Dales van binnenlandse zaken 155 min gulden voor de onderwijssala- rissen kunnen veilig stellen. Dit geld was aanvankelijk be doeld om oudere leerkrachten vervroegd "uit te laten treden en zou nu in de kas van Bin nenlandse Zaken terugvloeien, omdat deze regeling niet door gaat. Dales heeft echter toege zegd zich in het ambtenaren- overleg sterk te maken de 155 miljoen vrij te maken voor de onderwijssalarissen. „Een ma jeure stap", aldus Ritzen. Op welke manier het onder wijzend personeel profiteert hangt af van het overleg dat Ritzen met de onderwijsorga nisaties zal voeren. Het VVD- kamerlid Franssen wil dat het geld gebruikt wordt om de zo geheten WlISO-korting op de lerarensalarissen af te schaf fen. Ritzen wilde echter zijn inzet in het overleg met de on derwijsorganisaties niet aan de Kamer prijsgeven. Over de WlISO-korting zei hij: „Ik begrijp de gevoelens over deze specifieke korting voor het onderwijzend perso neel heel goed, omdat ik zelf ook jaren onder deze korting gebukt ben gegaan". Toch geeft Ritzen daaraan niet de voorkeur. Maar er valt in het overleg wel over te praten. Andere mogelijkheden voor de besteding zijn het verhogen van de aanvangssalarissen en verbetering van scholing van leerkrachten. Met het sluiten van een 'con venant' met de onderwijsorga nisaties hoopt Ritzen het ver trouwen van het onderwijs veld in de politiek te herstel len. Ook moet het een verbe tering van de positie van het leraarschap opleveren. Dat is nodig, omdat door het slechte imago van het leraarsberoep de komende jaren een groot tekort aan leerkrachten dreigt te ontstaan. In dit verband voert Ritzen op dit moment gesprekken met minister Ter Beek van defensie om aanko mende leraren te kunnen ont heffen van de militaire dienst plicht. Ook onderzoekt hij de mogelijkheid om studenten naar de lerarenopleidingen te lokken door kwijtschelding van hun studieschuld en de mogelijkheid van vergroting van kinderopvang voor vrou wen die destijds het onderwijs verlieten. Ter Veld: gerichte aanpi van arbeidsongeschikth (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Staatssecreta ris Ter Veld van sociale zaken heeft gisteren enkele maatre gelen bekend gemaakt die zijn gericht op de aanpak van het nog steeds groeiende aantal ar beidsongeschikten. De defini tieve maatregelen verschijnen over enkele weken. Nu is 1 op de 7 werknemers (gedeeltelijk) arbeidsongeschikt. Ter Veld denkt onder meer aan het aanbrengen van een differen tiatie in de ziektewet-premie. Bedrijven met relatief veel zieken gaan dan meer premie betalen dan bedrijven met weinig ziekteverzuim. Daar naast bepleit de staatssecreta ris een loonkostensubsidie voor werkgevers die gedeelte lijk arbeidsongeschikten in dienst nemen. Wat betreft de fraude met so ciale uitkeringen zei Ter Veld „geen heksenjacht te willen openen op fraudeurs". Ter Veld vindt dat sancties „maat werk" moeten zijn die indivi dueel moeten worden toege past. Ze deelt de mening van de VVD'er Linschoten dat mensen die zich niet voor werk beschikbaar stellen op hun uitkering gekort moeten worden. Volgens de staatsse cretaris is met uitkeringsfrau de minder dan tien procent van alle gevallen gemoeid. „Maar de regering is verant woordelijk er op toe te zien dat dit geld dat binnenkomt met kwartjes en dubbeltjes, opge bracht door iedereen, doelma tig wordt uitgegeven", aldus Ter Veld. Tijdens het begrotingsdebat in de Tweede Kamer ble nister De Vries niet spreken over de werkg heidsafspraken in de overeengekomen vond het echter te vr werkgevers en vakbe nu al te wijzen op het zij de afspraken over pak van de werklooshe zijn nagekomen. De gemiddelde loonont ling in de cao's is volgt bewindsman geen belj ring voor de koppeling^ enerzijds lonen en and de uitkeringen en de arm rensalarissen. De loon(i in de marktsector bedi|J procent waarvan 2,6 p (contractloonstijging) M werkt in de koppeling. De „tripartisering van beidsvoorziening" (het velen van de bevoegdhei het gebied van de a$ markt naar sociale partij lagere overheden) zat voor 1 januari 1991 in h gaan. De vertraging vooral veroorzaakt doo» nisatorische problemeij vendien zal de wet die ander regelt, pas in junP Eerste Kamer worden f deld. Desondanks kun» regionale besturen al mf werkzaamheden beginnf Gisteren werd overigef kend dat werkgeversorf ties, vakbeweging en d$ niging van Nederlands meenten (VNG) een l braak hebben bereikt I overleg over instelling nenpools voor langduj moeilijk bemiddelbare v zen. Verwacht wordt dl gende week een definitl koord kan worden bere Blijdorp verwelkomt nieuwe bewoner Ter kennismaking met zijn nieuwe verzorgers stak het één jaar oude olifantje Ben alvast zijn slurf door de opening toen hij vannacht in een krat in de Rotterdamse diergaarde Blijdorp arri veerde. Ben werd met een vrachtwagen uit een dierentuin in Parijs naar Nederland gebracht. Nadat hij uit zijn krat bevrijd was, viel hij i met zijn nieuwe metgezel Douanita (m gretig aan op het Rotterdamse drinkwater anita is anderhalf jaar ouder dan Ben.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 4