r ngst voor hoge hypotheekrente 'Ienland 4 lEUWO Booreiland strandt op Maasvlakte Ga nooit op reis zonder de ANWB! QeidwOowumt VRIJDAG 16 FEBRUARI 1990 PAGINA 3 trole [/ïwater -JAAG De tgsdiensten jaren in ons iouden naar jing van de •-affaire alle bronwater 1 |n de gaten, nflerzoek naar pjl50 soorten iJter is nog Jfgerond. In atind zelf zijn bronnen, on dier in Baarle nk Sittard en Acties op Schiphol afgeblazen DEN HAAG De ondernemingsraden van de drie Nederlandse luchtvaartmaatschappijen hebben de voor vandaag aangekondigde acties op het laatste moment afgeblazen. De acties wa ren gericht tegen plannen van de directie van Schiphol om een parkeergarage voor het perso neel open te stellen voor passagiers. De onder nemingsraden wachten voorlopig de afloop van een gesprek met de directie af. „We hebben een eisenpakket ingediend, maar weten niet of de directie van Schiphol hier aan tegemoet zal ko men. Is er volgende week geen oplossing gevon den, dan zullen we ons beraden op acties", aldus een woordvoerder van één van de onderne mingsraden. Volgens hem is de actiebereidheid onder de 17.000 personeelsleden groot. Stavengooier daagt Freek voor rechter DEN HAAG De cabare tier Freek de Jonge zou moeten meebetalen aan de half miljoen gulden scha devergoeding die Ajax heeft geëist van de zoge noemde stavengooier. Dat vindt de advocate van de stavengooier die de rech ter heeft verzocht De Jon ge in het proces te betrek ken. Op grond van de wanorde lijkheden tijdens de wed strijd Ajax-Austria Wien heeft de voetbalfederatie UEFA Ajax voor een jaar uitgesloten van Europees voetbal. Tijdens de wed strijd gooide een jongeman een staaf naar de Oosten rijkse doelman. De schade die Ajax door uitsluiting oploopt is door de club be groot op meer dan 600.000 gulden. De voetbalvereni ging heeft de stavengooier om een schadevergoeding geëist van een half miljoen gulden. „Alsof mijn cliënt alleen verantwoordelijk is voor de uitsluiting van Ajax", reageert advocate mr. M. Hersman. Volgens haar hebben enkele duizenden mensen bijgedragen aan de wanordelijkheden in het stadion en komen zij allemaal in aanmerking voor een schadevergoe- ding. Probleem is, dat niet be kend is wie ze zijn. Met uitzondering van Freek de Jonge. Hij riep tijdens de wedstrijd in het Duits de Oostenrijkse president Waldheim op nazi-jager Wiesenthal te bellen. Vol gens de UEFA heeft dit 'onbehoorlijke bericht ge provoceerd tot een vijan dige houding'. Reden voor Hersman om de rechter te verzoeken de cabaretier in het proces te betrekken. r IS NOG NIET EERDER VERTOOND' n'HAAG Project- ,rkkelaars konden '^huizen begin jaren j door de hoge rente •Je straatstenen niet kwijt. Hele nieuw- Ivijken werden in de iding gedaan: wie woning wilde kopen if een videorecorder, s4ie en soms zelfs een eibij cadeau krijgen. Men kleine tien jaar ieis de hypotheekren- iaieuw door het pla tgeschoten. De Vere- Eigen Huis spreekt n/an de hoogste reële ni sinds de Tweede Idoorlog. De huizen- wacht in spanning t de gevolgen zullen boge reële rente is nog rerder vertoond", stelt ejalverda van de Vereni- igen Huis onomwonden. In verhoogde de Vere- "Bpaarbank de rente op afewone hypotheek met kif procent tot 9,5 pro- {alverda: „De rente be rin het rampjaar 1981 de 1 procent, maar toen lag ajatie veel hoger, dus de cistegen ook behoorlijk, tynnen we een inflatie pg geen twee procent, lis financieren wordt op hier wel erg duur", inciële markten hebben ik behoorlijk in de be iert de beide Duitslan- •t vereende kracht wer- ter verbiedt preiding van 't blad Aktueel 'i JERDAM Uitge- k de Vrijbuiter moet altale oplage van het j! Aktueel van deze terughalen voorzo- leze nog niet onder ■jnsument is verspreid, jieeft de vice-presi- van de Amsterdamse bbank mr. J. Vrak- n gisteravond bepaald kort geding dat de Jrlandsche Bank had '^spannen. blad staat een reportage iet met een kleurenko- iachine namaken van iiljetten. De Nederland- Jank eiste binnen 24 uur irughalen van de oplage iffe van een dwangsom 10.000 gulden per dag. De fer kende die dwangsom ;)e redactie van het blad li zich tegenover de pers idien van elke uitlating Int de reportage onthou- it reportage laat de Ak- ijverslaggever zien hoe hij Jpieerapparaten bankbil- kopieerde die hij vervol- «uitgaf. Daarna onthulde I valsheid van de biljetten Egenover degenen die ze £n aangenomen. Bman mr. Moszkowicz uitgeverij de Vrijbuiter !op het ludieke karakter 'het verhaal dat volgens alleen een al bestaande lijk heeft blootgelegd. De rtage werd gemaakt naar Siding van valsmunterij kleurenfotokopieerappa- |n Enschede en omgeving. N VANDAAGO ken aan een monetaire unie. De oosterburen vrezen dat de 'Anschluss' van de straatarme DDR een gierende inflatie in de hand zal werken. Er zal im mers in het nieuwe Duitsland ontzettend veel geld nodig zijn om de arme Oostduitsers aan een redelijk inkomen te hel pen. De centrale banken pro beren nu alvast het inflatiege vaar met z'n tomeloze prijsstij gingen de kop in te drukken door de rente te verhogen. Geld lenen wordt daardoor minder aantrekkelijk. In Duitsland èn in Nederland, want de Nederlandse econo mie is als een Siamese tweeling met de Duitse vergroeid. Vanaf november vorig jaar, toen de eerste geruchten over een mogelijke Duitse hereni ging de kop opstaken, heeft de hypotheekrente in ons land een sprong gemaakt van 8,25 naar 9,5 procent. En het einde van de stijgende curve lijkt nog niet in zicht te zijn. Sal verda: „De psychologische pijngrens van tien procent rente komt akelig dicht in de buurt. Bewijzen zijn er niet voor, maar je kunt vrezen dat de huizenmarkt dan echt op z'n kont gaat". De Nederlandse Vereniging van Makelaars noemt de ren testijging „zeker niet goed voor de huizenmarkt", maar wil de gevolgen niet overdrij ven. „De effecten kun ie pas op langere termijn zien'zegt woordvoerder Thijs Stoffer. „Een huis koopt men vooral op grond van lange-termijn- verwachtingen en de rente is daar maar één element van. Ook de verwachtingen ten aanzien van de koopkracht en de economische groei spelen een rol. Maar bevorderlijk voor de beslissing een huis te kopen is een hoge rente na tuurlijk niet". Zuur De hoge hypotheekrente is om meer dan één reden zuur voor onze rijksoverheid. Van de door het kabinet bepleite be vordering van het eigen wo- ningbezit komt volgens Eigen Huis voorlopig niets meer te recht. Slechts weinig huurders zullen immers bij een zo hoog kostenniveau de overstap naar een koophuis willen maken. Daar komt bij dat de circa 20.000 premie-A koopwonin gen die dit jaar voor mensen met een beneden-modaal in komen worden gebouwd, voor deze doelgroep onbetaalbaar zijn geworden. Salverda rekent voor. „Op een premie-A woning van zo'n 150.000 gulden inclusief kos ten, krijg je bij een modaal in komen 32.500 gulden subsidie. Maar met dat inkomen kun je tegen deze hoge hypotheek rente niet meer dan 97.50C gulden financieren. En vrijwel niemand met een inkomen van rond de 40.000 gulden bruto kan het resterende gal van 20.000 gulden uit de bin nenzak vissen. Het zou een op lossing zijn om de kooppremie rente-afhankelijk te maken en dus te verhogen als ook de rente stijgt. Maar staatssecreta ris Heerma van volkshuisves ting wil daar op z'n vroegst pas over twee jaar over praten. Die twintigduizend premiewo ningen die de overheid, dit jaar wil bouwen zie ik dus niet verkocht worden". De pijn in de huizenmarkt blijft vooralsnog beperkt tot de premiesector. Anders dan in de jaren tachtig zijn er nu vrij wel geen projectontwikkelaars meer die voor eigen risico hele nieuwbouwwijken bouwen en nu met onverkoopbare wonin gen in hun maag zitten. De heipalen gaan sinds geruime tijd pas de grond in nadat het project 'op papier' verkocht is. Het ziet er ook niet naar uit dat, zoals aan het begin van de jaren tachtig gebeurde, duizen den huiseigenaren gedwongen zullen worden hun woning te verkopen omdat ze de zware hypotheeklasten niet meer kunnen dragen. Hypotheken hebben meestal een looptijd van vijf of tien jaar en zowel in 1985 als in 1980 schommelde de rente eveneens rond de 8 a 10 procent. Wie z'n hypotheek op dit moment moet vernieu wen omdat de looptijd van de rente is verstreken, komt dus weer ongeveer op het renteni veau waarop hij begon. Salverda meent: „Het is na tuurlijk wel zuurtjes voor de mensen die vijf of tien jaar lang een relatief hoge rente betaald hebben en nu opnieuw voor schut gaan. Wie zich fi nanciële risico's kan veroorlo ven raden wij sinds kort aan geen hypotheken met een lan ge looptijd af te sluiten. Maar als men zekerheid wil kan het verstandiger zijn om een hy potheek voor vijf jaar vast te nemen. Dan weet men ten minste waar men aan toe is". Gestegen De huizenprijzen zijn de afge lopen vijf jaar als gevolg van de gestegen belangstelling voor koophuizen en de relatief lage rente vrij fors gestegen, met gemiddeld vijf procent per jaar. De Nederlandse Vereni ging van Makelaars verwacht dat als gevolg van de stijgende rente de prijsontwikkeling van huizen in rustiger vaarwater zal komen. „Want kopers ma ken een simpele rekensom", zegt Stoffer. „Naarmate de rente hoger is kan men zich minder dure huizen veroorlo ven. Dat drukt de prijzen". Het sombere rentenieuws werd deze week overigens grotendeels goedgemaakt door de Eerste Kamer, die dinsdag de voorgenomen belastingver hoging voor huiseigenaren af keurde. Deze plannen, zo zeg gen NVM en Eigen Huis in koor, hadden veel onrust ver oorzaakt. In november en de cember vorig jaar daalden de verkopen met veertien pro cent, volgens Stoffer „hoofdza kelijk vanwege de mistige be sluitvorming over het huur waardeforfait". De NVM ver wacht dat er, nu de kogel door de kerk is, weer wat meer rust op de huizenmarkt komt. Stof fer: „En daar zijn wij blij mee, want niets is zo fnuikend voor de huizenmarkt als onzeker heid". PAUL KOOPMAN ROTTERDAM Het Canade se boorplatform Gilbert Rowe dat gisteren bij de zuidwest punt van de Maasvlakte aan de grond is gelopen, wordt mogelijk vanavond vlot ge trokken. Vier sleepboten van het Rotterdamse bergingsbe drijf Smit Internationale kon den gisteren niet verhinderen dat het gevaarte, dat op de Noordzee op drift was geraakt, door de zuidwester storm naar de kust werd gedreven. Het platform is eigendom van het Amerikaanse offshore-be drijf Rowan Companies Incor porated in Houston. Het boor eiland was vanuit Groot-Brit- tannië onderweg naar de Ver- olme-werf in Rotterdam om te worden gerepareerd. Twee helikopters van de Ne derlandse marine en een Bel gische Seaking helikopter heb ben gisteren de in totaal 33 be manningsleden van boord ge haald. Zij zijn naar Hoek van Holland gebracht. Hier kregen zij droge kleren en konden zij op verhaal komen. De beman ningsleden - Chilenen, Britten en Amerikanen - waren ui terst zwijgzaam over hun Noordzee-avontuur, omdat zij van hun werkgever een spreekverbod kregen opge legd. Volgens een woordvoer der van Van Ommeren, die als agent voor het platform op treedt, een gebruikelijk proce dure bij Amerikaanse bedrij- Het op drift geraakte booreiland. Prijswinnaars World Press Photo De eerste prijs in de categorie nieuwsreportages: de opname van de Russische fotograaf Andrej Soloviev van een massademon stratie in Bakoe onder het oog vah Lenin. Eerste prijs in de categorie 'hot news': Westberlijners beginnen de aanval op de Muur. Fotograaf: Anthony Suau. Ziekte van Alzheimer grondig onderzocht NIJMEGEN Hoewel de meeste theorieën ervan uitgaan dat de ziekte van Alzheimer - oorzaak van dementie - zich via de ze nuwbanen in de hersenen uitbreidt, lijkt dat zeer on waarschijnlijk. Dit is een uitkomst van vier Nij meegse promotie-onder zoeken die samen één brede studie vormen. De ziekte van Alzheimer - in Nederland momenteel 100.000 patiënten - is een veroude- ringsziekte van de hersenen die begint met geheugenstoor nissen en oriëntatieproblemen. Uiteindelijk leidt de ziekte tot zeer ernstige dementie en de dood. Bij meer dan de helft van de demente bejaarden is de ziekte de oorzaak. Hersencellen Alzheimer-patiënten hebben verschillende afwijkingen in de hersenen: er ontbreken hersencellen, sommige hersen cellen zijn ziekelijk veranderd, bloedvaatjes zijn omhuld met een bepaald eiwit en vooral de hersenschors is bezaaid met zogenaamde „seniele plaques", kleine ophopingen van het ei wit amyloid. De onderzoeker- stonen aan dat de ziekte zich allereerst in de hersenschors voordoet. Diagnose Een goede diagnose is ondanks het ontbreken van een behan deling van de ziekte van be lang; het kan ook om een an dere vorm van dementie gaan waar wèl een therapie voor bestaat. 1AIBAAI' door WILLEM RUSTIER 1— (ADVERTENTIE) w. i m Lekker op vakantie. Maar ga dan ook écht zonder zorgen van huis. Met uw ANWB-hdmaatschap, de Internationale Reis- en Kredietbrief en zo'n goede ANWB-reisverzekering. Oe perfecte combinatie voor complete zekerheid. En als er iets misgaat, staat de ANWB-alarmcentrale voor u klaar. Regel die zeker heid en kom voor u weggaat eerst even langs bij uw AIIWB-kantoor of bel gratis 06 05 03. Zeker op reis met de ANWB Gemeenten willen meer kinderopvang DEN HAAG Van de 672 ge meenten hebben er 646 met een subsidie-aanvraag gerea geerd op een stimulerings maatregel van WVC voor uit breiding van de kinderopvang. Dat zijn er veel meer dan het ministerie had verwacht. WVC heeft voor dit jaar 130 miljoen subsidie beschikbaar gesteld. Dat blijkt nu niet ge noeg te zijn, want de gemeen ten hebben in totaal 190 200 miljoen gevraagd om kinde ropvangplaatsen te scheppen. Veel gemeenten zullen dan ook teleurgesteld worden, ver wacht W. Bertels, beleidsme dewerker van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG). De VNG krijgt de laatste da gen veel telefoontjes van voor al kleinere gemeenten die vin den dat ze te weinig hebben aan de hun toebedeelde subsi die. De VNG heeft minister D'An- cona deze week een brief ge stuurd waarin ze de minister vraagt rekening te houden met de problemen die de ge meenten bij de uitvoering van de stimuleringsmaatregel er varen. De meeste specialisten tekenen het nieuw contract UTRECHT De meeste specialisten tekenen het nieuwe contract met de ziekenfondsen, zo is giste ren geconstateerd op een bijeenkomst van directeu ren van ziekenfondsen. Volgens de Vereniging van Nederlandse Zieken fondsen (VNZ) heeft al ongeveer 70 procent van de specialisten die de overeenkomst voorgelegd heeft gekregen zijn hand tekening gezet. Het contract is een onderdeel van het zogenoemde vijfpartij- enakkoord van de Landelijke Specialisten Vereniging (LSv), de Nationale Ziekenhuisraad en de drie organisaties van ziektekostenverzekeraars. Daarin is onder meer overeen gekomen dat de kosten voor specialistische hulp tot en met 1992 niet omhoog gaan en dat de inkomensverschillen tussen de diverse specialismen wor den verkleind. Inleveren De hartchirurgen, dié tenge volge daarvan de komende drie jaar 30 procent moeten in leveren, hebben volgens de VNZ voor zover bekend tot dusver allemaal geweigerd om te tekenen. Verder bestaan er ook grote aarzelingen bij de cardiologen en oogartsen, al zijn er in deze groepen ook specialisten die wel snel hun handtekening hebben gezet. Dieven gepakt door eigen hebberigheid DEN BOSCH Een dieven bende uit Vlijmen is door ei gen hebberigheid tegen de lamp gelopen. Zij hadden hun bestelbus tijdens een inbraak in Zutphen zo zwaar geladen dat de wagen op de terugweg door de vering zakte De te hulp gesnelde politie kreeg argwaan bij het zien van de la ding, de portofoon en het in brekersgereedschap. Gisteren stonden de drie mannen te recht voor de rechtbank in Den Bosch. Zij worden ervan beschuldigd dat zij in korte tijd voor 1,3 miljoen aan spullen hebben gestolen.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 3